PvdA wil excuses voor 'alcoholgrap' L&R Kagemder LR Gemengde gevoelens onder publiek mm, Waalders pleiten voor heropening IJskaschool Texelaars opgeleid tot excursieleiders LTLET VAKAMTIESefcEmA 2003 'TEXELSjTJ" ^COURANT* BSog!eggingë&ën I blijkt gemeentegr p Atletiekbaan Gedeputeerde morgen naar Texel Kampeerboeren Excelsior actief op kerstdagen 0R WE ZDM GE5T0PT MET GRRTIS ZOUT, WE HEB&E-H HET ZELF NODIG RLLEEN OM TE STROOIEN C MRRR M6ER VOORDE ROUWE GRRPDES EN ZOUTLOZE UlTVLUCHlEN VRN BbnW C VOORTS HEEFT DE RPRD NOG, WRT OPEN j WONDEN WRRR NOG WRT ZOOI IN MOETJ Een hartig woordje? Texelaars en asielzoekers combineren? Theateroptredens van componist en nieuwe goeroe Vertraging bij bezorging krant simiïS rW" Af te halen bij: mmm/unmitu I VRIJDAG 20 DECEMBER 2002 Ie PvdA vraagt burgemeester en wethouders openbaar excuus te oaken voor de grap over het ilcoholverbod voor personen on- ler de 21 laar. Volgens de partij leeft deze 'bokkensprong het exelse imago geschaad'. Niet al- Ben de toeristische sector, ook iet bestuurlijk gezicht van Texel is lehavend', vindt de PvdA. 'Welk ,erieus college aan de overkant naakt grappen over zaken die ver- land houden met alcoholmisbruik in ordehandhaving?' De PvdA re lent de misstap zowel de burge- oeester als de verantwoordelijke wethouders aan en vraagt een penbaar excuus aan de toeris- ische sector. Verder hoopt de par- ij dat de toeristische sector afziet an een schadeclaim. bericht van Van Hulzen vormde zo 'de case de aanleiding voor de grap die werd uitgehaald door de burgemees ter van Texel in het kader van het jaar lijkse Oude Sunderklaas, een traditio neel Texels volksvermaak'. Volgens Leo Timmers, voorzitter van de Stichting VW Texel Promotie is de wedstrijdopdracht tijdens een verga dering van de stichting ter sprake gekomen, maar slechts terzijde en niet als agendapunt. 'Het gesprek ging over het naderende Ouwe Sunderklaas en er werd gesteld dat er met zo'n plan wel veel te speulen zou moeten zijn. Niet meer en niet minderTimmers verbaast zich een beetje over alle ophef. 'Het was toch wel duidelijk dat het een grap was. Je kunt bedenken dat je een eiland als Texel met tijdens de maanden juli en Van Hulzen PR Talentenprijs 2003 aanleiding voor arao burgemeester Texel Lensn, 1 vakantievierend ,kMc- Plaza Poll I Wal vr«# u van de grap van BSWover «n zomer: afcoholrefbocf? Moet Runnen. 27% TKXEL - Jiurgemeestor C I GeMorp-Pantckoek is niet ir I vcrgegaan methaai OuweSun- I dcrklaasgrap over een alcohol- I verbod voor jeugd lol '11 jaar op I I Texel Dat vinden be/oekoit, I aan de website van het Koord- I hollands Dagblnd Sl&ai negens op- 72% Geen m.-mrxi 0% Huidige resuKadl Aantal st-tinmen 279 Grap burgemeester 'Alcoholverbod voor jeugd onder 21 jaarin zomer" ie grap van burgemeester Geldorp ver een alcoholverbod voor jonge- sn onder de 21 jaar is een probleem waarover studenten van tien hoge- cholen uit Nederland en België zich sinds oktober het hoofd breken. Zij ijn betrokken bij de Van Hulzen PR alentenprijs 2003, en dingen mee laar de titel 'PR talent 2003' en de loofdprijs van €1200,-. Hun opdracht de drooglegging van het (fictieve) akantie-eiland Tevetas onder de andacht te. brengen, zonder.daarr, lee de naam van het eiland als toe- stische bestemming schade te be- ikkenen. De studenten hebben etieve PR-bureaus opgericht die dvies uitbrengen aan de gemeente- aad van Tevetas over hoe publicitair iet de drooglegging om te gaan. Tij- lens de finale van de Van Hulzen PR alentenprijs, op 17 april, geeft een leskundige jury haar oordeel over de oorgestelde aanpak. In de jury heeft ok Veronica Bos. directeur van de exelse VW zitting. Volgens het pers- augustus drooglegt. Dat neem ie met serieus.' Hoe het ook zij, vóór het gemeente bestuur verklaarde dat het hier inder daad om een grap ging, hadden al diverse (landelijke) bladen, waaron der De Telegraaf, het nieuws van de drooglegging overgenomen. En ter wijl het blad Metro vrijdag meldde dat de 'drooglegging van de eilanden' een 'gemeentegrap' bleek, kwam het Noordhollands Dagblad zaterdag met meningen van andere bestuurders. Onder de kop 'Gaat burgemeester Texel te ver met haar grap?' vraagt de krant of een grap als deze het burgemeestersambt geen schade berokkent. De burgemeesters Jan Baas van Wieringen, Sander Schei- berg van de Schermer en loco-burge meester Jan Entius van Wognum vin den van niet. 'Als er geen humor meer kan zijn onder bestuurders, waar blij ven we dan?' Daarentegen vinden Jan Oelen, waarnemend burgemees ter in de Beemster, en Commissaris van de Koningin Harry Borghouts dat gezagsdragers voorzichtig moeten zi|n met grappen. 'Om te voorkomen dat je je geloofwaardigheid verliest.' Borghouts voegt daaraan toe dat 'de inwoners van Texel weten dat ze tij dens zo'n folklorefeest iets kunnen verwachten Van de bezoekers van de website Texel-Plaza (Kabelkrant) vond 72% de grap nergens op slaan, terwijl 27% vond 'dat het moest kun nen'. De vraag op de website van de Texelse Courant, 'Is burgemeester Geldorp haar boekje te buiten ge gaan?', werd door 59% van de be zoekers met 'ja' beantwoord Ook bij de redactie van de Texelse Courant kwamen ingezonden brieven over de kwestie binnen. Zo reageerde J.A. Does uit Oosterend zelfs al voor dat bekend werd dat het voorstel een grap betrof. 'Of dit nu bedoeld is als misplaatste grap of dat zij werkelijk de intentie heeft om aan de verloede ring van Texel wat te gaan doen, laat ik graag aan anderen ter beoordeling over. Een feit is wel, dat dit met de eerste keer is dat de burgemeester zulke ferme uitspraken doet, want ook in juli van dit jaar kondigde zij aan dat herrieschoppers in De Koog kon den rekenen op een straatverbod Nu doen dit soort uitspraken het mis schien wel aardig in de pers, maar zij getuigen van een welhaast ontroe rende naïviteit en van een weinig co herent beleid. Immers, een burge meester die wel goedkeuring verleent voor de bouw van een megadisco in De Koog waarin tweeduizend jonge lui kunnen vertieren, moet toch ook kunnen inschatten welke problemen zij hiermee in huis haalt.' Een ano nieme briefschrijver trekt de grap nog verder door. 'Het zal binnenkort ver boden worden alcoholhoudende dranken te verstrekken aan 50- plussers. De ziekenhuisbedden wor den te duur en de wachtlijsten te lang en drankgebruikers worden straks met meer behandeld.' Het opvallende verschil tussen reac ties van mensen van het eiland en ntiepsen van de overkant, wordt ver klaard in een brief van Cees Maas uit Den Burg. Hij benadert het probleem van een heel andere kant: 'Een bur gemeester met in haar kielzog enkele wethouders en ambtenaren die al zo lang op Texel verblijven, begnjpen kennelijk de Texelse cultuur en se- neuze folklore (nog steeds) met. Dit soort grappen" bedenk je voor 1 april, daar heeft Ouwe Sunderklaas helemaal niets mee te maken.' VERVOLG VAN PAGINA 1 lelden voor andere sport- leremgingen die gebruik maken van lemeentelijke sportaccommodaties, :ou 30 procent van de jaarlijkse ixploitatielasten moeten worden op- jebracht. Dat is te zwaar voor de tVT. Precedent )e Welzijnsafdelmg meent dat er loede redenen zijn om een andere egelmg te treffen De afdeling Mid- ielen heeft daarop echter kritisch jereageerd. Gewezen wordt op irecedentwerking: andere verenigin- jen zullen ook een tariefsreductie villen Ook op grond van andere iverwegingen wordt geconcludeerd Jat niet van de regel moet worden ifgeweken. De atletiekvereniging wacht intussen net werkloos af. Kees Timmer, pro- ninent lid van de werkgroep die zich net het project bezig houdt: 'Het zou Ireurig zijn als de zaak zou worden ifgeblazen. Die kunststofbaan is echt Ben heel zinnige uitbreiding van de portfaciliteiten op Texel, ook als toe- istische voorziening. We ijveren er al aren voor en hebben er grote bedra gen voor bij elkaar gebracht. Steeds nerken we dat heel veel Texelaars er ichter staan, zodat we goede hoop lebben dat we de gemeenteraad Jver de streep kunnen krijgen'. Gedeputeerde Hans Schipper van Openluchtrecreatie brengt zaterdag een informeel bezoek aan Texel. In Waalenburg, op het eindpunt van de wandeling die hij in augustus maakte om van Texelaars wat te vernemen mzake hun wensen op het gebied van openluchtrecreatie, zal hij 'iets' be kend maken, zo heeft hij aangekon digd. Het plechtigheidie aan het eind van de Westerboersweg begint om ongeveer 10.15 uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 wel een erg zware wissel op het in komen uit de camping. Alleen door geen arbeidsloon in rekening te bren gen, blijft er nog wat over, maar zo hoor je natuurlijk met te rekenen.' De VTKB heeft de gemeente om een verruiming gevraagd en verzocht hiervoor 400 extra slaapplaatsen be schikbaar te stellen. Recreatienota Wethouder Nel Eelman wil over een eventuele verhoging, waarover ook bij de coalitieonderhandelingen uit gebreid is gesproken, nog geen uit spraken doen: 'Kamperen bij de boer is wel een product dat z'n waarde heeft bewezen. Mensen bivakkeren graag op de boerderij. En als ge meente hebben we behoud en ver sterking van het landschap hoog in het vaandel staan. Want landschap is De christelijke muziekvereniging Excelsior geeft voor de 23ste keer een kerstconcert. Dat gebeurt don derdag 26 december (tweede kerst dag) in de hervormde (Maartens)kerk in Oosterend. Het programma be staat uit verschillende soorten kerst- muziek, met zowel traditionele als hedendaagse composities. Compo nisten van wie werken worden ge speeld zijn onder anderen Bach, Handel, Jan de Haan en Cornelius. Medewerking wordt verleend door zangeres Dory Kuip en organist Dyo Wassmk. Dirigente is Betty Bakker. Het concert begint om 12.00 uur en duurt éen uur. De toegang is vrij. Na afloop is er een collecte voor de stichting Texel Helpt, die hulp ver leent aan de armsten in Roemenië. Evenals voorgaande jaren speelt Excelsior op eerste kerstdag 's mor gens vanaf 7.00 uur kerstliederen op diverse plaatsen in Oosterend. Bij slecht weer wordt gemusiceerd in het muziekcentrum - de voormalige doopsgezinde kerk - in de Peper straat. RrfTbor* QofcS immers een belangrijk toeristisch product. Als je dat vindt, dan moet je de mensen die in het landschap wer ken en dit in stand houden in staat stellen hun boterham te verdienen. Dat betekent dat we met z'n allen goed moeten nadenken hoe we de boerenstand op Texel in de benen kunnen houden.' Voorstellen over de toekomst van het kamperen bij de boer, maar ook over andere zaken, doet het college in de Beleidsnota Toerisme en Recreatie, die in januari wordt gepresenteerd en waarover daarna een brede discussie zal vol gen. Er zit groei in het aantal jonge ge zinnen in De Waal, bestaat er een mogelijkheid dat de Redmer IJskaschool weer wordt geopend voor kinderen uit De Waal? Die vraag stelt raadslid Frans Visman (D66) naar aanleiding van reacties van inwoners Texels kleinste dorp, die het nog altijd vervelend vinden dat hun school drie jaar geleden is gesloten. Onlangs sprak de gemeenteraad uit zich sterk te zullen maken voor het behoud van de bestaande basis scholen in de dorpen. Maar met die uitspraak is de Waalder school nog niet geholpen Drie jaar geleden viel het doek voor de school, omdat het aantal leerlingen beneden de opheffingsnorm was beland. Dat kwam met omdat er niet voldoende kinderen in De Waal en omstreken waren, maar omdat veel ouders kun kinderen naar een andere school brachten. Het gebouw is sinds een paar jaar in gebruik als Wereldschool, voor basisonderwijs aan ruim 20 kin deren van asielzoekers. Maar het aantal kinderen in De Waal is inmiddels weer gegroeid, reden voor de dorpsgemeenschap de poli tiek te polsen over een eventuele heropening. Ze vonden gehoor bij Visman, die het vorige week dinsdag in de gemeenteraad aan de orde stelde. 'Het zou toch fantastisch zijn voor zo'n dorp als de schooi weer zou kunnen draaien.' Op advies van burgemeester Geldorp maakte Vis man van zijn vraag of de kinderen uit De Waal weer in hun dorp naar school konden een initiatief, wat erop neer komt dat hij het college heeft ge vraagd de mogelijkheden te onder zoeken Wethouder Nel Eelman (Onderwijs): 'De vraag of Texelse ouders hun kin deren naar de Wereldschool mogen brengen, is een aardige gedachte. Het betreft een zelfstandige school met een eigen BRN-nummer, dus te genhouden kunnen we het met. Ouders mogen zelf bepalen of hun kinderen naar deze school gaan. Of er bij Texelse ouders behoefte be staat om hun kinderen te plaatsen in gemengde klassen, dus met asiel zoekers, dat is een andere vraag. Het onderwijs op de Wereldschool is nu toegespitst op kinderen met een taal achterstand. Als je besluit om daar Texelse kinderen bij te zetten, heeft dat consequenties voor het leerplan.' Visman: 'Als je het doet. dan denk ik dat je er zo vroeg mogelijk mee moet beginnen, al op de kleuterschool. Er gaan ook kinderen van asielzoekers naar Oosterend op school, en daar hoor ik ook geen negatieve verhalen over.' Eelman neemt de vraag in onder zoek, maar geeft ook aan dat Vis- mans verzoek niet zonder risico's is. 'Stel dat zou worden besloten dat er geen asielzoekers meer op Texel worden opgevangen, dan loopt de Wereldschool in één keer leeg. In dat opzicht verkeren we in onzekerheid. Als we naar aanleiding van geruchten navraag doen bij het COA, dat de opvang van asielzoekers regelt, krij gen we steeds als antwoord dat de opvang op Texel met zal worden ge sloten. Maar we weten ook dat te genwoordig niets zo onzeker is als uitspraken Theater Klif 12 presenteert zondag 29 december een dubbelprogram ma. Begeleid door pianist en zan ger Ernst Klijzing speelt acteur en tekstschrijver Herman Fluitman De Componist, op muziek van Martin van Dijk. Na de pauze brengt ac teur Frederik de Groot Goer op de planken, een solo die hij samen met Fluitman heeft geschreven. Herman Fluitman is een bekend ge zicht in het Hoornder theater. In de eerste zes jaar trad hij er geregeld op, toen nog met Johan Hoogeboom en Evert de Vries, samen het trio Heren op Zicht vormend. In het programma De Componist, dat ongeveer een uur duurt, brengt Fluitman een eerbetoon aan componist Martin van Dijk. Hij doet dat aan de hand van een kleine selectie uit diens omvangrijke werk. Frederik de Groot behoeft nauwelijks introductie. Hij speelde hoofdrollen in bekende televisieseries als De Fa briek, Bureau Kruislaan en Unit 13. Tegenwoordig heeft hij zich toege legd op 'bijzondere acteerproduc- ties'. In Goer speelt hij de goeroe die zijn gelovigen met blote voeten zin gend over gloeiende kolen laat lopen. Het zou ook kunnen dat deze goeroe Frederik de Groot speelt, dat is met steeds even duidelijk. Het pro gramma was afgelopen voorjaar te zien tijdens het huiskamerfestival Broadway Den Hoorn. Het dubbelprogramma begint om 20.30 uur. Een kaartje kost €11,50. 'Vrienden van Klif 12' betalen €9,50. Een diner vooraf is mogelijk vanaf 18.30 uur. Reserveren is gewenst. Meer informatie over de optredens staat op de websites www.xs4all.nl/ -fluitman en www.tivingproduc- tions.nl. Herman Fluitman. Als gevolg van de grote drukte bij de posterijen zullen de postabonnees van de Texelse Courant de krant van dinsdag 24 december mogelijk niet op vrijdag 27 of zaterdag 28 decem ber ontvangen maar pas in de week daarna. Redactie en directie betreu ren dat, maar zijn (uiteraard) niet bij machte dat te voorkomen. Cursisten en begeleiders op excursie in Waalenburg. (Foto Bert de Boer) Texel heeft er sinds zaterdag een grote groep natuurgidsen bij. Twaalf vrijwilligers sloten die dag de meer daagse cursus 'excursies leiden' van de Volkshogeschool Bergen succes af met een praktijkochtend in het veld. De geslaagden geven vanaf volgend jaar excursies voor Natuur monumenten in Waalenburg en de eendenkooi bij Dijkmanshuizen Dit zijn nieuw opgezette excursies. Een aantal van hen verzorgt daarnaast rondleiding op de Schorren. Op de slotdag gaven drie cursisten een korte excursie in Waalenburg. Hoewel er door het ijs wat minder aan natuur te zien was, konden ze het geleerde voldoende in praktijk brngen. Ze vertelden over de histo rie van het gebied en het beheer door Natuurmonumenten. Ook de kieken dieven, smienten, grauwe ganzen en winterkoninkjes gaven aanleiding tot een verhaal. De lesstof bestond niet alleen uit het leren presenteren en spreken voor groepen. Oo de hele organisatorische kant van een excursie, zoals het vooraf verkennen van de route, het verzorgen van de aanmeldingen en het gebruik van hulpmiddelen als ver rekijker en vogelgids kwamen aan bod In februari is er nog een 'terugkomdag'. De geslaagden zijn: Nel Collou, Peter de Wilde, Mies de Wilde, Kees Veth, Peter van der Puyl, Lieke Bakker, Bert de Boer, Ed Eelman, Jan Bloem, Wim Loning, Wil Boot en Casper van Zuylekom. „KfHSS. «W >IW i Ml LR L&R Kantoorvakhandel - Parkstraat 10 Bruna Texel - Weverstraat 17a drukkerij/uitgeverij Langeveld de Rooy bv - Spinbaan 6 redactie Texelse Courant - Warmoesstraat 45

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5