Tatenhove rukt uit met wagenpark Maïsdoolhof Krimweg lijkt nu haalbare kaart PKB-regels beperken economische groei Waddengemeenten Cjroen \7warp Jexels 'in het harL, Werkgroep verdiept zich in kosten riool Financiële nood ANW zonder gevolg voor VW mmj/uimmu TEXELSE ^COURANT GroenLinks De beste wensen nog „vergeten"...? Advertenties voor de te elsf.''^courant vc*n ou.djaa.r~sdag 31 december TEXELSEÜCOURANT Provinciale Staten Nan Westerlaken Uitstel rechtszaak tegen verdachte van bedreiging GEEN KRANT NA KERST Ludiek afscheid Wim de Porto gesloten OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11740 1 DINSDAG 24 DECEMBER 2002 texelse"courant Verschijnt dinsdag en vrijdag Als het maïsdoolhof aan de (rimweg bij De Cocksdorp niet zou doorgaan, is dat in elk geval liet te wijten aan de inzet van ini tiatiefnemer Paul van Heer waarden uit De Waal. Hij heeft het afgelopen jaar geen mogelijkheid onbenut gelaten om de lokale be stuurders enthousiast te krijgen voor het project en zelfs heeft hij sen specifieke planologische be stemming bedacht om de moge- ijkheid uit te sluiten dat het dool- lof ontaardt in ongewenste ontwikkelingen. Dat heeft succes jehad. Reacties wijzen erop dat jeze nieuwe vorm van dag ecreatie op brede steun van de jemeente kan rekenen. De provin cie heeft echter het laatste woord, want voor de benodigde omzetting van een agrarische in een dag- ecreatieve bestemming is een zware' artikel 19-procedure nodig. Over de afloop daarvan is Van Heer vaarden optimistisch. Weliswaar is de provincie terughoudend als op sen of andere manier beslag wordt jelegd op agrarische grond, in dit jeval blijft het agrarische karakter )ehouden omdat er ieder seizoen nais wordt geteeld. Uit de provinciale jeleidsnota Openluchtrecreatie blijkt lovendien dat agrarische grond met leilig is en dat ook recreatie de ruimte noet hebben. Huiswerk M in maart van dit jaar diende Van Heerwaarden als directeur van Laby- int Texel bij de gemeente een prin- a cipeverzoek in. Hij kreeg gelegenheid iijn plannen te presenteren in de aadscommissie. Dat leverde voor lem bemoedigende reacties op, naar het probleem was de locatie J- Ms aan dat terrein de bestemming Is dagrecreatief opvangterrein' zou 3' worden gegeven, zou daar veel meer s <unnen gebeuren dan alleen de aan- eg van een doolhof en dat zou on gewenst zijn Het verzoek zou in april in de gemeenteraad worden behan deld, maar zover kwam het niet want Van Heerwaarden trok zijn plan terug om volgens eigen zeggen eerst huis werk te gaan doen. Hij onderzocht ook nog alternatieve locaties, terrei nen die al de bestemming dag- recreatief opvangterrein hebben,zo dat het doolhof daar zonder meer aangelegd zou kunnen worden. Deze terreinen waren te klein, ongeschikt voor maïsteelt of de eigenaars werk ten met mee. Daarom is opnieuw gevraagd het maïsdoolhof aan te mogen leggen op een terrein van twee hectare van W. van der Linde. Het eigenlijke doolhof beslaat één hectare, de rest is voor aanverwante activiteiten, een schuur (die wordt gebruikt voor kaartverkoop, spelle tjes en een theehuis/paviljoen) en een parkeerterrein voor vijftig auto's Welkom Intussen is het college ook van de wenselijkheid van deze attractie over tuigd geraakt. Het doolhof wordt nu gezien als een welkome aanvulling van het bestaande recreatieaanbod. In dit geval staat ook de kwaliteit ook buiten kijf, want het doolhof wordt aangelegd volgens de principes van de befaamde labyrintbouwer Adrian Fisher. Wat betreft de relatie met de omgeving wordt de locatie omringd door veel recreatief gebruik. Vakan tiecentrum De Krim en Landal Greenparks liggen in de buurt en bij haast alle woningen staan wel een of meer recreatieve opstallen. De gemeenteraad zal worden ge vraagd zich over het plan uit te spre ken en te bepalen of er een artikel 19- procedure voor moet worden gevoerd. Het plan zal vervolgens twee weken ter inzage worden ge legd. Het publiek kan dan reacties indienen en desgewenst later toelich ten ten overstaan van een wethouder. Daarna kan de eigenlijke procedure worden gestart. k .andelijke en Europese regelge ving die van toepassing is op de Waddenzee zorgt ervoor dat de - economische ontwikkeling binnen de Waddengemeenten achterblijft jij de landelijke ontwikkelingen. 3ie conclusie is af te leiden uit het apport 'Sociaal-economisch per- e spectief voor Waddenzeegemeen- eten in de Kop van Noord-Holland', r dat vrijdag in Den Helder werd ge presenteerd. Het rapport van bu reau Ecorys-Nei is gemaakt op [verzoek van projectbureau 'Kop en Munt'. Regelgeving met betrekking tot de Wadden, die onder andere is vastge- 1 egd in de Derde Nota Waddenzee, planologische kernbeslissing (PKB), is van grote invloed op de werkgele genheid De huidige hoofddoel stelling - 'duurzame bescherming en ontwikkeling van de Waddenzee als natuurgebied en het behoud van het unieke en open landschap' - biedt ruimte voor economische en recrea tieve activiteiten op en rond het wad, maar er is minder mogelijk dan op plaatsen waar deze hoofddoelstelling niet van toepassing is. Van de 34.000 arbeidsplaatsen in de vier Noord hollandse Waddengemeenten (Texel, Den Helder, Anna Paulowna en Wie- ringen) staat bijna de helft in direct verband met de Waddenzee. In het afgelopen jaar is de groei van de werkgelegenheid achtergebleven bij het landelijk gemiddelde. Berekend is al een verlies van 450 arbeidsplaat sen. Bij een ongewijzigd beleid zal de derving van werkgelegenheid in het Waddengebied in 2015 zijn opgelo pen tot maximaal 4200 arbeidsplaat sen, ofwel 12 procent. Texel onder vindt in beperkte mate gevolgen van de beperkingen. Zo is het aantal lig plaatsen voor de recreatievaart aan beperkingen onderhevig en kan de PKB gevolgen hebben voor een mo gelijke verplaatsing van de veerhaven van Den Helder. Groter zijn de gevol gen voor Den Helder. Doordat in de Lees verder pagina 5 Het financiële tekort van de Alge mene Nederlandse Vereniging van WV's (ANW) heeft geen gevolgen voor de VW op Texel. Dat verwacht directeur Veronica Bos. Gisteren werd bekend dat de ANW, waarbij Texel ook is aangesloten, een schuld van zo'n €500.000,- heeft opgebouwd. Volgens Bos kan dat probleem wel gevolgen hebben als de aangesloten WV's besluiten dat zij gezamenlijk de schuld saneren Maar dan zou het gaan om een paar duizend euro per VW. Daar vallen we niet van om.' De ANW kwam in de rode papieren door onder meer reorganisaties bij VW's (ze moesten professioneler worden), het opstarten van de zoge heten Uitwinkels en de verhuizing naar een nieuw pand. Vorige week bespraken de leden van de ANW de financiële problemen tijdens een ver gadering. Volgens Bos werd daar nog geen concreet besluit genomen over een oplossing. Dat gebeurt waar schijnlijk eind januari. 'We zijn er zelf nog niet uit hoe we gaan stemmen. Aan de ene kant kan je zeggen: laat het maar failliet gaan. Maar aan de andere kant is dat ongunstig, want het is wel goed als er een overkoe pelende organisatie is. Maar stel dat ze failliet gaan, dan zal er wel weer een nieuwe komen. Het is in het ver leden al eens eerder gebeurd.' Gisteren werd ook bekend dat lande lijk enkele VW's met sluiting worden bedreigd door financiële tekorten. Volgens Bos verkeert de Texelse WV met in gevaar. Dreigende sluitingen zijn aan de orde bij VW's waar reor ganisaties hebben plaatsgevonden en waar professionele krachten het werk van vrijwilligers over nemen. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Cfmt ^mtrL Jrrrit fm hé hért. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. kunt u inleveren tot maandag 30 december 10.00 uur (vrijdag 27 december zijn wij gesloten bij de advertentiebalie aan de Spinbaan 6 - 1791 MC Den Burg Telefoon 36 26 00 Fax 31 4i 11 (jntM JtMtlt a hé h.rt De 26-jarige Sascha van den Brakel- Baggerman uit Den Burg maakt grote kans om op woensdag 11 maart voor de PvdA in Provinciale Staten van Noord-Holland te worden gekozen. Ze staat achtste op de lijst waarmee de sociaal-democraten de provin ciale verkiezingen ingaan. De kan didatenlijst werd zaterdag definitief vastgesteld op een partijbijeenkomst in Heerhugowaard, Pagina 5 Van 'het gezeur' op kantoor moet hij eigenlijk niets hebben. Liever sleutelt Nan Westerlaken, één van de opnch- ters van CVI Texel, aan een centrale verwarming. Hij installeerde nog ke tels die zó groot waren dat je er bijna een polonaise in kon houden. Op 1 januari draagt hij het stokje over aan Peerke Reijnders, die, naast Danny Westerlaken, directeur van het bednjf wordt. Pagina 9 (Advertentie) De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) heeft een werk groep samengesteld die zich gaat inspannen voor een billijker verde ling van de kosten van de riolering in het buitengebied. In het bijzon der zal worden geprobeerd de veelbesproken 'stapeling' onge daan te maken, omdat die in veel gevallen tot een extreem hoge baatbelasting leidt. De vereniging had verwacht dat de gemeenteraad het rioleringsplan van de hand zou wijzen als het college niet eerst een aantrekkelijker kosten- omslag had toegezegd Want vrijwel alle fracties hadden in commissie verband aanmerkingen gemaakt op de 'stapeling'. Dat is echter met ge beurd. B en w hebben slechts be loofd dat er voor knelpuntgevallen speciale aandacht zal zijn en de raad heeft daar genoegen mee genomen. Dat was vooral voor degenen die straks zwaar 'getroffen' worden te leurstellend. Zo vinden veel kampeer- boeren het onrechtvaardig dat zij naast een baatbelasting voor hun agrarische bedrijf ook nog eens een aanslag krijgen voor hun beperkte kampeeractiviteit. Het zou volgens hen bij één bedrijfsheffing moeten blijven. Ook wordt het merkwaardig gevonden dat een appartementen- boerderij één aanslag krijgt, terwijl iemand die twee of drie huisjes op zijn terrein heeft, voor elk huisje moet be talen. De TVL voelt zich in hoge mate belanghebbend, omdat niet minder dan 200 leden toeristische accom modatie in het buitengebied exploi teren en straks met de riolering of een vorm van Individuele afvalwater zuivering te maken krijgen. Velen van hen zijn verontrust. Naast de bezwa ren tegen de voorgenomen kosten- omslag leven onder hen veel diverse vragen over technische, organisato rische en andere aspecten van het rioleringsplan. Sommige van die vra gen kwamen ter tafel in de TVL-bij- eenkomst van donderdagavond, toen in hotel Den Burg de werkgroep werd opgericht, maar het bestuur kon er in de meeste gevallen geen ant woord op geven. De bedoeling is dat de werkgroep alle vragen inventari seert en daarmee naar deskundigen gaat. Men was het erover eens dat niet alleen gemeentelijke experts moeten worden geraadpleegd, maar ook onafhankelijke buitenstaanders. Via de Recron zal worden getracht juridische bijstand in te huren. De werkgroep bestaat uit Cees Haarsma, Nanning Kikkert. Reijer Keiiser, Klaas Tjepkema, Ed Eelman, Frits Agter en Jo-an van Vijfeijken. Als De rechtbank van Alkmaar heeft de zaak tegen een 21-jarige man uit Zijpe uitgesteld tot 11 maart vol gend jaar. Reden was dat de re classering nog geen plan van aan pak had kunnen opstellen omdat de uitslag van het persoonlijk heidsonderzoek niet eerder voor handen was. De man wordt ervan verdacht zijn in De Cocksdorp wonende ex-vriendin verbaal te hebben bedreigd. De man zou op 25 september jl. over de telefoon tegen zijn ex-vriendin hebben gezegd 'dat hij bij haar voor de deur zou staan met twintig Oekraïners en dat hij haar pappie en mammie zou vermoorden en haar erbij'. Een dag later werd de Zijpen aar in Den Burg aangehouden. Daar bij sloeg hij een agent tegen zijn hpofd, die daardoor een tand door zijn lip en nekklachten opliep Een maal op het bureau heeft de ver dachte volgens de politie een of meer secretaris is Ria Manse uit Oosterend aan de groep verbonden. Alle TVL- leden die inzake de riolering vragen of problemen hebben, wordt ver zocht deze op schrift te stellen en vóór 1 januari te sturen naar TVL/Ria Manse, Postbus 155, 1790 AD Den Burg. e-mail: r.manse@hetnet.nl, fax 318957. In verband met het als werk dag uitvallen van woensdag 25 en donderdag 26 december zal er op vrijdag 27 december geen krant verschijnen. Ons bedrijf is vrijdag 27 december Wim de Porto werd thuis opgehaald door zo'n beetje het hele wagenpark van Tatenhove. De Witte Kruislaan stond daardoor grotendeels vol met Tatenhove. (Foto jomen van Hatium) Hij wist dat er wat ging gebeuren op zijn laatste werkdag. Op het bedrijf gonsde het al een beetje en vrijdagmiddag moest hij per se thuis zijn. Tot grote verrassing van Wim de Porto uit Den Burg kwa men de collega's van Tatenhove met zo'n beetje het hele wagen park voor rijden om hem thuis op te halen. Met verbazing bekeek hij de lange rij groene wagens die even na half vier de Witte Kruislaan inreden. De ene na de andere wagen sloeg, al dan met toeterend, de hoek om richting het woonhuis van De Porto. Een stuk of vijftien vrachtwagens, container wagens, werkauto's en een vuilnis wagen dienden zich aan, waardoor de straat grotendeels vol stond met Tatenhove. Her en der kwamen men sen uit de huizen om de colonne te aanschouwen. Een nog steeds verbaasde De Porto werd al snel richting de Cadillac van Bauke Couperus uit Oudeschild ge-> leid Samen met zijn vrouw mocht hij plaatsnemen in de luxe wagen, die zich midden in de groene colonne bevond. Voor hij het allemaal goed en wel besefte, zette de stoet zich in beweging richting het bedrijf aan de IJsdijk, waar de collega's tijdens de kerstborrel afscheid namen van de bijna 60-jarige De Porto. Met ingang van deze week is hij met de VUT. Hij was iets meer dan tien jaar in dienst van Tatenhove. 14 september 1992 was zijn eerste werkdag, laat De Porto zien aan de hand van een loon- strook van die tijd. Daarvoor werkte de geboren en getogen Texelaar zo'n vijfentwintig jaar in de duinen tussen de Mok en paal 12 als opzichter voor jachtveremgmg Lampe. 'Ik ben na de landbouwschool als 16-jarige met werken begonnen bij mijn vader in de bollen. Hij had een bollenbedrijf in een schuurtje, de ouwe kerk, aan de Diek in Den Hoorn Na mijn diensttijd ben ik daar verder gegaan en ik be gon ook mee te helpen bij het vangen van konijnen. Op mijn 25ste kon ik aan de slag als jachtopzichter.' In die functie zorgde hij er onder meer voor dat het toen nog omvangrijke konijnenbestand in de duinen niet te groot werd en voederde hij de fazan ten waarop leden van de jacht- vereniging kwamen jagen. Daarnaast bleef hij actief in de bollen. Aan het werk als jachtopzichter kwam een einde toen de jachtvereniging uit fi nanciële overwegingen moest bezui nigen. Via het arbeidsbureau kwam De Porto in contact met Tatenhove, dat op zoek was naar nieuw personeel. Hij maakte met het bedrijf de af spraak dat hij zich eerst nog met de bollen zou bezighouden en zich na de zomer zou melden. Hij kon meteen aan de slag bij het vernieuwen van vakantiepark Sluftervallei. 'Daar ston den toen nog van die huisjes met rie ten daken. Het slopen van die daken en het binnenwerk van de huisjes was één van de eerste dingen die ik heb gedaan.' Later kwam de aanleg van de riolering erbij. Hij vond het in het begin wennen om weer voor een baas te moeten werken. 'Het was een hele omschakeling. Als jacht opzichter was ik min of meer eigen baas. Als het een middag regende, bleef ik soms thuis of ging ik bij ie mand op bezoek. Nu moest je ge woon doorwerken. En je begon vast om half acht, van half tien tot tien dronk je koffie en 's middags om half vijf ging je naar huis. Dat was allemaal precies geregeld.' Voor het zware werk hoefde hij zich minder aan te passen. 'Dat was ik al wel gewend in de bollen.' De bollenteelt bouwde hij af, omdat het niet meer te combine ren was. De aanleg van riolering op camping Kogerstrand, de aanleg van de derde fase van de Mars en het bouwrijp maken van de Vogelmient waren an dere projecten waarbij hij de afgelo pen tien jaar was betrokken Ook reed hij zo nu en dan op de tractor om onkruid te verdelgen. 'Daarmee leerde je Texel wel kennen. Kwam je bijvoorbeeld in Oosterend in straat jes waar je nog nooit van had ge hoord, terwijl ik toch geboren en ge togen ben op het eiland. In de Mars moest je goed uitkijken dat je soms met twee keer dezelfde straat deed.' De laatste twee jaar werd De Porto veel uitgeleend aan Uitwaterende Sluizen voor onderhoud aan de Waddendijk. Hij verrichtte onder meer maaiwerk, reparatiewerkzaam- heden en hielp mee bij het plaatsen van hekken op de dijk. Zijn tijdelijke collega's van Uitwaterende Sluizen namen donderdag afscheid van hem met een buffet op Everstekoog. Door hen werd hij na afloop met paard en wagen thuisgebracht. De Porto wil eerst van zijn vrije tijd genieten en wat klussen in en rond zijn huis. Ook heeft hij nu tijd om de schuur in Den Hoorn eens goed op te ruimen. Een herstart van zijn bollenbedrijf zit er niet. 'Ik had land bij Loodsmansduin, maar dat is ver kocht. Bovendien zijn de prijzen van de bollen momenteel erg laag.' Zor gen over een lege agenda maakt hij zich met. 'Het zou me niks verbazen als ze straks bijvoorbeeld van het Agrarisch en Wagenmuseum op de stoep staan om te vragen of ik iets bij hen wil komen doen nu ik overdag tijd heb.' (Advertentie) wanden van de ophoudmimte ver meld. Tijdens de pro-formazitting die giste ren werd gehouden, wees de recht bank het verzoek van advocaat J. Jorna om zijn cliënt vrij te laten af Jorna zal waarschijnlijk een nieuwe poging wagen bij de raadkamer, om dat de verdachte volgens hem an ders te lang vastzit. 'Als de zaak op 11 maart dient, is de uitspraak op 25 maart. Dat zit hij zes maanden in hechtenis. Ik denk met dat de straf zo hoog uitvalt.' (Advertentie) Spinbaan 6, Den Burg

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1