Cjrocn ^warL-Jexel s het Nieuwe vangstquota minder bedreigend voor Texelse kotters Regen en wind geen beletsel voor nieuwjaarsduik Inbrekers richten ravage aan bij Garage Dros Hoofdletsel bij aanrijding De beste mensen... Drastische beperkingen van de baan V Qncler de pomp Acht 'Texelse' bouwplannen in vergadering v Brijderstichting opent website Decemberactie Oud en Nieuw m Toeristisch seizoen Tweede kat besmeurd Goed jaar voor Texelse musea t®m S22L**, OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11742 VRIJDAG 3 JANUARI 2003 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De nieuwe vangstquota die de Visserijraad (de Europese minis ters voor Visserij) voor dit jaar heb ben vastgesteld, lijken weinig ge volgen te hebben voor de Texelse kottervissers. De hoeveelheid tong die vissers binnen Europa mogen vangen, is voor dit jaar met één procent teruggebracht en de hoe veelheid schol met vijf. De situatie zag er aanvankelijk zorgwekkend uit voor de vissers. De Europese Commissie had in eer ste instantie voorgesteld de quota voor tong (meest gevangen door Texelse kottervissers) in 2003 met dertig procent te verlagen. De hoe veelheid schol zou met veertig pro cent moeten worden verminderd. Eurocommissaris Fischler (visserij) wilde de vissers op die manier een bijdrage laten leveren om de kabel- lauw voor uitsterven te behoeden. Bij het vissen op tong en schol (boom- kor) komt die vis automatisch ook in de netten. De kabeljauwvangst zelf zou streng aan banden worden ge legd. Volgens Ben Daalder, voorzitter van de Texelse belangenorganisatie DETV én van de Federatie van Visserijverenigingen, hadden de oor spronkelijk voorgestelde tong- en scholquota dramatisch kunnen uit pakken voor de Texelse vloot. Tijdens de vergadering van de Visserijraad in Brussel, die een week duurde, kwamen belangen organisaties van de vissers in het geweer tegen de koppeling tussen platvis- en kabeljauwvisserij. 'Met veel lobbyen en overleg hebben we die koppeling ongedaan kunnen ma ken', zegt Daalder. 'We hebben ons huiswerk gedaan en kunnen aanto nen dat de bijvangst van kabeljauw bij tong en schol slechts vier procent is en dat je daarvoor de quota niet zo ver hoeft te verminderen.' Volgens de visserijvoorman baseerden de belangenorganisaties zich onder meer op eigen waarnemingen van vissers. Zij droegen aan dat de meeste tong en schol aan de west kant van de Noordzee wordt gevan gen. 'Dat was niet meegenomen in de adviezen die internationale biologen hadden gegeven aan de Europese Commissie.' Daalder wijst erop dat het met de kabeljauw vooral slecht gaat in de centrale Noordzee. In het noorden en zuiden is volgens hem een licht herstel waarneembaar. 'We hebben in Brussel tegen de biologen gezegd dat ze te somber zijn. Dat hebben de Nederlandse biologen uit eindelijk overgenomen en die zijn een autoriteit als het gaat om tong en schol.' Nederland vangt gemiddeld tachtig procent van de tong en ze ventig procent van de schol binnen Europa. Dit jaar mag in Europees ver band 15.850 ton tong en 73.250 ton schol worden gevangen. 'Dat is al een historisch dieptepunt.' Zeedagen De Visserijraad bepaalde dat kotter vissers maximaal 180 dagen per jaar op zee mogen zijn om tong en schol te vangen. Volgens Daalder heeft dat nauwelijks gevolgen voor de Texelse vloot, omdat de vissers al werkten met een inzetbeperking van vijftien dagen per maand (180 per jaar). Wel moeten de 'kleine lettertjes' van de zeedagenregelingen nog eens goed worden bestudeerd volgens Daalder. 'De omschrijving van de zeedagen wordt nog als knellend ervaren.' De nieuwe regeling gaat op 1 februari in. Kabeljauwvissers mogen dit jaar maximaal negen zeedagen per maand op zee zijn. De vangstquota voor kabeljauw zijn met 45 procent verlaagd naar 27.300 ton. Dat heeft gevolgen voor de TX56 van de ge broeders Van der Slikke, die als enige op Texel op kabeljauw vissen. Vol gens Daalder moet nog eens goed worden bekeken wat daaraan kan worden gedaan. Op de vastgestelde quota voor kabeljauwvissers is vanuit de biolo gische wereld veel kritiek gerezen. Volgens stichting De Noordzee heb ben de Europese visserijministers een kans laten liggen om structurele veranderingen door te voeren. Biolo gen hadden voorgesteld een morato rium (vangstverbod) op kabeljauw in te voeren, om uitsterven te voorko men. De nu vastgestelde reductie van 45 procent is onderdeel van een tij delijk kabeljauwherstelplan dat alleen voor 2003 geldt. Eind dit jaar moet een definitief kabeljauwherstelplan worden vastgesteld. Volgens Daalder wordt in de visserijwereld nauwlet tend gekeken wat collega's in Schot land gaan doen. Schotland is binnen Europa verantwoordelijk voor zeven tig procent van de kabeljauwvangst. 'Zij moeten nu laten zien dat ze ver anderingen kunnen doorvoeren. We hebben tien jaar geleden al gezegd dat hun vloot te groot is.' In één keer door, dan merk je het minst van de kou. De traditionele nieuwjaarsduik op het strand bij paal 28 trok dit jaar227 geregistreerde deelnemers en nog een stuk of 15 'zwarte' zwemmers. (Toto Gera/xl Timmerman) Wie leed het meeste kou? De deel nemers of de toeschouwers bij de nieuwjaarsduik die woensdagmiddag bij paal 28 werd gehouden. Waar re cente edities van dit bijzondere spek takel zich onder fraaie weersomstan digheden voltrokken, geselden ditmaal wind en regen de blote licha men van de winterse baders. Omdat het laag water was, moesten ze eerst honderden meters rennen en een breed zwin doorsteken, alvorens ze een duik in de golven konden nemen. Het aantal van 227 officieel geregistreerden en nog een stuk of vijftien 'zwarte' duikers overtrof het record van vorig jaar, toen een kleine 200 mensen zich in de branding stortten. Vele malen groter in aantal waren de toeschouwers, die zich door het slechte weer niet lieten weerhouden de waaghalzen aan te moedigen bij hun moedige poging. Maar waar de baders zich in de warmte van strandpaviljoen Paal 28 konden omkleden, om vervolgens op een drafje naar zee te rennen, was het voor de toeschouwers op het strand verre van aangenaam. Velen zochten, in afwachting van de komst van de zwemmers, beschutting onder de paraplu, maar door de straffe wind bood dat maar beperkt soelaas. Ze zagen hoe de baders enthousiast door het zwin spetterden, een duik in zee namen, om meteen daarna weer even enthousiast een sprintje te trek ken naar de warmte van het paviljoen. Het korte verblijf in zee had alles te maken met de weinig aangename temperatuur. De elektronische ther mometer van de organisatie wees 4,85 graden Celsius aan, wat voor de tijd van het jaar aan de frisse kant is. Voor liefhebbers van statistieken is het ook aardig om te weten dat de jongste deelnemer 5 jaar was en de oudste (Dirk Haker) 67 jaar. 'Ik had hem jonger ingeschat', doelde orga nisator Paul Kikkert op de vitale uit straling van deze Texelse veteraan, die nog regelmatig op zijn ATB een ritje maakt over het crosspad in de Dennen. Rum Net als de andere deelnemers wachtte hem in de warmte van het paviljoen een kop warme chocolade melk. desgewenst vermengd met een flinke scheut rum. Voor alle deelne mers was er ook een aandenken, in de vorm van een blik echt strand- zand, uiteraard geschept bij paal 28. 'Beperkt houdbaar, tot 2004, dus de deelnemers zijn wel verplicht volgend jaar weer mee te doen', grapte Kikkert, die met tevredenheid terug kijkt op het verloop van het evene ment. 'In het verleden wilde het par keren nog wel eens problemen geven, maar doordat we nu drie parkeerwachters hebben, liep het gesmeerd.' De boomlange Cocksdorper, samen met Hans Boom de technische orga nisator van de nieuwjaarsduik, er kende 's morgens wel even met kromme tenen te hebben gezeten. 'Het had 's nachts gevroren en toen het in de ochtend ging regenen, dacht ik: als het maar met gaat ijzelen. Dat hebben we in het verleden ook al eens meegemaakt en toen was het strand spiegelglad, waardoor er zelfs een vrouw onderuit ging en haar heup brak. De ambulance had vervolgens moeite om er te komen. Nico Roeper moest met de shovel assistentie ver lenen. Het slachtoffer .had het jaar erop nog moeite met lopen, maar doordat Nico met de shovel een zit bank had neergezet, kon ze het spek takel toch bekijken.' Tot veler opluch ting bleef ijzel ditmaal achterwegen. Maar helemaal zonder zorgen is Kikkert nog niet. 'We krijgen onder hand zóveel deelnemers, dat zwem mers bij het omkleden bijna niet meer in de serre passen. Je kreeg er nu al geen kat meer aan z'n staart door heen. Misschien moeten we volgend jaar maar een deel van het terras gaan overkappen.' De organisatie verwacht dat de opgaande lijn in het aantal deelnemers zich volgend jaar zal doorzetten. Als dat zo is, dan lijkt hetgeen in de pakweg zestien jaar lange traditie onmogelijk werd geacht zich alsnog te voltrekken: 'Bij 300 deelnemers duik ik er zelf in, schrijf dat maar op.' Inbrekers hebben in de vroege morgen van woensdag 1 januari huis gehouden bij Garage Dros in Eierland. Er werden geld en spul len ontvreemd en een ravage aan gericht. De schade bedraagt vol gens woordvoerder Edwin van den Heuvel circa €20.000,-. De dieven moeten rond half zeven 's morgens hun slag hebben geslagen. Dat is af te leiden uit het tijdstip waarop de prikklok werd gemo lesteerd. Het instrument is één van de voorwerpen waarop de inbrekers zich hebben uitgeleefd. 'Ze hebben er de tijd voor genomen. Ze hebben in het magazijn zelfs nog een biertje geno- - Nou, dun krantje vandaag. - Gelukkig maar, ik heb die van dinsdag nog met eens uit. men', vertelt Van den Heuvel, die op het moment van de inbraak met vrouw en kinderen aan de overkant vertoefde. De ravage werd ontdekt door Cees Dros. De ongewenste bezoekers kwamen binnen door het stukslaan van drie ramen, om vervolgens met grof ge weld hun slag te slaan. Ze hadden het onder meer voorzien op de kluis, waaruit één en ander werd wegge haald. De receptie werd overhoop gehaald, net als het magazijn. Ze namen vooral gangbare spullen mee, zoals enkele digitale camera's, auto radio's en een navigatiesysteem Mee ging ook de speciale computer van huismerk Renault, die voor het werk met kan worden gemist. Een nieuwe was gisteren al in bestelling en zal spoedig arriveren. In het kantoor werden alle printers op de grond ge smeten en gingen de dieven er met de toners vandoor. Van den Heuvel: 'Allemaal heel vervelend, ook omdat we de boel net helemaal hadden op geruimd. Ik ben blij dat ze de vijftien nieuwe Renaults ongemoeid hebben gelaten.' De ondernemer prijst zich ook gelukkig veel te hebben geïnves teerd in automatisering, waardoor niets van de administratieve gege vens verloren is gegaan. 'Vandaag (donderdag, red.) was een vreselijke dag. We zijn de hele dag aan het op ruimen en herstellen geweest. Je kon de receptie niet eens doorkomen, zo'n puinhoop. Maar morgen (vri|dag, red.) kunnen we ons gewone werk weer hervatten.' De politie heeft de inbraak in onderzoek. De welstandscommissie Texel/Den Helder, die donderdag 9 januari voor een openbare vergadering bijeen komt in het gemeentehuis in Den Burg, bespreekt acht 'Texelse' bouw plannen. Het betreft plannen voor woningen aan de Schipper Boon straat 14 en 16 in De Cocksdorp (indieners respectievelijk C. Stolk en J. Plag), vier woningen aan de Commandeurssingel in Oudeschild (M. Uriot), een groepsaccommodatie aan de Pelikaanweg 75 nabij De Koog (H. de Graaf), woonhuizen aan de Cor Bremerstraat 29 en 31 in Oosterend (C. Timmer en J. Betsema), de verbouw van een woonhuis aan de Schilderweg 161 nabij Den Burg (R. Esselman) en de bouw van een dienstwoning aan de Grie 5 nabij Den Hoorn (J. Bakker). De vergadering begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Na de opening staan eerst enkele plannen voor Den Helder op de agenda Bij een aanrijding op de kruising Pontweg-Keesomlaan-Westerweg is dinsdagmiddag een 76-jarige Texelse automobilist gewond geraakt. Rij dend vanaf de Keesomlaan zag de bestuurder bij het oprijden van de Pontweg een auto over het hoofd, die hem van rechts naderde. Deze werd bestuurd door een 23-jarige eiland- genoot. Bij de botsing werd de 76- jarige man via het rechterportier uit zijn auto geslingerd. Met hoofdletsel BIJ een aanrijding op de kruising Pontweg-Keesomlaan-Westerweg kwamen twee auto's met elkaar in botsing. (foto Gerard Timmerman) werd hij naar het ziekenhuis in Den Helder afgevoerd. De politie kon gis teren geen nadere gegevens ver strekken over zijn toestand. Brijder Verslavingszorg heeft een website geopend die met alleen de mogelijkheid biedt informatie op te zoeken, maar waar ook vragen kun nen worden gesteld. Bovendien wordt elke dag van 21.00 tot 22.00 uur een anoniem spreekuur met een hulpverlener gehouden. In het daar voor ingerichte gedeelte van de website kunnen bezoekers signaleringstesten invullen en vragen stellen over de gevaren van versla vende middelen. Antwoorden wor den, afhankelijk van de vertrouwelijkheid, via e-mail of via de site gegeven. De chatbox, het digitale spreekuur met een hulpverlener, is elke werkdag een uur beschikbaar om anoniem over verslavings problemen te communiceren. De Brij derstichting denkt met het instellen van de site een nieuwe, laagdrempelige vorm van versla vingszorg te hebben ingericht. In eer ste instantie zullen vooral jongeren, die meer gewend zijn via internet te communiceren, van de nieuwe mo gelijkheid tot hulpverlening ge bruik maken. De site is te vinden op het adres www.brijder.nl. De winnende lotnummers van de decemberactie in Oosterend worden bekend gemaakt op raambiljetten bij de deelnemende winkeliers. Losse nummers 0,90 Uitbundigheid, veel vuurwerk, cham pagne en andere spiritualia, geluk wensen en goed gevulde cafés, maar geen ongelukken van grote beteke nis. Dat meldt een woordvoerder van de politie, die van een 'hele gezellige jaarwisseling op Texel' spreekt. In Den Burg werd tot een uur of twee 's nachts flink vuurwerk afgestoken, waarna veel feestgangers hun heil zochten in de cafés, om met elkaar het glas te heffen. Pagina 5 Een toename van het aantal vakan tiegangers buiten het hoofdseizoen in juli en augustus zorgde in de jaren negentig voor een stimulans van het verblijfstoerisme. Maar de afgelopen jaren is de groei in het aantal over nachtingen eruit en stagneert de seizoens-verbreding, zo blijkt uit cij fers die door Jook Nauta, voorzitter van Horeca Texel, zijn gerangschikt. Uit het overzicht valt een samenhang tussen de 'verstening' van Texel en de verbreding van het seizoen op te maken. Pagina 5 Er blijkt op tweede kerstdag nóg een kat met olie besmeurd te zijn geraakt. Afgelopen maandag meldde Gré Dros (niet Mary Bakker) van Schilde rend 25 dat haar kat vorige donder dag rond 20.30 uur onder de olie thuis kwam. Nu blijkt de kat van Elly Verkaik van Schilderend 5 hetzelfde te zijn overkomen, ongeveer op het zelfde tijdstip. 'Ook haar kat zat van de kop tot de staart onder de olie. We beginnen zo langzamerhand aan op zet te denken', vertelt Gré Dros, die vermoedt dat het om lijnzaadolie gaat. Ze roept Texelaars met soort gelijke ervaringen of die meer infor matie hebben contact met haar op te nemen (tel. 315487). Tegen de landelijke tendens in was 2002 een goed jaar voor de drie musea van de Stichting Texels Mu seum. EcoMare ontving 303.635 bezoekers, één procent meer dan in het jaar ervoor. Het Maritiem en Jutters Museum trok 73.365 men sen, een stijging van zes procent. In de Oudheidkamer was de toe name het sterkst. Hier namen 7792 bezoekers een kijkje, zeven pro cent meer dan in 2001. De groei is opmerkelijk, want de di recties van veel musea elders in Ne derland klagen dat er in het afgelo pen jaar minder bezoekers waren dan in voorgaande jaren. Volgens direc teur Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum kan het succes van EcoMare waarschijnlijk worden toe geschreven aan de grootscheepse vernieuwing, die in mei werd afgeslo ten met de opening van een nieuwe permanente expositie, 'Leven op een eiland'. Ook de tijdelijke expositie over 50 jaar zeehondenopvang, die tot maart 2003 doorloopt, was een trekker, vermoedt Kuiper. Opvallend in 2002 was volgens hem dat de aan tallen bezoekers in het voor- en naseizoen iets lager waren dan in het voorgaande jaar Maar dat geldt voor heel Texel, aldus Kuiper. Voor het Maritiem en Jutters Museum en de Oudheidkamer vormden het grote aantal activiteiten en de exposities in het kader van het VOC-jaar 'zeker een van de redenen waarom zoveel mensen de weg naar deze musea wisten te vinden'. WESTERWERF 2-UITGEEST (NH) - naast Bob's PartyPalace - tel. 0251-319101 info@tonscholten.nl www.tonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1