Jeugd heeft pret met slee in sneeuw wem ijroen "Zwarts jexeh tn het harL, OM eist boete voor vervuilen stranden DOP Coltof verkoopt suites en restaurant vliegveld Veerboot krijgt nieuwe motor tijdens dokbeurt Jonge geitjes bij Kotex Toch WW mogelijk voor personeel seizoensbedrijven K. Dekker BV nieuwe eigenaar Frans Schellinger m Diamanten paar Kokkelvissers Inbraak bij rijwielhandel Inschrijven darttoernooi TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER VW's Wadden desnoods alleen FEESTVOORDE PLUS ISlag roomtaart 900 gram jMJ5 200s,e PLUS FEESTVOORDEEL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11743 TEXELSE DINSDAG 7 JANUARI 2003 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.90 GEGARANDEERD NERGENS GOEDKOPER Medewerkers van seizoensbedrij ven die 's winters werkloos wor den, houden in bepaalde gevallen toch recht op een WW-uitkering. Het betreft degenen die al meer dere jaren seizoensarbeid verrich ten en daarbij in de winter perio diek een werkloosheidsuitkering ontvingen. 'Daarmee is een stuk onrechtmatigheid weggenomen', vindt het bestuur van Horeca Texel, dat het bericht naar buiten heeft gebracht. De bekendmaking staat haaks op het bericht van oktober, waarin werd ge steld dat medewerkers van seizoensbedrijven die werkloos wor den geen recht meer hebben op een WW-uitkering. Enige uitzondering betreft bedrijven die 's winters van wege klimatologische omstandighe den worden afgebroken, zoals strandpaviljoens. Pogingen van Horeca Texel en de gemeente om voor het eiland een uitzonderingspo sitie te bewerkstelligen, liepen op niets uit. Uit nieuwe informatie van het Gewes telijk Arbeidskantoor (GAK) is nu ge bleken dat mensen die al meerdere jaren in zo'n wat wordt genoemd cy clisch arbeidspatroon werkzaam zijn, toch in aanmerking komen voor een WW-uitkering. Ze komen in een overgangsregeling, waarbij het recht op WW blijft bestaan. De duur van dit recht is afhankelijk van het arbeids verleden. Des te langer men in dit cyclische arbeidspatroon zat, des te langer men recht heeft op WW. Er is dus sprake van opgebouwde rech ten. Probleem is volgens Horeca Texel dat niet zo makkelijk is aan te geven welke deze rechten zijn en hoelang ze kunnen worden uitgeoe fend. Het verschilt van persoon tot persoon en is afhankelijk van het arbeidsverleden. Wel staat vast dat het opbouwen van de rechten na 2000 is beëindigd. Medewerkers die na dat |aar zijn ingestroomd, kunnen geen beroep meer doen op WW. Bij het beoordelen van de WW-rech- ten wordt onder meer uitgegaan van een wekeneis en een jareneis. Men voldoet aan de wekeneis als men over de laatste 39 weken vooraf gaand aan de eerste werkloosheids dag tenminste 26 weken gewerkt heeft. Aan de jareneis voldoen diege nen die in de 5 jaar voorafgaand aan het jaar waarin ze werkloos zijn ge worden tenminste 4 jaar hebben ge werkt, met minimaal 52 loondagen. Volgens Horeca Texel doen seizoenskrachten er goed aan zich in verbinding te stellen met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), dat samen met het GAK kan uitzoeken hoeveel rechten ze hebben opge bouwd en hoelang men een beroep kan doen op het WW-recht. Horeca Texel adviseert ook ondernemers om, in overleg met hun medewerkers, contact op te nemen met genoemde organisaties. De Texelse horeca betreurt het dat deze informatie niet eerder naar bui ten is gekomen. 'In de eerdere overlegrondes zijn deze gegevens met boven tafel gekomen. Dankzij initiatieven van enkele Texelse horecabestuursleden is dit nu toch duidelijk boven water gekomen. Be ter laat dan nooit', besluit voorzitter Jook Nauta. De horeca betreurt het niet meer kunnen terugvallen op een uitkering, omdat dit het werken in seizoensbedrijven een stuk minder aantrekkelijk maakt. Aannemingsbedrijf K. Dekker BV uit Krabbendam (nabij Warmer- huizen) gaat het nieuwe hotel-res taurant bij het vliegveld bouwen. Het Noordhollandse aannemings bedrijf heeft het project gekocht van projectontwikkelaar Marcel Coltof uit Callantsoog. Het plan behelst de bouw van een nieuw restaurant met tien luxe hotel suites op de plaats van het huidige Vliegveldrestaurant. Met uitzondering van de verkoop heeft Coltof heeft het gehele project overgedaan aan Dek ker. Voor hoeveel is niet bekendge maakt. Volgens Coltof was het voor hem wel een 'gezonde transactie'. Volgens directeur Klaas-Jan Dekker van het aannemingsbedrijf houdt het project voor zijn bedrijf een nieuwe ontwikkeling in. Hij en Coltof hadden elkaar in het verleden al eens ont moet. Dekker BV, een middelgroot bedrijf met ongeveer honderd mede werkers, is voornamelijk actief in Noord-Holland. Op Texel voerde het eerder werken uit voor Defensie en de gemeente. 'We hebben er onder meer grondwerk gedaan voor natuur- De veerboot 'Schulpengat' is gisterochtend vertrokken naar Rotterdam voor een onderhouds- en reparatiebeurt die ongeveer drie weken in beslag zal nemen. Op weg naar de Maasstad werd in Den Helder een nieuwe Caterpillar die selmotor aan boord genomen die tijdens de dokbeurt in het schip zal worden geïnstalleerd. De motor vervangt het exemplaar dat de af gelopen zomer ernstig defect raakte en total loss is verklaard. Om de kapotte motor te kunnen ver wijderen en de nieuwe te plaatsen, moet een groot gat in het dek worden gemaakt. Tijdens de werkzaamheden in het overdekte dok van Rotterdam United zal verder het gebruikelijke schilder- en schoonmaakwerk wor den uitgevoerd, waarbij zowel het onder- als het bovenwatergedeelte onder handen wordt genomen. Alles wat draait of anderszins aan slijtage onderhevig is, zal worden nagelopen Met soms een aardig vaartje sto ven de jongste kinderen van de Lubertischool in De Koog gister ochtend over het schoolplein. Dankzij het laagje sneeuw dat gis teren was gevallen, konden juffen Gerda Bloem en Rozemarijn Veld huis van groep één en twee de schoolslee weer eens tevoorschijn halen. De kinderen wisten er daarna wel raad mee. Dankzij een ingeving van beide leer krachten konden kinderen even later ook autobanden als slee gebruiken. Een springtouw of gewoon stuk touw om de band geknoopt en het ene kind kon zitten en het ander trekken. Sneeuwballen rollen, met een bezem de sneeuw een beetje aanvegen of een sneeuwbal tegen de muur van de school gooien, waren andere favo riete bezigheden. Suzanne, Irma, Emma en Mostakima hadden een spelletje bedacht waarbij de sneeuw eten voorstelde. In emmers en bak jes hadden ze het witte goed verza meld in het speelhuisje op het school plein. 'Het zijn een soort glinstertjes die koud zijn', vertelde Emma. Dat het koud was, kon ze weten, want ze had er al even van geproefd. De andere dames probeerden ook meteen even hoe hun 'eten' smaakt. Een etage hoger in het speelhuis zaten ook Wesseline, Joyce en Silke met een paar emmertjes sneeuw. Die was bedoeld voor een sneeuwpop die nog niet gebouwd was. Maar dat kon alsnog, want ze wilden 's middags ook nog wel in de sneeuw gaan spe len. (Foto Jeroen van Hettum) vriendelijk oevers', aldus Dekker. Het bedrijf wordt hoofdaannemer van de werkzaamheden die naar verwach ting in oktober beginnen. Juni 2004 moet het project worden opgeleverd. De gemeente heeft inmiddels een bouwvergunning verleend. Van de tien luxe hotelsuites zijn er inmiddels zeven verkocht. Zes van de nu zeven toekomstige eigenaren hebben een eigen vliegtuig, aldus Coltof. De prijzen van de suites va riëren van €198.000,- tot €319.000,- Volgens Dekker is het de bedoeling dat er na de bouw een vereniging van eigenaren wordt opgericht die zich bezighouden met beheer en verhuur van de suites. Voor het restaurant 'is horecamake- laar HVAB uit hetzelfde Krabbendam in de arm genomen. Volgens Coltof gaat de makelaar op zoek naar een geschikte exploitant voor de zaak. Voorlopig heeft de makelaar de ex ploitatie zelf ter hand genomen. In oktober werd afscheid genomen van Wim en Nel Gouwens die het restau rant sinds 1989 hadden geëxploi teerd. en zonodig vervangen of aangepast. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om enkele toiletten te ver groten en er zullen lenswatertanks worden geïnstalleerd, waarin lens water dat soms door olie vervuild kan zijn, wordt opgevangen zodat het niet in het milieu terecht komt. Zodra het schip weer in het water kan, vaart het terug naar Texel, waar aan de kade van 't Horntje de laatste werkzaam heden zullen worden uitgevoerd. Ook zal de Schulpengat daar nog een week worden gebruikt voor de zoge heten natte trainingen. De veerboot komt in week acht weer in dienst. Tot zo lang neemt de iets kleinere Molen gat de dienst waar. Ondanks het feit dat voor de dokbeurt (die tegenwoor dig twee keer per vijf jaar plaatsvindt) de stilste tijd van het jaar is genomen, krijgen automobilisten mogelijk inci denteel met wachttijden te maken.Teso heeft de klanten daarom opgeroepen de pieken zoveel moge lijk te mijden. Hoewel buiten zeer winters, was het in de stal van kleindierensport- vereniging Kotex gisteren net voor jaar. Dat had alles te maken met de zesjarige dwerggeit Sofie, die twee kerngezonde lammetjes ter wereld bracht. 'We hadden hier helemaal geen rekening mee gehouden', ver telt verzorger Toon Haastrecht. 'Er heeft wel een bok bij gelopen, maar die heeft z'n werk blijkbaar veel eer der gedaan dan we gewend zijn. We hadden dat niet zo snel in de gaten, want deze geit is van zichzelf al aar dig rond. Maar toen ze steeds dikker werd, hebben we haar zekerheids halve toch maar naar binnen ge haald.' Op eigen kracht bracht ze maandagmorgen een bok en een geitje ter wereld. Zaterdag, als er bij Kotex een rommeltjesmarkt wordt gehouden, zijn ze te bezichtigen. (Foto Gerant Timmerman) Een boete van €15.000,- voor de eigenaar van het schip dat de 15.000 kilo aanmaakblokjes ver loor die op 5 december 1998 ge deeltelijk op de Texelse stranden aanspoelde. Dat eiste advocaat- generaal mr. H. van der Kaaij maandag in hoger beroep voor het Amsterdamse gerechtshof. De ei ser werd eerder niet ontvankelijk verklaard. Tijdens een storm met windkracht 9 en golven van vier meter hoog werd een container overboord geslagen. De blokjes die erin zaten, belandden op de stranden van Noord-Holland. Vlieland, Terschelling en Texel. De Amsterdamse rechtbank verklaarde het Openbaar Ministerie (OM) eerder niet-ontvankelijk in haar vervolging van de eigenaar, een Duits bedrijf, omdat de lading buiten de territoriale wateren overboord is geslagen. De Nederlandse rechter is daarom niet bevoegd over de zaak te oordelen, aldus de uitspraak. Het bedrijf, Apus Rohden Schiffahrts, werd door de rechtbank ook vrijge sproken van de beschuldiging dat het met voldoende zorg had betracht om de lading goed vast te zetten en de vervuiling te voorkomen Volgens de rechtbank was van nalatigheid geen sprake, omdat de kapitein direct bij aankomst in Zeebrugge melding had gemaakt van het ongeval Het Openbaar Ministerie ging om principiële redenen in appèl: als de Nederlandse rechter niet bevoegd zou zijn, ontstaat er volgens het OM een vacuüm, omdat niemand het bedrijf zou vervolgen. De advocaat- generaal meende dat vervolging in Nederland wel op zijn plaats is, aan gezien in Nederland schade was ge leden. De opruimwerkzaamheden, door Rijkswaterstaat uitgevoerd, kostten bijna €35.000.- De advocaat van Apus Rohden Schiffahrts, mr. R. van Kampen, was het wel eens met de redenering van de rechtbank en opperde dat de Ne derlandse overheid aan de Engelse overheid had moeten vragen de ver volging van zijn cliënt in te stellen. Het schip vertrok uit Harwich en de lading was daar vastgezet, zodat de Engel sen daardoor rechtsmacht verkre gen. Maar hij vond dat van een ge slaagde vervolging van zijn cliënt geen sprake kon zijn, omdat die het schip had verhuurd aan een ander bedrijf en dus alleen verantwoorde lijk was voor de zeewaardigheid van het schip en niet van de lading. Daar naast merkte hij op dat hier sprake was van een situatie van overmacht: er was geen zwaar weer voorspeld op die 5de december en de lading was vastgezet op een manier die bij normale weeromstandigheden geen problemen had opgeleverd. De vor dering tot schadevergoeding van Rijkswaterstaat, dat de opruimkosten op zijn cliënt wilde verhalen, achtte de raadsman niet-ontvankelijk. Vol gens hem is deze vordering inmid dels verjaard en moet de civiele rech ter dit verder uitzoeken. Het Hof doet 20 januari uitspraak. Actief, daadkrachtig, betrokken en 'doenerig'. Het zijn zomaar wat ei genschappen van Frans Schellinger, die tientallen jaren lang in een enorm aantal besturen zitting had. Hij over leed zondag op 71-jarige leeftijd. Pagina 2 'In een huwelijk is het geven en ne men. Als je op alle slakken zout gaat leggen, dan kun je er beter niet aan beginnen. Gelukkig zitten wij zo niet in elkaar.' Huug en Riek Snoek-Bruin uit Den Burg vieren woensdag dat ze zestig jaar met elkaar zijn getrouwd. Pagina 3 Kokkelvissers mogen tot 31 januari blijven vissen in de tijdelijk gesloten gedeelten van de Waddenzee. Dat is het resultaat van een nieuwe uitspraak die de Raad van State heeft gedaan. Pagina 5 Een njwielhandel aan de Badweg in De Koog heeft rond de jaarwisseling bezoek gehad van inbrekers. Onbe kenden beklommen het platdak en forceerden een raam op de eerste verdieping. Ze haalden het kantoor overhoop en braken met behulp van een slijptol de kluis open. Wat ze pre cies buitmaakten, is nog onbekend. De inbraak moet hebben plaatsge vonden tussen dinsdag (oudjaars dag) 17.00 uur en donderdag 8.00 uur. In café De Zwaan in Den Burg wordt zondag 12 januari een darttoernooi gehouden, waarbij kwalificaties te verdienen zijn voor deelname aan de Texel Masters, die op 26 januari in restaurant Strends End worden ge houden. Voor het eerst stnjden da mes en heren dit jaar in aparte poules. De strijd bij de heren gaat om elf plaatsen, bij de dames zijn nog twee plaatsen te verdelen. Deelne mers moeten op Texel wonen of mee spelen in de Texelse competitie; de minimumleeftijd is 14 jaar. Het kwalificatietoernooi begint om 13.00 uur. Opgeven kan tot donderdag 9 januan bij Jelle Visser (tel. 321268) en Jan Duinker (tel. 310240). (Advertentie) (fTMt ^■rtrJSnfi ie kat kart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Mi OEGf Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De VW's van de vijf wadden eilanden willen eventueel zelfstan dig verder als de overkoepelende organisatie ANW failliet zou gaan. De vijf toeristenbureau, die samen al een federatie vormen, willen dan op die manier de naam WV kunnen behouden. De Algemene Nederlandse Vereni ging van VW's (ANW) hangt een fail lissement boven het hoofd. De vere niging heeft een schuld van €500.000,- opgebouwd. De WV op Texel is één van de aangesloten le den. Mocht het tot een einde van de ANW komen, dan willen de toeristen bureaus op de eilanden graag de naam WV behouden 'Dat heeft een goede naam, de naam is bekend en vertrouwenwekkend ondanks de be richten van de afgelopen tijd' aldus directeur Veronica Bos van de WV op Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1