teso Smaakvol optreden van Muziekschool Kamerkoor Frans Schellingen betrokken en actief TEXELSE 2 COURANT Leerlingen verkopen loten Meisjesstad Badmintonclub Texel jubileert Op vakantie met het Rode Kruis Helders orkest geeft concert J$lik vanger Excursie De Doorstoot Fonds voor vergroting woongenot Kinderhulp Werken met energie Linedance Agenda Hoogwater te Oudeschild oud Papier Colofon \n Memoriam DINSDAG 7 JANUARI 2003 Het Driekoningen Concert van het Muziekschool Kamerkoor in de hervormde kerk in Den Burg. Een aangenaam concert. Dat was de eensluidende conclusie over het Driekoningen Concert dat het Muziekschool Kamerkoor zondag gaf in de hervormde kerk in Den Burg, waarbij de muzikale inter mezzo's werden verzorgd door Loes Bakker op fluit (en doedel zak), Maaike Deckers op cello en Lida Wels op orgel. Het in september 2001 opgerichte Muziekschool Kamerkoor bestaat weliswaar nog niet lang, gemiddeld genomen beschikken de 31 vocalisten wel over de nodige erva ring. Het gezelschap beschikt over een aantal opvallende stemmen en een mooie klank. Onder leiding van Dyo Wassink repeteert het koor we kelijks. Er wordt gestudeerd op projectbasis, zoals 'Muziek uit de tijd van de VOC' en dus ook het Drieko ningen Concert, met werken uit de kerkelijke traditie en volksliederen, waardoor men er in was geslaagd een goed repertoire vast te stellen. Met wat zwaardere composities van Bach, Casali, Mendelssohn en Bartholdy had het koor zich een se rieuze uitdaging gesteld. Hoorbaar was dat er flink was gerepeteerd en dat de zangers progressie hadden geboekt, maar duidelijk was ook dat er lastige stukken waren. Met name de mannen ging het zingen van de volksliederen wat makkelijker af. Ge brek aan enthousiasme kan het koor Badmintonclub Texel houdt zondag 19 januari als viering van het 35-jarig jubileum een gezelligheidstoernooi. Deelname staat open voor leden en oud-leden. De wedstrijden beginnen om 12.30 uur. Voor inlichtingen en opgave kan men zich wenden tot Anneke Bokma (tel. 315338) en Nellie Witte (tel. 314239). De vereniging werd in oktober 1967 opgericht door wijlen R. Veenstra. Voor die tijd werd de sport op Texel niet beoefend. In de beginjaren werd op één veldje in de Thijsseschool ge speeld. Later, toen het ledenaantal toenam, verhuisde Badmintonclub Texel naar de Burgemeester de Koninghal. Toen ook die accommo datie te klein werd, zochten de leden Onder het motto 'Ga eens van huis met het Rode Kruis' biedt deze orga nisatie ook in 2003 een keur aan va kanties aan voor mensen met een handicap of een chronische ziekte. De accommodaties zijn volledig aan gepast en de deelnemers worden verzorgd door meereizende vrijwilli gers en verpleegkundigen. Ook een reis met het schip Henry Dunant be hoort tot de mogelijkheden. Voor aanmeldingen en meer informatie: Nel Vermeulen-Mens, coördinator aangepaste vakanties, tel. 318656. hun heil in sporthal Ons Genoegen. Wat als een gezellig onderonsje was begonnen, was uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, die gedurende bijna twintig jaar ook aan wedstrijden aan de overkant in de bonds- competitie meedeed. Anno 2003 is sprake van een gezonde en stand vastige vereniging, melden de be trokkenen zelf. Het Helders Kamerorkest, dat enkele Texelaars in de gelederen heeft, geeft zaterdag 11 januari een nieuwjaars concert. Het programma is geva rieerd, met onder meer muziek uit de Muppetshow, West Side Story en Tsjaikovsky's Notenkrakersuite, maar ook van Johann Strauss, Joseph Haydn en Donizetti. Locatie is de grote zaal van Triade aan de Midden weg in Den Helder. Aanvang 20.00 uur. De toegang bedraagt €8,-; kin deren tot en met 12 jaar mogen gra tis naar binnen. Overigens is het 35 leden tellende kamerorkest nog op zoek naar onder meer een tweede fagot. Met het oog op het volgende concert in mei, waar een pianoconcert van Mozart en een stuk van Rimski Korsakow ten gehore wordt gebracht, zijn ook eerste en tweede violen welkom. Het orkest oefent iedere woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. Voor nadere in lichtingen kan contact worden opge nomen met secretaris C. Hanegraaff, tel. 625148. Het lijkt wel alsof alles vlamt. Het nieuwe jaar knettert aan alle kanten, bijgestaan door het nauwelijks ge doofde vuurwerk. De inbraken rol len als vet nieuws de krant binnen, de roddels zijn groot. De wraaklust is zelfs tot Texel doorgedrongen. De vette jaren zijn voorbij en de rava ges worden gewoon en in veront rustende mate aangericht. Net als in het Harry Potter-verhaal slaat de verstening ook toe in de toeristenbranche. Waar halen wij straks de euro's binnen? De vissers maken zich bezorgd over de afne mende belangstelling voor de visse rij en de illegale status van de antennemast in De Cocksdorp gaat gewoon weer verder. Huizen staan zeer langdurig, als een stille aan klacht van de tijd, te wachten op verkoop. De riolermgsaanleg- angsten doen mensen terugverlan gen naar de gewone poepdozen en verder geen gedonder. Niemand wil voor iets betalen dat er eigenlijk al lang had moeten zijn. Kortom, de vfam moet wel in de pan. De bezinning is gewoon voor bij. Het is overleven geblazen en actievoeren op alle fronten. Maar wat doe je, als je door een met wraaklust bezeten personage be stookt wordt en de brieven over je gesuggereerde wandaden zonder enig pardon worden uitgedeeld bij de boot? Wat doe je op een klein eiland, waar iedereen alles weet en het kleine gerucht al snel een groot gerucht gaat worden? Waar rook is, is vuur. Die gedachte spookt direct als een duistere wind over de wei landen en haakt zich vast in de zee en de golven geven het terug in een dreinerige melodie. Waar rook is... is vuur, er is altijd wel iets van waar. Hoe verstaan we als eilanders de kunst deze deun uit ons hoofd te zetten en degene die dit overkomt ronduit te steunen? Het gaat om het juiste vuur, de juiste steun en vooral het juiste negeren van stalkermen sen die maar één doel hebben: ka potmaken. 'Negeren', zou mijn vader zeggen, 'bij sommige situaties is negeren de grootste kracht.' Hij keek mij vor send aan en op zulke momenten wist ik dat hij een levensboodschap overbracht die veel voor hem bete kende. 'En verdedigen?', riep ik woedend uit, 'je moet je toch altijd verdedigen?' 'Tegen sommige din gen valt er niet te verdedigen. Zin loos, negeren en de kracht naar het positieve wenden, afwenden van de smurrie die mensen bij zich hebben. Dat is wat je te doen staat. En het werkt.' Zijn stem was donker en plechtig. 'Vergeet dit nooit', zei hij streng. Ik keek hem toen, met mijn achttien jaren, enige tijd ongelovig aan en neigde hem zwak te noe men. Maar inmiddels, aardig door het leven getekend, begrijp ik hem heel goed. Hij was toen zelf be schuldigd van een niet deugdelijke beslissing in zijn voordeel. De man die deze boodschap met veel venijn wist rond te strooien, had ik het liefst persoonlijk gewurgd. 'Als je over tuigd bent van je eigen onschuld, kop omhoog en gewoon doorgaan. Negeren. Hoe meer je je verdedigt, hoe erger het wordt. Laat de ge schiedenis je niet in bezit nemen en de tijd van nu overschaduwen.' Hij liep rechtop, hij glimlachte, hij bleef nergens weg. Het gerucht ver stomde, achteraf werd duidelijk hoe vreselijk onwaar de beschuldiging was. Hij heeft nooit gezegd: zie je wel. Of: ik had gewoon gelijk. Hij negeerde ook de foute steun die toen de waarheid duidelijk werd naar hem toestroomde. Het begon door te dringen wat de kracht van het negeren was geweest en ik roep iedereen aan de dreun van waar rook is, is vuur gewoon op eigen kracht weg te blazen. Laten we het over vuur hebben. Een goed, warm en laaiend begin van 2003, een uitdagende reeks van maanden ligt weer op ons te wach ten en onder de sneeuw hoor ik de sneeuwklokjes praten. Ze hebben het erover dat ze snel komen. Ge woon doorgaan, zoals altijd. Dana Rover Leerlingen van de groepen 6, 7 en 8 van de Jozefschool in Den Burg gaan eind deze maand weer de straat op om loten te verkopen ten bate van 'Meisjesstad', het project van de zusters Augustinessen van Sint Monica in Utrecht. Het geld dat door de lotenj bijeen wondt gebracht, is onder meer bestemd voor dak- en thuislozen in eigen land. Daar door blijft het mogelijk dat de thuislozen elke ochtend een pakje brood kunnen afhalen en een paar keer per week worden voorzien van een warme maal tijd. Ook wordt hulp geboden aan in nood verkerende moeders en kinde- Foto Marcfi Het/nen) niet worden verweten. Over het totale optreden kan worden gezegd dat de samenhang goed was. fraai meer- stemmmg en melodieus werd gezon gen, dat de sopranen goed uit de verf kwamen en dat de sfeer ontspannen was. De 150 toeschouwers waren over het algemeen goed te spreken over het concert. Positief was de bij drage van de drie instrumentalisten, die de Sonate in C-groot van G.Ph. Telemann, een stuk in vier delen, ten gehore brachten en aansluitend een tweede compositie van Mendelssohn. Indrukwekkend was het optreden van Loes Bakker. Met in haar kielzog drie kleine koningen marcheerde ze al spelend op een Ierse doedelzak door de kerk, die door haar galmende spel volledig werd gevuld. Een tussendoortje dat op velen diepe indruk maakte. Leden van de Vogelwerkgroep Texel gaan zaterdag 11 januan naar zuid west-Friesland voor een ganzen- excursie onder leiding van Bernard Spaans. Er wordt vertrokken met de boot van 8.05 uur, de deelnemers wor den rond 18.00 uur terug verwacht. In •verband met carpooling is opgave noodzakelijk. Dat kan bij Gerrit Visch, tel. 318881e-mail gavisch@zonnet.nl. ren. De Augustinessen hebben in Ne derland verschillende huizen die veilig onderdak bieden, waaronder 'Meisjes stad' dat per jaar ruim 400 hulpzoeken den opneemt. De loten (elk voorzien van twee num mers) kosten één euro. Ze worden in boekjes van vijf verkocht. Op 28 ja nuari krijgen de kinderen de loten mee en na een week kunnen ze de boekjes weer inleveren. Bij biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp werden op de eerste speeldag van het nieuwe jaar al ge lijk zeer spannende wedstrijden ge speeld. Zo werd de partij tussen Martien Boon en Martijn Former, die ook de hoogste serie maakte, een remise, wat niet vaak voorkomt. Ook andere partijen eindigden met een minimaal verschil. Martien Boon en Piet Zijm wonnen nog twee partijen en Fred Klok viel op door een serie van tien te maken. Uitslagen: M. Former-P Zijm 31-33, J. Smit-W. Homan 23- 19, F. Klok-P. Harman 20-34 M Boon-F. van Ankeren 30-16, P Harman-P Zijm 15-33, W Homan-F. Klok 20-23, J. Smit-F. van Ankeren 20-20, M. Boon-M Former 32-32, M. Boon-F. Klok 32-18. Om het woongenot van haar huur ders te bevorderen heeft Stichting Wonen Texel een Leefbaarheidsfonds ingesteld Tijdens de nieuwjaars receptie werd het fonds met een startbedrag van €10.000,- officieel in het leven geroepen. Nico Zoetelief, voorzitter van de Bewonefs- vereniging, ontving daartoe van di recteur Jan van Andel een symboli sche geldboom. Het bestuur van de bewonersvereniging gaat het fonds beheren. Het geld is bestemd om de omgeving van de woningen van de woningstichting te verfraaien. Het kan bijvoorbeeld gebruikt worden voor het plaatsen van zitbanken, bloembakken, vlaggenmasten, kerst bomen en kunstwerken. Jaarlijks stort SWT een bedrag in het fonds. Bewoners kunnen verzoeken voor bijdragen indienen bij het bestuur van de bewonersvereniging. Europa Kinderhulp is op zoek naar mensen die tijdens de zomer een paar weken een kind in huis willen nemen. Het gaat om kansarme kin deren die elders in Europa in moeilijke thuissituaties leven. Drie weken er tussenuit is volgens de organisatie voor die kinderen zeer welkom. Dure uitstapjes hoeven volgens Kinderhulp met te worden gemaakt. Gewoon meedraaien in een ander gezin is voor de kinderen al een hele ervaring. Mensen die interesse hebben, kun nen contact opnemen met Jolanda Langedijk, tel. 072-5039231 Aurahealer en energetisch therapeut Marianne Haans geeft gedurende negen zaterdagochtenden een cur sus 'werken met energie' in De Aleph in de Weverstraat. Aan de hand van oefeningen rond uitstralen, doorstro men en afgrenzen van energie wordt de cursisten geleerd de werking van energie in zichzelf en anderen te her kennen en te ervaren. De cursus worden gegeven tussen 25 januari en 29 maart, steeds van 10.00 tot 11.30 uur. Voor aanmeldingen en informa tie: tel. 06-23270022. De East Ender Honeybee Hoppers beginnen vrijdag 10 januari weer met de wekelijkse country-dansavonden in dorpshuis De Bijenkorf. Aanvang 20.30 uur. Directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel (rechts) overhandigt een met bank biljetten volgehangen bloemstuk aan voorzitter Nico Zoetelief van de Bewonersvereniging, als symbolische daad voor de instelling van het Leefbaarheidsfonds. Dinsdag 7 januari De afdeling De Cocksdorp- Eierland houdt een nieuwjaars receptie op vakantiecentrum De Krim. Aanvang 13.30 uur. In De Witte Burcht (Molenstraat, Den Burg) wordt een open klaver- jasdrive gehouden. Het inschrijf geld, €3,50 per koppel, is bestemd voor goede doelen. Inschrijven, liefst met maat, tussen 19.30 en 20.00 uur in de zaal. Cinema Texel is gesloten. Woensdag 8 januari In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter (aanvang 14.30 uur), Pietje Bell (15.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter (20.00 uur) en Lord of the rings: the two towers (20.30 uur). Donderdag 9 januari De welstandscommissie Texel/ Den Helder houdt van 13.30 tot circa 16.30 uur een openbare ver gadering in het gemeentehuis. Tot en met zaterdag worden in Klif 12 in Den Hoorn de voorrondes gehouden van het Amsterdams Kleinkunst Festival. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 20.00 uur) en Lord of the rings: the two towers (20.30 uur). Vrijdag 10 januari De East Ender Honeybee Hoppers beginnen weer met de wekelijkse dansavonden in dorpshuis De Bij enkorf in Oosterend. Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter (aanvang 14.30 uur). Pietje Bell (15.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter (20.00 uur) en Lord of the rings: the two towers (20.30 uur). Teso's MS Schulpengat is wegens onderhoud uit de vaart en wordt vervangen door MS Molengat. Tot vrijdag 21 februari worden daarom geen extra afvaarten gemaakt. Door de kleinere capaciteit van de Molengat is er in drukkere perio den een verhoogde kans op wachttijden. De drukte is voor vrachtverkeer het grootst tijdens de eerste afvaarten in de ochtend vanuit Den Helder en voor alle ver voer op maandag- en vrijdag ochtend op Texel en op vrijdag middag in Den Helder. Teso verwacht op vrijdag 10 januan tus sen 13.00 en 16.00 uur in Den Helder een wachttijd van een half uur. Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222-369600 of e-mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Di. 07 10.50 en 23.40 u. Wo. 08 10.40 en - u. Do. 09 0.10 en 11.00 u. Vr. 10 0.55 en 11.44 u. Za. 11 1.20 en 12.30 u. Zo. 12 1.54 en 13.25 u. Ma. 13 2.40 en 15.00 u. Di. 14 3.47 en 16.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 12 januari op om 08.43 uur en gaat onder om 16 51 uur, 10 januan eerste kwartier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de vol gende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijk- straat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontraden en aanWed^ngen daar toe zijn van toepassing de Regelen voor het Advedentle- wozen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hel Advertentie-wezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (automatisch) Per jaar 62,70 60,70 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Actief, daadkrachtig, betrokken en 'doenerig'. Het zijn zomaar wat ei genschappen van de man die tien tallen jaren lang in een enorm aan tal besturen zitting had. Hoeveel het er precies waren, weten ook zijn vrouw en kinderen niet eens meer. Zondagochtend kwam aan dat actieve leven zomaar een einde. Jan Frans Hendrik Schel- linger werd 71 jaar. Frans Schellinger stond bekend als een markante persoonlijkheid, met heel eigen opvattingen, die hij niet onder stoelen of banken stak. De laatste tijd wat minder, maar er wa ren jaren dat hij maandelijks de re dactie binnenliep met een brief voor de rubriek 'Wat ik zeggen wou' of op andere wijze zijn mening kenbaar maakte. Maar bovenal was hij uitzon derlijk actief. 'Toen ik een schooljon gen was, was hij 's avonds nooit thuis. Hij had altijd wel een vergade ring', herinnert zoon Siep zich zijn vader. Ook een rondje bellen langs Texelaars die hem van dichtbij heb ben meegemaakt, biedt geen uitsluit sel over het exacte aantal functies en hoelang hij die bekleedde. Wel wordt ogenblikkelijk duidelijk dat Schel linger een man was die niet van stil zitten hield. 'Hij zat er altijd achteraan en had het bij wijze van spreken al gedaan voordat hij de orders had ontvangen', prijst Henk de Lugt, die als collega-bestuurder sinds 1977 met hem samenwerkte in de stichtin gen die verzorgingstehuis De Goliards, het verpleeghuis en later de seniorenwoningen tegenover De Goliards bestuurden. Zijn inzet wordt ook geroemd door Tine Krijnen: 'Ja renlang hebben we samen in allerlei besturen gezeten, waaronder van de Stichting Samen Eén Gollatds. Frans was altijd zeer betrokken.' Bestuursfuncties bekleedde Schel linger onder meer voor de ouderraad van basisschool De Bruinvis, de dorpscommissie van Oudeschild en SV Texel. Met tussenpozen zat hij zo'n twintig jaar in het bestuur van de doopsgezinde kerk, een groot deel daarvan als voorzitter. Daarnaast maakte hij zich in de jaren zeventig sterk voor het op deltahoogte bren gen van de zeedijken. Hij liep vooraan in de enorme stoet Texelaars die met succes aandacht voor hun zorgen vroegen in Den Haag. De in Den Helder geboren Schellinger woonde sinds 1956 op Texel, na zijn huwelijk met Wil Zegel, telg van de Zegels die afgelopen jaar vierden dat voorvader Frans Zegel honderd jaar geleden aan de wieg van hun 'fami lie-imperium' stond. Terwijl zijn vrouw een winkel in huishoudelijke artikelen dreef, hield Schellinger zich vooral bezig met het vervaardigen en ver handelen van bollenkisten, voer bakken, hekken en andere benodigd heden voor agrariërs. Nadat zijn zoon Siep in het bedrijf stapte, veranderde het timmerbedrijf steeds meer in een bouwbedrijf. Hoe hij zijn werk en maatschappelijke functies combineerde, was zeker voor de buitenwacht een raadsel. Maar ook zelf realiseerde hij zich dat het af en toe de spuigaten uitliep, zo blijkt uit herinneringen die hij ophaalt in het jubileumboekje De kleine winst, dat ter gelegenheid van de honderd ste verjaardag van de firma Zegel verscheen. 'Wat betreft besturen en verenigingen was ik erfelijk belast. Mijn opa Schellinger was voorzitter van zeven besturen tegelijk en mijn vader kon er ook wat van! Hij had het liefste twee werknemers, want met vier man kon hij het allemaal niet meer bijbenen. Uit het bestuur van de Rijks Scholen Gemeenschap heeft men mij verwijderd, omdat ik haast nooit kwam. Toen had ik echt te veel!' De afgelopen jaren was hij voorzitter van de Stichting Oudeschilder Senio ren Actief. 'Om nog wat te doen te hebben', zegt hij er zelf over in het jubileumboekje. 'En zo belanden Wil en ik langzamerhand in de herfst van ons leven, of zoals een vriend laatst zei: "Nou Frans, de winter komt er al aardig aan'." Maar nog in de 'herfst' was het plot seling afgelopen voor hem. Zaterdag werd Schellinger plotseling onwel tijdens een bezoek aan zijn jarige kleinkinderen in Julianadorp, waarna hij werd overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. De ernst van de situatie leek mee te val len, maar zondag werd hij getroffen door een herseninfarct, waarna hij in coma raakte en dezelfde dag nog overleed. Frans Schellinger was één van de voorvechters van het op deltahoogte brengen van de zeedijken. Hij liep vooraan Igeheel rechts op de foto) in de stoet Texelaars die op 27 januari 1976 demonstreerden in Den Haag. Foto orcivai t.*us, coumrr, 1

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2