'Nog een poosje zo, dan mogen we niet mopperen TEXELAARTJE 3 Familieberichten Echtpaar Snoek viert diamanten huwelijk X TEXELSE '-«-v èsssr Programma zaalvoetbal Voetbal programma COURANT Fabiënne Fenna UI Texel Sarah de Zonnebloem- GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 0222 - 362600 'In een huwelijk is het geven en nemen. Als je op alle slakken zout gaat leggen, dan kun je er beter niet aan beginnen. Geluk kig zitten wij zo niet in elkaar.' Huug en Riek Snoek-Bruin uit Den Burg vieren woensdag dat ze zestig jaar met elkaar zijn ge trouwd. Een bewogen periode, zeker omdat het oorlogsverle den de voormalig verzetsman nog bijna dagelijks bezighoudt. Dat blijkt tijdens het interview, waarin Snoek regelmatig ver haalt over gebeurtenissen uit het verleden, maar er meteen bij zegt dat de betreffende anek dote niet in de krant mag. Achter het raam dat uitzicht biedt op een besneeuwde Beatrixlaan zit Huug Snoek op zijn praatstoel. 83 laar is hij, maar de vurigheid waar mee hij vertelt is nog altijd indruk wekkend. Zelfs zodanig dat zijn vrouw hem bij tijd en wijle moet af remmen. 'Huug, draaf toch met zo door. Die jongen wil gewoon wat leuke dingen over ons huweli|k weten, met over de oorlog.' Over de rol van Snoek in het verzet, tij- I dens de Russenoorlog en daarna I als commandant van het I gevangenkamp voor Texelaars die hadden gesympathiseerd of sa mengespannen met de bezetters. m is in de loop der jaren al veel ge zegd en geschreven. 'Maar de waarheid heb ik nog nergens ge lezen. Het zit hier', wijst hij op zijn bovenkamer. 'Harry (de Graaf, red.) heeft al eens gezegd dat hij er graag met me over wil praten. Maar ik wacht wel tot ik oud ben.' Zijn vrouw: 'Maar oud ben je nu toch?' Snoek: 'Maar ik ben nog met zover dat ik alles ga vertellen. Dan moet ik allerlei dingen gaan zeggen over mensen. En dat wil ik helemaal niet, al weet ik best dat velen van hen I al op de geitenwei liggen', doelt hij I op het kerkhof. Huug Snoek is afkomstig uit Nieuwenhoorn. 'Het plaatsje be staat met meer, het heet nu Helle- voetssluis. Als jongen werkte ik bij de boer, maar ik wilde meer ruimte. Toen ik een jaar of 18 was, ben ik 1 gaan varen, als ketelbinkie. Op zee j en over de Rijn.' Het was de tijd dat V in Duitsland het nationaal-socia- lisme opkwam, een verschijnsel waarmee Snoek tijdens een uit stapje aan wal onzacht in aanra king kwam. 'Ze riepen allemaal Heil Hitier. Wij stonden er bij, maar hiel den onze mond. Dat viel niet goed en toen kregen we een pak slaag. Datzelfde deed zich voor in Ham burg, toen ik drie kwartier werd vastgehouden. Later ben ik in Hannover nog eens in elkaar ge rammeld. Maar je kunt het niet overal de Duitsers de schuld van geven, het zit ook wel een beetje in dit ventje', wijst hij op zichzelf. Verder dan de havenplaatsen kwam Snoek tijdens zijn periode op zee met, 'Toen ik later met mijn vrouw op vakantie ging, zag ik veel meer. Mijn idee van vakantie is de rimboe in gaan, om te kijken hoe de mensen leven. Achttien keer zijn we op reis naar het buitenland geweest.' Snoek slaat een fase over, de pe riode dat hij werd opgeroepen voor militaire dienst, 'Het was de tijd van de mobilisatie. Ik dacht: ze redden het zonder mij ook wel.' Maar toen hij terugkeerde naar zijn oude woonplaats, omdat zijn broer voor vier jaar naar Nederlands-lndië ging. wachtte de politie hem op en moest hij tijdens de mobilisatie als nog het soldatenpak aan. Snoek: 'Als Ik je over mijn diensttijd moet gaan vertellen, dan zit je hier over twee uur nog. In vogelvlucht dan maar. Ik zat in Bergen op Zoom, Vlissingen, Rijswijk, Den Haag en aan de grens bij Limburg. Ik maakte deel uit van een groep van 28 man, die was geselecteerd uit 1500 mannen. We bewaakten de grens en hadden afgesproken dat we ons met snel zouden overge ven. Er is daar flink gevochten. Er bleven in die winkelstraat rond 10 mei 1940 niet veel ramen heel.' Het geboortehuis van Riek Bruin (84) stond aan de voet van de Lange Jaap in Den Helder 'Mijn vader zat bij de marine. Na zijn pensionering verhuisden we naar Amsterdam. Maar mijn moeder, Riek Huisman, was oud-Texelse en kon in die grote stad met wennen Toen zijn we in 1927 naar Texel ver huisd.' De kennismaking met Huug Snoek vond plaats tijdens de brui loft van zijn broer Cor. 'Hij trouwde met mi|n nicht.' Het gezegde van trouwen komt trouwen, kwam uit. Snoek raakte verliefd op wat hij 'het mooiste meisje van Texel' noemt, maar keerde na de bruiloft terug naar de overkant. Niet voor lang. Als verzetsman had hij van alles uitgehaald, waardoor hij van het toneel moest verdwijnen. 'Cor heeft er toen voor gezorgd dat ik bij een boer op Texel aan het werk kon en in de kost kon. Ik was maar een gewoon ventje, terwijl Riek de dochter was van een marinier Dus trouwen mochten we in het begin niet. Maar na verloop van tijd kwam het wel goed. We konden een huis huren voor viereneenhalve gulden. Dat konden we nooit betalen, maar we zijn toch getrouwd. Met een jasje en een hoed van mijn broer tje. Ooit/e (zijn vrouw), had wel alle spullen. Trouwen op vrijdag ochtend kostte niks. dus die dag gingen we lopend naar het ge meentehuis. Het duurste van ons trouwen was een boeketje fresia's. Die kostten in de winter toen zes tien gulden Veel te duur, maar ja. Eenmaal getrouwd, was ik werk loos. Maar daar gaf ik niet om. Ik heb van alles gedaan. Ik werkte op de dorsmachine en zorgde dat mensen voor de moffen voldoende graan achterover konden drukken. Veel boeren durfden dat niet, maar ik regelde het voor ze. We hadden er zelf ook baat bij. We konden net zo veel graan krijgen als we wilden. Zelfs bij een boer die verkeerd was. "Wat jullie nodig hebben, nemen jullie maar", zei hij. Ik zal zijn naam met noemen. Hoe was het moge- lijk? Ik ben ook bij boeren geweest waar we niets kregen.' Riek Snoek: 'Zo moest je een beetje aan je spul len komen, want er was niets.' Snoek: 'Iemand die pakweg veer tig jaar jonger is, kan dat niet begrij pen. Maar we hadden toen ook geen eisen. We waren al blij met het minste.' In de avonduren tijdens die oor logstijd spookte Snoek van alles uit, waarover hij geen woord in de krant wil Riek Snoek:'Ik zat dan thuis in doodsangst. Vreselijk vond ik het.' Snoek: 'Ik was niet bang en deed dingen die een ander nooit gedaan zou hebben.' Tijdens het gesprek haalt hij een map tevoorschijn, waarin hij een groot deel van zijn belevenissen heeft opgetekend, met zelfs een tekening van de plek waar hij zat ondergedoken. 'Ik heb de dood drie keer ontlopen.' Na de bevrijding was het nog niet gedaan met het spannende leven. Hij werd arrestatiecommandant van het interneringskamp op het vlieg veld, een periode waar hij in de krant met op in wil gaan, maar waar aan hij de lijsten van 'foute' Texelaars heeft overgehouden. 'Ik werd ook gevraagd om dat werk aan de overkant te doen, maar daar had ik geen zin in. Ik ben toen als matroos aan boord van de Tesoboot gekomen.' Toen Jan en Piet Bruin, de broers van zijn vrouw, hulp nodig hadden bij het runnen van het buffet, ging Snoek zich be zighouden met het verzorgen van de natjes en de droogjes voor de passagiers. 'Twintig jaar lang heb ik dat gedaan. Zwaar werk, want toen brachten we de koffie en gevulde koeken nog bij de mensen langs. Op zondag hielp Riek bij de afwas. De rest van de tijd was ze huis vrouw.' Het huwelijk leverde een dochter op en twee zonen. Van de ene op de andere dag be sloot Snoek met het werk op de veerboot te stoppen. 'Dat was toen mijn zwager overleed. Ik dacht: als dat mijn voorland is. Sindsdien heb ik geen dag meer gewerkt. Ik deed de tuin en liep achter ooitje aan.' Aan het besluit van Teso om de fa milie Snoek niet langer het buffet te gunnen, heeft hij een nare smaak overgehouden. 'Van de ene op de andere dag konden mijn jongens opsodemieteren.' Snoek is er hei lig van overtuigd dat het besluit van Teso in verband heeft gestaan met zijn activiteiten in en kort na de oorlog. Er op terugkijkend in zijn woning in de Meester Laanhoek. kan hij zich nog opwinden. 'Maar van de men sen waarmee ik vroeger te maken had, zijn er niet veel meer over. Mijn vader zei bij wijze van grap altijd. "Als je oud wordt, moet je naar zoveel begrafenissen. Maar als je dan zelf dood bent, loopt er nie mand meer achter je." Maar vitaal is hij nog steeds en heeft hij de zorg van zijn aan reuma lijdende echtge note. 'En natuurlijk voor mezelf. We redden ons aardig. Als we zo nog een poosje mogen doorgaan, dan mogen we niet mopperen.' Ter gelegenheid van het diamanten huwelijk is er woensdag van 16.00 tot 17.30 uur een receptie in Hotel Den Burg. •Vr Riek en Huug Snoek: 'We redden ons aardig. (Foto Gerard Timmerman) Woendag 8 januari 18.00 De Krim E1-De Koog E1 Krim 18 45 Texel C2-De Koog C1 Douma 19 35 Klif dames-? Klif 20.25 De Krim 6-SVO 6 De Krim 21 15 Klif 4-SV0 5 Klif Mantje heeft zaaldienst. Donderdag 9 januari 18.00 De Krim D3-De Koog D1 Krim 18.45 De Krim 4-De Koog 2 De Krim 19.35 Texel 6-Jelleboog 3 Texel 20.25 ZDH 2-De Krim 5 ZDH 21.15 Klif 2-De Koog 1 Kuipers Casino heeft zaaldienst. Vrijdag 10 januari 18.15 Texel 3-SVO 3 Bakker 19.05 Texel 4-ZDH 1 Van Putten 19.55 Jelleboog 1 -Texel 2 Boon 20.45 De Krim 1-Casino 1 Kuipers 21.35 Klif 1-Texel 1 Molanus 22.25 SVO 2-SVO 1 Van Beek De Koog heeft zaaldienst. Zaterdag 11 januari WGW B2-Texel'94 B1 14.30 Hollandia T. C1 -Texel'94 C1 13.00 Koedijk C3-Texel'94 C2 13 00 DINSDAG 7 JANUARI 2003 Zondag 12 januari Texel'94-SRC Texel'94 3-Schagen 4 Texel'94 M1-Berdos M1 14 00 12.00 12 00 „De tijd gaat voorbij" zeggen wij; maar wij vergissen ons: de tijd blijft en wij zijn het die voorbij gaan. Raspall Na een energiek leven, vol aandacht, zorg en begrip voor ons en anderen, is op 71 -jarige leef tijd overleden mijn lieve man, onze zorgzame en betrokken vader en geweldige opa Frans Jan Frans Hendrik Schellinger Den Helder, 29-1-1931 t Den Helder, 5-1-2003 Zijn inspirerende levenswijsheid zal ons tot voorbeeld blijven. Wil Schellinger-Zegel Siep en Jacqueline Janneke. Marleen, Annemieke Nies en Hans Joren, Gijs, Timme Ans en Pierre Charlotte Texel, Heemskerckstraat 29 1792 AA Oudeschild Frans is thuis. Donderdag 9 januari is er van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot condoleren in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg. De afscheidsdienst wordt gehouden op vrijdag 10 januari om 10.15 uur in bovengenoemde kerk. Aansluitend vindt de crematieplechtigheid plaats om 13,15 uur in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Zij die geen persoonlijk bericht hebben ontvan gen, kunnen deze advertentie als zodanig be schouwen. Met verslagenheid vernamen wij het overlijden van Frans Schellinger Zijn belangstelling en medeleven zullen wij met gauw vergeten. Jan en Alie Zegel Monique Jan Jacob en Marianne Plotseling verloren wij onze zwager en oom Frans Schellinger Bedankt voor de interesse en warmte die ie ons altijd toonde. Dick Zegel Annelies Zegel-van Egmond Yvonne en Peter Mandy en Tessa Karin en Manolis Liza en Alexandros Kassen Bedroefd en onverwacht hebben wij afscheid genomen van Frans Zijn vriendschap en hulpvaardigheid zullen we nooit vergeten. Kees Riek - Willy Aat - Wijb Henderiek Corry - Jaap Truus Oudeschild, 5-1-2003 Een vriend is van ons heengegaan. Wat zullen we je missen, Frans Wij wensen Wil en haar kinderen alle sterkte toe. Fer en Lies Gieles Ed en Geke Moojen Met leedwezen vernamen wi| het heengaan van onze gesprekspartner en neef Frans Schellinger Wij kijken terug op vele goede gesprekken. Rust zacht. Den Burg. D. Krijnen T.A. Krijnen-Baijs Met grote verslagenheid hebben wij kennisge nomen van het plotseling overlijden van Frans Schellinger Wij wensen Wil, de kinderen en kleinkinderen veel sterkte om dit verlies te verwerken Dirk en Hannie Karin en Johan Anita en Pablo Lida en Ronald Frans Rust zacht. Wij wensen de familie veel sterkte. Personeel bouwbedrijf Frans Zegel Ons bereikte het droevige bericht van het plot seling overlijden van ons zeer gewaardeerde mede-bestuurslid dhr. F. Schellinger van de Steunstichting Clasma Emilie Gollards. Wij wensen de familie veel sterkte bij dit grote verlies. Namens het bestuur, R. Hamer H. de Lugt Wolken aan de hemeleen leven gaat voorbij Het uur van afscheid is gekomen, wij zijn nabij Ga maar. we redder, het. dankzij jouw liefde en zorgen voor Wees met bang. in ons allen gaat jouw leven door.. Tot op het laatste moment betrokken bij alles wat haar dierbaar was, is toch nog vrij plotseling over leden onze lieve, zorgzame moeder en oma Clasina Vlas Oudeschild, 4 februari 1922 Helga van Kooperen en John Duinmeijer Marlin Eva Lianne Amstelveen, 2 januari 2003 Eline van Kooperen June Igor Amsterdam, Cornells Lelylaan 113ra Correspondentie-adres: E.J. van Kooperen Punter 361 1186 PZ Amstelveen Er is gelegenheid tot afscheid nemen en condo leren op maandag 6 januari van 19.00 tot 19.45 uur in Uitvaartcentrum Zuid, Fred. Roeskestraat 91 te Amsterdam. De afscheidsplechtigheid zal worden gehouden op dinsdag 7 januari om 12.30 uur in Uitvaart centrum Texel aan de Bernhardlaan 147 te Den Burg, Texel, waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de Oudeschilder begraafplaats te Oudeschild, Texel. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot con doleren in Uitvaartcentrum Texel. Vertrek vanaf Uitvaartcentrum Zuid om 9.30 uur. - mama hield van bloemen - De overgrote belangstelling na het overlijden van mi|n lieve man, onze vader en opa JACOB PIETER VISSER heeft ons veel steun gegeven om het gemis te verwerken. Onze hartelijke dank daarvoor. J. Visser-Edel. kinderen en kleinkinderen Mieuwijdt 8 1484 EE Graft, januari 2003 Het verlies was er al voor het einde de rouw. voordat het afscheid kwam toen die onzekere verwarring bezit van jouw gedachten nam Wij voelen mee met je stil verdriet In dankbare herinnering aan haar zorgzaam en welbesteed leven te midden van ons, delen wij u tot onze droefheid mede dat, na voorzien te zijn van het H. Sacrament der zieken, van ons is heen gegaan onze lieve moeder, oma en overgroot moeder Johanna Maria Schraag-Witte (Jo) weduwe van Hendrik Jan (Hein) Schraag 4-7-1913 3-1-2003 Ina van den Berg-Schraag Wieb van den Berg Jany Schraag Henk Maas Sjaak Schraag Ria Schraag-Zi|m Ria Kampstra-Schraag Catrien Schraag Guus de Geest Thea van Heerwaarden-Schraag Aad van Heerwaarden Henk Schraag Hanneke Schraag-Heerschap Elly van Liere-Schraag Adrie van Liere Klein- en achterkleinkinderen Texel, 3 januari 2003 Verpleeghuis Texel De begrafenis heeft heden op de RK begraaf plaats te Den Burg plaatsgevonden. Correspondentie-adres: S. Schraag, Beatrixlaan 11, 1791 GA Den Burg. Vervuld van fijne hennnenngen maar bedroefd om zijn heengaan, geven wij kennis dat na een leven vol liefde en hartelijkheid, geheel onverwacht van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorg zame vader en opa Arie Hoep echtgenoot van Nel Smit op de leeftijd van 77 jaar. N.B. Hoep-Smit Hans en Els René en Petra Cees Texel, 5 januari 2003 Thijsselaan 132 1791 VL Den Burg Gelegenheid tot condoleren woensdag 8 januari van 19.30 - 20.30 uur in Uitvaartcentrum Texel. Bernhardlaan 147 te Den Burg en na de crematie plechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op donderdag 9 januari om 13.00 uur in crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres: H. Hoep Bernhardlaan 93 1791 XC Den Burg Geboren! 5 januari 2003 om 16.42 uur Maurice Riemens A Anuska van den Berg Zeekraal 1, 1796 BM De Koog Telefoon- 31 77 03 fabienne@thalassa.nu Voor uw ideale keuke t vrijblijvend langs voor een scherpe prijsopgave lif Keukencentrum Mancoweg 6 - Den Burg Q 0222 31 24 47 Deze duizendpoot ziet donderdag Op deze jonge leeftijd hoopt zij in juni bij het ROC haar diploma „verzorgende I.G." te behalen. Petje af! Het thuisfront C Fstrt«r» IC DE BESTE KANS OP SUCCES! Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Contant geld bijsluiten. Brief onder nummer €2,00 extra. Inleveren maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag). Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) 4,65 6,20 7,75 9,30 €10,85 €12,40 €13,95 €15,50 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Tarief incl. 19% btw Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. Naam Adres Postcode/plaats: Advertentie Handtekening plaatsen in de krant van

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3