Zout strooien tegen gladheid Kokkelvissers mogen anger in gesloten deel /an Waddenzee vissen Schapenfokkers houden weer Midwinterkeuring Ries Swanink coördinator van stichting Salvage Schakel tussen verzekeraar en gedupeerden van brand Texelse zeges in regionale wielercompetitie Oosterend speelt nieuwjaarswedstrijd Nieuwe uitspraak Raad van State Meer geld voor SWOT WV's zelfstandig? Nieuwjaarsrit MAB TEXELSE J C0URANT Nieuwjaarsgolf Sportvissen Eilandcompetitie volleybal Feestavond okkelvissers mogen tot 31 januari «lijven vissen in de tijdelijk gesloten ledeelten van de Waddenzee (de ogeheten 5-procentsgebieden). lat is het resultaat van een nieuwe itspraak die de Raad van State leeft gedaan. De Producenten- rganisatie van kokkelvissers en lezwaarmakers, waaronder het HOZ en de stichting Wilde Kokkels, .tonden afgelopen vrijdag opnieuw egenover elkaar bij het rechts- ollege. iegin december bepaalde de Raad ian State dat kokkelvissers tot 20 lecember zouden mogen vissen in Ie 5-procentsgebieden. Die gebie- len zijn sinds 1999 gesloten voor vis- lerij. Eind oktober gaf het ministerie ian Landbouw, Natuurbeheer en Vis- Tj lerij (LNV) de kokkelvissers toestem- nmg om eenmalig aan de slag te laan in die gebieden. Bezwaren van liverse organisaties, waaronder het illOZ en Wilde Kokkels, werden ver- vorpen door de Raad van State, tolgens de vergunning mogen de I okkelvissers in 2002 met negen mil- oen kilo aan kokkelvlees, maar 2,2 miljoen kilo uit de Waddenzee halen, lis tegenprestatie voor de verlaging nogen ze 1,2 miljoen kilo daarvan in Ie gesloten gebieden bi] Vlieland en Vneland opvissen. Het gaat om ;okkels die daar al sinds 1999 op de janken liggen. Volgens de 'roducentenorgamsatie worden die ioor de vogels nauwelijks meer ge- jeten en staan op het punt af te ster ren. Volgens onderzoeker Theunis 'lersma van het NIOZ vormen ze juist vel geschikt voedsel voor vogels en jaan ze alleen dood als er een itrenge winter komt. 'En zelfs dan :an het vlees uit de openstaande itervende schelpen worden gegeten Ioor scholeksters en kanoeten.' Verlenging /óór de behandeling op 4 december tad de Producentenorganisatie al len verlenging van de vangsttermijn langevraagd, omdat vissen tot uiter lijk 20 december te kort dag zou zijn 'oor de kokkelvissers om voldoende lokkels te vangen inde vijf-procents- ebieden. Door de nieuwe uitspraak 'an de Raad van State mogen ze 'aar nu tot het eind van deze maand' ian de slag. Bezwaren van het NIOZ sn Wilde Kokkels werden afgelopen vrijdag opnieuw verworpen door de Raad van State Onderzoeker Piersma is teleurge steld. Het NIOZ is tegen het openstel len van gesloten gebied omdat daar door volgens het instituut 'in weerwil tot eerdere besluiten ineens een nog groter deel van de schaarse rijke de len van de Waddenzee voor heel veel jaren wordt beschadigd.' Volgens Piersma komt de overheid haar eigen afspraken niet na door de 5- procentsgebieden toch open te stel len. Daardoor wordt getornd aan een afspraak dat in maximaal zeventig procent van de Waddenzee mecha nisch kokkels mogen worden gevan gen. Aanvankelijk was 25 procent van de Waddenzee gesloten, in 1999 kwam daar de betreffend 5 procent bij om het herstel van stabiele mosselbanken te bevorderen. Het onderzoeksinstituut laat onder zoeken of het mogeli|k is een schade claim in te dienen bij LNV. Het insti tuut zegt grote schade te kunnen lijden door de toestemming aan de kokkelvissers. Langlopende onder zoeken en wetenschappelijke publi caties komen volgens het NIOZ in gevaar, omdat meetresultaten uit de gebieden na bevissing niet goed meer zijn te interpreteren. Ook komt het voedselaanbod voor strandlopers verder onder druk. Piersma. kanoet- deskundige bij het NIOZ: 'Er zijn op het wad inmiddels te weinig kanoeten om nog productief veldonderzoek te kunnen doen.' Daardoor kan volgens hem een belangrijke onderzoeks richting van het Texelse instituut on mogelijk worden. De Producentenorganisatie stelt dat kanoeten zowel in de open als de gesloten gedeeltes van de Wadden zee voorkomen. 'Het is vreemd te veronderstellen dat de kanoetstrand- lopers zich vooral zouden concentre ren op de 5-procentsgebieden. Ook ■in de Duitse Waddenzee komen ze zeer verspreid voor.' Weer 'Het is hopen dat het weer het vissen alsnog tegenhoudt, want dan wordt in ieder geval de wadbodem niet be schadigd', aldus Piersma. Kokkel vissers hebben tot nu toe, met uitzon dering van een dag kort na de vergunnmgafgifte in oktober, nog niet in de 5-procentsgebieden kunnen vissen. Volgens secretaris Jaap Holstein van de Producentenorga nisatie zijn de oostenwind (te laag water) en de vorst daar debet aan geweest. 'Als het vriest, vangen we ook geen kokkels. Dat past niet in onze visie.' In 2002 zat het er door de dreiging van mkz niet in, maar dit jaar hou den schapenfokkers als vanouds een Midwinterkeuring. Zaterdag worden in manege Akenburg 70 rammen, ooien en lammeren bij eengebracht, om door een des kundige te worden gekeurd. Ook het publiek mag deze keer een oordeel uitspreken over de dieren. De keuring begint om 13.15 uur. Waar de lammeren tijdens de schapenfokdag in september nog leugdig zijn, zijn ze in januari meer volgroeid, wat een heel ander beeld kan geven. Een in september nog veelbelovend ramlam kan tegenval len, terwijl een exemplaar dat toen niet bij de beste tien werd geschaard zich een klein half jaar later goed kan hebben ontwikkeld. Des te meer re den voor de fokkers/eigenaars om In verband met de urenuitbreiding van administratie en schoonmaak, heeft de gemeente Texel de jaarlijkse subsidie van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) verhoogd tot €12.394,-. Hierdoor kan de stichting doorgaan met de huidige activiteiten en tevens nieuwe activiteiten realise ren, alles gericht op het zo lang mo gelijk zelfstandig laten wonen van ouderen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Texel. Onderzoek moet uitwi|zen of het juridisch mogelijk is. Eind deze maand of begin volgende maand moeten de WV's in het land beslissen of ze door willen gaan met de ANW. Ze zouden daarvoor onder meer een eigen bijdrage van een paar duizend euro moeten leveren om de schuld te saneren. Bos liet eerder weten dat dat voor de Texelse VW niet echt een probleem zou zijn. De animo om de ANW mede overeind te houden is niet groot. Volgens Bos zou het beter zijn een eigen organisatie op te zetten. voor de zesde keer hun dieren te pre senteren tijdens de tot traditie uitge groeide Midwinterkeuring. Enkele schapenhouders laten verstek gaan wegens de beperkingen die zijn inge steld als gevolg van aangescherpte regelgeving na de mkz-crisis. Maar doordat er ook enkele nieuwe fokkers present zijn, zoals Jan Willem Bakker en Henk Zoetelief, zijn er toch nog veertien inzenders. Twee genoemde fokkers hebben zich vooral toegelegd op het fokken van schapen met een hoge vruchtbaarheid, waardoor ze bij keuring op bespiering en andere ui terlijke kenmerken wellicht minder kans zouden maken. Speciaal voor de categorie met een vruchtbaar heidsindex van boven de 110 is er nu een aparte rubriek, ook omdat binnen de traditionele fokkerij steeds meer belangstelling bestaat voor deze ca tegorie. Nieuwkomer is ook Jan Kolk uit Oudkerk aan de Amstel, een schapenfokker die omdat hij zich op Texel gaat vestigen welkom is op de Midwinterkeuring. In totaal zijn er zes rubrieken, waar onder ook eentje waarbij de jeugd het beste beentje voorzet. Omstreeks 14.00 uur begeven zij zich in de ring. De dieren worden gekeurd door jury lid Vaessen uit Limburg, zelf schapenfokker en -houder. Ook toe schouwers mogen een oordeel geven over de schapen. Door mee te doen, maken ze kans op aardige prijzen, zoals een vleesschotel van slagerij Goënga uit Den Hoorn. Om de onder linge band te versterken, houden de schapenfokkers aansluitend een ge zellige avond in de kantine van de manege. De nieuwjaarsrit van de MAB wordt dit jaar gereden op zaterdagavond 11 januari Dit is de eerste rit voor het kampioenschap 2003. Deelname staat open voor iedereen, Inschrijven kan vanaf 19.30 uur bij de fa. Schoen maker op het Wezenland. De start is om 20.00 uur. De prijsuitreiking vindt plaats in café De Kombuis in Oude- schild. VT:;' eenvoudig in zijn doel te verwezenlij ken. 'Pastoor, die steeds beter wordt, Volgens Piersma kan uit de verlaging van de toegestane vangst- hoeveelheid en het openstellen van de 5-procentsgebieden worden afge leid dat in de open gebieden al nau welijks meer kokkels te vinden zijn. 'Maar bij de Raad van State vinden ze van niet. En ze vinden dat LNV de best mogelijke wegen heeft bewan deld.' Hij vraagt zich overigens af of het nog zin heeft voor de kokkelvissers om de gesloten gebieden in te gaan 'Ik kreeg vanmorgen een telefoontje van een collega die zich op een bank op ongeveer één kilometer van Ameland bevond en hij vertelde me dat het wad vreselijk stonk. Dat betekent dat veel kokkels de vorst waarschijnlijk met hebben overleefd en zijn dood gegaan.' Piersma gaat er van uit dat dat ook moet gelden voor kokkels onder Vlieland. Volgens Holstein heeft een half procent van de kokkels de vorst met overleefd. 'Dat is eigen lijk niks. Een viskundig ambtenaar heeft op plekken bij Vlieland gekeken en volgens hem staat het er juist goed bij.' Holstein hoopt dat het alsnog lukt voor kokkelvissers om vangsten te doen in de vijf-procentsgebieden. 'We vissen al niet graag in januari, omdat het maximum aan vlees gewicht dan al begint af te nemen.' Eind dit jaar worden de resultaten van een grootschalig onderzoek naar mechanische schelpdiervisserij ge presenteerd. Op basis daarvan wor den in Den Haag beslissingen geno men over de toekomst daarvan. Met drie strooiwagens was de ge meente gisteren de hele dag op pad om wegen op het eiland open te hou den. Ook een kleinere wagen en een Landrover werden ingezet om de wegen van sneeuw te ontdoen. Met de Landrover werden volgens een medewerker van de gemeente in de loop van de middag fietspaden onder handen genomen. Zondag gingen de strooiwagens ook al op pad. omdat het onder meer in Oosterend had gesneeuwd. Volgens de woordvoer der van de gemeente ging het strooien van het zout nu beter dan tijdens de ijzel op maandag 16 de cember. De Thijsselaan in Den Burg was 's morgens aan de beurt. (foto Jt+yer va.0 Hatturrj stappen kunnen nemen. Het kan bij voorbeeld mogelijk zijn dat er snel een schade-expert naar het eiland komt.' Tot dusver wordt Swanink alleeA in geschakeld bij brand, maar de verze keraars zijn druk doende ook de ge volgen van waterschade onder te brengen bij de stichting Salvage. In Nederland zijn twee proefgebieden aangewezen en het is de bedoeling Texel in de proef op te nemen. Swanink: 'Een goede schade- coördinatie is erg belangrijk. Neem bijvoorbeeld de storm van 27 okto ber, toen het dak van de bioscoop waaide. Toen nam de brandweer maatregelen om verdere schade als gevolg van water te voorkomen, wat overigens op een uitstekende manier is gebeurd. Maar het had ook kunnen gebeuren dat de aanwezigheid van de brandweer nodig was bij een an dere calamiteit. Want eigenlijk moet de brandweer na het onder controle brengen van een calamiteit de han den weer vrij hebben. Het beperken van vervolgschade is één van de ta ken van de coördinator van Salvage. Om één en ander kort te sluiten heeft de stichting onlangs overleg gevoerd met de Texelse brandweer. Swanink is in principe 7 dagen in de week 24 uur per dag beschikbaar, waarbij hij kan terugvallen op Corde Boer uit De Koog als achterwacht. Net als Swanink heeft De Boer de opleiding doorlopen die vereist is voor het werk van schadecoördinator. Voorafgaand aan de nieuwjaars receptie van de club werd op de Texelse golfbaan de eerste wedstrijd van 2003 gewonnen door Janneke Kampstra en Dirk Koster. Er werd cross-country gespeeld, waarbij alle holes van achteren naar voren, dwars over duinen en waterpartijen moes ten worden gespeeld. Er namen maar liefst 52 deelnemers aan deze spec taculaire wedstnjd deel. Na verreke ning van zijn handicap eindigde Dirk Koster als eerste met 40 slagen netto, voor Mare Schuijl (42) en Vernon Hughes (44). Bij de dames eindigde Janneke Kampstra als eerste met 48 slagen netto, gevolgd door Gerdi Reijers (49) en Erna Dam (51). Longest drives werden geslagen door Lia Kuip en Mare Schuijl, de neary's waren voor Suze van Hattem en Jan Winnubst. Ries Swanink: 'BIJ brand is een goede coördinatie van de schade erg belangrijk. Op een brand van enige omvang, zoals vorig jaar de boerderij van JurSchuiringa en Jacomien Bas bij Den Hoorn, komen doorgaans veel mensen af. De brandweer, politie, pers, nieuwsgierigen, maar ook Ries Swanink uit Zuid-Eierland. Niet uit nieuwsgierigheid, maar als coördinator van de stichting Salvage. Hij ontfermt zich onder meer over de gedupeerden, legt contact met de verzekeringsmaat schappij en probeert vervolg schade te beperken. Swanink, die zich in oktober 2000 op Texel vestigde, is voor veel onderne mers op het eiland al een bekend gezicht. In 2002 werd hij voorzitter van het Texels Verbond van Onderne mers (TVO). Van beroep is hij schade- expert bij Schadecentrum Nederland, de maatschappij waarvan hij tot voor kort ook aandeelhouder was. De stichting Salvage, waarvoor hij al enige tijd coördinator is voor Texel, werd vijftien jaar geleden opgericht door het Verbond van Verzekeraars, waarbij alle verzekeringsmaatschap pijen zijn aangesloten. Doelstelling is om de slachtoffers van een brand of andere calamiteit zo snel mogelijk te helpen, verdere schade te beperken en contact leggen met de maat schappij waarbij de het slachtoffer is verzekerd, zodat de schade zo snel mogelijk kan worden geregeld. In het verleden maakte Salvage gebruik van de diensten van Hans Zijm van Be veiliging Service Texel, maar nadat die er uit ti|dgebrek mee was gestopt, kwam de coördinatie in handen van Swanink. In de praktijk werkt het zo dat bij een brand de dienstdoende brandweer officier de Verzekeraarshulpdienst in Apeldoorn in een vroeg stadium inseint. In Apeldoorn is ook de stich ting Salvage gevestigd, die de coör dinator van de stichting in de betref fende regio belt, op Texel dus Ries Swanink. 'Ik zorg dan dat ik zo snel mogelijk bij de brand ben, meld me bij de brandweerofficier, die me infor meert over de brand en me met de gedupeerden in contact brengt. Als coördinator van Salvage ga ik niet de schade zelf regelen, maar ik ontferm me over de gedupeerden en kijk op welke manier ik ze kan helpen. Of ze voldoende kleding hebben, onderdak en of ze elders moeten worden on dergebracht en dat soort zaken. Ver der kijk ik of er maatregelen moeten worden genomen om de schade te beperken. Moet er iets worden afge zet, ramen of deuren worden dicht getimmerd, spullen worden wegge haald en elders opslaan of ge droogd? Is er bewaking nodig, bijvoorbeeld wegens instortings gevaar? Ik kan natuurlijk niet alles zelf en heb een lijstje van bedrijven op het eiland die ik kan bellen voor hulp. Voor dat soort spoedeisende zaken heb Ik van Salvage het mandaat ge kregen om bij iedere calamiteit €2.500,- te besteden. Het is ook mijn taak om uit te zoeken bij wie de men sen verzekerd zijn en het contact tot stand te brengen. Dat kan soms las tig zijn, want branden willen nog wel eens in het weekend en 's nachts plaatsvinden. Zodra ik weet welke maatschappij ik moet hebben, neem ik contact op met de Verzekeraars hulpdienst, die dag en nacht in con tact staat met een vertegenwoordiger van de betreffende verzekerings maatschappij. Met hem of haar on derhoud ik als coördinator ter plaatse contact, zodat we eventuele verdere ATB-rijders Natascha van der Vis en Ruben van Vliet hebben tijdens de laatste wedstrijd in de Rabotop- competitie van Noord-Holland hun overwinning in het eindklassement veilig gesteld. Van der Vis zege vierde in de categorie dames, Van Vliet bij de jeugd van 13 en 14 jaar. De prijzen werden uitgereikt door Leo Timmers, directeur van Rabobank Texel, die de wedstrijd sponsorde. Op het natte, heuvelachtige parcours van recreatiepark Quelderduyn in Den Helder wist Natascha van der Vis haar laatste wedstrijd vrij makkelijk te winnen. Omdat haar grote concur rente Merel Koenen met meedeed, had de Texelse het gemakkeliiker dan anders. Ze nam geleidelijk steeds meer afstand van de nummer twee, Maris van Stralen, om met een royale voorsprong over de finish te komen. Ruben van Vliet slaagde er met in de laatste wedstrijd winnend af te slui ten. Hij moest zijn meerdere erkennen in Job Sinnige. Tot halverwege de wedstrijd reden de twee gezamenlijk op kop, waarna een versnelling Sinnige een beslissende voorsprong gaf. In de wetenschap dat ook een tweede plaats ruim voldoende was Ruben van Vliet behaalde een tweede plaats In Den Helder, ruim voldoende voor de over winning In het eindklassement. (Foto MvootOtmnt voor de eindoverwinning, bood Van Vliet zijn tegenstrever met al te veel weerstand. In de jeugdcategorie 10 tot en met 12 jaar stonden twee Texelaars aan de start, Ferry van der Vis en Ilse Pas toor Van der Vis streed met drie met gezellen om de derde plaats. Door tactisch te rijden slaagde hij er vrij werd knap zesde. In het eindklasse ment behaalde Van der Vis de vijfde plaats. In de gecombineerde wedstrijd tus sen senioren en veteranen stelde Jordy Vmke zich tevreden met de vijfde plaats. Hij was op dit zeer tech nische parcours met zijn cyclocross- fiets duidelijk in het nadeel ten op zichte van de mountainbikers. De andere Texelse deelnemer in deze categorie. Loek van Vliet, eindigde in de middenmoot. Geen van beiden kon een rol van betekenis spelen In het eindklassement. Drie senioren en twee jeugdleden van Sportvisclub Texel traden zaterdag aan voor de eerste wedstrijd van het nieuwe jaar. Gedurende de wedstrijd zakte de temperatuur beneden het vriespunt, maar na twee uur vissen haalde Poul Verhagen een vis van 22 cm boven water. Daarmee mocht hij zich de winnaar van deze wedstrijd noemen. De volgende wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 18 ja nuari bij de molens achter de jacht haven. Aanvang 17.00 uur. penalty's de uitkomst moesten bie den. Secretaris Lieuwe Koorn, die bij het team met de gele hesjes speelde, schoot nadat het 9-9 was geworden uiteindelijke de winnende treffer in het doel. In de kantine werd tegelijkertijd de nieuwjaarsreceptie gehouden. Er moest van tevoren nog wat wor den rond gebeld, maar al rap had SV Oosterend zondagmiddag vol doende man op de been voor de tra ditionele nieuwjaarswedstrijd. Voet ballers van de D-jeugd tot en met de veteranen namen het gemengd tegen elkaar op op een half speelveld. Tij dens de wedstrijd voorzag coach Richard Daalder de teams van warme worstjes. Na anderhalf uur spelen vonden de veteranen dat het wel mooi geweest was. De stand was op dat moment 12-12, waardoor Voorzitter Ewald Witte van SVO strijdt met long talent om de bal tijdens de nieuwjaarswedstrijd. Achter Witte loopt secretaris Ueuwe Koom, die later de winnende treffer maakte. (Foto jomon ven Htttum) DINSDAG 7 JANUARI 2003 Programma dinsdag 7 januari Veld A 18.30 Smash-Smash K. RivaJ 19.15 Rival-Bruintje Beer Smash 20.00 Super de B.-TESO Autocentr. 20.45 Autocentr.-Eco-tiem Super 21.30 Tatenhove 1 -OSG TESO 22.15 CVI-Agrifirm Tatenhove 1 Veld B 18.30 Sportshop-Krim Natuurwinkel 19.15 Natuurw.-Westerlaken Sportsh. 20.00 L&R Swier Westerlaken 20.45 Lindeboom-Rab L&R 21.30 Rabobank-Zandbank Rab 22.15 Tatenhove 2-Bocksberg Zandb Veld C 18.30 Dros-Beverdam 2 Otto's 19.15 Salon M,-Otto's Beverdam 2 20.00 Wiersma-Piranha Salon Martine 20.45 Haarstudio-Klif 12 Timmer 21.30 Timmer-lepe de Boer Haarstudio 22.15 Eierl H.-Durper Drup lepe Wedstrijdleiding Gertha en Frida Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zaterdag 18 januan een feest avond in manege Akenburg. De avond begint om 20.00 uur, deel name kost €5,- per persoon. Opge ven kan tot 10 januan bij Karin Brans, tel. 06-22147383.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5