'Gasten mochten andere gasten niet tot overlast zijn' 3 Rob van Oortmerssen was 23 jaar beheerder Eijercoogh Landal start verhuur huisjes Vogelmient F amilieberichten "1 .TEXELSE COURANT' Oud-leerlingen VRIJDAG 10 JANUARI 2003 Persoonlijk kennismaken met nieuwe gasten. Gewoon even een praatje en meteen de spelregels binnen het gebouw uitleggen. Dat was volgens Rob van Oortmerssen de manier om de basis te leggen voor een goede omgang met zijn gasten. 'Dan creëerde je vanaf het begin een band met ze. Dat kon je later weer van pas komen', aldus de oud-beheerder van jeugdher berg de Eijercoogh. Drieëntwintig jaar lang was hij de beheerder van de vorig jaar definitief gesloten Eijercoogh. Het gebouw aan de Pontweg voldoet niet meer aan de eisen van de Nederlandse Jeugdher berg Centrale (NJHC) en gaat niet meer open. Het wordt vervangen door de nieuwe herberg die de NJHC in 2004 wil openen in Den Burg op het voormalig B-veld van Texel'94. Van Oortmerssen werkte van 1972 tot 1995 in de Eijercoogh en stond daar mee het langst aan het roer in de ge schiedenis van de jeugdherberg, die op 15 juli 1959 werd geopend. Van Oortmerssen, geboren en geto gen in Eindhoven, ging er op zijn 28ste aan de slag, nadat hij een stressvolle baan als computer technicus bij IBM gedag had gezegd. Op zijn eerste werkdag werd hij met een in het diepe gegooid. 'We kregen toen een groep van negentig Amster dammers. Ik was na die eerste nacht gevuld met gewone en doorgaans goed hanteerbare appels. Kinderen die thuis verantwoordelijkheden kre gen, bleken die in de jeugdherberg vaak ook aan te kunnen. 'Maar dat ze goed zijn opgevoed, betekent niet altijd dat ze zich ook goed gedragen.' Bij kinderen die thuis niks mochten, kwam het vaker voor dat ze. éénmaal weg van huis, hevig uit de band sprongen Bij schoolgroepen merkte hij duidelijk verschil tussen leerlingen uit het westen en het oosten De laat- sten luisterden soms tot op het brave af naar de leraren, terwijl kinderen uit het westen zich vaak niks van hen aantrokken. Veranderingen Gewild en ook ongewild zorgde Van Oortmerssen soms voor veranderin gen en vernieuwingen binnen de jeugdherberg en de NJHC. Een jeugdherbergvader wilde hij zichzelf destijds met meer noemen en gasten hoefden hem niet als 'vader' aan te spreken, zoals in de jaren zeventig nog gebruikelijk was. 'Ik was 28, dan zou ik me door bijna-leeftijdgenoten vader moeten laten noemen. Ik liet ze me liever met mijn voornaam aan spreken. Dat gaf minder afstand.' In 1973 liet hij een bar maken in de grote eetzaal, zodat hij niet telkens naar zijn kantoor hoefde te lopen als iemand een reep chocolade wilde kopen. Naast snoep werden aan de De Vereniging van Oud-leerlingen van de Landbouwschool heeft het toneel stuk Renzen en Contramendes in stu die genomen. Het gaat over twee boeren die met elkaar in de clinch lig gen over een pad en land. De Oud leerlingen verzorgen twee uitvoerin gen. De eerste is op zaterdag 15 februari in het dorpshuis in De Waal en zaterdag 22 februari in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. De regie is in handen van Henk Tjepkema. Oud-beheerder Rob van Oortmerssen van de Eijercoogh: 'Jongeren komen echt niet alleen maar om te feesten. nog aangeboden naar Panorama te gaan, maar dan zou ik weer intern moeten wonen en dat wilde ik liever niet meer.' De verhouding tussen Van Oortmerssen en het hoofdkantoor in gepokt en gemazeld.' Ervaring met het leiden van groepen had bij de NJHC geen hoge prioriteit bij het se lecteren van medewerkers. 'Het was belangrijker dat je getrouwd was en je moest het liefst ook nog een kind hebben. Dan gingen ze er van uit dat je het wel moest kunnen. Ze kwamen toen ook nog bij je thuis kijken of het er allemaal netjes uitzag.' In Eind hoven moesten ze wennen aan het idee dat Van Oortmerssen de over stap naar Texel maakte. Hij toont een fotoalbum waarin een tekening zit die zijn schoonvader in 1972 voor hem maakte. Texel is daarop met humor afgebeeld als een klem eiland dat er gens heel ver weg moet liggen en waar waarschijnlijk nooit iets gebeurt. Zelf had Van Oortmerssen toen in gedachte dat hij het voor een paar jaar zou doen en dan zag hij wel weer verder. De zaken praktisch aanpakken en niet teveel willen regelen. Dat was volgens hem de manier om het alle maal in zo goed mogelijke banen te laten lopen. 'In het eerste jaar heb ik nog veel willen sturen en regelen. Na een paar maanden besefte ik dat ik het niet lang zou volhouden als ik zo bezig zou blijven. Ik heb daarna be sloten om maar met de stroom mee te zwemmen. Net zoals Mao dat vroeger deed met de rivier.' Het kwam er kort gezegd op neer dat gasten veel konden doen en laten. Wel stelde Van Oortmerssen één dui delijke regel: gasten mochten andere gasten met tot overlast zijn. Wie zich daar niet aan kon houden, kreeg het met hem aan de stok. Zijn ervaringen met jongeren zijn over het algemeen goed. Een paar rotte appels waren er altijd wel, maar voor het grootste deel was de mand vaak bar ook fris en bier verkocht. Ook kon de degene die achter de bar stond meteen de muziek van de disco avonden verzorgen. Bier was destijds 'op het randje' binnen de NJHC. Bij de andere jeugdherberg op het eiland was het uit den boze. Freek Veldwisch, tot 1980 de herbergvader van Panorama, wilde om principiële redenen niets met alcohol te maken te hebben. Mensen die hij in zijn jeugdherberg op alcohol betrapte, konden hun biezen pakken. Regel matig gingen die naar de Eijercoogh. Van Oortmerssen. 'Hier waren ze vaak poeslief, maar dat kwam vaak omdat ze wisten dat ze anders geen verblijf meer zouden hebben. We zijn op die manier eens dari éen paar Schotten gekomen die bij Panorama op drank waren betrapt. Die hebben uiteindelijk nog een tijd bij ons ge werkt. We zijn daarna bij hen in Schotland op bezoek geweest.' Binnen de NJHC-gelederen was Van Oortmerssen de eerste beheerder die buiten de jeugdherberg ging wonen. Dat was midden jaren zeventig. Zijn pasgeboren dochter had teveel last van de slaapzalen en kon daardoor moeilijk slapen. 'Als ze op de zaal een kraan opendraaien, stond het in het privé-gedeelte te klapperen. Dat houd je op een gegeven moment niet meer uit en ik had het er moeilijk mee dat zij niet kon slapen.' Een verhui zing naar een boerderij in Het Noor den volgde. De dochter sliep weer, maar nu lag het hoofdkantoor van de NJHC in Amsterdam er lichtelijk wak ker van. 'Ze hebben me destijds zelfs met ontslag gedreigd, omdat ik met meer in de jeugdherberg woonde. Met een bureau voor rechtshulp in Den Helder hebben we dat kunnen afwentelen. Ze hebben me later ook Amsterdam was vaker problema tisch. Al vanaf 1972 deed hij verzoe ken om de Eijercoogh op te laten knappen. Telkens kreeg hij nul op het rekest. Het leidde tot zijn tijdelijk ver trek in 1983. Dat jaar beheerde hij een jeugdherberg in het Limburgse Vaals In de winter van 1983 werd het ge bouw aan de Pontweg alsnog ver bouwd en keerde Van Oortmerssen terug. De Eijercoogh kreeg er een aanbouw bij, de slaapvertrekken werd heringericht van twee tot vier slaapzalen en er kwam een klem dag verblijf naast de grote eetzaal voor gasten die 's avonds geen behoefte hadden aan disco. Niet helemaal tot genoegen van Van Oortmerssen werd de bar naar het nieuwe dagver blijf verplaatst, waardoor discogangers gingen pendelen tus sen de eetzaal en het dagverblijf. Enschede Hij bewaart goede herinneringen aan het Kotterpark College uit Enschede, dat elk jaar met 4 MAVO langs kwam 'Daar hadden we heel goed contact mee Aan het eind van de week gin gen we altijd met ze mee uit eten. We hebben wel eens meegemaakt dat ze hier met 130 man kwamen. Dan paste ik er wel een mouw aan, zodat er toch allemaal in konden. Een keer heb ik boven alle stapelbedden extra bedden gemonteerd en ik heb eens een stel caravans voor ze op het grasveld neergezet, zodat ze allemaal konden overnachten. Voor hen deed ik dat graag.' De Jozefschool uit 't Zand liet bij hem eveneens een prettig indruk na. De school bleek ook goed voor een mis verstand. 'Op een dag kwamen hier een stel Harley Davidson's het terrein oprijden. Dat was nadat Heli's Angels hun een bezoek aan Texel hadden gebracht. Ik vroeg me al af wat er zou gaan gebeuren. Bleek dat het oud leerlingen uit 't Zand waren die een eigen motorclub hadden opgencht en nog even langs wilden komen.' De Mgr. Zwiissenschool uit het Gelderse Kerkdriel was eveneens goed voor anekdotes. Die school kwam met jongens en meisjes. De leraren slie pen 's nachts op matrassen voor de deuren van de slaapvertrekken, zodat ze iets meer zekerheid hadden dat de jongens en meisjes met massaal bij elkaar op bezoek zouden gaan. Een mindere ervaring had hij met een school uit Amsterdam. Leerlingen hadden ontdekt hoe ze een bepaalde stang uit de bedden konden trappen, door erop te springen. 'Ik had al een paar keer gevraagd daarmee te stop pen. De leiding vond echter niet dat ze de boel aan het ruïneren waren. Op een gegeven moment heb ik de deur op slot gedaan en gezegd dat ze er niet meer inkwamen. Helaas moest ik van het hoofdkantoor in Amsterdam toch de deur weer open doen. Die nacht zijn dus alle stangen van de bedden gesloopt. Die konden de vol gende dag allemaal naar de smid. En de sfeer was die nacht te snijden.' Het was wel meteen het laatste be zoek van de betreffende school aan de Eijercoogh. Minder enthousiast was hij ook over zogeheten doe-het- zelf-groepen die een tijdje in de mode waren. Die groepen deden zelf het huishouden en de schoonmaak. 'Als je dan in de keuken kwam, stond er werkelijk op elke vierkante centime ter wel iets. Het schoonmaken stelde ook weinig voor. Maar waar die groe pen geen rekening mee hielden, was dat wij de volgende dag wel weer nieuwe gasten moesten ontvangen en dat dan alles weer schoon moest zijn.' In 1995 vertrok Van Oortmerssen bij de NJHC, omdat hij zich niet meer kon vinden in het beleid. Hij wil er weinig over zeggen. Sindsdien heeft hij een eigen bedrijf in onder meer reparatie van elektronica en wit- en bruingoed. 'Ik heb nog steeds mijn achtergrond als computertechnicus.' De discussies over de achtergeble ven bedden in Panorama zegt hij niet echt meer gevolgd te hebben. Dat de Eijercoogh wordt gesloopt, doet hem ook niet zoveel. Belangrijker vindt hij zelf dat er voor jongeren van pakweg Landal GreenParks is begonnen met de verhuur van ongeveer der tig van de zestig nieuwe huisjes op bungalowpark Vogelmient in De Koog. Landal heeft de Vogelmient opgenomen in haar nieuwe vakantiegids voor dit jaar. Het is de bedoeling dat vanaf 18 april (Goede Vrijdag) de eerste gasten in de luxe verblijven terechtkunnen. Tegen de jaarwisseling zijn de eerste vijftien bungalows op het terrein aan de Ruijslaan opgeleverd. Een aantal daarvan is inmiddels ingericht. Vol gens woordvoerder Pieter Thijssen van Vogelmient VOF is het de bedoe ling dat in april de volgende huizen klaar zijn. Eind 2003 moet het bou wen zijn afgerond. Vogelmient VOF is de opdrachtgever van de bouw. De VOF, die bestaat uit Thijsen, Piet Schuijl, Ben en Jan Jacob Rab en bouwbedrijf De Geus uit Broek op Langedijk, kocht in 1998 het bungalowpark met de toen sterk verouderde voormalige woningen. Tot 1998 werden die verhuurd door Landal. Daarna werden er een paar jaar asielzoekers gehuisvest, totdat ze in augustus 2001 werden ge sloopt. Eind dat jaar begon bouwbe drijf De Geus, hoofdaannemer van het project, met de bouw van de nieuwe bungalows. Thijssen wijst erop dat het aan de eigenaren zelf is om te bepalen of zij hun huis willen laten verhuren. Het is geen verplichting. Volgens zowel Thijssen als Landal gaat het om on geveer dertig huisjes. De huurprijzen die de bungalowketen heeft opgeno men in haar brochure zijn wisselend. Voor een lang weekend (drie nachten) is bij een vierpersoonsbungalow type comfort het laagste bedrag €230,- en het hoogste €550,-. Voor een week (zeven nachten) variëren de prijzen bij dezelfde bungalows tussen €370,- en €895,- Voor het type luxe liggen de prijzen gemiddeld enkele tientallen euro's hoger. In de brochure wordt ook gesproken over zespersoons- bungalows. Daarvan zijn er echter maar een paar, aldus Thijssen. In hoeverre die in de verhuur gaan, is niet duidelijk. De huisjes zijn allemaal verkocht. Ongeveer vijftien zijn er volgens hem naar Texelaars gegaan. De verkoop prijzen lagen tussen de €225.000 en €350.000,- (exclusief BTW). De kavelgrootte varieert van 375 tot 1000 vierkante meter. De huisjes heb ben een oppervlak van 72 vierkante meter en een inhoud van 350 kuub. 16, 17 en 18 jaar voldoende vaste verblijfsaccomodatie blijft. 'Die moe ten met worden geweerd. Ze komen echt niet allemaal alleen om te fees ten. Ze komen ook om overdag te fietsen en je ziet ze ook wel eens in het museum. En als ze op jonge leef tijd kennis maken met Texel komen ze later op volwassen leeftijd meestal terug met vrouw en kind.' Tekst en foto Jeroen van Hattum Op de begane grond zijn ze onder meer voorzien van een ruime keuken, een grote woonkamer en een berging. Boven bevinden zich twee slaapkamers en een ruime badkamer met bubbelbad, stoomcabine en sauna. Buiten zijn 23 huisjes van een rieten dak voorzien, de rest is bedekt met rode of grijze pannen. Ook zijn een schuurtje en carport bijgebouwd. Diverse Texelse bedrijven en aanne mers zijn betrokken bij de bouw en afwerking van het terrein. Er is inmid dels een Vereniging van Eigenaren opgericht die recent de eerste alge mene ledenvergadering heeft gehou den. x'Z'- Afgelopen maand zijn de eerste vijftien nieuwe huizen op Vogelmient opgeleverd. (Foto Jêrothi ven Helium) Lieve Martin. We zullen je heel erg missen! Heel plotseling overleed vandaag op 72-jarige leeftijd onze dierbare Martin van der Wal Joep Marianne en Tony Joris Menno t en Joke Mallorca. 9 januari 2003. De crematie vindt plaats op 11 januari 2003 op Mallorca. Er is gelegenheid tot condoleren op donderdag 16 januari 2003 van 16.00 tot 17.30 uur in „Hotel Den Burg". Emmalaan 4 te Den Burg. Correspondentie-adres: Middellandseweg 3,1792 CG Oudeschild. Sprakeloos door je plotselinge overlijden kunnen we alleen maar zeggen Dag Martin We zullen je missen! Kees en Joke Joep, Marianne, Tony en Joris, we leven heel erg met jullie mee. Tot onze grote spijt is vandaag overleden onze beste vriend Martin van der Wal Wij wensen Joep en de familie veel sterkte toe. Jan en Marijke Hennink De Koog, 9 januari 2003 Martin Veel liefs Hanno, Ingrid, Jip Een bijzonder mens, Martin van der Wal is overleden. Wij wensen Joep, Marianne, Tony en Joris veel sterkte toe. Joes, Mieke, Liselotte en Wessel Met grote verslagenheid vernamen wij het heen gaan van Martin van der Wal Jarenlang onze veiligheidscoördinator. Wij wensen Joep en de familie heel veel sterkte. Commissie Stichting Texel Race Het laatste beet/e is nu op Veel was er te verduren Het kaarsje is nu opgebrand Gedoofd zi/n alle vuren. Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend, geven wij u kennis van het overlijden van onze sterke, zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder Antje Flens-Vlig op de leeftijd van 100 jaar, sedert 1974 weduwe van Jan Willem Flens 7 januari 2003 „Sudengge" Lemmer Netty en Hans Ingrid en Leo Assunta Julian Marleen en Paul Piet Eva Floris De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op za terdag 11 januari om 10.00 uur in het cremato rium „Schoterhof", Rotstergaastweg 45, Nieuwe- schoot, Heerenveen-Zuid Gelegenheid tot condoleren is er na afloop van de plechtigheid in de koffiekamer van het crema torium. Correspondentie-adres: J. Vinke-Flens, Schutsluis 39, 2408 PK Alphen a.d. Rijn. Dankbaar voor alles wat zij aan ons i heeft gegeven, is na een goede en liefdevolle verzorging in Verpleeghuis Texel kalm en vredig overleden onze moeder Sofia Grzyb weduwe van Wim van Heenwaarden a Dabrowa Gornicza, 12 mei 1913 t Texel, 9 januari 2003 Nareszcie w domu Karei en Ada André Moeder is opgebaard in afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg. Op zaterdag 11 januari is daar tussen 13.30 en 16.30 uur gelegenheid om afscheid te nemen. Op maandag 13 januari is er om 13.30 uur een rouwdienst in de R.K. kerk. Molenstraat 36 te Den Burg, waarna de begrafenis plaatsvindt op de R.K. begraafplaats. Na de begrafenis kunt u met ons koffiednnken in de serre van „Hotel de Lindeboom" op de Groeneplaats. Correspondentie-adres: K. van Heerwaarden, Kogerstraat 70, 1791 ET Den Burg. Niet geheel onverwacht moeten wij afscheid ne men van onze dierbare schoonzus en tante Sofia (Sosca) Grzyb weduwe van Wim van Heerwaarden Karei. Ada en André. afscheid nemen is alle mooie herinneringen meedragen. Fam. Van Heerwaarden Op 5 januari overleed Frans Schellinger Adviseur van Stichting tot behoud van Molen de Traanroeier. De stichting is hem veel dank ver schuldigd. Wij wensen zijn vrouw en kinderen veel sterkte. Oudeschild: Stichting tot behoud van Molen de Traanroeier en het Maritiem en Jutters Museum We nemen afscheid van Frans Schellinger Jarenlang inspirerend lid van ons bestuur. We verliezen in hem een markante dorpsgenoot. Bestuur St. Dorpshuis 't Skiltje JZegers - voorzitter S. Dros - secretans Ons bereikte het bericht dat onze oud-secreta ris van S.V. Texel Frans Schellinger is overleden. Wij herdenken in hem een zeer gedreven be stuurslid die veel voor de club heeft betekend. Leden en bestuur V.V. T^xel '94

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3