II I Handtekeningenactie Eierland voor 80 km/uur op Postweg Verkoop nieuwe bungalows Kustpark gestart mij om terug te keren' 'Verschil in snelheden leidt tot verwarring' pot B&TEKenr eei s i uvoe waar ik Sb cm ■TEXELSE J COURANT' BEN £>EM BURG OW EN ZIT ril) 0PD£X?oTONO£ j f>05Tw9LG SS Uooft -> D SCHAT DC?H EEri £TüK VGN 60tri OOM WET ELlCHDiGe LQNGê VflH VORM. WH HOG E6H PIEP KLEIH 6TOtQE WOGR IK 50 H«G. DUS IK ZOU ZEGGEff, ZfeTOe PIEPERS MRRP LrTRG öP. r ?c WOtir OE WEET MOP, IK SNOEP IN DÊM SüRCo tiAOR ETEN POE IK TUUiS HE. fMTOOrt GOES 10-i De weg van Den Burg naar De Cocksdorp is langer dan andersom Texelse zwemmers actief in Aalsmeer Echtpaar Veeger wint klaverjassen 'Dit iS GGIT m3ITIGL VOOr Eilandcompetitie volleybal Langs de weg Erewacht Succes voor zusjes Meyer VRIJDAG 10 JANUARI 2003 Actiecomité Eierland is gestart met >en handtekeningenactie om de meiheid op de Postweg weer overal tachtig kilometer per uur te maken. Het initiatief is van Jan van Meerwaarden uit De Cocksdorp. Mij vindt dat de verschillende snel- ïeden op de weg leiden tot verwar ing bij de weggebruiker. )e maximumsnelheid varieert op de >ostweg. Vanaf de kruising met de 4olenlaan tot aan de kruising Mollandseweg (net voorbi] Rio 3rande) geldt een maximum van zes- ig Daarna is het tot de kruising met de Slufterweg tachtig. Langs het vliegveld tot aan de komgrens van Zuid-Eierland is het opnieuw zestig, rinnen de bebouwde kom vijftig en daarna geldt tot aan de Ruigedijk een maximum van tachtig kilometer per uur. Volgens Van Heerwaarden zou iaar eensluidendheid in moeten ko men: tachtig buiten de bebouwde som en vijftig in Zuid-Eierland. 'Net :oals staat aangeven op dat ver- ceersbord dat je langs de weg ziet als e het eiland opkomt.' 3e laatstgehouden dorpsavond met rurgemeester en wethouders en de dorpscommissie in het Eierlandsche Muis was voor Van Heerwaarden de aanleiding zijn actie op te starten. Dok de dorpscommissie wil graag aensluidendheid in de maximumsnel- teid. Een van de commissieleden opperde tijdens de vergadering om Dp de gehele Postweg een maximum /an zestig kilometer te laten gelden. Het college zegde de dorps- lommissie toe te willen praten over de snelheid op de weg. Van Heer waarden hoopt te voorkomen dat het straks overal daadwerkelijk zestig wordt. 'Niemand zegt er wat van, dus ik wil de kat wel op het spek binden. Zoals het nu is, is het verwarrend en het is ook frustrerend als je de hele tijd zestig zou moeten rijden. Laatst was ook in het nieuws dat de politie meer bekeuringen wil uitdelen. Dat is dan wel erg makkelijk als het overal zestig wordt Dat heeft iets weg van burgertje pesten.' Binnen het Actiecomité, waarvan hij lid is, werd de zaak aangekaart. De dertien leden kregen allemaal een handtekeningenlijst mee om Eierland rond te gaan. Volgens Van Heer waarden zijn inmiddels zo'n honderd handtekeningen opgehaald. Veel mensen reageren volgens hem posi tief op de gedachte om de snelheid op tachtig te leggen. Er zijn ook men sen die er niks in zien. 'Ik had er zelf één die vond dat zestig hard genoeg is en niet wilde tekenen Van Heer waarden wil de handtekeningen over handigen aan verkeerswethouder Corry Heijne. Prima Voorzitter Sikke ten Brug van de dorpscommissie, door Van Heer waarden van tevoren gekend in de plannen, vindt de actie een goed idee. 'Het komt prima uit, het geeft een goed inzicht in wat er onder de mensen leeft.' Ten Brug benadrukt dat het voor de dorpscommissie geen uitgemaakte zaak is dat de maximumsnelheid zestig kilometer per uur zou moeten zijn. 'Een van de leden heeft dat tijdens de dorps avond gezegd, maar we zijn er nog niet over uitgediscussieerd. De me ningen zijn verdeeld Hij wijst erop dat tijdens de dorps avond is afgesproken dat de dorps commissie eerst met verkeersambte- naren praat over wat het beste zou zijn voor de Postweg. Een woord voerder van de gemeente bevestigt dat. Pas na dat gesprek komt het maken van een voorstel aan burge meester en wethouders aan de orde. 'Zo ver zijn we nog nietVolgens hem is het mogelijk om de snelheid op tachtig kilometer per uur te brengen, maar dat zou moeten gebeuren op grond van argumenten. De zestigkilometergedeelten werden beide vorig jaar aangebracht. De snelheidsbeperking tussen de krui sing Langeveldstraat/Vuurtorenweg en de kruising Hollandseweg/Post- weg werd doorgevoerd op verzoek van bewoners van Rio Grande, die zich irriteerden aan de hoge snelhe den waarmee auto's voorbij rijden. Verder ligt op dat stuk de afslag naar vakantiepark De Krim. Bij het vlieg veld ging het onder meer om de vei ligheid. Automobilisten ki|ken er soms meer naar boven dan naar vo ren. De uitritten van het vliegveld ko men direct uit op de Postweg. Vol gens de woordvoerder van de gemeente werd die beperking ook toegepast met het oog op de recon structie van de Postweg bij het vlieg veld. Die staat voor 2004 op de plan ning. De vraag op de TC-website houdt verband met de actie. Zwemmers Wouter Dogger, Simone de Wit en Sverre Eschweiler hebben zondag in Aal smeer meegedaan aan de strijd om de ABN-AMRO Cup. Hun club, Zwemvereniging Hoorn, was ge rechtigd op iedere afstand twee leden te laten starten. Wellicht ge lokt door de geldprijzen, streden ook enkele landelijke toppers mee om de overwinning. Wouter Dogger kwam uit op de 100 meter rugcrawl, die hij aflegde in een tijd van 1.07.95 minuten. De 100 meter vrije slag voltooide hij in 59.06 seconden. Hij mocht ook uitkomen op het estafettenummer 4 x 100 me ter wisselslag voor heren. De Texelaar nam de vrije slag voor zijn rekening. Zijn team eindigde op de zevende plaats. Simone de Wit deed als zestienjarige mee bij de volwassenen. Op de 100 meter schoolslag zwom ze een per soonlijk record van 1.30.90, goed voor de 26ste plaats. Ook op de 100 meter vlinderslag was ze sneller dan ooit. Haar 1.14.16 leverde een keu rige elfde plaats op. Op de 100 me ter vrije slag werd ze zeventiende in 1.06.28. Ten slotte zwom ze de rugcrawl op het estafettenummer 4 x 100 meter wisselslag De 10-jarige Sverre Eschweiler mocht uitkomen op de 100 meter vrije slag. Ze tikte aan na 1.29.02. Omdat de Texelse delegatie in verband met de dreigende gladheid vroegtijdig naar huis ging, bleef haar tijd op 100 me ter rugcrawl onbekend. Wel werd duidelijk dat Zwemvereniging Hoorn op de vijfde plaats voor clubs ein digde. De leden van Klaverjasclub Den Burg hadden er zin in deze week. In de door Gerda en Freek Veeger gewonnen ronde werden 6370 punten bij elkaar gespeeld, bijna 100 punten meer dan het oude seizoensrecord. Fenny en Rob Caspers behouden de leiding in het algemeen klassement. Gerda en Freek Veeger beleefden tot nog toe een matig seizoen. Hoewel hun scores niet echt slecht waren, wisten ze zich maar niet op te werken uit de grauwe middenmoot. Deze week bleek dat ze waarschijnlijk on der hun stand leefden, want met vier regelmatige spellen werd een score behaald van 7402 punten. De Veegers bleven daarmee slechts 11 punten beneden de hoogste score tot nu toe. Dankzij deze uitstekende prestatie maken ze in het algemeen klassement een sprong van de twaalfde naar de achtste plaats. Ook voor de strijd om de tweede periode deden zij uitstekende zaken. Daarin staan ze nu op de vijfde plaats. Lieuwe van der Veen en Hans West dorp hadden één uitschieter van ruim 2300 punten. De andere drie beurten waren ook niet slecht, zodat het kampioenskoppel de tweede plaats pakte met 7322 punten Zij stijgen van drie naar twee in het klassement en behouden de leiding in de tweede periode. Fenny en Rob Caspers gaan in het nieuwe jaar gewoon verder waar zij vorig jaar mee eindigden: veel punten bij elkaar spelen. Ze slaagden er voor de tweede achtereen volgende keer in de horde van 7000 punten te nemen. Ze speelden 7280 punten bij elkaar, ruim voldoende om de leiding in het algemeen klasse ment te behouden. Nel van der Veen en Marry Smit doen het dit jaar uitstekend. Het duo is het hele jaar al in of net buiten de top tien terug te vinden. Dit keer behaalden ze 7219 punten, goed voor drie plaatsen winst in het algemeen klassement, waarin ze nu zevende staan. Marja en Martien Bakelaar herstelden zich goed van een kleine inzinking. Ze speelden 7153 punten bij elkaar en dat was goed voor vier plaatsen winst in het klassement. Zij staan nu vijfde. Er werden 43 marsen gespeeld, een gemiddeld aantal. Projectontwikkelaar Tadema Vast goed uit Leeuwarden heeft de eer ste 26 van de 110 toekomstige nieuwe bungalows bij Kustpark Texel verkocht. Op twintig huisjes hebben potentiële kopers een op tie genomen. Dat was het resultaat van een eerste koopronde die tus sen kerst en afgelopen zaterdag werd gehouden. Vertegenwoordi gers van Tadema waren op het ei land om geïnteresseerden te infor meren over de huisjes. De Friese onderneming heeft het ver kopen en bouwen van de nieuwe huisjes overgenomen van Inproject Leisure Projects BV van Marcel Col- tof uit Callantsoog. Hij had aanvan kelijk het project onder handen, maar raakte in 2001 in conflict met Euroase Kustpark Texel over de verkoop prijzen, waarna hij Euroase voor de rechter daagde. Een maand geleden werd het conflict bijgelegd, zegt Col- tof. Dat gebeurde in een gesprek met de directie van de Hoge Raedt Groep in Baarn, waarvan het Kustpark een onderdeel is. Coltof trok na het ge sprek de bodemprocedure die hij had aangespannen in Tadema heeft vlakbij de ingang vèn het park recent een modelbungalow laten bouwen, zodat potentiële ko pers zich een beeld kunnen vormen. De 110 huisjes, met een oppervlakte van zeventig vierkante meter en een inhoud van ongeveer driehonderd kuub, komen allemaal op een vrije kavel te staan. De grootte daarvan varieert van minimaal 395 vierkante meter tot een uitschieter van 1140 De modelbungalow (nummer 540) die Tadema Vastgoed heeft laten bouwen op het ter rein van Euroase. Programma dinsdag 14 januari Veld A 18.30 TESO-Autocentrale OSG 19.15 OSG-Ecotiem TESO 20.00 Maarco B.-Slock Cocky's 20.45 Cocky's-Kobeko Maarco B. 21.30 Sportshop 2-NIOZ Kobeko 22.15 Paal 28-Balcken Sportshop 2 Veld B 18.30 Agrifirm-Super de Boer CVI 19.15 CVI-Tatenhove 1 Agrifirm 20.00 Smash'68 K -NBC Rival 20.45 Rival-Smash'68 NBC Eelman 21.30 Albert Hei|n-De Wit NIOZ 22.15 Beverdam-NIOZ Albert Heijn Veld C 18.301. de Boer-Haarstud.Durper D. 19.15 Durper D.-Klif 12 Haarstudio 20.00 Eierl. Huis-Timmer Klif 12 20.45 Otto's-Dros Piranha 21.30 Piranha-Beverdam 2 Dros 22.15 Wiersma-Salon M. Beverd. 2 Wedstrijdleiding Daan en Dick. Potentiële kopers Wiebe Gerritsma. Peul te Broke, Barbara Weuther en Benno Ponds bekijken de modelwoning van binnen. (Foto's Jeroen van Hotium) Twee weken geleden kreeg ik een uitnodiging van de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten in Nederland. Of ik bereid was deel uit te maken van erewachten en eregardes. Als ik in stem moet ik luister bijzetten aan nationale en koninklijke plechtighe den, zoals daar zijn de kranslegging op de Dam op 4 mei, de opening van de Staten Generaal en de herdenking van de capitulatie in Wageningen. Het vererende aanzoek heeft te maken met het feit dat ik oorlogsveteraan ben. Ooit heb ik als korporaal van de luchtmacht een jaar lang aan de an dere kant van de wereld pal gestaan voor het vaderland. Hoewel ik me daar kostelijk heb vermaakt, nooit bij een gevechtshandeling betrokken ben geweest en alleen maar heb ge schoten op wilde varkens, heb ik vol gens de Minister van Defensie het Vaderland toch gediend in oorlog of in met oorlog te vergelijken omstan digheden. En dan ben je in Nederland oorlogsveteraan, daar helpt geen lieve moederen aan. Ik heb altijd het pasje bij me waarop het staat, anders gelooft niemand het. Trots ben ik er niet op, want het is nogal gênant om over één kam te worden geschoren met oud-strijders die echt wat heb ben gepresteerd en meegemaakt. Goed, onze luchtmachtgeneraal wil dus dat ook de luchtmachtveteranen worden betrokken bij landelijke cere moniën. Na ampele overwegingen, zoals dat heet, heb ik laten weten dat hij op me kan rekenen. Het lijkt me wel leuk om vooraan te staan als de koningin uit de gouden koets stapt of een krans legt en prachtig in beeld te komen van de tv-camera's. Kom ik eindelijk een beetje in de belangstel ling. Op dit moment ben ik er niet hele maal klaar voor, want ik heb nog geen compleet uniform. Luchtmacht veteranen moeten als erewachter of eregardist gekleed zijn in donker blauwe blazer, blauw overhemd zwarte stropdas, donkergrijze broek, grijze sokken en zwarte lage schoe nen. Niet wat je noemt verrassend en kleurrijk. Ik heb alles al, behalve die blazer. Je begrijpt dat ik niet van plan ben veel geld uit te geven voor een jasje dat hoogstens ééns per iaar wordt gebruikt. Het wachten is dus op het moment dat de blazers bij de Aldi in de aanbieding zijn. Ik dacht dat veteranen ook een baret moeten dragen en een grote grijze snor moeten hebben, maar dat geldt niet voor luchtmachters. Die moeten snorloos en blootshoofds zijn. Dat komt goed uit. want ik heb een groot bloot hoofd en zal dus voldoende opvallen in de rij. Als het mag zal ik ook zeker een wapen presenteren, geen lullig pistooltje natuurlijk, maar minstens een Galasnikov. De onderscheidingstekenen die de veteranen dragen als ze een ere wacht vormen, zijn nog belangrijker. Daartoe bevindt zich op de blazer een zogeheten medaillerekje. Dat is een bescheiden metalen constructie, een soort waslijntje waaraan de veteraan zijn eventuele medailles met het bij behorende lint kan ophangen. Het rek mag zowel rechts als links op de borst worden gedragen. De meeste veteranen zijn linksdragend omdat daar het hart zit. De rechtsdragende mannen worden een beetje als dissi dent beschouwd en bij de plechtig heden in een apart rijtje gezet, anders wordt het een zootje. In veteranenkringen is de medaille draagplicht altijd weer een onderwerp van geruzie. De 'mannen' die weinig of geen vijanden hebben uitgescha keld, hebben vaak geen medaille of slechts een kleintje. Die zijn over het algemeen vóór afschaffing van de draagplicht. Dat is begrijpelijk, want hier is de mannelijke trots in het ge ding. De echte veteraan heeft liever geen penis dan geen medaille. Dege nen die drie of meer van die plakken hebben, denken er anders over en willen hun rekje zó vol hangen dat ze er topzwaar van worden. Met medail les meer mans. Zelf heb ik aan mijn oorlogstijd maar één medaille over gehouden, het Nieuw-Guinea herinneringskruis. Dat kreeg iedereen die in dat land niet uitzonderlijk de beest had uitgehangen, dus daar hoef je niet trots op te zijn. Om het toch nog wat te laten lijken, zal ik het kruis van de Nijmeegse Vierdaagse ernaast hangen en ook het kruisje van de Texelse Avondvierdaagse. De rest van het draagrek wordt gevuld met de enorme plak die ik van de gemeente kreeg toen ik ereburger werd. Ik geniet nu al van de jaloezie die dat teweeg zal brengen bij de andere veteranen. Het zal ze leren, de lafbekken! Als het éven meezit zal de televisie inzoomen op al dat goud. En Maartjevan Weegen zal met bevende stem getuigen van haar respect voor die bejaarde, stramme strijder die zijn verre geboorte-eiland al met de eer ste boot heeft willen verlaten om hier op het Binnenhof zijn aanhankelijk heid te betuigen jegens onze Geëer biedigde Vorstin en de Constitutio nele Monarchie waarvoor hij ooit zijn leven in de waagschaal heeft ge steld. Stram saluerend zal ik dan nors en recht in de camera kijken, maar een kort knipoogje voor de kij kers op Texel kan er natuurlijk wel af. O, was het alvast maar zo ver. Ik ben erg bang dat de blazers bij de Aldi pas na de Derde Dinsdag in septem ber in de aanbieding komen.Van wie kan ik een gnappe tweedehandse lenen? Harry. vierkante meter. De gemiddelde kavelgrootte ligt rond de vijfhonderd vierkante meter. De prijzen van de huizen variëren van €220.711,- tot €370.986, exclusief BTW. Gemiddeld schommelen de prijzen tussen €250.000,- en €300.000,-. Keuze Wiebe Gerritsma en Paul te Brake uit Arnhem zijn twee van de vele geïnteresseerden die vorige week een kijkje namen bij de model bungalow. Vrijdagmiddag kwamen ze voor een tweede keer langs om het allemaal nog eens goed in zich op te nemen. 'We hebben een optie geno men en we wilden het nog eens goed zien', vertelde Gerritsma. Hij liet door schemeren dat de keuze eigenlijk al wel gemaakt was. 'Het voelt goed', zei hij. terwijl hij goedkeurend om zich heen keek in de bungalow. Voor hem persoonlijk zit er een sterke gevoelswaarde aan de beslissing, omdat zijn wortels op het eiland lig gen. Zijn vader Frans was vlak na de Tweede Wereldoorlog directeur van de VVV. Zelf woonde Wiebe Gerritsma tot zijn tweede op het ei land 'Dit is voor mi| een manier om terug te keren. Ik heb het idee dat in zo'n huis wel te genieten valt.' Een bevriend stel dat de twee had den meegenomen leek eveneens wat te zien in het huisje. Ter plekke fan taseerden Barbara Weuther en Benno Ponds al een beetje hoe ze het zouden inrichten. Dat het op een ei land ligt, beschouwden zij en Ponds als extra pluspunt. Weuther: 'Ik ben in mijn jeugd vaak op vakantie ge weest op het Duitse Waddeneiland Just, dus ik weet een beetje wat het is. En dit heeft ook een vriendelijke uitstraling.' De huizen bestaan op de begane grond uit een in elkaar overlopend keuken-, eet- en woongedeelte. Ook is er een badkamer waar in principe een mfraroodsauna kan worden ge plaatst. Het 'in principe' geldt voor veel zaken in de woning. Volgens Marcus Vijn, vertegenwoordiger van Tadema Vastgoed, kunnen kopers helemaal zelf bepalen hoe ze het bin nen willen hebben Willen ze bijvoor beeld geen sauna, dan komt er geen sauna. En willen ze boven van de tweede badkamer onder de dakkapel liever een bedstee maken, dan ge beurt dat 'Alleen de buitenkant staat vast.' Boven bestaat de ruimte naast de tweede badkamer/bedstees uit twee slaapvertrekken en een opberg- kast. De bungalows worden opgebouwd uit cellenbetonblokken. Vijn: 'Dat zijn blokken van dertig centimeter dik die op elkaar worden gestapeld. Het is een procédé dat Tadema zelf heeft ontwikkeld. In de blokken bevinden zich kleine luchtbelletjes, waardoor ze als het ware ademen. Warmte blijft in de muren hangen, waardoor je er 's avonds ook wat aan hebt.' De blok ken worden met kunststofstrippen aan elkaar bevestigd. Cement of lijm komt er, behalve bij de eerste laag op de grond, niet aan te pas. Volgens Vijn kan een casco daardoor in twee dagen worden neergezet 'Dat scheelt in arbeidskosten Je betaalt voor manuren tegenwoordig meer dan voor bouwmateriaal.' De buitenkant komt te bestaan uit een stuclaag waar in de fabriek al een leverbruine kleur doorheen wordt verwerkt. Ook komt er glasvlies in, zodat het stucwerk beter bestand moet zijn tegen krimpscheuren. De daken bestaan uit riet of pannen, de kozijn en luiken zijn blauw, zodat het geheel volgens Vijn een landelijke uit straling moet krijgen. Het soort huisje is al beproefd in het Drentse Diever- brug 'Daar loopt alleen het dak aan de achterkant schuin en er is er geen dakkapel in gemaakt.' Beheer Het beheer van de huizen, de wegen en het groen komt in handen van het Kustpark. Dat gaat ook de verhuur van de huizen regelen, zodat er een conforme prijs wordt gehanteerd. Het is volgens Vijn aan de kopers om te bepalen voor hoe lang zij hun huizen willen laten verhuren. Een verhuur- garantie wordt met verstrekt bij de koop. Volgens Vijn moeten eigenaren een huisje minimaal 142 dagen per jaar verhuren en er zelf maximaal vier tot zes weken verblijven om in aan merking te komen voor teruggaaf van de BTW Volgens Tadema kunnen kopers uitgaan van een goed rende ment vanwege de eilandpositie. Het Kustpark bekijkt of het mogelijk is om huurders van de toekomstige bunga lows gratis te laten zwemmen in Calluna. 'Het ligt in de lijn dat te gaan doen', aldus algemeen manager Sjors Hoppenbrouwers. Tadema wil de komende tijd in de weekenden en vakanties opnieuw vertegenwoordigers aanwezig laten zijn op het park. De onderneming wil in het voorjaar beginnen met bou wen. Volgens Vijn gebeurt dat groten deels in eigen beheer. Voor de zomer moeten de eerste bungalows volgens planning in gebruik kunnen worden genomen. Zowel Maartje als Jorieke Meyer was zondag in manege Akeburg op dreef bij de eerste wedstrijd van het nieuwe jaar. Maartje behaalde met Robin Labora een eerste prijs en twee winstpunten bij de B-paarden, zus Jorieke werd met Baileys twee keer eerste bij de L1 -pony's. Ook zij be haalde twee winstpunten. Winstpun ten waren er ook voor Priscilla Noorlander met Flame en Robin Bis schop met Sindie bij de B-pony's. Uitslagen: Blok 1L1 - en L2-paarden: 1Bea Dekker met Revanche 160. proef 2 1 Bea Dekker met Revanche 150. Z1-paarden 1. Eva v/d Linde met O Cocksboy Texel 177 proef 2:1Marleen Bakker met Nobility Z 184 Z2-pony's 1 Lonneke Kikkert met Halvar 156, proef 2: 1. Lonneke Kikkert met Halvar 180 Z2-paarden: 1 Petra Beers 170. proef 2 1 Petra Beers 181 Blok 2. M2-paarden 1. Gea de Ridder met Nando 148; proef 2; 1 Annemarie v/d Linde met Pride Silvano Texel 160. M1-paarden: 1. Evelien Duin met Gabrie 145; proef 2 1 Irene Plaatsman met Faran 146 M1-pony's- 1. Souwtje Witte met Bimob 132; proef 2: 1. Souwtje Witte met Bimob 147. Blok 3 B-paarden 1 Maartje Meyer met Robin Labora 160: proef 2. 1 Maartje Meyer met Robin Labora 162. L2-pony's. 1. Manska Witte met Cleopatra 145; proef 2 1 Liselotte Schoo met Roxanne 150. L1 -pony's: 1Jorieke Meyer met Baileys 160; proef 2 1 Jorieke Meyer met Baileys 159 B-pony's. 1 Robin Bisschop met Sindie 165, 2. Priscilla Noorlander met Flame 161Proef 2:1Priscilla Noorlander met Flame 162; winstpunt voor Robin Bisschop 160; winstpunt voor Kris Arkenbout 159; winstpunt voor Brigitte Landaal 156.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5