'Als accountant moet je voelen wat de klant wil 2002: storm, veel neerslag en zomerse dagen Wim Eelman treedt terug als partner NBC Reddingsmaatschappij huldigt redders TEXELSE 7C0URANT. 02 handhaaft mast Cocksdorp Uitslagen volleybal VRIJDAG 10 JANUARI 2003 groeien en een functie te geven die ze ambiëren. We namen bestaande kantoren over, zetten er een goede manager neer, die - ook financieel - een eigen verantwoordelijkheid heeft. Dat is goed uitgepakt. Net als op Texel groeien de vestigingen aan de overkant.' De drie overkantse kanto ren worden aangestuurd vgnaf het eiland Mede voor deze activiteiten voorbeeld voor horeca. Hier op Texel verwerken we bijvoorbeeld alle loon administratie van cliënten van aJle vestigingen We hebben een goede uitwisseling met onze overkantse kantoren. Dat is vooral mogelijk door dat we dankzij ICT snel informatie kunnen uitwisselen.' Inclusief parttimers werken er momenteel tachtig mensen bij NBC De Texelse economie heeft zich de Wat oudere ondernemers die overwegen hun bedrijf te verko pen, stelt accountant Wim Eelman uit Den Burg nog wel eens de vraag of ze er al wel aan toe zijn om te stoppen. 'Want ik heb Texelaars meegemaakt die daarna tegen de wand opvlo gen.' Drie jaar geleden besloot de adviseur er zelf op zijn 58ste mee te stoppen. Zakelijk gezien heeft hij de overdracht inmid dels tot in de puntjes geregeld. 'Maar nu nog emotioneel. Ik merk nu dat een bedrijf opbouwen makkelijker is dan er afstand van doen. Het voelt alsof het je kind is.' Vrijdag 17 januari neemt hij afscheid van NBC Eelman Partners. Wie denkt dat Wim Eelman een ac countant is die zich louter baseert op kille cijfers, heeft het mis. 'Voelen is een belangri|k onderdeel van het vak', vertelt de door de wol geverfde adviseur. 'Je doet ie werk goed als je hetgeen wat onderbewust leeft bij een cliënt naar boven weet te krijgen. Je moet voelen wat klanten willen. Neem bijvoorbeeld de opvolging van een bedrijf Veel wat oudere onderne mers gaan dat onderwerp uit de weg. Het is al lang geen automatisme meer dat kinderen het bedrijf overnemen. IDus moet je verder ki|ken. Zit er geen goede medewerker in het bedrijf, of een ander bedrijf op Texel, waardoor één plus één ineens drie is? Als ik dan adviseer denk er eens over na. dan schrikken ze daar nog wel eens van. Want het overdoen van hun bedrijf is niet hetgeen ze voor ogen hadden. Ze denken meer aan het afbouwen van het bedrijf. Maar dat is gewoon kapitaalsvernietiging, want je praat toch over organisaties die door jaren lange inspanningen zijn opgebouwd. Laat ik mezelf maar als voorbeeld noemen. Ik had het kantoor best aan een groot bedrijf kunnen verkopen. Maar wat dan? Ze pakken de kren ten uit de pap en hier blijft een klem kantoor over. En wat moeten al die mensen die hier al jaren hebben ge werkt? Ik prijs me gelukkig dat ik bin nen het bedrijf goede opvolgers heb kunnen vinden.' Dat het beroep van accountant saai kantoorwerk zou zijn, spreekt Eelman tegen. 'Ik zit vanaf 1966 in het vak. Het mooie ervan is dat elke dag weer anders is. Je krijgt soms vragen waar van je denkt: waar moet ik in vredes- Inaam het antwoord vandaan halen? Daar moet je dus wel mee'aan de slag. Als accountant ben je ook een klankbord voor de ondernemer. Soms hoef je alleen maar te luisteren en zeg je aan het eind van zo'n ge sprek: heb je dit of dat wel eens ge probeerd? Maar soms gaat het veel intensiever. Wij zeggen: ondernemen naast de ondernemer. In zulke ge sprekken neem ik mezelf als voor beeld. Want over het bedrijf van een andere cliënt kan ik natuurlijk mets zeggen. In dat opzicht is alle kennis die wij als accountants hebben over bedrijven op Texel ballast. Je kunt er mets mee. Ik had best geld kunnen verdienen aan dingen die ik wist. Maar dat zou misbruik van informa tie zijn. Natuurlijk kan ik als adviseur wel eens zaken combineren, maar daar moet je héél voorzichtig mee omgaan. Als ik constateer dat een ondernemer die ik adviseer voordeel kan hebben bij de situatie binnen een ander bedrijf, dan houd ik daarover mijn mond. Ik stap dan eerst naar die andere ondernemer en vraag of hij of zij er wat voor voelt. Pas als dat het geval is, dan leg ik het voor aan de ander. Het kan dan wel gebeuren dat je als accountantskantoor zowel de koper als de verkoper moet advise ren. Je kunt natuurlijk maar één par tij vertegenwoordigen. In zo'n situa tie is er binnen ons kantoor éen adviseur die de belangen van de ver koper behartigt en iemand anders die als raadsman van de koper optreedt. Dat proces verloopt strikt geschei den. Elke adviseur vecht voor de opdrachtgever. Als het uiteindelijk tot een afronding komt, komen de par tijen weer bij elkaar, zoals het hoort.' De loopbaan van Wim Eelman begon in 1966, toen hij in dienst trad van Fred Standaart, die toen een boekhoudkantoor aan de Witte Kruis- laan had. 'Nou ja kantoor, we zaten eigenlijk in een soort zomerhuis. Toen Standaart zijn bedrijf in 1972 verkocht aan de Nederlandse Boekhoud- centrale, werd ik rayondirecteur op Texel, waardoor ik in feite eigenaar werd. We zijn toen met een man of vier begonnen. Computers hadden we nog niet, wel tabellarische dag boeken en mechanische tel machines. Als je een moeilijk somme tje moest maken, dan duurde het wel even voor dat apparaat klaar was. Boekhouding was toen een stuk een voudiger, loonadministratie ging nog handmatig, de wetgeving was veel minder gecompliceerd dan nu. Men heeft dan wel de mond vol over de vereenvoudiging van de belasting regels, maar het is een omslag van jewelste geweest en een loonstrookje is voor de leek nog onleesbaarder geworden.' In 1974 verhuisde het boekhoud- Wim Eelman: 'Ik merk nu dat een bedrijf opbouwen makkelijker is dan er afstand van doen. bedrijf naar de Binnenburg, waar nu de kapsalon van Joke Zijm zit. Tot 1980, toen er een stuk of twaalf men sen bij NBC in dienst waren en de nieuwbouw aan de Keesomlaan in gebruik werd genomen. 'Het was toen lang niet zo uitgebreid als nu, maar het was representatief en goed bereikbaar.' De groei zette zich voort. In 1985 nam NBC het kantoor van Tumema en Reij over, in 1989 het bedrijf van Kees Room en in 1998 dat van De Jonge. Mede door de overna mes was het nodig dat het kantoor aan de Keesomlaan in 1990 werd uit gebreid. In dat jaar kreeg NBC ook een vestiging in Den Oever In 1999 en 2001 kwamen de kantoren in Den Helder en Amsterdam er bij. Eelman: 'Mijn slogan is altijd geweest: aan water kun \e mets verkopen, de Texelse economie houdt op bij de waterlijn. Wil je dus groeien, dan moet je naar de overkant. Al is het alleen al om de jonge mensen in je bedrijf de kans te geven door te werd het kantoor in 2001 opnieuw uitgebreid. 'De complexiteit van ons werk is in al die tijd enorm toegenomen. Als ac countants op het eiland hebben we bijvoorbeeld te maken met een enorme diversiteit aan klanten. Horeca, visserij, landbouw, particulie ren en noem maar op Collega's aan de overkant, waar de markt veel gro ter is, richten zich op één doelgroep, maar op Texel gaat dat niet. Je kunt wel zeggen particulieren doe ik niet, maar die man of vrouw kan wel een eigen zaak starten en uitgroeien tot een grote klant. Die diversiteit vereist dat we van alle markten thuis zijn. Ondernemers zijn beter opgeleid, verwachten daardoor meer en komen met vragen die meer kennis vergen. Die moeten we in huis hebben. We zijn groot geworden doordat we tot op een bepaalde hoogte experts in dienst hebben, zoals juristen, federatiebelastingconsulenten en dergelijke. We werken in teams, bij- afgelopen decennia flink ontwikkeld. Eelman: 'Het toerisme is daar natuur lijk voor een groot deel debet aan geweest. Je hebt ondernemers en ondernemers Er zijn er die keurig op de winkel passen, maar er zijn er ook een aantal die zich echt goed hebben ontwikkeld. Het gaat wel eens mis. Bijvoorbeeld in de horeca, waar vaak veel te veel voor bedrijven wordt ge vraagd. Je ziet nog wel eens dat jonge ondernemers voor veel geld een zaak ever nemen,'waardoor de financieringslasten uiteindelijk veel te hoog worden. Doordat er zoveel con tant geld omgaat, kunnen sommigen de verleiding niet weerstaan zelf op grote voet te leven Vooral in zo'n eerste jaar, wanneer er nog geen belastingaanslagen binnenkomen, maken ze dan meer op dan ze verdie nen. Het tweede jaar komt de belas ting. Als ze dan nog niet wakker zijn, is het in het derde jaar gebeurd. Goodwill is natuurlijk een betrekkelijk begrip. De waarde van een onderne ming is dat je opvolger er morgen weer een boterham mee kan verdie nen, zonder teveel risico. Het ont breekt ondernemers ook nog wel eens aan strategisch denken. Nu is al verleden tijd.' 'De negentiger jaren was een op gaande tijd. Maar er was ook iets in te halen, want begin jaren tachtig was er helemaal geen reserve. Nu zie je weer dat het toerisme stabiliseert- Als een logiesverstrekker twee weken per jaar minder verhuurt, dan scheelt hem dat een flinke omzet. Hij over leeft het wel. maar dan kan hij min der investeren en dat heeft weer ge volgen voor andere bedrijven op Texel. Maar de gast eist wel dat pak weg om de acht jaar de inrichting wordt aangepast aan de eisen van de tijd. Hij betaalt er immers ook een goede prijs voor.' 'We moeten oppassen dat we, mede door de komst van pensioen migranten, met sneller vergrijzen dan de rest van Nederland. Anders raken we ons management kwijt. Terwijl we op Texel jonge mensen hard nodig hebben om bestuursfuncties over te nemen. Maar wat zie je bij de jongere generatie ondernemers: de animo om te besturen en mee te denken ont breekt nog wel eens. Een groot deel van de huidige generatie zit al heel lang op z'n post. Die zijn er wél jong ingestapt. Ik begrijp dat het moeite kost en dat de ondernemers van nu naast hun drukke werk 's avonds wel eens willen relaxen, sporten of weet ik wat. Vroeger was dat anders. Wij schoven leuke dingen voor ons uit. Overdag werken, 's avonds studeren. De rest komt later wel. Eerst wat spek op de ribben. Als ondernemer voelde ik me ook verantwoordelijk voor mijn medewerkers. Tegenwoordig is het hard werken, maar ook genieten. Als ik nu jong zou zijn, zou ik dat ook doen. Niet alles opsparen. Maar ik zou de huidige generatie onderne mers toch willen adviseren bestuur lijk en maatschappelijk actief te zijn. Een bijdrage leveren aan de maat schappij waarin je leeft. Mijn redena tie was en is: als je toevallig talent hebt. dan moet je dat met alleen voor jezelf houden.' Aan bestuursfuncties heeft het Eelman nooit ontbroken. Zo is hij voorzitter van de Stichting Zorg centrum Texel. 'In die hoedanigheid ben ik bijvoorbeeld betrokken bij de fusie met verpleeghuis Den Koogh in Den Helder en Thuiszorg, die binnen kort wordt afgerond De politiek heeft daar wel eens kanttekeningen bij ge zet, maar willen we een goed ver pleeghuis houden, dan kunnen we het met alleen.' Voorzitter is hij ook van de stichting die projecten finan ciert voor ouderen en zieken op Texel. 'Daar wil ik wat meer leven in bren gen. Om samen met de Stichting Wonen Texel en de zorgstichting wat extra's voor senioren te doen in Den Burg en in de buitendorpen.' Verder is hij secretaris van het Tesselhuus, het vakantiehuis voor mensen met een spierziekte, en penningmeester van het Maartenhuis. 'Hoe ik in al die besturen kom? Je wordt er voor gevraagd. Ik vind dat als je altijd maar in de zakelijke we reld actief bent het goed is als je ook maatschappelijk actief bent. Als het me aanspreekt, dan ga ik er voor. Neem het Maartenhuis. Wat ik zo leuk vind is dat ie gehandicapte mensen zo zelfstandig en vrij mogelijk laat le ven. Je ziet de bewoners opbloeien. Ze presteren veel meer dan toen ze er kwamen.' Het bestuurswerk heeft ook nadelige kanten. 'Ten tijde van een directiecrisis heb ik wel eens voor het personeel gestaan. Dan moet je zelf leiding gaan geven en dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn. Vanaf 1974 draai ik mee in het bestuur van Zorgcentrum Texel, eigenlijk al te lang. Maar ik wil er nog wel wat ener gie instoppen, in coördinerende en stimulerende zin dan.' Bestuurder blijft hij dus, maar met bij NBC. 'Ik heb het besluit om te stop pen lang geleden genomen en heb er dus naar toe kunnen werken. Ik heb ook gezegd: niet half. maar helemaal weg. Anders zou ik overal dwars doorheen lopen en dat werkt niet. Zakelijk gezien is de overname tot in de puntjes geregeld. Maar nu nog emotioneel. Ik moet wel zeggen dat ik er al een beetje aan heb kunnen wennen. Van de zomer raakte ik plot seling het ziekenhuis in en dat heeft me aan het denken gezet. Ik zat al tijd de reguliere vergaderingen van kantoorleiders voor. Ik zit er nu nog wel bij, maar ben al een poosje geen voorzitter meer Ik wil straks best nog wat voor ze doen, maar dan moeten ze me wel bellen. En wat zeker is: ik ga niet over mijn graf regeren.' De weg naar de overname werd al in 1995 geplaveid, toen Eelman mede werker Marius Kikkert in de directie haalde. 'Twee jaar geleden hebben we van het bedrijf een maatschap gemaakt, waarin - naast Marius en ik - Robin Konijn en Robbert Riewald maten werden. Vroeger was samen goed armoed. maar tegenwoordig is samen goed een beter leven Maar dan moet je wel de emoties loslaten en zakelijk met elkaar opereren. Nu ik er uitstap, komt Ingo Kistenmacher. die onze vestiging in Den Helder leidt, de leiding over het geheel verster ken.' Het zal geen verrassing zijn dat Eelman de financiering van zijn pen sioen in eigen hand heeft gehouden. 'Nu moet ik er nog van gaan genie ten. Maar als je zo als ik altijd met geld bent bezig geweest, is het best moeilijk om het uit te geven. Een hobby heb ik nooit gehad. Maar vier jaar geleden ben ik gaan golfen en dat bevalt goed. Maar zelden sla ik een afspraak over. We hebben zelfs wel eens een golfuitje naar de over kant. Als ik dan zie hoeveel geld dat kost, dan krab ik me wel eens achter me oren Maar ik geniet er wel van, al moeten ze me wel eens een duw tje geven. Want als ze mij m'n gang laten gang, dan kies ik voor een va kantie bijvoorbeeld het goedkoopste appartement uit. Maar ik moet zeg gen, het genieten begint al aardig te wennen.' Tekst en foto Gerard Timmerman Boeren maar ook vakantiegangers zul je niet snel horen klagen over 2002. Het was een groeizaam jaar, waarin op z'n tijd een buitje viel, maar ook een jaar met veel mooie zomerse dagen, waarop kon wor den geoogst of gerecreëerd. In to taal viel er 949 millimeter water, aanmerkelijk meer dan de 736,6 mm die er in laatste 18 jaar gemid deld viel. Het stormde op 7 dagen, het hevigst op 27 oktober, toen er een orkaan met windkracht 12 over het eiland raasde. Die dag waaiden op Zuid-Haffel bijna alle fruitbo men van onze weerscorrespon- dent Jan van Tunen tegen de grond. Die fruitbomen stonden er al 18 jaar, precies zolang als Van Tunen trouw de gegevens over de temperatuur, regen en wind bijhoudt. 'Windkracht 12 heeft het wel vaker gewaaid, maar zelden stak er zó vroeg in het jaar zo'n dikke storm op. De bladeren zaten nog aan de boom en dat is er waarschijnlijk wel de oorzaak van geweest dat mijn appel-, peren- en pruimenbomen zijn omgewaaid.' Dat ondanks de hevige storm het weer over het algemeen zo slecht nog niet was in 2002, blijkt uit de 61 dagen met een zomerse dag temperatuur van 22 graden of hoger die Van Tunen boekstaafde. 'Dit wa ren zomerse dagen.' Met 31,8 graden was 19 juni de warmste dag van het jaar. Aan regen geen gebrek vorig jaar. Extra natte dagen waren 22 fe bruari en 2 mei met elk 24 mm regen, 6 november met 26 mm, 7 septem ber met 27 mm en 20 augustus met 28 mm regen (bij onweer). Storm dagen registreerde Van Tunen op 27 januari, 4 februari, 10 maart en 26 oktober, toen er windkracht 9 stond. Op 25 februari en 9 maart trok de wind aan tot kracht 10 en op 27 ok tober stormde het met orkaankracht. De wind kwam voor 48,5 procent uit het westen, zuidwesten of het noord westen. Als recordjaar gaat 2002 niet de geschiedenisboeken in. 1998 blijft met 1061 mm het jaar dat er de meeste regen viel en met 545 mm handhaaft 1989 het droogterecord (in 18 jaar). De maand met de meeste regen in 18 jaar was oktober 2000, toen er 218 mm viel. De maand met de minste regen was mei 1989, toen het bij een buitje van 8 mm bleef. Oktober is met 101,7 mm de maand waarin het gedurende 18 jaar gemid deld het natst is en groeimaand mei is met 41,7 mm de maand waarin het gemiddeld het droogst is. Over elke maand in 2002 tekende Van Tunen enkele vermeldenswaar digheden op: Januari: eerste helft met negen keer nachtvorst en één keer vorst over dag, tweede helft met hoge tempe raturen, veel wind en één keer storm. Februari: natte maand met veel harde wind, vier keer nachtvorst, twee keer storm. Maart: bijzonder mooie maand, met weinig regen, eén keer nachtvorst en twee keer storm. April: mooie voorjaarsmaand met veel zon en weinig harde wind. Mei: redelijke voorjaarsmaand met veel zon en weinig harde wind. Juni: redelijke voorjaars-/zomer- maand, met dertien zomerse dagen. Juli: mooie en groeizame zomer maand, met drie tropische dagen. Augustus: mooie en groeizame zomermaand met vrij veel regen en weinig wind. September: mooi nazomer/herfst maand met weinig regen en wind. Oktober: echte herfstmaand met veel regen en twee keer storm. November: zachte herfstmaand met veel rustig weer en geen nachtvorst. December: wisselvallige maand met acht vorstdagen en zes keer nacht vorst, één keer ijzel en de laatste tien dagen veel regen. Telefoonaanbieder 02 wil de antennemast aan de Langeveld- straat in De Cocksdorp laten staan totdat de C2000-mast bij de vuur toren gereed is. Dat heeft een woordvoerster van 02 bevestigd. De aanbieder van mobiele telefonie heeft in december geïnformeerd bij de gemeente of ze de mast kan laten staan. Antwoord heeft de maat schappij nog niet gehad, aldus de woordvoerster. Een nieuwe bouwver gunning voor een nieuwe vrijstelling (artikel 17 Wet Ruimtelijke Ordening) is niet aangevraagd. 02, de opvolger van Telfort (die de mast in 2001 liet plaatsen), mocht de mast volgens een uitspraak van bur gemeester en wethouders tot 31 ja nuari 2002 laten staan. De termijn liep aanvankelijk tot 2005, maar werd verkort na bezwaren van omwonen den. Met de mogelijkheid dat de ge meente dwangsommen kan opleg gen, wordt volgens de woordvoerster geen rekening gehouden. Weghalen van de antenne voordat de C2000- mast klaar is, zou volgens haar gevol gen hebben voor het mobiele telefoonverkeer. 'Dan zal de straal in de omgeving aanzienlijk minder wor den.' Uitslagen 7 januari Smash'68-Smash '68 Piet Kooger 3-0; De Rival-Bruintje Beer verplaatst naar 22 april; Super de Boer-TESO 2-1; Texelse Auto- centrale-Ecotiem 3-0; Tatenhove 1 -OSG 3-0; CVI-Agnfirm 1-2. Sportshop Texel 1-De Knm 2-1; Natuurwinkel-Westerlaken 3-0; L&R-Swier Groente Fruit 3-0; De Lindeboom-Bouw- center Rab verplaatst naar 29 april. Rabobank- Zandbank 0-3; Tatenhove 2-Kevermuseum De Bocksberg 3-0, Keurslagenj Dros-Slagen| Beverdam 2 0-3; Salon MartineDe Oorzaak- Otto's Tweewielershop 2-1; Wiersma Meube len-Piranha 3-0; Haarstudio-Klif 12 2-1; Tim- mer's Bakkenj-Slagenj lepe de Boer 1-2; Eierlandsche Huis-Durper Drup 1 -2 Gemiddelde temperatuur Neerslag in mm Directeur Sip Wiebenga van de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij heeft gistera vond vier Texelse redders gehul digd. Dat gebeurde tijdens de nieuwjaarsreceptie van de KNRM in hotel De Pelikaan. Jacob Bakker (van de Zilvermeeuw) kreeg een bronzen medaille en een tevredenheidsbetuiging, omdat hij vijfentwintig jaar actief is voor de KNRM in De Koog. Bakker is daar mee de langstdienende vrijwilliger van de ploeg in het baddorp. Martin Betsema en Dirk Kruk van de KNRM in De Cocksdorp werden bei den gehuldigd omdat zij zich tien jaar hebben ingezet voor de reddings maatschappij. Zij kregen een me daille en een oorkonde. Van Kruk en Johan Ramaker werd afscheid geno men. Ramaker was van 1994 tot 2001 actief voor het station in De Cocksdorp. Dirk Kruk blijft wel het beheer van de bunker-bootjes verzor gen. Verspreid over Texel staan ruim honderd bootjes opgesteld waarin mensen een donatie voor de KRNM kunnen doen. Afgelopen jaar werd met de bunker-bootjes €3530,09 op gehaald. De gehuldigden kregen vol gens de traditie een stropdas van de KNRM, de vrouwen een setje lepel tjes. Dagtemperatuur JHU -12-10 -8 -6 -4 -2 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 temperatuur I I 2002 gemiddeld Martin Betsema, Dirk Kruk, Jacob Bakkeren Johan Ramaker werden gisteravond gehuldigd tijdens de nieuwjaarsreceptie van de KNRM (Foto Jeroen van Hattum) gemiddeld Totale neerslag in mm 2002 gemiddeld

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7