Uitbundige vreugde en intense teleurstelling 2 Sfeervolle High Tea trekt 70 bezoekers Grote meid Uitersten op Amsterdams Kleinkunstfestival I (jcslaagd Blikvanger oud Papier E Agenda E Hoveniersbedrijf .TEXELSE COURANT Ruilbeurs Tips Texeltoerist Voorlichting over zwangerschap Stuk in studie Gebedsweek Hoogwater te Oudeschild Colofon e I Na succesvolle stages in Brugge en Amsterdam heeft oud-Texelaar Anton J. Kalusche afgelopen week in Groningen het diploma voor de Middelbare Hotel School in ont vangst genomen! Hij hoopt over en kele maanden aan de slag te gaan op de Antillen. Het lijkt wel alsof alles vlamt. Het nieuwe jaar knettert aan alle kanten, bijgestaan door het nauwelijks ge doofde vuurwerk. De inbraken rol len als vet nieuws de krant binnen, de roddels zijn groot. De wraaklust is zelfs tot Texel doorgedrongen. De vette jaren zijn voorbij en de rava ges worden gewoon en in veront rustende mate aangericht. Net als in het Harry Potter-verhaal slaat de verstening ook toe in de toeristenbranche. Waar halen wij straks de euro's binnen? De vissers maken zich bezorgd over de afne mende belangstelling voor de visse rij en de illegale status van de antennemast in De Cocksdorp gaat gewoon weer verder. Huizen staan zeer langdurig, als een stille aan klacht van de tijd, te wachten op verkoop. De rioleringsaanleg- angsten doen mensen terugverlan gen naar de gewone poepdozen en verder geen gedonder. Niemand wil voor iets betalen dat er eigenlijk al lang had moeten zijn. Kortom, de vlam moet wel in de pan. De bezinning is gewoon voor bij. Het is overleven geblazen en actievoeren op alle fronten. Maar wat doe je, als je door een met wraaklust bezeten personage be stookt wordt en de brieven over je gesuggereerde wandaden zonder enig pardon worden uitgedeeld bij de boot? Wat doe je op een klein eiland, waar iedereen alles weet en het kleine gerucht al snel een groot gerucht gaat worden? Waar rook is, is vuur. Die gedachte spookt direct als een duistere wind over de wei landen en haakt zich vast in de zee en de golven geven het terug in een dreinerige melodie. Waar rook is... is vuur, er is altijd wel iets van waar. Hoe verstaan we als eilanders de kunst deze deun uit ons hoofd te zetten en degene die dit overkomt ronduit te steunen? Het gaat om het juiste vuur, de juiste steun en vooral het juiste negeren van stalkermen sen die maar één doel hebben: ka potmaken. 'Negeren', zou mijn vader zeggen, 'bij sommige situaties is negeren de grootste kracht.' Hij keek mij vor send aan en op zulke momenten wist ik dat hij een levensboodschap overbracht die veel voor hem bete kende. 'En verdedigen?', riep ik woedend uit, 'je moet je toch altijd verdedigen?' 'Tegen sommige din gen valt er niet te verdedigen. Zin loos, negeren en de kracht naar het positieve wenden, afwenden van de smurrie die mensen bij zich hebben. Dat is wat je te doen staat. En het werkt.' Zijn stem was donker en plechtig. 'Vergeet dit nooit', zei hij streng. Ik keek hem toen, met mijn achttien jaren, enige tijd ongelovig aan en neigde hem zwak te noe men. Maar inmiddels, aardig door het leven getekend, begrijp ik hem heel goed. Hij was toen zelf be schuldigd van een met deugdelijke beslissing in zijn voordeel. De man die deze boodschap met veel venijn wist rond te strooien, had ik het liefst persoonlijk gewurgd. 'Als je over tuigd bent van je eigen onschuld, kop omhoog en gewoon doorgaan. Negeren. Hoe meer je je verdedigt, hoe erger het wordt. Laat de ge schiedenis je niet in bezit nemen en de tijd van nu overschaduwen.' Hij liep rechtop, hij glimlachte, hij bleef nergens weg. Het gerucht ver stomde. achteraf werd duidelijk hoe vreselijk onwaar de beschuldiging was. Hij heeft nooit gezegd: zie je wel. Of: ik had gewoon gelijk. Hij negeerde ook de foute steun die toen de waarheid duidelijk werd naar hem toestroomde. Het begon door te dringen wat de kracht van het negeren was geweest en ik roep iedereen aan de dreun van waar rook is, is vuur gewoon op eigen kracht weg te blazen. Laten we het over vuur hebben. Een goed, warm en laaiend begin van 2003, een uitdagende reeks van maanden ligt weer op ons te wach ten en onder de sneeuw hoor ik de sneeuwklokjes praten. Ze hebben het erover dat ze snel komen. Ge woon doorgaan, zoals altijd. Dana Rover Nico van Egmond laat weten zijn hoveniersbedrijf op dezelfde wijze voort te zetten. Naar aanleiding van de berichten over zijn indiensttreding bij de Stichting Wonen Texel, kwa men er nogal wat telefoontjes bij hem binnen van klanten die in de veron derstelling waren dat hij was gestopt. Dat is echter niet het geval, want zijn werk als buurtconciërge verricht hij op part-time basis, zodat hij genoeg tijd over heeft voor zijn eigen bedrijf. DINSDAG 14 JANUARI 2003 Leslie Oostveen en Harold Schreven van 'Mannen op de Maanals twee homo's tijdens de Gayparade. 'Ik ben blij dat ik niet in de schoe nen van de jury sta', verzuchtte een bezoeker van het Amsterdam Kleinkunstfestival, dat donderdag, vrijdag en zaterdag in theater Klif 12 in Den Hoorn werd gehouden. Maar ondanks dat de jury zaterdag na afloop van de laatste voorstel ling anderhalf uur nodig had om te bepalen wie van de twaalf deelne mers naar de halve finale mochten doorgaan, verklaarde jury voorzitter Lars Boom niet voor moeilijke keuzes te hebben ge staan. Zo groot als de vreugde was onder de cabaretiers die door mo gen naar de halve finale, zo intens was de teleurstelling bij degenen die naar huis werden gestuurd. Het Concours om de Wim Sonneveldpnjs. de officiële naam van het kleinkunstfestival, is één van de vier landelijke talentenjachten waar voor beginnende cabaretiers zich kunnen inschrijven. Dat beginnen niet synoniem is voor jong, bewees de in 1945 geboren cabaretier Menno Nicolay, die met enige zelfspot ver haalde over de omschakelingen in zijn leven. Zijn voorstelling 'Toeval' viel bij het merendeel van het publiek erg in de smaak, maar de jury was iets minder gecharmeerd. 'Hij doet het té goed. Omdat hij daarmee niet alleen de kwetsbaarheid weghaalt, maar ook het contrast uit zijn pro gramma', vertelde de juryvoorzitter na afloop. Nicolay was één van de twaalf deel nemers die verdeeld over drie avon den in een half uur een plaatsje in de halve finale moesten zien te verdie nen. Voor de liefhebbers van cabaret viel er veel te genieten. Ze kregen een mix van muziek, theater en cabaret voorgeschoteld. Een traditie die zich inmiddels al een keer of veertien op Texel heef t herhaald en het kostte de organisatie dan ook geen enkele moeite om snel uitverkocht te raken. Voor de gelukkigen die er op tijd bij waren, was het niet alleen achterover leunen, maar ook kritisch kijken en steeds de vraag stellen: is dit de leuk ste voorstelling die ik vanavond heb gezienWant ook het publiek mocht een stem uitbrengen. Zaterdagavond viel de keus van het publiek op zan geres Vanessa Beks. Begeleid door gitarist Wessel Coppes bezong ze met Antwerpse tongval haar ondeu gende liefdesleven en andere zaken. Ze deed dat op een aanstekelijke en geraffineerde manier, als een echte routinier. De jury beloonde haar met een plaats in de halve finale. 'Haar teksten zijn prettig ontregeld en haar zingend vertellen aangenaam', aldus Boom, die ook een kritische noot kraakte. Groot was de emotie bij Robin Bleeker. met zestien jaar de jongste deelnemer, die zich laat inspireren door alledaagse dingen om hem heen. De schrik sloeg hem om het hart toen zijn grappen aan het begin van de voorstelling niet aan sloegen. Maar daarna herstelde hij zich goed. Boom: 'Robin was bloednerveus en zakte volledig door het ijs. Maar zijn taalgevoel is goed, de manier waarop hij zich verwoordt spreekt aan, hij blijft bij de inhoud.' Boom gaf aan dat de beslissing hem door te laten gaan ook op gevoel was genomen. 'Daar mee nemen we een risico.' Toen be kend werd dat hij door mocht naar de halve finale, barstte Bleeker in snik ken uit. Wie ook door mocht gaan was Robbert Jan Proos. Verrassend kwam hij als Zorro het toneel op, maar daarna zakte hij wat in. Als dan ser viel hij erg in de smaak, zeker door de spontaniteit waardoor hij huishou delijke werkzaamheden als ramen- lappen in een discodans wist op te zetten. Hij werd voorafgegaan door Eva Schuurman, die op de geïmpro viseerde rommelzolder allerlei inspi rerende gebruiksvoorwerpen tegen kwam. 'Kwetsbaar en wreed tegelijk', vond de jury, die de manier waarop ze een scheet op het toneel liet als 'vertederend' omschreef. Ook zij hoorde bij de gelukkigen die door mogen. 'Mannen op de maan', met het contrasterende duo Leslie Oost veen en Harold Schraven. zetten in hun show vele typetjes neer. In één sketch maakten ze als homo's tijdens de Gayparade in Amsterdam in string hun opwachting. Maar nadat het verrassingseffect was weggeëbd, duurde het tafereeltje eigenlijk te lang om echt leuk te blijven. Uiteindelijk werd het tweetal door jury te licht bevonden. Wel door mocht Arnoud Kaldeway, die onderkoeld en zorgvul dig vasthield aan zijn verzonnen au tobiografische verhaal. Onder de zes gelukkigen ook Tïna de Bruin, die een vrouw speelde die wacht op haar ex- vriend en daarbij thema's als een zaamheid, verlatingsangst en frustra ties aansneed. Soapster Wouter de Jong mocht niet door. 'Wouter be weegt mooi en dynamisch. Jammer dat hij in zijn eigen spel verdwaalt en zichzelf daardoor wegspeelt', oor deelde Boom over de televisiester, die een rol heeft in 'Goede tijden slechte tijden'. Vanaf het moment dat het nieuws de ronde deed dat hij op Texel was. mocht hij zich in grote belangstelling van vrouwelijke tieners verheugen. Een opmerkelijke rol was er ook voor de Texelse autoschadehersteller Toon Schoenmaker. Hij kreeg van presentator Victor Mentink zaterdag avond te horen had hij met zijn takel wagen hulp moest verlenen aan een gestrande automobilist. Toen Schoenmaker later op de avond was teruggekeerd, informeerde Mentink naar de afloop. 'Bij de Nieuwlander- weg was een auto in de sloot gere den. Total-loss'. stelde Schoenmaker de toeschouwers van het laatste nieuws op de hoogte. 'Toon gaat voor de publieksprijs', kreeg hij bijval. Eer der die avond informeerde Cor van Heerwaarden bij een toeschouwer hoe het was afgelopen met de oppas van haar kind. die de avond ervoor door een hond zou zijn aangevallen. Het bleek erg mee te zijn gevallen. Vanessa Beks, op gitaar begeleid door Wessel Cops, mocht door naar de halve finale. (Foto's Gerard Timmerman) De afdeling verzamelaars van de His torische Vereniging houdt donderdag 16 januari de derde ruilbeurs van het seizoen in Tusse de Banke aan de Groeneplaats. Op deze avond, die om 20.00 uur begint, verwisselen al- Voor de nieuwe editie van het magazine Texeltoerist wordt mo menteel de rubriek Tips, met daarin allerlei toeristische wetenswaardigheden, geactuali seerd. Bedrijven en instellingen die openingstijden of andere za ken hebben gewijzigd of nieuwe toeristische activiteiten zijn ge start, wordt verzocht dit per fax kenbaar te maken aan de redac tie (323000) of Marion Duinker (320 758) theek in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Entree €3,-. Een volle bak beleeft de eerste High Tea met muziek van TJazzel. iFote Ha/ry da Graat lerlei Texelse zaken van eigenaar. Wellicht ook nevenstaande foto van de visafslag in Oudeschild De beurs is ook toegankelijk voor kijkers en andere belangstellenden. In de Blauwe Zaal van het Germini Ziekenhuis in Den Helder wordt don derdag 13 februari een voorlichtings avond voor zwangeren en partners gehouden. Gynaecologen en verlos kundigen spreken over verloop en begeleiding van zwangerschap en bevalling. Verder vertellen een verlos kundige en een van de kinderartsen wat de gevolgen zijn als een pasge borene in een couveuse wordt opge nomen. Als de omstandigheden het toelaten, wordt tenslotte een rond gang over de verloskamers en de couveuse-afdeling gemaakt. De bij eenkomst duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Aanmelden kan bij het Patiënten Service Bureau van het Gemini, tel. 0223-696346. Toneelvereniging 't Amateurtje heeft een stuk in studie genomen. Het be treft de thriller Grapefruit-juice met een tic, geschreven door Loek Elich. De regie is in handen van Roel de Waard. De uitvoering is zaterdag 1 maart in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Tijdens de gebedsweek die deze week wordt gehouden, kan naast op de al eerder aangekondigde locaties dagelijks worden gebeden in Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg. Net als de andere gebeds huizen is het gebouw open van 19.30 tot 20.30 uur. De gebedsweek wordt zaterdag afgesloten in de hervormde kerk van Oudeschild. Dinsdag 14 januari In het gemeentehuis begint om 19.30 een evaluatieavond over de parkeerplaats bij Albert Heijn. De FNV Vrouwenbond heeft een speciale avond in de Buureton, georganiseerd door het Eendags- bestuur. Aanvang 20.00 uur. In EcoMare gaat om 20.00 uur de cursus 'Texel voor beginners' van start. Deze bestaat uit vier bijeen komsten, waarin wordt ingegaan op het ontstaan, de bewoners geschiedenis, de maritieme ge schiedenis en de natuur van het eiland. Deelname kost €20,-. Op gave via tel. 317741. In Tusse de Banke aan de Groene plaats in Den Burg wordt een bibliotheekavond van de Histori sche Vereniging gehouden. Ook de afdeling Stambomen komt er bijeen. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait Lord of the rings: the two towers (aanvang 20.30 uur). Woensdag 15 januari In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter (aanvang 14.30 uur), Pietje Bell (15.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter (20.00 uur) en Lord of the rings: the two towers (20.30 uur). Donderdag 16 januari In Bethel in Zuid-Eierland begin om 20.00 uur een klaverjasdrive. Ir. Karin Anema, schrijfster van het boek 'Mexicaanse Sneeuw', ver zorgt een dialezing in de biblio- Dl. 14 3.47 en 16.30 u. Wo. 15 5.04 en 17.47 u. Do. 16 6.14 en 19.05 u. Vr. 17 7.15 en 20.06 u. Za. 18 8.04 en 20.45 u. Zo. 19 9.06 en 21.25 u. Ma. 20 9.35 en 22.11 u. Di. 21 10.20 en 22.34 u. De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt een ruilbeurt in Tusse de Banke in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Lord of the rings: the two towers (aanvang 21.00 uur) en James Bond: die another day (21.45 uur). Vrijdag 17 januari In Cinema Texel draaien Lord of the rings: the two towers (aanvang 14 00 en 21.00 uur), Disney's Piratenplaneet (15.00 uur) en James Bond: die another day (18.45 en 21.45 uur). teso Teso's MS Schulpengat is wegens onderhoud uit de vaart en wordt Ir vervangen door MS Molengat. Tot il vrijdag 21 februari worden daarom I geen extra afvaarten gemaakt, t Door de kleinere capaciteit van de Molengat is er in drukkere perio- y den een verhoogde kans op wachttijden. De drukte is voor !f vrachtverkeer het grootst tijdens de eerste afvaarten in de ochtend E vanuit Den Helder en voor alle ver- 'j> voer op maandag- en vrijdag- d ochtend op Texel en op vrijdag- 0 middag in Den Helder. 1 Automobilisten moeten vrijdag in Den Helder tussen 13.00 en 16.00 uur rekening houden met een wachttijd van één uur. Nadere in- I formatie kan worden verkregen via tel. 0222-369600 of e-mail n info@teso.nl. De veerdienst heeft v ook een eigen website: i i, www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv C Verschijnt op dinsdag en vrijdag c Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg F Postbus 11 1790 AA Den Burg l< Telefoon 0222 - 36 26 20 h Telefax 0222 - 32 30 00 t E-mail redactie@texelsecourant nl Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 19 januari op om 8.37 uur en gaat onder om 17.02 uur; 18 januari volle maan. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Waalder- straat, Marelstraat, Burgerhout straat, Jan Reystraat, Wilhel- minalaan. Hans en Hannie Eshuys van hotel brasserie Den Burg lijken in de roos te hebben geschoten met hun High Tea. De zondag gehouden af levering trok bijna zeventig bezoe kers, die unaniem enthousiast rea geerden. Herhaling zit er dus dik in. High Tea is een gezellige samen komst met hapjes en drankjes met als belangrijk element muzikaal enter tainment van hoge kwaliteit. De fami lie Eshuys maakte er kennis mee in Engeland en zag er mogelijkheden in om mensen op een anders saaie win terse zondagmiddag naar hun eta blissement te trekken. De hier on langs gestationeerde concertvleugel van de Welzijnsstichting zou daarbij een mooie rol kunnen vervullen. Be sloten werd het eens te proberen maar wel direct goed met muziek van niveau. Dus werd de Texelse groep Tjazzel ingehuurd en uit Amsterdam kwam de pianist Hanjo Sanders. Mede door de bescheiden introductieprijs van €5.- reageerde al direct veertig personen op de adver- Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum, Harry de Graaf Butten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op aJ onze advertentiecontracten en aanbiedingen daar toe zijn van toepassing ds Regolen voor het Advertentie- wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bg de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hel Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (automatisch) Per jaar 62,70 60,70 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop Vein de abonnementsperiode. tentie en het stukje in de krant en op de dag zelf kwam er nog een flink aantal bij. Het zeer gemêleerde pu bliek genoot van enthousiaste ge brachte. meest jazzy evergreens uit her repertoire van Tjazzel met aanste kelijke zang van de zeer op dreef zijnde Nel Bruin. Intussen lieten de thee, koffie en een keur van zoete en hartige hapjes goed smaken en in het tweede deel van de middag ook warme gerechten. Ondanks de goede ervaringen van zondag zal een volgende High Tea toch weer iets anders zijn, ter wille van de variatie die de nieuwsgierig heid moet prikkelen. Eshuys denkt aan een middag met gerechten en muziek in de sfeer van een bepaald land, bijvoorbeeld Mexico, maar daarover staat nog niets vast.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2