De provincie op TV Noord -jTjolla de provincie Noord-Holland informeert Verkiezingen in aantocht: doe mee, ook met de prijsvraag Voor solidariteit Mevrouw Smit hoeft niet op de ladder Voor een betere samenleving U kunt in debat met de provinciale lijsttrekkers. Wanneer en waar? Eilandbewoners bouwen eigen dorpshuis Voor een betere zorgverlening de MEER PROVINCIENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL In het kader van onze gebruikelijke prijsvraag vroegen wij in november hoeveel woningen er in 2001 in Noord-Holland zijn gebouwd Het juiste antwoord vond u onder b, namelijk 11153. Deze maand vragen wij uw aandacht voor de tv-serie Hoff in Holland. Deze serie geeft informatie over het provinciale werk en over de mensen die zich voor de provinciale politiek verkiesbaar stellen. Broodnodige informatie, want wat valt er te kiezen? Wie gaat stemmen, wil natuurlijk goed geïnformeerd zijn. O.K, sommige dingen weet iedereen dus daar komt de vraag van deze maand, hoeveel steden met meer dan 100.000 inwoners telt onze provincie? Zijn dat er: a. vier b. vijf c. zes Onder de inzenders van het juiste antwoord worden tien exemplaren verloot van de informatieve en gedetailleerde ANWB/ VW toeristenkaart van Noord-Holland, bestemd voor automobilisten en fietsers (schaal 1 100.000). Want wie in eigen omgeving op pad gaat, wil vast goed geïnformeerd zijn. Uw antwoord kunt u weer sturen naar redactie Pagina Noord-HollandPostbus 123, 2000 MD Haarlem; fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland til Breed gedragen normen en waarden bepalen de kwaliteit van onze samenleving. Hoe wij deze kwaliteit willen verbeteren? Een paar voorbeelden: Onze cultuur mag niet worden verkwanseld erv evenmin aan andere culturen of personen onder geschikt worden gemaakt. Integratie moet dus een verplicht karakter hebben. Criminele illegalen en uitgeprocedeerde asielzoekers dienen ook daadwerkelijk te worden uitgezet. Burgers moeten zich weer veilig voelen. Op stations, in uitgaanscentra en in het openbaar vervoer dient preventief te worden gefouilleerd. Verder meer blauw op straat. Immers, een overheid die niet in staat is haar burgers te beschermen, verliest haar gezag. Ook de gezondheidszorg kan beter. De patiënt moet weer net middelpunt wor den. Administratieve lasten, bureaucratie en overtollig management moeten worden terug gedrongen. Streekziekenhuizen moeten worden gehandhaafd. En dan de ouderen. Velen van nun willen zelfstandig blijven wonen. Voor deze categorie wil de LPF een passende huis vesting en ondersteuning. Ook denken wij aan gratis openbaar vervoer voor ouderen buiten de spitsuren. Want ouderen tellen mee in onze samenleving. www.lijstpimfortuyn.nl Noord-Holland De aandacht voor jeugdzorg, opbouwwerk en andere maatschappelijke taken begint zorg wekkend terug te lopen. Oorzaak is een toenemende individualisering. Wij, van Leefbaar Provinciale Partij (LPP), willen dit tegenhouden en waar mogelijk terugdraaien. Met behulp van de solidariteitsgedachte. Solidariteit is een ander woord voor saamhorigheid die ook in praktijk zal moeten worden gebracht. Naar de politiek vertaald: Vrijwilligerswerk moet aantrekkelijk worden gemaakt door een provinciaal stimu leringsfonds. Binnen de zorg moet minder regulering zijn; vrijwilligers en freelancers moeten er makkelijker toegang hebben. Bijstand ontvangers moeten zonder korting op hun uitkering aan de slag kunnen door een provinciale bijdrage. Sportvoorzieningen en regionaal vervoer voor gehandicapten moeten hoge prioriteit houden. Voor jongeren moet er betaalbare huisvesting zijn. Op recreatieparken moet onder voorwaarden ook permanent gewoond kunnen worden. Voor jonge gezinnen en bedrijven die zich vestigen in minder populaire gebieden zijn starterspremies nodig. Onvervang bare cultuurhistorische bouwwerken dienen, zo nodig, door de provincie te worden aangekocht. Alternatieve energievoorzieningen dienen gestimuleerd te worden. Breedband internet verbindingen moeten ook mogelijk zijn voor bewoners in de "buitengebieden". Scholieren moeten taken kunnen vervullen in de sociale dienstverlening. Ten slotte denken we aan provinciaal georganiseerde kinderopvang. Gerard Cevat, tel. 06-28 31 04 05, www.lpp-nh.nl januari 2003 30* editie p p q V I N C I E Ze is al een dagje ouder, mevrouw Smit uit Heerhugowaard. En met de ouderdom komen de gebreken. Ja zeker, ook bij haar. Dus er zijn van die karweitjes, die ze echt niet meer zelf kan opknappen. Alleen, als je kinderen niet in de buurt wonen, wie moet je dan om hulp vragen? Het liefste wil mevrouw Smit zo lang mogelijk in haar eigen vertrouwde omgeving blijven wonen. Toch klimt ze heus niet zelf op een ladder om de bladeren uit de goot te halen. Gelukkig hoeft dat ook niet. Want bij mevrouw Smit in de buurt loopt een Wonen Plus-project. Wonen Plus werkt met vrijwilligers die bereid zijn om ouderen zo nu en dan een handje te helpen. Gouden mensen dus! Zo kan mevrouw Smit nog lang zelfstan dig blijven. Ze hoeft niet naar het verzorgingscentrum en voelt zich veilig in haar eigen buurt. Zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen, met een beetje extra hulp in en om je eigen huis, dat willen eigenlijk de meeste mensen. En dus probeert de moderne ouderenzorg dit mogelijk te maken Wel vraagt het wat extra aandacht en organisatie in dorp, wijk en stad. Maar voor die extra aandacht kiezen Provinciale Staten zonder enig aarzelen. Voor meer informatie: Michel Teekens, tel. (023) 514 38 61, e-mail: teekensm@noord-holland.nl Amsterdam, Meerlanden, Zaanstreek Datum: 18 februari 2003 Locatie: Congrescentrum Amstelveen, Sandbergplein 24, Amstelveen. In dit debat staat het streekplan Noord-Holland Zuid centraal. (vrije toegang voor iedereen, zaal open 19.30 uur) Gooi- en Vechtstreek Datum: 3 maart 2003 Locatie: Hotel Lapershoek, Utrechtseweg 16, Hilversum. (vrije toegang voor iedereen, zaal open 19.30 uur) Zuid-Kennemerland en IJmond Datum: 4 maart 2003 Locatie: Het Stadscafé, Zijlstraat 56 - 58, Haarlem. (vrije toegang voor iedereen, zaal open 19.30 uur) Noord-Holland Noord Datum: 5 maart 2003 Locatie: Atlantis, Breedstraat 33, Alkmaar. (vrije toegang voor iedereen, zaal open 19.30 uur) Open dag Provincie Datum: 8 maart 2003 Tijd: 10.00 - 16.00 uur Locatie: provinciehuis in Haarlem en steunpunten van de provincie: Steunpunt Heerhugowaard, De Lange Balk, Pannekeetweg 15, Heerhugowaard Steunpunt Zuid Scharwoude, De Natte Balk, Oosterdijk 6, Zuid Scharwoude Steunpunt Hoorn, Keem 231, Zwaag Object Knooppunt De Kooy, Oostoeverweg 1, Den Helder Gebouw Mercurius Wormerveer, Veerdijk 32, Wormer Steunpunt Hoofddorp, Kruisweg 751, Hoofddorp Steunpunt Uitermeer-Weesp (fort Uitermeer), Uitermeer 1, Weesp Object Sluis Purmerend, Kanaalschans la, Purmerend Finale lijsttrekkersdebat (live uitzending TV Noord-Holland) Datum: 10 maart 2003 Locatie: Café Studio, Grote Markt 25, Haarlem (vrije toegang voor iedereen, zaal open 17.30 uur) Uitslagenavond Datum: 11 maart 2003 Aanvang: 20.30 uur. Locatie: Provinciehuis, Dreef 3, Haarlem Kijk ook op www.noord-holland.nl voor het volledige programma of vanaf 30 januari op www.stemwijzer.nl voor het bepalen van uw politieke voorkeur. Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrjOnoord-holland nl De pont van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier bestuurd door Sylvia Helder brengt boer Kees Hos, zijn vrouw Lida en Lisette Koeman (zittend) van winters De Wonde over naar de vaste wal (Foto: Ella Tilgenkamp) In het Alkmaardermeer ligt het dorp De Woude. Nou ja, dorp, feitelijk is het een eiland. Als het ijs betrouwbaar is, zoals eventjes deze winter, dan kun je er gemakkelijk komen. Maar normaal gesproken ben je op een pont aangewezen. Of op een roeiboot, want na 23.00 uur is de pont uit de vaart. Ligging en bereikbaarheid verlenen deze kleine buurtschap met haar 130 inwoners een wel heel bijzonder karakter. Bijzonder, hoewel... De boeren trekken er geleidelijk allemaal weg. O, er zijn jonge mensen genoeg die er willen wonen Maar dan wel met nieuwe voorzieningen Zoals een dorpshuis bijvoorbeeld. En wat gebeurt? Eigener beweging hebben de inwoners de handen ineengeslagen om de oude, in onbruik geraakte kerk te slopen en in Zaanse stijl een idyllisch houten kerkje te bouwen. Als "De Kemphaan" doet dit gebouwtje inmiddels dienst voor jeugdactiviteiten op woensdag en concerten op zaterdag, voor cursussen, lezingen, exposities en voor al die andere activiteiten die een dorpsgemeenschap levend houden. Financieel is dit bijzondere initiatief door sponsoren en donateurs, door de gemeente Akersloot maar ook door de provincie van harte gesteund Want als het even kan, kiezen Provinciale Staten voor hechte gemeenschappen in dorp, wijk en stad. Inlichtingen: Annebeth Schaepman, tel. (023) 514 33 27, e-mail schaepmana@noord-holland.nl De gezondheidszorg bevindt zich in een neer waartse spiraal. Denk maar aan de lange wacht lijsten. Of aan het verlammende effect van markt werking enerzijds en een bureaucratische bud getbewaking anderzijds. Wij, Groenen, staan sceptisch tegenover marktwerking in de zorg. Ons inziens betekent dit een vergroting van de kloof tussen arm en rijk. Dus een sanering van de zorgbureaucratie achten wij dringend geboden. Voorts moeten kleinere streekzieken huizen open blijven. Al was het maar omdat anders de menselijke maat verloren gaat. Bezui niging is mogelijk door een slimme herverdeling van taken tussen duurdere en goedkopere krach ten als artsen en verpleegkundigen. Zowel voor mannen als vrouwen neemt de gemiddelde levensverwachting toe. Op de capaciteit en het budget van de gezondheidszorg zal dit een zware wissel trekken. Desondanks moeten ouderen blijvend op onze zorg en zorgvoorzieningen kunnen rekenen. Als sprake is van een sterke stijging van de uitgaven die noodzakelijk zijn om de vereiste kwaliteit van ouderenzorg te garanderen, dan menen de Groenen dat zonder aarzeling moet worden besloten tot een hoger budget. Ruud Repko, Pomonastraat 106 1, 1033 TL Amsterdam, tel. (020) 636 11 41U "Waar gaat het over bij de provincie?" En "Wie of wat valt er te kiezen?" Twee vragen die bij veel burgers opkomen nu de verkiezingen voor Provinciale Staten, na de Tweede Kamer, weer in aantocht zijn. In antwoord hierop verzorgt de provincie Noord-Holland een serie van 22 korte uitzendingen op AT5 en TV Noord-Holland. De presentatie is in handen van Erik van der Hoff: 'Hoff in Holland'. Commissaris van de Koningin Harry Borghouts legt aan Hoff uit wat het betekent voorzitter van provinciale staten te zijn (Foto: Ruud Karstens) De start viel op maandag 7 oktober om 19.50 uur. Uitvoerig kwam eerst het werk van de provincie aan bod. In zestien afleveringen Waarbij maar weer bleek, hoe verrassend veel dit met ons eigen, dagelijks leven te maken heeft. U ziet het aan de voorbeelden op deze Pagina. Ze zijn ontleend aan afleveringen uit de voorbije maanden. In februari en maart gaat Hoff in Holland over de mensen die zich kandidaat stellen voor het politieke werk, het uitoefenen van controle en het nemen van initiatieven en besluiten. De sene stelt ze aan u voor. Opdat u weet wie u kiest op 11 maart Vanaf 3 februari is er iedere maandag om 19.50 uur een nieuwe aflevering, op AT5 en TV Noord-Holland. Herhalingen op dmsdag rond 17.45 uur, donderdag rond 23.10 uur, zaterdag rond 20 55 uur en zondag rond 12.00 en 16.30 uur. Raadpleeg uw programmagids, of kijk op Teletext of op www.noord-holland.nl.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 12