Grote schade door brand op bedrijventerrein Oudeschild Haven Oudeschild blijft van het rijk Groen ^warL-Jexel s in het harL, Gebrek aan bluswater doet zich voelen Faillissement aannemer nieuw hoofdstuk in soap *ipp mm Brandweer tijdens uitbraak bij uitvaartdienst collega Hutjes neemt nieuwe garnalenkotter in gebruik Nieuws van de provincie m Onderhandelingen afgebroken 'ouw Nieuwe Toekomst bevroren ML'- Qnder de pomp Watersnoodramp Kwestie Welboren Ganzen bezorgen bollenteler schade TEXELSE^COURANT Kijk in deze krant! (PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11750 VRIJDAG 31 JANUARI 2003 Verschijnt dinsdag en vrijdag gemeente en Rijkswaterstaat IWS) hebben de al jaren lopende nderhandelingen over de over- ■acht van de haven in Oudeschild in Texel afgebroken. Oorzaak is ;n onoverbrugbaar verschil over hoogte van de afkoopsom die s gemeente zou ontvangen. Een leurstelling voor RWS, dat zich lil beperken tot z'n basistaak, het [ustbeheer. Het besluit betekent jat er in het kantoor op Texel, van uraaruit 25 mensen worden aange- rtuurd, in feite niets verandert. n sinds 1986 wordt gesproken over fe overdracht van de haven. Rijkswa- grstaat wil zich beperken tot de het jeheer van de kust. de veerhaven en ie Waddenzee Maar de overname sou op vrijwillige basis moeten ge- Deuren, van verplichting was geen sprake De gemeente zou geen geld /oor de haven hoeven betalen, maar nu een jaarlijkse uitkering krijgen om ie kosten voor onderhoud en perso- leel te kunnen betalen. Maar de on- Jerhandehngen over de hoogte van iie - door het parlement vastgestelde vergoeding ketsten keer op keer af. De gemeenteraad wilde wel akkoord gaan met de overname, mits het Texel geen geld zou kosten. Om de te verwachten kosten en de hoogte van de afkoopsom te bepalen, werd twee jaar geleden een ambtelijke werkgroep geformeerd. De haven werd aan een gedetailleerde inspec tie onderwerpen, waarbij duikers zelfs het damwand onder water nauwgezet onder de loep namen. 'tkomst was dat het rijk Texel de mende dertig een jaarlijkse af- opsom zou betalen van €630.000,-. it bedrag is in principe voldoende alle verwachte kosten mee te italen. Het probleem ontstaat ech- louwwerkzaamheden die al we kenlang stilliggen, een hek dat op slot zit, aannemers die failliet zou den zijn en onderaannemers en veranciers die hun geld niet krij- n. Dat het rommelt rond de bouw n De Nieuwe Toekomst is nog laar zacht uitgedrukt. Projectont- 'ikkelaar Tijs Blom geeft aan de oed nog niet te laten zakken. Hij eft goede hoop dat de bouw vol- nde week kan worden hervat, laar gedupeerde onderaan- mers reageren vooralsnog te- ighoudend. jisteren viel bij onderaannemers een lef op de mat. Hoofdaannemer itabouw uit Lelystad is failliet, 'enals twee andere betrokken be drijven, Stahlkorb BV en Bouwbedrijf Nieuwenhuis. Het bankroet blijft niet ■Ipnder financiële gevolgen voor de vele onderaannemers. Het is de Vraag of ze het geld dat ze tegoed hebben nog krijgen. Vooralsnog ver keren de meeste bedrijven in onze kerheid. Blom heeft de hoofd aannemer naar eigen zeggen wel op tijd betaald. 'Maar het bedrijf heeft de Genten niet afgedragen op de manier zoals het hoort.' Om de bouw weer vlot te trekken voert de ontwikkelaar koortsachtig erleg op meerdere fronten. Zijn Ivocaat zet de curator die bezig is iet de afwikkeling van het faillisse- Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ter na die dertig jaar. Na die periode zou het rijk de uitkering verlagen met €270.000,-. omdat de Tweede Kamer geen eeuwigdurende vergoedingen voor onderhoudswerk wil geven. Dat zou in theorie betekenen dat Texel over dertig jaar zelf voor de kosten van het onderhoud opdraait. 'Dan zouden we nu al geld moeten reser veren, wat neerkomt op een verho ging van de OZB met 20 procent', motiveert gemeentesecretaris Piet Zoon het besluit van b en w om niet akkoord te gaan. Toen bleek dat RWS geen financiële ruimte had om met een hoger bod te komen, besloten beide partijen dat het geen zin had verder te onderhan delen. 'We respecteren het besluit van de gemeente. Het is wel een te leurstelling, maar aan de andere kant komt er na jarenlange onzekerheid voor de medewerkers van RWS wel duidelijkheid over wie hun toekom stige werkgever wordt'vertelt Marcel Klaver, districtshoofd van RWS. Mocht de haven wel zijn overgaan, dan zou dat betekenen dat zes me dewerkers in dienst kwamen van de gemeente. Het afkappen van de onderhandelin gen komt voor menigeen, die er al vanuit ging dat de gemeente de scepter op de haven zou gaan zwaaien, als een verrassing. De vraag is of Texel er, met het oog op de plan nen met de vissershaven, baat bij heeft dat de haven in rijkshanden blijft. Zoon: 'Het plan Parkeren en Meer, voor de bouw van woningen en een parkeergarage op de plek van de oliesilo's, valt buiten het gebied en wordt er zeker niet door gehinderd. De uitvoering van de overige plannen moet natuurlijk wel in overleg met RWS. Maar dat hoeft geen belemme ring te zijn.' v.--: -.. Terwijl er van de loods van Dirk Slik al weinig meer ever was, moesten de brandweerlieden hun uiterste best doen om het huis van de familie Kalf te behouden. ment onder druk om de bouw weer te mogen hervatten. Maar op de vraag of de kettingen maandag van de hekken gaan, kwam gisteren geen antwoord, omdat de curator de Texelse Courant niet te woord wilde staan. Volgens Blom wordt het bank roet van de aannemer met veroor- Lees verder pagina 3 Een snel om zich heen grijpende brand heeft woensdagmiddag voor grote schade gezorgd op het bedrijventerrein in Oudeschild. De loods van Dirk Slik aan de Schilder- weg brandde volledig uit, evenals de schuur van Erik en Anita Kalf die ernaast stond. De werkplaats van Casper de Graaf aan de Stoom- poort bleef overeind, maar raakte zodanig beschadigd dat de meu belmaker zelf vreest dat deze op nieuw zal moeten worden opge bouwd. Ondanks de problemen om voldoende bluswater aan te voe ren, kon de woning van Kalf wor den gered, zij het dat grote rook- en waterschade ontstond. De brand werd aanvankelijk bestre den door brandweerlieden uit de Kop van Noord-Holland, die op het eiland waren gestationeerd omdat hun Texelse collega's de uitvaart dienst van oud-brandweerman Marius Banda bijwoonden. De brand was in meerdere opzichten spraakmakend. Terwijl er al in geen maanden meereen onheilstijding van enige omvang was geweest, kwam het alarm ditmaal op een moment dat het bijna voltallige Texelse korps zich opmaakte voor de begrafenis van de zaterdag overleden oud-brandweer man Marius Banda. Het alarm werd rond 12.45 uur gegeven, ongeveer een half uur nadat een vervangende ploeg van de overkant in de kazerne aan de Bernhardlaan was gearri veerd. Het betrof zes brandweerlie den (samen de eenheid van één blus- wagen) uit Den Helder en omgeving én officier van dienst Arie Inia van het korps Wiermgermeer. Een uur eerder Adri en Marco Hutjes hebben een nieuwe garnalenkotter in gebruik genomen. Vrijdagmiddag voer de nieuwe TX27 Nova Cura voor het eerst de haven van Oudeschild bin nen. Zaterdag werd hij officieel overgedragen. De Nova Cura ver vangt de TX27 Lida Marco die te koop ligt. Garnalenvissen met toeristen is er niet meer bij op de nieuwe TX27. Marco Hutjes, die samen met Martin van Sweeden op de nieuwe garnalenkotter gaat varen, zag het niet zitten om dat werk ook van zijn vader over te nemen. Hij wil zich puur en alleen nog op de garnalenvisserij toeleggen. Daardoor komt er na 27 jaar een eind aan de tochten met toe risten. Het casco werd gebouwd bij een scheepswerf in Belgie. de afbouw had plaats bij Sandfirden Technics in Den Oever. De nieuwe kotter is 23,95 meter lang en 6,30 meter breed. Hij heeft een diepgang van 2,20 meter en een holte van 2,76 meter. De hoofd motor heeft een vermogen van 300 pk, de hulpmotoren respectievelijk 100 en 60 pk. Voorin staat nog een motor van 25 pk om de boegschroef aan te sturen. De lieren worden alle maal hydraulisch aangedreven. Het schip is van binnen doelmatig ingericht. Er zijn twee slaapvertrek- Onderhandelingen gestrand? In het zicht van de haven. De nieuwe kotter van Hutjes bij het binnenvaren van de haven. (Foto Ingnd Htnnnk) ken met in totaal vier kooien en een keuken waar elektrisch kan worden gekookt. Op de brug heeft de schip per de beschikking over twee beeld schermen waarop de gegevens van de plotters (om de locatie op zee te bepalen) kunnen worden gelezen. Daarnaast heeft het schip volgens de voorschriften onder meer een radar, een echolood, satalietnavigatie, giro kompas en dubbele bestunng van de lieren. Aan dek staat de installatie waarin de garnalen werden verwerkt en ge kookt. 'Dat gaat nagenoeg vol automatisch', vertelt Adri Hutjes. 'Je moet er even op letten dat het goed in de stortbakken komt, maar als het loopt, hoef je er weinig meer aan te doen en kun je het goed af met twee man.' De gevangen garnalen gaan vanuit de netten rechtstreeks in de stortbakken, waarna ze via een opvangband naar de ronddraaiende garnalenzeef worden getranspor teerd. 'Daar vindt dan de selectie plaats. De garnalen die te klein zijn, vallen er doorheen en gaan via leidin gen, die door het schip heen lopen, weer terug de zee in.' De garnalen die op maat zijn, komen in een welbak, vanwaar ze naar de kookketel worden vervoerd Onder weg kunnen schelpen en andere on geregeldheden uit de stroom wegval len. 'In de ketel worden ze vier minuten gekookt.' Daarna komen de garnalen in een trilzeef, zodat ze op nieuw van achtergebleven schelpen kunnen worden gescheiden. 'In totaal worden de gekookte garnalen drie keer afgekoeld voordat ze op de lees tafel terecht komen. 'Daar kunnen met de hand nog ongeregeldheden worden weggehaald, voordat ze in het visruim terecht komen.' In het vis- Lees verder pagina 2 al hadden zich twee leden gemeld van het korps uit Capelle aan de IJssel, de vonge werkgever van de Texelse commandant Jongeneel. Voor hen was gekozen omdat zij ge wend zijn de hoogwerker te bedie nen, in tegenstelling tot de leden van de korpsen in de Kop van Noord- Holland, die niet over een dergelijk voertuig beschikken. Bedoeling was dat deze manschappen samen met twee leden van het Texelse korps (de ordonnanstijdens de dienst en de begrafenis op de kazerne zouden verblijven om in geval van alarm uit te rukken. 'Binnenbrand' Dat alarm kwam dus inderdaad, vlak nadat Jongeneel de overdracht had verzorgd en de Texelse korpsleden nog werden ingelicht over het verloop van de kerkdienst, die om 13.30 uur zou beginnen in de doopsgezinde kerk van Den Burg. Op het door de centrale in Alkmaar gegeven alarm 'binnenbrand' vertrok de nog maar nauwelijks geacclimatiseerde vervan gende ploeg met één blusvoertuig, de hoogwerker, een hulpverlenings voertuig en de auto van de officier van dienst naar Oudeschild. Op het bedrijventerrein aangekomen werd ontdekt dat de in de loods van Dirk Slik begonnen brand zich al uit breidde, reden voor Inia om verster king te vragen. Terwijl het korps in Den Helder het verzoek kreeg om het Marsdiep over te steken, gaf de semafoon van de in de kerk zittende brandweerman Theo Kuip 'stil alarm'. Daarop stak Kuip zes vingers om hoog, het afgesproken teken voor zes spuitgasten om via een zijdeurtje de kerk te verlaten en zo spoedig moge lijk naar de kazerne te gaan om een extra bluswagen op te halen. Beide ploegen, die van Den Helder en de opgeroepen Texelaars, arriveerden ongeveer één uur na het eerste alarm van 12.45 uur. Problemen Ondertussen stonden de manschap- Lees verder pagina 2 Losse nummers 0.90 1953 is een jaartal dat in het collec tieve geheugen staat gegnft: de watersnoodramp. De stormvloed tij dens de rampzalige nacht van 31 ja nuari op 1 februari zaaide in het zuid westen van Nederland dood en verderf. Maar ook Texel werd zwaar getroffen. In de Texelse Courant van daag een uitgebreide terugblik. Pagina 5, 6 en 7 'Er zijn genoeg aanknopingspunten voor het college om de familie Wel boren vergunning te geven om per manent te wonen in het recreatief opstal Pontweg 15 zonder een pre cedent te scheppen. Want het gaat hier om een bijzondere situatie en er zijn ook nieuwe gezichtspunten'. Woensdag werd de kwestie behan deld in de bezwaarschriftencommis sie. Pagina 9 Een koppel grauwe ganzen heeft bloembollenteler Marius Witte van hoeve Sint Willibrord van de Stuif weg een flinke schadepost opge leverd. 'Ik overdrijf niet als ik zeg dat ze vijftig procent van de kro kussen hebben aangevreten.' Hij schat de schade aan zijn prerceel in polder de Eendracht op €10.000,-. 'Ik heb dit nooit eerder zó erg mee gemaakt. Ganzen hebben wel eens een klein hoekje bollen aangevreten, maar dit slaat alles. Ik heb nog na vraag gedaan of ik geen draden moest neerzetten om de vogels af te schrikken. Maar verjagen mag in deze tijd van het jaar niet omdat de provincie het afschieten en verjagen van grauwe ganzen toestaat tot 1 september.' Krokussen, waarvan hij in de Eendracht een veld van circa driekwart hectare heeft staan, bloeien vroeg in het voorjaar en staan inmid dels met de spruiten net boven de grond. 'Ik nam er regelmatig een kijkje. Toen ik maandagmorgen weer kwam, wist ik met wat ik zag. Het zag grijs van de ganzen. In een uur tijd hebben ze het geflikt. Ze hebben de bollen er bij de regel af uitgepikt en ofigevreten. Alleen de spruiten liggen er nog.' Witte heeft inmiddels de toe zegging gekregen dat een taxateur de schade zal opnemen, die door het Faunafonds zal worden uitgekeerd. Vorig jaar hebben de grond beheerders, zoals Natuurmonumen ten en Staatsbosbeheer, afspraken gemaakt om het aantal overzomer- ende grauwe ganzen binnen de per ken te houden. Afgesproken is dat SBB eieren schudt en dat er door ja gers dieren kunnen worden afge schoten. Uitgangspunt is het aantal grauwe ganzen op 1200 te houden, hetzelfde aantal dat het afgelopen voorjaar op Texel werd geteld. (Advertentie) Lpto %BirL-Jhrrl i a W int. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Noord Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) „e<»tteS v»h Verkiezingen provinciale staten naderen ook! Nieuwe kerk voor eiland De Woude Noord-mollond

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1