'College kan Welboren gerust ter wille zijn' V) 1 'Het is een omslag van gedachte die je maakt' Woon kwestie in bezwarencommissie Symposium Productgerichte Milieuzorg 'Provincie niet als vijand maar als partner zien mmmm .TEXELSE g courant- NOU-NOOl DIE TH'AS.DIE ZêTI rrOCH WEL EVEN DE BLOMMEN E>OITEN.MOETOE ZIEN EGN HEEL NIEUW HRNGSLQT !L s, - - HRHET Gflflf NU TOCH ZBCHTOB RRH OP HET "CEBED ZONDER END TELOREN JS.*7 I ■7 S - v/< V 7 J v rx Heeft De Koog nog wel een toekomst? Verzekeraar wil schip niet bergen PvdA-lijsttrekker Marleen Barth: Radio Texel Onderzoek onder klanten apotheek vrijdag 31 JANUARI 2003 Er zijn genoeg aanknopingspunten voor het college om de amilie Welboren vergunning te geven om permanent te vonen in het recreatief opstal Pontweg 15 zonder een pre cedent te scheppen. Want het gaat hier om een bijzondere situatie en er zijn ook nieuwe gezichtspunten'. Ikldus mr. Xandra Wentink-Quelle lan het Advocatenkantoor Frant- len woensdagmiddag voor de Bezwaarschriftencommissie, die pen oordeel moest geven over het bezwaar dat Daan en Carry Wel boren hebben gemaakt tegen het [erbod (weigering van vrijstelling) bm hun fraai verbouwde recreatief ppstal als gewone woning te ge bruiken. Wentink-Quelle legde er He nadruk op dat de mogelijkheid toor vrijstelling in een dergelijk geval wel degelijk in het bestem- ningsplan is opgenomen en dat er blle reden is om er nu gebruik van fe maken. Met name de onlangs jepresenteerde beleidsnota voor joerisme en recreatie zou aankno pingspunten bieden. Ie bezwarencommissie leek daar inders over te denken. Uit wat de iden vroegen en opmerkten kon de imilie Welboren weinig hoop putten, let oordeel dat de bezwaren- lommissie inmiddels heeft geveld is log geheim, omdat de hoorzitting iel openbaar was maar de nabe- ipreking en advisering met. ie familie Welboren woont momen teel in de Wilhelminalaan. Dat was het levolg van een dwangsom- leschikkmg die erop neerkwam dat iet bewonen van Pontweg 15 op 1 iktober beëindigd moest zijn, anders :ou 150 euro per dag betaald moe ten worden, toensdag zei mr. Wentink dat het ;ollege in bijzondere, dringende om standigheden kan toelaten dat een recreatief opstal permanent wordt bewoond en in de praktijk gebeurt dat ook, waarbij ze wees op B. Eelman die ook een recreatief ge bouw als permanente woning in ge bruik mocht nemen. Alleen tijdelijk B en w, bij monde van ambtenaar ■Olaf Storms, voerden daartegen aan dat zo'n vrijstelling alleen wordt ge geven als de woningmarkt daartoe aanleiding geeft en als het om een tijdelijke oplossing gaat. De vrijstel ling is bedoeld voor mensen die op een gewone (huur)woning zitten te wachten en tijdelijk hun intrek nemen in een zomerhuisje omdat ze anders dakloos zouden zijn. Ook het geval Eelman betreft een tijdelijke situatie. Bij de familie Welboren zit het funda menteel anders: die heeft de eigen woning in Den Hoorn verkocht en is op eigen risico in het recreatief opstal getrokken met de bedoeling daar permanent te blijven. Van een ge dwongen situatie is geen sprake, ook niet in financieel opzicht. Onder pro test van Welboren (die de bedragen incompleet noemde) en zijn raads vrouw noemde Storms de geldsom men die gemoeid zijn geweest met de verkoop van de woning aan De Kuil in Den Hoorn en de aankoop en verbouwing van het recreatief opstal aan de Pontweg en concludeerde daaruit dat van financiële noodzaak geen sprake was: Er was voor Wel boren een aanmerkelijk positief ver schil. Voor zo'n geval heeft de ge meente nooit vrijstelling gegeven. Niets beloofd Storms ontkende ook dat het college bij Welboren de verwachting heeft gewekt dat hij zijn zin wel zou krijgen. Vorig jaar kwam de bezwaar schriftencommissie bij de eerste be handeling al tot de conclusie dat niet aannemelijk is te maken dat er con crete toezeggingen zijn gedaan in die zin dat permanente bewoning uitein delijk zou worden gedoogd. Het is' waar dat de gemeente van harte heeft meegewerkt aan de verbouw van Pontweg 15 en waardering heeft voor de op duurzaamheid gerichte voorzieningen die daarin zijn aange bracht. maar dat betekent niet dat daarmee een bestemmingsveran dering is goedgekeurd. Ook het argu ment dat het toelaten van perma nente bewoning een bijdrage is aan de oplossing van de woningnood werd niet aanvaard. De gemeente wil de woningnood verminderen door het stichten van woningen op locaties die in het streekplan passen en door stringente toepassing van de huisvestingsverordening en met door het toelaten van illegaal gebruik van panden die voor recreatie bestemd zijn. Dat is strijdig met het beleid dat erop is gericht het aantal burger woningen in het buitengebied met te laten groeien. Commissielid Piet Standaart verwees naar toekomstig VROM-beleid dat mogelijkheden zou bieden voor wo nen in huizen met een recreatieve bestemming. Van de kant van de gemeente werd erop gewezen dat dit beleid er nog met is en dat het er niet naar uitziet dat het soulaas biedt, omdat het ten koste gaat van de ge wone bouwcontingenten. Namens Welboren was ook nog aan gevoerd dat een recreatiewoning bij de afrit van de veerboot zou moeten worden opgeheven, omdat recreatie op de westelijke helft van Texel thuis hoort. De daardoor vrijkomende toe ristische slaapplaatsen kunnen in de toeristische gebieden worden ingezet voor kwaliteitsverbetering. Ook zou de staat van onderhoud van het ge bouw zijn gediend met permanente bewoning. Een schriftelijke verklaring van TVL-voorzitter Harry Wuis moest deze opvatting ondersteunen. Vol gens voorzitter Kees Vlaming van de Stichting Agrarisch Texel die ook een schriftelijk standpunt had inge diend. kan ook de agrarische neven bestemming van het perceel beter worden geschrapt. Voor een agra risch bedrijf is het een slechte plek. Nadat de vorige eigenaar Jan Cupido hier in 1983 zijn bollenbedrijf staakte, is er nooit belangstelling geweest voor het voortzetten van agrarische bedrijvigheid. Om te kunnen bepalen in hoeverre de spanning op de huizenmarkt in dit geval kan worden meegewogen bij de beslissing informeerde com missielid Gerard Weijers of Welboren zijn woning in Den Hoorn heeft ver kocht aan een Texelaar. Welboren 'Aan een oud-Texelaar'. Weijers: 'Dus met aan een Texelaar'. Verder kwam nog ter sprake waarom het college zelfs met bereid is om Welboren tijdelijk in het recreatief opstal te laten wonen. Storms gaf aan dat dit zinloos is omdat in dit geval geen tijdelijke situatie wordt nage streefd en het op zichzelf ook weer een precedent oproept. Raadsvrouw Wentink-Quelle zei de indruk te hebben dat het college to taal met open staat voor mogelijkhe den om de familie Welboren van dienst te zijn. 'Als u echt wilt, kunt u best helpen'. Wat de raadscommissie na afloop over het bezwaarschrift van Welboren heeft geadviseerd aan b en w zal pas bekend worden als het college op nieuw een standpunt heeft ingeno men en de direct-belanghebbenden daarover zijn geïnformeerd 7 S- 0 77 <2 "V t7 t? ^7 -S. Ti X pKirtaoM Goes ii-oi-o3 7 V" Tv" X - 7? <7 ^7 <7 <7 ^'*7 I» f x. T7 X x -. ^S. X -s. <f> 7^ *7, V. o7. c7 -W - (7 S *><7 V-. -- X X. X. é7 X X X <7"*1 /7 T Ti X 7 X Tti iTT/T - (7 Ti Ti x -C r" X h; X- i, f is 7* r7' 7 X 7? /7 ^7 tv zx 7 T 7* 7 T 7 T 4 **-7 <^7> v, r X 7 7 N. K 5!k 7 V Z Tl zT-w 7 X> -« S 7 7 7 7 V 7 X <7 Ax 7^ De Britse verzekeraar van de Assi Eurolink wil het zondagochtend op de Noordzee gezonken vracht schip niet bergen. De verzekeraar ziet er vanaf, omdat de bergingskosten niet opwegen te gen de waarde van het schip. Het 163 meter lange schip ligt in een diepwaterroute op ongeveer 45 mijl ten noorden van Eierland en enkele tientallen mijlen uit de kust van Ter schelling. Het zonk na een aanvaring met een Zweeds schip. Rijkswater staat (RWS) wil dat het schip wordt geborgen, omdat het te ondiep in de diepwaterroute ligt en daardoor een gevaar vormt voor andere scheepvaartverkeer. Volgens een woordvoerder onderzoekt RWS of er juridische stappen kunnen worden ondernemen tegen de verzekeraar. 'Het kan een optie zijn dat we de kos ten van de berging verhalen op het verzekeringsbedrijf.' Als het aan Marleen Barth, lijsttrek ker van de PvdA in Noord-Holland, ligt, worden de mogelijkheden voor woningbouw op Texel ver ruimd. 'Ik kom hier geen gouden bergen beloven, maar ik ben wel bereid om mijn nek uit te steken om de discussie aan te zwengelen.' Dat zei de politica woensdag bij haar bezoek aan Texel, waarbij met name de huisvestingsproblematiek onder haar aandacht werd gebracht. Doordat Texel van de provincie maar zeer mondjesmaat huizen mag bou wen, neemt het woningtekort steeds verder toe. 'Het begint steeds meer te knellen', verwoordde Dirk Terpstra, in de hoedanigheid van commissaris van de Stichting Wonen Texel (SWT), de zorgen van de stichting.' De SWT stelt alles in het werk om een oplos sing voor de (individuele) huisvestingsproblemen te zoeken, maar heeft het gevoel dat het een druppel op de gloeiende plaat is. Menig Texelaar voelt zich door dit beleid door de hogere overheden in de steek gelaten. Barth: 'Gemeenten en instellingen zien de provincie vaak als een vijand die tegenover ze staat en alleen maar dingen loopt te verbie den. Het zou mij een lief ding waard zijn als de provincie als een partner wordt gezien.' Het woningtekort zou kunnen worden verlicht als de provincie Texel de ruimte zou geven om een bepaald gebied, bijvoorbeeld ten oosten van Den Burg, naar eigen behoefte in te vullen. Maar dit zogeheten contourenbeleid ligt gevoelig bij de provincie, met name bij Barth's eigen partij. 'De PvdA is terecht van mening dat we zuinig moeten zijn met het landschap. Het moet geen rommeltje worden. Het contourenbeleid was daarom een aantal jaren geleden met bespreekbaar. Maar gezien de pro blemen ben ik bereid om er met mijn partijgenoten over in discussie te gaan.' Ze verbindt er wel de voor waarde aan dat de provincie bepaalt welke gebieden voor woningbouw worden aangewezen. 'Daarin ver schillen we van mening met andere partijen, die de gemeenten zelf die vrijheid wil geven Daarmee geef je ze dus de vrijheid om het landschap te verpesten met bijvoorbeeld lucratieve industriebouw. Die kant moeten we dus niet op.' Nog niet zo lang geleden zetelde Barth inde Tweede Kamer Maar door het grote verlies dat haar partij bij de verkiezingen van 15 mei 2002 leed, verdween ze uit de Kamer en stelde ze zich kandidaat als lijsttrekker voor de PvdA in Noord-Holland. Een de gradatie is de overstap naar een la gere bestuurslaag volgens haar aller minst. 'Partijvernieuwing, waarvan ik een groot voorstander ben, moet van onderaf gebeuren. Dus moet ik ook zelf die stap zetten en terugkeren naar de basis. Mensen kennen de provincie slecht en de opkomst voor de verkiezingen is laag. Dus als er PvdA-lijsttrekker Marleen Barth, hierin gezelschap van lokale PvdA 'ers, sprak woensdag onder meer met de Stichting Wonen Texel. (Folo Geiaid Timmermon) ergens zegenrijke arbeid is te verrich ten, is het daar.' Ze is een groot voorstander van 'korte lijnen'. Een Texelaar speelde daar alvast op in en stuurde Barth voorafgaand aan haar bezoek een mailtje, waarin een probleem op het gebied van de woningnood werd beschreven. 'Bij dit soort politiek voel ik me helemaal thuis. Problemen op lossen is een onderdeel van mijn vak. Concreet iets voor mensen beteke nen.' Omdat de Texelaar een pro bleem aankaart dat de gemeente aangaat, heeft Barth het in handen gegeven van haar Texelse partijgeno ten, die zich erover zullen ontfermen. 'Samenwerking tussen de verschil lende bestuurslagen hoort ook bij een goede politiek.' Barth wist zich woensdag in goed gezelschap van het Texelse kandidaat-Statenlid Sascha van den Brakel-Baggerman. 'Als de lijnen tussen Texelaars en bestuurders kort zijn, wordt de pro vincie veel herkenbaarder' In gezel schap van lokale partijgenoten brachten ze een bezoek aan EcoMare, waar onder andere het on derwerp 'Duurzaam Texel' werd be sproken. Teso-directeur Rob Wortel bracht zijn zorgen over de veer- verbinding onder de aandacht. In het kinderprogramma Pietelepote van Radio Texel deze week aandacht voor de watersnoodramp van 1953. De kinderen praten in de studio met oud-dijkgraaf Jacques Dijt en Jan Vonk van Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier. Aan de tele foon Ria Geluk van het museum Wa tersnood 1953 in Ouwerkerk. Dit museum is gevestigd in een caisson, dat indertijd gebruikt werd om het gat in de dijk te dichten. Geluk maakte de ramp als kind mee. De kinderen van Pietelepote leggen zaterdagmiddag samen met oud-dijkgraaf Dijt bloe men bij het monument bij de Een dracht. Pietelepote wordt uitgezon den op zaterdag tussen 17.00 en 18.00 uur. Ook in het programma 'Wegdromen met een boek' (zaterdag van 16.00 tot 17.00 uur) aandacht voor de waters nood. Gelezen wordt uit de trilogie God schudde de wateren van Arie van der Lugt. Het boek speelt op een Zuid-Hollands eiland aan het Vuile Gat. Een afwasmachine die maximaal 24 liter water per dag gebruikt en gratis door toeristen kan worden gebruikt, selectieve verlichting en klepjes in de muur die vuilnisbak ken op de grond vervangen. Het waren een paar voorbeelden die woensdag aan de orde kwamen op vakantiecentrum De Krim tijdens een symposium over Productge richte Milieuzorg (PMZ) in de toeristenbranche. 'Het is een zelfde soort wasmachine als in de horeca wordt gebruikt', ver telt Andre van der Vliet van De Krim zijn toehoorders. Een groep van on geveer twintig mensen aanschouwt in het sanitair voor de kampeerders een afwasmachine 'Je hebt geen wasmiddel nodig, het water wordt flink heet en binnen tweeënhalve mi nuut is de afwas gedaan.' Met be wondering, maar ook met lichte ver bazing wordt het apparaat bekeken. eigen bedrijf. De afgelopen anderhalf jaar liep op Texel een proefproject om PMZ ook in de toeristenbranche te laten inburgeren. De Krim, hotel Molenbos, hotel Opduin, camping De Bremakker en restaurant Catharinahoeve lieten zich voor het project door een in PMZ gespeciali seerd bureau doorlichten om te be kijken waar zij productgerichte milieuzorg zouden kunnen invoeren. De stichting Duurzaam Texel en de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers begeleidden het project. Het symposium diende als afsluiting van het project. De Krim loopt al een tijdje voorop met duurzaam ondernemen. Van der Vliet maakt daarom een tochtje met de deelnemers over het park om ze te laten zien hoe het kan. Hij toont de rest van het sanitairgebouw. Achter de muur waarlangs de douches zich bevinden, hangen zakjes die prullen bakken in de douches overbodig André van der Vliet toont de duurzame en milieuvriendelijke wasmachine in het sanitair gebouw voor kampeerders van De Krim. Van der Vliet laat de twijfelaars voor de zekerheid weten dat de maximaal 24 liter voortdurend wordt gereinigd in het intern systeem. De machine moet voorkomen dat kampeerders voortaan nog hele wasbakken laten vollopen met water. 'Dan gebruiken ze twaalf liter water, wassen drie kop jes af en lopen weer weg.' De wasmachine en eigenlijk zo'n beetje het hele sanitairgebouw van de kampeerders dienen tijdens het symposium als een voorbeeld waar Productgerichte Milieuzorg toe kan leiden. Het begrip PMZ houdt in dat bedrijven bewust met hun omgeving en milieu bezig zijn en daarbij verder kijken dan alleen de muren van het (Folo Jeroen ven Hattum) maken. 'Toeristen kunnen lege shampooflessen en dergelijke nu door een klepie in de muur depone ren. Een medewerker loopt een keer langs de muur om de volle zakken weg te halen en een ander hangt er nieuwe voor in de plaats.' Het ge bouw zelf Is zodanig ingericht dat de schoonmaak weinig tijd hoeft te kos ten. 'De schoonmaker verblijft toch nog het meest in dit gebouw, dus het moet voor hem of haar obk prettig zijn.' Als voorbeeld wijst hij op de geribbelde muren. 'Daar gaan men sen met zomaar even tegenaan staan. Die hoef je dus niet schoon te maken.' Milieuzorg en comfort blijken goed samen te gaan Bovenop de afwasmachine is een magnetron neergezet. 'We zien in de winkel dat mensen kant- en klaarmaaltijden ha len. Waarom dan nog knutselen met een pitje.' Bij het zwembad geeft Hans van Bo ven de symposiumdeelnemers tekst en uitleg over de pas aangebrachte luchtverversing. Die moet zorgen voor minder luchtvochtigheid en een vermindering van het energiegebruik. De eerste resultaten zijn goed. 'We werken er nu een paar dagen mee en het energieverbruik is al gedaald van 400 naar 75 kuub gas per dag.' Brede zin Tijdens het symposium werd voorna- "melijk in hrecfe en abstracte zin over PMZ gepraat. Omdat het in de toeristenbranche nog in de kinder schoenen staat, is het aantal con crete resultaten nog klein. Niettemin hebben de vijf deelnemers aan de hand van het proefproject al verande ringen doorgevoerd. 'Bij de Brem akker Is bijvoorbeeld het Bremakker- pad aangelegd', vertelt Nienke Bloksma van Duurzaam Texel. 'Dat is een educatieve speurtocht voor kin deren, waarbij ze leren wat ze kunnen doen voor het milieu. Bij hotel Molen bos hebben ze een ontbijtbuffet inge richt met zo min mogelijk wegwerp- matenaal en meer Texelse producten en bij Catharinahoeve hebben ze weer echt Texels lamsvlees op de kaart gezet.' Eigenaar Maarten Hoogenbosch gaat naar aanleiding van het project ook in zijn koeienhotel koeien fokken die speciaal voor Catharinahoeve zijn bestemd. Milieuzorg is volgens Bloksma niet het enige dat bij PMZ voorop staat. 'Er wordt uitgegaan van de drie p's; people, planet en profit. Je denkt zowel aan de mensen waarmee je werkt, aan de omgeving en aan het bedrijfseconomisch resultaat. Bij Molenbos bijvoorbeeld hebben ze voor de verbouwing gekeken naar nieuwe matrassen. Daarbij is niet al leen naar gekeken wat goedkope matrassen zijn. maar ook of ze voor het personeel makkelijk zijn schoon te houden en hoe het met het verstel len van de bedden zit. Het is een gedachteomslag die je maakt.' Be langrijk is dat PMZ-veranderlngen de economische bedrijfsvoering niet in de weg staan. Voor Duurzaam Texel leidde het project ertoe dat de beurs voor Texelse producten (op 11 fe bruari) werd georganiseerd Ook wordt er gewerkt aan het opzetten van een nieuw distributiesysteem voor Texelse bedrijven. De deelne mers aan het symposium konden het nog met meteen over alles met elkaar eens worden. 'Maar we willen er wel mee verder', aldus Bloksma Ruim 950 mensen werkten het af gelopen jaar mee aan een onder zoek van het Regionaal Patiënten/ Consumenten Platform Noord- Holland Noord (RP/CP NHN), in sa menwerking met Univé Verzekerin gen en onderzoeksbureau SARV International. Doel van het onder zoek was vast te stellen welke ei sen, wensen en behoeftes bestaan bij klanten van apotheken ten aan zien van de distributie van genees middelen. De resultaten van het onderzoek werden afgelopen week besproken. Uit de resultaten bleek dat de Noord hollandse consumenten redelijk te vreden zijn over de wijze waarop de distributie van geneesmiddelen gere geld is. Met name de betrouwbaar heid, deskundigheid en vriendelijk heid bij de apotheek worden hoog gewaardeerd. Er zijn echter ook en kele belangrijke aandachtspunten die om verbetering vragen. Dit betreft de communicatie tussen arts en apothe ker, de privacy van de consument en de mogelijkheid tot het indienen van een klacht (via een onafhankelijk klachtenorgaan). Tenslotte bleek dat de meeste con sumenten willen dat de apotheek en het gezondheidscentrum geografisch dichter bij elkaar liggen. Daarnaast prefereert een meerderheid een be tere bereikbaarheid van de apotheek tijdens avonden en weekenden en wil zij inzicht in de kosten van de ver strekte geneesmiddelen via de verze keraar. De meerderheid van de on dervraagden wil medicijnen na een ziekenhuisbezoek meekrijgen en ont vangt herhalingsrecepten bij voor keur via de apotheek. Men is bereid om voor een - duur - geneesmiddel bij te betalen. De apethekers hebben uitgesproken te willen samenwerken om de aanbe velingen van het onderzoek uit te werken Het onderzoeksrapport is op te vragen bij het secretariaat van het RP/CP NHN, tel. 0223-618806, of per email: info@rpcpnhn.nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 9