ra Texel herdenkt watersnoodramp Leerlingen bij herdenking teso Veiling levert €3.400,1 op voor loodsbotter Tesselhuus is nu ook officieel steunwaardig Ragnarok en Samaritanen TEXELSE /V Mïm* 2 COURANT Gedicht Slik vanger Tentoonstelling EcoMare belicht verschillende facetten water ANBO-reis Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon I I A Actualiseren vai bestemmingspla Taaistimulering bij peuters DINSDAG 4 FEBRUARI 2003 svT' ;-:vVv-k-"'5vj Burgemeester Joke Geldorp en Rom vab Schalk leggen namens de gemeente een krans bij het monument bij De Eendracht. (Foto Jeroen van Hattum) Met z'n drieën stonden ze vrijdag op de dijk bij het monument dat herinnert aan de watersnoodramp in 1953. De gezusters IJska waren 's morgens eerst naar het graf van hun vader in De Waal geweest en later die ochtend stonden ze stil bij zijn dood, de dood van de vijf an dere hulpverleners en de ramp zelf in polder De Eendracht. Vijftig jaar geleden was Thea Fliedstra-IJska, de jongste dochter van Redmer IJska, ook op de dijk, vlak nadat de polder was over stroomd. Toen als twintiger. 'Ik was een weekend op Texel en ik had mijn vader 's morgens naar de bus ge bracht. Ik wilde zelf ook mee om te helpen, maar dat hoefde nietWaar haar vader heen ging, wist ze op dat moment met. Dat kwam ze later te weten, toen ze hoorde dat de dijk van de polder was doorgebroken. 'Ik ben er naar toe gegaan. Toen ik daar kwam, hoorde ik roepen dat IJska was verdronken. Op die manier kwam ik het te weten. Mijn moeder werd later die middag op de hoogte gebracht door de doopsgezinde do minee die haar kwam condoleren.' Samen met haar zussen Ada IJska en Jenny van den Bosch-IJska ziet Fliedstra hoe dijkgraaf Monique de Vries met een collega van hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier een krans leggen bij het monument ter nagedachtenis aan IJska, Willem Dijker, Jan Koopman, Dirk Kuip, Wieger Bernardus en Siebren Wals- weer. Zij kwamen allen om het leven, toen De Eendracht overstroomde. Burgemeester Joke Geldorp en Rom van Schaik leggen namens het ge meentebestuur van Texel een krans. Geldorp leest het gedicht Waters nood van Huib de Rijmelaar voor en er wordt een minuut stilte in acht ge nomen. Daarna kunnen de aanwezi gen langs het monument lopen. Fliedstra noemt het achteraf gewel dig om de herdenking bij te kunnen wonen. Wilhelmina Walsweer uit Den Burg omschrijft het als zeer emotio neel. Zij was destijds veertien maan den getrouwd met Siebren Walsweer met wie ze een dochtertje van zeven maanden had. 'Mijn man was net te rug uit het ziekenhuis vanwege een ontsteking aan zijn oor. Ik had liever met dat hij met de bus meeging, maar de dijken stonden op doorbreken en hij moest en hij zou helpen.' Voor Walsweer kwam de ramp dubbel zo hard aan, omdat ook haar broer Wieger Bernardus het leven liet. 'We waren eerst naar de begrafenis van mijn broer geweest en toen we thuis kwamen, lag daar het lichaam van mijn man opgebaard.' De ramp werkt nog steeds door op haar 'Mijn moe der heeft nog altijd angst voor water'. Leerlingen van groep 6,7 en 8 van basisschool Durperhonk in De Cocksdorp waren vnjdag ook aanwe zig bij de herdenking van de watersnoodramp. De afgelopen twee weken hebben zij op school veel aan dacht besteed aan de ramp. Ze richt ten onder meer een tentoonstelling in, er werd over gepraat en ze inter viewden grootouders en ooms en tantes over de gebeurtenissen van vijftig jaar geleden. 'Dat leverde aangrijpende verhalen op', vertelt leraar Jan Driehuis. 'Veel oudere mensen in De Cocksdorp hebben het destijds meegemaakt. En we hebben ook enkele leerlingen die uit Brabant komen en die daar groot ouders hebben gesproken over de watersnood.' De interviews werden uitgewerkt in verslagen en werkstuk ken. Het bijwonen van de herdenking maakte volgens Driehuis veel indruk op de kinderen. Terug op school hebben we het er nog over gehad.' Driehuis wilde de kinderen kennis la ten maken met de ramp, vanwege de impact die die had. 'Toen het ge beurde. zat ik zelf in groep acht (toen nog de zesde klas) en het maakte een enorme indruk op mij. We hadden toen de hele dag de radio aan in de klas, zodat je alles meekreeg. Dat wilde ik de kinderen ook meegeven.' De aandacht voor de ramp werd af gesloten met les over Bangladesh, waar regelmatig overstromingen plaats hebben. vertelt Marja Bakelaar-Walsweer. Zij, haar moeder, C. Koopman (zoon van de omgekomen Jan Koopman) en Willem Grisnigt (namens het voorlo pig algemeen bestuur van het Hol lands Noorderkwartier) waren zater dag ook aanwezig bij de nationale herdenking van de watersnoodramp in Oude Tonge op Goerree-Overflak- kee. Openen In de ruimte van de Historische Ver eniging in Tusse de Banke opende dijkgraaf De Vries na de herdenking de dubbeltentoonstelling Door stormvloed overmand van het Maritiem en Jutters Museum en de Historische Vereniging. In een toe spraak zei De Vries dat het nodig blijft om waakzaam te zijn op het water. 'Door onderzoek krijgen we meer in zicht in de golfaanvallen van de zee. Recente discussie en zorg is dat we zwaardere aanvallen vanuit zee kun nen verwachten, dan waarmee we tot dusver rekening hebben gehouden.' Ze haalde aan dat Texel momenteel beveiligd is tegen hoogwaterstanden op zee die gemiddeld slechts één keer in de vierduizend jaar voorko men. Voor de rest van Noord-Holland geldt een marge van tienduizend jaar. 'Ter vergelijking: de zeestand tijdens de stormramp van 1953 had een kans op voorkomen van één keer in de 300 jaar.' Jacques Dijt, voorzitter van de Histo rische Vereniging en de laatste dijk graaf van het voormalig waterschap Texel, deed een oproep aan mensen om hun ervaringen van destijds te laten vastleggen, zodat ze voor het nageslacht bewaard blijven. 'De His torische Vereniging houdt zich daar voor aanbevolen.' Dijt blikte terug op het dijkbeheer door de jaren heen en het gezag van de dijkgraaf. Hij refeerde aan een conflict, na het Frans bewind, tussen een dijkgraaf en een burgemeester die teveel ge zag naar zich toe wilde halen bij ge vaar aan de zeedijken. 'Hem werd de mond gesnoerd met de volgende woorden van de dijkgraaf: "Burge meester, ik heb de bevoegdheid om al het materiaal dat nodig is in tijd van nood naar de dijk te laten komen en als het nodig mocht zijn dat ik uw huis nodig heb, dan zal ik niet aarzelen het Het is natuurlijk een fantastische ge dachte dat de Oosterend-mannen hun baarden gaan laten staan, mo gelijk ook nog wat prikkelende snor ren. Ze worden er vast nog aantrek kelijker van. Daarbij het genot dat hier en daar het een en ander wordt gecamoufleerd. En onder ons ge- zetjd, er zijn al zo verassend veel aantrekkelijke mannen op Texel. Dat wordt dus een uitdagende zomer, met Van Ginnagap naar Ragnarok als thema. Opkomst en ondergang uit de Edda. Het roept ogenblikke lijk een aantal herinneringen op aan een reis door IJsland met de Edda als bijbel op zak. We waren gevieren gemoedelijk opeengepakt in de vale oude landrover, waarin we vrolijk door rivieren reden en we brachten de nacht door in minuscule tentjes, die een aantal keren door de IJslandse winden werden opgetild en door ons zelf werden kapot ge trapt, zo klem waren zij, zo groot waren wij. Landschap, literatuur en geschiede nis, daar gingen we voor. En na ie dere barre tocht was het elke avond voor de tent liggend lezen en voor dragen uit die spannende Edda vol godengeweld. IJsland manifes teerde zich in al zijn grimmigheid en schoonheid en we raakten in de ban van het boomloze lavaland vol prachtige kusten, snerpende vo gels, zwavelluchten en dikke mos- velden. De Edda zette zich lang zaam vast in ons gedachtegoed wanneer we mijmerend en klim mend ons voorbewogen door grint- woestijnen en langs gletsjervelden. Tot we op een dag bij een bekend kratermeer aankwamen, na min stens drie uur zwoegen door helse regens. Onheilspellend lag het meer te lonken temidden van de zware lava. Het grijnsde ons aan. Getrof fen door de oorverdovende stilte en de griezelige vormgeving stonden we daar ademloos te kijken. Tot een van ons de legendarische woorden uitsprak, nee uitgilde: hou mij vast, dit is de hel en ik moet er inspringen. Het moet, ik voel mijn eigen onder gang. We dachten even aan een grap, ik was de eerste tot wie het doordrong dat het geen grap was. Ik draaide mijn reisgenoot met bruusk geweld om en duwde hem de tegengestelde richting van het kratermeer uit, dne uur te gaan naar onze auto. Hij zette het op een schreeuwen, wilde terug naar de hel, ambieerde de ondergang in zo'n heftigheid dat we alle man kracht nodig hadden het gevaar af te wenden. Hetgeen ons nauweli|ks lukte Het werd een ware helletocht. Van landschap, literatuur en ge schiedenis, opeens zien weg te blij ven van de ondergang. De persoon in kwestie heeft nooit meer een voet op IJsland gezet, terwijl ik zelf een grote aantrekkingskracht heb ont wikkeld en het befaamde krater meer al meerdere keren terug zag, wederom met de Edda op zak. En nu gaan we dus straks op een weiland langs de Gentweg op Texel ook van Opkomst naar Ondergang. Voorlopig geloof ik het tegendeel. Op de een of andere manier lijkt Texel opeens zo braaf. De borgen voor het spel zijn al binnen, zelfs meer, zo werd er gemeld. Pastor Ed Moltzer gaat d'overkant helpen omdat ze daar waarschijn lijk voorlopig niemand kunnen krij gen, en dit gegeven wordt als posi tief beschouwd, ondanks het gemis van diensten op zaterdagavond. Als dat geen ware naastenliefde is. Op EcoMare zijn ze ook al zo aar dig om zich beschikbaar te stellen voor de besmeurde vogels van de gezonken Tncolor. De Lubertischool ruimde zwerfvuil op in regen en wind, verkleumd en zonder mutsen, en werd daarvoor weer beloond door het goede Opduin met choco lademelk en versgebakken, dus geen oude, oliebollen. En dan nog zo'n jongentje die tegen een oude gevonden voetbal wil trappen en die niet weg wil gooien. Toevallige edu catie over hergebruik. En op het symposium over productgenchte zorg voor het milieu heeft men het over een afwasmachine die hoogste tien liter water per dag gebruikt en over autosleutels inleveren en er fiet sen voor terugkrijgen, gratis nog wel. Als dat geen ware milieuliefde is. Het lijkt wel of er een spoor van barmhar tige Samaritanen gaande is. Alleen het gedonder over Hostel Stayokay geeft nog een goden-ver- zoeken-gevoel. Dat zou nog wel eens kunnen leiden tot van Ginnagap naar Ragnarok. Maar we hebben tenslotte een nieuwe gnffier, zo iemand moet ook wat onheil om zich heen hebben. Dana Rover Het gedicht Watersnood dat Huib de Riimelaar vijftig jaar geleden schreef en dat burgemeester Joke Geldorp vrijdagochtend voordroeg bij de her denking van de watersnoodramp Zo heeft een ramp ons land geteis terd, Van omvang zo geweldig groot, Dat men alleen maar staat verbijsterd Temidden van die diepe nood. Hier heeft al het verslindend water. In een verschnkkelijke nacht. Over een groot deel van ons landje Ellende dood en rouw gebracht Te zwaarder valt het ons te dragen Nu in ons eigen klein bestaan Zo 'n diepe wonde is geslagen Dat men er schreiend bij blijft staan. Mijn hulde aan de honderdtallen Van elke nchting, rang en stand. Die naast elkaar stonden te zwoegen Of sjouwden onder 't zware zand. Hier was geen zweem meer van ver deeldheid Over een simpel stukje grond, Hier was één Texelse bevolking Die in nood elkaar weer vond. In eerbied willen wij herdenken Zij, die van ons zijn heengegaan. Hun namen zullen in d' annalen Van Texel blijven voortbestaan. God trooste alle nabestaanden In hun verlatenheid en pijn; En zij 't ons allen tot een roepstem: Toch elke dag bereid te zijn. af te laten breken en in het gat van de dijk te laten gooien." De burgemees ter heeft het onderwerp nooit meer aangeroerd.' Volgens Dijt was het dijkbeheer op Texel goed geregeld, omdat er een krachtig en voortvarend polder bestuur was. Mede daardoor kon Texel het dijkbeheer lang In eigen hand houden. 'Toen de stormvloed van 1916 vele gaten sloeg in de Zuiderzeedijken op het vasteland en grote delen van Noord-Holland wer den overstroomd, werden ook onze dijken beschadigd, maar bleef Texel bespaard voor inundatie. De provin cie greep in en ontnam alle water schappen in Noord-Holland, met uit zondering van Texel, het dijkbeheer.' Sinds dit jaar maakt Texel deel uit van het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier dat tot aan het Noordzeekanaal strekt. Dijt: 'In de huidige situatie is het, denk ik, niet goed mogelijk dat de dijkgraaf bij gevaar hier zelf aanwezig is, maar on getwijfeld zijn er goede afspraken ge maakt voor een goed functioneren, mocht zich hier aan onze dijken een calamiteit voordoen.' Door stormvloed overmand is tot en met zaterdag 8 februari te be zichtigen in Tusse de Banke en tot en met zaterdag 11 oktober in het Maritiem en Jutters Museum. De expositie in Tusse de Banke is geopend van 10.30 tot 17.00 uur aan de Groeneplaats in Den Burg, de expositie in Oudeschild is te bekijken tijdens de ope ningstijden van het museum. Het Maritiem en Jutters Museum geeft een historische terugblik op de ramp en de Deltawerken. De Historische Vereniging geeft een overzicht van stormvloeden en dijkdoorbraken op Texel door de eeuwen heen. Ook in EcoMare gaat de 'verjaar dag' van de watersnoodramp van 1953 niet ongemerkt voorbij. Van 1 februari tot 1 mei draait de docu mentaire 'Kust van Zand' van Ireen van Ditshuyzen in het museum. Ook zijn acht maquettes te zien waarin een nieuwe visie op wonen onder de zeespiegel is uitgewerkt. Beide onderdelen gaan in op de vraag hoe Nederlanders leven op het laag gelegen land. EcoMare heeft ook in haar perma nente expositie 'Zicht Op Zee' een presentatie over kustverdediging. De expositie gaat over hoe mensen de zee zien en hoe ze haar op verschil lende manieren gebruiken. De zee als vriend, bijvoorbeeld voor strand- plezier en als inspiratiebron voor kun stenaars. De zee is echter ook een vijand, omdat Nederland voor een groot deel onder de zeespiegel ligt. Nederlanders hebben er altijd voor moeten vechten om de zee buiten de deur te houden. Dat dit niet altijd suc cesvol is gebeurd, bewijst de watersnoodramp van 1953, die als aanleiding is gebruikt voor de nieuwe activiteiten in EcoMare. De documentaire Kust van Zand gaat over de dynamische kust van Neder land. In de handen van wind, zee en zwaartekracht is zand een beweeg lijk wezen. De Nederlandse kust is van zand gemaakt en Nederlanders zijn altijd dijkenbouwers geweest. Bij het nieuwe, dynamische kustbeheer - dat de laatste jaren opgang maakt - laat de mens de zee hier en daar het land weer binnen, zoals bij de Kerf bij Schoorl. Mensen die er vroeger heb ben gewerkt aan de kustverdediging vragen zich in de documentaire hardop af of zij daarvoor altijd heb ben gevochten. De maquettes zijn gemaakt door architectenbureau Schie 2.0 uit Rot terdam, dat voortdurend op zoek is naar de kansen die bestaande situa ties bieden, in plaats van de omge ving aan te willen passen. Nederlan ders kiezen ervoor om in een drassige delta te gaan wonen, maar wellicht is het technisch onmogelijk om het op de lange duur droog te houden en moeten ze, net als in aardbevingslanden, het risico accep teren. Schie 2.0 ontwierp een 'amfibisch leefmilieu'. Het water wordt er niet langer weggemalen, maar de laagste delen van een pol der worden afgegraven en met de vrijkomende grond worden de hoog ste delen opgehoogd. Een serie ma quettes laat zien hoe de vlakke pol der binnen dertig jaar verandert in een lusthof met weelderige begroei ing en slingerende waterlopen. Het jaarlijkse reisje van de ANBO gaat dit jaar naar Beau Raing in de Belgische Ardennen, dichtbij Namen en Dinant. De zevendaagse busreis duurt van 13 tot 19 mei en is op ba sis van half pension (dus exclusief lunch). Deelname kost €415,- voor een tweepersoonskamer en €485,- voor een eenpersoonskamer. Leden van de ANBO kunnen zich woensdag 5 februari vanaf 10.00 uur opgeven bij P. Tromp, Beatrixlaan 33-D, Den Burg, tel. 314789. Er kunnen maxi maal 48 mensen mee. Dinsdag 4 februari In De Witte Burcht (Molenstraat, Den Burg) wordt een open klaver- jasdrive gehouden. Het inschrijf geld, €3,50 per koppel, is bestemd voor goede doelen. Inschrijven, liefst met maat, tussen 19.30 en 20.00 uur in de zaal. De dames Van der Vis en Rienstra verzorgen een avond over hulp aan Oost-Europa voor de FNV Vrouwenbond. De bijeenkomst wordt gehouden in de Buureton (Molenstraat, Den Burg) en begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Gangs of New York (aanvang 20.00 uur) en Die another day (20.30 uur). Woensdag 5 februari In Cinema Texel draaien Lord of the rings: the two towers (aanvang 14.00 uur), Disney's Piraten- planeet (15.00 uur), Gangs of New York (20.00 uur) en Die another day (20.30 uur). Donderdag 6 februari In Cinema Texel draaien Lord of the rings: the two towers (aanvang 18.30 uur), Die another day (18.45 en 22.00 uur uur) en Gangs of New York (21.30 uur). Vrijdag 7 februari In Cinema Texel draaien Lord of the rings: the two towers (aanvang 14.00 en 18.30 uur), Disney's Piratenplaneet (15.00 uur), Die another day (18.45 en 22.00 uur uur) en Gangs of New York (21.30 uur). Di. 4 10.20 en 22.56 u. Wo. 5 10.30 en 23.15 u. Do. 6 10.40 en 23.34 u. Vr. 7 10.50 en 23.55 u. Za. 8 11.04 en - u. Zo. 9 0.17 en 11.40 u. Ma. 10 0.50 en 12.30 u. Di. 11 1.25 en 13.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 9 februari op om 8 06 uur en gaat onder om 17.40 uur; 9 februari eerste kwartier. Teso's MS Schulpengat is wege' onderhoud uit de vaart en wo« vervangen door MS Molengat. 1 vri|dag 21 februari worden daaro geen extra afvaarten gemaal Door de kleinere capaciteit van Molengat is er in drukkere perij den een verhoogde kans o wachttijden. De drukte is vo vrachtverkeer het grootst tijde de eerste afvaarten in de ochtei vanuit Den Helder en voor alle vi voer op maandag- en vrijda ochtend op Texel en op vrijda middag in Den Helder. Aut mobilisten moesten vrijdag in Di Helder tussen 13.00 en 17.00 u rekening houden met een wacl tijd van één uur. Nadere inform tie kan worden verkregen via ti 0222-369600 of e-m mfo@teso.nl. De veerdienst he< ook Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vnjdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg] Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Advertenties en abonnementen: 3 Spinbaan 6 1791 MC Den Burg e Telefoon 0222 - 36 26 00 Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50| Telefax E-mail 0222-31 41 11 info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen at- toe zi|n van toepaaomg de Regelen voor het Adverter wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amstec zoaJ9 gedeponeerd bfj de Kamer van Koophandel ar.i 1 brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 exemplaar van de Regelen voor het Advertentie»* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 «mtonwc, Per jaar 62,70 60,70 (automï*§j Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. c Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode 9 Op Texel bestond er al geen twijfel over dat de giften aan het Tessel huus goed worden besteed. Maar het vakantiehuis voor patiënten met een spierziekte is nu ook offi cieel als steunwaardig beoordeeld. Het Centraal Bureau Fondsen werving (CBF) heeft bepaald dat er met de fondsen verantwoord wordt omgesprongen. Des te meer reden voor tandtechniekers Willem Hemelraad en John Koot het te huis vrijdag €3000,- te schenken. Jarenlang stuurden Hemelraad en Koot, van het bedrijf Isseldent tand- techniek, hun relaties met de feest dagen kerstkaarten. 'Het resultaat was dat je twee avonden zat te schrij ven en een hoop geld kwijt was. Het leek ons veel beter het geld dat we daaraan kwijt waren naar het Tesselhuus over te maken. Daar doen ze ér tenminste iets nuttigs mee. Een klant zei toen: doe mijn maandkorting er ook maar bij. Toen ik die nobele daad onder de aandacht van andere klanten bracht, vonden die dat ook een goed idee.' Zo kon Hemelraad in de maanden november en december tachtig procent van de incasso korting inhouden, wat bij elkaar een mooi bedrag voor het Tesselhuus op leverde. Een welkome gift, zeker om dat het vakantiehuis aan de Ruijslaan, dat het volledig van giften en donaties moet hebben, ook een 'briesje van de huidige economische tegenwind voelt', vertelde voorzitter Jan Bloem. Hij zei blij te zijn met de erkenning van het CBF dat de giften zorgvuldig en integer worden be steed. 'Een aantal goede doelen is in het recente verleden immers ronduit slecht in het nieuws geweest.' Robin Konijn van accountantskantoor NBC en penningmeester Leo Timmers sta ken veel tijd en energie in het verkrij gen van dit bewijs van integer-, zui nig- en betrouwbaarheid. Bloem stond even stil bij het overlij den van trouw sponsor Pim van der Schoot, die bijzonder begaan was met het lot van mensen met een spierziekte en achter de schermen veel goeds deed. Hij liet het Tesselhuus een mooie erfenis na. Het kwam goed van pas om het veel te kleine schuurtje achter het vakantie huis te vervangen door een royale berging, voor de opslag van onder Zondagmiddag werd een oude voor raad wijn van Hotel Opduin bij opbod verkocht. De opbrengst van totaal €3.400,- kwam ten goede van de Stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom. De in de hotellounche gehouden vei ling was onderdeel van het jaarlijkse weekend dat hotel Opduin zijn vaste gasten aanbiedt als blijk van dank voor hun klandizie. Deze keer ge beurde dat in oud-Hollandse veiling sfeer met oliebollen en appelflappen bij de thee. Naast de veiling was er ook een soort 'Tussen kunst en kitsch waarbij de gasten meegebrachte echte of vermeende kunstwerken en andere kostbaarheden konden laten taxeren. De collectie wijnen was in de loop der jaren in het bezit gekomen meer proviand, reservebedden, til- liften en fietsen. Veel van dit materi aal moest tot dusver uit ruimtegebrek in De Cocksdorp worden opgesla gen, wat voor veel heen en weer gesleep zorgde. De berging is voor zien van een brede luifel, die de gas ten van het Tesselhuus beschut tegen zon en regen. De bouwcommissie bestond uit Ben Rab en Jan van Andel. Bouwers Mabel en Hans Zuidema timmerden het in korte tijd in elkaar, zodat de gasten die vol gende week arriveren er al profijt van hebben. Hand- en spandiensten wer den verder verleend door Nico Bak ker van architectenbureau Uriot, Broersma Systeembouw (prefab), Sil Witte van Oele (platte dak) en Kees Verspuy (aftimmering). van Opduin. Vooreen belangrijk waren het restanten van grotere tijen of relatiegeschenken waar» dagelijkse hotelpraktijk zelden 'i bruik van werd gemaakt. Eigerfj Cees den Ouden kwam op het ijg om de hele partij te veilen ten van een goed doel, wat dan meli een leuke attractie op de gastei zou zijn. Er konden zestig kavels den gemaakt, elk bestaand uit enkele flessen. Die werden aan| man gebracht door veilingmeester Jorissen van veilinghuis Mak Dordrecht, zelf een trouwe gast- Opduin. De ongeveer tweehon gasten toonden zich kooplustig\ maakten er een levendige vertoi van. Tot de toppers hoorden Chateau d'Yquem uit 1954 die opbracht en een Cognac uit waarvoor €150,- werd neerge Omdat niemand kosten berekend de hele voorraad gratis door Ouden was afgestaan, kon late volle opbrengst van aan het bes van de Stichting Behoud Loc vaartuig worden overhandigd. Tandtechniekers John Koot en Willem Hemelraad overhandigen Jan Bloem van het Tesselhuus de cheque van (.3000,-. (Foto Gerard Timmerman) Een grote meerderheid (85 proc van de bezoekers van de website de Texelse Courant (www.texf courant.nl) stemt in met het voomefl van de gemeente een extra kracl dienst te nemen die zich bezigho met het versneld actualiseren van bestemmingsplannen. De restera 15 procent toonde zich tegen. Inhakend op het thema 'slapen' de peutermaand bij de openbare bliotheek, besteedt de jeu gezondheidszorg van Thuiszorg dl maand extra aandacht aan het sW leren van de ontwikkeling van taal lezen bij peuters. Bij alle consult! bureaus van Thuiszorg liggen boe ter inzage over het thema sla| Ook is er een lijst met andere t beschikbaar. Hiermee wil de Jeu gezondheidszorg ouders op weg' pen bij hun keuze in voorla materiaal. Voor informatie locaties en openingstijden van consultatiebureaus kan gebeld den met Thuiszorg, tel. 09* 4636549 (tijdens kantooruren).

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2