3rabantse Sjaan de Laat heeft nog steeds heimwee I J 'Had ik toen maar i eer verstand gehad' kan- gespoeld cht Texelse producten straks op internet - ■TEXELSE COURANT' bedrijvigheid Pieterse opent nieuwe zaak in Weverstraat Kotter DINSDAG 4 FEBRUARI 2003 ir 17-jarige kleindochter Mandy doet open en loopt vooruit ir de woonkamer. Daar zit oma, in een makkelijke stoel, het kwerk al aan de kant gegooid. Brabantse Sjaan de Laat, haar :e haartooi gebonden in twee olijke staartjes is er klaar voor. idy, die haar oma regelmatig bezoekt, blijft er gezellig bij in als deze begint te vertellen over haar perikelen op Texel, tig jaar geleden waagde Sjaan de Laat, ondanks haar twee- d, de overstap. Alles en iedereen achterlatend die haar lief s. Ze wende snel, maar heimwee naar Den Bosch bleef haar sgeld plagen. Zo'n acht jaar bestierde zij samen met haar imalige echtgenoot hotel-café De Oranjeboom in Den Burg. |>r schade en schande leerde zij al snel de Texelse gebrui- kennen. Het Oude Sunderklaasfeest was daar één van. Een me fout' die breed uitgemeten in de krant werd verhaald, r sappige Brabantse manier van vertellen doet Mandy menig ir in schaterlachen uitbarsten. woonden in Den Bosch, in een htige flat aan de Jacob van irlantstraat', vertelt Sjaan de Laat Haar man werkte als vertegen- lordiger voor een vleesfabriek in st. Met worst en ham ging hij win- Is en cafés af om de waren aan de an te brengen. Het was met zijn rste baan, hij was nogal avontuur- 01/an aard en ging een uitdaging oit uit de weg. Zoals de overname (1 een Italiaanse ijssalon in Sittard het horecabedrijf van zijn ouders, ilaas beschikte hij niet ovêr de no- je zakelijke instincten, waardoor smg avontuur verkeerd afliep. Maar fiadden ze het goed. Een vaste an, een mooie flat en een leuk con- rt met de buurtjes. Tot haar man die t hele land doorreisde, een keer op xel terechtkwam. Bij Breeuwer, de tenaar van hotel De Lindeboom. hem, naast de afname van worst jiam, een aanlokkelijk voorstel ed. Hij was meteen verkocht. im, zei hij enthousiast bij thuis- mst, we gaan naar Texel, naar een 3nd! Sjaan werd het bang om het rt. 'Wat moet je daar nou gaan en?' reageerde ze. 'Ik was met laad hoor, maar... ik wist niet beter n dat een eiland bestond uit wat nd, een paar huizen erop en water ndom. Meer wist ik er niet van. Ik i: wat ga ;e nou toch weer begin- •n. We hebben drie kleine kinderen dan naar een eiland... Ik ga niet ré hoor, want ik krijg zo heimwee.' ar had ze vroeger al last van als ze jt haar zusters op vakantie ging. ewel ze het altijd wel probeerde, Ihet meestal uit op heimwee. 'Mijn sters werden dan altijd kwaad want [/noesten dan ook terug naar huis. tl gingen we helemaal op de fiets, rwe versierden met vlaggetjes, Sr Maastricht. Kregen we beschuit- mee met strooikaas, die we langs kant van de weg opaten. Voor de :ht zochten we een boerderij op, ar we in het hooi mochten slapen, flanks de lol en gein die we met aar hadden, wilde ik na een week veer naar huis. Dan zag ik de bos- 1 en miste ik ons papa zo ver- frikkelijk. Wat ben je toch een trut, lierden mijn zusters dan, heb je er heimwee... We moesten dan Jt terug, want ze lieten me niet al- iWaarom kun je je vader en moe- niet zo tang missen, vroeg mijn ïder dan. Dat wist ik met, dat zat ioon in me. Dat heb ik nog. Ik ben raak met vrienden van hier op sntie geweest, maar nooit langer i twee weken.' /ijl haar man zijn zinnen had ge- op het pachten van het Texelse icabedrijf, hield Sjaan haar poot Ze. wilde haar familie en haar iden niet missen. 'Op een gege- Imoment had ik het al drie maan- ltegengehouden en pap werd een stje boos op me. Wat moet ik nou ijou...! Pap, ik kan gewoon met e en ik ga ook niet mee.' Haar jrtjes, die wel wisten hoe hij in el- ijt stak, zeiden ook al: Sjaan, je jf met mee hoort Ze stond enorm Sveestrijd, kon hem ook moeilijk ien laten gaan. Op een gegeven Jnent belde Breeuwer zelf. Hij ak op haar in: 'Sjaan, je hoeft met ct ja te zeggen, maar je kunt toch gewoon eens komen kijken, want je weet nog helemaal van niets.' 'Dat weet ik wel, antwoordde ik, maar ik ben gewoon bang om op een eiland te wonen met mijn drie kindertjes. Wat had ik daar nou te zoeken?' Breeuwer hield aan en haalde haar uiteindelijk over om op zijn minst eens te komen kijken. 'Ik had me mooi aangekleed, de kinderen ook en we reden naar Den Helder. Ik was nog nooit met een boot geweest en vond het een heel avontuur. We hadden een klein Volkswagentje en ik zeg: pap, hoe komen we op de boot met die auto? Ach, ik was ook helemaal niets gewend. Het was een hele be levenis voor mij en de kinderen. Zo'n stampende boot, met van die brul lende motoren eronder. In de verte zag ik Texel liggen. Ik was helemaal overdonderd door de aanblik en werd er stil van. Ik zal ook nooit dat kleine witte kerkje vergeten dat tegen de horizon afstak. De boot legde aan in de haven van Oudeschild. Pap wist de weg en reed zo naar Den Burg, naar de Groeneplaats. Ik keek mijn ogen uit en dacht: mijn Jezus, waar kom ik terecht... Van die kleine stoepkes en een pomp op de brink en alles oud... Ik wist niet wat ik zag, eerlijk met. Geen brede trottoirs zo als bij ons in Den Bosch maar van die kleine steentjes. Op dat moment ver anderde ik toch wel van mening.' In De Lindeboom wachtte Breeuwer, de eigenaar van De Oranjeboom, om kennis met haar te maken en te pra ten over de eventuele pacht. Het leek allemaal wel aardig maar Sjaan kon nog niet direct ja zeggen. 'Het bete kende dat ik alles moest achterlaten in Den Bosch. Mijn familie, mijn vrien den... Ik kan er nog wel om janken. Terwijl pap nog wat bleef napraten, ging ik met de kinderen een rondje in Den Burg doen. Het was net of je vijf honderd jaar terug in de tijd stapte, winkeltjes met kleine gele deurtjes, zo popperig allemaal. Twee oude mennekes op een bank in het zonne tje. Dat had je in Den Bosch ook wel, maar bij ons was het toch anders. De vrouwen die hier liepen, droegen lange rokken en hadden gebloemde jurken aan. En ze stonden allemaal stil en keken naar me. Zeker omdat ik nieuw was, ze kenden me nog met. Ze waren wel vriendelijk tegen me. Ik vroeg waar toch dat kleine witte kerkje stond. Dat bleek in Den Hoorn te staan, in een ander dorp.' Dat had Sjaan niet verwacht, een eiland met meerdere dorpen. Wel zeven zelfs! 'We gingen naar huis en ik zat hele maal vol van het kijken en alle indruk ken.' In Den Bosch wachtten de buur tjes vol spanning. Wat zou Sjaan er van vinden, wat zou ze doen? Dat werd snel duidelijk. 'Ik vertelde wat ik allemaal gezien had en dat ik dacht het daar wel te redden. Mijn buurtjes zaten te janken, zo erg vonden ze het. Had ik toen maar meer verstand ge had, had er maar iemand opgestaan en gezegd: laat het hem eerst maar eens proberen... Als ik meeging, kreeg ik tweehonderd gulden in de week voor de kinderen en mezelf, als extraatje. Misschien dat dat de door slag gaf, want ik had nooit iets voor mezelf, moest altijd overal om vra gen. Dus ik nam de beslissing en Sjaan de Laat met een zelfgemaakt borduurwerk. moest het maar ondervinden.' Het spektakel begon, alle huisraad werd ingepakt en de verhuiswagen gebeld. 'Er kwam een enorme vracht wagen de straat inrijden. VTB stond er met grote letters op, de Verenigde Texelse Beurtdienst. De hele buurt liep uit, want niet iedereen wist het. Wat ga je doen SjaanIk ga naar Texel, riep ik, helemaal naar Texel. Dat is het einde van de wereld, schreeuw den ze me toe. Nou, ik ga het probe ren en als het niet wil, kan ik altijd nog naar huis. Dat kon natuurlijk niet, want je huis ben je kwijt. Je laat alles achter, m'n vader en moeder moes ten zo huilen. Dat vond ik het moei lijkste, want ik hield heel veel van ze.' Buurvrouw Hagens, die al wat ouder was, had haar tas ingepakt en zei: 'Ik ga een tijdje met je mee Sjaan, dan kan ik je wat helpen tot je op orde bent.' De verhuiswagen was geladen, de deuren werden vergrendeld en een paar uur later kwamen zij aan op Texel. Het was een hele overgang. De kin deren waren nog jong en Sjaan ging snel op zoek naar een geschikte school. 'We zijn katholiek, zodoende meldde ik ze aan bij de Jozefschool. Op de eerste dag dat ik ze naar school bracht, stond de meester ons al op te wachten. Waf zien uw kindertjes wit. kreeg ik als eerste te horen. En ik dorst niks te zeggen. Ik had willen zeggen: zien die van hier dan bruin?' Kleindochter Mandy ligt dubbel van de lach om die malle ver halen van oma. 'Ja maar zo is het toch, Mandy?' Ze is er nog steeds een beetje verontwaardigd over. De kinderen waren in ieder geval in goede handen en ze snelde naar huis, want de werkzaamheden in De Oranjeboom draaiden ook door. Op zondag was het allemaal wat minder hectisch. 'Dan gingen we naar de kerk. Na afloop van de kerkdienst lie pen we naar huis en toen ik achterom keek, kwam er een hele rits boeren achter ons aan. Die kwamen in De Oranjeboom een borreltje drinken, dat bleek gebruikelijk. Ik vond dat wel apart. Uit de kerk een borreltje... Dronken ze een cb'tje, citroen brandewijn, een sterke drank, heel zoet. Ik kende het goedje niet, maar het ging erin als water.' De zaak liep goed. 'Pap kwam uit de horeca, bij hem thuis hadden ze vroe ger een café-biljart, dus hij had de nodige ervaring. Daarnaast was hij ook kok en hij kon koken. pico bello, dat geef ik hem altijd mee. Hij kon zijn geld verdienen met alleen maar ko ken. Eerlijk waar, als de beste. De mensen waren altijd vol lof over het eten. We konden twaalf gasten her bergen in De Oranjeboom en hadden drie meisjes in dienst. De hele dag hielp ik mee. Met schoonmaken, be dienen en achter de bar staan. Heb je wel eens van een droogbloeier gehoord of een smoelensmidElke dag gebeurde er wel iets wat ik nog nooit had meegemaakt 's Avonds zat ik altijd onder de plekken van de nervositeit. Want je wilde alles goed doen. Je rende de hele dag en je was nooit klaar.' Hard werken was haar niet vreemd. Ze was de oudste van negen kinde ren en lange tijd de steun en toever laat van haar ouders. Ze kijkt Mandy aan, die geboeid luistert. 'Dat kun jij je niet voorstellen maar als ik uit school kwam, wachtte mijn moeder me al op. Klompen schrobben, van alles moest ik doen. Over klompen gesproken, op maandag zat in De Oranjeboom altijd alles onder de stront. Dan zaten er soms wel hon derd boeren binnen en die deden echt met de klompen uit hoor. Moes ten we 's avonds de hele tent schoonboenen. Dan hadden we ons allemaal rot gewerkt. Ach, ik kan er wel een boek over schrijven...' Sjaan raakte snel gewend Voorna melijk door haar drukke werkzaam heden in De Oranjeboom, waardoor ze voortdurend onder de mensen was. Er bleef met veel tijd over om te prakkiseren. Wel miste ze haar fami lie heel erg. 'Ik was blij dat buurvrouw Hagens een tijdje was meegegaan. Na vier maanden keerde ze weer te rug naar Den Bosch, naar haar man. En dat vond ik zo erg. Toen ze weg was, kwam de heimwee. Ik zag alles nog voor me: de bossen en de stad met de HEMA en de V&D, want die had je hier niet, dat was het grootste verschil. In Den Bosch ging ik met de kinderen op zaterdag altijd gezellig winkelen tot laat in de middag. Daar had je een hele grote markt en er speelden bandjes op straat. Je kunt wel zeggen dat je het hier mooi vindt, dat vond ik ook, maar ik miste de bedrijvigheid van de stad. Ik kreeg zo'n heimwee dat ik er 's nachts niet meer van kon slapen Nog een maand bleef ze er mee rondlopen, maar ging uiteindelijk naar de dokter, bij wie ze helemaal zat te bibberen. Hij gaf haar poedertjes om goed te kunnen slapen en de wijze raad dat het wel over ging. Het moest gewoon slijten. 'Heb je wel eens van Ouwe Sunderklaas gehoord? Dat is geen feest dat is gewoon drinken.' Sjaan schudt haar hoofd als ze terugdenkt aan die allereerste keer, in 1964. 'Ik had er nog nooit van gehoord. Dat heb je in Brabant niet. Ik verwachtte dat het net zoiets als carnaval zou zijn. Om vier uur 's nachts stond ik echt te janken, kapotte tafelpoten en stoelen Ik zei: ik hou het met meer uit, alles gaat kapot. En maar schreeuwen om bier, tien pils, twin tig pils, we hadden niet eens genoeg glazen meer. De meisjes die bij me stonden, wisten het ook niet meer. En dronken dat iedereen was, als een meieier, vreselijk! De drank was op en alles te barst. Ja, die uitdrukking heb ik hier geleerd hoor...' Van de mooie parketvloer bleef met veel over, het zat vol met diepe gleuven van het stukgegooide en ingetrapte glas werk. 'Twintig vuilnisbakken vol met glaswerk hadden we. Twintig! En dan overdrijf ik niet. Dat was echt geen leuke ervaring. Pap had zelfs nog een bandje gehuurd, een carnavals bandje. omdat het feest was. Dat vonden ze zo dom. De volgende dag stond het breed uitgemeten, paginagroot in de krant. Twee van die stukken over A.G. van de Berg, dat hij een carnavalsbandje had gehuurd. Dat had met gemogen, want op Texel waren ook twee bandjes. Wisten wij veel.' Een paar jaar sliep het gezin boven De Oranjeboom. Voor de kinderen geen ideale situatie. 'Overdag had ik te weinig tijd voor ze, werd ik om de haverklap weggeroepen.' Toen ze hoorde dat er voor drie jaar een wo ning vrij kwam boven de Rabobank, haalde ze haar echtgenoot over om die te huren. Gelukkig was hij het daarmee eens en vanaf die tijd kon ze haar kinderen beter helpen en zaten ze met in de rook. 'Dat was wat hoor. De Oranjeboom stond altijd blauw van de rook. Als we gasten kregen, moesten we eerst de ramen van de slaapkamers opendoen, anders stonk het gewoon. We woonden daar Ze zijn niet op het eiland gebo ren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze nauwelijks meer van een echte Texelaar zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aange spoeld dit keer: Sjaan de Laat, (foto Harry Graaf) heerlijk boven die bank.' Dat het toen al minder met de zaak ging, wist zij nog niet. 'Pap zag wel dat het kapot ging maar wilde er nooit over praten. Als ik al wat vroeg, had hij altijd wel een verhaal klaar. Hij kon geen zaken doen. Daardoor ging alles naar de knoppen. Toen hij een keer in het zie kenhuis lag en ik zo goed en kwaad als het kon de boekhouding deed, kwam ik er pas achter.' Ze had de hulp van de boekhouder ingeroepen en hoorde toen pas waarom hij al een paar jaar niet meer kwam. 'Pap bleef maar ontkennen, er was niets aan de hand.' Voor Sjaan was de maat vol, ze kon er niet meer tegen. 'Ik bleef thuis en wilde bij hem weg. Heel Texel stond op zijn kop Dagenlang kwamen de boeren en al onze vaste klanten me opzoeken. Kun je met maken Sjaan. kun je met maken Ik kan alles ma ken, zei ik dan, want het was niet de enige reden waarom ik dat besluit nam. Ook mijn moeder is toen nog bij me geweest in gezelschap van bis schop Mutsaerts. Och, wat ga je toch beginnen, wat een schande. Voor hen was het echt een schande. Maar het ging echt niet meer. Mijn vader en moeder hebben me altijd zo gehol pen, hij kon nooit de kost verdienen. Het was iedere keer hetzelfde liedje. Ik hield echt van hem en heb ook veel leuke dingen met hem meegemaakt. Het was zijn aard, het opscheppen en het verzwijgen van de waarheid Uit eindelijk vroeg hij zelf de scheiding aan en drie maanden later was hij weer getrouwd. Dat begrijp je toch ook niet... Goed, was ik daar ook vanaf.' Ondertussen zat ze al een tijdje thuis en de één na de ander kwam aan de deur om haar een betrekking aan te bieden. 'Even wachten hoor, zei ik dan, eerst alles even op een rijtje heb ben.' Het huurcontract voor de wo ning boven de bank liep ook af en daar moest nog een oplossing voor worden gevonden Gelukkig liep ze op het juiste moment de boekhouder tegen het lijf. 'Ik kwam hem tegen op de Groeneplaats. Hoe gaat het nu mevrouw van de Berg? vroeg hij. Wel goed, maar binnenkort moeten we boven de bank weg.' De boekhouder keek haar aan: dan heb ik nog een huisje voor je. Hij draaide zich om en Sjaan liep mee om te kijken. Het bleek een oud huis in de Warmoes straat te zijn. Met grote openslaande deuren naar een diepe achtertuin. 'Voor negentig gulden in de maand kon ik het huren. Ik had het goed koopste huis van Texel! Dat was mijn geluk. Het was wel oud, er stond zelfs nog een pomp in de keuken, maar ik heb het helemaal zelf opgeknapt.' Nog voordat ze boven de bank weg was, ging ze in op een aanbod van het Julianahotel. 'Een chique hotel in De Koog, bovenop een duin. Ze kwa men me zelf halen, Sjaan, je moet eruit, zeiden ze en wilden me de zelfde dag nog in dienst nemen. Ans van Zeijlen was erbij, die had gezegd dat hij er wel eentje wist die van alle markten thuis was. Ik werd daar buffetjuffrouw en hoofd van de ka mermeisjes. Dertien jaar heb ik er heerlijk gewerkt. De eerste jaren zes dagen per week, van zeven tot vier uur. Had ik één dag in de week om mijn huis schoon te houden. Dat ging prima, ik had van niemand hulp no dig, heb het allemaal zelf gedaan. Toen kwam die wet dat je twee da gen vrij kreeg. Dat was mooi, want ik was al jarenlang lid van Vogel werkgroep Texel en wilde graag aan de excursies blijven deelnemen. Ik hou veel van de natuur, maar ik kende alleen maar mussen. Andere vogels had je in Den Bosch niet. Hier leerde ik vele soorten kennen. Ben je wel eens 's ochtends om vier uur in de duinen bij Den Hoorn geweest? Dat is het doodstil, hoor je alleen het rui sen van de zee. En dan ineens komt alles tot leven. Eerst de specht, dan het zingen van de leeuweriken, prachtig. Na mijn vijfenzestigste dacht ik: nu ken ik alle vogeltjes wel en ga ik er zelf op uit. Mijn werk was toen ook afgelopen' Sjaan kreeg een lovend getuigschrift mee en had bo vendien een leuk pensioentje opge bouwd. Daar had ze toch maar mooi voor gezorgd... Ze bouwde in de loop der jaren een grote vriendenkring op, maar heeft nog steeds heimwee naar haar fami lie. 'Laatst nog vertelde ik mijn zus ter dat ik een staatslot had gekocht. En als ik win, koop ik een huis in de bossen en laat ik hier alles achter. Neem ik alleen mijn fotoboeken mee en m'n kleren.' 'Maar ja', zegt ze na enig nadenken, 'dan zit ik daar en ben ik al mijn vrienden kwijt. Kan ik toch maar beter hier blijven.' Buiten vrien den heeft Texel haar nog meer te bie den. Ze heeft heel wat gefietst en gewandeld in de natuur. 'En niet te vergeten gevist. Met de kinderen zat ik regelmatig op het wad. Dan huur den we een bootje van Duinker op Oudeschild en gingen we vissen, emmers vol. Mijn zoon Peter kon het ook heel goed. Ik heb zelfs nog een haai gevangen, van één meter lang. Daar schrokken we wel van, want het was me toch een beest. En paling, zo dik als m'n èrm.' 'Oma, je moet ook nog vertellen van je kinderen hoor', roept Mandy er plots tussendoor, 'dat ze met meer komen...' Maar dat wil oma niet. Ze vindt het fijn dat haar kleindochter regelmatig bij haar is. Ondanks het grote leeftijdsverschil zijn ze dikke maatjes. Over haar kinderen praat ze liever niet. 'Ze hebben het me nooit vergeven' zegt Sjaan zachtjes, 'de scheiding was voor hen een ramp, ik kreeg de schuld van alles. En dat draag je je leven mee. Ik ben echt gelovig en bid elke dag. Hij helpt me... Dat zeg ik eerlijk hoor.' Ingrid de Raad 'arische producten met het rmerk Echt Texels worden over 3e tijd gepromoot via internet. PR-commissie van landbouw- anisatie WLTO is momenteel k doende met het ontwikkelen een website waarop Texels svlees, groente, fruit, aardap- in en andere producten wereld- I worden aangeprezen. Om het atief te bekostigen draagt het irdijkfonds €450,- bij. Noordijkfonds is vernoemd naar lierenarts die destijds het mitia- nam tot de oprichting van de ïlseTBC-vereniging, bedoeld om le dierziekte in te dammen. Toen 'ereniging overbodig was gewor- besloten de leden in 1981 de e van het batig saldo ten goede aten komen van een goed doel. Donaties van de Kl-Texel, de fok- veremgmg en de standsorganisaties zorgde voor een fonds van €8000,-. Dat leverde jaarlijks circa €450 op. een bedrag dat door de gedaalde rente anno 2003 bij lange na niet meer wordt gehaald. Maar doordat de Rabobank de uitkering aanvult, kan het oude bedrag alsnog worden uitgekeerd. De PR-commissie landbouw, be staand uit een groep merendeels jonge agrariërs, timmert regelmatig aan de weg. Bij het bezoek van LTO- voorzitter Gerard Doornbos was inde schuur van de familie Van Heer waarden een uitstalling gemaakt van Texelse agrarische producten, die voor veel waardering zorgde. Verder is de commissie regelmatig te vinden op markten en braderieën, om de Texelse landbouw onder de aandacht van de toeristen te brengen. Er wor den excursies verzorgd en er is veel inspanning gestoken in de toekomst visie van de landbouw. Op 11 februan houdt de commissie, in samenwer king met de stichting Duurzaam Texel en Texelse koks, in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim een beurs voor echt Texelse producten. Geef om vrijheid 020 62» 44 H www.tmneity nl giro 454000 Ron Pieterse van de Drop-inn heeft in de Weverstraat in Den Burg de nieuwe zaak Always Different ge opend. De winkel bevindt zich in het pand waar eerst Piranha van Annelies Bakker was gevestigd. Pieterse wil in Always Different di verse snuisterijen en cadeaus verko pen, zoals hij nu ook al doet in de Drop-inn. In de schappen staan on der meer spullen van Nijntje. metalen afbeeldingen van dieren die in huis of tuin kunnen worden geplaatst, lam pen, glaswerk, servies met de afbeel ding van koeien, klokken, deurmat ten, kaarsen van de Texelse Kaarsenmakerij, een paar kunstwer ken van Annemarie Reiding en kook- schorten Pieterse: 'We kopen in wat we op de beurs tegenkomen, dus het kan elke keer anders zijn wat hier staat.' Op de markt van 'schapen en zee honden' wil hij zich naar eigen zeg gen liever niet begeven. 'We hebben liever artikelen in een wat duurdere klasse die van een goede kwaliteit zijn. Waar kun je op Texel nou bijvoor beeld een mooie klok kopen? Of kookschorten? Die zijn momenteel erg populair. Pieterse richt zich zo wel op Texelaar als toerist. Volgens hem is zijn nieuwe winkel geschikt om gewoon zo nu en dan eens bin nen te lopen om rond te kijken wat er is 'En als je een cadeau nodig hebt, weet je waar je het kan vinden.' Vol gens hem moeten mensen er wel re kening mee houden dat óp over het algemeen ook écht op betekent. 'Maar we kunnen eventueel wel iets bestellen voor mensen. Dan kijken we ernaar als we op een beurs zijn Pieterse vernieuwde in eigen beheer het interieur van de winkel. Het ge heel komt licht over. Langs de muur staan houten stellingkasten en op de grond is een houten vloer gelegd. Hij maakte eigenhandig een nieuwe toonbank. 'Kon ik meteen mijn oude beroep weer even oppakken, want ik ben opgeleid als meubelmaker.' Pieterse huurt de verkoopruimte van William Witte. VERVOLG VAN PAGINA 1 was om vast te maken. De Coastal Power ondernam wel een trekpoging, maar die bleef zonder resultaat. Weer vlot Bergers zijn er vanmorgen om 7.50 uur alsnog in geslaagd de kotter vlot te trekken. Dat gebeurde nadat de sleper Coastal Power van rederij Waterweg uit Den Helder gisteravond een verbinding tot stand had ge bracht, waarna de zwaardere sleep boot Simson van Weismuller de kot ter uiteindelijk van het strand trok. Een riskant karwei, zo liet schipper R. Polee van de Coastal Power weten. Zijn schip kwam in de barre weers omstandigheden even in aanraking met een strandhoofd, waardoor wel licht enige schade aan de schroef is ontstaan. De Coastal Power heeft de kotter vanmorgen naar de haven van Den Helder gesleept.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5