(Tlets Cjrocn Tmirtsjexeh het harL, Prijs landbouwgrond ieen stuk naar beneden Mogelijk schadeclaim tegen bezwaarmakers Niet natuur, maar schapenhouderij beschermen Boeren op luiden de Hogeberg noodklok Ondernemers klagen nood over PKB Schade kokkelvissers door procedures AVT verbaasd over verhoging ozb voor baan Schietoefeningen Tuinwallen Gerrit Boot m Kampeerverbod Zoon start campagne Winkelruit aan diggelen Eerste lepelaars gesignaleerd TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER 'erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 prijs voor agrarische grond op <el is flink gekelderd. Werd en- e jaren geleden nog grif ).000p- (€27.273,-) betaald voor hectare, inmiddels is de prijs daald naar ongeveer €18.181,- 10.000,-). Op Texel ligt momen- >l zo'n 300 hectare grond te op. De Stichting Agrarisch Texel VT) ziet het lagere prijspeil als n goed moment voor een aantal wenste bedrijfsverplaatsingen. Dnd deed in het verleden lange tijd ld de ƒ25.000,-, een periode larin de SAT twaalf kavelruilen tot Hnd bracht. Een van de oorzaken ■ardoor de grondprijs op Texel in Tte tijd meer dan verdubbelde is de jomst van overkantse boeren naar jj/exel. Maar die animo is inmiddels Ihoorlijk getemperd. Bovendien aft het rijk de aankoop van natuur- md bevroren. Zowel de WLTO als gemeentebestuur ziet graag dat ih nieuwe boerenbedrijven op Texel ^stigen, zodat de agrarische cultuur Brdt versterkt. Burgemeester Gel- dorp: 'Er liggen hier kansen voor nieuwe startende bedrijven', doelt ze met name op de vn|komende plekken van agrariërs die ermee stoppen en geen opvolger hebben. Gedepu teerde Bob Verburg (Economie) van Noord-Holland, die vrijdag voor een werkbezoek op Texel was, wijst op het belang van de versterking van de structuur van de agrarische sector op het eiland en geeft aan dat er subsidieregelingen zijn voor een kavelruil of bedrijfsverplaatsing. Brainstormen Kees Vlaming van de SAT wijst de komst van overkantse ondernemers met van de hand, maar benadrukt wel dat de prioriteit van de verplaatsing op Texel zelf moet liggen. Volgens hem komen op het eiland negen be drijven in aanmerking voor verplaat sing. Het zijn bedrijven waarvan een deel van de grond als gevolg van de eerste en tweede fase Relatienota- gebied voor de helft in een aangewe zen natuurgebied is komen te liggen. Lees verder pagina 5 X Schapenhouder Jan-Willem Bakker voert op de schapenhouderij. de Hogeberg zijn schapen. Vooreen gezonde bedrijfsvoenng zou het graslandbeheerin dit gebied moeten zijn gencni op net oenouu van (Foto G«rarö Timmerman! Het NIOZ, acht andere organisa ties en één bioloog persoonlijk hangt een schadeclaim van de Producentenorganisatie voor de Kokkeivisserij boven het hoofd. De organisaties hadden bezwaren in gediend tegen een vergunning die loet kokkelvissers mogelijk maakte lijdelijk in gesloten delen van de T&addenzee te vissen. De kokkel- yissers moesten daardoor weken jfcachten, voordat ze de gebieden in konden. De Producentenorgani satie wil de geleden schade moge lijk verhalen door de bezwaar- akers aansprakelijk te stellen. die |a Ski kol let is aan de orde geweest tijdens "een hoorzitting over onze bezwaren', £,zegt bestuurslid Lenze Hofstee van de stichting Wilde Kokkels, die één de bezwaarmakers was. 'Het rste waar de kokkelvissers over gonnen, was dat zij ons aanspra- lijk hielden voor de gederfde winst.' nderzoeker Theunis Piersma van let NIOZ bevestigt dat. Volgens bei- |en zijn er nog niet daadwerkelijk laims ingediend. Secretaris Jaap olstein van de Producenten- Irganisatie wil niet bevestigen of zijn rganisatie claims gaat indienen. 'We aan met in het openbaar in op ons ridisch beleid.' e organisaties tekenden vorig jaar lezwaar aan tegen een vergunning ie het ministerie van Landbouw, latuurbeheer en Visserij vorig jaar iktober verleende aan de Jokkelsector om tijdelijk in de geslo ten gebieden (zogeheten 5-procents- ebieden) te laten vissen. Begin de- ember boog de Raad van State zich oor het eerst over de bezwaren. Tot ie tijd was de vergunning geschorst anwege de bezwaren, olgens Holstein hebben de organi- aties zich schuldig gemaakt aan irocesvandalisme' door de manier raarop ze te werk gingen. 'Ze heb- en geen bezwaar gemaakt tegen de r 9000 ton die in de oude vergunning ■tond, maar wel tegen de 2200 ton in Ie nieuwe vergunning. Dat snapt leen enkele visser. De Producenten- irgamsatie wordt later in het gelijk lesteld door de Raad van State en laarop tekenen ze bezwaar aan te len een verlenging die wij hadden ongevraagd en die door hen werd igediend. Dat is procesvandalisme.' ianvankelijk mochten de kokkelvis- ers tot 20 december de gesloten lebieden in. Bij een tweede behan- leling ging de Raad van State ak- loord met een verlenging tot 31 ja- luari. Pas op woensdag 15 januari onden de kokkelvissers er aan het verk. Eerder waren de omstandighe den voor hen niet gunstig geweest ranwege vorst en aanhoudende oos- enwind. Hoeveel schade de sector heeft ge- eden door de gang van zaken is niet duidelijk. In 2002 werd in totaal 1170 on kokkelvlees opgevist. Volgens de "roducentenorgamsatie was dat een :egenvallende opbrengst. Uit de be sloten gedeelten is volgens Holstein iets minder dan 450 ton gehaald. 'Dat is conform de afspraken. En het is gebruikelijk dat we altijd iets meer opgeven dan we vangen.' Volgens berekeningen van Wilde Kokkels is het mogelijk dat de Producenten organisatie ongeveer €830.000,- gaat claimen. Hofstee: 'Dat is gebaseerd op mededelingen die zij zelf hebben gedaan tijdens de hoorzitting. Daar stelden ze dat ze 320 ton zijn misge lopen. De netto winst van een kilo kokkels is €2,60, dus dan kun je uit rekenen wat het ongeveer moet zijn.' Volgens Wilde Kokkels zijn in de 5- procentsgebieden onder Vlieland en Ameland zoveel mogelijk kokkels weggehaald als de schepen konden vangen. 'De schade is groot.' Volgens de Producentenorganisatie ligt het anders. Holstein: 'Alle kleine kokkels hebben we laten liggen. We zijn met eens bij de banken waar alleen kleine kokkels liggen geweest.' Volgens Hofstee hebben veel kleine kokkels schade opgelopen bij het opzuigen. 'Bij de nonnetjes is het nog erger. Die zijn veel teerder dan de kokkels. En dat is nou juist het voedsel voor de kanoeten.' Volgens Hofstee probeert de Producentenorganisatie de bezwaarmakers te intimideren door ze aansprakelijk te stellen. 'We ma ken ons er niet druk om. We denken dat het bluf is. Maar we moeten er wel rekening mee houden dat het echt gebeurt.' De schapenhouderij op de Hoge berg wordt bedreigd. Het beheer van graslanden waarvan de natuurwaarden voorop staan, is niet of uiterst moeizaam te combi neren met het houden van het po pulaire Texelse schaap, dat bekend staat als een luxe dier. Om te ver- komen dat boeren in dit gebied verder moeten interen, moet er een beheersvorm komen die is gericht op het houden van het Texelse schaap. Geen eenvoudige zaak, want daarvoor moet voor Texel een uitzondering worden gemaakt op de regels en daar zijn de beleids makers van LNV niet happig op. Staatsbosbeheer en Natuur monumenten hebben op de Hoge berg samen zo'n 180 hectare in ei gendom, die bij boeren in pacht worden uitgegeven. Uitgangspunt is nu dat de Hogeberg een overwegend groen gebied blijft, waarin natuur waarden de overhand hebben. Veel bloemrijk grasland dus. Dat betekent beperkt of helemaal niet bemesten en bespuiten en pas laat in het voorjaar, na de broedtijd, hooien. Ter compen satie wordt een lagere pachtprijs in rekening gebracht. In het kader van de bergboerenregeling ontvangen de boeren een hogere ooienpremie, maar dat geldt alleen voor het ge deelte van de Hogeberg dat bij de eerste fase van de Relatienota is aan gewezen. Het gebied langs de Waddendijk dat in de tweede fase is aangewezen, valt buiten de regeling Schapenhouder Martin Kikkert: 'Doordat wij met voor een bepaalde datum in het voorjaar mogen maaien, is het gras van mindere kwaliteit dan wanneer we vroeger zouden kunnen maaien. Probleem is dat daardoor een minder hoogwaardig product groeit, dat door het luxe Texelse schaap niet wordt gegeten. Als ik er hooi van een mindere kwaliteit voor gooi, dan pikken ze de lekkere din gen er tussenuit. De andere helft kan ik weer weggooien. Om de weilanden toch te benutten, laat ik er paarden lopen, die wel met minder hoogwaar dig gras genoegen nemen. Maar we zitten in een schapengebied, dus niet iedereen is blij met die paarden.' Mede als gevolg van het beheer, maar ook doordat de prijzen van de lammeren zijn achtergebleven, moe ten boeren al jaren Interen op hun inkomen en hebben ze geen geld voor innovatie en investeringen. Kikkert: 'Ik moet steeds meer scha pen houden om m'n inkomen op peil te houden, maar heb geen geld om te investeren in de bedrijfsgebouwen. De rieten kap van de boerderij lekt. maar we kunnen de rietdekker niet laten komen. We hadden al lang een nieuwe schuur moeten bouwen om alle schapen in onder te brengen, maar dat kunnen we dus ook met betalen. Een negatieve spiraal dus, waar je zomaar met uit komt.' De problemen zijn uitgebreid bespro ken in de vorig jaar opgerichte Gebiedscommissie, waarin allerlei Texelse organisaties zitting hebben, onder andere de WLTO. Voorzitter Jaap Hin signaleert het uitblijven van innovatie, dat het achterblijven van investeringen - met name voor schuurruimte - nadelig is voor het welzijn van de schapen en dat de schapenhouderij op de Hogeberg nieuwe impulsen nodig heeft. Hij pleit voor een beheersvorm, waarin het houden van schapen prioriteit heeft. Kikkert: 'Als je ervoor kiest het am bacht van schapenhouder op de Hogeberg overeind te houden, vergt dat een andere beheer. Het moet bij voorbeeld mogelijk zijn om je gras mat optimaal te gebruiken, dus be mesten, op tijd maaien en af en toe ook een keer vernieuwen. En waarom ook niet? De mooie plantjes groeien immers al op de tuinwallen en de schapen tussen de tuinwallen zijn ook een mooi gezicht.' Volgens Jaap van Groenigen van SBB is er veel voor te zeggen om van het schrale graslandbeheer op de Hogeberg af te stappen. 'Nu is het moeilijk om verschil te zien tussen grasland waar de boer beperkte wordt in zijn beheer en waar dat niet het geval is. We kunnen dus met hard maken dat we daar natuur produce ren. Nu willen wij als natuurinstanties op Texel het beheer wel in dienst van de schapenhouderij stellen, maar dan moeten we nog wel onze opdracht gevers van het belang daarvan zien te overtuigen.' Als vorm van schake- nng pleitte hij er wel voor op bepaalde plekken op de Hogeberg bloemrijk grasland in stand te houden. Zoogkoeien Schapenboer Piet Bakker van De Waddel gaf aan dat hij en zijn zoon Jan-Willem ter aanvulling van het in komen ook grasland buiten de Hoge berg te huren, dat ze wél naar eigen Lees verder pagina 5 Atletiekvereniging Texel (AVT) vindt het vreemd dat het college de kapitaalslasten voor de kunststof atletiekbaan wil doorberekenen aan de bevQlking door de onroe rend zaakbelasting (ozb) met 1,5 procent te verhogen. Volgens de atletiekvereniging draagt dat niet bij aan de positieve houding die zij tot op heden heeft gevoeld bij de Texelaars. AVT schrijft dat in een brief die aan de politieke partijen is verstuurd. Die nemen in de gemeenteraads vergadering van vanavond een be sluit over de vraag of de gemeente door moet gaan met de aanleg van de al lang gekoesterde baan en of die daarna eigendom moet worden van de gemeente of van de atletiek vereniging. Mét meeberekening van de kapitaalslasten kost exploitatie van de baan de gemeente jaarlijks €25.507,- als zij eigenaar wordt. AVT had liever gezien dat de ge meente de kapitaalslasten met had meegenomen in de exploitatiekos ten. 'Nu wordt het afgewenteld op de burger' aldus CeesTimmer. 'Nu is het net of wij dat zo gedaan hebben en dat is met zo.' Volgens hem is door berekening niet terecht naar mensen die via sponsoring de afgelopen twee jaar AVT hebben geholpen haar deel voor de aanleg (twee ton in euro's) bij elkaar te vergaren. 'Die moeten dan nu via de ozb nog een keer gaan meebetalen. Alle partijen hebben er tijdens de commissie Welzijn ook voor gepleit om de kapitaalslasten niet mee te bereken.' De vereniging schrijft dat de angst van wethouder Corry Heijne voor precedentwerking met geheel terecht is. Volgens Heijne kan het in eigen dom nemen van de baan ertoe leiden dat andere vereniging met soortge lijke initiatieven komen. Volgens AVT kan de precedentwerking ook omge keerd worden bekeken. Haar inspan ningen om de helft van de aanleg- kosten zelf te kunnen betalen, kan volgens de vereniging juist stimule rend werken naar andere partijen. 'Dit kan leiden tot een hoog niveau van voorzieningen op het eiland waarvoor gemeente Texel slechts de helft van de kosten op tafel hoeft te leggen.' De Luchtmacht oefent woensdag 12 en woensdag 19 februari met echte wapens op de Vliehors. In totaal zul len tussen 10.00 en 10.30 uur vier explosieve bommen worden afge worpen. Gedurende de oefening is op Texel een meetpost ingericht, waar de gemeten geluidsbelasting bepalend zal zijn voor de verder uit voeren van de geplande oefeningen. Tijdens de oefeningen is het terrein voor publiek gesloten Bij klachten kan contact worden op genomen met het klachtennummer van de Sectie Geluidhinder, tel. 0800- 0226033. 'De Planologische Kernbeslissing Waddenzee is in de voorgenomen vorm een knellend keurslijf. Het moet zodanig worden aangepast dat de sociaal-economische vooruitgang en de toekomst met in de wielen worden gereden.' Dat zei Hans Schipper, lijst trekker van het CDA in Noord-Hol land, nadat hij zaterdag op de nieuwe verenigingshaven een petitie had aangeboden gekregen door onder nemers uit de Kop van Noord-Hol land. Het CDA had Texel uitgekozen voor het startschot van de provinciale verkiezingscampagne. Lees verder pagina 5 Er is een reële kans dat er meer tuin wallen in het Hogeberggebied ko men. Een inventarisatie onder boeren heeft uitgewezen dat er behoefte is aan vier kilometer extra tuinwallen. Pagina 5 Vierenveertig jaar werkte Gerrit Boot met grote overgave aan het instand houden en uitbreiden van natuurge bieden. Zijn werk was zijn hobby en samen met zijn broer Cees was hij voor velen hét gezicht van Natuur monumenten. Vorige week ging hij met de VUT. Pagina 6 Een mogelijk kampeerverbod op de sportvelden is voorlopig van de baan. Burgemeester Joke Geldorp wil het in ieder geval dit jaar nog niet door voeren. Pagina 7 Piet Zoon. kandidaat voor de WD- fractie van Provinciale Staten, start vrijdag zijn campagne in Den Helder. De Texelse gemeentesecretaris staat als enige liberaal uit de Kop van Noord-Holland kandidaat. Speerpunt in zijn campagne is bereikbaarheid van de noordkop. Ook wil hij zich sterk maken voor meer en betere fietspaden. De Jongeren Advies Raad in Den Helder speelt daarop in door hem vrijdag uit te nodigen voor een fietsritje over het fietspad langs de N250, die in erbarmelijke staat verkeert. Zodat Zoon de ergernissen van de jeugd aan den lijve kan erva ren. Voor de tweede keer in relatief korte tijd is bij audiozaak Brouwer in Den Burg een winkelruit gesneuveld. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag, toen een 25-jarige man uit Den Burg er naar eigen zeggen tij dens een stoeipartij met zijn vrienden doorheen viel. Dat moet met enige kracht zijn gegaan, want hij ging dwars door een ruit van acht millime ter dik glas. Afgezien van twee klok jes. die maandag werden terug bezorgd bij eigenaar Rob Brouwer, werd er niets vermist. Video- en an dere apparatuur bevonden zich ach ter een inbraakscherm achter het raam. In het Groote Vlak langs het Hoorn- derslag zijn gisteren de eerste lepel aars gesignaleerd. Ze werden 's mor gens waargenomen door Sietske en Adriaan Dijksen. 'Ze stonden te sla pen in het water, kennelijk sparen ze hun energie nog een beetje.' Het is bijna twee weken later dan vong jaar, toen de eerste op 29 januari werd gezien, maar op exact dezelfde dag als in 2001Vorig jaar broedden er 200 paren lepelaars, verspreid over de Muy, de Geul en de Schorren. In dat laatste gebied gingen de meeste broedsels door extreem hoog water verloren, zodat nu met spanning wordt uitgekeken of de lepelaars er dit jaar weer terugkeren. Overigens signaleert Dijksen dat ook andere trekvogels zich in noordelijke richting bewegen. 'Je ziet alweer soorten als de krakeend, pijlstaart en de grote lijster.' (Advertentie) J. Nijpels uit Den Helder, vertegenwoordiger van de ondernemers uit de regio, bij het overhandigen van de petitie aan lijsttrekker Hans Schipper van het CDA, dat zaterdag de campagne voor de provinciale verkiezingen startte in Oudeschild. Schipper deed dat door sym bolisch een verkiezingsposter op te plakken. Het gezelschap van zo'n dertig CDA-kandidaten liet zich bijpraten over de ontwikkelingen op de haven en in de visserij. Op de foto verder Alex Cofino van de Stichting Waddenhaven Texel en de Texelse Watersportvereniging en uiterst rechts visserijvoorman Ben Daalder. (Mo G*ram rrnmnmuni CfruB gvarL jirrii la bé hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. DINSDAG 11 FEBRUARI 2003 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11753

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1