Zo kreeg ik die foto van de buitendorpers weer eens in handen Hernieuwde kennismaking net een vroeger buurmeisje i lij Keukencentrum Texel Makelaardij ÉWW RVT K0ED TEXELSE J COURANT 80 jaar u kunt ons Wj kleur zien op: ■&M rOv DINSDAG 11 FEBRUARI 2003 ide foto's bekijken, op z'n tijd doen we dat allemaal. Soms an er jaren overheen, maar heb je ze eenmaal in handen, dan f je kijken. Neem nu die oude schoolfoto's. Was ik echt dat :hie in die korte broek? Herinneringen aan lang vervlogen tij- 'n drijven boven. Tot ze weer voor jaren de kast in verdwij- n. Zo vergaat het ook de 93-jarige Ben van den Berg, die last zijn werk een bevlogen fotograaf was. Ruim 65 jaar zwierf I met zijn camera over het eiland en legde vele mooie beel- bn vast, die samen een unieke collectie foto's van het oude Ecel vormen. De laatste jaren is het wat stil rond huis gewor- pn. Er zijn niet zo veel leeftijdgenoten meer over. Maar on- nks de geringe aanloop verveelt hij zich niet. Hij besteedt veel I aan zijn collectie foto's. Maar dat één van die oude foto's m nog zo'n plezierige tijd zou bezorgen, had hij nooit kun- n bedenken. Waal anno 1910 was een stuk le- ïdiger dan vandaag de dag. De te- twoordig in Den Burg wonende n van den Berg kan het weten. Het :ijn geboortedorp, waar hij vele ja- sn heeft gewoond. 'Ik ben geboren an het Lagereind, zo werd dat in de ■ksmortd genoemd. Vandaag de ■lag heet het Hogereind, maar daar w> ik nooit gewoond. Het Hogereind «s tot aan de kerk en daarna ging jet vanzelf over in het Lagereind. Dat jarenlang zo geweest. Totdat de ■jjfenmalige dorpscommissie besloot lat er een naam moest komen. Heb- >en ze alles Hogereind genoemd.' Van den Berg vindt het maar niets. Ze hadden er gewoon Dorpsstraat jan moeten maken. De naam heb ik altijd een miskleun gevonden en dat pid ik nog.' Het was destijds een bedrijvig dorpje, met kruidenierswin- <eltjes, bakkers, smeden, wagenma- icers en zelfs twee cafés. 'We hadden ar ook een zuivelfabriek, kaasfabriek noemden we dat. Later werd dat het graanpakhuis met die grote toren. Allemaal verleden tijd. De Waal lijkt niet meer op het dorp uit mijn jeugd jaren en van de bewoners zijn er nog maar een stuk of wat originele Waalders.' Van den Berg woonde voorbij de kerk aan het Lagereind, waar zijn vader een smederij had. Het woonhuis lag •echt tegenover. 'Op een dag, ik is een jaar of acht, kregen we iuwe buren. De familie Ruuls, die 'amen helemaal uit Appingedam.' it was een gezin met drie kinderen, m welkome aanvulling voor de rpsschool, die wegens het geringe dertal aan slechts drie lokalen ge- eg had. 'De oudste van de drie ig naar een hogere klas, de middel een jongen, kwam bij mij in de s en het meisje daaronder een klas er.' Met de jongen, Jo Ruuls, werd ij al snel dikke vrienden. 'We trokken igelijks met elkaar op en na de :sde klas gingen we beiden naar de IULO in Den Burg. De zevende klas jemden ze dat toen nog.' Het was en behoorlijke klas, die in zijn geheel groot bleek voor het gymnastiek lokaal. Om die reden werd de klas gesplitst in twee groepen: Den Burg en de buitendorpers. 'Onze klasse leraar, die tevens gymnastiekleraar was, heeft toen een foto gemaakt van ons clubje buitendorpers. Dat was in 1922. Op zich niets bijzonders, hoe wel er in die tijd nog niet zo vaak fo to's werden gemaakt.' In de loop van het tweede jaar MULO kwam er voor Jo Ruuls een eind aan het Texelse leven, de familie keerde terug naar Appingedam. 'We verloren elkaar uit het oog. Ondertussen raakte ik van school en belandde hier op het ge meentehuis, op het kantoor van de TEM, Texels Electricteits Maatschap pij.' Het was nog het oude gemeen tehuis, naast het Polderhuis - 'voor heen Boerenleenbank' -, aan het eind van de Binnenburg. Van den Berg maakte de laatste 21 jaar van het oude gemeentehuis mee. Toen tot de sloop van het pand werd besloten, legde hij alles vast op de gevoelige plaat. Twee albums vol getuigen van die periode. De jaren gleden voorbij. Van den Berg, inmiddels met pensioen, had volop tijd voor zijn hobby, fotografe ren. Regelmatig dook hij in zijn archief en boog zich over de collectie foto's. Hij was er altijd wel mee bezig. 'Zo kreeg ik die foto van de buitendor pers, na misschien wel dertig jaar, weer eens in mijn handen. Na al die jaren kenden ik iedereen nog bij naam. De grootste helft daarvan was inmiddels al overleden. Die buurjon gen, Jo Ruuls, stond er ook op en ik dacht bij mezelf: zou die nou ook nog leven? Die zou ik nog wel eens wil len zien.' De foto verdween weer in het archief, maar niet uit zijn gedach ten. 'Mijn vrouw en ik hadden de ge woonte ieder jaar met een tussen- vakantie naar Drenthe te gaan. Toen zij overleden was, ging ik daar ge woon mee door. Ik dacht bij mezelf: als ik in Drenthe ben, ga ik toch eens een keer naar AppingedamProbeer ik die jongen te vinden, mits hij daar nog woont en leeft.' De inmiddels tachtigjarige Van den Berg ging naar het postkantoor voor een telefoon boek van Groningen, zocht Appingedam op en keek of hij de naam Ruuls kon vinden. 'Verdomd hij stond er in. J. Ruuls, dat kon niet missen. Ik schreef het adres over, dan had ik dat alvast voor als ik weer naar Drenthe ging.' Het moment suprème brak. Op de laatste dag van zijn verblijf in Dren the reed hij naar Appingedam. 'Ik was er wel eens langs gereden, maar nog nooit in het centrum geweest. Na één keer vragen was ik ter plaatse.' De weg waar hij inreed, was aan een kant bebouwd, aan de andere kant lag een zwembad met een groot parkeerter rein. Daar zette hij zijn auto neer, stak de straat over en belde verwachtingsvol aan. Er gebeurde niets, niemand thuis. 'Dat heb je als je onverwachts gaat.' Hij scheurde een blaadje uit zijn agenda, waarop hij schreef: Groeten van Ben van den Berg uit De Waal, Texel. Hij zette zijn telefoonnummer erbij, gooide het briefje in de bus en liep terug naar het parkeerterrein. Dan maar richting Delfzijl om een paar kennissen op te zoeken. 'Ik had alleen het probleem dat ik niet wist hoe ik vanuit het cen trum op de weg naar Delfzijl kon ko men. Ik stond bij de auto en zag een werkman uit het zwembad komen. Ik nep hem aan: meneer hoe moet ik op de weg naar Delfzijl komen?' De man vertelde hoe hij rijden moest en merkte op: aan uw stem te horen komt u niet uit deze omgeving. Ach, zei ik, afstanden zijn er eigenlijk van daag de dag niet meer. Ik kom van Texel, 200 kilometer hier vandaan.En hij vertelde dat hij nog pech had ook. Nu was hij voor het eerst van zijn le ven in Appingedam, om iemand te zoeken waar hij als kind mee op school had gezeten. Een buurjongen, die hij al 67 jaar niet had gezien, en nu was er niemand thuis. Tot zijn ver rassing bleek de werkman precies te weten over wie hij het had. 'Ruuls? Oh, maar die leeft niet meer. U bent bij zijn zoon geweest, bij Jan Ruuls Maar zijn vrouw leeft nog wel! Die woont in het andere blok.' Van den Berg bedacht zich geen moment. 'Die vrouw zei me mets, maar ik kon natuurlijk wel met haar over haar man praten! Dus ik stak weer de straat over en belde aan bij het andere blok. Ik zag wel dat er een andere naam op de deur stond.' De deur ging open en hij vroeg: 'Bent u mevrouw Ruuls?' De vrouw keek hem met grote ogen aan. 'Mevrouw Ruuls? Die leeft niet meer...' Van den Berg had weer pech en be greep dat zijn zoektocht nu echt ten einde liep. Wel legde hij aan de ver baasde vrouw uit waarom hij bij haar aangebeld had. Na het hele verhaal aangehoord te hebben, glimlachte ze en zei: 'Maar als u Jo kende, dan kent u misschien zijn zusters ook wel.' 'Ja waarachtig, Geertje en Kina.' 'Me neer', zei ze, 'ik ben een vriendin van zijn zusters.' Nu was het de beurt aan Van den Berg om verbaasd te zijn, wat een toeval. 'Maar', vervolgde de vrouw, 'nu heeft u weer pech, want Geertje woont in Groningen en Kina, de jongste, die hier ter plaatse woont, is vandaag niet thuis. Maar ik weet waar ze is, komt u maar even binnen.' De vrouw pakte de telefoon, draaide een nummer en Van den Berg hoorde haar zeggen: 'Ik heb hier een meneer op bezoek die zichzelf zal voorstellen. Hier komt-ie.' 'Ik dacht, dat mens weet natuurlijk van niets, dus ik zal heel langzaam spreken. Spreek ik met Kina Ruuls? Je spreekt met Ben van den Berg van De Waal op Texel Weet je nog wie dat is?' Er viel een stilte aan de andere kant van de lijn. 'Een moment daarna kraaide ze het uit: jaaaa, ik weet het nog, hoe kom je daar nou! Wat verschrikkelijk jam mer dat ik net vandaag niet thuis ben. Ik had je graag willen zien.Na nog wat woorden gewisseld te hebben, werd het gesprek beëindigd Van den Berg liet zijn adres achter en vertrok. Verder gebeurde er niets meer, tot op Een foto uit het archief van Van den Berg, Waal en medewerkers. met daarop de vroegere zuivelfabriek van De een avond, zo'n drie weken later, de telefoon ging. Kina Ruuls uit Appingedam. Ze had al eerder willen bellen, maar was het briefje dat zij van haar vriendin had gekregen, kwijtge raakt. Ze vond het erg jammer dat ze elkaar misgelopen waren en zegde hem toe te schrijven. 'Een paar da gen later kwam er een leuke brief, waarin ze schreef hoe het haar al die jaren vergaan was. Haar man was inmiddels overleden. Ook vroeg ze naar de meisjes van school.' Van den Berg vond het een leuke brief en schreef terug. En zo ontstond er een maandelijkse briefwisseling. Na een jaar werd de sfeer wat vriendschap- pelijker. Beiden hadden het gevoel elkaar een beetje te kennen en Van den Berg had een sympathieke in druk van haar gekregen. 'Zo schreef ze dat ze het nog steeds jammer vond dat haar ouders weer waren teruggekeerd naar Appingedam. Ze had haar hele leven wel in De Waal willen blijven. Heb ik geschreven: als jij nou zo vol herinnehngen aan De Waal bent, kom dan een week loge ren. Dan kunnen we volop naar De Waal en over Texel. En ik schreef er bij: ik heb een onberispelijke logeer kamer, er zit alleen geen slot op de deur... Maar ik garandeer je een rus tige nacht en je hoeft niet bang te zijn dat ik je lastig zal vallen. Ze bedankte hem hartelijk voor de uitnodiging, maar had al besloten die zomer drie weken naar Texel te ko men. Met een zuster en haar vriendin in een bungalow op De Vogelmient in De Koog. Ze vond dat ze elkaar daar wel konden ontmoeten. 'Dat is ge beurd. Ik kreeg een telefoontje: we zitten er, kom je morgenavond op de koffie? Ik er naartoe. Het was prach tig weer en de drie dames zaten bui ten. Wie van de drie... Een van de dames stond op, maar ik had haar al herkend. Mijn eerste kennismaking met Kina na 68 jaar!' Het werd een gezellige avond. Ze vertelden wat ze hier allemaal al ge zien hadden en dat ze naar een dia avond in de kerk van De Koog waren geweest, waarvan ze erg hadden genoten. 'Nou, zei ik, als jullie nog meer dia 's willen zien, ik fotografeer al 65 jaar en heb wel 800 dia's van Texel. Dat wilden ze wel en zodoende zijn ze een avond bij mij thuis ge weest. Daarna werd het weer corres- Ben van den Berg: 'Er zijn niet zo veel leeftijdsgenoten meer, maar ik verveel me nOOit.fFoto Gerand Timmerman) ponderen. Ondertussen dacht ik er nog vaak aan terug. Maar over haar broer, waar het me uiteindelijk om ging. had ik nog niets gehoord.' 'Ik dacht, geen gedonder, als ik weer in Drenthe kom. zoek ik haar op zo dat ik eens rustig over die jongen kon praten. Ik naar Appingedam. Ze was stomverbaasdHoe kom jiij hier nou? Nou ja, rijdende...' Van den Berg houdt wel van een grapje. Er werd een flinke pot thee gezet en eindelijk kon hij voluit over haar broer praten. 'Hartstikke leuk, ik vond het een sym pathieke vrouw.' Uiterlijk half zes moest hij weg, want hij wilde de eén- na-laatste boot halen. Om vijf uur begon hij zijn horloge in de gaten te houden. Naarmate het later werd, keek hij een keertje extra. 'Wat zit je toch geregeld op je horloge te kij ken?' Van den Berg zat op hete ko len, hij moest nu echt weg, maar had nog een brandende vraag. Hij wilde nog graag een paar boterhammen mee. want hij had mets in huis. 'Bo terhammen mee?' Daar had ze op zich geen bezwaar tegen, maar hij kreeg ze niet. 'We zijn nog lang niet uitgepraat. Er zit geen mens op je te wachten, ik maak het logeerbed wel in orde en je blijft maar.' Van den Berg bleef niet één, maar wel drie dagen. Lees verder op pagina 6 Sterven doe je niet ineens maar af en toe een beetje en alle beetjes die je stierf, 't is vreemd, maar die vergeet je het is je dikwijls zelfs ontgaan je zegt: ik ben wat moe, maar op 'n keer dan ben je aan je laatste beetje toe. Toon Hermans Op 91 -jarige leeftijd heeft God tot Zich genomen mijn geliefde man, onze lieve vader, grootvader en overgrootvader Pieter Broekman Naaldwijk, 21-1-1912 Texel, 9-2-2003 Den Burg: C.J Broekman-Krol Geer de Ridder-Broekman Cees de Ridder Jan en Kitty Ronald Makkum: Leni van der Kooij-Broekman Klaas van der Kooij Colinda en Richard Odessa, Rochelle Elles en Ronald Martin en Titia Rens De Waal: Henk Broekman Ans Broekman-Kuip Julianadorp: Hanneke Witte-Broekman Frans Witte Inge en René Eline De Zes 12, kamer 204, 1791 EX Den Burg Woensdag 12 februari is er van 17.00 tot 19.00 uur gelegenheid tot condoleren in Afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg. Donderdag 13 februari wordt om 13.30 uur de rouwdienst gehouden in de N.H. kerk, Hogereind 2 te De Waal. Aansluitend vindt de begrafenis plaats op het Waalder kerkhof. Na afloop kunt u de familie ontmoeten in „Hotel Den Burg", Em- malaan 4 te Den Burg. Vol verdriet, maar dankbaar voor wat hij voor ons is geweest, delen wij u mede dat na een arbeid zaam leven is overleden onze lieve vader, groot- en overgrootvader Pieter Cornelis Vlaming (ome Piet) weduwnaar van Tetje Wijbenga op de leeftijd van 85 jaar. Maarten en Klaasje Wendy en Robin Justin Linda en Erwin Joop en Mieke Rik Bas Carla en William Kevin Danique Bibi Texel, 10 februari 2003 De Gollards Vader is opgebaard in Uitvaartcentrum Texel, Bemhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 13 fe bruari van 19.30-20.30 uur in het uitvaartcentrum en na de crematieplechtigheid in het cremato rium. De crematieplechtigheid zai worden gehouden op vrijdag 14 februari om 16.30 uur in cremato rium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres: J.J. Vlaming, Klif 17, 1797 AK Den Hoorn, Vol verdriet, maar dankbaar voor wat hij voor ons is geweest, delen wij u mede dat toch nog on verwacht is overleden mijn lieve man, onze zorg zame vader en opa Jan Johannes van Leeuwen echtgenoot van Petronella J. Bruin op de leeftijd van 74 jaar. P.J. van Leeuwen-Bruin Kinderen en kleinkinderen Texel, 10 februari 2003 De Ruyterstraat 47, 1792 AJ Oudeschild Jan is overgebracht naar Uitvaartcentrum Texel, Bemhardlaan 147 te Den Burg. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op vrijdag 14 februari om 12.00 uur in cremato rium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na de crematieplechtigheid is er gelegenheid tot condoleren. Liever geen bezoek aan huis. Van actieve, rondrennende Nico, veranderde je in een rustige man in de rolstoel. Rustiger, maar ontdeugend bleef je! Verdnetig, maar met fijne herinnenngen geven we kennis van het overlijden van onze broer, zwager, oom, medebewoner en vriend Nico Kuip Den Burg-Texel, 8 juli 1950 Nieuwveen, 7 februari 2003 Jan Gerard en Truus Esther en Jeroen Carlo en Kim Netty t Joke t Team en bewoners Esdoorn 5 Maria Nico is thuis in Esdoorn 5. Correspondentie-adres: J. Kuip. Wilhelminalaan 8, 1791 AN Den Burg-Texel Huize Ursula, Esdoorn 5, A.H. Kooistrastraat 130, 2441 CP Nieuwveen De Avondwake zal dinsdag 11 februari worden gehouden om 19.00 uur in de kapel van Huize Ursula, na afloop is er gelegenheid tot condole ren in het restaurant. De Afscheidsdienst zal plaatsvinden op woens dag 12 februari om 10.00 uur in bovengenoemde kapel. Ook zal er woensdag op Texel een dienst wor den gehouden om 14.30 uur in de R.K. kerk te Den Burg, aansluitend zal de begrafenis plaats vinden op de R.K. begraafplaats. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in „De Witte Burcht", Molenstraat. Niets wordt meer hetzelfde... Ik wil ieder bedanken voor het medeleven bij het over lijden van MARTIN Het was hartverwarmend! Ook namens Marianne, Joris, Tony en Joke Joep van der Wal Op vrijdag 14 februari wordt onze moeder, oma en grootoma Catharina Timmer-Mechielsen Wij vieren dit in huiselijke kring. Langs deze weg willen wij iedereen hartelijk bedan ken voor de bloemen planten, kaarten en enve loppen die wij mochten ontvangen bij ons 50-ja- rig huwelijksfeest. Fam. Huib en Thea de Ridder Witte Kruislaan ONROERENDE GOEDEREN TAXATIES HYPOTHEKEN ASSURANTIËN TE KOOP m OUDESCHILD De Ruyterstraat Onze woninggids wordt u op aanvraag toegezonden Aan de voet van de waddendijk gelegen woonhuis met garage op totaal circa IS5 m2 onder- en bijgelegen eigen grond. Via een steeg aan de voorzijde bereikt u de achterom met tuin en zonnig plaatsje. INDELING: een ruime hal/entree met kelder kast en trapopgang, woonkamer met open slaande tuindeuren naar het terras, halfopen keuken bijkeuken, badkamer met ligbad, douche en toilet. Boven een overloop. 4 slaapkamers, een dak terras en een vlizotrap naar de beloopbare bergzolder Achter de woning een leuk tuintje met een knus plaatsje. De garage met hobbyzolder is met auto te bereiken via de Kerkesteeg. v.nv. Deze keurig onderhouden woning is op korte termijn te aanvaarden TE KOOP m DE C0CKSD0RP Hoofdweg 75 Heerlijk landelijk gelegen, in het agrarisch buitengebied van polder Eijerland met verspreide bebouwing in de nabijheid, een X vrijstaande semi-bungalow met garage/hobby- V schuur (8x6 m), erfverharding. tuin en weiland. Perceelsgrootte circa 3600 m2 eigen grond Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat S? Postbus 87 1790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 en 0222 31 34 29 Fax: 0222 31 39 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Privé: dhr. P. Kuip Cm. Tel 11 ZO II dhr j P Coutinho Tel. II 46 6S dhr. H L Trap Tel. II 9Z 4Z Aangesloten bij: INDELING" hal/entree, trapopgang, toilet, slaap kamer en badkamer met ligbad, douchehoek en wastafel, woonkamer met mooi uitzicht, keuken met mbouwapparatuur, bijkeuken. Verdieping: 2 slaapkamers en badcel. Het woonhuis is ca. 20 jaar geleden gebouwd, de garage/hobbyschuur ca. 2 jaar geleden. Het geheel is tiptop onderhouden Voorzien van nieuwe aardgas HR cv-ketel Het pand heeft een prima bezonning. Thans heeft het perceel de bestemming Aa blok. Oplevering kan binnenkort geschieden Maricoweg 6 - Den Burg - S 0222 31 24 47

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3