Openbare orde in afgelopen seizoen Eerst onrustig; later veel beter r Plan: vier kilometer extra tuinwallen op Hogeberg zjmm: «SPI CDA start campagne met krachtige taal Uitleg over alcohol voor vrijwilligers sportclubs TEK00P .TEXELSE J COURANT' Schapenhouderij I .andbouwgrond T Wie zijn dit? 1-1-2 DINSDAG 11 FEBRUARI 2003 at betreft de openbare orde heeft het afgelopen hoogsei- en in Den Burg en De Koog weinig problemen gegeven, de periode die daaraan vooraf ging was het vaak veel Inder rustig. In de weekends van mei en juni was er zelfs st enige regelmaat sprake van overlast en geweld in een Itvang die niet eerder was waargenomen, zo blijkt uit de jineentelijke evaluatie, waarin diverse mogelijkheden om t verdere verbetering te komen, aan de orde worden ge- trust in het hoogseizoen (augus- I was zelfs 'zeer rustig') kan ISjelijk worden toegeschreven n een verschijnsel waar de me igen op Texel over verschillen: igloop van het aantal jongeren, de verminderde klandizie bij atte horeca zou daarmee te en hebben. itraat werd wel gedronken. Meer in vorige jaren werd geconsta- dat alcoholische dranken die huis of vakantieadres werden ■genomen op straat werden op- ■onken, wat volgens de Alge- le Plaatselijke Verordening (APV) loden is. Er lag dan ook meer glas itraat. Lege flesjes worden daar it gegooid of achtergelaten. Ook orecabedrijven werd glaswerk j£ naar buiten genomen. Het ko- ffide seizoen zal hierop scherper mien gelet. Vroeg problemen in de aanloop van het Koen begonnen al vroeg. Vanaf Hwas er een verschuiving van het Ranspubliek van Den Burg naar VERVOLG VAN PAGINA 1 zicht kunnen bewerken. Volgens :m is het allerminst zeker dat de ihapenhouderij op de Hogeberg ekomst heeft. 'Daarom moet het iheer van de Hogeberg gericht zijn dé schapenhouderij en met op de ttiiur. Bijvoorbeeld een perceel van in pectare waarop je tien schapen judt, wat reëel is als beheersvorm. 5n boer heeft dan bijvoorbeeld 500 ;hapen met ooipremierechten en 30 liBtare land op de Hogeberg. Als fir een goede beheersvergoeding pnover staat, zou je tot een ren- Ijele bedrijfsvoering kunnen ko- Alleen op die manier kun je dit lurlandschap in stand kunt hou- Anders loop je de kans dat je straks zoogkoeien of andere die- tfrijgt.' Ovmciebestuurder Bob Verburg Bnomie), die met CDA-partijge- ot en gedeputeerde Hans Schip- l(Openluchtrecreatie) vrijdag aan lig was op een bijeenkomst in irama over de problematiek, uitte sympathie voor zo'n regeling, idevogelbeheer is bedoeld om aide soorten in stand te houden, is het logisch dat je als ie het Ise schaap op de Hogeberg in houden daarvoor ook een re ling in het leven roept. Hiervoor ■jpt een uitzondering moet worden maakt op bestaande regelingen, fiat alleen boeren op de Hogeberg De Koog. Daar komt bij dat er in mei en juni veel evenementen waren die nogal wat publiek trokken. In de weekends van het voorseizoen was regelmatig sprake van overlast en geweld. De trage afvoer van het uitgaanspubliek speelde daarbij een rol. Begin juni was er daarom overleg met diverse betrokkenen en werden extra maatregelen getroffen wat be treft toezicht en vervoer. In totaal ontving de gemeente 43 klachten over lawaai, vernielingen en andere vormen van seizoensoverlast, dat is méér dan in het seizoen 2001 Bus Mede als gevolg van het nog niet beschikbaar zijn van de Nieuwe Toe komst was ook Den Burg een popu laire uitgaansplek, met name Question Plaza. Grote groepen jon geren trokken van de badplaats naar de residentie, veelal gebruik makend van de Question-bus. Op de in- en uitstapplaats aan de Ruijslaan bij het jeugdterrein van de RST leidde dat tot overlast voor de omwonenden. Naar aanleiding van klachten hielden meer mensen ter plekke een oogje in het zeil waardoor de situatie beter werd. Door een andere aanrijroute te ne men konden de passagiers uitstap pen aan de kant van het bos en dus niet bij de huizen Het bospad van de uitstapplaats naar de camping is met verlicht. De jonge ren gaan dus het duister in en zien niet waar ze heen lopen, wat aanlei ding is tot veel geschreeuw. Staats bosbeheer is inmiddels gevraagd mee te werken aan tijdelijke (alleen 's zomers) verlichting van het pad. De kosten voor drie lichtmasten met ka bel belopen €4.300,- plus jaarlijks €450,- voor het plaatsen en verwijde ren. B en w hebben inmiddels beslo ten na te gaan of in dit geval lichtpun ten met zonnepanelen kunnen worden gebruikt. Deze lampen bran den op accu's die overdag worden opgeladen. Een kabel kan dan ach terwege blijven. Rustig De natte horeca kreeg minder klan ten. Was het in 2001 vooral op zater dagavond zeer druk met lange rijen wachtenden, het afgelopen jaar kwam dat nauwelijks voor. In de weekends was het wel druk. maar niet bijzonder. Op doordeweekse dagen was het rustig tot zeer rustig. De politie heeft geen overschrijding van de sluitingstijden geconstateerd. 'De horeca heeft zich ook dit jaar weer prima aan de afspraken gehou den'. Wel heeft de burgemeester drie bedrijven gesommeerd beter te letten op klanten die glaswerk mee naar buiten nemen. De problemen rond het afvoeren van het uitgaanspubliek na sluitingstijd zijn nog niet uit de wereld. Nog steeds is er te weinig vervoersca paciteit om de toevloed van passa giers snel te verwerken. Toch is er volgens de gemeentelijke rapportage verbetering opgetreden in vergelij king met vorige jaren. De borrel- en discobussen van De Metro en Connexxion vervoerden 343 perso nen naar Den Burg of De Koog, wat iets meer is dan vorig jaar. Hoewel dat aantal met groot is, gaat er toch een gewenst effect vanuit als op het druk ste moment van de nacht tientallen personen tegelijk naar hun slaap- adres vervoerd willen worden Dus is de borrelbus ook dit jaar gewenst, in het voorseizoen ook in de zaterdag nacht. Draaicirkel Het streven is de jongeren zo dicht mogelijk bij hun slaapplaats af te zet ten. Daarom is bekeken of ze kunnen uitstappen bij de hoofdingang van RST-campmg Kogerstrand. Bij het parkeerterrein aan de noordkant kan het met, omdat de draaicirkel van de bus daarvoor te groot is. Ook de par keerplaats aan de voorkant van het RST-kantoor biedt onvoldoende ruimte. Wel zou het mogelijk zijn de bus het grote parkeerterrein aan de zuidzijde op te laten rijden en de jon geren daar te laten opvangen door RST-bewakers. Probleem is echter dat de buschauffeur slechte ervarin gen heeft met het njden door het cen trum van De Koog via Nikadel en Badweg. Er zitten in dat parcours enkele scherpe bochten, waar zó langzaam moet worden gereden dat inzittenden via de nooddeuren naar buiten springen en dan in groepjes door het dorp trekken, wat niet ge ruisloos gebeurt. Het lijkt daarom beter het te zoeken in meer toezicht en begeleiding bij het ophalen en wegbrengen, in combinatie met de andere aanrijroute. Permanent toilet Voor de openbare orde in De Koog zijn ook de sanitaire voorzieningen van belang. Thans wordt met tijdelijke voorzieningen gewerkt, waarmee elk seizoen EUR2.000,- is gemoeid.De bedoeling is om in 2004 een perma nent toiletgebouw (ook voor vrou wen) en een permanent unnoir te rea liseren nabij de taxistandplaats. Nauw samenhangend hiermee zal de doorbraak tussen Dorpsstraat en Nikadel een ander aanzien krijgen. Het is nu een soort steeg, maar als het voormalige brandweergebouwtje en het transformatorhuisje verdwij nen, kan een volwaardige verbinding worden gemaakt. voordeel hebben van zo'n beheers vorm en dat andere schapenhouders niet gaan profiteren van de proble men hier.' Gedeputeerde Schipper zag het als zijn taak zich er sterk voor te maken dat de systematiek van vergoedingen wordt aangepast. 'We moeten ervan af dat er een regeling wordt gemaakt die dan voor het hele land moet gelden. De regionale iden titeit, kracht en verscheidenheid moeten het uitgangspunt zijn.' Toezegging Dick Drijver, van agrarische natuur- verenigmg 'De Lieuw': 'Het probleem met het Programma Beheer, waarvan de verschillende pakketten voor agrarisch natuurbeheer onderdeel zijn, is dat het een landelijke regeling is, die door het ministerie van LNV wordt samengesteld. Als je daar een extra pakket in onder brengt, dan bestaat al snel de vrees dat er een precedentwerking voor andere rege lingen van uit gaat.' Hij wees er op dat er plannen bestaan om bepaalde pakketten voor agrarisch natuur beheer toe te spitsen op de regio. Volgens Drijver wordt het programma beheer momenteel geëvalueerd. Hij vroeg de provinciebestuurders zo'n pakket aan te vragen bij LNV, een toezegging die hij van beide bestuur ders kreeg. De discussiebijeenkomst in Pano rama, waarbij vertegenwoordigers van de provincie, de gemeente en andere instanties aanwezig waren, werd ook bijgewoond door de meeste boeren met weiland in het Hogeberggebied. Er is een reële kans dat er meer tuinwallen in het Hogeberggebied komen. Een inventarisatie onder boeren heeft uitgewezen dat er behoefte is aan vier kilometer extra tuinwallen. Het onderzoek is uitge voerd door Staatsbosbeheer (SBB) en Natuurmonumenten, die samen zo'n 180 hectare weiland op de Hogeberg verpachten. Er wordt ook nagedacht over uitbreiding van de zogeheten holle weggetjes. Het gaat om nieuwe tuinwallen, op plaatsen waar nu bijvoorbeeld wei landen nog zijn omheind met ursusgaas. Dat de boeren voorstan der zijn van extra tuinwallen, die van oorsprong al in het gebied voorko men, heeft te maken met landschap pelijke argumenten, maar ook met praktische. De tuinwallen zorgen voor beschutting en vormen een natuur lijke afscheiding tussen twee perce len, waardoor het overbrengen van bepaalde infecties van het ene naar het andere weiland beter is te voor komen dan met gaas. Met de aanleg van de tuinwallen is een investering van €140.000,- gemoeid. De vereni ging voor Agrarisch Natuurbeheer Texel De Lieuw zal voor de bekostiging een aanvraag indienen bij de provincie Noord-Holland, die een subsidieregeling voor landschapselementen heeft. Ver wacht wordt dat de provincie vijftig procent van de kosten zal betalen. De rest kan via de Subsidieregeling Gebiedsgericht Beleid worden be- VERVOLG VAN PAGINA 1 waren er aanvankelijk 26. Door rijfsbeeindiging en andere oorza- zijn nog ongeveer de helft van de rijven over. In overleg met Staats beheer en Natuurmonumenten is eken welke bedrijven in aanmer- zouden komen voor verplaat- zodat ze buiten de natuurgebie- vallen. Gekeken is naar bedrijven ir in de toekomst een boterham is erdienen die door jonge onderne mers worden gerund. Dat blijken er negen te zijn. 'We hebben die bedrij ven - op één uitzondering na allemaal veehouderijen - op de kaart gezet. En daarnaast hebben we bekeken welke grond te koop is, ongeveer 300 hec tare.' Vlaming gaf overigens wel aan dat deze bedrijfsverplaatsing annex kavelruil zich nog in het 'brainstormstadium' bevindt. Grasland Bijkomend voordeel van de verplaat singen is dat de hoeveelheid gras land, volgens de laatste berekenin gen 4.100 hectare, op Texel naar verwachting zal toenemen. 'Nu zijn deze bedrijven overwegend groen. Als ze verhuizen, dan blijft het gras land. Maar ze komen merendeels op land terecht van boeren die niet meer zo actief zijn. Die grond is doorgaans verhuurd aan bedrijven die er maïs, aardappelen of bollen telen en gaat dan dus terug naar de veehouderij.' Vlaming drukte Verburg op het hart dat als een boer meewerkt aan ver plaatsing hij hier geen geld op zou moeten toeleggen. 'Want meer in komsten kan hij uit zijn nieuwe bedrijf niet halen. Hij zit vast aan z'n melk en bietenquotum.' De provincie bestuurder zei wel mogelijkheden te zien. kostigd, waarbij in totaal maximaal 90 procent wordt gesubsidieerd. Voor de rest moet nog dekking worden ge vonden. Ambachtelijk Waar aan de ene kant nieuwe tuin wallen worden gebouwd, mopperen boeren in hetzelfde Hogeberggebied over de karige beheersvergoeding voor de bestaande tuinwallen. De gemeente keert per strekkende me ter jaarlijks €1.40 uit, een bedrag dat in het langdurige bestaan van de re geling nooit is verhoogd. Ter verge lijking: de kosten van de aanleg van tuinwallen zijn peristrekkende meter nu circa €35,-, terwijl destijds voor 35,- een meter tuinwal kon worden aangelegd. De vergoeding staat dus niet meer in verhouding tot de kos ten die boeren moeten maken om de tuinwallen in stand te houden. Martin Kikkert: 'Je komt in een neergaande spiraal. Zo'n tuinwal slijt, klinkt in en wordt smaller. Het volstaat niet zo maar een paar zooitjes erop gooien, maar tussen nu en vijftien jaar moet je ze gewoon vernieuwen. Dat is sinds mensenheugenis ook altijd ge beurd. Het leeuwendeel is ambach telijk werk en dat betekent dus veel uren en veel kosten maken.' Vergoeding De gemeente voert voor de provincie de Regeling Onderhoud Land schapselementen uit, waarvoor Texel een beheersvergoeding van €120.000,- ontvangt. De provincie heeft dit bedrag jaarlijks geïndexeerd (verhoogd), maar de gemeente heeft deze verhoging nooit uitgekeerd aan de betreffende boeren. Dat komt doordat uit de vergoeding van de provincie ook het beheer van kolken wordt vergoed en bovendien het aan tal strekkende meters tuinwal dat voor een vergoeding in aanmerking komt, is toegenomen. Het geld uit Haarlem is dus wel besteed aan on derhoud van het Hogebergland- schap. Toch is de gemeente niet doof voor de klacht van de boeren dat de beheersvergoeding niet meer toerei kend is. Bij de discussie over het Landschapsbeleidsplan die binnen kort wordt gehouden, zal het college aan de raad voorstellen dat ook de gemeente zelf een bijdrage gaat le veren aan het tuinwallenbeheer, zo dat de vergoeding alsnog kan worden geïndexeerd. Overigens gaat de ge meente uit van de bestaande tuin wallen en zijn de beheerskosten van de nieuwe 4000 meter niet in de voor stellen ingecalculeerd. 'Dit zou wel eens een probleem kunnen worden', verwacht Dnjver, die hoopt dat het Landschapsbeleidsplan een oplos sing kan bieden. Holle weggetjes Een ander plan is de aanleg van nieuwe holle weggetjes in het Hoge berggebied, zodat de mogelijkheden om te wandelen in dit gebied worden uitgebreid. SBB en Natuur monumenten willen de bestaande paden met elkaar verbinden, zodat wandelaars niet langs de asfaltwegen hoeven te lopen. Een concrete mo gelijkheid doet zich voor bij Den Burg, waarbij het Hoge en Lage Kruuske weggetje met elkaar kunnen worden verbonden. Verder sprak districts hoofd Jaap van Groenigen van SBB de wens uit op de Hogeberg een maximumsnelheid van 60 kilometer per uur in te voeren, wat volgens hem ten goede komt aan de veiligheid van fietsers. Ook zei hij aan de slag te willen met de kwaliteit van het Skillepaadje, waar gebruikers nu last ondervinden van plassen op het pla veisel. Ofi- 15 0 02 o 04 i 'I hgt naar schatting 300 hectare agrarische grond te koop. (Foto Gomrd Timmerman) Een dertigtal barvrijwilligers van verschillende Texelse sport verenigingen nam zaterdag deel aan de Instructie Verantwoord Alcoholgebruik (IVA) in de kantine van Texel '94, Het behaalde certifi caat maakt de deelnemers verant woordelijk voor het in goede banen leiden van het alcoholgebruik in hun sportkantine. De twee uur du rende cursus werd gegeven door Rob Vermist, een medewerker van de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond, die in het verleden en kele voetbalwedstrijden op Texel floot. Op 1 november 2000 is de nieuwe Drank- en Horecawet van kracht ge worden. Een jaar later kregen sport verenigingen met een kantine in eigen beheer uitgebreide informatie over de wet. Eerder moest bij het schenken van alcohol altijd een club medewerker aanwezig zijn die het diploma Sociale Hygiéne op zak had. Nu volstaat een IVA-certificaat op naam van één van de bar- medewerkers. Ook dient het bestuur een reglement op stellen met daarin de regels met betrekking tot het alcoholgebruik in de kantine. Tijdens de instructie gaf alleen Texel'94-voor- Het blad Margriet publiceerde in april 1961 een artikel over het voorjaar op Texel. Bij het artikel werd onder meer bijgaande foto afgedrukt van vier kin deren met een soggie, in de omge ving van Den Hoorn. Wie weet wie de afgebeelde kinderen zijn, kan dit doorgeven aan Maarten Stoepker, tel. 312940. Op de foto van vorige maand stond machinist Piet Spigt naast de gemeentewals De foto is waarschijnlijk kort voor de oorlog gemaakt. zitter Werner van der Meer aan het betreffende document te hebben. 'Ie dere vereniging heeft zo'n reglement nodig, anders kan het je vergunning kosten', aldus Carla Schrama van Jongerenwerk, die met Sportservice Texel en de Welzijnsstichting het ini tiatief nam voor de instructie. Vermist begon de instructie met een uitleg over de taken en verantwoor delijkheden van een barvrijwilliger, gevolgd door een inhoudelijk praatje over de Drank- en Horecawet. Op één van de sheets met verantwoor delijkheden stond dat een bar vrijwilliger tijdens zijn dienst geen al cohol mocht nuttigen, wat tot gelach in de zaal leidde. Vervolgens was het woord aan Marja Kampstra, die het beleid namens de gemeente toe lichtte. 'Ik hoef met volgende week alle reglementen al binnen te hebben, maar denk er wel eens over na.' Na dat Vermist had verteld over de effec ten en het gebruik van alcohol, kwam de praktijk van het verantwoord schenken aan de orde. 'Tot op welke hoogte ben ik verantwoordelijk voor het welzijn van anderen?', bleek een vraag die meerdere mensen graag beantwoord zagen. Zo bleek dat de barvrijwilliger rekening moet houden met jeugdleiders, minderjarigen en VERVOLG VAN PAGINA 1 becijferde onlangs dat door het na delig effect van de PKB op de werk gelegenheid, er op Texel en Den Hel der op termijn 4.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Hoewel de PKB Wad denzee formeel nog niet van kracht is. hanteren rechtbanken nu al de uit gangspunten daann. Zoals onlangs, toen de Raad van State oordeelde dat het parkeren van boorplatforms in de Waddenzee niet meer kan. Te gek Nijpels en de zijnen vonden bij lijst trekker Schipper een gewillig oor. De politieke voorman nam het op voor de ondernemers 'Het is toch te gek dat de overheid aan de ene kant re gionaal economisch beleid stimuleert met heel veel geld, en dat je dat aan de andere kant via wetgeving alle maal weer terugtrekt.' Schipper be loofde inde verdere discussie over de PKB de belangen van de Noordkop over het voetlicht te brengen 'Want het is van belang om goede econo mische ontwikkelingen voort te zet ten. Wij gaan voor een bedrijvig Noord-Holland en daar kunnen we geen knellende keurslijven bij heb ben.' Dat economische ontwikkeling in deze regio per definitie ten koste gaan van de natuurwaarden in de Waddenzee, is volgens Schipper ab soluut niet het geval. 'Ik zie daarin geen tegenstrijdigheid. Ik denk dat er een hele goede balans mogelijk is tussen natuur, toerisme, economie en duurzaamheid Bovendien zijn eco nomie en bedrijvigheid van groot be lang.' De politicus moest erkennen dat de grote partijen in de Tweede Kamer, waaronder het CDA, hebben bijgedragen aan de totstandkoming van de huidige PKB 'Als je ziet door hoeveel instanties uit deze regio er bezwaar wordt gemaakt tegen de PKB, dan is voor ons duidelijk dat er een stevige lobby in de richting van de Tweede Kamer moet komen. Daarvoor hoefje de bescherming van de Waddenzee niet los te laten, maar zoeken naar een betere afweging, waarin de duurzame economische ontwikkeling in dit gebied een wat hogere prioriteit hebben dan tot dus ver het geval is geweest.' Eén van de beperkingen die voort vloeien uit de Planologische Kern beslissing Waddenzee (PKB) en waarover ondernemers zich zorgen maken, is het niet kunnen verplaat sen van de Teso-haven.'De toene mende verkeersstroom door Den Helder, als gevolg van groeiend toe risme, maar ook van het project met de oude Rijkswerf, noodzaakt op ter mijn tot een ngoureuze ingreep. Dat wordt door de PKB dus onmogelijk', vertelde J. Nijpels uit Den Helder bij de overhandiging van de petitie. Hij sprak namens ondernemers uit Den Helder en omstreken, namens de Texelse vissers (DETV), Teso, de Watersportvereniging en de Stichting Waddenhaven Texel en diverse an dere Texelse en niet-Texelse organi saties. Ook de ontwikkelingen in de jachthavens worden volgens Nijpels door de PKB tegengewerkt. Ook de nagestreefde dieptes van de vaar geulen zouden bij gevolg op termijn met haalbaar zijn. Volgens de PKB zou garnalenvisserij op de Wadden zee niet meer mogelijk zijn, omdat dit 'bodemberoerend' werkt. Nijpels: 'Dat is absoluut niet het geval.' Wie wel eens een rondvaarttochtje met de TX10 heeft gemaakt, is erop gewezen dat de netten dankzij een geleidings- systeem de bodem niet raken. Nijpels: 'Onderzoek van Alterra heeft aangetoond dat deze visserij geen verstoring oplevert. En toch wordt de garnalenvisserij door de PKB de nek omgedraaid.' Op grond van de PKB zou volgens Nijpels ook het aantal lig plaatsen voor pleziervaartuigen tot nul worden gereduceerd. 'Er is hier in Oudeschild een prachtige infrastruc tuur aangelegd, waar je straks niet meer aan mag leggen.' De organisatie Kop en Munt ook met mensen die met de auto naar de kantine zijn gekomen. De vrijwilligers die zaterdag de bijeen komst bij Texel'94 bijwoonden, kun nen allen hun certificaat tegemoet zien. Aankomende zaterdag wordt de instructie herhaald voor vrijwilligers van buurthuizen, jeugdhonken en caravans. Dit gebeurt in de Witte Burcht, aanvang 9.30 uur. Ook bar vrijwilligers van sportverenigingen die nog niet zijn geweest, zijn welkom. Een model van het benodigde alcoholbestuursreglement is op de website van het NOC'NSF te bezich tigen op www.nocnsf.nl. Verder kon Carla Schrama melden dat de Welzijnsstichting bezig is met de or ganisatie van een soortgelijke cursus over omgaan met agressie DAAR RED JE LEVENS MEE

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5