'Je ziet nu wat ze in het assortiment hebben r kerkstraf en geldboete geëist in fraudezaak F amilieberichten Cleine driehonderd bezoekers productenbeurs - .TEXELSE J C0URANT' 1 'Distributie via groothandel' 'Brandweer was op tijd in Oudeschild' Thé-Café vijfde bij wedstrijd Voorrangsborden bij wegversmalling Herinneringen aan Sint Jan Geen excuus voor 'alcoholgrap' 50 jaar! fJexeIaartjes VRIJDAG 14 FEBRUARI 2003 Zljm van slagerij Coënga toont zijn waar op de Texelse Producten Presentatiebeurs op vakantiepark De Krim. iFotoJvoer *on Hatiuw Een aantal producenten grijpt de beurs aan om nieuwe producten of ideeën aan de man te brengen. De Texelse bierbrouwerij presenteert een nieuwe versie van Skuumkoppe, dit- ■oducenten van Texelse pro leten en horecaondernemers jffen elkaar dinsdag tussen de xelse Producten Presentatie- iurs in sporthal De Kiekendief op kantiepark De Krim. Contacten jgen en eens met elkaar over de oducten praten luidde het de- s. Een kleine driehonderd men- n bezochten de beurs. jkt belangstelling bekijken eigenaar ®ark Röpke en chef-kok Sijp Ran van Jffiandpaviljoen De Zeester de vaat je Waddenzout in de stand van Sint jSbnatus. Rópke lijkt het wel wat om 'die binnen op tafel te gaan neerzet- 'Dat is toch leuker dan gewoon wit vaatje.' De twee besluiten in iderling overleg wel meteen dat ze dan alleen binnen neerzetten. 'Niet de tafels buiten, want dan worden i:ze waarschijnlijk gelijk meegeno- 'men Röpke en Ran zijn twee van iets min der dan driehonderd bezoekers die dinsdagmiddag rondliepen tussen de stands van 21 producenten. De beurs had een besloten karakter. De meeste van de 240 uitnodigingen waren verstuurd naar horeca-onder- nemers. Stichting Duurzaam Texel wilde hen en de producenten op die manier specifiek met elkaar in con tact brengen. Uit het vorig jaar ge- uden project Productgerichte ieuzorg van Duurzaam Texel en vijf telse bedrijven was naar voren <omen dat horecaondernemers t altijd een volledig beeld hebben n de Texelse producten. Rópke en Ran moet dat na de urs wel goed zitten. De twee staan elke stand uitgebreid stil. 'Je ziet wat ze allemaal in het assortiment ïbben', zegt Röpke. 'Je ziet het hier emaal bij elkaar liggen. En we heb- n even bijgepraat.' Dat laatste >rdt bij meerdere bezoekers en pro- ucenten op prijs gesteld. 'Dat ge- Burt vaak niet als je producten aan |èt afleveren bent', vertelt Kees Jfeyser van fruitbedrijf Molenbuurt. 'Je weet waar je het neer moet zet- en welke fusten je moet ophalen daar blijft het vaak bij. Een enkele ier maar loop je naar binnen.' in kleine rondgang langs bezoekers ert dat de meesten eigenlijk weinig J geen totaal onbekende producten jgenkomen. IJsboerderij Labora ordt een paar keer genoemd als een tedrijf waar men nog met zoveel van eet. De boerderij ging vorig jaar na |n aanloopperiode van twee jaar jficieel van start als ijsboerderij. Ei- enaar Piet Rodenburg maakt zelf pk een ommetje om collegae te ont- oeten. 'Bij toeristen ben ik wel be- Snd, nu moet het nog echt naar de preca toe.' Relaties irnold Langeveld van de PR-com- lissie van de WLTO benadrukt bij de pening dat de beurs mede moet lei den tot het aanknopen van duurzame relaties. 'We hopen een brug te slaan tussen horeca, landbouw en toe risme.' Oorspronkelijk hadden de or ganisatoren op de beurs een nieuw distributiesysteem willen presenteren om Texelse producten van producent naar afnemer te brengen. Die presen tatie blijft achterwege omdat het sys teem nog in ontwikkeling is. Lange veld: 'Maar het komt op de rit en ik durf te zeggen deze zomer.' Het sys teem wordt ontwikkeld door de werk groep Texels Product, die voortkwam uit het project Productgerichte Milieuzorg. In de werkgroep zijn de WLTO, Horeca Nederland afdeling Texel, de Stichting Stimulering Texels Product en de Vereniging Texelse Producten Promotie vertegenwoor digd. De coördinatie daarvan is in handen van Duurzaam Texel, dat ook de organisator was van de beurs. 'We proberen het gebruik van Texels producten te stimuleren', aldus coördinatrice Nienke Bloksma. 'Dat komt het milieu ten goede en daar naast is het voor ons makkelijk om de partijen bij elkaar te krijgen, leder heeft zijn eigen belangen en wij zit ten daar onpartijdig tussen.' Pip Barnard en Janien de Bruijn, die de opening begeleiden met een act, maken korte metten met het woord duurzaam. Zij introduceren de stich ting Langzaam Texel. Het woord langzaam moet volgens hen gelijk opgaan met duurzaam, maar het klinkt toch wat anders. Het gaat im mers om de langdurigheid, maar als daarvoor lang-zaam wordt gebruikt, is volgens hun act het woord duur tenminste uit beeld. En op zich mag het van Barnard en De Bruijn ook best wat langzamer aan gaan op het eiland. Terwijl ze hun boodschap naar voren brengen, wordt meteen even een fictief distributiecentrum geleid. Een goede telefoon en wat overleg, meer is er volgens De Bruijn en Barnard toch eigenlijk niet nodig. maal gebrouwen door brouwmeester Harrie Vermeer uit Oisterwijk, die een jaar geleden aan de slag ging in de bierbrouwerij. Het nieuwe Skuum koppe is een donker witbier gewor den met een stevige schuimkraag. Bedrijfsleider Maurice Diks presen teert het als een bier dat daardoor geschikt is om goed een half liter glas te vullen met een flesje van dertig centiliter. 'Je krijgt een mooi vol glas, maar je vraagt slechts de prijs van dertig centiliter.' Mary Smidt-Witte van de gelijkna mige slijterij laat de bezoekers een nieuwe variant van Tesselschade proeven. De likeur wordt opgewarmd in een theepot boven een waxinelichtje en aangevuld met een toefje slagroom geserveerd. 'Dit is een gat in de markt', zegt Smidt. 'Dit is heerlijk als je net een lange strand wandeling hebt gemaakt en je komt bij een strandpaviljoen. Het is nieuw, mijn zoon kwam twee weken geleden met dit idee.' Bij Keyser worden stoofpeertjes gepromoot en Donatus brengt zelfgemaakt ijs onder de aan dacht. Slager Goënga laat de bezoekers proeven van een zogenoemde lamsspread. 'Dat is gemaakt op ba sis van gekookte lamsham', vertelt Willem Goénga, terwijl hij de lamsspread op sneetjes witbrood smeert. Goënga is te spreken over de beurs. Het heeft hem een aantal nieuwe klanten opgeleverd en het verloopt goed. 'Een jaar of acht, ne gen geleden hebben we in Den Hoorn ook op een beurs van de Vereniging Texelse Producten Promotie gestaan, maar dat liep met. Reden de bussen leeg heen en weer. Dit is het werken waard.' Veel afnemers van Texelse producten zouden die het liefst bij een groothandel of transporteur bestellen als er een distributie systeem wordt opgezet. Dat blijkt uit een enquête die werd gehou den onder bezoekers van de beurs. Er werden ruim zeventig formulieren ingevuld. 39 procent van de ondervraagden geeft de voorkeur aan groothandel of transporteur, 22 procent ziet meer in een onafhankelijk centraal punt en 16 procent zou het liefst bij de producent zelf bestellen. Iets minder dan de helft van de onder vraagden zegt weinig gebruik te maken van Texelse producten en eveneens iets minder dan de helft zegt ze regelmatig te gebruiken. Een aantal maakt er nooit gebruik van of juist zoveel mogelijk. Twee derde zegt komend jaar meer Texelse producten te willen gaan gebruiken. Eenderde zegt dat niet van plan te zijn. In maart komt de werkgroep Texels Product bijeen om verder te praten over de opzet van het distributiesysteem. Volgens Nienke Bloksma van de Stichting Duurzaam Texel zijn de groothan dels op het eiland inmiddels ook benaderd over het initiatief en heb ben zij er belangstelling voor ge toond. Texelse producten zijn in geringe mate verkrijgbaar bij de groothandels. Producenten en af nemers moeten er zelf voor zorgen dat een product van de één bij de ander komt. Met een eigen distributiesysteem zou dat beter gestroomlijnd moeten worden. fficiervan justitie C. Zweers heeft Onderdag voor de rechtbank in Wkmaar wegens fraude een werk- Iraf van 120 uur en €5000,- boete «eist tegen een 56-jarige Amster- Bmmer. De man was van 1996 tot 1 met 2001 eigenaar van een grill- pom op Texel en wordt verdacht Bn het niet afdragen van loonbe- isting en het niet voeren van een eugdelijke loonadministratie. verdachte zou in 1996 bovendien in jaaropgaven aan het GAK heb- in verstrekt. Volgens het GAK heeft man in totaal voor zo'n €9500,- ifraudeerd. Justitie kwam de man het spoor nadat het GAK een aan- horecaondernemmgen op het ei- id had gecontroleerd. Amsterdammer had aangegeven it hij niemand in dienst had. Tijdens observaties werd echter duidelijk dat zeven mensen, onder wie ook zijn vrouw, bij het horecabedrijf werkten. Volgens de verdachte kregen zij hier voor niet betaald. Zo hielp een we duwe, wiens overleden man in de horeca werkzaam was geweest, wel eens een handje. Ook een professio nele pizzabakker kwam geregeld langs. Aan hem is €680,- betaald, maar dit was volgens de verdachte een cadeau. In zijn cultuur - hij is ge boren in Marokko - is dat heel nor maal. Justitie liep tijdens een doorzoeking van het huis nog iemand anders tegen het lijf. die beweerde ƒ50,- gulden per dag te ontvangen voor het werk dat hij verrichtte in de grillroom. De Amsterdammer ontkent dit. Deze medewerker was volgens hem zwakbegaafd en geen volwaar dige arbeidskracht. De huiszoeking leverde enkele kas boekjes op met namen en geld bedragen. De verdachte zei hierop dat hij de zaak wilde verkopen en in de boekjes hogere dagomzetten dan werkelijk gedraaid noteerde. De na men waren daarnaast grotendeels fictief, zo beweerde hij. De officier van justitie geloofde het verhaal van de Amsterdammer niet. Zo vond zij de verklaring over de kas boekjes niet erg geloofwaardig, om dat de 'zwakbegaafde' in beide kas boekjes voorkwam. Bovendien draaide de.zaak volgens Zweers veel meer omzet dan werd doorgegeven aan de instanties. Met het zwarte geld dat daardoor overbleef, be taalde hij de zwartwerkers. 'Je hebt immers zwart geld nodig om zwart werkers te betalen,' aldus de officier. J. Knap, de advocaat van de ver dachte, bracht daar tegenin dat de controleurs tijdens de observaties naar binnen hebben gekeken of af en toe in de grillroom een kop koffie heb ben gedronken, waardoor zij wellicht een verkeerde indruk hebben gekre gen. 'Soms gedragen mensen zich op zo'n manier dat ze geen gast lij ken.' aldus Knap. Hij schilderde zijn De brandweer was bij de uitslaande brand in Oudeschild op tijd aanwe zig. Dat zei burgemeester Joke Gel dorp dinsdag tijdens de raads vergadering. Piet Standaart (Texels Belang) stelde er vragen over, nadat hij door een ongeruste inwoner van het dorp was benaderd. De brand viel samen met de begra fenis van oud-brandweerman Marius Banda, waar veel leden van het Texelse korps naartoe gingen. Een ploeg uit Den Helder zat daarom tij delijk in de kazerne aan de Bernhard- laan in Den Burg. Volgens Geldorp rukte de dienstdoende ploeg om excact 12.57,19uuruit en arriveerden ze om 13.02,18 uur bij de brand. Om 13.00 uur excact gaf de brandweer al aan de meldkamer door dat er sprake was van een middelbrand, zodat er kon worden opgeschaald. Bij de be grafenis werden volgens afspraak daarna zes leden van het Texelse korps gealarmeerd, die zich daarop richting Oudeschild spoedden. Om 13.23,06 waren zij ter plaatse, aldus Geldorp. 'Er is snel, adequaat en pro fessioneel gewerkt.' De burgemees ter had de tijden opgevraagd bij de meldkamer, zodat ze een eind kon maken aan onduidelijkheden. Banketbakkerij Bos mag zich sinds woensdag één van de beste bak kers in Nederland noemen. Bos, met twee vestigingen in Den Hel der en sinds vorig jaar Thé Café Bos in de Weverstraat, heeft de vijfde plaats behaald in de finale van de wedstrijd 'bakkerij van het jaar'. De uitslag werd woensdag bekend gemaakt tijdens de Bakkerijdagen in Den Bosch. Volgens de jury heeft Bos een goed concept, doordat winkel en horecagedeelte zijn gecombi neerd. Het assortiment aan banket en gebak werd geloofd, de zaak heeft een herkenbare uitstraling en het werd als een sterk punt beschouwd dat de zaken in Den Helder en op Texel sterk op elkaar lijken. De jury vond wel dat de zaak op Texel zich verder op de lokale markt moet ont wikkelen. 'We moeten volgens de jury beter de horeca op Texel benutten', zegt Hans-Peter Winter van Thé- Café-Bos. In totaal deden 65 am bachtelijke bakkersbedrijven mee aan de wedstrijd. Bos was één van de acht genomineerden. Het was hét terugkerend onder werp tijdens de bezoeken van bur gemeester en wethouders aan Oudeschild: de wegversmallingen op de Redoute bij Oudeschild. Mogelijk kan het onderwerp nu van de agenda. De gemeente heeft voorrangsborden laten plaatsen. Eerder moesten automobilisten zelf uitmaken wie er voorrang had of kreeg bij de drie versmallingen. De gemeente had zich op het standpunt gesteld dat het verkeer zijn eigen verantwoordelijkheid had. De inwo ners van Oudeschild waren het daar niet mee eens en vonden dat er meer duidelijkheid moest komen. De drie wegversmallingen, neergezet om het verkeer vaart te laten minderen, had den al een paar maal tot ongelukken geleid. Koos Zegers, voorzitter van de dorpscommissie, waardeert het dat de borden zijn geplaatst. 'Nu is het duidelijk wie er voorrang heeft. Men sen beginnen het in de gaten te krij gen dat ze er staan en weten dat ze erop moeten letten. Ik heb ook het idee dat er minder hard wordt gere den.' Volgens Zegers is het ook goed dat de gemeente een parkeerverbod heeft ingesteld langs het Buurtje tus sen de RK-kerk en de Redoute. Het nieuwe Sint Jan aan de Bern- hardlaan houdt zaterdag 12 april, een dag na de officiële opening, open dag, waar iedereen welkom is om het complex te bekijken en kennis te maken met de activiteiten van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. De organisatie van de open dag is op zoek naar tastbare herinneringen aan de lange geschiedenis van Sint Jan, om op beide dagen ten toon te stel len. Daarbij kan gedacht worden aan beeldjes, gebruiksvoorwerpen of fo to's. Wie over dergelijk materiaal be schikt en dit voor de duur van de feestelijkheden af te staan, kan con tact opnemen met de SWOT, tel. 312696. cliënt af als een weldoener voor be hoeftige landgenoten. De persoon die bij de huiszoeking werd aange troffen, bleek niet rechtmatig in Ne derland te verblijven. Volgens Knap kan hij gedacht hebben: 'Ik moet aan tonen dat ik voor mezelf kan zorgen, anders denken ze misschien dat ik steel om mezelf te onderhouden.' De rechtbank doet donderdag 27 fe bruari uitspraak. Burgemeester Geldorp hoeft geen excuses aan te bieden voor de 'grap' over het alcoholverbod voor jeugdigen, het verzonnen plan dat het college kort voor Ouwe Sunderklaas liet uitlekken. Dat vindt de overgrote meerderheid van de raad, die een motie van die strekking van de PvdA naast zich neerlegde. Met de grap heeft het college de be stuurlijke geloofwaardigheid van het eiland in diskrediet gebracht, rea geerde Eric Hercules van de PvdA op de actie van b en w om 'willens en wetens foutieve informatie naar bui ten te brengen' 'Een openbaar ex cuus is wel op z'n plaats.' De overige fracties dachten daar anders over. 'We begrijpen de bedoeling wel. dat de timing van het college wat ver keerd uitviel houden we maar op on ervarenheid', doelde CDA'er Jan Koolhof op het feit dat 1 april een betere datum zou zijn geweest. Maria van der Spek (WD) was met geluk kig met de actie van de PvdA. 'U zei zelf met gelukkig met de publiciteit te zijn, maar nu iedereen het al lang ver geten is, zorgt de PvdA er met deze motie voor dat de media er weer aan dacht aan besteden.' Piet Standaart van Texels Belang maakte het wel erg bont. 'Ik wil het college een compli ment maken. Rust en gezelligheid zijn twee belangrijk pilaren onder de Texelse economie, en met de grap over het alcoholverbod heeft u dat imago versterkt.' Burgemeester Gel dorp volstond met de opmerking zich de overige 364 dagen van het jaar met serieus bestuurswerk bezig te houden. Verdrietig om haar heengaan, maar dankbaar dat wij haar zo lang in ons midden mochten hebben geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve moeder, oma en grootoma Allegonda Johanna van Sambeek (Gon) weduwe van Gerardus Silvester Philipse (Gerrit) ir Zeeland, 13 mei 1908 t Boxmeer, 10 februari 2003 Valkenswaard: Miep Spanjers-Philipse Henk Spanjers Eveline en Jeroen, Uese Roel en Elsbeth Erik en Roy Boxmeer: Jan Philipse Toska Philipse-Jilesen Bas en Peti Paul Cuijk: Sylvia Verschuren-Philipse Gérard Verschurent Dries en Petra, Manneke, Bas Michiel en Gaby, Manon Geert en Annemieke, Niels, Dieuwertje, Dirk De Koog: Nelly Philipse Frederieke en Laurens Philip en Monique, Daan, Mant Breda: Gon van Boven-Philipse Ad van Boven Francine en John Suzanne en Jan 10 februari 2003 Corr. adres: Sambeekseweg 21 5831 GK Boxmeer De uitvaartdienst wordt gehouden op zaterdag 15 februari om 13.30 uur in de Petrusbasiliek aan de Steenstraat te Boxmeer, gevolgd door de begra fenis op de Algemene Begraafplaats te Sambeek. Vóór de Uitvaartdienst is er van 12.00 tot 13.00 uur gelegenheid om afscheid te nemen in Uitvaartcentrum Schrijen, Hollesteeg 1a te Box meer. Vanaf 13.00 uur kan in de Petrusbasiliek het condoléanceregister worden getekend. Met droefheid, maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend, delen wij u mede, dat na een kort ziekbed is overleden mijn altijd zorg zame man, onze vader en opa Cornelis Blom a Oudeschild, 13-1-1925 Den Helder, 12-2-2003 J.M. Blom-Vonk Ger Blom Lourdes e Silva Kim Ricardo Jan Blom Cristina da Silva Kees Danielle Jonkerstraat 3 1791 GN Den Burg Kees is overgebracht naar Afscheidshuis de Vlin der, Hollewal 42 te Den Burg. Maandag 17 februari nemen we om 11.15 uur af scheid van Kees in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Vertrek om 9.30 uur vanaf „de Vlinder". Na afloop is er gelegen heid tot condoleren in de koffiekamer van het crematorium. Na een lang en bewogen leven is plotseling van ons heenge gaan onze broer, zwager en oom Pieter Comelis Vlaming Maandag 10 februari 2003. Corrie Gretha Zus Klaasje en Biem Neven en nichtjes Ome Piet We zullen je missen op het strand. Wij wensen de familie Vlaming veel sterkte toe bij het verwerken van dit verlies. René en Nikoline en alle medewerkers van Paal 9. De tuin... voor een praatje, voor een vraag, voor contact met ons allen. De tuin is leeg, zonder onze buurman Jan van Leeuwen Wat zullen we U missen. Frans en Ingrid, Jan en Wil, Dirk en leke, Klaas en Alie, Alfred en Aaf, Doede en Ineke. Aad en Martha, Freek en Els. Plotseling overleden, onze mede-oprichter en oud-voorzitter Jan van Leeuwen We hennneren hem als een betrokken en geest driftig A.V.V.L.-er, Wij wensen de familie veel sterkte toe. Yarden, afdeling Texel Na een vriendschap van ruim 55 jaar moeten wij afscheid nemen van onze lieve vriend Jan van Leeuwen Wij wensen Nel en de kinderen veel sterkte en kracht. Boet en Bart en kinderen Weggaan Opstaan was gewoon Opstaan was gewoon opstaan Weggaan was gewoon Weggaan was gewoon weggaan Weggaan en weer terugkomen Vroeg of laat Weer terugkomen Zoals dat gaat Maar niet voor altijd Want dat weggaan van jou Doet veel te veel pijn Moet het zo zijn? r Of valt het ons toe? Dat weggaan van jou Voelt als een straf Hier terug ötjef Zijn we droevig en moe Zo droevig en moe BLOF We hadden nooit verwacht dat er zoveel mensen om ons heen zouden staan na het overlijden van WIM VAN RAAPHORST Dit heeft ons getroost en gesteund. Lieve mensen, heel hartelijk dank. Mieke Plettenburg Guus Renske Elske Texel, februari 2003 Wij willen U hartelijk danken voor de warme blijken van medeleven na het overlijden van onze moeder SOFIA VAN HEERWAARDEN-GRZYB De vele reacties zijn een grote steun voor ons geweest. Karei en Ada André Texel, februan 2003. Dit vlijtig Liesje wordt vandaag INLEVEREN maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN; €4,65 tot en met 3 regels. Per regel meer. €1,55 (mcl btw). F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag High Tea. Zondagmiddag in "Hotel Den Burg", vanaf 15.00 uur. Entree €10,- Zaterdag 15 februari alle sloffen bij Mantje Schoe nen voor de halve prijs. Den Burg en De Koog. Let op! Laatste winter- shirts dames/heren €7,50 p.st. De Kolonist, Wever straat 50, Den Burg en Dorpsstr. 176/178, De Koog. Van 15 tot 22 febr. 10% korting op al ons roestvnj staal. Zeilmakerij Texel. Oudeschild, tel. 313272 Wij leveren/repareren alle merken tv, radio, video, dvd, cd. pu, satelliet, ca mera, etc. met 3 maanden garantie Service Center Texel, 311 777. Het wordt weer schaats- weer' Kom kijken naar de collectie Nijdam en Zandstra schaatsen bij Mantje Sport. T.k.: luxe alu volière, 10- hoekig, O 3 30 m Nieuw €3000-, nu €950,-. Tel. 319722 Maak eens een Rijn- cruise, veel zien en genie ten. Kom langs voor infor matie en reserveren bij uw World of TUI P~ bureau Texel.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3