Jaar in het teken van de vlinders Gelegenheidsduo wint bij klaverjassen 'Bij kruispunt en weg )mhoog red ik het niet' (Dieter Joseph zoekt hulp op wielerbaan Teleurstellend gelijkspel Oosterend 1» (panning in strijd om biljartkampioenschap .TEXELSE JCOURANT t'-Tv I *- mi Raad van State stelt Westdorp in het gelijk Tweede plaats voor Gommans Onveilig gevoel over zeewering Inburgering Toch raadsleden in commissie bezwaarschriften Veel belangstelling koopzekerwoningen Eilandcompetitie volleybal Jeugdzorg Voetbalprogramma Texelaars darten tegen 'Barney' Simpele zege volleyballers VRIJDAG 14 FEBRUARI 2003 --u: lieter Joseph wijst op zijn dikker eworden buik. Tot een jaar gele en gingen de calorieën er nog anaf door bijna dagelijks in zijn andbewogen rolstoel rondjes te aken op de wielerbaan. Het afge- jaar stond het voertuig Doral stil, doordat het aantal vrij- rilligers dat de gehandicapte oseph begeleidde door omstan- gheden afnam. Mijn moeder is geopereerd aan een nia, één vrouw is overleden en een lere heeft haar enkelbanden ge leurd, waardoor ze me niet meer kan begeleiden Anderen zijn te oud om met mij mee te gaan naar de ■wielerbaan Zo is het vanzelf minder geworden', vertelt Joseph Hij komt nog wel op ae baan en het sportpark, maar dan in zijn elektrische rolstoel als hi) zijn begeleidingshond Herman uitlaat Hij mist het 'fietsen'. Met de hand- bewogen rolstoel kon de 42-jarige .Joseph, die zeven jaar geleden ern stig verlamd raakte toen hij bij Oude- schild uit een speedboot sprong en met zijn hoofd de bodem raakte, nog goed aan lichaamsbeweging doen. Door duwende en trekkende bewe gingen te maken met zijn armen, kan Joseph zich op eigen kracht voortbe wegen. 'Mijn triceps werken niet meer, maar mijn biceps nog wel. Daardoor kan ik een trekkende bewe ging maken aan de fietsstang die voor de rolstoel wordt gezet. Door mijn bovenlichaam naar voren te gooien, kan ik ook de duwende be weging maken.' Het wordt voor hem echter proble matisch zodra hij stil staat. Ook op de route tussen zijn woning aan de Gravenstraat en de wielerbaan heeft hij begeleiding nodig. 'Als ik een krui sing moet oversteken of als de weg omhoog gaat, red ik het met meer alleen.' Joseph begon ongeveer vier jaar geleden met het rijden op de wielerbaan. 'Eerst hooguit vijftig me ter. Dan was ik al doodmoe. Maar op het laatst deed ik soms vier of vijf rondjes. Daar deed ik ongeveer an derhalf uur over. Ik weet nog dat het lukte om voor het eerst helemaal zelf standig een rondje te maken. Dan zweef je als dat gelukt is.' Aanwezig zijn was nagenoeg het enige dat zijn begeleiders hoefden te doen. 'En ze moesten mijn handen fixeren aan de stang Ik heb geen kracht meer in mijn vingers, maar als mijn handen aan de stang vastzitten, kan ik me toch voortbewegen. En soms moesten ze me even recht zet ten in de stoel, voordat ik begon. In de stoel zelf hoefden ze me niet te zetten, dat deed de wijkverpleging thuis.' Joseph hoopt dat hij nieuwe mensen vindt die hem willen begeleiden, zo dat hij zijn liefhebberij weer kan op pakken 'Het zou ook goed zijn voor mijn sociale contacten. De hele dag binnen achter de computer zitten, is ook niet alles.' Joseph denkt zelf aan mensen die 's morgens hun hond uit laten. 'Dat kan ook prima samen met Herman. Die heeft dan even een uur tje vrijaf.' Mensen die Dieter Joseph willen helpen, kunnen contact opne men met hem of zijn ouders. Zijn te lefoonnummer is 312949, dat van zijn ouders 322197. de strijd om het Texels Biljart- pioenschap hebben zich gister- jag drie finalisten geplaatst. Fred Ankeren deed dat met een ge- jddelde van 0,97 in het libre klasse 1,0. Wim Vendel met een yenne van 4,6 in het libre klasse ?,5 en hoger en Adrie Barhorst bij de Spogste klasse libre bij de 55- Sussers. Frans Bik, die eerder al een wie van 48 produceerde, overtrof zichzelf tegen John Sessink, door in één beurt 67 caramboles te maken. De totale lengte van de partij was 80. Maar ondanks een gemiddelde van 6.0 plaatste hij zich niet voofde eind ronde, omdat hij de laatste partij ver loor van Willem Vendel. Hoge series waren er ook voor Nico Tessel (48 caramboles in drie beurten). Ook in de poule 1-1,5 tekenden de kanshebbers zich deze week af. In gemeente had Cor Westdorp let mogen verbieden de perma- nte woning Dorpzicht aan de ngweg bij De Cocksdorp re- atief te verhuren. Aldus oordeelt Raad van State, in een beroep it de gemeente heeft aangespan nen tegen het besluit van de recht- ink om Westdorp in het gelijk te tijtellen. Het hoogste rechtscollege h Den Haag beschouwt het huis lis een 'zeer moeilijk verhuurbaar ind', waarmee het zich onder- heidt van andere panden op :el. i gemeente en Westdorp bakke- jsn al jaren over de woning. Die staat op perceel dat een agrarische bestemming heeft en op grond van het bestemmingsplan Buitengebied mag die niet recreatief worden ver huurd. De gemeente is in dat soort gevallen bevoegd om daartegen handhavend op te treden. Westdorp moest daarom in 2001 op straffe van een dwangsom de recreatieve ver huur van de woning te staken. West dorp, die aangaf dat de huurprijs te hoog is voor permanente verhuur en dat de woning in dat geval leeg zou komen te staan, ging met succes te gen de aanschrijving in beroep bij de rechtbank. Die oordeelde dat de ge meente niet goed had gemotiveerd waarom de woning niet recreatief mag worden verhuurd. De Raad van State is het met de rechtbank eens dat de gemeente de moeilijke verhuurbaarheid van de woning on voldoende heeft onderzocht. ior de eerste keer in hun opleiding ibben de aspiranten en junioren van tndboogschietvereniging De Jandschutters deelgenomen aan jngkampioenschappen in Noord rand. Onder leiding van Jan Tijsen iren de aspiranten tot en met tien lr zondag te gast bij Brederode in larklem. Over een afstand van 25 iter werden twee series van vijftien en geschoten. Axel Gommans ein digde met 211 punten op een tweede plaats. Mark Wiering met vierde met 125 punten, Lars Veldhuis vijfde met 102. Bij de heren aspiranten van elf en twaalf jaar behaalde Werner Kuip een achtste plaats met 179 punten en Nils Veldhuis een tiende plaats met 132 punten. De junioren van dertien tot en met vijftien jaar schoten bij Concordia in Amsterdam twee series van dertig pijlen, ook over een afstand van 25 meter. Gwen Gommans behaalde 231 punten, Marlijn de Wijn 218. merkelijk veel Texelaars voelen i op het eiland niet helemaal vei- voor het water. Op de vraag 'Voelt ich veilig tussen dijk en duinen?', de redactie afgelopen week Ide op de website van de Texelse urant (www.texelsecourant.nl), woordde maar liefst 33 procent e' De anderen twijfelen kennelijk nder aan de deugdelijkheid van de ielse zeewering. In het kinderprogramma 'Pietelepote' van Radio Texel wordt deze week aandacht besteed aan inburgering. Te gast is Isabel Gonzalez, die vertelt hoe het was om vanuit Chili in Neder land te komen leven en werken. Te lefonisch wordt contact gezocht met oud-Texelse Gerie Hagemeijer, die sinds 1958 in Canada woont. Hoe moeilijk was het voor haar om Neder land achter te laten en elders in te burgeren? Pietelepote wordt uitge zonden op zaterdag tussen 17.00 en 18.00 uur. De herhaling is woensdag tussen 17.00 en 18.00 uur. Rob Stapersma en gelegenheids partner Co Koomen hebben deze week de vijftiende ronde bij Klaver- jasclub Den Burg gewonnen. Het duo heeft dankzij deze rondewinst plotseling uitzicht op de derde periodetitel. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp liepen verder weg van concurrentie, die niet bijs ter op dreef was. Erik Boogaard en Rob Stapersma kenden een sterke competitiestart, maar daarna kwam lelijk de klad erin. Na de jaarwisseling wisten ze zich te herpakken en nu is de vorm weer helemaal terug. Zijn vaste maat was deze week verhinderd, maar met de geroutineerde Co Koomen als inval ler ging Rob Stapersma er eens goed voor zittenMet drie regelmatige sco res en één uitschieter van 2250 pun ten behaalde het gelegenheidsduo ruim voldoende punten voor de rondewinst. Zij speelden 7683 pun ten bij elkaar, de op twee na hoogste score van dit seizoen. Door deze score hebben Boogaard en Stapersma plotseling uitzicht gekre gen op de derde periodetitel. Zij staan vierde, maar de achterstand op de koplopers is slechts een kleine tweehonderd punten. In het alge meen klassement bezetten zij de achtste stek. Lieuwe van der Veen en Hans West dorp pakten de tweede plaats met 7274 punten. De toch al niet op dreef zijnde directe concurrenten werden door deze zoveelste hoge score van de specialisten op een nog grotere achterstand gezet. Marja en Martien Bakelaar spelen dit jaar een sterk seizoen. Ook deze week werd de grens van 7000 punten ruim doorbro ken. Zij scoorden 7197 punten, goed voor twee plaatsen winst in het klassement, waarin de Bakelaars nu negende staan. Ook Bart Weijdt en Willem Koomen wisten de grens van 7000 te doorbreken. Zij behaalden 7065 punten en stegen naar de vierde plaats. Opvallend was de sterke score van Door Witte en Jannie Kiewiet, die dankzij een uitschieter van ruim 2200 punten maar nét on der de 7000 punten bleven. De teller stopte op 6925 punten, goed voor drie plaatsen winst in het klassement. De dames staan nu twintigste. Het gemiddelde was met 6329 punten weer flink hoog. Er werden 49 mar sen gespeeld, een evenaring van het seizoenrecord. In het algemeen klassement leiden Lieuwe van der Veen en Hans West dorp, met ruime voorsprong op Fenny en Rob Caspers en John Vla ming en Erik Jan Geus. De strijd in de derde periode is een stuk spannen der, Bea en Jelle Wiersma leiden, maar de voorsprong op Willem Koomen en Bart Weijdt en Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp is minder dan 200 punten. In feite kan iedereen die minder dan 1500 pun ten achterstand heeft de periodetitel nog pakken. Niet minder dan elf kop pels hebben nog kansen op een notering in de top drie. De verlamde Dieter Joseph uit Den Burg in zijn elektrische rolstoel op de wielerbaan. Joseph is op zoek naar nieuwe begeleiders, zodat B weer in zun handbewogen rolstoel zelfstandig rondjes kan maken op de baan. ifoio Joroon von Hattum) Oosterend kwam zondag op eigen terrein tegen Schellinkhout niet verder dan een gelijkspel (1 -1). Een teleurstellend resultaat voor de thuisploeg, die knap meedraait in de kop van de ranglijst, maar in de eerste helft de kansen niet benutte en in de tweede helft meer tegen zichzelf dan de tegenstander voet balde. Op de langdurig geblesseerde Chris de Vries na kon coach Richard Daal der over een volledig fitte selectie be schikken. Op het programma stond een thuiswedstrijd tegen Schellink- hout, dat de Oosterenders nog niet eerder dit seizoen troffen. De gasten stonden met 20 punten op de vijfde plaats, op geringe afstand van SVO, dus werd een gelijkopgaande wed strijd verwacht. Met aardig 'voetbal- weer' en zo'n 75 toeschouwers op de been leek het een mooie wedstrijd te worden. Oosterend begon goed, liet de bal snel rondgaan en creëerde direct al de eerste kansen. Fraaie mogelijkheden waren er voor Ad Guldemond en Sil van Dijk, maar net als tegen De Koog wilde de bal maar niet in het doel. Het was frustrerend voor het hele team, dat lange tijd Schellmkhout met eens voor het doel van keeper Diederik Kruithof had gezien. Maar na twintig minuten werd een hoge pass van één van de middenvelders van de gasten gemist door de hele verdedi ging van Oosterend, waarna de bal bij de spits belandde. Die aarzelde geen moment en rondde fraai in de rechter hoek af: 0-1 Het teleurgestelde Oosterend scha kelde een versnelling hoger en dat wierp direct zijn vruchten af. De hard werkende middenvelders Bob Witte en Ger Vlaming veroverden in een drachtige samenwerking de bal, waarna Rutger Zoetelief aan de rech terkant doorging en een voorzet gaf. De bal werd eerst weggewerkt, maar belandde toen voor de voeten van Ger Vlaming, die snoeihard raak schoot: 1-1. Na rust bleef de geblesseerde Sil van Dijk in de kleedkamer achter. Hij werd vervangen door Simon Bremer. De openingsfase van de tweede helft was voor Schellinkhout, dat de Oosterenders een beetje overrom pelde. De verdediging bleef goed op de been, maar de voortzetting was steeds slordig. De bal werd in de voe ten van de tegenstander gespeeld of ging onder een voet door over de zijnlijn. Dat leidde tot veel irritatie, waarbij de spelers op zichzelf en el kaar begonnen te mopperen, waar door het spel logischerwijs nóg min der werd. Toch kreeg de thuisploeg na een kwartier weer wat grip op de wed strijd. Omdat hij toch met in stelling werd gebracht, werd de lange spits Ad Guldemond door coach Daalder uit de ploeg gehaald. Zijn vervanger. Jan Jaap Hm, werd linker middenvel der, de snelle Rinze Douma nam de positie van Guldemond over Gek genoeg werd de bal na deze wissel steeds hoog richting het doel van Schellinkhout gespeeld. Na een half uur kreeg Ger Vlaming een opgelegde kans om Oosterend op voorsprong te zetten, maar hij schoot net naast. Ook Schellmgkhout kreeg nog een aantal kansen, maar keeper Kruithof behoedde zijn team met twee prachtige reddingen voor een nederlaag. Na negentig minuten vond de scheidsrechter het welletjes en was het eerste gelijkspel van Oosterend een feit. Na afloop werd nog lang gesproken over de verloren twee punten, zeker nadat bekend was geworden dat concurenten WSW en Petten hadden gewonnen Oosterend heeft nu 28 punten uit 14 wedstrijden, WSW 30 uit 15 en Petten 35 uit 15. WSW is zondag vrij, zodat Oosterend bij winst weer stijgt naar de tweede plaats. Tegenstander is Knollendam, dat het met 25 punten heeft uit 15 wedstrij den ook niet slecht doet. groep twee klopte Peter Bruining tij dens een zenuwslopende partij kop loper Dennis Beumkes en Ruud Beers ging onverschrokken door met twee winstpunten en een gemiddelde van 1,92. Hier waren woensdag nog vier kanshebbers in de race voor de eindronde. Zondag staan de finales op het programma. De commissie Bezwaarschriften, die advies uitbrengt aan het col lege van b en w, zal blijven bestaan uit vier raadsleden, met een onaf hankelijk voorzitter. Een voorstel om de zetels toe te bedelen aan vier niet-raadsleden, haalde het dinsdag tijdens de gemeente raadsvergadering niet. Over de samenstelling van de com missie bestond grote verdeeldheid in de raad. Texels Belang en het CDA geven er de voorkeur aan dat niet- raadsleden advies uitbrengen over geschillen tussen burgers en de ge meente. 'Omdat je daarmee uitstraalt dat de commissie een onafhankelijk oordeel geeft', vond Jan Koolhof (CDA). TB kwam met een voorstel de commissie uit te rusten met vier ex terne leden en een onafhankelijk voorzitter. Maar met zeven tegen acht stemmen keerde een krappe meer derheid van stemmen keerden de overige partijen zich tegen dit plan en gaf de voorkeur aan vier raadsleden. Welke dat worden, moeten de frac ties onderling gaan uitmaken. Het initiatief van de Stichting Wonen Texel om woningen aan te bieden tegen de gunstige voorwaarden van het koopzekerplan, is in goede aarde gevallen. Bij koopzeker krijgen ko pers een korting van 25% op hun woning, als renteloos voorschot van de stichting. Als bij een eventuele verhuizing de woning wordt terug verkocht aan de stichting, wordt de korting terugbetaald, inclusief de helft van de waardestijging. Door deze constructie hoopt de stichting de doorstroming op de woningmarkt te vergroten Inmiddels zijn vier wonin gen volgens deze constructie ver kocht, waardoor drie huurwoningen zijn vrijgekomen. Programma 18 februari Veld A 18.30 Rival-Smash K. Bruintje B. 19.15 Bruintje Beer-NBC Rival 20.00 Balcken-Slock Maarco Bouw 20.45 Maarco Bouw-NIOZ Slock 21.30 Paal 28-Kobeko NIOZ 22.15 Sportshop 2-Cocky's Paal 28 Veld B 18.30 Rab-Tatenhove 2 Rabobank 19.15 Rabobank-Lindeboom Zandbank 20.00 Zandbank-Bocksberg Lindeboom 20.45 L&R-Albert Heijn Beverdam 21.30 Beverdam-Swier Albert Heijn 22.15 NIOZ-De Wit Install. Swier Vera c 18.30 Beverdam 2-Dros Otto's 19 15 Otto's-Salon Martine Piranha 20.00 Piranha-Wiersma Salon Martine 20.45 Haarstudio-Timmer Eierl. Huis 21.30 Eierl. Huis-Klif 12 Timmer 22.15 Durper D.-lepe de Boer Klif 12 Wedstrijdleiding Willem en let. Uitslagen 11 februari Smash'68 Piet Kooger-Smash'68 0-3; Bruintje Beer-De Rival 0-3; Kobeko-NIOZ 1-2; Sport shop Texel 2-Paal 28/De Krim 2-1; Twaalf Balcken-Maarco Bouw 1-2; In den Grooten Slock-Cocky's Kapsalon 0-3; Natuurwinkel- Jozefschool 2-1Sportshop Texel-Westerlaken 3-0; Texelse Autocentrale-CVI 3-0; Agrifirm- Tatenhove 1 1-2; OSG-Super de Boer 1-2, TESO-Ecotiem 3-0, Eierlandsche Huis-Haar studio 0-3; Timmer's Bakkerij-Durper Drup 1- 2. Klif 12-Slagerij lepe de Boer 3-0; Keurslagerij Dros-Salon Martme/De Oorzaak 3-0; Wiersma Meubelen-Slagerij Beverdam 2 0-3; Piranha- Otto's Tweewielershop 0-3. De afdeling Pedagogische Preventie van het Bureau Jeugdzorg besteedt deze maand extra aandacht aan 'met-weerbare kinderen'. Kinderen die bang en onzeker zijn, kunnen vaak niet voor zichzelf opkomen of weten niet direct te reageren. Deze kinderen worden vaak gepest. Voor ouders zijn er verschillende handlei dingen om hiermee om te gaan en het kind meer zekerheid te bieden. Hier voor kan contact worden opgeno men met het Bureau Opvoedings- vragen, tel. 0223-650123. Zondag 16 februari Oosterend-Knollendam 14.00 Oosterend 2-Vesdo 3 12 00 Liefst zesentwintig Texelse darters speelden afgelopen week mee in het Dutch Open dartstoernooi, dat met 1156 herenkoppels en 196 dames koppels op donderdag en op vrijdag en 3264 herensingles en 519 dames singles op zaterdag een van de best- bezochte toernooien ter wereld is. De Texelse Ron van der Slikke en Jeroen Dros mochten in de eerste ronde aantreden tegen de wereldkampioen en zijn concurrent, Raymond van Barneveld en Tony Davis. Hoewel de Texelaars met 2-0 aan de kant wer den gezet, was dit een ervaring om niet te vergeten. Gerrit-Jan Booy en Marcel Verhagen haalden als enige Texelse koppel de vierde ronde, een uitstekende prestatie. Beste Texelaar bleek Bas van Elk, die zich in het in dividuele kampioenschap bij de laat ste 64 deelnemers schaarde. Bij de eerste singlepartijen op vrijdag eindigde Marcel Imhof bij de laatste 256 en Jelle Visser schaarde zich zelfs bij de laatste 128. Bij de dames gingen Anneke Visser en Monique Booy door naar de tweede ronde, maar wisten hierin niet verder te ko men Op zaterdag kwamen de ove rige Texelse darters in actie. Ron van der Slikke en Marcel Verhagen won nen hun eerste partij, maar kwamen de volgende ronde niet door. Bas van Elk versloeg de Zweed Oberg, die een ronde eerder Mervyn King uit Engeland naar huis had gestuurd. Bij de dames kwamen zaterdag alleen Inge Braspenning en Mariska Wesdorp in actie. Braspenning over leefde de eerste ronde niet, maar Wesdorp was goed op dreef. Zij drong door tot de derde ronde, de beste 64 dames. Eerste ronde; Jeroen Huizinga, Gerrit-Jan Booy, Willem de Kort, Rob Vos, Mart Hoven, Jesse Hoven, Ed Tolboom, Mare Prins, Inge Braspenning, Monique Booy, Brenda Verhagen, Marjolein Schoo, Jeroen Schouwstra, Jerry Timmerman. Tweede ronde: Ron van der Slikke, Marcel Verhagen, Jeroen Dros, Anneke Visser. Derde ronde: Stephan Huizinga, Mariska Wesdorp. Roel Blonk. Vierde ronde Roel Blonk. Vijfde ronde: Martin Imhof (laatste 256). Zesde ronde. Jelle Visser (laat ste 128). Zevende ronde: Bas van Elk (laatste 64). Tegen hekkensluiter Madjoe 2 had den de dames van hëf eerste team van volleybalvereniging Tevoko zater dag een gemakkelijke middag Iedere set werd met ruime marge gewon nen. Ook een experiment met een zogenoemd 2-4 systeem, waarbij spelverdeelster Connie Joling uit de ploeg werd gelaten, pakte bevredi gend uit. Door het verlies van koplo per Madjoe 1 zijn de vier hoogst ge plaatste ploegen in de ranglijst elkaar nu tot op twee punten genaderd. Het is dus voor de Texelse vrouwen meer dan ooit zaak hun wedstrijden te win nen. Zaterdag komt Zaanstad 4 op bezoek in sporthal Ons Genoegen. De wedstrijd begint om 13.30 uur. Tegelijkertijd komen ook de B jeugd en het derde damesteam in actie, tegen respectievelijk VCJ'94 2 en WSOV 3. Om 15 00 uur treedt het tweede damesteam in het stnjdperk tegen Ardea en het vierde tegen WSOV 5. Onder het motto 'Vol van vlinders' geeft het nationaal park Duinen van Texel dit jaar speciale aan dacht aan vlinders. Reden is dat deze meestal fraai ogende insecten algemeen worden ge waardeerd en bewonderd, ook door mensen die zich niet bijzon der met de natuur verbonden voe len. Zij staan open voor informatie over vlinders en de omstandighe den die van belang zijn voor hun leven en voortplanting. Via vlinders zullen zij makkelijker belangstel ling ontwikkelen voor de samen hang tussen andere vormen van fauna en flora, zo wordt verwacht. Elke vlindersoort heeft zijn eigen spe cifieke plantensoo.ten waarop zij hun eieren leggen en waarvan hun rupsen eten Een grote plantenvariatie geeft daarom ook een grote planten variatie, en omgekeerd. Educatief medewerkster Femke Kegel van het Nationaal Park laat weten dat diverse met vlinders samenhangende activi teiten in voorbereiding zijn, gericht op een breed publiek. 'We willen min stens een kwart van de Texelaars en de toeristen bereiken, van kleuter tot hoogbejaard'. Het 'vlinderjaar' van het nationaal park zal zich uitstrekken over de maanden mei tot en met oktober, de periode waarin vlinders in de vrije na tuur zijn te zien. De opening is ge pland op 1 mei met een vlinder expositie die in de openbare bibliotheek wordt gehouden en die wordt ingericht door lokale vlinder kenner Cees Maas. Boek Bi| de opening zal ook Vlinderen over Texel worden gepresenteerd. Dit door de Stichting Texels Museum uitgege ven boek is met medewerking van de Landelijke Vlinderstichting en EcoMare-medewerkers geschreven door Cees Maas en geïllustreerd door Sytske Dijksen. De vlinders van het waddengebied, met name die van Texel, komen daarin aan bod. Met de uitgave is totaal €26.315,- gemoeid. Bij een verkoopprijs van €11,- wordt gerekend op een tekort van €13.000,- dat moet worden gedekt met bijdra gen van particulieren en overheid. B en w hebben inmiddels besloten dat de gemeente Texel een subsidie van maximaal €1.000,- zal geven. De bibliotheek zelf geeft aan het on derwerp aandacht door op vlinders betrekking hebbende boeken in de schijnwerper te zetten. Gehoopt wordt dat de Texelse boekhandels daarop zullen inspelen door hetzelfde te doen in hun winkel en etalage. Kweekbakken Vlinders kun je thuis kweken. Hoe spannend dat is, zullen de leerlingen van de groepen 3 en 4 van de basis scholen ondervinden, want het is de bedoeling om in samenwerking met de LandelijkeVlinderstichting in alle scholen vlinderkweekbakken te plaatsen. Daarin kan bij de bekende koolwitjes het proces van ei via rups tot vlinder worden gevolgd. Verder zullen de Texelse volks tuinders worden geïnformeerd over 'vlmdervriendelijke' inrichting van tui nen. Voorbeeld: een hoekje met wat brandnetels trekt atalanta's aan. Het programma vermeldt voorts een drie tal voor ieder toegankelijke lezingen over vlmdervriendelijke tuininrichting. Liefhebbers maken soms zelfs spe ciale tuinen voor vlinders. Wie daar voor voelt, kan inspiratie opdoen in de vorig jaar aangelegde vlindertuin van het Maartenhuis. Verder is het plan om de bestaande excursieprogramma's van onder meer EcoMare en IVN meer dan an ders op vlinders te richten. Het poppenkasttheater van EcoMare krijgt een vlinderthema, het Natuur- theater van het nationaal park gaat ook over vlinders. Op de op 29 mei te houden doe- en kijkdag van Staatsbosbeheer in de Dennen is een kraam waar zaden worden verkocht van planten die bijzondere vlinders aantrekken. De speciale krant die begin juni uitkomt, zal grotendeels aan vlinders worden gewijd en de Muziek- en Dansschool denkt zelfs aan een concert dat in het teken van vlinders staat. Cees Maas bezoekt nu al regelmatig scholen om aanschouwelijk te vertellen over vlinders.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7