Teso schiet 2,5 miljoen voor havenfuik voor Cjroen Twartsjexels in het harL. Noorderbuurt begin april definitief dicht Zweefvliegtuig beschadigd bij noodlanding Paal en perk aan sterke Kritiek scholen op bezuiniging college op schoolzwemmen Gewoon bijzonder... drank in jeugdcaravans 'jj/f een een gemist kans' strandexpres Kinderen voortijdig van school Gerrit Boot wint mi/ieuprijs GL O"der de pomp Bondscoach Gewonden na frontale botsing TEXELS E S'COU RANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11758 VRIJDAG 28 FEBRUARI 2003 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 3e financiële problemen bij Rijkswaterstaat vormen geen ledreiging van de aanpassing van de fuikhavens van Texel n Den Helder. Teso zal het bedrag van €2,5 miljoen dat lodig is voor het verbreden van de fuiken aanvankelijk zelf jetalen, zodat vast staat dat op tijd met het werk wordt be- lonnen. De verbreding van de havenmond (die wel direct loor Rijkswaterstaat zelf wordt gefinancierd) loopt ook |een gevaar. eso-directeur Rob Wortel twijfelt ei niet aan dat het voorgeschoten iedrag op tijd zal worden terugbe- lald of verrekend. Volgens hem [ijn daarover harde afspraken ge- aakt en valt het Texelse haven- iroject niet onder de werken die inder druk van de financiële situa tie worden geschrapt of uitgesteld. Dat laatste wordt bevestigd door rsvoorlichter Anja Sinnema van iet ministerie van Verkeer en Wa- rstaat. 'Alle verplichtingen die lijn aangegaan worden tijdig nage- ;omen. Alleen ten aanzien van an dere plannen zullen mogelijk prio- iteiten worden gesteld, maar Jaarover is nog niets besloten'. Dat Teso het voor de fuiken beno- jigde geld voorschiet omdat Rijks- •aterstaat het zelf (nog) met beschik- ar wil stellen, heeft te maken met de rijksplannen om Teso in de toe komst te laten meebetalen aan dè havens, waardoor de bootdienst ge- 'ongen zal zijn de tarieven aanzien lijk te verhogen. Wortel acht dat zeer bedreigend voor de Texelse econo mie en is blij dat de gemeenteraad dat ook inziet, zoals bleek uit de motie die onlangs werd aangeno men. 'Maar ik hoop met dat het daar bij blijft, want dan kon het wel eens mis gaan. Er moet druk op de ketel blijven'. Burgemeester Joke Geldorp laat weten dat het daaraan met zal man keren. 'Met de besturen en veer diensten van de andere eilanden gaan we praten met het ministerie, gesteund door een gerenommeerd advocatenkantoor. Het is jammer dat de besprekingen zijn opgeschoven in verband met de kabinetsformatie, maar we zullen het zeker niet afwach ten. Zodra de voorzitters van de Ka mercommissies zijn benoemd, ga ik persoonlijk naar Den Haag om met de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat te praten'. De Milieuprijs van de Texelse afde- |ng van GroenLinks gaat dit jaar lar Gerrit Boot. Hij ging vorige aand met pensioen, na 43 jaar 'erkzaam te zijn geweest bij Na- urmonumenten. De prijs wordt larlijks toegekend aan personen, renigingen, organisaties of in- tanties die zich naar de mening van de jury hebben onderscheiden ior bij te dragen aan het instand uden, verbeteren of in bekend- id brengen van het milieu op xel. oenLinks is vol lof over Gerrit Boot. zijn loopbaan heeft hij duizenden icursies verzorgd op de terreinen in Natuurmonumenten op Texel en doende tienduizenden mensen la- genieten van Texels natuur. Daar- heeft hij tevens gewezen op de ilangrijkheid van van die natuur en wijze waarop daar verstandig mee igesprongen dient te worden', ver- Idt het juryrapport, dat verder wijst de inventarisatie van vogels en inten op de terreinen van Natuur- numenten waaraan Boot heeft bij dragen. Tot slot wijst de jury op het 'tang dat de prijswinnaar hechtte in een goede verstandhouding met ie 52 boeren die op Texel land pach- en van Natuurmonumenten. Daarbij Hirdt verwezen naar uitspraken uit let afscheidsinterview dat de Texelse courant onlangs met Boot had: 'Zon- ier de boeren kunnen de terreinen t worden beheerd, eigen beheer is I te duur.' 3e prijs wordt maandag 3 maart om 00 uur uitgereikt. Dat gebeurt in Staart, een terrein nabij De Waal m eigendom inumenten. De aanvullende opvang Noorder buurt bij Oosterend gaat begin april definitief dicht. Dat heeft het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) dinsdag bekendge maakt aan de asielzoekers. Kinde ren moeten voortijdig hun scholen verlaten. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de bewoners tot het eind van het school jaar zouden kunnen blijven. Het COA heeft Noorderbuurt tot eind juni ge huurd. De instantie heeft echter be sloten eerder met de sluiting van het centrum te beginnen. Volgens burge meester Joke Geldorp gaan de men sen naar het bestaande asielzoekers centrum in Den Helder of het nog in aanbouw zijnde asielzoekerscentrum bij Schagen. In een gesprek met vertegenwoordi gers van het COA pleitte Geldorp er gisteren voor dat de kinderen zo lang mogelijk onderwijs zouden moeten kunnen blijven volgen op het eiland. Het COA zei daar echter met aan te kunnen voldoen. Volgens Geldorp is het orgaan vanuit zijn functie gebon den aan de opdracht lege plekken elders op te vullen. Vanuit Noorder buurt zitten kinderen op de Jacob Daalderschool in Oosterend, de OSG in Den Burg en de Redmer IJska- school in De Waal Zij zijn straks aan gewezen op onderwijsvoorzieningen van de Helderse en Schagense cen tra. De gemeente gaat uitzoeken wat de financiële gevolgen zijn van het stop zetten van het project de Wereld- school (tegenwoordig weer de Redmer IJskaschool). De Waalder school werd in 2000 de school voor kinderen van asielzoekers. Er werken vijf mensen voor wie elders een plaats op een basisschool moet wor den gevonden. Het is nog niet be kend wat de sluiting betekent voor medewerkers van Noorderbuurt. Woordvoerders van het COA in Rijs wijk gisteren onbereikbaar voor com mentaar. Huisartsen en medische begeleiders zijn door het COA ook op de hoogte gebracht van de sluiting. Elders in deze krant meer over Noorderbuurt - pNög y:/<: -• "y'-V V Assistent-luchthavenmeester Bené Hovestad onderzoekt het lesvliegtuig van de Motorzweefclub nadat het de noodlanding heeft gemaakt. Het motorzweefvliegtuig dat Motorzweefclub Texel vorig jaar aanschafte, is woensdagmiddag beschadigd geraakt bij een nood landing. Dat gebeurde op bouw land achter hoeve De Volharding nabij Zuid-Eierland. Piloot Harry Jonk en passagier Hans Glandorf bleven ongedeerd. De twee waren na een tocht boven Noord-Holland op weg terug naar het luchthaventerrein. Omdat het boven De Koog niet lukte om de motor van de PH-1073 te starten, redde Jonk het niet meer het vliegveld te berei ken. 'Op een gegeven moment moesten we een keus maken', ver telde hij vlak na de landing. 'We kon den hem hier neerzetten of op een stuk grasland waar een hoop scha pen liepen.' Het werd het bouwland, dat ongeveer twee kilometer bij het vliegveld van daan ligt. Jonk zette volgens de voor schriften het toestel tegen de wind in aan de grond Door een greppel in het land maakte het vliegtuig na de lan ding echter een grondzwaai en kwam het achterstevoren tot stilstand. De SF 25C Falke raakte beschadigd aan de wielkappen en de vleugels. Assis tent-luchthavenmeester en vlieg- instructeur René Hovestad consta teerde een scheur in de linkervleugel en de rechtervleugel had zijn vleugel tip verloren. Motor en propeller ble ven zonder schade, doordat de pro peller met tegen de grond kwam. 'Anders hadden de krukas en de motor ontzet geweest kunnen zijn', aldus secretaris Adrie van der Vliet van de Motorzweefclub. Na de lan ding lukte het overigens weer de motor te starten. Van der Vliet schat dat er voor onge veer €5000,-schade is Het vliegtuig was verzekerd. Gisteren besloot de Motorzweefclub het te laten repare ren bij het Nationale Zweefvlieg- centrum in Teriet (bij Arnhem). Het vliegtuig kan daardoor misschien vóór de start van het nieuwe instructieseizoen (in april) weer in gebruik worden genomen. Van der Vliet: 'We zouden het ook zelf kunnen repareren, maar dan duurt het langer.' Als alternatief kunnen de PH-1040 en de PH-683, de andere twee toestel len van de zweefclub, worden inge zet voor de lessen. De voorkeur van de club gaat daar echter niet naar uit, omdat de PH-1073 het lesvliegtuig is. Het toestel vervangt sinds vorig jaar juli de vonge leskist (de PH-940). De motorzweefclub nam het over van Nely Langeveld Er was al een jaar of vier mee gevlogen boven Texel. Woensdagavond werden de vleugels van de PH-1073 verwijderd en werd het geheel teruggebracht naar de hangar op het vliegveld. Piloot Harry Jonk en zijn zwager Hans Glandorf hielden alleen wat schrik over aan de onfortuinlijke landing. Beiden verlie ten het vliegtuig zonder een schram metje. Glandorf vertelde wel zijn gor del wat vaster te hebben aange snoerd, toen de grond dichterbij kwam. Jonk is een ervaren piloot, die al jaren zijn brevet heeft. De schade wordt volgens Van der Vliet gedragen door de Motorzweefclub. 'We vor men met elkaar die club. Tijdens de lessen word je getraind om met dit soort situaties om te gaan. Dit was iets dat iedereen had kunnen overko men. Als mensen er een potje van maken, is het anders, maar dit was onmacht.'. Het gemeentebestuur blijft gedo gen dat jongeren zich in hun eigen sfeer in caravans vermaken, maar zal daar wel enkele beperkingen aan stellen. Zo zal het gebruik van sterke drank en drugs worden ver boden. is van Natuur- Er /s een nieuw ontmoetings plein in Den Burg. En daar heb jthem zeker flink geRaakst? Ook mag de caravan in het land schap niet misstaan, mogen er geen uitbouwtjes aan worden gemaakt (met uitzondering van een wc), mo gen er geen brandgevaarlijke toe standen zijn en moeten de ambulant jongerenwerker en de politie een oogje in het zeil (blijven) houden. Ook zal niet worden toegelaten dat een jeugdcaravan in een schuur wordt gezet, omdat dit brandgevaarlijk is. Tevreden Sinds 1996 worden jongeren- caravans gedoogd. De voorwaarden worden telkens opnieuw bekeken. Aanvankelijk stonden op Texel veer tien caravans op allerlei plaatsen. Over het algemeen werden de af spraken met de gebruikers goed na geleefd. Inmiddels is het aantal cara vans geslonken tot drie in Den Burg en één in Oudeschild. In De Cocks- dorp en Oosterend heeft de jeugd vervangende ruimte gevonden in het dorpshuis. In Den Hoorn en De Koog wordt nog gezocht naar een ge schikte plek voor een caravan. Een van de caravans van Den Burg staat in een schuur aan de Hallerweg. Dat is gebeurd omdat het ding het landschap verstoorde. De 'inpandige' plek is echter brandgevaarlijk, zodat het college wil dat hij weer naar bui ten gaat. De jongeren krijgen daar voor een half jaar de tijd, omdat het niet eenvoudig is een plek te vinden. Drank Het drankgebruik in de caravans is een heikel punt. De gevestigde horeca heeft de indruk dat in de ca ravans veel wordt vóórgedronken en dat daar ook sterke drank beschik baar is voor jongeren beneden acht tien jaar. Zo ontstaat de merkwaar dige situatie dat de horeca geen sterke drank mag verstrekken aan jongeren beneden de achttien, terwijl aan de andere kant jongeren vaak laat en in kennelijke staat de cafés nog binnenkomen met alle proble men van dien. Jongeren bóven de achttien mogen zelf weten of ze sterke drank drinken, maar de ge meente voelt er niet voor om dat in de caravans toe te laten, omdat juist daar ook veel bezoekers van jeugdi ger leeftijd komen. Met de afdeling Texel van Horeca Nederland is dan ook afgesproken dat hier een eind aan wordt gemaakt. Ook drugs zijn niet toegestaan. Wie ouder is dan achttien en toch sterke drank wil ge bruiken, moet dat maar thuis doen of in een café. Sluitingstijd? Er is ook nog overwogen om voor caravans sluitingstijden in te stellen, net als bij de horeca. Het college vindt dit echter te ver gaan. Ook wordt niet gevoeld voor een maxi mumleeftijdsgrens van bijvoorbeeld 21 jaar voor de caravanbezoekers om te bereiken dat alleen 'echte' jonge ren er gebruik van maken en de ca ravans niet veranderen in illegale kroegen waar iedereen terechtkan. Veel belang wordt gehecht aan bege leiding en toezicht van de ambulant jongerenwerker van de Welzijns- strchting en de wijkagent, gericht op stimulering van verantwoord en zelf standig gedrag. Het wordt op prijs gesteld dat ook ouders af en toe be langstelling tonen voor hun kinderen Als goed voorbeeld wordt gewezen naar de caravanjeugd van de Haller weg, die af en toe een open avond voor de ouders houden. Met de |eugd zal een bijeenkomst worden belegd om de bestaande en nieuwe gedoogafspraken door te nemen en te laten bevestigen. Een trekker met twee aanhangers er achter en daarmee met toensten een ritje over het strand tussen paal 28 en de vuurtoren maken. Het initiatief is afkomstig van Paul van der Wal, van het bednjf Euro-journey BV uit Hoorn. Maar het college van b en w ver leende er geen ontheffing voor. Pagina 5 Texelse basisscholen zijn onaan genaam verrast over het besluit van het college dat de zwemlessen voor groep 7 en 8 worden afge schaft. Ze hebben bij b en w juist gepleit voor een grotere vrijheid bij de invulling van het bewegings onderwijs. De gemeente streeft er weliswaar naar de vakleerkrach ten, die nu in dienst van de ge meente zijn, onder de verantwoor delijkheid van de scholen te laten vallen, maar afspraken over een bewegingsplan zijn niet gemaakt. Daarmee voelen de scholen zich buitenspel gezet. Vorige week maakte het college be kend dat de zwemlessen voor groe pen 7 en 8 worden geschrapt, wat een besparing van €3000,- moet op leveren. De maatregel stemt over een met een besluit van de gemeen teraad. Het betekent dat het uur zwemles per week aan de hoogste klassen wordt omgezet in een uur gymles. Maar met name de Lubertischool, De Akker, De Fontein en de Vrije School zien het zwemmen als een belangrijke bewegingsvorm, die ook in de hoogste groepen moet worden gegeven. 'Dit is een gemiste kans', reageert Jan Bot, algemeen di recteur van 'Kopwerk', de stichting die in de Kop van Noord-Holland 12 basisscholen onder haar beheer heeft, waaronder De Fontein en de Akker op Texel. Volgens Bot, die de onvrede van de scholen naar buiten heeft gebracht, zal dit bezuinigings plan de gemeente uiteindelijk geen voordeel opleveren. 'Noch financieel, noch organisatorisch, noch vak inhoudelijk. De zwemles wordt im mers omgezet in een gymles. De be zuiniging aan de zwemkant wordt aan de andere kant weer uitgegeven aan de gymkant.' Piet Snot Het Overleg Texels Onderwijs (OTO) zegt veel tijd en energie te hebben gestoken om in overleg met het col lege tot een goed plan voor het bewegingsonderwijs te komen. Het eenzijdige besluit van het college om de zwemlessen in de hoogste groe pen af te schaften, heeft volgens Freek ten Klooster, voorzitter van het OTO, de vertrouwensrelatie geen goed gedaan. 'Hier lag voor het col lege de mogelijkheid om te bewijzen dat zij het OTO als een volwaardige gesprekspartner beschouwt en bij de besluitvorming betrekt.' Ten Klooster verwijst naar een ge sprek in januari met wethouder Nel Eelman van Onderwijs, waarin het OTO aangaf het bewegingsonderwijs met te zien als een verantwoordelijk heid voor de aemeente. maar voor de scholen zelf. Het liefst zouden de scholen zien dat de gemeente zich beperkt tot het overmaken van de afgesproken gelden, en de invulling van het bewegingsonderwijs aan de scholen overlaat. De verantwoorde lijkheid, zowel inhoudelijk als admini stratief en organisatorisch, komt dan volledig bij de scholen te liggen. Die willen de garantie geven dat alle leer lingen bij het verlaten van de school Lees verder pagina 5 Jolanda Beuving is benoemd tot Ne derlands bondscoach body fitness. Zij verdient hiermee de A-status van de overkoepelende Nederlandse sportorganisatie NOC' NSF. Naast haar functie als trainer is de 34-jarige oud-Texelse zelf een verdienstelijk wedstrijdsporter en runt ze samen met vriend Marcel Honingh sport school Total Body in Uithoorn. Pagina 7 Een automobilist uit Utrecht is gistermiddag met onbekende ver wondingen opgenomen in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Dat gebeurde na een ongeluk op de Postweg, waarbij de auto van het slachtoffer frontaal in botsing kwam met het voertuig van een 20- jarige Texelaar. Het ongeluk ontstond doordat de Texelaar vanuit de richting van De Cocksdorp komend op de kruising met de Oorsprongweg wilde afslaan, maar daarbij de hem tegemoet ko mende Utrechter geen voorrang ver leende. Door de laaghangende zon had hij de auto waarschijnlijk niet zien naderen. De Texelaar hield aan het ongeluk lichte verwondingen over. evenals de vrouw en twee kinderen die bij de Utrechter in de auto zaten Beide auto's raakten zeer zwaar be schadigd. (Advertentie) <jnta 2m>rL jiitft la k*t tarL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) (tegels en natuursteen) WESTERWERF 2-UTCEEST (NH) - naast Bob's PartyPalace - tel. 0251-319101 info@tonscholten.nl wwwtonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND (Advertentie)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1