College: niet met trekker en wagen over het strand Nieuwe exploitanten in paviljoen bij haven Geen vergunning voor schuur paardenhooi Strandexpres tussen paal 28 en vuurtoren? tHinderlbx lastig :erste steen nieuwbouw Gemeentewerken .TEXELSE J COURANT- ER ZüN KLACHTEN OVER V ZOON. HO VALT DE DOMES VRN BREIEN BOVEN DE TRCHT1<t O Hi HET is EEN DEUGt1|ET\ MENE6R DE OGENT. RL SINDS Z'N GEBOORTE ,62 T)RRR GELEDEN, HOUDT HD MD BEZIG, KUNTU ER NIET IETS O RN DOEN Harde hand van sterk arm Vrijspraak voor horecaondernemer Forse dwangsom dreigt voor 02 Zwemlessen Hoge Raad verwerpt beroep VRIJDAG 28 FEBRUARI 2003 n trekker met twee aanhangers achter en daarmee met toeris- in een ritje over het strand tussen aal 28 en de vuurtoren maken. Het itiatief is afkomstig van Paul van Wal, van het bedrijf Euro- urney BV uit Hoorn. Maar het Dllege van b en w verleende er =en ontheffing voor, een besluit aartegen hij bezwaar heeft aan stekend. Woensdag boog de mmissie Bezwaar- en Beroeps chriften zich over de kwestie. nbekend is Van der Wal niet met het land. Met de Trolley Express, een ibbeldekker die wordt voortgetrok- in door een trekker, maakte hij het gelopen seizoen ritjes over het ei nd. 'Ik begon in De Koog, maar van at ik daar aantrof ben ik flink van ischrokken, zodat ik mijn werkter- in naar de noordkop heb verlegd, sn rondje langs de dijk en zo. Ik ben stig begonnen, maar het is goed ingeslagen. Op het eind van het nzoen had ik de kar helemaal vol. irugkerende vraag was waarom ik len rondje over het strand ging.' aar in de Algemene Plaatselijke rordening (APV) staat dat er zonder itheffing met met motorvoertuigen j het strand mag worden gereden, len Van der Wal bi| de gemeente in aanvraag deed voor zo'n onthef- ig, zodat hij vanaf de vuurtoren, via s Knm, de Sluftervallei en het strand paal 28 terug kan rijden, ving hij let is de wens van de raad om geen irstorende activiteiten op het strand e te staan Het strand moet geen verlengde van de openbare weg wor den', motiveerde een woordvoerder van het college, dat vindt dat een trekker afbreuk doet aan de veiligheid van de badgasten op het strand Het college verleent wel ontheffingen aan (motor)voertuigen, maar alleen als deze er uit noodzaak moeten zijn. Zoals Rijkswaterstaat en strand- paviljoenhouders, die bijvoorbeeld met een trekker ijs op het strand mogen uitventen. Het college ziet de strandexpress van Van der Wal niet als noodzakelijk en verleende daarom geen ontheffing. Ten onrechte, meende de ondernemer. 'Waarom mogen ijsventers en Maarten Boon met zijn Juttersplezier wel over het strand en ik met? Dat is toch ook geen noodzaak.' Volgens het college is hier sprake van oude rechten. Omdat het uitventen van ijs per trek ker moeilijk als noodzakelijk kan wor den beschouwd, hanteert de ge meente een uitsterfregeling. Nieuwe vrijstellingen voor het per trekker uit venten van ijs worden met meer ver leend. Juttersplezier Tijdens de zitting informeerde commissielid Piet Standaart of Van der Wal overleg had gevoerd met Maarten Boon, omdat diens Juttersplezier op hetzelfde stuk strand rijdt. Van der Wal: 'Nee, het is niet gebruikelijk om met je collega concurrent te overleggen wat ik moet doen. Maar we stoppen wel bij de jutterij van Maarten.' Navraag bij Corrie Boon, echtgenote van Maar ten, leert dat ze inderdaad niet op de hoogte is van de aanvraag. 'Vorig jaar heeft hij Maarten wel aangeboden samen te werken, maar daar prakkiseren we niet over. Ik zou het erg vreemd vinden als de gemeente hieraan meewerkt. Niemand mag toch zomaar met een trekker over het strand. Voor onze paard en wagen moeten we elke jaar alle nieuwe ver gunningen aanvragen. We zitten ab soluut niet op te wachten op een concurrent Wij moeten leven van de Juttersplezier.' Geen brokkenmaker Het weerhield Van der Wal er niet om van ten overstaan van de commissie een gloedvol betoog voor zijn initia tief te houden. 'Ik rijd Maarten met in de wielen, ben geen brokkenmaker, monteer een speciale bak onder de trekker - zodat er geen druppel olie lekt - en ik kom op plekken waar de Juttersplezier met kan komen. Ik on derhoud een pendeldienst voor men sen van De Krim en de Sluftervallei en laat mensen die anders moeite heb ben om op het strand te komen ge meten van deze prachtige omgeving.' Bij het strand hoeft het wat Van der Wal betreft niet te blijven. 'We zouden met trekker en wagen ook de natuur in kunnen. Al dat moois van dichtbij bekijken.' Dat dit laatste plan op z'n minst omstreden is, viel af te leiden uit de bedenkelijke uitdrukkingen op de gezichten van de commissie leden. Hun advies aan het college over deze kwestie wordt over enkele weken bekendgemaakt RntOCKf Cöti iC-ol-al ider het kritische oog van metse- ars van bouwbedrijf Duin en andere inodigden legde wethouder Corry aijne gistermiddag de eerste steen or het nieuwe gebouw van Ge- eentewerken aan de Reijer Keijser- faat. Een symbolische daad. want i spanten van de nieuwbouw heb- fen het hoogste punt al bereikt en er was al een muurtje van anderhalve meter opgetrokken. Door weersin vloeden heeft de bouw enige vertra ging opgelopen, maar Heijne sprak de verwachting uit dat het kerstmaal in de nieuwbouw kan worden genuttigd. Met de nieuwbouw krijgt Gemeente werken de beschikking over een mo dern en functioneel gebouw. De toe passing van onderhoudsvrije materi alen en energiebesparende voorzie ningen, zoals zonnecellen, een warm tepomp en een grijs-watercircuit, maken het wat betreft Heijne tot een voorbeeld voor duurzaam bouwen. (Foto Gerord Timmerman) De rechtbank in Alkmaar heeft een 56-jarige Amsterdammer gisteren vrijgesproken van fraude. De man, van 1996 tot en met 2001 eigenaar van een grillroom op Texel, was be schuldigd van het niet-afdragen van loonbelasting en het niet-voe- ren van een deugdelijke loon administratie. De rechtbank achtte deze feiten echter niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem vrij. Tegen de Amsterdammer was een werkstraf van 120 uur en een geldboete van 5000 euro geëist. De horecaondernemer was in het be klaagdenbankje beland nadat het Gemeentelijk Adhimstratie Kantoor (GAK) enkele ondernemingen op Texel onder de loep had genomen. Volgens het GAK had de man voor zeker €9500,- gefraudeerd. Hij zou personeel in dienst hebben dat niet in de loonadministratie voorkwam. De verdachte bestreed dit. Volgens hem waren de mensen die door het GAK voor werknemers werden aan gezien alleen vrienden van hem, die af en toe wel eens een handje mee hielpen Hiervoor kregen zij echter geen vergoeding, zo benadrukte de ondernemer twee weken geleden tij dens de behandeling van de zaak. Officier van justitie C. Zweers ge loofde het verhaal van de Amster dammer met. Dat er bij een huiszoe king kasboekjes waren gevonden waarin namen en bedragen stonden vermeld, bevestigde haar in haar ver moeden dat de ondernemer fraudeerde. Maar de rechtbank ver klaarde wél geloof te hechten aan het relaas van de verdachte. Volgens hem had hij die namen en bedragen genoteerd om bij verkoop van de zaak een betere prijs te bemachtigen. Als het telecommunicatiebedrijf 02 (vroeger Telfort) de tijdelijke zendmast op het sportveld aan de Vliestraat in Oosterend niet vóór 1 mei heeft gesloopt, moet het aan de gemeente een dwangsom van €10.000,- per dag betalen. Dit be drag kan oplopen tot maximaal €300.000,-. Het college heeft voor deze grote bedragen gekozen omdat in een ver gelijkbaar geval in het verleden is gebleken dat veel lagere sommen niet afschrikwekkend genoeg zijn. Het betrof destijds een mast van Dutchtone die het college weg wilde hebben door een dwangsom van 5.000 gulden per dag op te leggen. Het bedrijf betaalde dat gewoon en maakte geen haast met de sloop. De mast van 02 aan de Vliestraat staat er met een tijdelijke bouwver gunning die op 1 januari afliep. Voor die tijd hadden de antennes ver plaatst moeten zijn naar een van de masten die in combinatie met licht masten op hetzelfde sportveld wor den gebouwd en waarvoor een defi nitieve vergunning is verleend. De mast stond er echter nog en 02 kreeg van de gemeente dan ook een brief. Het bedrijf liet daarop weten dat de bouw van de mast was vertraagd. In verband met de vorst kon geen be ton worden gestort. Verzocht werd daarom de tijdelijke mast te mogen laten staan tot uiterlijk 30 april. Het college had daarvoor begrip en laat de genoemde dwangsom dus pas op 1 mei ingaan. VERVOLG VAN PAGINA 1 sr de diploma's A en B van het em-ABC beschikken. In de huidige Jatie is het zo dat 'slechts' ruim 80 >cent van de leerlingen in groep 5 over deze diploma's beschikt. vraag op het gemeentehuis leert het pleidooi van het OTO om het wegingsonderwijs zelf vorm te igen geven toch deels gehoor zou aben gevonden bij het college. 'De ef van het OTO is gewoon in het legebesluit meegenomen. Het is melijk de intentie dat de vak- rkrachten het volgend schooljaar dienst laten komen van de scho- Dan zitten de scholen zelf dich- bij de roostering. Hun beslissings- voegdheid wordt groter', aldus een ordvoerster van het college. Dat tekent volgens Ten Klooster dat besluit van de raad over het "loolzwemmen totaal overbodig is worden, omdat de schoolbesturen het goed is dan zelf verantwoor- lijk zijn geworden We hebben met gemeente afgesproken dat de rkgroep vakonderwijs, waarin ver- jenwoordigers van de gemeente, t OTO en de vakleerkrachten zit- een totaalopzet voor de invulling i het hele bewegingsonderwijs zou iken Daarvan is tot dusver nog el te weinig terechtgekomen. Bo ndien begint de tijd te dringen. Als vakleerkrachten bij ons in dienst men, dan moet dat op 1 mei be nd zijn, omdat de scholen met hun formatieplannen zitten. Als het in dit tempo gaat, moeten we maar zien of het allemaal goed komt.' Als de vakleerkrachten inderdaad in dienst van de scholen komen, bete kent dat volgens de gemeente dat de scholen meer vrijheid hebben om er voor te kiezen ook hogere groepen te laten zwemmen. Maar als het bad daarvoor extra open moet of er extra toezicht moet zijn. dan hangt daar een prijskaartje aan. Er is met de ge meente wel over te praten, maar in principe zijn deze extra kosten voor de scholen. Overigens hebben de meeste scholen in de buitendorpen aangegeven om praktische redenen het schoolzwemmen te beperken - tot en met groep zes. Maar het OTO vindt dat de scholen hier zelf over moeten kunnen beslissen. De Hoge Raad heeft afgelopen week het beroep van jachtopzichter Ed Drijver verworpen. Daarmee blijft de uitspraak van A. van der Perk van de Alkmaarse rechtbank overeind en moet Drijver een boete van ƒ1000,- (€450,-) betalen voor het uitzetten van fazanten op 19 november 1999. Van der Perk vernietigde in hoger beroep het oordeel van de kanton rechter, die Drijvers schuld niet bewe zen achtte. Drijvers raadsman Chr. Boekhoff ging tegen deze uitspraak in cassatie, met voornoemd resultaat. Moet de gemeente meewerken aan een bouwaanvraag voor een schuur op een agrarisch (A-)bouw- blok als de aanvrager een ander hoofdberoep heeft? Over die vraag bogen de leden van de commissie Bezwaar- en Beroepsschriften zich woensdag naar aanleiding van een bouwaanvraag van Jacob Bakker (van 'de Zilvermeeuw'), voor een veldschuur aan de Maaikeduin- weg. Bakker, die als hoofdberoep het jeugdhotel aan de Randweg beheert, fokt paarden en stalt en verzorgt die ren van de politie en vakantiegan gers Hij beschikt over zes hectare land, waar hij aardappelen teelt en aan weidebouw doet. Tot dusver be waarde hij de balen kuilgras buiten. 'Maar dat bevalt ons met, omdat we teveel uitval hebben. Het is beter om het in de schuur op te slaan.' Maar op zijn aanvraag voor de bouw van een open veldschuur kreeg hij van het college nul op het rekest. B en w zien de schuur als een verlengde van de 'manegefunctie' van zijn bedrijf. 'En dat is geen agrarisch activiteit en het bestemmingsplan staat daarom met toe dat er een vergunning wordt ver leend', aldus een woordvoerder van b en w. Bakker is het daarmee met eens en tekende bezwaar aan. De stelling dat de schuur een uitbouw is voor de manegefunctie was commissielid Gerard Weijers te kort door de bocht. 'Als je alleen paarden stalt, dan ben je nog geen manege, want dan moet je ook rijlessen ge ven.' De opmerking dat het college hobbyboeren geen medewerking voor een bouwvergunning op een A- blok verleent, schoot Bakker in het verkeerde keelgat. 'Ik beschouw mezelf niet als hobbyboer. Er is toe nemende behoefte aan het stallen van paarden op Texel en we halen er een stuk inkomen uit. Bovendien is de schuur niet bedoeld voor het stal len van paarden, maar voor de opslag van hooi. Een deel gebruik ik zelf, een deel gaat in de verkoop. Dat lijkt me toch duidelijk een agrarische activi teit.' Tijdens de bespreking bleek dat Bakker ook meedoet aan de mei telling (waarbij agrariërs hun bezittin gen inventariseren), een criterium dat in de discussie over het kamperen bij de boer door Jan Koolhof werd ge noemd om te bepalen of iemand boer is of niet. Het college wilde niet tegenspreken dat de bedrijvigheid van Bakker een welkome aanvulling op Texel vormt, maar stelde ook vast dat het bestem mingsplan hem momenteel geen mogelijkheden biedt. 'Dan moet hier voor eerst een bepaling in worden opgenomen, zodat hem ontheffing kan worden verleend De commissie nam achter gesloten deuren een be sluit over welk advies aan het college wordt uitgebracht. Ad Harman en Marleen Groen zijn de nieuwe exploitanten van het pa viljoen bij de haven van Oude- schild. De afgelopen twee maan den hebben ze het pand, waar sinds 1993 restaurant-paviljoen De Verrekieker was gevestigd, gron dig opgeknapt. De naam is veran derd in café-brasserie De Com pagnie. Zaterdag vanaf 12.00 uur is de nieuwe zaak voor het eerst ge opend. Harman en Groen hebben de zaak overgenomen van Mady Welbie, die de zaak runde met haar man en oud havenmeester Willem. De afgelopen twee maanden hebben de nieuwe exploitanten de zaak in eigen beheer grondig verbouwd. De plavuizen heb ben plaatsgemaakt voor een eiken houten vloer met enkele verhogingen, er is een nieuwe bar in gekomen, de muren en het plafond zijn olijfgroen en baskisch rood geschilderd en er zijn een eetgedeelte en een café gedeelte ingericht. Het cafégedeelte is gekomen op de plaats waar eerst de biljarttafel stond. Langs de muur zijn op die plaats vier zogeheten pokertafels gemaakt, waaraan men sen kunnen zitten. De eettafels staan op lichte verhogin gen in de houten vloer. 'Het leek hier eerst meer op een kantine', vertelt Harman. 'We hebben het aangepast en wat donkerder gemaakt.' De tafels in het eetgedeelte zijn de oude tafels van de Verrekieker Nadat ze waren gebeitst en gelakt, pasten ze in het nieuwe interieur. Twee glazen tafels die op stuurwielen waren gemaakt, zijn weggehaald. Het ene stuurwiel heeft een nieuwe bestemming als kapstok gekregen, het andere is als decoratie boven de bar opgehangen. Harman zette die samen met zijn oud-werkgever Reinier van der Veen in elkaar. De biljarttafel keert in de winterperiode terug in het eet gedeelte. Harman en Groen willen zich met De Compagnie onder meer nchten op de gasten in de passantenhaven. 'Daar liggen 's zomers 250 schepen. Als we daar vijf procent van kunnen binnen halen. is het mooi. We richten ons ook op toeristen in Oudeschild en we moeten proberen opgenomen te worden in het rondje dat Texelaars op zondag maken over het eiland. We willen één keer in de maand live-mu- ziek en dan moeten we maar eens aftasten hoe dat gaal.' In het eetgedeelte komen 52 stoelen, in het cafégedeelte 20 zitplaatsen en bij de bar 18 krukken. De nieuwe ex ploitanten gaan werken met een uit gebreide kaart, zodat mensen kun nen ontbijten, lunchen en dineren. Buiten willen Harman en Groen een nieuw terras aanleggen. Het is de bedoeling dat dat op palen rondom het gebouw komt te staan. 'Daar ko men nog ongeveer 80 tot 100 stoe len. Het zouden er maximaal 130 kunnen zijn, maar het moet voor ons wel te doen blijven en we willen bui ten ook wat ruimte over houden.' van het pand Harman verwacht in de zomer met ongeveer tien tot twaalf mensen werkzaam te zijn in De Compagnie. In de winter gaat hij het voornamelijk samen met Groen runnen. Beiden hebben ervaring in de horeca Harman, die tien jaar geleden van Leeuwarden naar Texel kwam, was zeven jaar lang kok in café SamSam in De Koog. In zijn nieuwe zaak staat hij ook in de keuken. Groen werkte vijf jaar parttime bij SamSam. Naast haar werk in De Compagnie blijft zij ook bij de Texelse Wol Onderneming wer ken Justus Zegel is als extra kracht in vaste dienst genomen. Verder wordt er gewerkt met oproep krachten. De twee kijken er naar uit om in de nieuwe zaak aan de slag te gaan. 'In De Koog begon de spoeling de laat ste jaren vrij dun te worden. Je hebt hier minder concurrentie en een prachtig uitzicht op de Waddenzee.' De eerste, interesse van Groen en Harman in het paviljoen ontstond zo'n anderhalf jaar geleden toen ze een keer op het terras van De Verrekieker zaten. 'We zaten wat rond te kijken en ik heb toen gezegd dat ik er wel voor wilde gaan als dit nog eens te koop zou komen.' Dat ge beurde vorig jaar februari, waardoor Harman en Groen hun plannen kon den gaan verwezenlijken. Zij zijn na Willem en Mady Welbie de tweede exploitanten van het gebouw dat begin jaren negentig werd gebouwd als vervanging van het clubschip dat bij de watersportvereniging lag. Na de ingebruikname van De Verrekieker in 1993 werd de schoener verkocht aan een watersportvereniging in Zaandam. De stichting is eigenaar Marleen Groen en Ad Harman zijn de nieuwe exploitanten van café-brasserie De Compagnie (voorheen De Verrekieker) bij de haven van Oudeschild. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5