'Ronduit belachelijk dat Texel geen nota ouderenbeleid heeft' A/il de Vries-Pantus ïeeft 'zorg om zorg' Kroniek over het geslacht Bonne Jolanda Beuving nieuwe bondscoach body fitness (Van de Wadden over de wereld' TEXELSE y7 COuranT WiftK VRIJDAG 28 FEBRUARI 2003 'Vijfenvijftigplussers moeten meedenken over de voorzieningen van vandaag en in de toe komst', vindt Wil de Vries Pantus. rapporten die ik opstelde en ook een paar collega's hadden het wel door, maar zij hebben mets gezegd. Hans heeft drie maanden in het ziekenhuis gelegen en in die tijd is zijn been vanaf tien centimeter onder de knie geamputeerd. Toen ik het jaar daarop mijn verloving bekend maakte, vroeg de directrice zuur weten je ouders hiervan? Kan die jongen de kost wel verdienen? Wat een mens, om zo vernederend te doen. Ik was vieren twintig en geen klein kind meer. Dan hoofdzuster Joppe, die reageerde heel wat leuker; die jongen van De Vries, hè? Ik heb het aan je hand schrift op zijn brieven gezien. Hans kon heel goed in zijn onderhoud voor zien. Hij was chef-perser bij een damesconfectiebedrijf. Dames mantels persen. Later stond hij op de Albert Cuyp met couponnen stof. Wij waren intussen getrouwd en hadden een dochtertje, Dorine.Toen zij naar de kleuterschool ging, ben ik parttime gaan werken in verpleeghuis Amstelhof. Eerst alleen op de zater dagen en later kwam daar de woensdagavond bij.' Nog weer iets later verving zij - eerst tijdelijk maar later permanent - de verpleegster van het Corvershofeen complex voor zelfstandig wonende bejaarde dames en onderdeel van de Amstelhof. 'De huismeester van het hofje ging niet met zijn tijd mee. Hij wilde de dames om tien uur binnen hebben. Nou ja, zoiets kun je toch niet maken met mensen die hun hele leven zelfstandig zijn geweest? Het bestuur heeft ingegrepen en de da mes hebben allemaal een eigen voordeursleutel gekregen. Toen de huismeester werd overgeplaatst naar een voor hem geschiktere plaats, kwam de vraag of wij niet in de dienstwoning wilden trekken. Wat een feest was dat na dat halve wo- en zorginstelling is geen fabriek met pakjes boter,' zegt Wil Vries-Pantus gedecideerd. Vijftien jaar lang, van 1974 tot )89, stond zij als directrice aan het hoofd van de verzorgings- nzen Irene en De Gollards, maar de term 'manager in de ge- indheidszorg' is haar een doorn in het oog. 'Mensen warmte i aandacht geven in hun laatste levensdagen, daar gaat het n.' Sinds 1990 is zij voorzitter van de Algemene Nederlandse jnd voor Ouderen (ANBO) en wendt zij haar levenservaring i kennis aan ten gunste van ouderen. xg om zorg' is het thema van en- Ie spreekbeurten die De Vries sa- in met oud-huisarts Roelf Siebinga mens de ANBO verzorgt. De maat- happil vergrijst en daarmee neemt t aantal ouderen dat nu en in de ikomst een aanspraak op zorg zal en toe. Tegelijkertijd neemt de imo om in de gezondheidszorg te an werken af. Wachtlijsten in zie nhuizen worden langer, wachtlijs- voor een plekje in een zorg- itelling eveneens, terwijl de AOW de tocht lijkt te komen. Alle reden i de krachten te bundelen en met Izaam toe te zien hoe voorzienin- n met gerealiseerd worden of tel- ir gaan. 'Het is ronduit belachelijk t Texel geen eigen nota ouderen- ileid heeft. De oude uit de jaren ;htig is allang met meer actueel. Er n wel enquêtes ingevuld, maar met I uitkomst wordt niets gedaan. Wij bben daar bij de wethouder van ïlzgn onze zorg over uitgesproken, aar ouderenwerk heeft geen priori teit, heeft mevrouw Hin te kennen ■geven Zijn er straks voldoende ■norenwonmgen? Hoe werken wij wachtlijsten weg? Hoe motiveren Wij mensen om in de gezondheids zorg te gaan werken en hoe kunnen we de werkdruk in deze sector zoda nig verlichten dat het werk weer leuk Wordt? Verbeteren en handhaven van voorzieningen in verkeer en vervoer voor ouderen. Verbeteren van .toegankelijkheid van zorg. Een greep uit de belangrijkste doelstellingen van de ouderenbond.' Wil de Vries werd 71 jaar geleden als Vf Pantus in Hoek van Holland ge boren en groeide op in Venlo en MaastrichtHet gemis, van een Wiskundeknobbel bemoeilijkte haar Studie op de HBS dusdanig, dat zij het na vier jaar voor gezien hield. Zij Ide de verpleging in, dat stond van meet af aan voor haar vast. Echter, de enige verpleegopleiding in Maastricht wilde haar met toelaten, omdat ze niet rooms-katholiek was. Het opleidingsinstituut speelde daarmee haar vader in de kaart, die niet ach ter haar keuze stond 'Hij vond het een smerig beroep, al is hij daar wel van terug gekomen. Hij was later juist heel trots op me. Mijn dochter werkt op de OK, zei hij dan.' Wil liet zich echter niet uit het veld slaan en solli citeerde bij de opleiding in het provin ciaal ziekenhuis in Santpoort, waar ze wel terecht kon. Hier behaalde zij haar B-diploma (voor psychiatrie), waarna zij in het Binnengasthuis in Amsterdam haar opleiding ver breedde met het A-diploma zieken verpleging. In het Wilhelmina Gast huis haalde zij haar kraam- aantekening. 'In het Binnengasthuis heb ik mijn man leren kennen. Hans was na een motorongeluk met een verbrijzeld rechter onderbeen bin nengebracht. Hij lag daar met zijn been met allerlei schroeven en pen nen en ik, als leerling, had op die bewuste paasmorgen dienst. Ik stootte onhandig tegen het rek. Nou, ik zal maar met zeggen wat hij toen zei. O, wat vond ik dat erg. Een paar dagen later, toen ik nachtdienst had op de brandwondenafdeling, ben ik met broeder Palstra een praatje bij hem gaan maken. Onze brand wondenafdeling was een voorloper van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Mijn mensen sliepen lek ker en er waren geen levens bedreigende verwondingen, dus ik kon wel even naar zaal 47, Ondanks mijn onhandigheid van de eerste ont moeting, vonden wij elkaar aardig. Maar liefde tussen een verpleegster en een patiënt werd niet getolereerd, dus schreven we elkaar brieven. De hoofdzuster herkende bij het uitdelen van de post mijn handschrift van de ninkje in de Govert Flinckstraat, waar we met z'n drieën in een alkoof moes ten slapen. Hier konden we om de tafel rennen. Geweldig! Met een eigen slaapkamer voor onze dochter. Hans kreeg een baan als conciërge aan een MAVO-school. De baan van zijn le ven. Hij kon goed met de jongelui omgaan en zij op hun beurt waren erg op hem gesteld. Toen hij op 40-jarige leeftijd plotseling aan een hartinfarct overleed, kwam de hele school naar de crematie. Toen ik achterom keek op de heuvel bij het crematorium en al die kinderen zag, deed dat me enorm goed.' Na het overlijden van haar man bleef De Vries nog vier jaar in Corvershof werken, waarna ze via een adverten tie in Het Parool geattendeerd werd op de functie van directrice in Huize Irene op Texel 'Ik aarzelde om de stap te zetten. Ik durf het hier nog met los te laten, dacht ik. Maar toen ik een half |aar later een herhaalde oproep voor deze functie zag, heb ik toch gesolliciteerd. Bij het kennismakings gesprek met de sollicitatiecommissie en de rondgang door het gebouw had ik direct het gevoel: dit zit goed. Ondanks het glimmende vinyl en de kille, koude tegels. Lekker kleinscha lig, zodat je voldoende kans had een band met de bewoners op te bou wen. Wat ik absoluut niet wilde was mevrouw de directrice zijn. Gewoon mevrouw De Vries, voor de bewoners en voor het personeel. Ik wilde óp de werkvloer zijn en weten wat er ge beurde. Ik vond mijn belangrijkste taak het de bewoners zo aangenaam mogelijk te maken. Per slot van reke ning brachten zij de laatste jaren van hun leven hier door. Ik wilde er voor zorgen dat zij een zo groot mogelijke vrijheid genoten en betutteling ach terwege laten. Ook al ben je oud en hulpbehoevend, daarom heb je nog wel zeggenschap over je eigen leven. De tijd dat je als hulpbehoevende oudere nederig en dankbaar moest zijn was voorbij. Ik heb twee jaar in de dienstwoning gewoond en dat betekende dat ik dag en nacht be schikbaar was. Als 's avonds om tien uur de avonddienst naar huis ging, stond ik er alleen voor en moest m'n bed uit als bewoners 's nachts bel den Eén of twee keer per nacht was nog te overkomen, maar als er griep heerste, werd ik vijf, zes of meer keer per nacht gebeld. Dat was geen doen, temeer daar verwacht werd dat ik 's morgens om half acht weer fris en vrolijk aanwezig was. Na een ge sprek met de gemeente kreeg ik een vervangster voor twee dagen in de week Uiteindelijk werd de slaap- wacht bij toerbeurt door bejaar denverzorgsters overgenomen.' De Vries zag drie jaar na aantreden de komst van het verpleeghuis Samen Eén gerealiseerd. 'Een karwei van jewelste. We hebben daar wat hand tekeningen voor verzameld We zijn dagen op stap geweest om naar sa nitair te kijken; ik zal op heel wat wc's gezeten hebben. Linnengoed, bed den, nachtkastjes. Het personeel dat in dienst kwam, nam een eigen naai machine mee om het linnengoed te merken en gezamenlijk hebben we de bedden naar binnen gereden. Wat een werk hebben we verzet!' In 1987 kwam de fusie met de Gollards. 'De fusie is een moeilijk proces geweest, zowel op bestuurlijk als op perso- neelsmveau. Bij een fusie moeten beide partijen inleveren. We moesten groeien naar een nieuwe organisatie en hebben iemand van buiten aange trokken om dit proces te begeleiden Een buitenstaander ziet veel eerder de knelpunten dan zij die er met hun neus bovenop zitten. Hij heeft een neutralere kijk op de zaak.' Als directeur, die de scepter zwaaide over dit grote geheel, werd zij steeds meer het kantoor in gedreven. In de managersfunctie, maar de benaming manager in de gezondheidszorg wilde zij absoluut niet horen. 'Door de toenemende regelgeving met zijn hele papierwinkel wordt het vandaag de dag wel moeilijk om nog tijd te vin den voor prersoonlijk contact met de bewoners. Ik vind dat geen goede ontwikkeling. De mensen blijven te genwoordig steeds langer zelfstandig wonen en gaan pas naar een tehuis als het niet anders kan. Dit houdt in dat er dan meer zorg gevraagd gaat worden. Met de huidige bezuinigin gen is die soms moeilijk te verwezen lijken.' De ANBO. waarvan zij sinds 1989 voorzitter is, is allerminst een gezel ligheidsvereniging voor ouderen, maar een bond die de belangen van ouderen behartigt. De ANBO Texel werkt samen in de Stichting Samen werkende Bonden van Ouderen in Noord-Holland (SBO-NH), waarin vier ouderenbonden vertegenwoordigd zijn. Kritisch wordt gevolgd of be stuurlijke voornemens van rijk en ge meente ook daadwerkelijk worden omgezet in beleid en daden. Tegen het onlangs afgekondigde voorne men van het rijk om de 65+-korting voor de zoute veren in drie jaar tijd af te bouwen heeft de ANBO met suc ces geageerd. 'De korting zal dit jaar nog van rijkswege gehandhaafd blij ven, de overige twee jaar zal TESO de korting uit eigen middelen betalen. Over het hoe en wat van daarna zul len nog gesprekken worden gevoerd. De Stichting Welzi|n Ouderen Texel organiseert de warme maaltijd voorziening Tafeltje-dek-je. maar het rondbrengen van de maaltijden wordt grotendeels door ouderen, veelal ANBO-leden, verzorgd. Al meer dan twintig jaar. Vijftigplussers van nu moeten zich er meer van bewust zijn dat het belangrijk is lid te worden van de ANBO en meedenken over de voorzieningen van vandaag en in de toekomst Niet afwachten wat er straks over je beslist wordt, maar nu mee besturen. Inspelen op de ont wikkelingen en weerbaar zijn.' Tekst en foto Corrie Timmer makkelijker op maakte. Ook werden schrijffouten gemaakt, wat wellicht verklaart waarom ineens de naam Bome opdook De schrijver is er vrij wel zeker van dat het geslacht ver schillende takken kent. Hij gaat ervan uit dat twee Bonne's op Terschelling, die commandeur waren aan boord van walvisvaarders, gelieerd zijn aan de Texelse tak. Opvallend is dat er op Terschelling anno 2003 nauwelijks nog stamhouders zijn. Op Texel woonden in de laatste halve eeuw daarentegen de meeste Bonnes, ter wijl de meeste mannen met deze naam weer in Amerika wonen Het boek omvat een aantal markante kopieën van documenten. Zoals het testament van Neel Inses, weduwe van Pieter Pietersz Bonne, opge maakt op 5 augustus 1725, toen de weduwe tengevolge van een Swaar Accident het bed moest houden. Een zinsnede: 'haar Schoondochter Trijn Jans voor Eerst en vooral Sal gerechtigt zijn tot Een Zomme van Hondert Carolij guldens, mitsganders een bed, twee kussens en vier dekens Met knipsels, fragmenten uit boeken en prenten schetst Bonne een beeld van de walvisvaart en an dere zaken uit het verleden, eerst op Terschelling, later op Texel. De verre tochten die familieleden maakten en de belevenissen van de emigranten. Een plaatsje is ook ingeruimd voor Cees' oom Klaas Bonne, die jaren lang de rijmen in 'Tussen dijk en duinenrij' in de Texelse Courant ver zorgde en die tevens schilderde. Van hem werd beweerd dat met het tijd stip van zijn geboorte is gesmokkeld, zodat hij op 12 december. Ouwe Sunderklaas, jarig zou zijn Naar ver luidt was hij er niet zo gelukkig mee. Er moeten ongetwijfeld heel veel uren in het boek zijn gaan zitten, dat een imposante hoeveelheid gegevens omvat. Een naslagwerk, waarin geïnteresseerden enthousiast kun nen bladeren Maar ook moet worden gezegd dat veel kopieën zeer matig van kwaliteit zijn, wat geen recht doet aan het vele werk dat er in is gesto ken. Ook is het jammer dat de index ontbreekt. Met wat meer aandacht had het resultaat fraaier kunnen zijn. Het boek is gedrukt in beperkte op lage en niet te koop bij de boekhan dels. Wie interesse heeft, kan met Bonne contact opnemen, tel. 31 36 36. Jolanda Beuving is benoemd tot Nederlands bondscoach body fitness. Zij verdient hiermee de A- status van de overkoepelende Ne derlandse sportorganisatie NOC* NSF. Naast haar functie als trainer is de 34-jarige oud-Texelse zelf een verdienstelijk wedstrijdsporter en runt ze samen met vriend Marcel Honingh sportschool Total Body in Uithoorn. Beuving werd eind vorig jaar opge beld door Juliette Bergman ('Miss Olympia') met de vraag of ze wilde meedoen aan de klasse body fitness op de wereldkampioenschappen in Brno in Tsjechië. 'Ze vond het echt wat voor mij. Ik was al in de voorbe reiding voor de wereldkampioen schappen van een andere kracht sportbond, dus ik wilde wel.' Na drie ronden had de oud-Texelse een acht ste plaats in de wacht gesleept. En wanneer de jury niet de oude regle menten had gehanteerd, had er mis schien nog wel een hogere klassering ingezeten. Met de achtste plaats werd Beuving de eerste Nederlandse krachtsporter die een A-status van het NOC'NSF behaalde. 'Dat is de zelfde status als bijvoorbeeld de zwemmers Pieter van den Hoogen- band en Inge de Bruijn hebben.' De in Mijdrecht wonende Beuving, die op Texel opgroeide en nog gere geld voor familiebezoek op het eiland is, begon ooit met fitness vanwege li chamelijke ongemak. 'Ik had rug klachten en ter versterking van mijn spieren ben ik op fitness gegaan Dat ik het leuk vond, blijkt nu wel.' Ze geeft body fitness de voorkeur boven 'gewone' fitness. 'Ik vind het mooier. Het verschil is dat je bij body fitness een atletisch lichaam moet hebben, maar je mag de spierbundels niet te veel zien. Het mag niet te hard en droog zijn. Je moet ook een behoor lijk vetpercentage hebben.' Met wedstrijden begon ze toen ze werd gevraagd als invaller. 'Dat is nu acht jaar geleden. Ik eindigde eigen lijk altijd wel bij de eerste drie. Je begint in de C-klasse, maar als je beter wordt ga je naar B en vervol gens naar A Als je in de A-klasse uit komt mag je meedoen aan het Ne derlands kampioenschap en als je dat wint word |e uitgezonden naar het buitenland.' Sinds haar winst op de Nederlandse kampioenschappen in 2000 deed Beuving mee aan wed strijden in onder meer Duitsland en Tsjechië. Door haar achtste plaats viel Beuving ook op bij de nationale krachtsport bond en werd zij in de gaten gehou den tijdens wedstrijden. Nadat zij een aantal keer haar visie op body fitness had mogen verkondigen, werd zij tot haar verrassing gevraagd om bonds coach te worden in deze discipline. 'Hartstikke leuk. Ik train nu twintig vrouwen uit heel Nederland en ook een paar uit België. Drie keer per or wie niet beter weet, klinkt nne als een oud Texels geslacht. )ar de geschiedenis voert terug ar Terschelling, in de tijd dat er walvissen werd gejaagd. Cees nne uit Den Burg, schrijver van kroniek 'Van de Wadden over de ireld' over het geslacht Bonne, ipte de eerste gegevens op uit n volkstelling die omstreeks 30 werd gehouden op Ter- lelling. Maandag overhandigde de eerste exemplaren van de >niek aan Jacques Dijt van de itorische Vereniging en Wil lam, archivaris van de ge- lente. tar de familienaam precies van- in komt, zal waarschijnli|k altijd I een vraagteken bli|ven, tenzij er ens uit archieven nog nieuwe ge gevens opduiken', schrijft Bonne. Die kans is klein, want Bonne verdiept zich al vanaf 1997 in zijn (verre) voor ouders. En niet alleen hij. De onlangs overleden Cor Reij schreef al een boekje over de geschiedenis van het geslacht. Cees Bonne maakt er, met toestemming van Reij, dankbaar ge bruik van, met als resultaat een boek van met minder dan 325 pagina's, vol met gegevens over de genealogie van de families Bonne, maar ook met ander materiaal. Geen geschreven verhaal, maar fragmenten, knipsels en andere illustraties, die een beeld geven van een geslacht dat in de 17de, 18de, 19de en het begin van de 20ste eeuw vooral uit zeevaarders en boeren bestond, maar dat later in de 20ste eeuw overschakelde op andere beroepen, met name in de handel en nijverheid. Een zeer belangrijk jaar is 1867. De landbouwcrisis, overbevol king en het gevaar voor inteelt zijn volgens Bonne de reden dat de fami lie vanaf dat moment begint uit te waaieren naar elders, onder meer Waterland en de Verenigde Staten. Ondanks het diepgaande speurwerk, blijven er nog vragen over. Bijvoor beeld waar de naam Bonne nu pre cies vandaan komt. Zeker is dat de naam in de 17de eeuw opdook op Terschelling, maar ook in Groningen en elders woonden mensen met de zelfde naam. Een verband tussen de Groningers en de Terschellingers hebben geneologen met kunnen leg gen, wel dat tussen de Terschel lingers en de Texelaars. Bonne stelt dat doordat achternamen in vroeger tijden niet verplicht waren, er bij de naamgeving werd verwezen naar de vader. Bijvoorbeeld Jan Insesz, waaruit blijkt dat Jan een zoon was van Inse. Deze patromem- vorm bleef lang in gebruik op de ei landen. Alleen bij officiële gelegenhe den moest de achternaam worden opgegeven. Maar vaak waren de ar chieven waarin Bonne spitte niet compleet, wat het speurwerk er met week komen zij fitnessen en drie keer per week doen we aan cardiologie, zoals hardlopen. Daarnaast moeten ze een dieet volgen De eerstvolgende wedstrijd van Beu ving is eind mei in Istanbul in Turkije. 'Dat lijkt me best eng met die drei gende oorlog. Ik wacht het toch maar even af. Voor die wedstrijd moet ik een team van een stuk of zes meiden samenstellen. Drie weken later heb ik weer een grote wedstrijd en aan het einde van het jaar zijn de wereldkam pioenschappen van de twee interna tionale bonden.' Beuving is erg gedreven in haar po ging de fitnesssport naar een hoger niveau te tillen. 'Er zijn veel mooie fit nessvrouwen in Nederland maar er wordt gewoon te weinig aan gedaan en gepromoot. We willen fitness weer omhoog brengen in Nederland.' Wie meer over Jolanda Beuving en haar sport wil lezen, kan terecht op haar eigen website: www.miss- fitness.nl. Bondscoach Jolanda Beuving in actie tijdens een fitnesswedsthjd. r Cees Bonne (rechts) overhandigt de kroniek aan gemeentelijk archiefbeheerder Wil Braam middenen Jacques Dijt van de ISChe Vereniging. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7