'Resultaten in verleden geen garantie toekomst' V Toerisme naar Texel stagneert Topido verkoopt zondag laatste patat Breekijzer helpt Vonk bij conflict gemeente O 3- O H,. ■TEXELSE COURANT 1 I Geen behoefte aan onderzoek leefbaarheid Geen verde onderzoek b Hallerweg 'Eiland verslaggever' TV Noord-Holl Bedrijvig/rezT] Zoeken naar br VRIJDAG 7 MAART 2003 Na jaren van stijging is het toe risme naar Texel in 2002 gestabili seerd. Het aantal boekingen bij de WV is in 2002 zelfs fors gedaald ten opzichte van 2001, hoewel de vergelijking door het in dat jaar populaire Libelle-arrangement wellicht niet helemaal representa tief is. Ook de boekingen voor 2003 wijzen op een stabilisatie. 'Gezien de economische omstandigheden in Nederland en Duitsland moeten we daar misschien wel heel blij mee zijn, maar stabilisatie is voor ons nieuw', zei VW-directeur Veronica Bos maandag tijdens de jaarlijkse Promotieavond van de WV in theater De Kiekendief in De Cocksdorp. 'Resultaten in het verleden geven geen garantie voor de toekomst', analyseerde WV-voorzitter Leo Timmers. die aangaf dat de gevolgen van de stagnerende economie, de beursmalaise en de angst voor een oorlog niet voorbij gaan aan Texel. De vraag in hoeverre het prijsniveau van Texel een rol speelt, ging Timmers uit de weg. 'Een stevige prijs is geen bezwaar, maar de kwaliteit van het geleverde kan wel beter. Laten we de afspraak maken dat wij als VW zor gen dat er zoveel mogelijk nieuwe toeristen naar Texel komen en dat u zorgt dat ze blijven terugkomen', richtte hij zich tot de ondernemers in de zaal. Timmers benadrukte dat het in tijden dat het wat minder gaat be langrijk is om gezamenlijk te opere ren. Te duur Uit de enquête die Teso en de VW onder de gasten houden, blijkt dat het percentage dat Texel duur vindt is gestegen van 16 naar 25 procent. In 1998 was dat nog 12 procent. Als gevolg van de prijsverhogingen boekte Texel, ondanks een stabilisa tie van het toerisme, wel een omzet groei. Veronica Bos: 'Maar daar zijn grenzen aan. De concurrentie is groot en Texel is door de boot altijd al wat duurder. Dat speelt zeker bij korte vakanties een rol.' 'We hebben de luxe van een goede bezettinggraad, maar kunnen we dat ook vasthouden?', vroeg Bos zich af. Ze wees op de toenemende concur rentie, zowel in Nederland als daar buiten. 'Voor een paar tientjes vlieg je overal in Europa naartoe. Maar ook in de bungalowsector in Nederland wordt de keuze steeds groter en wordt gestunt met prijzen. En kijk eens naar de reclamecampagnes van bijvoorbeeld Center Pares en Landal. Men investeert gigantisch en doet dat waarschijnlijk niet omdat het zo goed gaat. De concurrentie wordt steeds heftiger en de vraag is hoe Texel daarop gaat reageren. Bieden we nog wel genoeg, is Texel nog wel aantrek kelijk genoeg en besteden we wel genoeg aan reclame?' In dat verband had de VW-directeur een compliment in petto voor de ge- 3000 2500 2000 1998 1999 1500 2000 2001 1000 j/- 2000 500 0 9° 6®° Het aantal VW-boekingen op aankomstdatum. De piek in mei 2002 wordt veroorzaakt door de lange meivakantie (twee weken). De stijging eind juni en begin juli 2002 kan het gevolg zijn van een lager aantal directe boekingen. meente, die het VOC-jaar organi seerde. 'Een geweldig succes. Het heeft waarschijnlijk niet tot meer overnachtingen geleid, maar Texel is wel heel sterk op de kaart gezet als cultureel eiland.' Tussendoorvakantie Dat het toerisme in 2002 is gestabili seerd, was voor Bos geen verrassing. 'Groei kan alleen plaatsvinden door seizoensverbreding. Daarbij gaat het vooral om de tweede en derde va kantie. In tijden van economische te ruggang zal waarschijnlijk de derde vakantie het eerst afvallen.' Uit de en quête die voor de zogeheten Monitor Texelbezoek is gehouden, blijkt dat 75 procent van de Nederlandse toe risten een bezoek aan het eiland als tussendoorvakantie heeft geboekt, een stijging van 6 procent. Datzelfde gold voor ruim de helft van de Duitse bezoekers. Stabilisatie van het aan tal boekingen is ook nadelig voor de VW zelf. 'We zijn gewend aan groei. Dat is nodig om de stijgende kosten te dekken.' Problemen geeft dat vooralsnog niet. 'Er gaan wel eens VW's failliet, maar dat zijn wij niet van plan.' Gezinsbestemming Opvallend is de toename van het aantal boekingen door de VW in 2002 in het hoogseizoen, traditioneel de periode dat er veel vaste gasten komen en waarin de logiesverstrek- kers zelf boeken. Bos: 'Als de VW meer kan boeken in de drukke perio des. dan betekent dat in de praktijk dat de logiesverstrekkers het zelf niet meer goed vol krijgen. En dat is zorg wekkend.' Al eerder werd bekend dat het aantal boekingen van Duitse gas ten sinds enige tijd daalt. Hoewel het percentage Duitse vakantiegangers op Texel al jaren rond de 27 schom melt, daalde het aantal Duitse boe kingen via de VW tussen 1999 en 2002 met 10 procent. 'In 2001 dach ten we dat mkz de belangrijkste oor zaak was. Maar er is daarna geen herstel meer opgetreden. Dat bete kent dat er minder nieuwe Duitsers naar Texel komen. En dat is zorgelijk.' Ook in 2002 daalde het aantal nieuwe gasten en daalde het aantal vakan tiegangers dat vaker dan tien keer is geweest zelfs fors. 'Doordat er min- 1,,I.I0L 1 iJLJ 12000 10000 :ooo -'l'Ujl bungalows 14710 11686 IL.HU hotels Het aantal boekingen door de VW in de afgelopen zeven jaar. 2001 is wat vertekend doordat populaire Libelle-arrangement der oude gasten komen, komen nieuwe gasten er via de VW dus makkelijker tussen.' Wat opviel was dat bij de nieuwe gasten die via de WV boekten het aantal kinderen en baby's de laatste jaren fors is geste gen. In vergelijking met 5 jaar geleden zijn er 24 procent meer kinderen en zelfs 111 procent meer baby's. 'Texel wordt dus meer een gezins bestemming', concludeerde Bos. Emotie Opvallend is het lage aantal zakelijke overnachtingen op het eiland: slechts 6 procent, terwijl de Noordzeekust 38 procent realiseert en het gemiddelde in de provincie zelfs op 50 procent ligt. 'Voor een aantal hotels ligt hier duidelijk een groeimarkt.' Om die te stimuleren werkt de VW aan een nieuwe brochure en een aparte website voor de zakelijke markt. De directeur toonde zich tevreden met het gemiddelde rapportcijfer van 8,3 waarmee vakantiegangers hun verblijf op Texel waardeerden. 89 pro cent van de gasten die zijn onder vraagd zegt 'waarschijnlijk' of 'zeker' tijdens hun volgende vakantie weer naar Texel te komen. De diversiteit speelt daarbij volgens Bos een grote rol. 'Maar belangrijk is ook dat men sen met meer op product kiezen, maar op emotie. Het verhaal achter het product dat de beleving oproept, wordt steeds belangrijker. Er moet worden gecommuniceerd.' Uit de enquête onder de gasten blijkt dat bos, duinen, bos en natuur het meest in trek zijn. Rust. wandelen en fietsen scoren ook hoog, maar 'mooi eiland' en 'ruimte en vrijheid' worden veel minder genoemd dan vorig jaar. 'Mis schien is het eiland niet meer mooi genoeg', daagde ze de gemeente uit de discussie hierover aan te gaan. Regio-VW De WV-directeur wist te melden dat de financiële problemen bij koepel organisatie ANW vrijwel zijn opge lost. Ze maakte bekend dat de VW op Texel bijna de erkenning van regio- WV Waddeneiland op zak heeft. 'Zo liften we aan twee kanten mee. Aan de ene kant met de promotie van de Waddeneilanden. En met de regio Noord-Holland profiteren we van het extra geld dat de provincie in de pro motie van de provincie als toeristisch gebied steekt.' 80000 70000 60000 50000 40000 30000 20000 10000 „.Ox _qT- ,.On .jfr ,.<A v.ON ob KL 0^ .0^ P vc° \e° 3.9 so9 Nov ^>v 3.0& 3.0$ ^e9 <^9 0v-v qyN CD VW'Texel D naar Duitse site naar Engelse.site De bezoekers van de website van de WV in 2002. er dat jaar 1000 boekingen waren voor het (Bron WV) Zelf spendeerde de WV in 2002 €610.000,- aan promotie, in de vorm van advertenties, drukwerk, versprei ding en andere activiteiten. Het inter net blijkt in een groeiende behoefte te voorzien. Via e-mail kwamen 24,000 vragen binnen en 19 procent van de boekingen gaat via internet. Uit onderzoek blijkt dat de website van de VW complimenten als 'over zichtelijk', 'mooi' en 'logische struc tuur' oogst. Het college heeft geen behoefte aan een (nieuw) onderzoek naar de gevolgen van toerisme en recrea tie voor de leefbaarheid. Het ver zoek van Toerisme Recreatie Ne derland (TRN) om aan een dergelijk onderzoek mee te doen, is dan ook van de hand gewezen. Het onderzoek De meetlat voor toe risme en leefbaarheid zou inzicht moeten geven in de ruimtelijke, eco nomische en sociale gevolgen van het toerisme zoals die worden gezien door de bewoners, het bedrijfsleven en de overheid. De uitkomsten zijn bedoeld als waarschuwingssignaal om te voorkomen dat in de toekomst op toeristisch gebied problemen ont staan. Het college gelooft met in de objec tiviteit van zo'n onderzoek. Leefbaar heid is een subjectief begrip, waar door per geval een afweging moet worden gemaakt. De een kan vinden dat bij voorbeeld de vestiging van een bedrijf ten koste gaat van ruimte en natuur en daardoor de leefbaarheid aantast, terwijl een ander kan vinden dat juist de vestiging van het bedrijf bijdraagt aan het voorzieningen- Het archeologisch onderzt de rand van Den Burg ten n van de Hallerweg krijgt ge volg. Het college acht dat r dig, omdat uit recent een derzoek is gebleken dat ge, bewoningssporen niet van dere waarde zijn. Bij het graven van twee proef van 150 x 5 meter werden spr een boerenerf uit de Ijzertijd troffen. Ook werden knngo ontdekt, die waarschijnlijk opslagplaatsen zijn gewee mede greppels die voor afwa afzetting hebben gediend, dat bij verdergaand onderct wordt gevonden dat bijdra: een beter beeld van de IJzf Texel, wordt met groot ges plannen voor woningbouw n bied zullen dan ook verden uitgewerkt. Tijdens het onderzoek is ooki gekeken naar resten van der die volgens informatie van Jansen in de zeventiende ea bij het gebied gestaan moetl Volmolens werden gebruikt» vollen (het laten krimpen env van wol en linnen. De onder troffen geen textielsporen ol resten aan die op een molen De film De Eilandversiagge drie jaar geleden werd gen opdracht van de provincie zondagavond uitgezonden di Noord-Holland. De 45 mine rende documentaire van d'Olivat is drie keer te zieree» 20.15 en 22.19 uur. RTV No? land is op de Texelse kabel lei gen via kanaal 56+. niveau en dus de leefbaaiti groot. Verder wordt erop geweze: sociale gevolgen van het toe Texel al veel aandacht krijg in de beleidsnota Toerisme tie en ook in de structuurvi 2020. Bovendien werd enk geleden al een rapport ove» baarheid uitgebracht. Met een draaiende camera stond hij afgelopen dinsdag onverwacht op de stoep van het gemeentehuis. Pieter Storms van het tv-pro- gramma Breekijzer heeft zich ge stort op het conflict tussen Dennis Vonk, voormalig exploitant van de 'Kippenkar' in De Koog en de ge meente. Vonk eist van de gemeente een scha devergoeding van €5200.-, omdat hij 2001 twee maanden lang niet heeft kunnen werken in zijn Kippenkar die op het dorpsplein in De Koog stond. Dat gebeurde, nadat een aannemer een hek had geplaatst voor de bouw van het nieuwe complex op de plaats waar vroeger het Witte Huis stond. Vonk kon daardoor met meer vanuit zijn kar werken. Teruggaan naar de oorspronkelijke stek aan de andere kant van het plein bij de kerk was er volgens hem ech ter ook met meer bij. 'Daar waren ze ook aan de kerk bezig. Ik had van de Keuringsdienst van Waren gehoord dat ze het nooit goed zouden vinden als ik daar zou staan, omdat er stof wolken op de etenswaar zouden kun nen komen.' Vonk verwijt de ge meente dat ze nooit zowel hem als de aannemer tegelijk een vergunning hadden mogen geven. De bezwaar- en beroepschriftencommissie stelde Vonk vorig jaar in het gelijk, maar het college van burgemeester en wet houders verwierp de bezwaren. Vol gens een woordvoerder van de ge meente waren Vonk diverse alternatieven aangeboden, maar viel daar met hem met over te praten. Vonk vond de alternatieven niet aan trekkelijk. Tijdens zijn bezoek aan het raadhuis zei Storms dat de gemeente had moeten optreden toen het hek rond de kar van Vonk werd geplaatst. Hij was met onder de indruk van het ar gument van het college dat zij buiten dat conflict tussen Tebo en Vonk stond. Storms wees erop dat de ge meente aan beiden aan vergunning had verstrekt. Hij vond het ook vreemd dat een betrokken ambte naar met wie Vonk in conflict was het advies van de bezwaar- en beroep schriftencommissie naar het college had gebracht. Volgens de Breekijzer presentator had dat nooit dezelfde persoon mogen zijn. De komst van Storms op het raadhuis leidde met tot allengs toesnellende beveiligingsbeambten, hyperventi lerende medewerkers of commotie. Gemeentesecretaris Piet Zoon liet Storms en zijn ploeg tijdens het wachten even de centrale publieks- balie in wording zien. burgemeester Joke Geldorp was er met en loco burgemeester Nel Eelman had nog nooit van Pieter Storms gehoord. Zonder camera en achter gesloten deuren spraken Storms, Vonk, Eelman en Zoon door over de kwes tie. Eelman beloofde de kwestie vol gende week nog eens in het college aan de orde te stellen. Storms kon digde aan terug te komen als Vonk met alsnog in het gelijk wordt gesteld Vonk is verbaasd dat Storms zich voor hem wilde inzetten. 'Ik had hem een mailtje gestuurd. Op de website stond dat het niks zou worden als je binnen twee weken geen reactie zou krijgen, maar ik werd na een kwartier al door hem teruggebeld.' De scha devergoeding die Vonk eist van de gemeente is volgens hem gebaseerd op gederfde omzet, etenswaar die hij kon weggooien en stroom die hij al had betaald. 'Storms zei dat ik veel meer zou kunnen eisen, maar dat wil ik niet.' Op advies van Storms is Vonk wel alsnog naar de rechtbank in Alkmaar gestapt om bezwaar te ma ken tegen het besluit van burgemees ter en wethouders. De kippenkar heeft Vonk, die tegenwoordig glazen wasser is, verkocht. Voor de vaste bezoekers van snackbar Topido in De Cocksdorp is het zondag tussen half twee en half acht de laatste keer dat zij daar al bijpratend over het laatste Durper nieuws een patatje of an dere snack kunnen genieten. Na 35 jaar zetten de (nieuwe) eigenaars er een punt achter. 'Het doet pijn, maar als we één en één bij elkaar optellen, komen we niet meer tot een lonend getal', verklaren Tim en Karin Wismeijer hun besluit. 'Het bedrijf was toch van onze ouders en het begon met de snackbar. Zo iets ruim je niet zomaar op, maar we hebben geen keus. Alleen de twee zomermaanden juli en augustus zijn top. Dan staat het hok vol, maar daarna is het zo'n beetje gebeurd. Daar kun je geen extra personeel voor in dienst nemen. Dat kan ge woon met uit.' vertelt Tim Wismeijer. Hij en zijn vrouw Karin namen on langs café-restaurant Topido over van Karins ouders. Johan en Bea van Dompselaar-Dros. Zij startten in 1968 met een kleine snackbar, die ze in de loop der jaren uitbreidden tot het be drijf van de huidige omvang. Qua op pervlakte blijft het bedrijf nog het zelfde, maar na zondag is de snackbar verleden tijd. De beschik baar gekomen ruimte wordt in eerste instantie bij de achtergelegen keuken getrokken. 'Wat we er later mee gaan doen, zien we wel. Voorlopig zitten we zwaar genoeg met de overname en is er geen geld om nog een grote verbouwing te doen', zegt Wismeijer, die de laatste hand legt aan de grote schoonmaak. Het nieuwe seizoen staat weer voor de deur en alles moet er piekfijn uitzien. Hij kijkt eens naar de lucht. Het mottert. Eigenlijk had den de kunstplanten naar buiten ge moeten om ze, volgens de nieuwe richtlijnen op het gebied van brand preventie, opnieuw in te spuiten met een impregneermiddel, dat er door de schoonmaakbeurt afgewassen is. In eerste instantie hadden beide ech telieden met een horecaloopbaan in gedachten. Karin: 'Hard werken, ter wijl anderen vrij hebben. Het trok me helemaal niet aan.' Geen hotelvak school dus. maar de HEAO, afdeling Commerciële Economie, in Alkmaar Na een half jaar had ze het bekeken. 'Ik vond er niks aan, zo saai!' Texel trok, ze had heimwee naar het eiland en de zaak van haar ouders kreeg ineens een heel ander gezicht. 'De hotelvakschool was te duur en ik wilde tóch gewoon in de zaak van mijn ouders Ze konden me goed gebruiken en waarom zou ik dan er gens anders heen gaan?' Bij de Stichting Vakonderwijs Horeca be haalde zij met een schriftelijke cursus in een half jaar tijd haar vakdiploma voor café en restaurant. Aan de overkant van de straat, bij Bella Vista, was intussen de Schagenaar Tim Wismeijer aan het werk getogen. Hij was oorspronkelijk MTS-student in de richting architec tuur. 'In de praktijk was ik goed,' ver telt hij. Met zijn hand een behoorlijke maat aangevend, vervolgt hij: 'Maar bij theorie kreeg je zulke dikke pillen over bouwstoffen, die je allemaal in je hoofd moest stampen. Dat was niks voor mij. Ik ben met die studie gestopt en naar het arbeidsbureau gestapt. Binnen twee weken zat ik op Texel. In de horeca, bij Bella Vista. Het was het eerste baantje dat me aan geboden werd. In eerste instantie kwam ik alleen voor de vakantie periode, maar het beviel van beide kanten zo goed dat ik gebleven ben.' En ja, hoe loopt zoiets dan? Karin van Dompselaar in de bediening op het ene terras, Tim Wismeijer aan de overkant van de straat op het andere. Ze kregen verkering en Wismeijer stapte over naar een andere baas, de zaak van zijn aanstaande schoonou- Onder de luifel van de binnenkort tot het verleden behorende snackbar. Zondag bakken ze er hun laatste patatje. Van links naar rechts: Tim Wismeijer, Bea van Dompselaar met kleinzoon Justin en Karin Wismeijer. (Foto Como Timmer) ders. In 1999 trouwde Dompselaar en Wismeijer i laatstgenoemde opgenome firma. Nu, vier jaar later vin ouders, Bea en Johs Dompselaar het tijd gewori zich uit de zaak terug te trekl» van de redenen is het kort r; overlijden van een broer ene ter. Het werd een punt van be dat tot nadenken stemde ove van hun leven. Bea van Dom: 'Het is tijd om het eens wati aan te doen, al blijven we nog ondersteunende kracht op de grond aanwezig en springe' wanneer dat nodig is.' De Wismeijers hebben met pi hart moeten besluiten het sn gedeelte af te stoten. 'Het» wel in een behoefte en om dorpers tegemoet te komen we in de winter op de zondag geopend. Maar het kan niet men in één pand met het res gaat niet. De mensen die kon behoren tot een andere do» Ze willen rustig eten. zonderg te worden door in- en uit snackklanten. Ook hebben zomer vaak gemerkt, dat i vanaf de straat even het te kwamen en dan concludeero het is een snackbar, waarna verdwenen. Dat doet de zal goed. We willen ons nu mee eters richten. Exclusief, mas te chique. Onze specialiteit uit onze eigen Rogsloot, ge door Jan Hottentot. En natu» lamsstoofpotje (Waarvan ee geleden in de rubriek De Dun geheim onthuld werd, red.) De Cocksdorpers werden wo via een huis-aan-huis bezorg» ven op de hoogte gesteld van staande sluiting. Zondag is» ste gelegenheid voor een snack. Het restaurant gaat er later weer open. De brandweer is gistermidda geefs op zoek geweest na brand die zou woeden in eem op vakantiepark De Krim. D« centrale kreeg rond half één» ding dat langs de Krimweg» ravan in brand stond. Een spa van de brandweer en parkbe' André van der Vliet leverdei De brandweer nam ook eldtf de Krimweg poolshoogte orr ker van te zijn dat er geen bra Van lïnks naar rechts, een cameraman. Dennis Vonk. presentator Pieter Storms van Breekijzer en loco-burgemeester Nel Eelman. (Foto Eöo Kooiman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6