'Voordeel dat Haarlem en Texel ver van elkaar liggen Erg populistisch om al van alles te beloven' r Ervaren liberaal tegenover startende sociaal-democraat Provinciale Staten .TEXELSE y COURANT' Statenleden GL bezoeken Texel Lijsttrekkersdebat Vrijdag j 7 maart Aanvang: 20.00 uur Klif 12 Den Hoorn Ron Braaksma naar ziekenhuis in Leeuwarden VRIJDAG 7 MAART 2003 aarom ben je de provinciale po- lek ingegaan? ndat ik bi| de gemeente werk, kan geen politicus zijn in een lokale istuurslaag. Ik ben een pur sang •stuurlijk type, dus op basis daar- n is de provincie als bestuurslaag :eressant. Het is een bi|zondere aats die |e inneemt. Je bent volks- rtegenwoordiger, met de nadruk op iIk. Je hebt veel contacten door de ile provincie, van Nieuw-Vennep tot ixel en van Enkhuizen tot Cal- itsoog plan Noord-Holland-Noord ook voor de rode contouren zal kiezen. Maar als het aan de WD ligt, gebeurt dat met zo knellend als mensen willen die de maakbare samenleving nastaan. Die leggen kneppelhard grenzen langs bestaande bebouwing. We vin den dat plattelandsgemeenten in hun eigen behoefte moeten kunnen voor zien. Texel zal op termiin in het streek plan ook capaciteit krijgen om aan de woonbehoefte te voldoen. Als voor Den Burg de rode contour langs de Pontweg wordt getrokken en dan Op Texel is schaarste aan wonin- n. Hoe wil je daar de komende iren mee omgaan? icent is het streekplan Noord-Hol- Ind Zuid vastgesteld en daarin zijn de rode contouren (de grenzen die imngeven waar niet mag worden ge duwd, red.) vastgesteld. Dat houdt inldat de provincie voor het streek- richting De Waal langs de Marsweg, dan hebben we voor de komende decennia meer dan voldoende voor de totale woningbehoefte. En nog maals: hoe linkser de politiek des te stringenter men is en hoe rechtser des te meer men kiest door de bril van de inwoner. In het verkiezingsprogramma van de WD is veel aandacht voor mo biliteit. Is Texel goed bereikbaar? Texel en Den Helder moeten beter op het Europese wegennet worden aan gesloten. Het is een absolute must dat in het streekplan planologisch een aftakking van de A7 (Amsterdam- Leeuwarden, red) richting Texel wordt gerealiseerd. De gemeente Wie- rmgermeer wil langs de A7 bedrijven terreinen ontwikkelen en ik vind dat daarvandaan een nieuwe weg rich ting Ewijcksluis moet worden getrok ken langs het Noordhollands kanaal. Ter hoogte van de brug bij het begin van de bebouwde kom van Den Hel der moet een nieuwe weg naar de oostzijde van de haven leiden en dan kun je de Teso-haven daarheen ver plaatsen, waardoor je tegelijkertijd fileproblemen en vervuiling door uit laatgassen in Den Helder oplost. Mijn inzet voor de komende jaren is op dat traject gericht. Te beginnen door het planologisch mogelijk te maken. Teso verkeert momenteel in een moeilijke positie, omdat ze moge lijk moet gaan betalen voor gebruik van de haven. En het onderhouden van de verbinding wordt mogelijk Europees aanbesteed. Wat kan de provincie hieraan doen? WD-gedeputeerde De Boer heeft het inmiddels opgepakt, dus daar hoef je als WD-fractie niet meer achteraan, omdat je hem anders voor de voeten loopt. Het is verder een zaak tussen het Texelse gemeentebestuur en de rijksoverheid en Europa. Dan is het de vraag in hoeverre de provincie het belangrijk vindt daarmee aan de slag te gaan. Zeggen we ja, dan moeten we een vinger aan de pols houden. Maar er zijn ook onderwerpen waar bij je moet zeggen dat het de provin ciale bestuurslaag niet aangaat. Als je geen doorzettingsmacht of beslissingsbevoegdheid hebt, dan moet je aan inwoners kenbaar maken welke weg ze wel moeten bewande len. Piet Zoon en Sascha van den Brakel. Aan de ene kant de erva ren politicus die al periodes in Pro vinciale Staten meedraait Een 'oude rot' die een uitgebreid net werk aan contacten in de provin cie heeft opgebouwd en een libe raal die zijn invloed in de Haarlemse arena al meerdere ma len heeft doen gelden. Ook een politicus die voor Texel al het no dige in de wacht heeft gesleept, iemand die de wegen weet te be wandelen. Zij is de nieuwkomer in de Statenbankjes, een 26-jarige Texelse die politiek bewust is. ambitieus en open staat voor za ken. Een jonge sociaal-democraat die goed van de tongriem is ge sneden, maar er niet omheen draait nog veel te moeten leren. Hij staat op de zesde plaats voor de WD, zij op de achtste op de lijst van de PvdA. Voor beide Texelse kandidaten nadert het uur van de waarheid met rasse schreden. Redacteuren Jeroen van Hattum en Gerard Timmerman probeer den hun politieke ziel bloot te leg gen. Texel is sterk gericht op toerisme, terwijl je een uitholling ziet bij land bouw en visserij. Wat is daaraan te doen? De landbouw is de stoffeerder van het gebied, dus je moet ervoor zor gen dat die in stand blijft door onder meer groene diensten. Als een boer aan landschapsbeheer wil doen, moet hij daarvoor betaald krijgen. Daarnaast moet je je bestlopende sector, het toerisme, ook blijven sti muleren. Toerisme kan uitgebouwd worden naar cultuurhistorisch toe risme, waarbij aandacht is voor de omgeving. Op provinciaal niveau kun je dat stimuleren en je kunt er in in vesteren. Texel heeft net de structuur visie 2020 opgesteld en die kan straks worden meegenomen in het nieuwe streekplan voor Noord-Hol- land-Noord. Dan kun je invulling gaan geven aan projecten. Texelaars die zich inzetten voor landschapszorg moeten vaak bij meerdere loketten aankloppen voor financiering. Kan dat niet be ter veranderen? Het is een gotspe dat mensen die de eerste snee gras voor weidevogels laten staan of onderhoud doen aan kolken als gevolg van bureaucratie op rijksniveau op hun centen moeten wachten. Op Texel heb je gelukkig agrarische natuurveremging De Lieuw en je ziet dat natuurbeheerders en boeren goed samenwerken, alleen het verkrijgen van middelen is een bureaucratisch proces en daarin heeft de provincie geen leidende rol. Ik vind dat we voor groen beleid ook meer naar particulier beheer moeten gaan. De staat hoeft niet alles te be zitten, maar er moet wel goed ge compenseerd worden. Hoe sta je tegenover de ontwikke ling van duurzame energie? De provincie heeft een bestuurs overeenkomst met het rijk om meer energie uit wind te halen. Ik was te gen het plan om windmolens in de Waddenzee te plaatsen, omdat dat haaks staat op alle plannen om dat gebied te beschermen. Alleen staande windmolens wijzen we af als WD-fractie, clusteropstellingen van windmolens met, maar de grootste winst is volgens ons te halen uit een windmolenpark in zee. Gemeenten moeten zelf in staat worden gesteld om te bepalen of ze meedoen aan windenergie, maar er zijn landschap pelijke overwegingen om het niet te doen. We hebben laatst overigens een tussenrapportage gehad over de windenergie en we zitten op het goede spoor om in 2005 het aantal megawatts te halen. Waarvoor wil je je sterk maken op welzijnsgebied? Persoonlijk ben ik tegen grootscha lige activiteiten op gebied van de zorg waardoor de menselijke maat verlo ren dreigt te gaan. Óp Texel dreigt ook schaalvergroting, omdat de zeg genschap over De Gollards en het verpleeghuis van Texel afgaat. Dat hoeft niet per definitie verkeerd te zijn, maar zorg ervoor dat op lokaal niveau beslissingsbevoegdheid blijft. De rol van de provincie is hierin beperkt, maar er worden wel zorgvisies opge steld waarin richtlijnen kunnen wor den aangegeven. Ik vind dat er altijd een inspanningsverplichting moet zijn om mensen, als ze willen, te repatnëren naar Texel op het moment dat er weer plaats is. Het is een drama als je veertig jaar bij elkaar bent en van het eiland komt, dat je uit elkaar moet omdat één van de twee aan de overkant moet worden ver zorgd. Maar stel dat er vandaag tien verpleeghuisplaatsen nodig zijn, dan is dat met te realiseren. Dan moet je zeggen: of thuis verzorgen of naar de overkant en laten terugkomen als het wel kan. Op gebied van zorg zou op Texel ook meer buiten de muren van de zorginstellingen mogen gebeuren. Bijvoorbeeld door een blokje wonin gen te bouwen in de buurt van de Thuiszorg, zodat mensen die in het ziekenhuis hebben gelegen daar kun nen wachten tot ze worden opgeno men in het verpleeghuis. Maar dan moet ook de ziektekostenverzekeraar daaraan meewerken. Dat is een ide aalbeeld. De provincie kan aanjager zijn bij zoiets. Bij elke provinciale verkiezing rijst de vraag wat de provincie eigenlijk doet. Zou het werkbaar zijn als de provincie verdwijnt als bestuurs laag? Nee. De provincie zal er altijd moe ten zijn. Stel dat bijvoorbeeld Anna Paulowna en Nieuwe Niedorp beide een bedrijventerrein willen. Dan moet er een macht zijn die vanuit planolo gisch oogpunt zegt welke locatie wenselijk is. Dat geldt ook als het gaat om bollen, gebieden voor waterberging of de vraag waar wegen moeten worden aangelegd. Als je al leen rijksoverheid en gemeenten zou hebben, zou er een enorme verwijde ring komen. Je kunt over een provin ciale weg rijden of fietsen, je kunt naar door de provincie gesubsidieerd theater, naar recreatiegebieden die door de provincie in stand worden gehouden. Op Texel is geld geïnves teerd in de haven van Oudeschild en voor het project Parkeren en meer. er is geld geïnvesteerd in de aanleg van fietspaden en in water, groen en duurzaamheid. De Texelaar heeft ge lukkig goed door dat er veel uit Haarlem komt. Het werk van de pro vincie is hier goed zichtbaar en de aandacht is vrij goed te noemen. Maar ik vind wel dat de provincie meer moet communiceren met de bevolking om duidelijk te maken wat er allemaal gebeurt Wat heb je de afgelopen vier jaar zoal gedaan in de provincie? Bij de voorlaatste begrotings behandeling heb ik een motie inge diend om 500.000 euro extra te in vesteren in duurzaam ondernemen. Uit dat budget zijn onder meer de prijzen beschikbaar gesteld voor duurzaam ondernemen die door Donatus en laatst De Krim zijn ge wonnen. Bij de begrotings behandeling van 2000 is unaniem een motie aangenomen waarin stond dat de provincie meer afrekenbare prestaties moet leveren. Die motie is gemaakt op een Texels zolderkamer tje Bij de behandeling van het pro vinciaal milieubeleidsplan heeft de WD ervoor gezorgd dat er een mo tie is aangenomen waarin veel nadruk werd gelegd op het afvoeren van water en dan pas bergen en vasthou den, terwijl het beginsel eerst vast houden, en dan bergen en afvoeren was. We hebben ook voor elkaar gekregen dat de provincie meer naar milieu rendement kijkt om vervuiling terug te dringen. Je kunt beter twee procent reductie bij Corus (Hoogovens) be werkstelligen dan een drukkerijtje in Sint Pancras achter de vodden zitten. Over de bollensector hebben we ge zegd dat degenen die er een rommeltje van maken moeten wor den aangepakt. Aan de andere kant vinden we dat ook uitgesproken moet worden dat bloembollen economisch belangrijk zijn en dat die sector in staat moet worden gesteld goed te werken. Die motie. Statenbreed aan genomen, is ook gemaakt door Piet Zoon. Wat dat betreft is het een groot voordeel dat Texel en Haarlem een eind bij elkaar vandaan liggen, zodat ik onderweg van alles kan bedenken. In de aanloop naar de Staten- Irkiezingen van komende dins- ig voert ook GroenLinks cam- gne op Texel. Provinciaal latenlid Jan Kastje (nummer 8) en ndidaat Cheryl Braam (nummer komen vrijdag voor een werkbe- ek naar Texel. Ze gaan op be ek in Oude Hoorn, waar ze door 8ck Drijver worden bijgepraat er het herstelplan voor dit histo- iche cultuurlandschap, en ne en een kijkje bij schapenhouders et en Jan-Willem Bakker op de igeberg. ilde kandidaten werpen zich op als nbassadeurs van het Texelse iltuurlandschap. Ze doen dat naar jen zeggen met omdat de verkie- igen eraan komen, maar beloven h de komende vier jaar te blijven etten voor het landschap, het irarisch natuurbeheer en de in- indhouding van de schapenteelt Texel. Ze nemen of steunen initia- ven die deze doelstellingen dich- bij brengen, aldus het persbericht thun komst aankondigt. Organisa- en particulieren die met idschapsbehoud of -verbetering izig zijn, kunnen de komende pe lde een beroep op hen doen. In het ilangs verschenen concept Land- hapsbeleidsplan (LBP) ziet de lo- le afdeling van GL mogelijkheden dit onderwerp extra onder de ndacht van de Statenleden te ingen. 'Het LBP moet geen papie- i tijger worden.' constateert dat de agrarische Ïuur- en landschapsvereniging De uw jaarlijks €115.000,- te kort imt en moet 'bedelen' om weide- igelbeheer, tumwallenonderhoud i andere vormen van agrarisch ituurbeheer te bekostigen. 'Wie lemt de financiële verantwoordelijk- lid?', vraagt GL zich af. Verder wijst i partij erop dat 23 boeren samen 5 kilometer tuinwal beheren die uten de vergoeding van de ge- eente vallen. Voor dit beheer is irlijs €10.000,- nodig. Verder vin- in de politici dat er een regeling oet komen om de schapenhouderij i de Hogeberg in de benen te hou- en (Advertentie) ONDERWERPEN: verkeer vervoer milieu, water, groen I wonen en werken I toerisme economie Toegang gratis Waarom de keus voor de provin ciale politiek? Dat politieke zit al heel lang in mij. Vanaf mijn zestiende ben ik al politiek actief, al stond het de laatste jaren op een laag pitje. Maar het begon weer te kriebelen. Omdat ik als gemeente ambtenaar niet de lokale politiek in kan, is de volgend stap de provincie. Het is leuk om de mening van iemand anders te horen, die totaal tegenover gesteld kan zijn. Dan met zo iemand in debat te gaan en proberen te over tuigen van jouw mening. Politiek heeft iets spannends. Het is ook be langrijk. Ik hoop dat ik iets kan bete kenen voor de mensen in de provin cie en dan specifiek op Texel en in de Noordkop. Want Amsterdam is vrij stevig in de Staten, waar vrij veel grootstedelijke problemen worden aangepakt. Als PvdA willen we vooral de nadruk leggen op de regio, van daar dat mijn partij ook vertegen woordigers uit de buitengebieden heeft binnengehaald. Ik hoop dan ook dat als Texelaars met een pro bleem zitten waarbij de provincie bij kan helpen, ze mij daar op aanspre ken. Als nieuwkomer flink campagne gevoerd? Best wel. Vanaf de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen ben ik op pad. Best intensief. Folders uitdelen, mensen aanspreken, in debat gaan en op werkbezoek. Ik vind het leuk om met mensen in contact te komen, maar dat opdringerige, zoals folders uitdelen en aanbellen bij mensen, ligt mij niet zo. Ik voel me dan net zo'n Jehova's Getuige. Maar ik moet zeg gen dat ik heel veel positieve reacties heb gekregen. Dat was wel anders bij de parlementsverkiezingen in mei, toen veel PvdA'ers werden bedreigd. Nu namen veel mensen de tijd om met |e te praten, al werden wel veel kleine, lokale problemen aangesne den. Als aankomend provincie bestuurder kun je daar met altijd wat aan doen. Ik kom net terug van een debatwedstrijd tussen jonge politici uit de provincie en ambtenaren. Met enige trots mag ik zeggen dat ik tweede ben geworden. Ik moest het afleggen tegen een 23-jarige jongen van GroenLinks, hij was erg goed en heel duidelijk in zijn standpunten. Komt het actief zijn in de provin ciale politiek niet in conflict met je werk als ambtenaar bij de ge meente? 'Ik ben in de eerste plaats beleids medewerker bij de gemeente Texel. Daarnaast ben ik Statenlid voor de PvdA in Noord-Holland. Zodra ik het gevoel heb dat er een conflict op treedt, houd ik me op de achtergrond. Maar ik verwacht niet dat er op Welzijnsgebied, de portefeuille die ik hoop te krijgen, besluiten of initia tieven worden genomen die schade lijk zijn voor Texel. Mocht het er echt op aankomen, dat je bijvoorbeeld je belang als politicus of als inwoner van Texel moet afwegen, dan denk ik dat Texel de doorslag geeft.' De moeilijke positie waarin Teso verkeert, wat kan de provincie daar aan doen? De vergoeding voor de aanlegstei gers die het Rijk wil vragen, is wat mij betreft niet het probleem van Teso. Daarvoor moeten Rijk, provincie en de gemeenten een oplossing vinden. In het aanbestedingsverhaal speelt de provincie niet echt een rol, maar je moet wel een lobby spelen om Brussel op andere gedachten te brengen. Wat kan de provincie aan het woningtekort doen? Bij de kabinetsformatie hebben Bos en Balkenende gezegd dat we van die strenge contingenten af moeten en gemeentes meer vrijheid moeten geven voor woningbouw. De provin cie moet de regie naar zich toet rekken. Die moet bij de invulling voor waarden stellen aan de gemeente, zodat er bijvoorbeeld met overal bedrijventerreinen uit de grond schie ten. En dat er een minimaal een aan tal sociale, goedkope en senioren- woningen wordt gebouwd. Moet de provincie de gemeentes meer vrijheid geven? Gemeentes mogen wat mij betreft meer zaken zelf invullen, mits de pro vincie de regie houdt en voorwaarden schept. Gemeentes moeten initiatie ven kunnen ontplooien, waarbij ze met worden tegengehouden door provinciale en nationale regelgeving. Je moet natuurlijk wel uitkijken voor landschapsvervuiling, vandaar dat de provincie voorwaarden moet stellen. Als je die tevoren duidelijk maakt, dan kunnen de gemeente binnen die voorwaarden hun plannen ontwikke len. Ik ben een voorstander van een pragmatische werkwijze. We zijn met allerlei regels en wetten behoorlijk doorgeschoten, waardoor de besluit vorming wordt vertraagd. Dat pleit voor het geven van een landschaps budget aan Texel. Maar je moet wel eerst goed kijken wat voor conse quenties dat heeft. Moet de provincie vaker een uit zondering maken voor Texel? Alleen het feit dat Texel een eiland is, is voor mij geen reden dat de provin cie steeds maar uitzonderingen moet maken. Er zijn meer overeenkomsten met de Kop van Noord-Holland dan hier wel wordt gedacht. Daar spelen problemen die zich hier ook voor doen. Wat anders ligt het bijvoor beeld met het postkantoor dat hier weg moet. Door het Marsdiep kun je niet zomaar even naar Den Helder. Dat pleit er wél voor om een uitzon dering te maken. Probleem is dat daar meestal een prijskaartje aan hangt. Ik vind dat als er bijvoorbeeld een onrendabele buslijn wordt ge schrapt, er wel een alternatief moet komen. Je moet vindingrijk durven zijn. De economie op Texel wordt steeds afhankelijker van het toe risme. Hoe moet de provincie daar mee omgaan? Het laatste dat ie moet willen is dat boeren hun grond gaan verkopen aan bedrijven of andere instanties, want dan raak ie je agrarische karakter heel snel kwijt. Het cultuurlandschap moet zoveel mogelijk van de boeren blij ven. We moeten de agrarische sec tor stimuleren andere sectoren aan te boren om in hun onderhoud te voor zien, bijvoorbeeld door de verhuur van stolpboerderijen en vormen van natuurrecreatie. De bereikbaarheid van de Noord- kop? Toezeggingen die het Rijk heeft ge daan voor verbeteringen van de bereikbaarheid van de Noordkop moeten worden nagekomen. Daar moeten we als provincie achteraan gaan. Je voorkeur gaat uit naar de por tefeuille Welzijn. Kun je in dat op zicht iets voor Texel betekenen? Op Texel mogen we ons gelukkig prij zen dat we een aantal instellingen hebben, zoals de Stichting Welzijn Ouderen Texel, die veel werk verzet ten. Wat ik graag zou zien is dat de pijlers die je nu op Welzijnsgebied hebt, zoals zorg, onderwijs en jeugd beleid, beter op elkaar worden afge stemd. Het is hier natuurlijk met zo als in Roermond, waar geloof ik 23 instellingen zich met één familie be zighielden Maar ik beschouw het wel als taak van de provincie om te zor gen dat die hokjesgeest op welzijns gebied wordt ingeperkt. Jeugdzorg en jeugdbeleid zijn zaken waarop de provincie veel invloed heeft. Op dat gebied mag er best meer worden samengewerkt tussen de gemeentes en daarin kan de provincie een nut tige rol spelen. Texelse ouderen die naar een verzorgingshuis aan de overkant moeten, kan dat? Als het om ouderenzorg gaat, is het niet leuk als Texelaars aan de over kant moeten worden geplaatst. Het is erg makkelijk om te zeggen: dan bou wen we er maar een verzorgingshuis naast, zo werkt het niet. Maar je kunt de druk op de zorgcentra wel verlich ten door te stimuleren dat ouderen langerthuis blijven wonen. De provin cie zou kunnen helpen door de thuis zorg uit te breiden. En door te zorgen dat mensen die mantelzorg verlenen, hierdoor niet in financiële problemen komen. De provincie kan bijvoor beeld financiële steun verlenen. Duurzame energie, hoe denk je daar over? Ik weet dat windmolens omstreden zijn op Texel, maar ik vind ze mooi. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat ik in de Staten ga zeggen dat ze op Texel moeten komen. Ik zal me aan het standpunt van de PvdA confor meren. Doel van mijn partij is wel bin nen afzienbare tijd zoveel mogelijk te gebruik te maken van duurzame energie, want we lopen behoorlijk achter op het buitenland. We zullen dus ons best moeten doen om men sen ervan te overtuigen dat windmolenparken onmisbaar zijn voor de energieopwekking. Ze moe ten wel zo min mogelijk hinder veroor zaken. Als nieuwkomer in de Staten bankjes, dan moet er veel op je af komen. Tweede zeesluizen en Wijkermeer, allemaal begrippen waarbij ik eerst dacht: waar gaat het toch over? Maar hoe langer ik er in zit, hoe meer het begint te wennen. Gisteren ben ik met collega-kandidaten met een kot ter meegevaren over het Noordzeek anaal. We zijn bijgepraat over scheepsbouw, over afvalverwerking, woningbouw en andere zaken die in de regio spelen. Ik probeer me zo goed mogelijk te informeren. Het is ook van belang om de stukken te le zen. Je kunt natuurlijk niet op elk ter rein specialist zijn en daarom krijg je een commissie toegewezen. Op dat gebied moet je de ins en outs kennen. Van alle andere terreinen moet je als Statenlid wel kennis hebben, maar niet overal de details over. Je moet erop vertrouwen dat elk lid van de fractie zijn deelgebied naar behoren vervult. Provinciale Staten moet op hoofdlijnen besturen en de regie over laten aan Gedeputeerde Staten. Als Statenleden moeten wij hen contro leren en vooral onze aandacht op de provincie zelf richten. Politici moeten open staan voor signalen uit de sa menleving, maar andersom moeten burgers ook de moeite nemen om op politici af te stappen als er een pro bleem is. Het is natuurlijk wel erg populistisch om dan meteen maar van alles te beloven, want dat kan ik toch niet waarmaken Desondanks moeten ze natuurlijk wel op me stem men. Omdat ik van de PvdA ben en omdat ik een brug wil slaan tussen Haarlem en de Kop van Noord-Hol land en Texel. Ron Braaksma is terug in Neder land. De eigenaar van café-restau rant Grenszeloos in de Dennen, die sinds 13 december in het zieken huis op Gran Canaria lag, is zater dag per vliegtuig overgebracht naar vliegbasis Leeuwarden en opgenomen in het medisch cen trum van de Friese hoofdstad. Hij verblijft er op de intensive care. En hoewel zijn toestand niet rooskleu rig is, gaat hij 'stukje bij beetje vooruit', vertelt echtgenote Joke. Braaksma heeft er al een lange strijd op zitten. De 38-jarige kok werd tij dens een vakantie op Gran Canaria getroffen door een acute alvleesklier- ontsteking. Omdat zijn toestand bij zonder kritiek was, werd hij in het plaatselijke ziekenhuis kunstmatig in coma gehouden. Pas begin februari kwam hij voor het eerst voor langere tijd bij, maar daarna volgde een nieuwe terugslag. In totaal werd hij drie keer geopereerd op Gran Canaria. Afgelopen week achtten de doktoren het verantwoord hem terug te vliegen naar Nederland, maar was het wach ten nog even op een bed op de intensive care van het ziekenhuis van Leeuwarden, de stad waar hij en zijn vrouw oorspronkelijk vandaan komen en waar nog veel familie woont. Ter plekke werd hij voor de vierde keer geopereerd De artsen constateerden daarbij dat zijn longen en nieren al weer aardig functioneren, doet hij bijna zelfstandig. Braaksma ligt in quarantaine op de intensive care. Bezoek blijft voorlopig voorbehouden aan zijn naaste fami lie. Toch ziet zijn echtgenote de toe komst weer een stuk zonniger tege moet. 'Het duurt nog maanden, dat weten we, maar ik ben er nu wel van overtuigd dat hij er weer bovenop komt Hij is dertig kilo afgevallen en erg zwak. Maar in zijn hersenpan is niks mis en zijn humor heeft hij ook nog niet verloren. Met behulp van een kapje op zijn stembanden kon hij van de week voor het eerst weer wat zeg gen. En wat denk je dat zijn eerste woord was? Biertje...Dat geloof je toch niet.' Joke Braaksma, die het restaurant aan de Grensweg voorlopig gesloten houdt, laat weten veel hartelijke reac ties te krijgen. Wie haar man een hart onder de riem wil steken, kan een kaartje st mr naar- Ronald Leeuwarden - IC, Henry Dunantweg 2, 8901 BR Leeuwarden

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7