k ben zelf ook dol op kinderboeken oppe Visser nieuwe havenmeester Geknipte/ .TEXELSE g COURANT Eelman wint golfwedstrijd Dartcompetitie bijna ten einde ^cdvi]\igheid CreaKtief start met feestkisten SWOT zoekt nopindrukkers Oosterend wint Snerttoernooi Watersnoodramp :k VRIJDAG 7 MAART 2003 Op de Texelse golfbaan werd zondag de maandwedstrijd gespeeld, waar aan ditmaal ook door nieuwe leden werd deelgenomen. De meesten hier van hebben nog geen handicap, maar hebben wel de hele winter les gekregen van golfleraren Joost Brieko en Jeroen van der Vring, waar door zij gerechtigd zijn op de grote baan te spelen. De hele wedstrijd stond in het teken van de kennisma king van oude en nieuwe leden, waar bij ook de sponsors waren uitgeno digd. Voor hen die met speelden werd op de par-3 baan een clinic gehou den. Door de grote belangstelling deden maar liefst 67 spelers aan de maandwedstrijd mee, die over negen holes hun stablefordpunten telden. Er waren in vijf categorieën prijzen te verdelen. Uit: Dagblad van het Noorden van 14 februari. Met nog twee ronden te gaan is de strijd om de derde plaats In de A- poule van de dartcompetitie nog spannend. Het team van de Zwaan lijkt met 7 punten voorsprong op zijn vierde kampioenschap af te stevenen. Het kersverse team van"t Vooronder staat op een mooie tweede plaats. Om de derde plaats wordt nog druk gestreden door De Smulpot, De Pilaar 1 en Slock 3. Omdat de onderlinge verschillen klein zijn, zal waarschijnlijk pas op de laat ste speeldag bekend worden wie op de derde plaats eindigt. Dan spelen Slock 3 en Smulpot tegen elkaar. De laatste wedstrijden worden gespeeld op vrijdag 14 maart vanaf 21.30 uur. In de B-poule is het iets minder span nend. Sportshop Texel lijkt met 11 punten voorsprong kandidaat voor het kampioenschap. Pilaar 2 staat op een tweede plaats en derde is Bosch en Zee 1Maar met nog vijf rondes te gaan is nog van alles mogelijk. Dit jaar worden records gebroken. Er zijn er al bijna 3500 100+-scores te be wonderen geweest, waaronder 38 180-scores. Een junglekist met onder meer ten ten, junglepakken, dierenspelen en een spel om zelf vuur te maken. Of een indianenkist met pijl en boog, tomahawks, indianenkleding en wigwams. Adviesbureau CreaKtief van Johan Hoogerheide en Liliane van Langelaan is begonnen met de verhuur van feestkisten en bijbe horende kleding voor kinder verjaardagsfeesten. Het idee had Van Langelaan al zo'n anderhalf jaar lang in gedachte. Be gin januari begon ze met de uitwer king van haar plannen. In twee maan den tijd zette ze achter het naaimachine zo'n vijftig tot zestig pakken voor de feestkisten in elkaar. Hoogerheide maakte eigenhandig een aantal kisten en dochter Maya, die een opleiding theatervormgeving in Groningen volgt, beschilderde ze aan de buitenkant. In de kisten bevindt zich. al naar ge lang het thema, een keur aan attribu ten en spelletjes voor de kinder feestjes. 'Daarnaast doen we er ook nog een voorleesverhaal, een video band, schmink, recepten en een draaiboek in', vertellen Hoogerheide en Van Langelaan. Dat wordt in over leg met ouders vastgesteld. 'Wij heb ben er veel ervaring mee. We hebben in het verleden meegedaan aan huttenbouwdorpen en vanuit CreaKtief bedenken we onder meer al spelideeen voor bedrijven. Bij het maken van een draaiboek kunnen we er rekening mee houden dat ouders meedoen, maar ook dat ze niet mee doen. Dan komt er bijvoorbeeld wat meer knutselen in voor de kinderen.' Bij het samenstellen van de kisten wordt ook rekening gehouden met het aantal jongens en meisjes dat meedoet aan het partijtje. Ook het draaiboek wordt in overleg met de ouders samengesteld. De videoband is bedoeld als rustmoment 'Dan kun nen ouders alvast wat andere spul len klaar zetten.' CreaKtief biedt diverse thema's, zo als prinsen en prinsessen, ridders en jonkvrouwen, piraten en Pipi Lang kous, tovenaars en heksen, politie en boefje, disco en karaoké. circus, jungle, indianen, kabouters, militai ren. feeën, zwembad, detective en Bob de Bouwer. De pakken die daar voor zijn gemaakt, variëren van maat 104 tot maat 152 Van Langelaan kocht een deel van de stof zelf en kreeg ook stukken toegeschoven van anderen. 'Mensen doken soms met een de zolder op om te kijken wat ze nog hadden.' Volgens haar kan de feestkist een uitkomst bieden voor ouders die pie keren over de vraag hoe ze een kinderfeestje in goede banen moeten laten verlopen. 'Ik ken ouders die er nachtmerries van hebben en met de handen in het haar zitten over de vraag wat ze met de kinderen moe ten doen.' CreaKtief is de eerste op het eiland die feestkisten voor kinder partijtje verhuurt. Ouders moeten een feestkist min stens veertien dagen van tevoren bestellen. Een dag vantevoren kan hij worden opgehaald. De huur van een kist voor acht personen kost €75.-. Per kind of volwassene extra komt daar €5.- bij. Meer informatie CreaKtief, tel. 314897. 3t is eventjes stil rond haar geweest. In 2000 verscheen het fjgdboek Willem is een weerwolf, haar laatste verhalenbundel ior volwassenen dateert van nog een jaar eerder. Afgelopen (jaar kwamen plotseling twee kinderboeken kort achter elkaar iKoen van achter de sterren en Sofie en de vergeetziekte. fewel ze er zelf nogal bescheiden over is - 'het zijn maar dunne Sekjes' - is Hermine Landvreugd weer terug in belangstelling, juige ook het programma dat TV Noord-Holland onlangs idde aan de in Den Hoorn geboren en getogen schrijfster, sinds zo'n vijftien jaar in Amsterdam woont. Ér debuut - Het zilveren thee-el - |de tien jaar geleden voor enige schudding. In de verhalen komt (seks en geweld voor, terwijl de onages nogal trieste, verknipte |en zijn, die geen hoop meer teren dat ze ooit nog een plezie- leven krijgen. De stijl waarin de ur hun leed beschrijft, is vrij kaal 'standelijk, reden voor sommige :i om te stellen dat Landvreugd jandaden van haar personages iens wat meer had mogen afkeu- Eén recensent klaagde zelfs dat at anders had verwacht van le- d met zo'n achternaam, die hij toebedacht aan een oudere, lijke dame. Over haar volgende ren - Margaretha bleef het langst in (1996) en Kont achteruit. Hoe- ||999) - werd soortgelijke kritiek iait Vooral de uitzichtloosheid die ■demen, bracht weinig enthou- isme teweeg. In 2000 kwam Willem sen weerwolf uit, over een jonge- dat met zijn gescheiden moeder (Oudere broer samenwoont. Hoe- ►I ook hij niet alleen maar vreugde leeft, is het kinderboek een verfris- ig, dat in weinig doet denken aan i-wat deprimerende voorgangers, it is vooral te danken aan de jeug- je personage Willem, die wél in aat blijkt om zich aan alle sores te Hrekken. Wanneer hij zich voorstelt raweerwolf te zijn, kan hij de hele areld aan. oejze er toekwam een kinderboek hrijven, weet Landvreugd niet precies meer. 'Het gebeurde in ieder geval bij het maken van een televisie serie. Als één van de schrijvers werd ik gevraagd er zelf een rol in te spe len. Dat leek me wel wat. Ik heb ooit op de toneelschool gezeten en als kind zat ik op de jeugdrevue in Den Hoorn. Maar het viel me behoorlijk tegen. Tussen de opnamen zat je ein deloos te wachten en te hangen. Ik dacht: was ik maar thuis, dan kon ik tenminste schri/ven. Toen is dat idee vooreen kinderboek ontstaan. Ik ben dol op kinderboeken. Om voor te le zen aan Petterson, mijn zoontje, maar ook om zelf te lezen. Ik heb laatst nog De kleine kapitein van Paul Biegel weer eens gelezen. En Max en de Maximonsters is ook prachtig.' Willem is een weerwolf werd ook door critici positief ontvangen. De VPRO besloot het boek te gebruiken als basis voor een televisieserie, die afgelopen maanden werd uitgezon den in het kinderprogramma Villa Achterwerk. De titel van de serie was Ik ben Willem. Daar was Landvreugd van te voren van op de hoogte ge bracht. 'Ze vertelden dat er onder zoek naar is gedaan en dat veel kin deren niet kijken als de term weerwolf erin voorkomt, omdat ze bang zijn dat het een eng programma is.' Het werken aan een kinderboek be viel Landvreugd zó goed dat ze er mee doorging. Eind vorig jaar ver schenen er vrijwel gelijktijdig zelfs twee. Beide zijn prachtig geïllus treerd. Koen van achter de sterren Hermine Landvreugd combineert haar schrijverij met een baantje als schoonmaakster. 'Ik zit óf te typen óf ik ben aan het dweilen.(Foto joop Rommots) gaat over Daantje, een klein meisje met rood haar en sproeten en een pop met maar één oog. Haar moeder belooft steeds het andere oog eraan te zetten, maar ze doet het nooit. 'Daantje heeft het een keer aan oma gevraagd, maar die ging toen dood. Voordat ze doodging zei ze tegen Daantje: "Ik ga eigenlijk gewoon ver huizen, alleen neem ik mijn spullen niet mee".' Daantje heeft ook een grote punkbroer, met groen haar, die ze niet aardig vindt en die harde mu ziek draait. Voor haar ouders koestert ze evenmin erg warme gevoelens. Ze hebben haar gevonden, meent Daantje, in een schoenendoos op de stoep, naast een hondendrol. Eerst wilden ze de doos bij de buren voor de deur zetten, maar ze bedachten zich. 'Wacht eens even, we houden haar en we mesten haar lekker vet. Daarom moet ze altijd haar bord leeg- eten En als ze dik genoeg is verko pen we haar voor veel geld aan een heks die graag kinderen verslindt.' Wanneer Daantje het ook nog eens moet beleven dat haar vader en moe der op zoek gaan naar een huis in de stad, is voor Daantje de maat vol. Ze trekt haar krokodillenlaarzen aan en zet haar soldatenhelm op, 'want je weet nooit - buiten springen er soms monsters op je hoofd'. Vanuit haar geheime boomhut ontwaart ze een jongetje op het dak van de buren. Hij vertelt Koen te zijn, 'Kapitein Koen', en vanachter de sterren te komen. Hij en Daantje blijken het goed met el kaar te kunnen vinden en hij vraagt haar mee te gaan, met zijn zelf gemaakte vliegtuigraket. Het is een mooi verhaal. Aan de ene kant is het dromerig en krijgt de le zer aanvankelijk ook de indruk dat Daantje droomt. Aan de andere kant is het een beetje triest en neemt het meisje resoluut de beslissing haar ouders te verlaten. Het andere boek, Sofie en de ver geetziekte, verhaalt over een meisje, Sofie, dat een dementerende oma heeft. Ze is de enige die regelmatig bij haar grootmoeder op bezoek gaat 'Papa en mama gaan er bijna nooit heen. "Oma herkent ons met", zeg gen ze. "Ze heeft er niets aan en wij ook niet".' Sofie trekt zich er niets van aan dat oma het af en toe niet meer weet en soms zomaar in slaap valt. Ze vindt haar lief en lacht heel wat met haar af, 'Oma vraagt nooit "hoe gaat het op school? Haal je wel goede cijfers?" En oma leert haar de mooiste liedjes. Alleen soms is oma heel triest. Dan glanzen haar ogen. Soms moet ze huilen. "Heeft u nieuws van Gerrit", vraagt ze dan. Dat komt door de vergeetziekte. Vroeger woonde oma met opa Gerrit op een boerderij. In de duinen. Gerrit hield schapen. Toen werd het oorlog. Sol daten hadden een schaap gestolen. Ze braadden het en aten het op. Opa vond alleen nog een paar botten. Hij ging klagen in het legerkamp. Die baas zei dat hij naar Amsterdam moest. Dan kreeg hij geld voor zijn schaap. "Ga met", zei oma. "Het is de vijand." Maar Gerrit ging toch. Met de trein. Daar had hij nog nooit ingeze ten. Ik kom vanavond terug, zei hij. Maar hij bleef een jaar weg. Toen hij terugkwam was hij mager. Je zag al zijn ribben. Oma was heel ongerust. Daarom is ze het soms nu nog.' De anekdote over opa Gerrit is geba seerd op een verhaal dat Land- vreugds eigen oma haar wel eens vertelde. 'Mijn opa, Kees Lap - Hoornders noemden 'm Kees Fret omdat hij altijd fretten gebruikte bij de jacht op konijnen -, was duinboer. Hij is in zijn hele leven één keer naar de overkant geweest, toen de Duitsers een schaap van hem hadden opge geten. Hij was zó. kwaad. De com mandant op Texel zei dat-ie z'n be klag maar moest doen in Amsterdam. Ik moest altijd erg lachen als mijn oma dat vertelde. In gedachte zag ik mijn opa op z'n klompen lopen. Hij wist bij wijze van spreken met eens wat de voor- en de achterkant van een trein was. Maar hij ging wel en heeft z'n geld nog gekregen ook.' Net als veel andere schrijvers laat Landvreugd zich graag inspireren door personen en gebeurtenissen uit haar eigen omgeving. Wat dat betreft, valt nog het een en ander van haar te verwachten, want sinds enige tijd bezoekt ze enkele malen per week gehandicapten en bejaarden in Am sterdam. 'Als schrijver zit je vaak te wachten op het moment dat je wordt uitbetaald. Afgelopen najaar had ik plotseling geld nodig en bedacht ik me dat ik wel een baantje kon gebrui ken. Maar ja, ik kan niks, dus wat moest ik?' Ze belandde uiteindelijk bij de Amsterdamse thuiszorg als schoonmaakster. 'Mijn moeder kreeg een rolberoerte toen ik het vertelde. Ji/, jij? Jii maakt nooit wat schoon. Je weet niet eens wat een zwabber is. Hoewel haar financiële nood inmid dels weer voorbij is, is Landvreugd met van plan snel te stoppen met haar bijbaantje. 'Ik vind het wel grap pig om 's ochtends met een broodje en een appeltje op pad te gaan. Dat is een heel ander leven dan ik ge wend ben. Bovendien krijg je een band met de mensen waar je werkt. De meesten zijn hartstikke eenzaam. Die juichen als de thuishulp komt, kunnen ze eindelijk hun verhaal kwijt. Ze zijn erg aardig. Er is een man, een Marokkaan of Turk denk ik, die altijd thee voor me zet. Heel sterk, met twee zakjes in een kopje. En dat vindt hij zelf nog te slap Een ander maakt quiche voor me En er is iemand die altijd kauwgom meegeeft voor mijn zoontje. Ik vind het een beetje lullig voor die mensen om nu zomaar te stoppen.' Het werk is allerminst vrijblijvend, ontdekte ze al snel. 'Je komt met de grootste ellende jn aanraking. Als je ergens een paar minuten binnen bent, worden je al de meest persoon lijke dingen verteld, die je anders pas te horen krijgt als je een paar jaar met iemand bevriend bent.' Ze is vast van plan sommige van haar ervaringen te gebruiken voor een boek. 'Maar ik ga toch voornamelijk door met dit werk omdat ik het leuk vind. En omdat ik het gevoel heb dat het zin heeft wat ik doe. Ik heb ook een tijdie als vrij williger gewerkt in een opvang voor dakloze verslaafden. Maar daar ben ik mee gestopt, dat was zo deprime rend. Als je over tien jaar weer in die opvang komt, zie je er nog steeds dezelfde mensen. Tenzij ze dan dood zijn.' Wat haar eerstvolgende boek zal zijn, kan Landvreugd nog niet zeggen. 'Ik ben bezig met een vervolg op Willem is een weerwolf. Dat schiet al aardig op. En misschien dat de VPRO er weer iets mee wil doen voor televisie. Ik denk ook aan een vervolg op Koen van achter de sterren. Columns schrijf ik niet meer. Dat heb ik nog een tijdje gedaan voor Viva en Playboy. Voor Viva schreef ik over mijn dagelijks le ven. Dat moest vlot en leuk zijn. Maar ik ben helemaal niet elke dag vlot en leuk, dus dat ging me zo tegenstaan dat ik ermee opgehouden ben.' Ze is echter met van plan zich te beperken tot kinderboeken. 'Ik ben ook nog bezig met een boek voor volwasse nen. Ja, ik ben echt hard aan het werk Lachend: 'Ik zit óf te typen óf ik ben aan het dweilen.' 'Soldaten hadden een schaap gestolen. Ze braadden het en aten het op.' (Wuslrato Daan Rammens de Vnas un 'Softe en de vergeatoekie 1 tichting Welzijn Ouderen Texel >T) is op zoek naar vrijwilligers emoren willen helpen met het Jnen van knoppen op appara- J's magnetrons, wasmachines, )uters, video's, CD-spelers en Jelilke. Het lezen en begrijpen van fuiksaanwijzingen en het bedie- wan de knoppen levert vaak pro- len op, waardoor veel mensen katen hebben die niet optimaal «uikt worden. Dit levert naast on- vaak ook irritatie op. De Ji is op zoek naar vrijwilligers die et dez© apparaten kunnen om gaan en indien nodig tien keer willen voordoen hoe iets werkt. Voor aan meldingen en meer informatie: tel. 312696. De recreatievoetballers van Ooster end zijn winnaar geworden van het jaarlijkse Snerttoernooi. Deze spor tieve strijd, die voorheen altijd in De Cocksdorp werd gehouden, was tot tweemaal toe uitgesteld, maar kon nu toch eindelijk doorgang vinden. Locatie was het terrein van SV De Koog, die de organisatie op zich had genomen. Omdat Texelse Boys met een tekort aan spelers kampte, stre den slechts drie teams om de wissel beker. Elk team speelde tweemaal tegen elk ander team. De ontknoping vond plaats in de laatste wedstrijd, die tussen De Waal en Oosterend. Oosterend had aan een gelijkspel voldoende, terwijl De Waal moest winnen om de felbegeerde beker in ontvangst te mogen nemen. Het werd na een spannende wedstrijd 1 - 1, waardoor Oosterend toernooi- winnaarwerd. De tweede plaats was voor De Waal. De Koog moest met slechts een enkele nederlaag toch genoegen nemen met de laatste plaats. Komend weekend wordt de competitie voor de recreanten weer hervat. Er .taat al tientallen jaren een verkeerde foto bij verhalen over de watersnoodramp in Zeeland. Foto; Archief DvfiN Wouter de Koning wil even iets recht zetten, naar aanleiding van de pu blicaties over de watersnoodramp in Zeeland. 'Maar daar was onze koningin ze beklom de dijk van Goeree-Overvlak- kee. Lucior et Emergo. De zee mag dan nog zo woest en machtig zijn ons staatshoofd staat pal, waterbestendig en niet omver te blazen', schrijft uw redacteur en laat deze prachtige woorden vergezeld gaan van de foto. die nu dus al 50 jaar als voorbeeld van een journalistieke blunder letterlijk 'te boek' staat met als onderschrift steevast 'Konin gin bezoekt Zeeland in 1S)53 Reeds een halve eeuw heb ik mij daarover verwonderd en om die verwondering nu maar eens en voor altijd van mi) af te werpen: de man met de keurige hoed op zijn hoofd is de burge meester van Texel ten ti jde van de ramp. Cornells de Koning, mijn eigen vader, en ik kan u Verzekeren, dat mijn vader op dat moment niet in Zeeland vertoefde. Texel was immers eveneens zwaar door de woeste zee beschadigd. Kortom: graag vanaf nu en niet omver te blazen. Ko ningin bezoekt Texel in 1953. Met, opgelucht gemoed en vriendelijke groet, Adnirderzijl. Wouter de Koning. Czn Johan Hoogerheide en Liliane van Langelaan starten met de verhuur van feestkisten voor verjaardagsfeesten van kinderen. (Foto Jeroen van Hattum) ries Foppe Visser (38) is deze i begonnen als nieuwe haven ster in Oudeschild. Er was een ture op het havenkantoor, na- |Cees de Graaf vorig jaar met Bioen was gegaan. Zee en wa- Zijn geen onbekenden voor de ve havenmeester. een baan met een van de mooi- [tzichten vanaf Texel op de Wad- ie. Voor de havenmeester moet :hter al enigszins een vertrouwd ld zijn. Hij voer op de koopvaar- j de laatste anderhalfjaar was hij (man bij de dienst Noord-Neder- ;van Rijkswaterstaat in Delfzijl, f werkte ik als stuurman bij de dienst. Ik heb er op diverse peil- aen gevaren en op het werk- vaartuig Asteria. We hielden onder meer de geulen in het oostelijk deel van de Waddenzee in de gaten.' Visser, afkomstig uit het Friese West- stellingwerf, werkte aanvankelijk op de koopvaardij, nadat hij een oplei ding had gevolgd aan de Nautische Academie voor Scheepvaart en Tech niek in Delfzijl. 'Ik ben begonnen als matroos, ik heb nog een jaar in de machinekamer gewerkt en ik ben stuurman geworden. Ik ben de hele wereld over geweest, totdat ik verke ring kreeg en weer een walbestaan wilde leiden.' Met zijn vriendin ves tigde Visser zich in Den Helder, hij volgde een opleiding bij het KNMI en werkte tien jaar lang bij de meteoro logische dienst van vliegveld De Kooy, totdat de overstap naar Delfzijl volgde. Visser: 'We wilden graag terug naar deze omgeving. Ik heb gesolliciteerd op deze baan en het was mogelijk om binnen Rijkswaterstaat te worden overgeplaatst.' De nieuwe haven meester woont inmiddels op Texel in een dienstwoning van Rijkswater staat. Toen hij nog in Den Helder woonde, kwam hij al regelmatig op het eiland. 'Mijn hobby's zijn zeilen, duiken en fietsen, dus het is hier met helemaal onbekend.' Visser werkt in het havenkantoor samen met Willem Zoutzeling en Hans Boks. De laatste is hoofd havendienst geworden na het vertrek van De Graaf. Met de komst van Visser is het team op het havenkantoor weer compleet. Visser is sinds deze week de nieuwe havenmeester in Oudeschild.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 9