Publiek vermaakt zich prima bij merkwaardig blijspel Manhaftig spel van invaller Wilma Laan 'Ik moet horen dat je het in je broek doet' Dualisme I 2 teso Jip?! Eind maart drie voorstellingen Wapperdam t® ■TEXELSE COURANT" Wat ik zeggen wou. Vuurtoren (2) Kinderkleding en speelgoed Blik vanger T E Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Luistercursus oud P DINSDAG 11 MAART 2003 slaagd het thuis na te vertellen, wat de rol van Laan en de andere spelers er logischerwijs nog moeilijker op maakte. Moeder moet trouwen speelt zich af ten huize van de advocate Kris van Doren. Uit vrees dat haar moe der langdurig de huiselijke vrede komt verstoren, besluit ze samen met haar zus Ria en zwager Huub (Wilma Laan) een huwelijksadvertentie te plaatsen, in de hoop het dominante mens op latere leeftijd nog 'aan de man' te kunnen kriigen. Huub wordt in een butlerspak gehesen om een goede indruk te maken en dan mel den zich twee kandidaten: de adel lijke en goed verzorgde Alexander en de zuinige en naar mest stinkende Casper. Tussendoor komt er ongenood bezoek in de figuur van de crimineel Pingelaar, die uit de gevan genis is ontsnapt om de advocate vooral een verdienste van de spelers, hoewel zij onherroepelijk enigszins in de schaduw van Laan stonden. Een mooie prestatie leverde Frans van Thienen, die één van de agenten en de zuinige boer Casper speelde. Met zijn sappige Rotterdamse accent en zijn natuurlijke spel is hij geknipt voor dergelijke humoristische rollen Saskia Slot was de dominante moe der. Hoewel direct duidelijk werd dat het niet om een al te sympathieke vrouw gaat, lukte het haar toch niet helemaal om duidelijk te maken waarom haar dochters zo'n enorme hekel aan haar hebben. Ze had hier en daar nog wel wat onaangenamer uit de hoek mogen komen. De ande ren speelden vooral een dienende rol. Mies Zoetelief maakte van zus Ria op knappe wijze een nogal 'volkse' De ontknoping zorgde voor verbazing. De staande Frans van Thienen (Casper) en de liggende Edwin van den Heuvel (Pingelaar) blijken beiden niet te zijn wie men dacht dat ze waren. Wilma Laan (Huub), Saskia Slot (moeder), Ankle Westdorp (Kris) en Mies Zoetelief (Ria) wachten af wat er gaat gebeuren. 'Dat was eens maar nooit weer', vertelde Wilma Laan haar medespelers van Toneelgroep Zuid-Eierland, aan het einde van een repetitiereeks waarin ze al haar talent moest aanspreken om zich de grootste en lastigste mannenrol in het blijspel Moe der moet trouwen eigen te maken. Dat zou jammer zijn, want Laan leverde een schitterende prestatie, die maar weinig 'echte' mannen haar zouden hebben verbeterd. Het was een beetje een noodgreep van Toneelgroep Zuid-Eierland. Het gezelschap kan putten uit zo'n vijfen twintig personen, van wie de mees ten liever niet iedere keer spelen, maar die samen toch in staat zijn om eens per jaar een stuk op te voeren. En mocht er nog eens een speler nodig zijn, dan is 'regelaar' Kees Hooyschuur altijd bereid tijdens een rondje bij een nietsvermoedende be woner van de polder binnen te stap pen. Maar dit keer wilden bijna alle mannen maar eens een keer over slaan en had de door een nare ziekte getroffen Hooyschuur met de puf om fanatiek naar kandidaten op zoek te gaan. Vandaar dat noodgedwongen besloten werd Wilma Laan - die sa men met haar vriend Dick Tyms van zustervereniging SVC was geleend - de mannelijke hoofdrol te laten spe len. Het werd een succes. Voorzien van stoere, wat sjofele kleren, een prach tig baardje en met het haar in een hip staartje oogde Laan als een echte man. Haar logge tred had niets vrouwelijks, terwijl de kleine gebaar tjes veel oefening en talent verraad den. Maar zou het toneelstuk een hoorspel zou zijn geweest, dan had Laan net zozeer overtuigd, want ook haar stem was mannelijk. Met recht kan worden gesteld dat ze in haar hele doen en laten iemand van het andere geslacht was. Dat was extra knap omdat Laan bijna voortdurend op het podium stond, erg veel tekst had en daardoor maar zelden de tijd had om even bij te ko men. Bovendien zat het stuk zo vreemd in elkaar, dat maar weinig toeschouwers er in zullen zijn ge- Kris zijn onschuld te bewijzen. Gaan deweg wordt het stuk steeds onwaar schijnlijker. Onder leiding van de but ler spelen Alexander en Casper een merkwaardige quiz, waarvan de win naar moeder krijgt. De 'prijs' zit on dertussen met haar hoofd in het ver band op een stoel, zogenaamd omdat ze tijdens een kuurtje vast heeft gezeten onder de zonnebank. Dan blijkt dat de huwelijkskandidaten eigenlijk de twee agenten zijn die eerder enkele malen luidruchtig hun opwachting maakten. Wanneer het verband uiteindelijk afgaat en daar niet moeder maar Pingelaar onder vandaan komt, is de chaos compleet. De toeschouwers in buurthuis Bethel - zowel vrijdag- als zaterdagavond werden alle negentig kaarten ver kocht - vermaakten zich kostelijk met het merkwaardige bliispel. Dat was vrouw, die graag vit op haar luie man, maar hem ondertussen te vuur en te zwaar verdedigt. Dick Tyms was als agent en huwelijkskandidaat Alexander goed op dreef, terwijl Ankie Westdorp als advocate Kris wellicht een tikje te degelijk was. Edwin van den Heuvel maakte als crimineel Pingelaar zijn debuut en deed dat naar behoren, hoewel hij in het vervolg nog wel wat meer spel aan de dag mag leggen. Souffleuse Janny de Ridder moest sommige spelers hier en daar duide lijk hoorbaar te hulp schieten. Deson danks kon regisseuse Lindy Stroo eer van haar werk hebben. Jacqueline Bak en Jacqueline Aarts deden de grime. Joop Rommets Bncvco vin It zen Buiten vcncMroonJelijUmd vi De deskundigen, de politici en be stuurders zijn er voor het landsbelang en dus ook voor zee en vuurtoren. Maar dit zijn de mensen die de bur ger niet naar behoren voorlichten en de juiste informatie achterhouden om onrust te vooromen. Wat er bij de explosie in Tsjernobyl is vrijgekomen is nog vele malen erger dan bekend is gemaakt. En de rivieren in Neder land zouden eens per duizend jaar buiten hun oevers treden, welnu, dat gebeurt vrijwel elk jaar Zulke deskun digen zouden in de zeevaart al snel aan lagerwal raken. Dat de bestuurders van Texel toe staan dat de vuurtoren wordt geslo ten geeft aan dat zij niet zo erg be gaan zijn met het welzijn en de veiligheid van de burger. De Brandaris op Terschelling ziet echt niet alles. Als je veel op zee zit, zie je die din gen anders. Als je in de buurt van de polen vaart, zie je met eigen ogen wat er gaande is. Varend over de wereld zeeën kom je soms stukken ijs tegen zo groot als een paar voetbalvelden en soms zelfs nog groter. Maar de gestudeerde heren vertellen ons niet dat die ijsblokken enorme problemen gaan geven. Het is nu eenmaal het ambtelijk beleid in Nederland dat het kalf eerst verdronken moet zijn voor men misschien de put gaat dempen. Als het gemeentebestuur van Texel met de burger begaan is, betaalt zij de bemanning van de vuurtoren des noods zelf. Als het bestuur wat doel matiger zou werken, is daar geld ge noeg voor. Dan maar geen loonsverhoging voor de ambtenaren. Ook zij mogen de broekriem wel eens aanhalen. Ben Wermenbol, Breda. In Bethel aan de Muyweg wordt za terdag van 10.00 tot 13.00 uur een verkoping gehouden van tweede hands kinderkleding en speelgoed. Voor meer informatie: Oda van der Linden, tel. 316246. Eind deze maand wordt in Question Plaza in Den Burg drie keer de musical Wapperdam opge voerd. Al een jaar lang zijn 23 kin deren en een stel volwassenen bezig met de voorbereidingen. Af gelopen zaterdag werden de repe tities voor de eerste keer op het podium van Question gehouden. 'Ik zie niet dat jullie bang zijn, ik hoor niet dat jullie bang zijn', onderbreekt regisseur Aris van Zeylen een groepje zingende kinderen. 'Ik moet horen dat je het bijna in je broek doet van angst.' Meer ineengedoken en nu met de handen werend voor het lichaam zingen de kinderen opnieuw dat ze bang zijn. Bang voor een rond warende geest, waardoor ze niet meer durven te slapen. 'Dat is 'm', roept Van Zeylen boven de muziek Zullen we nou naar Texel gaan of naar Terschelling? Of naar Schier monnikoog of naar Vlieland? Nee niet naar Vlieland, daar is zoveel militair gedoe. En je komt toch wel op Vlieland wanneer Je naar Texel gaat. Want daar is Sil en daar is ook zijn bootje, je kan elke dag naar Vlieland, lekker fietsen, in die malle bus over de zandplaat crossen en weer terug Lekker zuipen in De Koog, want daar gebeurt het. Hou op, daar gebeurt nou net wat je niet wil op een Waddeneiland. Jij met, nee ik niet. Maar ik dus wel. Luister Texel is mij veel te groot, zoveel au to's zoveel gewoon, nauwelijks een eiland en waanzinnig duur. Weet je dat Texel echt het duurste eiland is? Ach wel nee man, het is maar waar je gaat zitten, gewone hotels en ge wone huizen zijn er ook op Texel. Onzin. Je bent er ook zo snel, die boot stelt niks voor, de wachttijden soms wel. Nee, kom op, laten wij naar Ameland gaan, daar zijn veel paarden, het is er ruiger. Mooie paarden overigens, weet je nog? We gaan heel veel tochten maken, paardrijden bedoel ik. Misschien ook een beetje vliegen, dat schijnt daar ook te kunnen. De dorpen op Ameland zijn ronduit charmant. Toch heeft het iets met, maar wat dan? Er hangt een zwaarte daar in de lucht, iets slooms. Wat een on zin. Nee. geef mij toch maar Ter schelling, daar heb je veel van die gezonde boerderijen met van die gezonde mensen. Verantwoord spul. Terschelling is heel erg verant woord, alles eigenlijk. En mooi, mooi. Ik hou helemaal niet van ver- antwoord, zeker met in een vakan tie, hoe verzin je het om dat als een voordeel neer te zetten? Nee, laten we toch maar Schiermonnikoog kiezen, zo'n klein uiterst vlekje land dat bijna van de kaart rolt, zo zon der auto's, zo echt een eiland, zo niks. Je moet er ook nog iets voor doen om er te komen, dat heeft ook wel wat. Maar dan zit je wel met dat keurige aangeharkte dorpje, zo'n slapend fossiel met zo'n ellendig graslapje ervoor zonder een zweem van onkruid. Maar duinen, zo mooi, zo mooi. Maar als je echt gaat na denken dan alsjeblieft niet naar Schier, de hele grachtengordel zit op Schier. Je hoort dezelfde taal, je ziet dezelfde kranten, je eet de zelfde broodjes Je kan echt net zo goed in Amsterdam blijven. Waarom zou je eigenlijk naar die malle Wad den gaan? Nou gewoon lekker vei lig, met die oorlog voor de deur stro men die Waddeneilanden weer vol, let maar op. ledereen is bang, geen mens boekt een reis. Turkije wordt nog spotgoedkoper dan het al is. Je kan voor een luttel bedrag aan euro's naar Amerika. Maar wil je dat nou? Of wil je dat nou toch niet? Weet ji| wat wij willen? Nee, ik weet niet wat wij willen. De angst mag ons niet in de greep krijgen, we moeten gewoon gaan. Waar wij heen willen, moeten wij gewoon gaan, ben jij nou gek. Zeg wie be gon er over die Wadden, zo leuk eens een jaartje Wadhoppen, dat woord kwam toevallig wel van |Ou Hoe verzin je het, het laatste waar ik aan zou denken. In menig gezin barst het dualisme los. Wat gaan we doen met de va kantiedagen? Het moet én leuk worden én onbezorgd én goedkoop én goede waar én leuke mensen én een goeie stemming én een fantas tische relatie of nieuwe liefde én een harmonieus actief gezinsleven én ook rust en stilte én veel activiteiten, een vleugje cultuur én veel lekker eten én wederom goedkoop én het allerbelangrijkste, het moet veilig zijn. En waar is het veilig? Nergens. Dus blijven we erover praten en beslissen doen we niets. Eerst die Bush maar met z'n vuile plannen, vakantie doet er mets toe. Kijk maar gewoon eens naar je eigen tuin of je eigen balkon, of je eigen boeken kast, of je eigen geliefde, lap de zaak wat op, investeer op de vier kante millimeter en misschien is dat wel het hoogste goed. Dualisme, aldus het woordenboek: 'het aannemen van twee tegenover of onafhankelijk naast elkaar staan de beginselen ter verklaring van een gegeven werkelijkheid (b.v God te genover Boze), de tweeheidsleer. de z.g.n. innerlijk tegenstrijdige hou ding tegenover dezelfde (verwante of soortgeliike) verschijnselen of per sonen.' En wat merken wij van de wet Dualisering van het gemeentebe stuur op Texel? We zullen het maar op de meetkunde houden, 'verwis selbaarheid van punten en rechten!' Mogelijk kan dit leiden tot een extra attractieve Texelpromotie voor bange vakantiegangers. Dana Rover uit. De bangheid maakt plaats voor standvastigheid als de kinderen, die een groep ondernemers spelen, niet op hun woord worden geloofd door de veldwachter. Naar voren gebogen en met luide stem wordt er gezongen dat het echt spookt en dat ze het met verzinnen. De scène is onderdeel van de musi cal Wapperdam, die de stichting Musical Experience na veertien jaar opnieuw op de planken zet. Zaterdag waren de repetities voor het eerst op het podium waar over een paar we ken de echte uitvoeringen worden gegeven. Wapperdam, geschreven door Pip Barnard en Ruud Nooij (naar ideeën van Van Zeylen), speelt zich af op het plein van het dorp Wapper dam. De middenstanders willen op dat plein een zwembad aanleggen voor toeristen. De bevolking komt in opstand tegen die plannen, omdat daarvoor een grote eik moet wijken Ze worden aangevoerd door barones Van Muzelaar tot Wapperdam, van wie een oude voorvader, baron Archibald, de boom ooit heeft ge pland. 'De barones zorgt ervoor dat er zeven boefjes in de boom komen, die daarna de middenstanders bang- maken', vertelt Van Zeylen. Het ver haal loopt volgens hem anders af dan twaalf jaar geleden. 'We hebben het eind veranderd. Van hogerhand wordt bepaald dat het toch anders loopt dan gepland.' Een jaar geleden meldden zo'n 60 kinderen zich voor de audities. De 14- jarige Viane Bremer is één van de 23 speelsters die werden geselecteerd. Zij speelt Jimmy, een ver familielid van de barones, die naar het dorp komt vanwege een testament. Als ze hoort dat de boom dreigt te worden geveld, zet ze zich in voor zijn be houd. 'Het is leuk om mee te doen, maar soms ook moeilijk. Je zit ook met huiswerk voor school.' De OSG- leerlinge kwam in contact met de musical dankzij klasgenoot Iris Tim merman (14), die de barones speelt. Zij had in de krant gelezen dat de stichting spelers zocht voor Wapper dam. Ze vindt het ook leuk om eraan mee te doen. De 9-jange Sharli Coutmho, éen van de jongste deelne mers, speelt één van de zeven boef jes. Veel tekst heeft ze niet uit haar hoofd hoeven leren. Ze moet tijdens de voorstellingen vooral veel in de eik zitten. Zaterdag fungeert één van de hang- tafels van de discotheek nog als eik. Decorbouwer Rien van de Wilde had de boom al graag op het podium gehad, maar de lijm was nog niet droog. Met behulp van sloophout, gaas en papiermaché zette hij een 'surrealistische boom' in elkaar voor de musical. 'Onderaan is hij 1,40 bij 1,20 meter groot en hij loopt schuin toe naar boven. Ik heb me laten in spireren door het onderste gedeelte van de boom van de dames Dijt. In de boom zijn zitjes voor de boefies gemaakt.' Onder gitaarbegeleiding van Ruud Nooij en Henk Vroom gaat het repe teren verder. Viane (Jimmy) zingt een van de vele liedjes in de musical. Nooij geeft al spelend commentaar en aanwijzingen. 'Oké Viane', klinkt het boven de muziek uit. Het 'oké' klinkt even later nog een keer luid door de zaal als Kris Arkenbout, die een pastoor speelt, precies op het goede moment invalt met zingen. Wapperdam wordt vrijdag 21zater dag 22 en zondag 23 maart opge- Dinsdag 11 maart In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 19.00 uur een lezing over de toepassing van internet in het bedrijf. In Tusse de Banke op de Groene- plaats wordt een bibliotheekavond van de Historische Vereniging ge houden Ook de afdeling stambo men komt er bijeen. Aanvang 20.00 uur, In Cinema Texel draaien Catch me if you can (aanvang 20.00 uur) en Two weeks notice (20.30 uur). Woensdag 12 maart In hotel De Lindeboom in De Burg is de hele dag een internetcafé geopend. Er wordt informatie over internet in het bedrijf verstrekt. In het kader van de opening van de Boekenweek geeft schrijfster Conny Braam een lezing in de bi bliotheek. Aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten €3,-. De FNV Vrouwen bezoeken de maandelijkse vergadering van de gemeente. Ze verzamelen om 19.15 uur op de trap van het ge meentehuis. De gemeenteraad vergadert in het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. Dierenartsen Piet van de Werken en David Tijssen spreken in de kantine van Texel'94 in Den Burg over de skeletontwikkeling bij hon den. Aanvang 20.00 uur. De toe gang is gratis. In Cinema Texel draaien Disney's Piratenplaneet (aanvang 15.00 uur), Spy kids II: the island of lost dreams (15.15 uur), Catch me if you can (aanvang 20.00 uur) en Two weeks notice (20.30 uur). Donderdag 13 maart Vandaag en morgen wordt op Ter schelling onder de titel 'Zwart ge tij' een conferentie gehouden over scheepsrampen. In de Lindeboom is de hele dag een internetcafé geopend. Er wordt informatie over internet in het bedrijf verstrekt. In het AVRO-televisieprogramma Gemma Glitter Gezondheidsgala, dat wordt uitgezonden via Neder land 3, is de Texelse Suki Veld huizen te zien. In gebouw De Koploper. Prins Hendriklaan 2 in Den Helder, wordt van 19.00 tot 21.00 uur een lezing gegeven over de meest voorko mende vormen van reuma. Detoe- Dl. 11 en 11.47 u. Wo. 12 0.50 en 12.55 u. Do. 13 1.45 en 14.20 u. Vr. 14 3.05 en 16.00 u. Za. 15 5.14 en 18.06 u. Zo. 16 6.35 en 18.54 u. Ma. 17 7.56 en 20.06 u. Di. 18 8.50 en 20.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 16 maart op om 6.52 uur en gaat onder om 18,44 uur; 18 maart volle maan. gang bedraagt €2,50, aanimel via 0223-650135 of gezi heidswijzer@thuiszorgbeheer In de Blauwe Zaal van het Ge Ziekenhuis in Den Helder w van 19,30 tot 21.30 uur informatieavond over aandos gen aan de luchtwegen gehou In de Aleph, Weverstraat 54, v, van 20.30 tot 21.15 gemediti en worden mantra's gezor voor de wereldvrede. In Cinema Texel draaien De t* ling (aanvang 19.00 uur), weeks notice (19.00 uur), C me if you can (21.30 uur) Jackass the movie (21.45 uur Vrijdag 14 maart In dorpshuis d'Ouwe Ulo in| Burg begint om 20.00 uurdea mene ledenvergadering van Vo werkgroep Texel. Vandaag en morgen wordi sporthal Ons Genoegen Texeli gehouden. In Cinema Texel draaien Jad the movie (aanvang 15.00 en2; uur), Spy kids II: the island ol dreams (15.15 uur), De twe; (19.00 uur), Two weeks nc (19.00 uur) en Catch me if you (21.30 uur). TESO zet in verband met d verwachten drukte vrijdag 9.35 tot 16.05 uur een extrat in en verzorgt dan in die peri ieder half uur een afvaart, zo vanuit Den Helder als vanafTr Er worden geen wachttijden wacht. Nadere informatie kam den verkregen via tel. Oil 369600 of e-mail info@tesor.| veerdienst heeft ook een ei- website: www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DinBurq Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecouranLrt Gerard Timmerman (hoofdredacteur! Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op al onze advertontieccntracten en oan&edr.gir to* zijn van toepassing da Regelen voor het Ad^i wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te zoals gedeponeerd bi| de Kamer van KocphamHU brieken te Amsterdam onder nummer 41195c? exemplaar van do Regelen voor het Advertent* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 Mom Per |aar 62,70 60,70 Mom Bij verzending naar het buitenland zi> portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo? afloop van de abonnementsperiode voerd. Zondag begint de voorstelling om 13.30 uur, vrijdag en zaterdag om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de receptie van de Lindeboom of via telefoonnummer 312084. Ze kosten €10,- per stuk. Kinderen tot zestien jaar, 65-plussers en houders van een Cultureel Jongerenpaspoort betalen €7,50. Volgens regisseur Van Zeylen is de musical geschikt voor zowel kin deren als volwassenen. ultu De Vogelwerkgroep geeft dit voi een cursus 'Oefenen in luistert zowel theorie als praktijk won zang van de meest voorkort zangvogels bestudeerd. Op 28 maart wordt in dorpshuis dl Ulo in Den Burg vanaf 2O.0C theorieles gegeven, waarna o( zaterdagochtend van 6.00 tol uur excursies worden gehoude cursus wordt afgesloten bij Eed Deelname kost €12,-, leden vt Vogelwerkgroep betalen €10,- opgave en inlichtingen: Gerritl tel, 318881. De vogelwerkgroep houdt v vanaf 20.00 uur jaarvergader d'Ouwe Ulo. Kinderen repeteerden zaterdag in Question Plaza op de musical Wapperdam die eind deze maand drie keer wordt opgevoerd. (Foto Jeroen van Hattum) Donderdagavond haalt Scouting 1 oud papier op in Den Burg. Menf verzocht dit vóór 19.00 uur a straat te zetten, in niet te grote bi of een kartonnen doos (geen fi zak). Gelieve er op toe te ziend! papier niet gedurende lange tijd! regen staat. De papierwagen konj volgende straten: 2. Koger^ Boogerd, Willem van Beieren: Jonkerstraat, De Zes, Schoof singel, Wagenmakerstraat, 1 Kruislaan. Jongeren Informatief

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2