'Wie uit vissen gaat heeft één dag te eten, wie bijen houdt zijn leven Excelsior trekt ondanks 'Idolsveel publiek Muziekavond met hoog Texelgehalte Jac Stark al vijfti jaar 'in de bijen' 1 Kijken naar Jim en Jamai TEXELSE j C0URANT Zwemwedstrijde Schoolzwemmen Door Dogger Concert DEK in Oudeschild DINSDAG 11 MAART 2003 W Keuken centrum Texel Liefhebbers die zaterdag een avondje fanfare verkozen boven de finale van het populaire Idols op televisie kregen geen spijt van hun keus. Muziekvereniging Excelsior verzorgde een ge varieerd optreden, waarbij dansende majorettes voor een vro lijke sfeer zorgden, de percussiegroep voor klinkende intermez zo's en het orkest voor afwisselende fanfaremuziek. Een muziekavond in Oosterend bete kent voor de bezoekers niet alleen luisteren naar hetgeen de spelers ten gehore brengen, maar ook zich inle ven in het verhaal dat achter elk mu ziekstuk schuil gaat De achtergrond werd gememoreerd door dirigent Betty Bakker, die voorafgaand op onderhoudende wijze iets zei over de betreffende compositie, de maker en de overgangen in het stuk. Zoals het openingsnummer van het orkest, Royal Procession van John J. Morrissey Eigenlijk is dit een stuk voor een harmonieorkest, maar Excelsiors eigen tubaspeler Siem Noom had er speciaal voor het orkest een eigen arrangement voor geschre ven. Het tweede nummer moet luis teraars, vooral de vele leden KTF die van de partij waren, bekend in de oren hebben geklonken Jacob de Haan had Virginia immers speciaal geschreven ter ere van het 110-jarig jubileum van het fanfare uit Den Burg Hij verwerkte er de Amerikaanse ge schiedenis in, met thema's als kolo nisatie, de slavernij en de burgeroor log. De afwisselende compositie heeft een melancholiek middenstuk, waarbij een signaal van trompetten, trombones en hoorn de burgeroorlog aankondigt. Het muziekstuk is inmid dels door heel wat fanfares in het land met veel plezier gespeeld. 'Een ju weeltje van een compositie', oor deelde Betty Bakker. Een stuk met een bijna nog hoger Texelgehalte is Chairman of the board van Douwe Medema. tegenwoordig Het orkest van muziekvereniging Excelsior tijdens het optreden m De Bijenkorf. slagwerker bij de Koninklijke Luchtmachtkapel, die op dit moment door het land toert. Medema is niet alleen slagwerker, maar tevens arrangeur en componist. Hij schreef de mars in 1996 als eerbetoon aan zijn vader Theo Medema, destijds erevoorzitter van de Strender muziek vereniging. Vorig jaar overleed Medema srreden voor Excelsior bij wijze van eerbetoon aan de oud voorzitter nogmaals de mars ten gehore te brengen. Zeer herkenbaar was ook een door het orkest ten gehore gebrachte se lectie van titelnummers van James Bondfilms, in een arrangement van Johan de Mey. Geen gemakkelijke opgave voor de muzikanten, temeer omdat wat ongebruikelijke partijen moesten worden gespeeld. Helemaal vlekkeloos verliep dit onderdeel niet, waarbij moet worden aangetekend dat de akoestiek van de sportzaal, waarvan de geperforeerde muren ie der geluid absorberen, met in het voordeel van de muzikanten is. Door dat het geluid niet nagalmt, worden minder goed ingezette muziektonen met gemaskeerd door andere gelui den die nog naklinken. Juist hierdoor viel op dat met name de trompet sectie wel eens iets minder zorgvul dig speelde dan kritische luisteraars van ze gewend zijn. Maar afgezien van deze aanmerking overheerste tevredenheid over de prestatie van het orkest, dat een bijzonder geva rieerd repertoire ten gehore bracht. Dat gold ook voor de bijdrage van de percussiegroep, die onder leiding van Simon van Tatenhove klinkende inter mezzo's verzorgde. De slagwerkers speelden samen met het orkest de daverende openingsmars Straight Away, waarbij de majorettes door de zaal paradeerden. Herkenbaar was ook Summernights, bekend van de musical Grease, waarbij de op instru menten, zoals de xylofoon gespeelde melodie verfrissende klonk. Bijzonder Majorettes in actie Tk ben van 1925, dus reken maar uit,' antwoordt Jac Stark uit de Kogerstraat in Den Burg als hem naar zijn leeftijd gevraagd wordt. De 78-jarige Stark, nog dagelijks in de weer met zijn bijen, werd onlangs door de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland gehuldigd wegens vijftig jaar imkerschap. Hij ont ving daartoe het zeshoekige ereschild van de vereniging. Ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig lidmaatschap was hem een, eveneens zeshoekige, zilveren speld uitgereikt, maar de gouden speld voor zijn veertigjarig jubileum was rond. Een vorm die hem als rechtgeaard bijenteler na tien jaar nog altijd een beetje steekt. Hoe wordt een mens bijenhouder? 'Bij mij kwam het door mijn broer. Op een dag in 1944 kom ik van mijn on derduikadres in Aalsmeer naar Texel teruggefietst en vind daar mijn broer, die net drie zwermen bijen opgevan gen heeft. Ik was timmerman van beroep, dus kwam naar mij de vraag om drie kasten te timmeren. In de oorlog hadden veel mensen bijen. Om de zoetigheid, gewone suiker was duur en haast met te krijgen. Er is een oud Chinees gezegde, dat luidt: Wie uit vissen gaat, heeft één dag te eten, wie een varken slacht een maand, maar wie bijen houdt zijn le ven lang. Na de oorlog werd ik voor mijn nummer drie jaar naar de Oost (Nederlands-lndië) gestuurd en toen ik terugkwam was mijn broer naar Canada geëmigreerd en stonden zijn bijenkasten te verpieteren bij mi|n vader in de schuur Hij maakte er met veel van en wilde er eigenlijk vanaf. Verkopen lukte niet en toen zei ik: geef ze dan maar aan mij. Zo begon het eigenlijk. Ik was intussen ge trouwd met Henny, voluit Hendrika Jacoba Cornelia Zwaantje Roeper. Ze had al die jaren op mij gewacht, we hadden al verkering voor ik weg ging. We woonden in de bunker die destijds tegenover de boerderij van mijn ouders (nu het bedrijf van duin- boer en neef Hans Stark), tegen de duinen stond. Ik had er een mooie kamer tegenaan gebouwd. Minstens zo mooi als deze hier', zegt hij, om zich heen gebarend. 'Vier bij vijf, met een prachtig uitzicht op de polder.' Jac en Henny stalden de bijen naast hun huis, op hoop van zegen, maar erg best zag het er niet uit in de drie bijenkasten van vader Frans. 'Eén kast vloog, de tweede een beetje en toen ik het deksel van de derde op tilde, zei ik tegen Henny: vrouw, ik weet het met, maar dit lijkt me een slechte zaak.' Henny: 'Ik keek over dag een beetje naar de bijen, want hij ging om half zeven de deur uit en kwam pas om zes uur weer terug. Ik had in het bijenkrantje gelezen dat je in het voorjaar geen suikerwater meer mag geven maar wel harde suiker, dus ik heb borstplaat gemaakt en dat op de kast gelegd. Op die manier hebben we één volk erdoor gehaald. Jac: 'In die tijd was meester Broere onderwijzer op de school in Zuid- Eierland. Hij was in die tijd een be kend imker op Texel, hij had iets van veertig bijenkasten, geloof ik. Van hem heb ik veel geleerd. Toen ik die kasten overnam, wist ik niks. De eer ste keer dat ik een paar bijen in de kast zag die wat groter waren dan de rest heb ik ze in een potje gedaan en ben naar Jannes van Beek, ook een bijenhouder, gegaan om te vragen of dit dan koninginnen waren. Nee, het waren darren. En zo, al doende, leert men. Bijenhouden is een soort ziekte. Je raakt er aan verslaafd en komt er met meer vanaf De 78-jarige is dan ook nog met van plan zijn' kasten van de hand te doen Wel zou hij een volk willen weggeven aan een startende imker. Want zo hoort het, zegt hij: 'Je eerste volk hoor je te krijgen van een ervaren imker, die jou met zijn ervaring een beetje begeleidt. We kunnen bij de vereniging best nog wat nieuwe leden gebruiken. Texel is een goed land voor bijen, er is ruimte genoeg. Voor de kosten hoef je het met te laten. Bijenhouden is een hobby die zich zelf betaalt. Veel winst heb je met, velden van de firma De Wit, op de paarse gloed van de lamsoor in de Slufter, op de gele koolzaadvelden en de vele wilde bloemen in veld en beemd. En niet te vergeten de vele hei in het najaar. De leden van de vereniging van bijentelers houden nauwlettend in de gaten waar een mogelijkheid is om de kasten te plaatsen en verdelen in overleg de 'drachtvelden'. De beste tijd om de kasten te verplaatsen is 's morgens vroeg, vóór het zonnetje opkomt. De bijen zijn dan nog rustig. Stark vertelt: 'Vorig jaar was ons gezegd dat er kasten op de Bol van Dordt hoeve I de kast met meer vinden. Dek- mogen op zijn hoogst een voe® zet worden. Naar voren of naai| teren, naar opzij is minder. Vei een kast, dan moet je op zijn drie a vier kilometer verderopj staan. De bijen nemen dan opn bezit van de omgeving van Waarom dat zo werkt, weet ik maar het moet gewoon zo Gek zaten bij Dordt de banden noga kisten en hebben we ze meteem op de kar gezet. Het kon nog ne mochten met op die plek staan a toeristen. Zij zouden last kunnen Dordrecht bij de Slufter) gezet moch ten worden. Wij erheen. Staan de kasten net, komt Japie van Lenten de vogelwachter en zégt dat ze verhuisd moeten worden, verder naar achte ren. Ik zeg: dat kan met, ze staan net. Dan doe je het desnoods morgen, was het antwoord. Nou dat kan he lemaal met. Dan zijn de bijen net ingevlogen op de omgeving. Bij ver plaatsing, al is het maar een meter, raken ze gedesoriënteerd en kunnen ben van de bijen, maar wij ook S vinden mensen het leuk om mei stok in de kasten te roeren en hebben ze wel eens een omgeduwd. Wat een troep hé dan.' Tekst en foto Corrie Tm LANGE A o-end TERMÏJN /\Sena De percussiegroep van Excelsior. was de uitvoering van Invention in D mineur van J.S. Bach en Egyptische suite, op marimba gespeeld door solisten Nisheetha Barnard en Saskia Timmer. Dat de percussiegroep het populaire werk niet schuwt, bleek uit vertolkingen van de Sabeldans en Can Can, waarbij werd gezongen door soliste Aya During. die daarmee een primeur liet noteren. Ter afsluiting speelde de percussiegroep het swin gende Rock around the clock. Omdat het oog ook wat wil, had de percussiegroep zich in nieuwe unifor men gestoken. Vrolijk en aandoenlijk waren de optredens van de majorettes en minirettes, die onder leiding staan van Carla Veeger en Linda Jongejan. Voorzitter Dirk van Tatenhove wist te melden dat het springlevende Excelsior ook dit seizoen enkele jubilarissen in de gelederen heeft. Saxofonist Jaap Trap is 40 jaar lid en saxofonist Dieuwke van Tatenhove 25 jaar. evenals hoornspeelster Rina Koopman De jubilarissen zullen in besloten kring worden gehuldigd. Ook enkele minirettes werden gehul digd. De Texelse zwemsters Simone de (17), Jolanda van Strien (14j Debbie Bakker (11) zijn afgelo weekend actief geweest tijdensv strijden aan de overkant. De Wi Van Strien deden in Zuid-( Beemster mee de Kring Sp kampioenschappen, waar op korte afstanden werd gezwom om de Noordhollandse titel. 0 name stond alleen open voordes ste zwemmers van het district. De Wit mocht uitkomen op ds meter rugslag. Het werd een sup want ze haalde maar liefst 1.2 sa den van haar persoonlijk recop Haar tijd, 32.76 seconden wasb senioren goed voor een zesde pl en bij haar leeftijdsgenoten voor derde. Ook de 50 meter rugo verliep uitstekend. Ze behaalde haar 33.66 een derde plaats bj senioren en een eerste bij i leeftijdsgenoten. Ook op de 50 ter vrije slag vestigde ze een pers lijk record. De tijd, 29.51leverdel een zesde en een eerste plaats waarmee ze opnieuw bewees haar uitverkiezing zeer verdiendi De grieperige Jolanda van Si mocht starten op de 50 m schoolslag. Zij legde deze af in tijd van 41.90, waarmee ze eenti plaats bij haar leeftijdsgenoten i wacht sleepte. Ook op de 50 m vrije slag werd ze zesde. Ze volto deze wedstrijd in 32.91. Debbie Bakker deed in Enkhi mee om de strijd om de West-Fi landbeker, een wedstrijd op E-ni» De 25 meter schoolslag voltooid in 26.88 en de 25 meter rugcrai 19.19, een persoonlijk record. Of laatste nummer behaalde ze tx> dien de eerste plaats. maar er hoeft ook niks bij. Een bijen volk bestaat uit zo'n dertig a veertig duizend bijen en vliegt per jaar een dertig, veertig pondspotjes bij elkaar. Van de opbrengst daarvan koop je je spullen weer.' Actief Het is nog behoorlijk vroeg in het jaar. Toch zijn de bijen alweer actief. In de uitgestrekte tuin achter het huis van de familie Stark staan de paarse kro kussen met hun oranjegele stampers de eerste bijen te lokken. Ook sneeuwklokjes worden met een be zoekje vereerd. Het rijke vliegseizoen is echter nog ver weg. Het wachten is op de blauwe boragepracht van de Onder het afdak in de tuin van Stark staan de ingewinterde kasten te wachten op een nieuw seizoen. Als de gelauwerde imker een dekplaat van een van de kasten haalt en een was- raampje omhoog tilt, ontdekt hij tot zijn verrassing al een begin van een broednest op de raat. Het teken dat de winter bijna voorbij is en het voorjaar in aantocht. Het besluit van burgemeester en wethouders om het schoolzwemmen voor groep 7 en 8 af te schaffen, kan op weinig sympathie rekenen. Maar liefst negentig procent van de bezoe kers van de website van de Texelse Courant (www.texelsecourant.nl) rea geerde afgelopen week afwijzend. Tien procent vindt het wel een goede bezuinigingsmaatregel. De kunstbeurs Artiade in Alkmaar werd met afgelopen weekend gehou den, maar staat voor komend week end op het programma. Eén van de deelnemers is de Texelse kunstena res Door Dogger. De Grote Kerk, die fungeert als beursruimte, is vrijdag open van 19.00 tot 22.00 uur en za- Terwljl lijsttrekkers Bart Heller (GL), Patrick Poetman (066), Hans Schipper (CDA) Enno Neef (PvdA) en Henry Meijdam (WD) toekijken, terdag en zondag van 11.00 tot 17.30 nemen Jamen de Bruijn en Margriet de Graaff van Klif 12 de politiek op de hak. iFoto Gerard r,mmemv>n) uur. Werd het Jim of toch Jamai? Net als in de rest van het land stond die vraag zaterdagavond centraal in discotheek Question Plaza in Den Burg. In de zaal waren een stel televisies en een grootbeeldscherm opgesteld voor de finale van het tv-programma Idols. Een spontane 'Jim- of Jamai-gekte' bleef uit. Voor het merendeel van het publiek was het gewoon een avondje uit. Ruim honderd mensen zagen in de zaal hoe Jamai won. In totaal 88 fanfaremuzikanten, tam boers en majorettes van muziek vereniging DEK uit Den Hoorn geven zaterdag 15 maart hun jaarli|kse Texel was afgelopen week overigens net als elders in de greep van Idols. Jongeren hielden mini-enquêtes en op diverse plaatsen hingen posters van beide finalisten voor de ramen. Daarmee was een auto te winnen. .Tijdens de uitzending bleek dat de controleurs van het programma de weg naar de Waddeneilanden toch niet hadden weten te vinden. winteruitvoering. Ze beloven een 'af wisselend programma', met hoofdza kelijk lichte muziek. Het concert be gint om 20.00 uur. Zoals bekend wordt wegens ruimtegebrek in dorps huis De Waldhoorn uitgeweken naar 't Skiltje in Oudeschild. De toegang bedraagt €1,-. Dinsdag 18 maart Horecabeurs; Ons Genoegen. Vrijdag 21 maart Jeugdmusical De Eik van Wap dam; Question Plaza. Zaterdag 22 maart Jeugdmusical De Eik van Waf dam; Question Plaza. Zondag 23 maart Jeugdmusical De Eik van Wap dam; Question Plaza. Donderdag 27 maart Eric Koller met Zooi; Klif 12; 20 Vrijdag 28 maart Cabaret-café; De Lindeboom; 20.15 u. Zaterdag 29 maart Folkconcert The McCalir Question Plaza; 20.30 u. Donderdag 3 april Open dag NIOZ en Alterra. 10.0 17.00 u. Zaterdag 5 april Tot en met 6 april: Voorwedst» Nederlands kampioenschap to voor heren; Ons Genoegen. Uitvoering Oudeschilder Vissers* 't Skiltje; 20.00 u. Vrijdag 11 april Jesus Christ Superstar, De panje; 20.15 u.; extra boot teruS Zaterdag 12 april Open dag nieuw Sint Jan. Open dag Muziek- en Danssc' 11.00 tot 16.00 u Uitvoering Oudeschilder Vissers! 't Skiltje; 20.00 u. Politici van de vijf grootste partijen in Provinciale Staten kruisten vrijdag avond de degens in theater Klif 12. waar het door de plaatselijke WD georganiseerde lijsttrekkersdebat werd gehouden. Onder leiding van oud-journalist Ide de Vries werden thema's als volkshuisvesting, verkeer, landschap en waterbeheer aange sneden. Het gaf te denkend dat de zaal maar matig was gevuld, terwijl het aanwezige publiek zich boven dien maar matig liet horen. Vragen en opmerkingen waren er vooral over 'Texelse' onderwerpen, zoals de ver plaatsing van de veerhaven, woning bouw en het vliegveld. Jammer was dat de discussie soms hinderlijk werd afgekapt en dat politici de kans kre gen uit te weiden over zaken die wat verder van het eiland spelen. Voor welkome onderbrekingen zorgden de medewerkers van Klif 12, die gewich tige onderwerpen luchtig op de hak namen en aan het slot niet aarzelden om het Texelse onafhankelijkheids- lied in te zetten.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 4