Stichting BAST heeft politieke wind mee l Stoombootkoffiehuis in Daling eidereenden blijft zich voortzetten Levende bruinvis gevonden bij Ceres Pastels van wolken en zeegezichten de steigers Xppartementen in agrarische stoipen .TEXELSE uurzaam bouwen Zingen voor Goed Fout Show 5 COURANT Tevoko-mini's succesvol op eigen terrein Voorzitter wint viswedstrijd J/f/aar gebeurd Deze winter geen massale sterfte Willem Handtekeningen voor asielzoekers bestuur van BAST bij het notariskantoor opweg naar de ondertekening van de stichtingsakte. Van links naar rechts Renze Kamstra Grietjeshoeve, Dirk Roeper van Akenbuurt, Jan Bakker van Alexanderhoeve, Willem Bakker van Spyk en Arno Bakker van Martha's (Foto Harry da Graaf) in stolpboerderijen die deel uitma- van een agrarisch bouwblok. Dat is het streven van het stuur van de stichting Behoud Agrarische Stolpen Texel ST) dat meent dat dit de enige reële mogelijkheid is om :e stolpen in het landschap in stand te houden. In de htingsakte die gistermiddag bij notaris Jan Dogger werd indertekend is de doelstelling alsvolgt verwoord: behoud tan Texelse agrarische stolpboerderijen door middel van Iret daarin creëren van duurzame verblijfsaccommodatie (por toerisme in de breedste zin van het woord en tevens door een passende status te verkrijgen en te behouden in het bestemmimngsplan waardoor ook op de lange termijn het voortbestaan van dit cultureel historisch erfgoed ge waarborgd is. De teloorgang van traditionele boprderijgebouwen is een landelijk probleem. In twaalf jaar tijd is 18 procent van de boerderijen ver dwenen. Het jaar 2003 is uitgeroe pen tot het Jaar van de Boerderij de aandacht te vestigen op de idschappelijke en cultuurhisto- |che verarming die dat veroor- kt. Ook op Texel hebben de r dit gebied kenmerkende stol pen op termijn weinig overlevings kans als ze alleen maar als agrari sche bedrijfswoning gebruikt gen worden, zo menen de rariërs die drie jaar geleden von- n dat het tijd werd voor actie, t onderhouds- en restauratie- rk dat nodig is om een stolp in and te houden kost nogal wat. In el gevallen gebeurt het dus niet, oral nu de inkomens in de agra- che sector zwaar onder druk aan. Als in de stolpen recreatie- partementen zouden worden egestaan, zou er wél geld zijn or herstel en onderhoud en het u ook nog bijdragen aan de elzijdigheid van het Texelse commodatieaanbod. Bt is een sectoroverschrijdend be- zegt Willem Bakker van hof- de Spyk,ó\e voorzitter is van de chtmg BAST en als exploitant van parlementen in een stolp geruime in de illegaliteit heeft geopereerd. VERVOLG VAN PAGINA 1 •doeling dat bedrijven zoveel mo- fck zelf uitzoeken hoe ze de duur- jame maatregelen moeten aanbren- ™n. Als het uitzoeken echter teveel gaat kosten, kunnen ze aangeven it ze behoefte hebben aan toelich- g van buitenaf en komt er een ad- »eur van de overkant.' Op welke anier zoveel mogelijk Texelse aan- mers en installateurs bij de bouw in de woning worden betrokken, )et volgens Bloksma nog goed >rden bekeken. wijst erop dat het bouwen van de orbeeldwonmg voor bedrijven een legenheid is om zich verder te be- 'amen in duurzaam bouwen. Ze nnen volgens haar daardoor ook concurrentie van de vastewal orblijven als het gaat om duurzaam uwen. 'De vraag is er. Je kunt niet ie doen en dan loop je het risico t bedrijven van de overkant er be- in worden. Dan kun je beter zelf kennis in huis halen, zodat je je- kan blijven bedruipen.' Aan de innen voor het huis wordt al enige gewerkt door de werkgroep Duur- im Bouwen die in 2001 door de ichting Duurzaam Texel werd opge- Jt- In de werkgroep zijn architecten, Innemers, installateurs, schilders |de SWT vertegenwoordigd. Eind jvember 2001 werd onder hun lei- i«hg de eerste beurs over duurzaam uwen op het eiland gehouden. Hij en zijn geestverwanten ontdekten echter al gauw dat niet iedereen zat te wachten op het toedelen van toe ristische slaapplaatsen aan de stolp- boeren omdat de uitbreidingsmoge lijkheden van 'echte' recreatiebe- drijven daardoor zouden worden be lemmerd. Hoop De tegenwind die ze hadden lijkt aar dig te luwen. Een meerderheid van de plaatselijke politieke partijen voelt iets voor appartementen in stolpen, zo bleek uit de reacties op de nota Re creatie en Toerisme en het Land schapsbeleidsplan. waarin mogeli]k- heden voor het behoud van stolpen aan de orde worden gesteld. Hoeveel toeristische slaapplaatsen dat zal kosten, hangt uiteraard af van het aantal stolpeigenaars dat er gebruik van zal maken, maar ook van de vraag hoeveel appartementen per stolp zullen worden toegestaan. Wat het eerste betreft: op Texel maken ongeveer 60 stolpen deel uit van een agrarisch bouwblok. Een veel groter aantal andere is ooit aan zijn agrari sche bestemming onttrokken, heeft de status eengezinswoning gekregen of is een bedrijf geworden. Het totale aantal stolpen op Texel bedraagt maar liefst ruim 300, waarmee de 'stolpdichtheid' op het eiland hoger is dan in de rest van de provincie. Bescheiden- Het BAST-bestuur schat dat de eige naars van ongeveer de helft van de 60 'agrarische' stolpen iets voelt voor appartementen. Wat betreft het aan tal per gebouw zegt voorzitter Bak ker: 'We zien liever geen vast voorge schreven maximum, want niet alle stolpen zijn even groot en je moet zowel grote als kleine appartementen kunnen maken. We denken aan één tot vier. In het totaal zouden daarmee enkele honderden slaapplaatsen ge moeid kunnen zijn. Dat lijkt ons niet te veel gevraagd'. Hij voegt er la chend aan toe: 'Als er geen toeris tische slaapplaatsen zouden zijn, zouden ze moeten worden uitgevon den om de stolpen te behouden'. Dat de stichting BAST zich uitsluitend inspant voor eigenaars van agrarisch in gebruik zijnde stolpen op een A- blok heeft overigens direct te maken met het beperkte nog beschikbare aantal toeristische slaapplaatsen. Al leen als men zich tot de agrarisch bestemde categorie beperkt is het een haalbare kaart. Wonen? Het idee om in plaats van recreatie appartementen appartementen voor permanent wonen in de stolpen on der te brengen, zodat op die manier ook nog wat aan de woningnood wordt gedaan, wijst het BAST-be- stuur zonder aarzelen van de hand. 'We hebben uitgerekend dat het te weinig opbrengt om de bouw- en onderhoudskosten te dekken. Bo vendien kleven grote risico's aan per manent wonen op een actief agra risch bedrijf, waar boeren- en burgerbelangen gauw met elkaar in botsing'komen'. De mannen van BAST hebben de stichting opgericht om zich te kunnen presenteren als duidelijk herkenbare belangengroepering, die wil meetel len in de discussie over de planolo gie op Texel. Het streven is gericht op wijziging van het bestemmingsplan, waardoor recreatie in stolpen moge lijk wordt gemaakt. Vooruitlopend daarop kan met artikel 19-procedu- res worden gewerkt, wat mogelijk is bij genoeg politiek draagvlak. Met dat laatste lijkt het goed te zitten. Bakker: 'We zijn optimistisch'. Zang, dans en toneel. Daar hielden 21 kinderen die zaterdag meede den aan de Mee Doe Dag op de Muziek- en Dansschool zich mee bezig. Het was de eerste oefendag voor het muziektheaterproject De Goed Fout Show. dat begin mei in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim wordt opgevoerd. Voor de kin deren was de dag niet alleen bedoeld als auditie, maar ook om te ervaren hoe het is om een dag lang te repe teren. In de meivakantie gaan de deelnemers een week lang elk dag vol aan de slag op het podium van De Kiekendief om het stuk erin te krijgen. 'Net als in het echt', aldus directeur Maaike Deckers, die het project be geleidt. Zaterdag oefenden de kinderen al vast op een dans uit het stuk en het slotlied. Volgens Deckers zijn er een paar kinderen die het project na de oefendag laten voor wat het is, maar zijn er ook deelnemers die er zater dag met bij konden zijn. In principe is de ploeg rond. 'Maar onder voorbe houd kunnen nog kinderen worden opgeven.' De Muziek- en Dansschool voert het project samen met de Welzijnsstichting uit. Rond de vijfentachtig kinderen, ver deeld over vijftien teams, waren za terdag op Texel voor de volleybal- competitie van de mini's. Deze kinderen, in leeftijd variërend van 9 tot 11 jaar, spelen hun wedstrijden ver spreid over de Kop van Noord-Hol land. Sporthal Ons Genoegen, waar op drie velden werd gespeeld, zat flink vol ouders en grootouders, die hun kroost kwamen aanmoedigen. Het Texelse meidenteam deed het uitstekend. In eerste wedstrijd kon Niedorp 1 één set lang tegenstand bieden (13-13), maar in de tweede set was Tevoko veruit de beste ploeg (13-7). In de tweede set wachtte WSOV1Dit ijzersterke jongensteam, dat al zeer professioneel samen speelde, bewees z'n klasse door de eerste set met 16-10 te winnen. Sterk serverend kwamen de Texelse mei den in de tweede set knap terug. Tot de laatste minuut was onduidelijk wie zou winnen en bij de stand 9-9 was de spanning bij de ouders op de tri bune zo mogelijk nog groter dan in het veld. Maar het jongensteam haalde de opslag terug en won met 11-9. De meiden gaven het echter met op en in de derde wedstrijd kwamen ze als overwinnaars uit de strijd tegen Polisport, Tevoko won beide sets (15- 8 en 15-7). De laatste wedstrijd van de dag was tegen VCJ'94. Er werd stevig gespeeld en er ontstonden echte rally's De meiden wilden win nen, ten koste van alles. Zij speelden zo fanatiek dat ze eenmaal zelfs met z'n drieën tegelijk op de bal afdoken. Door de botsing die daardoor ont stond ging het punt naar de tegen stander. Desondanks wonnen ze beide sets (15-11 en 14-12). Tot slot werd het jaarlijks uitje gehou den, met spelletjes, een bioscoop bezoek en een etentje. De volgende competitiedag is op zaterdag 29 maart, wanneer de meiden afreizen naar Nieuwe Niedorp De mini's trai nen iedere maandag- en vrijdag middag in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. Nico Tessel, die afgelopen week tot voorzitter van de Sportvisclub Texel werd gekozen, bracht zaterdag de eerste wedstrijd om het kampioen schap 2003 op zijn naam. Met zeer harde wind wisten de vijf senioren en de twee jeugdleden bij de Asfalt- molen in totaal negen vissen op de meetlat te krijgen. Vijf daarvan waren van Nico Tessel, en hadden een ge zamenlijke lengte van 99 centimeter. Tweede werd Rein Kuyper met 3 vis sen (50 cm), derde Frans Bos (120). De volgende wedstrijd wordt zater dag bij het Ankerpark in Oudeschild gevist. Aanvang 18.00 uur. Steigers bepalen sinds een paar we ken de uitstraling van het Stoombootkoffiehuis op de haven van Oudeschild. De voormalige kaartverkoop- en wachtruimte van Teso wordt zowel aan de binnen- als aan de buitenkant verbouwd. Binnen worden op de bovenste verdieping zes hotelkamers gebouwd op de plaats waar eerst een dienstwoning was gevestigd. 'Die deed geen dienst meer en we hadden er nog wat loze ruimte omheen', vertelt exploitant Roland Visser. Aan de buitenkant zijn Het totaal aantal eidereenden dat overwintert in Nederland blijft da len. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) heeft bij de laatste midwintertelling in totaal 91.000 eiders geteld. Een jaar geleden waren het er nog 108.457 volgens het RIKZ. Een massale sterfte zo als vorige winter en in de winter van 1999/2000 heeft zich niet voor gedaan. Uit de cijfers van het RIKZ blijkt dat het aantal eiders in de Waddenzee deze winter flink is toegenomen. Er werden er 86.068 geteld tegen 49.080 in de winter van 2001/2002. Daarentegen werden deze winter op de Noordzee geen eidereenden meer aangetroffen, terwijl een jaar geleden 40.000 eiders daar hun heil zochten om aan voedsel te komen. Op de Waddenzee heerste vorig winter vooral een gebrek aan halfwas mosselen (jonge mosselen), waar door de eiders met voldoende ge schikt voedsel konden vinden. De eiders weken toen uit naar de Noord zee om Spisula te zoeken. Onderzoeker Bruno Ens van onderzoeksinstituut Alterra vermoedt dat een toename van de hoeveelheid halfwasmosselen ervoor heeft ge zorgd dat deze winter meer eiders het redden op de Waddenzee 'Er is in 2001 een goede broedval geweest. Vorig jaar waren dat de zaad mosselen en dit jaar zijn het de halfwasmosselen.Uit het onderzoek bleek dat eiders het vooral van die soort mossels moeten hebben. Zaadmosselen hebben energetisch te weinig waarde voor ze en consumptiemosselen (één jaar na de fase van halfwasmossel) zijn vaak al opgevist, voordat de eiders vanuit de Oostzee in Nederlandse wateren ar riveren om te overwinteren. Op ver zoek van de Vogelbescherming telde Alterra recent eveneens het aantal eiders. Uit die telling bleek dat er deze winter zo'n 102.000 eidereenden in Nederlandse kustwateren waren. 'Dat is vergelijkbaar met de telling van het RIKZ. Je moet rekening houden met telfouten en dit valt daar binnen.' Volgens Camphuijsen onderstreept de huidige toename op de Wadden- Willem hield van cryptische en sap pige opmerkingen en als je hem ont moette, maakte hij daar graag ge bruik van. Toen ik eens in een supermarkt voor de kassa stond te wachten kwam Willem met een volle winkelwagen achter mij staan. Toen ik opmerkte dat hij flink zijn best had gedaan met inkopen, antwoordde hij: 'Ja Jan, we zalle prebere de kin wuppende te houwe.' Eens zaten we in een vergadering waarin een onderwerp naar voren werd gebracht waar Willem in eerste instantie niets van snapte. Na nadere uitleg kreeg hij de zaak door en rea geerde met: 'Ja, nou hoor ik je, zei dove Japie, want toen kreeg-ie een baksteen voor sien harses.' Zo stelde Willem eens een vraag aan een groepje mensen waarop verschil lende antwoorden werden gegeven. Slechts één van de hen gaf het juiste antwoord, waarop Willem zei: 'Hij hep de keutel bee ut skoone end.' Ook een gevleugeld gezegde van hem was: 'Als de knecht een knecht hep, hep de baas er twie.' En ook: 'Stel met uut tot morrege wat je vedaag nag deur een aar ken late doen.' Jan van Tunen (afbeelding EcoMare) Bij Ceres is gisteren een levende bruinvis aangetroffen. Medewer kers van EcoMare hebben het dier overgedragen aan het Dolfinarium in Harderwijk, waar het wordt ver zorgd. Viereneenhalf jaar geleden spoelde voor het laatst een nog levende bruinvis aan op het eiland. Medewerker Rob de Vnes van bollen- bedrijf Piet van Groningen vond de bruinvis gisterochtend. Om 9.00 uur zaten medewerkers Wybe Sytsma en Rens van der Zwaag van EcoMare er al mee op de boot om het dier zo snel mogelijk bij het Dolfinarium te krijgen. Vanuit Harderwijk vertrok rond het zelfde tijdstip een ploeg richting het noorden om Sytsma en Van der Zwaag tegemoet te rijden. Bij Enkhuizen werd de bruinvis overge dragen. Het dier, een vrouwtje van vermoede lijk twee jaar oud, werd vervoerd in een speciale kist van het Dolfinanum die bij de vogelopvang van EcoMare stond. Met matrasachtige natte wan den in de kist werd de bruinvis tijdens de rit nat gehouden, aldus woord voerster Renée Smal van EcoMare. In het Dolfinarium wordt de bruinvis verder onderzocht. Op het eerste gezicht zag het dier er nog gezond uit, aldus Smal. Naar verwachting wordt het dier over drie tot zes maan den weer uitgezet in zee Voor het Dolfinarium is de Texelse bruinvis de eerste vrouwelijke bruinvis die dit jaar wordt opgevangen. Gemiddeld spoelen jaarlijks acht dode bruinvis sen aan op het eiland. Levend komen ze minder vaak voor. De laatste keer was viereneenhalf jaar geleden bij paal 9. Mathieu Vulto begeleidt kinderen die zaterdag op de Muziek- en Dansschool meededen aan de Mee Doe Dag van de De Goed Fout Show. Foto jonren .ei uativmi Wolkenluchten, zonsondergangen, zeegezichten en duinlandschappen, weergegeven in pastelkleuren. Ze zijn gemaakt doorThea Pater, kunstena res uit Den Helder. Als eerste niet- Texelaar mocht ze naar eigen zeggen exposeren in Tussen de Banke, de gemeentelijke expositieruimte aan de Groeneplaats. De merendeels warme kleuren bracht ze aan met krijt, die ze met haar vingers over het doek uit smeerde. 'Een manier van werken waarbij ik het gevoel heb dat ik dicht bij mijn onderwerp sta.' Kenners zul len in de door haar veelvuldig geschil derde vuurtoren de Lange Jaap uit Den Helder herkennen. Van haar hand zijn ook de geexposeerde stil levens. De tentoonstelling is geopend tot en met 25 maart. Thea Pater bij een door haar geschilderd zeezicht. tFoto Gerard Timmorman) DINSDAG 11 MAART 2003 zee dat er vorig jaar een tekort aan geschikt voedsel was. Hij is weinig hoopvol voor de komende winter, vanwege de recente vangst van kokkels in bepaalde gesloten delen van de Waddenzee (de 5-procents- gebieden). 'Daarbij zijn ze zelfs dwars door een kolonie heen gegaan. Ik weet niet wat voor beleid dat is.' De stichting Wilde Kokkels is van mening dat de aanwezigheid van een giftige alg in de Waddenzee het voedsel aanbod voor eiders heeft gestimu leerd. Vanwege de alg mochten vo rig jaar een tijdlang geen mosselen naar Zeeland worden getranspor teerd, waardoor er veel op de perce len bleven liggen. 'De eidereenden zijn massaal afgekomen op deze nieuwe, maar tijdelijke voedselbron.' Het RIKZ constateert in haar midwintertelling dat deze winter veel eidereenden werden aangetroffen nabij de percelen. De hoeveelheid is vergelijkbaar met de aantallen van voor de terugval over de periode 2000-2002. RIKZ, Wilde Kokkels, Camphuijsen en Ens wijzen er allemaal op dat het over het algemeen nog steeds ach teruit gaat met de eiders. Volgens het RIKZ is het aantal de laatste vijf jaar met 33 procent gedaald. De bruinvis is de kleinste walvisachtige die in de Noordzee voorkomt. Daar leven tussen de 267.000 en 465.000 exemplaren. Sinds de jaren zestig werd het dier een zeldzaamheid in de Nederlandse wateren. Tegenwoordig worden ze echter weer vaker gezien vanaf het strand en ook in het Marsdiep, aldus EcoMare. Hoe lang en zwaar de gis teren gevonden bruinvis was, is niet bekend Er was geen tijd om dat te meten. Volwassen vrouwtjes kunnen tot 1,8 meter lang worden en onge veer 60 kilo zwaar. Een mannetje blijft over het algemeen wat kleiner en lich ter. De bruinvis staat op de Rode Lijst van bedreigde diersoorten. Het dier wordt, net als andere walvisachtigen in de Noordzee, beschermd volgens de Natuurbeschermingswet. Het comité 'Moge Texel net zoals Ameland worden' is een hand tekeningenactie gestart om de asielzoekers van Noorderbuurt langer te laten blijven. Bij de Texelse Courant worden daarvoor vandaag steunverklaringen ver spreid. Initiatiefnemer Roy Brussé wil met de actie het COA alsnog op andere ge dachte brengen. Het orgaan wil de bewoners van Noorderbuurt vol gende maand laten verhuizen naar asielzcekerscentra in Den Helder en Schagen. Brussé hoopt dat zoveel mogelijk Texelaars meedoen aan de actie. 'Als je op straat loopt, word je er constant over aangesproken, dus dan moet het toch niet zo moeilijk zijn om ook even die handtekening te zetten.' Brussé wil de ingevulde steunverklaringen zowel naar het COA als burgemeester en wethou ders sturen. Hij wil het college ermee laten zien wat er leeft onder de be volking. Brussé had zaterdag in Hotel Den Burg een bijeenkomst belegd om nieuwe mensen voor het comité te werven, maar daar kwam niemand op af. 'Dat was jammer Maar het comité bestaat nu uit acht mensen en nog eens acht mensen die hun steun eraan verlenen Brussé heeft ook een brief gestuurd aan directeur Gijs Wouters van het COA waarin hij pleit voor de asielzoekers. nieuwe goten aangebracht, kozijnen vervangen en het dak is geïsoleerd. De werkzaamheden worden naar ver wachting half mei afgerond. Het Stoombootkoffiehuis is tijdens de werkzaamheden gewoon geopend. (Foto Jvoen van Hattum)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5