Cjrocn ^Zwartsjexeh 'in het harL, /liljoenen nodig voor jestrijding iepziekte Handen ineen voor asielzoekers Noorderbuurt Texelse vloot uitgebreid met binnenvaartschip 'Net een dinky toy die alle kanten op kan' TEXELSE H OEKjWT °oHaarMpcC^ TEXELSE^COÜRANT SUPER DE BOER Boeren leveren landbouwgif in egen procent iepen Texel ziek ïrdachte ontucht rijdag vrijgelaten Jamai op Texel of toch niet? DEK in Oudeschild m Texelpop verjongt Texel'94 succesvol Kippen ook op Texel binnen Onderzoek naar golven Waddenzee DINSDAG 18 MAART 2003 iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11763 •rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.90 ultqciendrfd b»*iecmin9t (jrta Zjmrtsjbrdi U ké kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Vierendertig Texelse agrariërs heb ben vorige week samen 904 kilo aan bestrijdingsmiddelen ingele verd. Dat gebeurde in het kader van een actie van de milieupolitie en de gemeenten in de Kop van Noord-Holland, waarbij boeren en tuinders de kans kregen om zich zonder kosten te ontdoen van oude of niet meer toegelaten mid delen, die in veel gevallen behoor lijk milieubelastend zijn. Op Texel werden 300 agrarische be drijven aangeschreven. Eén ervan leverde maar liefst 94 kilo aan. De bestrijdingsmiddelen werden 'aan huis' opgehaald door een ecokar. Binnenkort gaan de milieupolitie en controleurs van de Algemene Inspec tie Dienst op pad om controles uit te voeren. Wie dan nog wordt betrapt met verboden middelen moet reke ning houden met directe strafrechte lijke en/of bestuursrechtelijke maat regelen. Wanneer de controles beginnen, staat nog even te bezien. Door de problemen rond de vogel pest zijn op dit moment niet genoeg controleurs beschikbaar. met o.a.: Texelse Producten Fietsroute Stratenmakers en een uitgebreide agenda Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 28 maart 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. komende tien jaar is 150.000,- nodig om de iepziekte Texel te bestrijden en om een d iepenbeheer te ontwikkelen, blijkt uit onderzoek dat de Uni- siteit van Amsterdam (UvA) ft uitgevoerd. Daaruit komt r voren dat vorig jaar 6289 van 70.050 iepen op het eiland ziek kren. Dat is negen procent van totaal. jens het onderzoek, dat gistera- d voorafgaand aan de commis- ergadering Grondgebied werd iresenteerd, is een éénmalig be- van €1.900.000,- nodig om alle ié iepen te rooien. Daarna is over periode van tien jaar naar schat- nog eens circa €1.950.000,- no- om jaarlijks nieuwe zieke iepen te vijderen. lerzoekster dr. Annemarie Buchel de UvA gaat er daarbij vanuit dat ien goede saneringsoperatie jaar- nog slechts 1 procent van de ie- ziek wordt. Belangrijk is volgens r dat een zieke iep zo snel moge- wordt verwijderd, zodat hij geen lettingsbron meer kan zijn voor lere iepen. De benodigde I50.000,- (€1.900.000,- plus >50.000.-) is niet allemaal nieuw benadrukte de onderzoeksters, lat er al aanzienlijke bedragen en besteed aan het verwijderen val zieke iepen. D«ertegenwoordigers van de poli tieke partijen kregen ook te horen dat Irijding enomtwikkeling van goed mbeheer op termijn stukken Ikoper is dan de ziekte te laten 'oeden. Zou er op Texel niks ge in worden tegen de iepziekte, dan volgens Buchel de meesten van :eventigduizend iepen binnen tien verloren. De iepziekteschimmel de iepenspintkever, de twee ipreiders van de ziekte, zouden spel hebben, doordat de iepen iral voorkomen en soms dicht op ir staan. Het verwijderen van alle dode en kwijnende iepen zou alleen al €22.000.000,- kosten. 'Dat bedrag is 5,7 keer hoger dan de €3.850.000,- die je anders uitgeeft aan het oprui men van zieke iepen bij een inten sieve bestrijding.' Intensieve bestrijding betekent vol gens Buchel dat een zieke iep zo snel mogelijk wordt verwijderd, dat omlig gende iepen worden gerooid en dat ervoor wordt gezorgd dat de schim mel zich ook via de wortels niet ver der kan verspreiden. Gerooide bo men moeten van hun schors worden ontdaan. 'Je moet ze met gaan ver voeren als de schors er nog om zit en dat geldt ook als je ze gaat verwate ren. Maar het gaat vooral om het snelle handelen.' Versnipperd tot stukjes kleiner dan vier centimeter levert het hout van een zieke iep vol gens haar geen gevaar meer op. 'Dan is het met interessant meer voor de kever.' Uit het onderzoek blijkt dat 73,3 pro cent van de zieke iepen op Texel bij particulieren staat. De gemeente be schikt over 22,3 procent van de zie ken, de provincie over 0,3 en grote terreinbeheerders over 4,1 procent. De geregistreerde iepen op Texel worden volgens Buchel ingevoerd op een digitale kaart van het eiland, zo dat daarop straks snel informatie kan worden gevonden over iepen. Be doeling is dat de kaart wordt gekop peld aan een website, zodat de infor matie ook via internet te vinden is. Piet Boelier van Gemeentewerken liet gisteravond weten dat de gemeente inmiddels hard bezig is om de reste rende zieke iepen van 2002 op te rui men. 'Het gaat nog om een kleine tweeduizend iepen en we zitten nu op de helft. De bedoeling is dat half april alle gemerkte bomen weg zijn.' Par ticulieren hoeven niet te betalen voor het verwijderen van zieke iepen. De gemeenteraad besloot in het verle den dat de gemeente die kosten voor haar rekening neemt. 170-jarige man die woensdag is (tgehouden, onder meer op ver- Jiking van ontucht, is weer op vrije eten. In afwachting van de rechts- pk besloot de rechter-commissaris Alkmaar vrijdag zijn gevangenne- ig te schorsen. Voorwaarde was de man dadertherapie zal onder in en dat hij niet in herhaling ver- I. De man verblijft momenteel aan overkant en heeft zich als bewo- van Texel laten uitschrijven. I/as Jamai, de winnaar van Idols, u wel of niet op Texel? Vanaf ind vorige week circuleert het ardnekkige gerucht, dat de inge televisiester op vakantie ark De Krim zou verblijven om ij te komen van de gebeurtenis- T en van de laatste tijd. Eén I ëxelaar weet stellig te melden tJ at hij de knaap donderdag te- J en de avond heeft gezien in het 1 etcafé van De Krim Ook Radio I 38 schijnt melding te hebben lil emaakt van zijn verblijf op het ml iland, wat nogal wat onrust ver- [lorzaakte onder scholieren op iil 'SG De Hogeberg. Balie- fl ledewerkers kregen vele tele- I lontjes te verwerken en menig J lieuwsgierige Texelaar nam een I ijkje in het vakantiepark. Maar I ledrijfsleider André van der Vliet et hevig aandringen gisteren logmaals weten dat Jamai er och echt geen huisje had ge tuurd. 'En dat zeg ik naar waar heid. Het is echt niet zo dat ik ben levraagd of we die jongen in be- cherming wilden nemen.' Vol lens Van der Vliet waren er wel eel vragen, maar is het park niet lestormd door fans. 'Of het moe- en de 100 meiden van tussen de 6 en 23 jaar zijn geweest die in iet park verbleven. Maar dat had kets te maken met Jamai. Ze naken namelijk gebruik van een Irrangement van het blad Jazz. •e hebben niet een bepaalde lungalow belegerd.' 'Zo kom je nog eens ergens', grapt de ene bezoeker tegen de ander. Dorps huis 't Skiltje in Oudeschild was za terdagavond de plaats waar muziek vereniging DEK uit Den Hoorn haar winteruitvoermg verzorgde Pagina 2 De vernieuwing zet door op Texelpop, Zelfs zodanig dat een twin tigjarige bezoeker van Texelpop zich oud voelde bij een publiek waarin hij vooral veel 'tweedeklassers' her kende. Pagina 5 Texel'94 neemt langzaam maarzeker afstand van de onderste plaatsen in de vierde klasse. De overwinning die zondag in Den Helder op WGW werd geboekt (2-3) was een belangrijke, want ook de tegenstander strijdt te gen degradatie. Pagina 7 De Linsi, het binnenvaartschip van Slmon Daalder, vrijdag bij het binnenvaren van de haven van Oudescnna (rolo Gerard Timmorman) Zo'n honderd Texelaars betuigden zondag steun aan de asielzoekers van aanvullende opvang Noorderbuurt. (Foto Jemen rar Hattumt Texelaars die hun kippen buiten la ten lopen, riskeren een boete van honderden euro's. Net als in ove- (Advertentie) (Advertentie) rige gebieden in Nederland, moet in verband met de vogelpest ook hier het pluimvee binnen worden gehouden. Dit om te voorkomen dat ze in aanraking komen met vogels of hun uitwerpselen. De maatregel betekent in de praktijk dat het kippenhok tenminste voorzien moet zijn van een dak en dat de zij kanten voorzien moeten zijn van zo fijn mogelijk gaas. Pluimvee mag - behoudens enkele uitzonderingen - ook met worden vervoerd. Onder pluimvee wordt verstaan: kippen, kalkoenen, parelhoenders, eenden, ganzen, zwanen, kwartels, duiven, fazanten, pauwen, patrijzen en loop vogels (struisvogels, emoes en nandoes). Ook minder bekende soor ten van de families grootpoot- hoenders, hokko's en hoatzin worden ertoe gerekend. Het maakt hierbij niet uit of de dieren bedrijfsmatig of voor de hobby worden gehouden. Bij dui ven gaat het alleen om dieren die voor consumptie worden gehouden (dus met om postduiven). De AID voert in het land steeksproefgewijs controles uit. Zwijgend en met de handen in el kaar hebben ongeveer honderd vrouwen en een paar mannen zondagmiddag hun steun betuigd aan de asielzoekers van aanvul lende opvang Noorderbuurt bij Oosterend. Zij moeten binnenkort vertrekken. Met elkaar vormden de aanwezigen een grote kring op het grasveld voor Noorderbuurt. De organiserende werkgroep Vrouwen voor Vrouwen had aanvankelijk een kring rond de gehele aanvullende opvang willen maken, maar daarvoor waren met voldoende mensen aanwezig. De steunbetuiging begon, nadat Miriam van Erkelens een paar keer op een gong had geslagen. De aanwezig waren daarna drie minuten stil. Met het uitdelen van rode tulpen aan de bewoners werd de bijeenkomst afge sloten. De twintig families van Noorderbuurt kregen elk ook een kaart met een hart erop, een spreuk en gelukwensen voor de toekomst namens de inwoners van Texel. Corelia den Brok, één van de initiatiefneemsters van Vrouwen voor Vrouwen, vond de bijeenkomst zowel blij als verdrietig. 'Ik voelde verbon denheid in de kring door de stilte. Het was een vredig samenzijn en dat maakte me blij. Maar het was ook ver drietig, omdat de mensen binnenkort weg moeten.' De asielzoekers wor den begin volgende maand overge plaatst naar asielzoekerscentra in Schagen en Den Helder. Een paar van hen namen ook plaats in de kring. Anderen keken er van een afstandje naar. Het gebaar en de tulpen werden in dank aanvaard. Sommigen her haalden het absoluut niet leuk te vin den dat ze Texel moeten verlaten. Politieke statements werden niet ge maakt tijdens de bijeenkomst, die niet was georganiseerd om de asiel zoekers alsnog langer te kunnen la ten blijven. De Texelse vloot kent sinds vorige week een opmerkelijke uitbreiding. Simon Daalder uit Oudeschild meerde vrijdagavond het binnen vaartschip Linsi af in haven van zijn woonplaats. Hij is de trotse eige naar van het ruim 67 meter lange vrachtschip, waarmee de kers verse ondernemer in Nederland zand gaat vervoeren. Als vaste ma troos vaart Texelaar Christiaan de Vries mee. Het leven op de binnenvaart is niet nieuw voor Daalder (28), zoon van Piet Daalder, als schipper werkzaam bij de firma Daalder. 'Ik heb een pe riode op een binnenvaartschip geva ren, toen een tijdje op een kotter en de laatste twee jaar weer op de bin nenvaart. Ik heb mijn schippers- papieren gehaald en wilde altijd graag voor mezelf beginnen. De in vestering is te vergelijken met een kotter, alleen moet ie dan nog de visquota aankopen. Dat gaat dus niet. Bovendien vind ik de binnen vaart veel leuker. 'Je ziet veel van Ne derland, het gaat allemaal lekker rus tig. Geen geiakker.' De Linsi, een verbastering van de na men van echtgenote Linda en Simon, is een in 1960 gebouwd binnenvaartschip, dat tot voor kort eigendom was van rederij Govert van der Pijl uit Bergen op Zoom. In bmnenvaartkringen staat het vaartuig bekend als een Dortmunder, speciaal gebouwd voor de vaart naar Dortmund. De lengte en de breedte (8,20 meter) zijn zodanig dat het pre cies door de sluizen past. Daalder: 'De meeste binnenvaartschepen van tegenwoordig zijn groter. Het voor deel is dat dit schip ook in oudere sluizen in Nederland past en dat'daar door het bereik groter is.' Ander voor deel is de hoge kruissnelheid. De Linsi heeft met lading een kruis snelheid van 16 kilometer per uur, wat een stuk sneller is dan de meeste schepen. 'Dit is wat ze noemen een geveegd schip. Hij is van achter zó gebouwd dat hij volop schroefwater pakt. Het scheelt aanzienlijk in het brandstofgebruik.' In de machineka mer staan twee Volvo Pentha moto ren van 380 pk De boegschroef wordt aangedreven door een motor van eveneens 380 pk. 'Dit schip is net een dinky toy, je kunt er alle kanten mee op.' Zand Het binnenvaartschip heeft in 2000 een ingrijpende onderhoudsbeurt ondergaan, waarbij onder andere de stuurhut compleet is vernieuwd. 'Normaal is het interieur opgebouwd uit aluminium, maar deze is in de stijl van het schip met echt hout afge werkt.' Het schip beschikt over de modernste apparatuur. 'Het nieuwste van het nieuwste, onder andere een automatische piloot.' Het schip kan een kleine duizend ton vervoeren. Dat zal in hoofdzaak gebeuren in op dracht van de firma De Vries en Van de Wiel, met wie hij een afspraak heeft gemaakt. 'Ik vaar door heel Nederland. Van de week heb ik van Amsterdam naar Harlingen gevaren en nu ga ik voor veertig weken naar het IJsselmeer. Bij Andijk wordt een vogeleiland aangelegd. Samen met tien schepen vervoeren wij daarvoor het zand, dat bij Urk wordt opgezo gen Het schip is ook goedgekeurd voor het vervoer van vervuilde grond. Door de week verblijven Daalder en De Vries op het schip, waarin de af gelopen vijf jaar een compleet schippersgezin heeft gewoond. De Linsi is uitgerust met een complete woonkamer, slaapkamer, keuken, sanitaire voorzieningen, een verblijf voor de matroos. Daalder 'Ik zou bij wijze van spreken mijn huis kunnen verkopen en met mijn gezin op het schip kunnen gaan wonen.' Zover komt het niet, al zal echtgenote Linda tijdens vakanties wel regelmatig mee varen. Om vanuit de haven waar Daalder het schip afmeert naar huis te kunnen rijden, neemt hij de auto mee aan boord. Rijkswaterstaat (RWS) gaat de ko mende tien jaar onderzoek verrichten naar de omvang van de golfslag in de Waddenzee. RWS vermoedt dat de golfen de laatste jaren breder en ho ger zijn geworden. omvang van de golven tijdens wind kracht negen of hoger. Ómdat dit in Nederland nauwelijks voorkomt, gaat het onderzoek tien jaar duren. De kosten bedragen 50 miljoen euro. Met de uitkomsten van het onder zoek bekijkt Rijkswaterstaat onder meer of zeeweringen nog voldoende op sterkte zijn. In het Amelander Zeegat worden in het najaar elf meetpunten aange bracht om de golfslag in de Wadden zee te meten. Op basis van de meet gegevens hoopt RWS te kunnen vaststellen of zich inderdaad veran dering voordoen. Bij metingen op de Noordzee constateerde RWS al dat de golven aan het veranderen zijn. RWS is vooral benieuwd naar de

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1