Oudjes' laten zich verdringen door jonge generatie Vernieuwing zet 1oor op Texelpop Sluiting van Redmer IJskaschool in zicht Kiezers bedankt! PSG bereidt zich voor p actie voor Warchild totonde aan Bernhardlaan krijgt vorm .TEXELSE J COURANT Politiek ziet weinig in doorstart WVT vergadert t4oord-[z\olland DINSDAG 18 MAART 2003 de formatie Cafiar zicht uitleeft op het podium Afife Kaercher met .or de tweede keer werd het eve- .ment gehouden in sporthal Ons ■noegen Waar vorig jaar het po- jm tegen een zijmuur stond en de Ie zaal in gebruik was, stond de ihne ditmaal tegenover de ingang waren twee van de drie vakken in bruik. Waar vorig jaar velen klaag- m over de grote ruimte waarin het aar moeizaam gezellig wilde wor- in, was de sfeer nu veel intiemer. belangrijke factor voor de bezoe- rs van zeg maar boven de dertig ar, die het gevoel hebben dat ze izikaal gezien minder aan hun trek- n komen. Geen verwijt aan de or- msatie of aan de bands, maar een volg van het feit dat musicerende iftijdgenoten het steeds meer voor zien houden, terwijl de aanstor- ande generatie gretig is. De volgens mmigen wat schoolfeestachtige aer, die door het alsmaar knippe- ide podiumlicht werd versterkt, is de reden waarom steeds meer dertigplussers Texelpop links laten liggen, waardoor het ook op zater dagavond niet echt druk werd. Uit zondering waren de trotse ouders, die de verrichtingen van hun kroost niet zelden op video vastlegden, maar die met gemengde gevoelens naar de verrichtingen luisterden. Een vast beeld bij de optredens, met rondom het podium de fans van de bands en op enige afstand de men sen die een avondje stappen in café de Twaalf Balcken verruilden voor Texelpop en vooral de gezelligheid waardeerden. Routinier Ewout Adriaans van Jug Bros tekende volgens traditie voor de opening van het festival, een optre den waarbij waardering en bekend heid streden om voorrang en dat geen nadere toelichting nodig heeft. Anders is dat met Whatever, een ex ponent van de aanstormende gene ratie. De groep bestaat uit zestien jarigen, die debuteerden op haar band Sick. Whatever, een van de jonge bands die debuteerden op Texelpop. een beetje retro of summerrock. Een beetje in de stijl van de Datsuns, die muziek van bands als Deep Purple, The Hipes en Led Zeppelin coveren. We passen de muziek een beetje aan onze smaak en capaciteiten aan. Het moet voor ons makkelijk te spelen zijn.' Aan ambities geen gebrek. 'We willen een demo opnemen bij Rikus Kloosterhuis.' De jongelui beschikken zowaar over connecties, die een op treden in een grote zaal in Arnhem mogeli|k maken.' Het is duidelijk dat stevig is geoefend. Grove fouten worden op het podium niet gemaakt en de wat melodieuzere nummers vallen zelfs in de smaak bij een groepje oudere liefhebbers. Wat steviger en technisch meer ge vorderd is de muziek van Listeria, waarin de gemiddelde leeftijd al wat hoger is. Zanger Justin Segerink, Bob Ran, Evert Malschaart en Sophie van Schaik maken de muziek. Ze spelen zo'n anderhalfjaar samen en kennen elkaar van de Twaalf Balcken. Hun voorkeur gaat uit naar rockachtige nummers. Dat ze niet worden her kend, komt doordat ze de songs zelf hebben geschreven. 'We beginnen met een gitaartje, schrijven dan de tekst erbij en dan oefenen we in de popkelder.' Van kritische luisteraars had er wel wat meer variatie in de Henk Pennlngs van de formatie Higher side. Het merendeels jonge publiek kijkt en luistert. hollander, de man die op het podium aan de knoppen stond. Het zaal geluid werd ingesteld door Rikus Kloosterhuis. Akoestische muziek werd vrijdag ten gehore gebracht door zangers Suzanne Vlaming en Marco Paagman en zaterdag door de groep Van Hard Plastic. Veel ruiger ging het eraan toe bij de hardcoreformaties Sonar en Higher Side, waarbij vooral de aan dacht uitging naar zanger Henk Pennings, met zijn markante voorko men en stemgeluid. Het was rauwe muziek, in duizelingwekkend tempo gespeeld. Of je vindt het beregoed of met om aan te horen, een tussenweg leek vrijdag met mogelijk. Een flinke groep Texelpopgangers toonde zich vrijdag dolenthousiast. Voor het po dium ontstonden wilde taferelen, waarbij ook het crowdsurfen populair was. Aansluitend waren er vrijdag stevige optredens van FFF en Flux, bands die door CD's en video de krant inmid dels meerdere malen hebben ge haald. Dat de talentenjacht van Idols niet aan Texel voorbij is gegaan, bleek bij het optreden zaterdagavond van Zangeres Marije Schoo van Poundcake. Again and against. 'Thijs, jij bent ons idool. Broek naar beneden', stond te lezen op een spandoek. Idool was de populaire Thijs Bol, die ook in de for matie Cafiar zijn opwachting maakte. Pittige rockmuziek, waarin tot tevre denheid van de oudere garde wel een melodieuze ondertoon in was te her kennen en waarbij voor het podium zowaar werd geswingd. Terugkerende band is Poundcake, met zangeres Marije Schoo en instrumentalisten die niets aan het toeval overlaten Een band die bij het spelen van covers grote perfectie nastreeft en in dit streven op Texel zijn gelijk niet kent. Jammer voor de groep was dat juist op dat moment de techniek het af liet weten. Het leek wel alsof de geluidsinstallatie met spijkers was gevuld. Het valt zange res Marije Schoo te pnjzen dat ze zich niet van de wijs liet brengen en het optreden voltooide alsof er geen vuil tje aan de lucht was. Haar nicht Alice Kaercher, die er met haar band Sick er een wat melodieuzer stijl op na houdt, slaagde er daarvoor al in de voeten in de zaal van de vloer te krij gen. Uitmijter was het optreden van Spoiler, de band die landelijk behoor lijk aan de weg timmert, maar de Texelse roots in ere houdt. Tekst Gerard Timmerman Foto's March Heijnen en Gerard Timmerman erlingen en docenten van OSG Hogeberg bereiden zich deze ek voor op de grote actie voor stichting Warchild, die het leven het eiland donderdag 27 april ee minuten moet stil leggen. De orbereidingen verlopen goed, Igens de organisatoren, al moet nog veel gebeuren. actie telt enkele belangrijke onder en. Om 9.30 uur bezetten zo'n 830 leerlingen een groot deel van de kruispunten op Texel. De tot stoppen gedwongen verkeersdeelnemers krij gen een briefje uitgereikt, waarop staat uitgelegd dat de school geld inzamelt voor Warchild. een organi satie die kinderen in oorlogsgebieden helpt. Het stilleggen van het verkeer duurt twee minuten en is de start van de actie, bedoeld om even na te den ken over de gevolgen van oorlog, met name voor kinderen. Daarna gaan de leerlingen aan het w.erk. Ze verrich ten karweitjes voor hun ouders, bu ren of een bedrijf en verdienen daar mee geld dat eveneens voor het goede doel is. Om 14.00 gaan ze naar de Groeneplaats in Den Burg, waar ze elk een stukje leveren van een 81 vier kante meter grote puzzel met het logo van Warchild. Op het plein is live-mu- ziek om te sfeer op te luisteren. De organisatie, die bestaat uit vijf docenten en drie leerlingen, heeft momenteel handenvol werk. Arbeids intensief is vooral het verwerken van de briefjes van de leerlingen die binnendruppelen en waarop de ge gevens staan over hun tijdelijke tsers mogen, als de nieuwe ro lde Waalderstraat-Bernhardlaan Jen Burg klaar is, zowel op het uwe fietspad langs als op de rij- an van de Waalderstraat fietsen, t heeft een woordvoerder van de neente laten weten. vas onduidelijkheid ontstaan over plaats waar fietsers straks mogen sen. Het huidige fietspad langs de lalderstraat tussen de Witte Kruis en de Bernhardlaan wordt vanaf rotonde doorgetrokken over het keerterrein op de hoek Bernhard- richting de Georgiëweg, zodat pad (tweerichtingsverkeer) in zijn leel aan één kant van de weg komt liggen. Bedoeling is dat fietsers trdoor niet meer de Waalderstraat iven over te steken Die vlieger gaat echter niet op als fiet sers naar de Mars willen. Om te voor komen dat ze dan alsnog vanaf het fietspad de Waalderstraat moeten oversteken, heeft de gemeente be paald dat het fietspad geen verplicht fietspad wordt. Fietsers hoeven daar door niet perse op het fietspad te fiet sen, waardoor ze ook gebruik kunnen blijven maken van de bestaande fietssuggestiestrook aan de andere kant van de Waalderweg tussen de rotonde en de Georgiëweg. Die be slissing heeft wel consequenties voor bromfietsers. Omdat het fietspad de status niet-verpticht heeft, mogen bromfietsers daar met komen. Zij moeten dus op de rijbaan blijven, al dus de woordvoerder. Het doortrekken van het fietspad over het parkeerterrein gebeurt dusdanig dat er met veertien, maar slechts acht van de twintig zich daar bevindenden parkeerplaatsen verloren gaan. De gemeente geeft daarmee gehoor aan een verzoek van buurtbewoner en oud-wethouder Cor Dros die het ver lies van veertien parkeerplaatsen onaanvaardbaar vond. Hij bedacht een alternatief plan om meer parkeer plaatsen te behouden. Er komen nu twaalf plekken die eén meter korter worden dan de gebruikelijke vijf me ter lengte. Wethouder Corry Heijne (verkeer): 'We proberen het. En wordt het een puinhoop, dan veranderen we het alsnog.' Het is de bedoeling dat de rotonde met Pasen (21 en 22 april) in gebruik wordt genomen. toekomstige rotonde Waalderstraat-Bernhardlaan in wording. (Foto Gorard Timmerman) 'werkgever' en het bedrag dat deze wil sponsoren. De animo is groot op Texel, kunnen de organisatoren con stateren. 'Er zijn nogal wat bedrijven die flink leerlingen aannemen. Op het NIOZ kunnen ze er tien gebruiken. Ze moeten schoonmaken, want een week later komt koningin Beatrix op bezoek en ze willen kennelijk graag dat het er mooi schoon uitziet', ver telt conrector en organisator Annemarieke de Vries. Anderen gaan thuis in het bedrijf van hun ouders aan de slag en enkele leerlingen die helemaal niets hebben kunnen vin den, hebben de handen ineen geslagen en besloten bij elkaar een schoonmaakkarweitje te doen. En kele docenten laten zich evenmin onbetuigd. Zo gaat rector Henk de Vries een ochtend als adviseur aan de slag bij Teso. De toegezegde bedra gen lopen nogal uiteen. 'Die variëren van twee of drie euro tot veertig euro. Dat is opvallend', vertelt gymleraar Martin Janssen. Verheugd zijn de or ganisatoren over andere hulp die ze krijgen. 'Van de gemeente hebben we twee kilometer lint gekregen voor de blokkadeactie 's ochtends. En tot nu toe is alles gesponsord, ook het eten en drinken dat de leerlingen na afloop op de Groeneplaats krijgen.' Veel werk gaat ten slotte zitten in het stilleggen van het verkeer. Het begin van de actie gaat vergezeld van het luiden van zoveel mogelijk kerkklok ken op het eiland. Helaas voor de organisatie kon de gemeente geen medewerking verlenen aan het in werking stellen van de sirenes, maar een mooie troost is het Orion- gevechtsvliegtuig van de marine, dat normaal vanaf vliegbasis Valkenburg verkenningsvluchten langs de kust maakt, maar voor één keer van z'n route afwijkt en op een hoogte van 300 meter over het eiland vliegt. Voor de blokkade verdelen de leerlingen zich in 180 groepjes om even zoveel kruispunten op het eiland te blokke ren. 'Bedoeling is dat iedereen zoveel mogelijk in of rond het eigen dorp actief is.' De groepjes worden alle maal begeleid door éen volwassene. 'Probleem is dus dat we ook 180 begeleiders nodig hebben en zoveel hebben we er nog met. Wie ons een half uurtje wil helpen, tussen kwart over negen en kwart voor tien, is zeer welkom.' ledereen die vragen heeft, wil spons oren, hulp wil aanbieden of op een andere manier iets te zeggen heeft tegen de organisatie, kan contact opnemen met Annemarieke de Vries, Haar telefoonnummer (op school) is 312121. E-mail: annemarieke.de. vries@dehogebergnl, Wie alvast een bijdrage wil storten, kan dat doen op banknummer 36.25.09.123 van OSG De Hogeberg, onder vermelding van 'Actie Warchild'. Een meerderheid van de politieke partijen ziet weinig in een doorstart van de Redmer IJskaschool in De Waal. Een verzoek van D66 aan burgemeester en wethouders om te onderzoeken of de school vol gend schooljaar toch als volwaar dige school voort kan gaan, kon tijdens de raadsvergadering alleen rekenen op steun van Texels Be lang. GroenLinks, WD, CDA en PvdA wil den geen steun verlenen aan de mo tie die Frans Visman (D66) wilde in dienen. Volgens hen is het niet haalbaar om opnieuw met volwaardig onderwijs te beginnen in De Waal, Dat werd in oktober 1999 gestaakt, nadat het aantal kinderen op de school onder de twintig was gezakt. Een paar maanden later werd de school weer in gebruik genomen voor onderwijs aan kinderen van asiel zoekers van Noorderbuurt. Dat komt volgende maand stil te liggen, als de aanvullende opvang wordt gesloten. D66 wil weten in hoeverre het moge lijk is een doorstart te maken, zodat de school in De Waal behouden kan blijven. Daarvoor zijn minimaal 31 kin deren nodig. Henny Festen (GroenLinks) zei dat ze niet stond te springen voor het initia tief. Ze benadrukte dat GroenLinks er voorstander van is kinderen in hun eigen buurt naar school te laten gaan. maar dat het voor De Waal een moei lijke situatie is. Festen refereerde aan cijfers van de gemeente, waaruit blijkt dat momenteel zeventien 0 tot 3-ja- rigen in het dorp zijn en dat dat een te mager vooruitzicht is voor de school. Ze voelde niks voor de ge dachte om oudere kinderen, die al op andere basisscholen zitten, terug te laten gaan naar de Waalder school. 'Dan zouden ze van school moeten veranderen en dat is iets wat we bij de kinderen van de asielzoekers nou net met wilden.' Volgens Marjan Merkelbach (CDA) zou een school met zo'n kleine om vang betekenen dat leerlingen bij gemiddeld slechts twee of drie an dere evenoude kinderen in de klas zitten. 'Het is niet prettig om acht jaar lang op een school te zitten met zo weinig keus in leeftijdgenootjes.' Maria van der Spek (WD) refereerde aan het verleden. 'Het is vaker han gen en wurgen geweest met de school, tot en met gratis fietsen aan toe. Moeten we dat nu weer opnieuw willen? Dan zien we meer in een nieuwe school in De Volmolen.' Eric Hercules (PvdA) vond het minimum van 31 leerlingen een te wankele ba sis voor een volwaardige school. Hij merkte op dat een school in de Mars ook niet zo ver weg zou zijn voor kin deren uit De Waal. De motie van D66 werd niet ondersteund. 'We willen geen valse hoop geven. Hoe sympa thiek we de motie ook vinden.' Wethouder Nel Eelman (onderwijs) ontraadde de raad namens het col lege de motie aan te nemen. Ze wees erop dat het college al met onderzoek was begonnen op het moment dat duidelijk werd dat Noorderbuurt dicht zou gaan. Daaruit kwam volgens haar naar voren dat doorgaan met de Redmer IJskaschool geen haalbare kaart is. 'Er is daarvoor te weinig voedingsgebied. Het college is er met optimistisch over de mogelijkheden voor een volwaardige school.' Het college bekeek ook of van de Redmer IJskaschool een dependance zou kunnen worden gemaakt. Dat bood volgens Eelman echter ook geen soe laas. Frans Visman besloot de motie uiteindelijk met in stemming te bren gen. Hij wees erop met zijn initiatief te zijn gekomen naar aanleiding van signalen uit De Waal. 'Maar we wil len ook geen verwachtingen wekken in het dorp. En dat ouders een vrije keus hebben in het onderwijs staat natuurlijk buiten kijf. We willen ook niet weer met cadeautjes gaan wer ken.' De Wielervereniging Texel houdt vrij dag 21 maart vanaf 20.00 uur voorjaarsvergadering in de kantine van Texel'94. Naast de gebruikelijke agendapunten vertelt Rob van Beur den van de Sportschool over het populaire 'spinnen'. (Advertentie) Op I I maart hebben ruim 863.000 Noord-Hollandse kiezers voor een nieuw provinciaal bestuur ge stemd en hun vertrouwen geschonken aan de partij van hun keuze De 83 gekozen leden van Provinciale Staten kunnen nu aan de slag. De provincie waardeert het bijzonder dat zoveel inwoners gebruik hebben gemaakt van hun democratische rechten Plezierig is dat de opkomst, 45,5 procent. 4 procent hoger was dan bij de statenverkiezingen in I999 Dat geeft een breder draagvlak voor het.bestuur. U als kiezer hebt gesproken. U koestert hoge verwachtingen van het nieuwe bestuur Dat stimuleert de gekozen statenleden, problemen daadkrachtig aan te pakken. U zult het werk van het bestuur kunnen volgen via kranten, regionale radio en tv en de eigen media van de provincie, zoals de provinciepagina in de huis-aan-huisbladen en Internet, www.noord-holland.nl. De provincie laat graag zien wat zij doet en nodigt iedereen uit uw provincie op de voet te volgen en zo nodig te laten weten wat u vindt. Provinciaal Bestuur van Noord-Holland. Dreef 3, Postbus 123.2000 MD Haarlem PROVINCIE k 3 vernieuwing zet door op Texelpop. Zelfs zodanig dat een lintigjarige bezoeker van Texelpop zich oud voelde bij een jbliek waarin hij vooral veel 'tweedeklassers' herkende. De ugd kwam af op de vele jonge bands die vrijdag en zaterdag ieelden op de 23ste editie van het Texelse popfestival in Ons noegen. Texelpop. De broers Jip en Pim Frank. Martes Brons en Jan Paul Schneider spelen al een jaar of twee samen, waarbij regelmatig wordt ge oefend in de popkelder. Ze voelen zich met te groot om de 40-plus ver slaggever van de Texelse Courant bij te praten over hun muziekstijl. 'We zijn geen hardrockers, maar spelen muziek mogen zitten. Ze mogen op verbetering hopen. 'We werken hard aan het repertoire', vertelden de bandleden. Over de organisatie van Texelpop waren ze goed te spreken. 'Het geluid stond naar tevredenheid afgesteld. We konden elkaar zelfs op het podium goed horen.' Een compli ment aan het adres van Erik Mul-

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5