Politiek verwerpt loorberekenen van :osten dorpswacht Politiek schrikt van kosten drumlokaal Cjrocn TwartsJekeUhet hart., TEXEXSE |fff| COII^YNT Geluid trommelaars blijft voortaan binnenskamers Getijdecentrale Marsdiep vrijwel zeker van de baan Texelse Media °Ofijaardó p 1 ...ril 2003 Nieuw gesprek over bouw stolp op Hogeberg laak er een waarborgsom van' Qnder de pomp Autobrand aan Bernhardlaan Koorn-aar Wadlopers Kippen weer buiten Explosieven opgeruimd TEXELS E^COU RANT 'PKB en Vogelrichtlijn struikelblok' Rode Kruis IeRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11764 VRIJDAG 21 MAART 2003 schijnt dinsdag en vrijdag lOlitieke partijen hebben er [ite mee dat burgemeester en louders Texel'94, SV De Koog ivoko €1800,- in rekening wil igen om in het éénnalaatste end van mei vier extra dorps- jhten rond te laten lopen. De ijen boden burgemeester Joke lorp gisteravond alternatieven n. Geldorp zegde toe opnieuw fide clubs om tafel te gaan. remgingen houden in het week- an 24 en 25 mei alledrie tegelij- |jd een toernooi, terwijl in De ook nog De Koog Music Night it gehouden. De burgemeester, itwoordelijk voor de openbare vindt de gebruikelijke bezetting politiewagens (met vier agen- h) en vier dorpswachten dan niet Ir toereikend om de openbare I te waarborgen en wil vier extra ■swachten inzetten. Twee in Den urg en twee in De Koog. De vereni- Ingen en de overkoepelde Sport- tad zijn het er absoluut niet mee ens dat de kosten daarvan aan de Hs worden doorberekend. "exels Belang stelde gisteravond tij lens de commissievergadering Mid- lelen voor de clubs de €1800,- te aten betalen als waarborgsom. 'De voetbalverenigingen hebben nu de schijn tegen, maar als er niets ge beurt. hebben ze het gelijk aan hun kant', aldus Willem Vlas. 'Geef ze hun (SB terug als ze na afloop niet in de f&erapporten voorkomen Maria Ier Spek (WD) sloot zich aan bij ■oorstel, ird Weijers (CDA) vond dat de niet alleen verantwoordelijk len worden gemaakt voor wat er iveekend eventueel gebeurt in de 'avan Den Burg en De Koog. 'Dit niet los te zien van de jensdruk. Je moet het als geheel ken. Het kan straks ook een ilaar zijn die iets doet, omdat hij lorbeeld gesard worden door een mde.' Frans Visman (D66) stelde Ie vereningen zelf verantwoorde- ijn voor beveiliging, maar dat dat ^moeilijker komt te liggen buiten aernooiterreinen. 'Daarvoor kun de kosten niet opleggen. Dat t gemeenschappelijk worden ■agen.' Isabel Gonzales (PvdA) d ook dat de kosten niet door- ikend mochten worden. Een ■stel van Texels Belang om wethouder Nel Eelman betreft, l er een nieuw gesprek tussen en het echtpaar Brügemann- over de bouw van een stolp- derij op de Hogeberg. Raadsle- Mana van der Spek (WD), Frans lan (D66) en Arthur Oosterbaan enLinks) stelden dinsdag in de imissievergadering akkoord te met nieuwbouw, mits de boer- normale afmetingen krijgt. De iners van het plan hadden om lere mogelijkheden gevraagd, als argument dat het gebied er maar mooier van wordt, te- r daar de stolp naar oud Texels el wordt gebouwd en ze een veel ernere schuur slopen. Het col- wilde niet ingaan op dat verzoek. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg en biodiversiteitsmuseum. aI het college daar nu geen Iestemming voor geeft. Tevoko sowieso buiten de kosten te houden, omdat haar buiten- toernooien altijd zonder wanklanken verlopen, kon niet rekenen op veel steun bij de anderen. Die waren meer voorstander van 'gelijke monniken, gelijke kappen'. Peter Bakker (GroenLmks) zag er weinig in om met waarborgsommen te werken. Hij voelde er meer voor gele en rode kaarten uit te delen. 'Bij rood sla je maar eens over. En de eerlijkheid gebied te zeggen dat Texel'94 inmiddels aan een gele kaart toe is.' Bakker kon zich ook vinden in een gedachte die wethouder Corry Heijne ter plekke op tafel legde. Vol gens haar zou het geen verkeerd idee zijn als alle verenigingen die een groot evenement organiseren een bepaald bedrag in een pot storten, waaruit dan extra dorpswachten betaald zou den kunnen worden. Burgemeester Geldorp zei wel wat te zien in de rode en gele kaarten. De kosten als waarborgsom berekenen, vond ze eveneens een interessante gedachte. Ze maakte meteen duide lijk dat zij het doorbereken van de kosten terecht vind. 'De verenigingen organiseren de toernooien niet voor het algemeen belang, maar voor het spekken van de clubkas.' Volgens haar is het dan ook logisch om bij de vereniging terug te keren als er over last voortkomt uit de toernooien. 'Kort samengevat sta ik hier ook op het principe dat de vervuiler betaalt.' Ze wees erop dat de horeca ook in De Koog ook meebetaalt aan de vier al ingeplande dorpswachten. Geldorp zei zich geërgerd te hebben aan suggesties dat zij een spel om de macht aan het spelen zou zijn ge weest. 'Het gaat niet om macht, het gaat mij om het toepassen van de bevoegheden die je hebt als burge meester. Ik praat met mensen, ik krijg van verschillende kanten advies en daaruit trek ik conclusies. Tijdens zo'n weekend gaat het er mij om dat Texel een feesteiland is in plaats van aen beesteiland. Ik ben bezig met het imago van het eiland. Daar hecht ik aan.' De brandweer is gisteren aan het begin van de avond uitgerukt voor een autobrand aan de Bernhard laan in Den Burg. Enkele tientallen meters bij de kazerne vandaan was brand uitgebroken in de mo tor van een Audi 80. De brandweer bestreed het vuur met een hogedrukspuit. De oorzaak was gisteravond met meteen duidelijk. 'Ik zag rook onder de motorkap vandaan komen, ik heb hem aan de kant ge zet en daarna zag ik vuur', vertelt ei genaar Dennis Mosk. Bij de brand kwam veel rook onder de motorkap vandaan. De motor liep forse schade op. De carburator en de uitlaat brand den uit. Of de wagen total loss is, viel nog niet te zeggen. Ui. (Foto Gerard Timmerman) Onder leiding van docente Petra Dijkstra slaan leerlingen van de Muziek- en Dansschool er in het nieuwe en volledig geïsoleerde drumlokaal lustig op los. over een kostenplaatje van €25.000,-. Waarom is het nu zoveel duurder als destijds geraamd?' Leerlingen van de Muziek en Dans school slaan op de trommels alsof hun leven ervan afhangt. Toch is er elders in het gebouw niets van te horen. Een geïsoleerde vloer, pla fond en wanden, de dubbele ramen en de dubbele deuren in het nieuwe drumlokaal in d'Ouwe Ulo zorgen ervoor dat geen enkel ge luid naar buiten lekt. Een voorzie ning waar de muziekschool dolbij mee is, maar een investering (circa €56.000,-) waarvan de gemeente raad flink is geschrokken. Het oude drumlokaal was zo lek als een mandje. Buren klaagden over geluidsoverlast, met als gevolg dat de lessen zouden moeten worden gestaakt. Na een noodkreet van de muziekschool, waarbij leerlingen en docenten een muzikaal protest lieten horen in de raadszaal, deed de raad er niet moeilijk over: er moest een nieuw, goed geïsoleerd drumlokaal komen. De Welzijnsstichting stelde een lokaal beschikbaar, waarna de muziekschool dit kon gaan isoleren. Het resultaat mag er zijn. Een veel ruimer lokaal, waarin op vijf drum stellen tegelijk kan worden geoefend. Maar de kosten blijken achteraf veel hoger dan de gemeenteraad zich had voorgesteld. 'Ik ben me rot- geschrokken', zei Marjan Merkelbach (CDA), die van raadslid Henny Festen had begrepen dat het bedrag ruim twintig keer hoger uitviel dan aanvan kelijk was aangegeven. 'Toen wij hier over besloten werd er nog gesproken De investering viel wat lager uit door dat de Welzijnsstichting bij het Oranjefonds een subsidie van €10.000,- had losgekregen. Maar af gesproken was dat de gemeente over het resterende bedrag een investeringssubsidie van 25 procent zou verlenen, wat uitkomt op maxi maal €11.500,-. Een bedrag dat veel hoger is dan Festen lief was. Ze was er verbolgen over dat haar als raads lid nu pas werd gevraagd in te stem men met de subsidie. 'Het is vreemd dat we pas nu over de financiering praten, terwijl het geld al lang en breed is uitgegeven.' Haar kritiek was met name gericht aan het adres van de muziekschool 'In hoeverre zijn de begrote bedragen voor de overige investeringen nog wel te vertrou wen?' Maar Festen richtte haar kritiek aan het verkeerde adres. Alvorens de muziekschool een gespecialiseerd isolatiebedrijf aan het werk had ge zet, had directeur Maaike Deckers hierover overleg gevoerd met de ge meente, waarbij de genoemde be dragen uit de bus kwamen. 'Nadat ik van ambtelijke zijde toestemming had gekregen, en mij verzekerd werd dat het geld er zou komen, zijn we aan de slag gegaan.' Maar als eind verantwoordelijke had het college van b en w nagelaten om de gemeen teraad eerst om instemming te vra gen, wat nodig is omdat het subsidie bedrag het mandaat van b en w te boven ging. In theone zou de raad, die er in april over beslist, nog kun nen besluiten niet akkoord te gaan, waarna er een financieel probleem ontstaat. Waarschijnlijk is dit echter niet. 'Wie A zegt, moet ook B zeg gen', verwoordde Martin Trap (WD) de mening van de meerderheid. Af gesproken is wel dat de raad over deze en toekomstige investeringen van de muziekschool zal worden geïnformeerd. Losse nummers 0.90 De veelbesproken uitbreiding met twee hectare van camping De Koorn aar lijkt definitief van de baan. Het college heeft de bezwaren die tegen het plan waren ingediend gedeelte lijk gegrond verklaard en de proce dure die nodig is om van de provin cie groen licht te krijgen, gestaakt. De familie Koorn is teleurgesteld en zal in beroep gaan. 'Wij willen alleen maar meer kwaliteit en veiligheid'. Pagina 5 Met succes liepen wadlopers Kees Wevers (53) uit Utrecht en Eduard Verhoef (60) uit Hollandse Rading af gelopen weekend de 29 kilometer lange wadlooptocht van Texel naar Vlieland. Pagina 7 Met ingang van vandaag is de 'ophokplicht' voor pluimvee en an dere vogelsoorten buiten de afgeslo ten gebieden vervallen. Op Texel hoe ven kippen dus niet meer binnen te worden gehouden. Medewerkers van het Explosieven Opruimmgs Commando (de vroegere EOD) hebben donderdagmiddag op het strand bij Den Hoorn zo'n 25 kop pen van luchtdoelgeschut en een brisantgranaat tot ontploffing ge bracht, De explosieven waren bij baggerwerkzaamheden nabij marine kamp de Mok naar boven gekomen. Het betreft materiaal uit de Tweede Wereldoorlog (Advertentie) (jna ^eonjrtfli 14 bé ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) De bouw van een getijdecentrale in het Marsdiep is zo goed als zeker van de baan. Procedures die voort vloeien uit de Europese en lande lijke regelgeving zorgen volgens initiatiefnemer Teamwork Tech nology BV uit Zijdewind voor zo veel vertraging en kosten, dat het energieproject tussen Texel en Den Helder zeer waarschijnlijk niet haalbaar is. Het bedrijf denkt er over om naar Schotland uit te wij ken. De getijdecentrale zou elektriciteit opwekken met turbines die door het stromende water draaiende worden gehouden. Een uitvinding van het bedrijf uit Zijdewind, dat hiervoor een experimentele centrale bij de Helderse zeedijk in gebruik wilde ne men. Eigenlijk hadden de turbines De brandweer bluste gisteren aan het begin van de avond de autobrand aan de Bernhardlaan. (Foto Jeroen van Hattum) omstreeks deze tijd in aanbouw moe ten zijn, maar door de onzekere situa tie blijft het project nog even in het tekenstadium. Met de testinstallatie zou 60 tot 80 kW kunnen worden opgewekt, vergelijkbaar met een kleine windmolen. Het grotere onder- waterstroompark in het Marsdiep zou anderhalf tot twee megaWatt aan schone energie moeten leveren, ge noeg voor bijna tweeduizend huis houdens. Het plan werd met enthou siasme ontvangen door de provincie, die €400.000,- subsidie beschikbaar stelde. Teamworkdirecteur Hans van Breugel: 'Wij hebben altijd het idee gehad in het Marsdiep een productiebedrijf te starten. Maar zo wel de landelijke PKB-regelgeving als de Vogel- en Habitatrichtlijnen dwin gen ons naar het buitenland uit te wijken. Want aan die richtlijnen kun nen we gewoon met voldoen. Er moet eerst een Milieu Effect Rapportage worden uitgevoerd, die wij moeten betalen. Daarmee worden we. be halve met een lange procedure, ook met een enorme kostenpost opgeza deld. Bijkomend probleem is dat doordat het allemaal zo lang duurt onze financiering voor dit project dreigt weg te vallen.' Met de inves tering is één tot anderhalf miljoen euro gemoeid. Breugel voert nog gesprekken met de overheid 'De enige oplossing is dat er voor ons een uitzondering op de regels wordt gemaakt. Maar het ziet er met naar uit dat het gaat lukken. De Nederlandse overheid heeft wel be langstelling voor zonne-, wind- en bio-energie, maar energie uit water interesseert ze helemaal met. Ze zeg gen dat daar in Nederland geen markt voor is.' Die is er volgens Breugel wel aan de andere kant van de Noordzee. Het bedrijf heeft con tact gelegd met Schotse investeer ders. 'De interesse is groot. De markt voor getijdenenergie is in Schotland en Engeland veel groter. Een proef opstelling in die omgeving is dus vrij logisch.' Het lijkt er nu op dat Teamwork met een paar Schotse partners in zee gaat. De afdeling Texel van het Neder landse Rode Kruis houdt donderdag 27 maart haar jaarvergadering. Deze wordt gehouden in het eigen gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg en begint om 20.00 uur. (Advertentie) tmotiana met o.a.: Texelse Producten Fietsroute Stratenmakers en een uitgebreide agenda Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 28 maart 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1