Camping in problemen na afwijzen uitbreiding Gratis oesters eten in Koger restaurant Raad akkoord met twee appartementen in stolp 3edrijvig/zeï<i lfcAbL^fc j COURANT v.r verschalkt zeeforel Wethouder wil 'maatwerk' leveren Collecte voor vluchtelingen Geen kip op straat 'Ondergewaardeerd Texelse product' 'Schoolzwemmen ongemoeid laten' Texelse bodega in Gravenstraat VRIJDAG 21 MAART 2003 wege de rust, de ruimte en het au thentieke.' Ze kozen voor De Graven- molen, omdat zowel het restaurant als het naastgelegen woonhuis Gravenstraat 2 te koop stond. Het echtpaar wil zich in de bodega toeleggen op onder meer kleine ge rechten met een mediterrane inslag. 'Veel tapas bijvoorbeeld, maar ook andere gerechten. Mensen die thuis al half hebben gegeten, van wie de kinderen al hebben gegeten of die bijvoorbeeld naar de bioscoop gaan. kunnen hier straks terecht om nog even wat te eten. En we willen ook driegangen-keuzemenu's gaan ser veren. We willen dat mensen zich hier thuis voelen en even kunnen ont spannen. We willen ook graag inspe len op de gasten. Bijvoorbeeld door er rekening mee te houden wat ie mand graag heeft. In de Gouwe Dis Volgens raadslid Marian Merkelbach (CDA) is het besluit zelfs voorbarig. Het Overleg Texels Onderwijs (OTO) en de gemeente zijn aan het kijken of de vakleerkrachten voor lichamelijke opvoeding in dienst kunnen komen van de scholen. Als dat een feit wordt, hebben de scholen meer zeg genschap over het vakonderwijs en kunnen ze zelf bepalen of er in de hogere klassen in plaats van twee uur lart Westerveld uit Lelystad heeft 'oensdagmiddag vanaf de dijk bij 'udeschild een 62 centimeter grote eeforel gevangen. Een bijzondere angst, want volgens Rein Kuyper an de Texelse sportvisclub werd op leze manier nog maar twee keer eer- Ier een vis van deze soort gevangen, ■elf verschalkte hij er vorig jaar één 'l| de IJzeren Kaap, maar die was aet een lengte van 34 centimeter eel kleiner. Westerveld, die deze week op vakantie was op Texel, is een fervent sportvisser. Hij is aange sloten bij visclub Baloeran in Wijk aan Zee en vist geregeld vanaf de pieren van IJmuiden. Toen hij bij de familie Hottentot in De Cocksdorp zijn aas kocht, kreeg hij het advies zijn geluk eens te beproeven op de IJsdijk, ter hoogte van de nieuwe jachthaven. Hij deed zijn vangst met een werp hengel (Foto Bort Koning) )e veelbesproken uitbreiding met twee hectare van cam- >ing De Koorn-aar lijkt definitief van de baan. Het college leeft de bezwaren die tegen het plan waren ingediend ge- leeltelijk gegrond verklaard en de procedure die nodig is im van de provincie groen licht te krijgen, gestaakt. De amilie Koorn is teleurgesteld en zal in beroep gaan. 'Wij villen alleen maar meer kwaliteit en veiligheid'. en w zijn tot de conclusie geko- nen dat de wijzigingsmogelijkheid het bestemmingsplan biedt loor uitbreiding, in dit geval niet ian worden toegepast omdat het liet gaat om uitbreiding van een leinschalig terrein en omdat het jeen afronding van de bestaande ledrijfsvoering inhoudt. Probleem dat het beoogde terrein voor de litbreiding niet aan de bestaande :amping grenst - er zit 60 meter ussen - zodat de uitbreiding een jelfstandig geheel kan worden, lier toch aan meewerken leidt vol lens het college tot zeer onge wenste precedentwerking. Pogin- jen om wel aansluitende grond lan te kopen zijn mislukt. Om aan Ie hedendaagse inrichtingseisen kunnen voldoen, moet de dicht- leid van de kampeerplaatsen wor- len verminderd, onder meer door iet in acht nemen van een brand- feilige afstand van tenminste vijf neter tussen de caravans. Op het luidige terrein zouden dan 20 llaatsen (60 bedden) moeten wor- len opgeofferd, waardoor de ixploitatiemogelijkheden een stuk ninder aantrekkelijk worden. riet het oog op dat laatste voelde het vorige) college wel voor de uitbrei- ling. Dat die tevens een vergroting ran de capaciteit met 100 slaapplaat - len zou inhouden is in het Texelse laapplaatsenbeleid gebruikelijk als peloning' voor kwaliteitsverbetering, n het kader van de benodigde wijzigingsprocedure werden tegen het plan echter bezwaren ingediend door de familie Bakker-Groen van het Gerritslanderdijkje, mevrouw M de Boer van het Gerritslanderdi|kje, de vereniging Tien voor Texel en de ver eniging van eigenaren van het nabu rige bungalowpark De Witteberg. Terecht Bij de heroverweging kwam het col lege tot de conclusie dat enkele van deze bezwaren terecht waren. Omdat het terrein van de uitbreiding ver derop ligt, is er geen ruimtelijke rela tie met de bestaande Koorn-aar en kan de uitbreiding met worden gezien als afronding daarvan. Als de recreatieparken aan de Grensweg (De Witteberg, Dennenoord en de Koorn-aar) als één geheel worden beschouwd (ze horen tot hetzelfde bestemmingsplan Grensweg en ex ploiteren gezamenlijk bepaalde voor zieningen) brengt dat ook geen op lossing, want dan wordt niet voldaan aan het voorschrift dat uitbreiding alleen mogelijk is als het om een kleinschalig bedrijf gaat. Een conse quentie van het toch toelaten van de uitbreiding kan volgens het college zijn dat een nieuw apart bedrijf ont staat met bouwrechten voor een dienstwoning en centrale voorzienin gen. Beroep Volgens Frits Koorn, één van de drie vennoten van de firma die De Koorn- Een grote meerderheid in de ge meenteraad vindt dat maximaal vee recreatieve appartementen in en stolpboerderij mogen worden ebouwd. Voorwaarde is dat de jtolp nog agrarisch wordt gebruikt 1 groot genoeg is. Dat bleek dins- dag tijdens een commissie- ergadering over het Natuur- en andschapsbeleidsplanDe [lieuwe stichting Behoud Agrari- che Stolpen Texel (BAST) had eer ier nog voor zes appartementen per stolp gepleit. )e leden van de raadscommissie raren het in grote lijnen zeer eens. )m de karakteristieke boerderijen oor het Texelse landschap te behou- len, moeten boeren de mogelijkheid rijgen de dure instandhouding te tekostigen. Aangezien de meeste tolpen nauwelijks meer een agrari- che functie hebben, zijn andere nancieringsmogelijkheden nodig. Ie deze maand opgerichte stichting IAST wil dat agrariërs toestemming rijgen er zes recreatieve apparte- lenten in te bouwen, bestemd voor Ie verhuur aan toeristen. Die wens iaat de politieke partijen veel te ver. loogstens twee, dat is wel genoeg, etoogden vijf van de zes iommissieleden. Alleen Maria van Ier Spek van de WD voelde even- ueel voor meer appartementen. 'We loeten niet te krampachtig doen ver de aantallen. Sommige stolpen i|n zó groot, dat er eventueel meer ppartementen in kunnen', zei ze. lok wilde ze een bedrijfsopvolger lestaan er een appartement in te estigen voor permanente bewoning, let als de andere commissieleden ras ze van mening dat een verrui ling van de mogelijkheden alleen mag gelden voor de ongeveer zestig stolpen die nog deel uitmaken van een agransch bedrijf, een zogeheten A-blok. Frans Visman van D66 stelde zich een stuk strenger op. Ook hij be toogde dat de grootte van een stolp bepalend moet zijn, maar volgens hem kan dat alleen maar betekenen dat er ook wel eens minder apparte menten worden toegestaan. 'Er moe ten geen rare uitbouwen aan komen. Het moet wel een stolp blijven.' Vis man kreeg steun van de PvdA, die lange tijd van mening was dat stolpen alleen permanent mogen worden bewoond, maar nu toch tot een 'an der inzicht' was gekomen. Arthur Oosterbaan (GL) waarschuwde dat voorkomen moet worden dat inpandige appartementen later wor den vervangen door uitpandige en wees erop dat dit in het bestem mingsplan wordt vastgelegd. Maar wethouder Eelman liet haar 'rechter hand' Marjan Nicolay uitleggen dat daarvoor geen gevaar bestaat. Vis man, Oosterbaan en Schaatsenberg (PvdA) waren net als Jan Koolhof (CDA) van mening dat twee inpandige appartementen het maximum moet zijn. Oosterbaan zei ook akkoord te kunnen gaan met twee permanente woningen. Wethouder Eelman wilde zich nog niet op details vastleggen. Daarvoor was de vergadering - een gedachte wisseling over een concept van het Natuur- en Landschapsbeleidsplan - ook niet bedoeld. Ze kondigde aan 'maatwerk' te zullen leveren en aan vragen per geval te bekijken, waarbij ze aankondigde niet te verwachten dat deze zich 'in stapels' zullen aan dienen. ZOA vluchtelingenzorg is op zoek naar collectanten voor de nationale campagneweek, die onder het motto 'Vluchtelingen reizen altijd last mi nute' van 23 tot en met 29 maart wordt gehouden. Personen van zes tien jaar en ouder, die gedurende de actieweek enkele uren van hun vrije tijd aan het goede doel willen afstaan, kunnen contact opnemen met Paula Brouwer-Terpstra, tel. 320114 (b.g.g. 313770). Voor meer informatie: www.zoaweb.org. lichamelijke opvoeding, één uur zwemles wordt gegeven. Merkelbach pleitte er daarom voor het besluit over het voorstel uit te stellen. Niet één fractie was te porren voor het plan van wethouder Nel Eelman (Onder wijs), die wel toegaf dat het 'niet om veel geld gaat' en wel begnp had voor de 'stampij' die het voorstel had ver oorzaakt. 'Maar de raad heeft zelfs opdracht gegeven te bezuinigen op het zwemonderwijs, dus we moesten dit wel neerleggen.' Eric Hercules (PvdA) maakte uit Eelmans woorden op dat ze dus tegen haar eigen voor stel is. Die bewenng vond de wethou der weer te ver gaan. 'We zitten nog wel met een gaatje van €4000,-.' Het zijn precies de kosten die met het vervoer van de kinderen uit buiten dorpen naar het zwembad zijn ge moeid. Merkelbach daagde de wet houder uit hiervoor een oplossing te vinden. aar exploiteert, is dat laatste totaal niet de bedoeling. 'Wij willen alleen maar meer veiligheid en kwaliteit. Ook bij de gemeente vonden ze het belangrijk dat de camping op deze wijze aan de huidige opvattingen en regels voor kwaliteit en brand veiligheid kon worden aangepast. Er zou een hoogwaardige camping ont staan die voor de toekomst aan alle eisen kan voldoen. Hierdoor zou de verhuurbaarheid veilig gesteld wor den en daarmee ook de rentabiliteit en de werkgelegenheid. Wie vindt dat we het op de bestaande camping maar moeten redden door 60 slaap plaatsen in te leveren heeft wel erg makkelijk praten'. De Koorn-aar zal tegen de afwijzing van het college in beroep gaan, maar heeft ook nog een beetje hoop dat het ooit toch nog zal lukken aangren zende grond te kopen. Intussen is het bedrijf in een vervelende en onzekere positie geraakt. Het staat vast dat niet kan worden voldaan aan de eisen van de inmiddels aangevraagde nieuwe kampeerexploitatievergunning. Ook is het moeilijk te beslissen over de vervanging en de capaciteit van het bestaande toiletgebouw. Het plan daarvoor ligt er al geruime tijd, maar wordt niet uitgevoerd als De Koorn aar met twee hectare mag uitbreiden, want dan komen op zowel het oude als het nieuwe gedeelte sanitaire units die meer kwaliteit en privacy betekenen. Maarten en Marianne van Velzen openen dinsdag de Texelse bodega Freya in de Gravenstraat in Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) deden we dat ook.' Er staan ook di verse soorten wijnen uit verschillende landen op de kaart. Zij gaat in de bodega aan de slag als gastvrouw, hij als kok in de ver nieuwde keuken. Die werd tijdens de verbouwing opnieuw betegeld en er kwam nieuwe apparatuur in. Van Velzen nam de keuken over van de recent gestopte brasserie 't Swarte Schaep in de nabijgelegen de Zwaanstraat. Met de andere restau rants in de straat wil hij graag een goede band onderhouden. 'Het lijkt me niet de bedoeling dat we elkaar in de wielen gaan rijden. Het is beter als we elkaar aanvullen.' De politiek voelt niets voor het voorstel van het college om het schoolzwemmen te beperken tot groep één tot en met zes. Het be drag van €4.000,- dat b en w hier door op jaarbasis verwacht te be sparen, vinden de raadsfracties onvoldoende om zo'n omstreden beperking in te voeren. 'Oesters gevaar voor de Wadden zee', kopte de Telegraaf vorige week, naar aanleiding van onder zoek dat onderzoeksbureau Alterra gaat doen naar de ontwik keling van de Japanse oester in de Waddenzee. Toen restaurant houderjan Wolter Timmerman het bericht las, was de verontwaardi ging groot. 'De oesters uit de Wad denzee zijn van topkwaliteit. Maar ze zijn ook het meest onder gewaardeerde Texelse product.' Om dat imago te verbeteren nodigt hij iedereen uit om zaterdag in zijn restaurant La Tienda in De Koog (in centrum De Korf) gratis oesters te komen eten. Timmerman heeft de Texelse oesters, zoals hij ze aan zijn gasten presen teert, al geruime tijd op de menukaart staan. 'Het is een prachtproduct, echt iets om trots op te zijn. Oesters weer spiegelen de kwaliteit van de omge ving. Het grote voedselaanbod zorgt ervoor dat ze veel eiwitrijker zijn dan bijvoorbeeld de oesters uit de Ooster- schelde. Ze smaken daardoor heer lijk en liggen voor het oprapen. Dicht bij, dus verser kan niet. Een fantastisch Texels product, met grote mogelijkheden Gasten vragen er speciaal naar en komen er voor naar het eiland. Ik snap niet waarom er nu zoveel negatieve publiciteit over is. Nu wordt gezegd dat oesters scha delijk zijn voor de natuur, terwijl je het gebied van Natuurmonumenten niet in mag om ze te plukken.' Tot voor kort betrok Timmerman zijn oesters via Lourens Westbroek, die Zo'n drie maanden lang zijn ze be zig geweest het interieur van een nieuw uiterlijk te voorzien. Ko mende dinsdag openen Maarten en Marianne van Velzen in de Gravenstraat in Den Burg hun nieuwe Texelse bodega Freya op de plaats waar eerst restaurant De Gravenmolen van Aris van Zeijlen was gevestigd. graag een proefperceel voor oester teelt wil aanleggen Westbroek noemt de bewering dat de opmars van de oesters, vooral door de voedsel- concurrentie, noodlottig zal zijn voor schelpdieren als mossels en kokkels 'wel erg voorbarig'. 'De Japanse oes ter werd ongeveer 25 jaar geleden voor het eerst in de Waddenzee ge signaleerd. Er valt op dit moment weinig te zeggen over welke ecolo gische effecten deze immigrant op de Waddenzee heeft en in de toekomst zal hebben. Wat wel vaststaat is dat de laatste eeuw vele tientallen uitheemse soorten zich in het noord westen van Europa hebben geves tigd, zonder relevante ecologische effecten. De Waddenzee is een open en dynamisch gebied, niet vergelijk baar met de Oosterschelde, waarin het tij veel minder invloed heeft. Tweemaal per etmaal stroomt een grote hoeveelheid voedselrijk water de Waddenzee in. Het is in feite een rijke, zichzelf vullende voerbak. Het probleem is hoe de gebruikers, de mensen en de vogels dus, dit onder ling verdelen.' Westbroek pleit voor een kweekperceel waarop hij kan experimenteren met de oesterteelt, in een vorm die hij zelf 'kleinschalig, ambachtelijk en duurzaam' noemt. Hij wil dit doen door, net als bij de mosselteelt, eenjarig oesterbroed van natuurlijke banken uit te zetten op een voor dit doel geschikte locatie. 'Een kweekwijze waarbij de uitbrei ding van de oester niet wordt gesti muleerd.' Alleen het plafond is hetzelfde geble ven. De plavuizen zijn vervangen dóór een houten vloer, langs de mu ren is meer kleur aangebracht, de witte bar is geschuurd en heeft zijn oorspronkelijke eikenhouten kleur teruggekregen en de tafelbladen zijn als een schaakbord allemaal zwart/ wit geblokt. Met een kwast heeft Marianne van Velzen ze stuk voor stuk eigenhandig van witte blokjes voorzien. De nieuwe bodega (wijnlokaal) telt 28 zitplaatsen. 'Lekker klein, maar dat is precies wat we wilden. Lekker met zijn tweeën en niet meer de druk van veel personeel', vertelt Maarten van Velzen. In Waddinxveen runde hij vanaf 1976 24 jaar lang restaurant de Gouwe Dis, een restaurant met veel personeel en aangesloten bij het sa menwerkingsverband Relais du Centre. 'Daar stond vaak de druk op de ketel, 's Morgens moesten we met de brigade klaar staan voor de men sen die kwamen lunchen, 's avonds gold hetzelfde voor de avondmaal tijden en dan was je vaak tegen een uur of twaalf eens klaar. Ik wilde zelf graag op een andere toer gaan, maar dat kon daar niet, omdat dan de gas ten zouden weglopen De Gouwe Dis werd verkocht, Van Velzen nam de tijd voor zichzelf en om samen met Marianne rond te kij ken naar een nieuw restaurant Even werd gedacht aan het buitenland, maar mede vanwege de kinderen besloten ze in Nederland te blijven. Uiteindelijk viel de keus op de Texel. 'We kwamen hier al regelmatig tijdens weekendjes weg en korte vakanties en we vonden het hier prachtig van- Restauranthouder Jan Wolter Timmerman van restaurant 'La Tienda zaterdag gratis oesters. in De Koog serveert (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5