'Verbouwing woning bij vuurtoren schaadt monumentale status' 'Je moet hiervoor wel veel geduld hebben Verdeeldheid over weghalen van hagen Kinderen Jozefschool maken videoclip Vliegveld op de schop Molenmakers verwijderen rotte eiken windpeluw Buurt stapt naar de rechter 'Open' landschap ter discussie .TEXELSE COURANT leerkracht IJska- blijven in dien: Cor van Heerwaardl in adviescommissie VRIJDAG 21 MAART 2003 Het is weer eens rumoerig rond de vuurtoren. Omwonenden slepen de gemeente voor de rechter, om dat die volgens hen ten onrechte een vergunning heeft afgegeven voor een verbouwing van een wachterswoning die volgens hen ten koste gaat van de monumen tale status van dit deel van het ei land. De Rijksdienst Monumenten zorg vindt dat de verbouwing ten koste gaat van de karakteristieke eenheid van toren en huizen. De gewraakte verbouwing betreft die aan de woning van de familie Dreessens, éen van de vuurtoren wachtershuisjes die in de vijftiger ja ren zijn gebouwd en die ooit op de monumentenlijst hebben gestaan. De woning van Dreessens werd in de negentiger jaren uitgebreid met een serre, het dak werd verlengd en er kwam een aanbouw met plat dak. 'Door de verlenging van de kap is het karakter van de kleinschalige woning aangetast', vindt Monumentenzorg. In 2001 verleende de gemeente ver gunning om de kamer op de bene denverdieping met 3,5 tot 4 meter te verlengen, evenals het dak. Tevens is toestemming verleend om op de dak kapel een zogeheten timpaan te plaatsen, een soort driehoekje. Vol gens Monumentenzorg wordt de kleinschaligheid hierdoor nog verder aangetast en gaat de 'herkenbare gelijkvormigheid met de overige pan den verloren'. Marian Smit, die zegt namens meer dere buurtbewoners te spreken, vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente akkOOrd IS gedaan mot hot hr». .u.nhn Ze heeft ook geen goed woord over voor de Welstandscommissie, die het ontwerp heeft goedgekeurd. 'Die springt veel te lichtzinnig om met het historisch erfgoed van Texel'Volgens Smit is de gemeente bij de procedure onzorgvuldig te werk gegaan. 'De Welstandscommissie zal de aan vraag beoordelen, ook in verhouding tot de vuurtoren en de overige wo ning', citeert ze een toezegging van een ambtenaar in januari 2001Smit: 'Dit bleek een illusie Op de vergade ring van de Welstandscommissie in februari 2001 werd slechts gespro ken over de kleur van de dakpannen. Ze ergert zich aan het feit dat een Texelse ambtenaar die zitting heeft in de Welstandscommissie de monu mentale status van de vuurtoren in twijfel trok. 'Hij had duidelijk zijn huis- werk met gedaan.' Ook stoort het de bezwaarmakers dat de commissie 'niet de moeite heeft genomen haar bevindingen en argumenten op pa pier te zetten'. 'De hele behandeling duurde nog geen tien minuten en slechts een stempel onder de bouw- aanvraag verraadt het bestaan van de commissie.' Tijdens de zitting van de bezwaarschriftencommissie heeft de advocaat van vier buurtbewoners gevraagd om het oordeel van de Welstandscommissie aan een second opinion te onderwerpen. Smit: 'Maar dit werd geweigerd.' Ze heeft geen goed woord over voor de reactie van een gemeenteambtenaar op een vraag die ze op 19 januari 2001 stelde 'Het antwoord kwam op 9 september 2002, meer dan ander half jaar later.' De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft de gemeente geadviseerd voor het betreffende gebied een apart bestemmingsplan te maken, waarin de monumentale waarden worden beschermd en hier bij het aanbod gedaan te adviseren. Maar hierop is de gemeente niet in gegaan. De gang van zaken is voor de buurt reden naar de rechter te stappen. 'We willen horen of de gemeente en de Welstandscommissie zorgvuldig hebben gehandeld. Het hebben van een monument heeft niet veel zin als je het decor eromheen vernietigt. Zoals een oude kerk beschermen en er vier wolkenkrabbers omheen bou wen.' Dreessens betitelt het protest van de buurt, die met bepaald bekend staat om z'n vredige sfeer, als 'dwarslig gen'. 'Er is in de loop der jaren al het nodige gebouwd hier. Een schuurtje, een serre en er is een huis wit geschilderd. Bovendien: dezelfde mensen die bezwaar indienen omdat het monumentale aangezicht wordt geschaad, verbouwen zelf ook hun huis.' Smit ontkent dat niet: 'Maar wij ver groten ons huis maar met tien pro cent, en zodanig dat het kleinschalige karakter niet verloren gaat. Dreessens wil zijn huis meer uitbrei den. wat grotere gevolgen heeft voor het aangezicht.' De uitbreiding die Dreessens voor ogen heeft, zou gaan om 13,5 procent. Dreessens mag hiervoor van de gemeente dan wel een vergunning hebben, Rijkswater staat, eigenaar van de ondergrond, stribbelt tegen. Volgens de huidige wetgeving mag hij hooguit tien pro cent uitbreiden. Maar het laatste woord hierover is volgens Dreessens nog niet gezegd. 'We zoeken het nog uit.' De rechtszaak tussen de buurtbewo ners en de gemeente is op 7 april Cameraman Jaap Eelman en Ingrid van Rijn leerden kinderen van groep acht van de Josefschool gisteren hoe een videoclip wordt ge- _i. (Foto Jeroen van Helium) Met geverfde haren en bepoederde gezichten kregen leerlingen van groep acht van de Jozefschool gis teren les. Niet zomaar een les. Ze leerde hoe een videoclip wordt ge maakt en daarvoor speelden ze een paar scènes na uit de pas ver schenen clip van de Texelse punk band Flux. De opvallende paarse wagen van Koos Ruiter is er, evenals de motor van Natalja Witte Beide voertuigen, die meermalen voorkomen in de videoclip van Flux, staan opgesteld voor de Jozefschool aan de Beatnxlaan in Den Burg. Ook de ma kers van de clip, cameraman Jaap Eelman en producente Ingrid van Rijn, zijn aanwezig, zodat het er voor de kinderen nagenoeg hetzelfde aan toe gaat als bij het maken van de echte clip. 'We gaan eerst even oefenen', roept Van Rijn naar Dave Sessink, Marit Arkenbout, Tom Pool, Gerald Eelman en Albert Pool. De laatste twee moe ten nonchalant plaatsnemen achter ■het stuur, de andere drie moeten ach terin de bak gaan zitten. Klasgenoot Jeffrey Mosk houdt een kratje naast de wagen vast, zodat iedereen er goed in kan stappen. 'Ik zie nog te veel ruimte', zegt Van Rijn als er een keer droog is gespeeld. 'En er moet ook nog een beetje bijgepoederd worden.' Even later wordt de scène op de band gezet. Eelman maakt de opnames, Van Rijn bekijkt tegelijker tijd op een monitor of het er allemaal goed uitziet. De kinderen die niet aan de beurt zijn, kijken toe. Simon Kra mer heeft het clapboard in handen en geeft telkens met een klap aan, dat de opnames zijn begonnen. Met krijt houdt hij op het bord bij welke scène wordt opgenomen en voor de hoe veelste keer. 'Dit hoort bij een project voor de leer lingen', vertellen docenten An Weber en Remco van Rijn. 'Ze hebben zich l-iiaf </or> fot/nron r\r> v/nrtrhoroiH on va/O hebben vanmorgen eerst met elkaar de clip bekeken, voordat we zijn be gonnen.' Alleen de groep acht van Weber en Van Rijn maakt een videoclip. De andere groep acht heeft voor hetzelfde project geleerd hoe ze sieraden moet maken. Haar De juf en de meester moeten er zelf ook aan geloven. Weber moet op de motor, Van Rijn achter het stuur en net als in de clip moeten ze even ver leidelijk naar elkaar kijken. Net als bij de kinderen worden ook hun haren respectievelijk rood en blauw ge verfd. 'Je krijgt het er weer makkelijk uit hoor, voegt kapster Corinne Groszpietsch Van Rijn even toe. De kinderen vinden het leuk om te doen. 'Hoef je even niet te werken', zegt Gerald. Dave, Marit en Tom merken dat er bij het maken van een clip nog aardig wat komt kijken. 'Je ziet wel eens op tv hoe een clip wordt gemaakt, maar dan zie je alleen stuk jes', zegt Mant. 'Er komt veel meer bij kijken dan je denkt', zegt Dave. 'Je merkt nu wat er allemaal fout kan gaan en je ziet dat opnames vaak worden herhaald Daar moet je wel geduld voor hebben. En je ziet ook dat er veel voorbereiding aan vooraf gaat.' De opnames die Eelman en Van Rijn maken, worden toegevoegd aan een band die beiden nog gaan maken van de musical die de kinderen tegen het eind van het schooljaar opvoeren, 's Middags krijgen ze al wel de ruwe opnames te zien. Dat nagenoeg ie dereen geverfde haren heeft, wordt ook nog op een andere manier vast gelegd. Van Rijn: 'Vanmiddag worden de schoolfoto's gemaakt.' Over het verwijderen van 'overtol lige' beplanting, ter versterking van het 'open' Texelse landschap, mag niet te licht worden gedacht. Dat bleek dinsdag uit de reacties van de commissieleden die deze en andere voorstellen uit het Natuur- en Landschapsbeleidsplan be spraken. Texel is van oudsher een open ge bied, waarin met veel beplanting voorkomt. Het breed gedragen uit gangspunt is dit zo te houden. Op enkele plaatsen op het eiland Is ech ter sprake van 'overtollige' beplan ting, die het landschap niet accentu eert, maar doorkruist. Een voorbeeld vormt de haagbeplanting langs som mige wegen, die als een dichte muur het zicht op het achterliggende land schap wegneemt. Dergelijke beplan ting zou kunnen worden gesaneerd. Een tegenargument is echter dat deze hagen fietsers en wandelaars beschutten tegen de wind en een thuis zijn voor vogels en insecten. Alles afwegend stelt het college dat er zeven locaties zijn waar hagen kunnen worden uitgedund of wegge haald: Fonteinsweg, Smitsweg, Pont- weg tussen de rotonde Akenbuurt en De Koog, Pontweg tegenover de waterzuivering en de Maaikedum- weg. De commissieleden bleken dinsdag flink van mening te verschillen. Alfred Schaatsenberg (PvdA) wilde som mige hagen tussen wegen en fietspa den laten staan. Als voorbeeld nam hij de Pontweg, waar de beplanting volgens hem een zegen vormt voor fietsers. 'Je bent er het verkeer even kwijt.' Hij kreeg bijval van Arthur Harry dtt, Zo op het eerste gezicht lijkt de Texelse luchthaven buiten gebruik gesteld. Het beeld wordt niet meer gedomineerd door vliegtuigen maar door draglines, draineerma- chines, egaliseermachines, vracht auto's, kiepkarren en bergen zand. Aannemingsbedrijf De Vries en Van de Wiel is bezig met het vernieu wen van de drainage op het uitge strekte terrein en daarmee samen hangend ander civieltechnisch werk, zoals het verbreden, uitbrei den en natuurvriendelijk maken van de sloten die de grens van het terrein vormen. Door het werk in drie fasen uit te voe ren waarbij telkens een ander stuk op de schop gaat, kan het landen en op stijgen van vliegtuigen doorgaan, zij het met enige beperkingen, zoals het voorlopig met beschikbaar zijn van eén van de startbanen. Tot het pro ject hoort ook de uitbreiding van het platform voor het havengebouw met een stuk van 55 x 55 meter dat met graskeien wordt geplaveid en daarom voor het gezicht 'groen' blijft Vroeger stond op deze plek een bun ker De belangrijkste startbaan en de taxibaan erheen krijgen een onder grond waarin lavakorrels zijn ver werkt, waardoor de drainage daar maximaal effectief is. Het draineren van andere delen van het veld is thans in volle gang. De nieuwe drainageleidingen worden vier meter uit elkaar gelegd, op een diepte van ruim een meter in de deels uit 'spier' bestaande bodem. Rond de leidingen wordt grof zand aange bracht dat het water snel doorlaat. Opmerkelijk is dat de leidingen direct nadat ze zijn gelegd water afvoeren naar de sloot, hoewel het al lange tijd extreem droog is Dit illustreert dat de drainage dnngend nodig is, omdat de bodem het water van nature veel te traag doorlaat. De afgelopen jaren stond het vliegveld herhaaldelijk blank en moest dan worden gesloten. De draineermachme in actie. Nadat de leiding in de één meter diepe gefreesde sleuf is neergelaten wordt er vanuit de wagen links een laag grof zand op gestort. Oosterbaan van GroenLinks. Frans Visman (D66) kreeg de lachers op zijn hand met de stelling dat een fietser tussen een haag 'altijd in de wind' heeft, waar hij in een open landschap de helft van de keren de wind in de rug heeft. Maria van der Spek (WD) noemde het weghalen van hagen 'onzin' en 'te zot voor woorden'. Ze had er dan ook 'geen cent voor over'. Ze vertelde spottend het Texels land schap graag te willen houden zoals het nu is, 'we hoeven niet terug te gaan naar 1800'. CDA'er Jan Koolhof 'voelde wel voor een open land schap', maar drong erop aan naar de 'functionaliteit' van de beplanting te kijken. De hagen rond boerderijen zorgen volgens hem voor nuttige be schutting en zijn destijds bovendien met subsidie aangelegd. Ruilverkaveling Op persoonlijke titel sprak Dick Drijver, voorzitter van de agrarische natuurvereniging en oud-raadslid van Texels Belang. Hij hield een diep gaand betoog over het open Texelse landschap, waar in zijn jeugd winter en water 'vrij spel' hadden, en dat 'paste' bij de bewoners en Texel on derscheidde van de rest van Noord- Holland. De ruilverkaveling rond 1960 had voor grote veranderingén ge zorgd en daarna waren bebouwing en beplanting alleen maar verder opgerukt Drijver wilde het 'dicht slibben' een halt toeroepen, 'in ieder geval onder controle brengen'. 'Dat zal soms botsen met individuele be langen, die ondergeschikt moeten worden gemaakt aan algemene be langen.' Hij stelde nadrukkelijk niette pleiten voor het 'op slot doen' van de mogelijkheden voor agrariërs om te bouwen, maar wilde wel duidelijke beperkingen aanleggen. Zo moet bebouwing 'geclusterd' worden en aansluiten bij bestaande bebouwing, terwijl sommige gebieden helemaal moeten worden vrijgesteld van nieuwe bebouwing. Wat de beplan ting betreft, voelde hij er wel voor sommige singels op te ruimen. Hij wees erop dat roofvogels zich thuis voelen in gebieden met bosjes, maar dat die juist een bedreiging vormen voor de 'Texelse' weidevogels. Medewerkers van molenmakers- bedrijf Poland en kraanmachinist Pietje Kager hebben woensdag in eendrachtige samenwerking de windpeluw van De Traanroeier verwij derd. De veertig bij vijftig centimeter dikke en vier meter lange peluw is een essentieel deel van het draai- mechanisme, waarop de lager van de wiekenassen rust. In oktober werd ontdekt dat deze eikenhouten balk flink verrot was. De hoop om de scheuren met hars op te vullen, werd al gauw de bodem in geslagen toen bleek dat de schade veel ernstiger was dan gevreesd. Noodgedwongen werd daarom besloten de construc tie te vervangen. Op 19 oktober, tij dens het 100-jarig jubileum van de molen in Oudeschild, draaiden de wieken voor het laatst, daarna was het wachten op de toezegging van Monumentenzorg dat de €18.000,- kostende restauratie gesubsidieerd zou worden. Die bevestiging kwam pas deze maand, waarna Poland opdracht kreeg aan het werk te gaan. Medewerkers sloopten de peluw er uit, maar omdat deze met zogeheten zwaluwstaartpassingen als in een bouwpakket aan andere balken was bevestigd, moest een veel groter deel van de constructie eveneens worden verwijderd. Deze wordt de komende week in de werkplaats in Broek op Langedijk vernieuwd en in elkaar ge zet. Over twee week keert Poland terug naar Oudeschild en wordt de constructie met behulp van Kagers telekraan weer naar boven getakeld. Molenaar Willem Keijzer van het Maritiem en Juttersmusem hoopt Als gevolg van de opheffing van asielzoekerscentrum Noord buurt is er geen werk meer vooi leerkrachten van de Redmer IJs school, waar de kinderen van asielzoekers onderwijs kreg Voor de mensen die op projt basis werkten, betekent dat slag, maar de anderen wil de meente in dienst houden daarvoor maximaal €97.000,- trekken. Mogelijk kan dit bedrag het COA of het ministerie won geclaimd. Als de gemeente de overtollige krachten niet op deze wijze zou« houden, zouden ze in verband opgebouwde rechten recht hefcjV op een baan op een andere TeJ openbare school en daar de pH innemen van jongere, goed fum nerende krachten. 'Voor de opt<M en verjonging van het netvJ personeel zou dat een ader» zijn', aldus redeneert het college* er tevens op wijst dat het korrJS jaar een aantal leerkrachten leei ontslag krijgt, waardoor de zaakH wordt rechtgetrokken. Bovendie 0 men de tijdelijk overtollige leert ten toch zou ontslaan, zoude i straks waarschijnlijk met metJ c schikbaar zijn wegens het lano d tekort aan onderwijzers. De gemeentelijke adviescomiw sie voor Kunst en Cultuurbefl heeft nu ook een vertegenwoi ger van de geleding culturele nementen. Als zodanig heeft college voor vier jaar Cor van H waarden uit Den Hoorn benoi bekend als exploitant van the. restaurant Klif 12. Hij was als eerste door de adv! commissie op de voordracht gef Tweede was Maaike Deckers, drl teur van de Muziek- en Dansscbl Daarnaast had ook schrijfster lf Verschoor gereageerd op de oprij in de media. Verder heeft het college Mar Jimmink opnieuw benoemd als I tegenwoordiger van de ge/nfei seerde burgerij en Henk Noorlarl als vertegenwoordiger van de b dende kunstenaars. Laatstgenoer zit al veel langer in de commissiel volgens de betreffende verorderl eigenlijk mag De herbenoerf geldt daarom tot januari 2004. zcl rustig naar een goede opvolger worden gezocht. over drie weken de wieken we« werking te kunnen zetten. (Foto 8*1 fM Gezicht vanuit de verkeerstoren op de in aanleg zijnde uitbreiding van het platform. Nadat het Is geëgaliseerd wordt het met graskeien verhard.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6