Tocht van Texel naar Vlieland opnieuw gelopen Onderweg kom je cht niemand tegen Ir Voetpad mag blijven Onvrede over verhoging huur Waalder dorpshuis Hoge scores bij klaverjassers Sport TEXELSE y COURANT Eilandcompetitie volleybal Bowlingteams delen positie Zwemster De Wit verbetert zichzelf Texel-Vlieland Subsidie voor sgionellapreventie uropa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Karateka's naar Wieringerwerf Kosten stegen in 1998 met 116 procent VRIJDAG 21 MAART 2003 twintigste ronde van de compe- van Klaverjasclub Den Burg rd gekenmerkt door veel hoge res. Maar liefst zeven koppels lagden erin de grens van 7000 ten te slechten. Bas Tromp en ns Stark gingen zelfs door de igische grens van 8000 punten in schreven de ronde op hun im. mp en Stark waren dit jaar het 'de koppel dat in één ronde meer 8000 punten bijeen speelde. Dat Je overigens maar net. In het laat- spel haalden ze geweldig uit, met score van bi|na 2300 punten, ardoor ze in totaal 8001 punten gaarden. Het duo boekte twee atsen winst in het algemeen ssement en staat nu derde, k Marja en Martien Bakelaar wa- goed op dreef. Na een rustige ïning speelde het echtpaar een I van meer dan 2300 punten, re hoge score werd daarna rustig :onsolideerd. In totaal behaalden 330 punten, goed voor de tweede ats in deze ronde. In het algemeen isement handhaven zij zich op de ide plaats. Willem Koomen en Bart Weijdt leken ook op weg naar een zeer hoge score, maar moesten in het laatste spel met slechts 1200 punten ondervinden dat het ook flink tegen kan zitten. Desondanks reikten ze tot 7247 punten. In het klassement blij ven ze vierde. Frans Witte en Theo Stoelinga blijven veel marsen spelen. Deze avond kwamen er weer vier bij. De teller is inmiddels opgelopen tot 55, negen meer dan concurrenten John Vlaming en Erik Jan Geus. Ze behaalden 7163 punten en stegen in de rangschikking van de veertiende naar de elfde plaats. De andere kop pels die de grens van 7000 punten slechtten, zijn Fenny en Rob Caspers (7085), Rosa Harbers en Chris Schraag (7063) en Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp (7017). Het gemiddelde was met 6322 punten opnieuw hoog. In totaal werden 51 marsen gespeeld, een seizoensre cord. In het algemeen klassement leiden Van der Veen en Westdorp met grote voorsprong op Fenny en Rob Cas pers. die op hun beurt een flink gat hebben geslagen ten opzichte van Frans Stark en Bas Tromp. Programma 25 maart Veld A 18.30 Autocentrale-TESO Ecotiem 19.15 Ecotiem-OSG Autocentrale 20.00 Maarco B.-Paal 28 NIOZ 20.45 NlOZ-Slock Maarco Bouw 21.30 Cocky's-Balcken Slock 22.15 Sportshop 2-Kobeko Balcken Veld B 18.30 Super-Agrifirm Tatenhove 1 19.15 Tatenhove 1 -CVI Super 20.00 Smash-Smash K. Rival 20.45 Rival-Bruintje Beer Smash 21.30 Jozefschool-Krim Sportsh. 1 22.15 Sportsh. 1-Natuurw. Jozefsch Veld C 18.30 Haarstudio-lepe de Boer Klif 19.15 Klif 12-Durper D. Haarstudio 20.00 Timmer-Eierl. Huis Durper D. 20.45 Piranha-Dros Wiersma 21.30 Wiersma-Otto's Tweew. Dros 22.15 Salon M.-Beverdam 2 Otto's Wedstrijdleiding Willem en let. Door met 4-0 van koploper Klaver 4 te winnen, is het bowlingteam Flair gelukt medekoploper te worden. Ook WBZ klom naar de kop van de rang lijst, door met 3-1 van T-Forts te win nen. Klaver 4 staat nu op een derde plaats, maar omdat de vier kanshebbers aan elkaar gewaagd zijn, kan er nog van alles gebeuren. In de avondleague werden deze week veel games van 200 of meer gegooid. Bij koploper Badweg Spor tief gooide Marcel Bakker een game van 220 en André Barhorst één van 201 en één van 202, Het team pres teerde het zelfs om als team een game van meer dan 600 punten te gooien. Badweg Sportief liet geer, spaan heel van tegenstander Eduardo's en is weer verder uitgelo pen op de concurrentie. Niet alleen door hun winst op de nummer drie, maar ook omdat de nummer twee. TZN, met 3-2 verloor van Visvogels. Sinds 1962 is de tocht tussen beide eilanden twaalf keer gelo pen. Het aantal is door wadlopers opgesplitst in twee keer Texel- Vlieland in twee tijen, acht keer Texel-Vlieland in één tij en twee keer Vlieland-Texel in één tij. Jaap Buwalda en Jan Abrahamse liepen hem voor het eerst in oktober 1962. Halverwege bivakkeerden ze in een rubberboot, totdat het opnieuw laagwater was en ze ver der konden gaan. Een groep van elf lopers deed hetzelfde in juni 1963. Zij overlijden in 'kroak- stoulen' van bamboe en canvas. Boris de Jongh, Pieter Lakeman en Jos Langeberg maakten op 6 oktober 1972 voor het eerst de oversteek in één tij. Zij werden gevolgd door Ypke Bouma, Gerard Mast en Pier Soepboer (1973), Cor van der Arend. Kees Dijkema, Jan Laan, Martin van der Wijk, John Jansen van Galen en Wiecher Hulst (1978), Jaap Oudman en Lammert Kwant (1980) De laatste liep hem ook twee keer solo. In 1985 van Texel naar Vlieland en in 1987 van Vlieland naar Texel. Cor van der Arend, Jan Laan en Cees Baarveld liepen in 1975 van Vlieland naar Texel Nadat Heiko Oterdoom en Dolf Reddingius in juli 1985 naar Vlieland waren gelopen, werd het lange tijd stil op de route. Pas vo rig jaar juli maakten Garm Kieft, Menno de Leeuw, Ypke Bouma en zijn zoon Sietse weer een over steek van Texel naar Vlieland. Daaraan werd toen geen rucht baarheid gegeven. Zondag voeg den Kees Wevers en Eduard Ver hoef zich in het rijtje. Wadlopers vinden het opvallend dat het vooral ouderen zijn die nog echte tochten maken op het wad 'Jon geren zie je dit eigenlijk met meer doen', aldus wadloper Kees Dijkema uit Oost. (bron Lammert Kwant) 1 college heeft subsidies toege- nd aan de MAB-club Texel, het irlandsche Huis, dorpshuis De enkorf en Scouting Texel voor ihnische maatregelen die deze janisaties moeten nemen ter orkoming van legionellabesmet- g van het leidingwater. In alle vallen betreft het 25 procent van totaal te investeren bedrag. De -club krijgt dan €316,-, het rlandsche Huis €83,-, de Bijen- €571,- en Scouting €1.359,-. Het Texels Christelijk Mannenkoor krijgt subsidie voor nieuwe uniforme kleding die dit voorjaar wordt aange schaft. De totale kosten bedragen €32.000,-. De gemeente geeft daar van 25 procent, dus €8.000,-. B en w hebben bij de toekenning overwogen dat het koor uit amateurs bestaat die voor optredens geen gage krijgen. Gebruikelijk is dat 'opdrachtgevers' bijdragen in eventuele reiskosten en dat een bedrag voor de clubkas be schikbaar wordt gesteld. De unifor men worden eigendom van de vere niging. aandacht vragen, zorgt Europa Kinderhulp voor een goede voorbe reiding van het gastgezin en staat dit ook tijdens de verblijfsperiode met alleen. Voor aanmeldingen en meer informa tie: familie Pool, tel 023-5272560; Koos Meester, tel. 0227-601781; Henny Dubbeldam, tel. 0229- 572122; Corrie Dubois, tel: 0224- 213655, of www.europakinderhulp nl. opa Kinderhulp is op zoek naar tgezinnen die in de zomervakan- kansarme kinderen onder willen ngen. Het gaat hierbij om kinde van 6 tot en met 12 jaar, die door omstandigheden vaak nauwe- weten hoe het leven zich in een aal gezin voltrekt. Kinderen uit te gezinnen met krappe behui- kinderen waarbij thuis veel pro- Tan zijn en kinderen die op- eien in kind-onvriendelijke aties. Omdat zulke kinderen veel Simone de Wit was zondag in de vierde en laatste ronde van de lan delijke B-competitie uitstekend op dreef. De voor Zwemvereniging Hoorn uitkomende 17-jarige Texelse zwom op drie van de vier nummers waaraan ze meedeed een persoonlijk record. Ook Wou ter Dogger, Jolanda van Strien en Sverre Eschweiler kwamen in ac tie. Het eerste nummer was voor De Wit de 4 x 100 meter wisselslag estafette voor dames, waarop zij het onderdeel rugcrawl voor haar rekening nam. Met 1.12.07 minuten was ze sneller dan ze ooit was geweest en reikte ze tot de tweede plaats. Daarna zwom ze opnieuw de 100 meter rugcrawl, in dit geval als individueel nummer. Met 1.13.35 was ze een stuk langza mer, maar haar tijd was opnieuw goed voor een tweede plaats. Op de 200 meter vrije slag vestigde ze met 2.18.79 opnieuw een persoonlijk re cord en op de afsluitende 200 meter rugcrawl was ze wederom sneller dan ze ooit was geweest (2 41.34). Op beide nummers werd ze vijfde. De nog maar tien jaar oude Sverre Eschweiler ging op twee onderdelen van start. De 50 meter rugslag le verde hem in 38.00 een persoonlijk record op. Op de 100 meter rugcrawl tikte hij in 1.33.17 aan. Deze presta ties waren goed voor een elfde res pectievelijk een negende plaats. De andere twee Texelaars slaagden er met in zichzelf te verbeteren. De 18-jarige Wouter Dogger eindigde wel drie keer bij de beste drie Op het estafettenummer 4 x 50 meter vrije slag werd hij zelfs tweede. Derde werd hij op de 200 meter rugcrawl (2.27.59) en de 100 meter vrije slag (57.83). De 200 meter wisselslag legde hij ten slotte af in 2.36.82 Hij werd er twaalfde mee. De 14-jarige Jolanda van Strien zwom voor het eerst de 200 meter wisselslag. Ze deed dat uitstekend, want haar tijd (2.56.35) leverde haar een zesde plaats op. Op de 100 me ter rugcrawl zwom ze in 1.31.03 naar een achtste plaats. Haar slotnummer, de 100 meter schoolslag, voltooide ze in 1.32.00, waarmee ze vijfde werd. Zwemvereniging Hoorn, waarvoor alle vier de Texelaars uitkwamen, ein digde in het eindklassement van deze landelijke wedstrijd als twaalfde. In totaal deden dertig verenigingen mee. Terschelling. Wevers ongeveer negen keer en Verhoef, een emiritus-predi- kant, zo'n twintig keer. De twee on dernemen al twaalf gezamenlijk toch ten met elkaar. 'We hebben elkaar destijds ontmoet op het wantij bij Terschelling.' Henk Plaatsman zorgde er met een game van 204 voor dat De Koogel won van Pet's Place en Bart Witte van Het Speelkwartier zorgde met 205 voor winst op 't Praethuys. Uitslagen: Donderdagochtendleague. Juttertjes-de Pms 3-1, T-Forts-WBZ 1-3; Flair-Klaver 4 4-0 Donderdagavondleague: the Last Boys- Schouwstra Transport 0-5; Sommeltjes-Hek- senketel 1-4 Badweg-Sportief Eduardo's 5-0; TZN-Visvogels 2-3; 't Praethuys-Speelkwartier 1-4; de Koogel-Pet's Place 3 2 de Zonnebloem Nico en Robin Waerts, Jasper de Boer, Nick Smit. Eduard Terpstra en Ellen van Andel van budovereniging Shima nam zondag in Wieringerwerf deel aan de Open Shintai Kumite wedstrijden. Dit is een toernooi voor karate-jitsu scholen die zijn aangeslo ten bij de Stichting Karate Nederland. Kumite staat voor het vrije gevecht, waarbij het erom gaat zoveel moge lijk treffers te plaatsen op het lichaam van de tegenstander. Dit gebeurt met arm- en beentechnieken, onder steund met een kiai (schreeuw). Dit dient zo hard en snel mogelijk te ge beuren, zonder de tegenstander te Wat b en w betreft mag het extra voetpad dat Rijkswaterstaat twee jaar geleden aanlegde tussen het parkeer terrein van Paal 9 en het strand op de huidige plek blijven liggen. Het ver zoek van het Overlegorgaan Nationaal Park Duinen van Texel om het pad naar een noordelijker punt te verleg gen, wordt dus niet ingewilligd. Het ongeveer 100 meter lange en twee meter brede pad werd aange legd omdat er kennelijk behoefte aan was Vooral bezoekers van het naaktstrand klommen hier over het prikkeldraad en liepen dwars door de duinen. Ze bespaarden zich hierdoor ruim 230 meter lopen vanaf de offi ciële toegang bij het strandpaviljoen. Dat gaf terreinschade, temeer omdat met iedereen dezelfde route volgde. Door het maken van het pad. ter weerszijden afgebakend met glad ij- zerdraad, was dat probleem opge lost. Het pad wordt goed beloopbaar gehouden door er af en toe hooi op aan te brengen, waarmee tevens verstuiving wordt tegengegaan. Rijkswaterstaat had voor het pad geen aanlegvergunning gevraagd, maar deed dat in juni vohg jaar als nog. B en w gingen akkoord, omdat het past in het bestemmingsplan. Maar omdat het binnen de grenzen van het Nationaal Park valt, had ook het Beheersorgaan er wat over te zeggen Van die kant kwam de aan merking dat het pad te dicht bij een broedkolonie van meeuwen ligt. Het zou daarom een noordelijker tracé moeten volgen. Rijkswaterstaat vond dat best, maar de gemeente zag dat het pad in dat geval zou uitkomen tussen de strandhuisjes. Die zouden dan een flink eind moeten wijken, omdat strandhuisjes vlak bij het pad ongewenst worden gevonden. Maar dat was weer strijdig met het ge meentelijke streven om de bebou wing op het strand zoveel mogelijk geclusterd (geconcentreerd) te hou den. Het college constateerde bo vendien dat het pad blijkbaar met ver storend is voor de meeuwen, want die blijven op hun oude plek broeden. (Foto Harry d* Graaf) De dorpscommissie van De Waal is in de financiële problemen geko men doordat de stichting over een periode van vier jaar €13.652,73 30.036,-) extra moet neertellen voor het gebruik van dorpshuis De Wielewaal. Over 1998 moest bij voorbeeld meer dan het dubbele worden betaald dan het jaar er voor. Reden voor penningmeester Pieter Jan Kooger de noodklok te luiden. 'Dit voelt niet goed', beklaagde Kooger zich woensdagavond ten overstaan van de commissie Welzijn over de situatie. Toenemend onder houd. verscherpte regelgeving en andere zaken waren de reden dat de dorpscommissie De Wielewaal in 1993 in goed overleg had overgedra gen aan de gemeente. Afgesproken werd dat de dorpscommissie een onkostenvergoeding van €2.669,59 aan de gemeente zou betalen en dat de gemeente het dorp financieel zou ondersteunen, een opzet waarover beide partijen tevreden waren. Totdat de dorpscommissie in 1999 (ach teraf) werd geconfronteerd met een verhoging van de gebruikersvergoe ding over 1998 van 116 procent tot €5.787,06,-. 'Een onplezienge verras sing', aldus Kooger Ook over 1999, 2000 en 2001 moest flink extra wor den betaald. Pas na lang aandringen ging de gemeente ermee akkoord om de huur voor 2002 te verlagen naar €3.810,-, maar de huurverhoging voor de vier jaren ervoor werd niet kwijtgescholden. Ondanks herhaaldelijk aandringen door de dorpscommissie, is de ge meente volgens Kooger nog steeds met met een bevredigende verklaring voor de verhoging gekomen. 'Wet houder. hoe zit dat nu precies?', richtte Henny Festen (GroenLinks) zich tot portefeuillehouder Annie Hin (Welzijn), Die kaatste de bal meteen terug. 'Dat hebben jullie als raad zelf besloten. Ik begrijp dat jullie nog niet zo lang in de gemeenteraad zitten, maar deze cijfers zijn al lang geleden aan jullie bekendgemaakt.' Hm ver telde dat de huur die voor 2002 en de navolgende jaren is afgesproken een verrekening is met de jaren ervoor en dat de gemeente spaart voor de toe komst. 'Dat het allemaal wat langer heeft geduurd, komt doordat het om een complexe materie gaat. zoals brandveiligheid en noodzakelijk on derhoud. En er moest hoor en weder hoor moest worden gepleegd.' Een uitleg waarmee de raad geen genoe gen nam. Festen; 'Van die verhoging kan ik me niets herinneren.' Ze kreeg bijval van andere raadsleden. Omdat de problematiek volgens de wethou der dusdanig technisch is. lukte het haar ook woensdagavond met een sluitende verklaring te geven. Afge sproken werd dat de financiële expert(s) van de gemeente met de dorpscommissie van De Waal om de tafel gaan. om te proberen uit de pro blemen te komen. blesseren. Het is een spel van krachtsexplosie, lenigheid en vooral techniek. De leeftijd van de 64 deel nemers varieerde van 8 tot 48 jaar. De nog onervaren karateka's van Shima (sommigen hadden nog pas twee toernooien meegemaakt) kregen het zwaar te verduren. Vooral in de herenpoule, waarin karateka's met veel ervaring zaten. Shima moest in deze poule genoegen nemen met de vierde plaats van Eduard Terpstra, die respect afdwong met zijn laatste par tij. Hierbij liep hij een verwonding aan het oog op. maar wilde toch door vechten. Robin Waerts behaalde na een titanenstrijd een welverdiende tweede plaats De eerste plaats in de moeilijk herenpoule ging naar Jeroen Hendriks van 'Musashi'. alle vroegte zetten ze zondag- htend de eerste stappen op de horren. Acht uur en een kwartier er, zetten ze voet op de Kroons Iders. Met succes liepen wad iers Kees Wevers (53) uit Utrecht Eduard Verhoef (60) uit Hol- idse Rading afgelopen weekend 29 kilometer lange wadloop- ;ht van Texel naar Vlieland. Het is de twaalfde keer sinds 1962 t de 'Elfstedentocht' onder de idlooptochten werd voltooid. jdag voelden beide wadlopers al het erin zat. De weersvooruit- ihten waren goed, de wind stond telijk. het weer was stabiel én er j een toenemend hogedruk- bied. Met name dat laatste en de mbinatie met de oostenwind -gde ervoor dat de waterstand la- was dan gemiddeld. 'Bij laag- iter maakte het met veel verschil, lar het hoogwater was dertig cen- leter lager dan gemiddeld', vertelt ivers. Er stond een luchtdruk van 44hPa. 'Dat was een record.' ivers en Verhoef, beiden ervaren idlopers, vertrokken 's ochtends m 7.13 uur vanaf de Schorren. Het ras op dat moment net hoogwater ftveest. Gehuld in surfpakken en kchoeid op hoge basketbalachtige choenen zetten ze vanaf de dijk via I Vlakte van Kerken koers naar het josten. Bij zich hadden ze onder neer twee tijdschema's. Een snel thema (aankomst na acht uur en vijf Inuten) en een maximaal schema jankomst binnen uiterlijk negen uur m tien minuten. De laatste vormde folgens Wevers vooral in het eerste ieel van de toch de maat der dingen. Daar moet je binnen blijven.' De eer- itetwee kilometer liepen de Wevers lil Verhoef droog, nabij het Vaarwa- ler naar De Cocksdorp liepen ze tot angeveer hun knieën in het water. Uitlopers Van Texel naar Vlieland is het hemels breed ongeveer drie kilometer. Lo pend is de afstand tien keer zo lang, omdat wadlopers een eind de Wad izee in moeten steken om via de irdgronden de uitlopers van het Irlandsche Gat te omzeilen. Hoe- beide mannen op het eerste ge- Ite veel moesten waden door Iter dat gemiddeld veertig tot zes- Wadlopers Kees Wevers en Eduard Verhoef op een archieffoto. Afgelopen zondag liepen zij van Texel naar Vlieland. tig meter hoog stond, verliep het vol gens Wevers voorspoedig. 'De gure oostenwind die er zaterdag nog stond, was er nauwelijks meer. Daar door hadden we geen last van veel opspattend water en het werkte ook met vertragend. Als het wel waait, heb je de oostenwind tijdens het eer ste deel pal in je gezicht.' De water temperatuur was vijf graden, maar daar hadden de lopers weinig last van. Het leverde alleen wat koude voeten op. Op het diepste punt, in de Breesem, gingen ze tachtig centime ter diep het water in. 'Door dat lang durige waden wordt er wel een aan slag op de spieren van je bovenbenen gepleegd.' Ruim binnen het maximale schema werd het 'point of no return' tussen het Harlingergat en de Driesprong bereikt. De sfeer op het wad was volgens Wevers zeer speciaal, omdat het nevelig was en de zon scheen. 'Bij de Driesprong hebben we een korte pauze gehouden en terugkij kend in zuidelijke richting leek het of het water en de lucht naadloos in el kaar overliepen.' Het zicht was be perkt tot ongeveer vijf kilometer. Plat form Zuidwal, dat een paar kilometer voorbij de Driesprong ligt, zagen ze pas toen ze bij het punt zelf waren. De contouren van Vlieland kwamen pas in zicht toen ze het op zes kilo meter waren genaderd. Wel zagen ze onderweg veel vogels. 'We kwamen veel eidereenden tegen, strandlopers en scholeksters. Met de eidereenden was het heel bijzonder dat ze eerst aan kwamen vliegen, boven ons een rondje maakten en daarna weer ver der vlogen En verder kom je onder weg echt niemand tegen.' GPS Met behulp van GPS bepaalden Ver hoeven en Wevers via de satelliet hun positie op het wad. Het viel Wevers op dat veel prikken (berkenboompjes) die vroeger als markeringspunten op het wad stonden, waren verdwenen. 'Vroeger zag je ze bij het Vaarwater naar De Cocksdorp, het Foksdiep, de Breesem. het Harlingergat en de Drie sprong, maar ze worden al een paar jaar met meer onderhouden. Bij de Driesprong stonden er nog maar een paar. Dat is wel jammer, want als wadloper had je er houvast aan Op de vraag of de tocht onder dezelfde omstandigheden ook op kompas gelopen had kunnen worden, moet Wevers even nadenken 'Ik denk dat het wel mogelijk was geweest, maar ik had me dan waarschijnlijk wat min der zeker gevoeld dan nu met GPS.' De mannen passeerden ook op tijd Ketel 4, één van de uitlopers van het Ketelgat onder Vlieland. 'Het is een ijkpunt van de tocht dat je Ketel 4 uiterlijk één uur na laagwater bent gepasseerd.' Om 15.28 uur landden de twee op de zuidoostpunt van de Kroons Polders op Vlieland 'Moe, maar zeer voldaan. En we waren behoorlijk nat. Niet aan de buitenkant, maar aan de binnen kant van de pakken.' Nadat ze zich hadden omgekleed, gingen ze verder naar het Posthuys, vanwaar ze met een taxi meteen naar de boot werden gebracht. 'Toen we waren aangeko men, hebben we een taxi gebeld, zodat we de boot van 16.45 naar Harlingen nog konden halen. We waren precies op tijd. En vanuit Harlingen zijn we met de bus naar Den Oever en Den Helder gegaan, waar we de boot van half negen te rug naar Texel hebben genomen.' Wevers en Verhoef waren al geruime tijd bezig met het voorbereiden van de tocht. Het was voor beiden de eerste keer dat ze van Texel naar Vlieland liepen. Wevers, oud-oprich ter en erelid van de Wadden vereniging. liep op 22 en 23 april 1978 al een keer in twee tijen van Texel naar Richel (ook ongeveer dertig ki lometer). Beiden maakten ook gere geld tochten van het vasteland naar De dertig kilometer lange route die Verhoef en Wevers aflegden.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7