Rookverbod op exel uitgebreid Verkeer eiland twee minuten stilgelegd Cjroen ^wartsjexeh 'm het harL, Jozefschool steggelt met gemeente over kosten leslokalen OSG moet achterstallige huur sporthal betalen mm Stichting Passantenhaven neemt jachthavens over 1 ;i;i 4;)IH Brouwer Celstraf voor ontucht met stiefkleinzoon Thijsse-monument Riolering De Koog Voorwerp treft ruit woonkamer On<ier de pomp De Kroonprins Nieuwe Toekomst m Fotoboek Eierlandsche Huis schakelt rechter in TEXELSE^COURANT i JGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11766 VRIJDAG 28 MAART 2003 erschijnt dinsdag en vrijdag nieuwe tabakswet heeft ver- kkende consequenties voor de iruikers van door de gemeente leerde gebouwen, zoals sport- Ons Genoegen, dorpshuis De lewaal, expositiegebouw Tusse Banke, het Kotex-gebouw, de ndweerkazerne, de openbare olen en sociale werkplaats De der. Daar geldt voortaan een kverbod. De naleving ervan ■dt streng gecontroleerd door Keuringsdienst van Waren, die 0,- tot €2.400,- boete kan op- jen. Die boete moet de ge- mte als eigenaar/beheerder alen, maar het college wil dat van de gebruikers terug gen, eventueel in de vorm van Hindering van de subsidie. rookverbod gold reeds voor het Ihuis en het gebouw van neentewerken. Genoemde an- igebouwen komen er nu bij. In de iste van die gebouwen wordt is regelmatig door vrij veel men- gerookt. Dat kan alleen zo blijven parte rookruimten worden ge- iwd. Geen vergoeding et college heeft alvast uitgesproken iet te willen bijdragen in de kosten an zulke voor rokers bestemde jimten Ook kunnen de gebruikers an de gebouwen niet rekenen op «ipenserende subsidie als door iet rookverbod mensen (klanten) rouden wegblijven. Standpunt is dat het|oorzake!i|k verband tussen een rookverbod en inkomstenderving met astslaat. Dat kan hard aankomen, oafs in sporthal Ons Genoegen waar nokverbod niet alleen geldt voor oortzaal maar ook voor de kan- it moment vallen de kantines van «sportaccommodaties (zoals De O-jarige Texelaar die werd ver van ontucht met zijn kleinzoon is woensdag door chtbank in Alkmaar veroor- I tot een celstraf van vijf iden, waarvan drie maanden waardelijk. Er geldt bovendien iroeftijd van twee jaar. voormalige inwoner van De ;sdorp heeft zich in de periode n oktober 2000 en oktober 2001 dig gemaakt aan ontucht met einzoon van zijn vrouw. Officier istitie M. ledema had een werk- van 180 uur en een voorwaarde- gevangenisstraf van negen den geëist. De rechtbank achtte vel niet bewezen dat de ihtige handelingen onder dwang in plaatsgevonden. :aat H. Teunisse had de recht- gevraagd het openbaar mmis- niet-ontvankelijk te verklaren, it een van de politiemannen die I verhoor betrokken waren zelf verleden slachtoffer was van iele handelingen van de veroor- e. De rechtbank stelde dat de man er inderdaad beter aan ledaan iedere schijn van voor- omenheid te voorkomen. Maar izien hij geen sturende rol had en invloed had uitgeoefend op swi|s, ging het de rechtbank te n het openbaar ministerie met- nkelijk te verklaren. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Kletskeet van Texel '94) nog buiten het verbod. Hetzelfde geldt voor een rookverbod in niet door de overheid gesubsidieerde sportinstellingen De Tweede Kamer beraadt zich hierover nog. De gemeente zal de gebruikers van de genoemde gebouwen officieel op de hoogte stellen van de nieuwe voorschriften, waarna ze kunnen re kenen op controle. Overheidsinstellingen die het rook verbod niet handhaven, kunnen de eerste keer een boete van €300,- krij gen. Bij herhaling binnen eén jaar geldt het dubbele. Bij een tweede herhaling binnen drie jaar moet men €1.200,- betalen en bij de derde keer binnen vijf jaar €2.400,- Werkplek Inmiddels is het ook verboden rook waren te verkopen in door de over heid gesubsidieerde instellingen. Ver der hebben ingaand volgend jaar alle werknemers recht op een rookvrije werkplek, maar dat heeft voor de gemeente geen gevolgen omdat in het raadhuis roken op werkplekken met is toegestaan en er een aparte rookgelegenheid is. De minister heeft uitgesproken dat recepties en andere feestelijke bij eenkomsten die door of namens een werkgever in een bedrijfsrestaurant, kantine of ander onderdeel van het bedrijfsgebouw worden gehouden, straks ook onder de nieuwe bepaling van de tabakswet vallen. Dat bete kent dat er wel gerookt mag worden, maar dat tegelijk zodanige maatrege len moeten worden genomen dat werknemers en andere gasten geen hinder ondervinden. Het college: 'Dat is praktisch onmogelijk te realiseren. In onze situatie zal het betekenen dat de degenen die tijdens de receptie willen roken daarvoor naar een aparte ruimte moeten' Leerlingen van de OSG hebben gisterochtend twee minuten lang het verkeer op het eiland stilgelegd. Met afzetlint werden bij alle kruispunten voertuigen stilgehouden. Het was het begin van de actie die gisteren voor de stichting Warchild werd gehou den. Nadat ze het verkeer hadden stilgelegd, werkten de leerlingen een paar uur op uiteenlopende plaatsen De verdiensten waren bestemd voor Warchild. Bij elkaar haalden de leer lingen €14.400,- op. Meer over de actie elders in deze krant. (Foto Jeroen ran Hartum) Het door Jan Wolkers ontworpen Thijsse-monument zal volgende maand in de opgeknapte vijver bij de Elemert worden geplaatst. Het kunst werk dat in opdracht van de Stichting Thijssejaar Texel is gemaakt, wordt op 1 mei onthuld en tegelijk overge dragen aan de gemeente Texel Het college heeft de raad voorgesteld het monument als schenking te aanvaar den. Het college heeft de aanleg van nieuwe riolering in de Kamerstraat en de Brink in De Koog gegund aan aannemingsbedrijf De Vries van de Wiel. Het werk kost €135.000,-. De Jozefschool en de gemeente zijn in een conflict verwikkeld over wie moet opdraaien voor de voorbereidingskosten van twee leslokalen. Ze zouden worden ge bouwd op basis van een prognose van het aantal leerlingen uit 2000, maar toen vorig jaar bleek dat het werkelijke aantal lager uitviel, werd de bouw afgeblazen. Geen van beide partijen wil alle kosten beta len. Woensdag werd de kwestie voorgelegd aan de commissie Be zwaar- en Beroepsschriften. De Jozefschool beschikt nu over twaalf lokalen, maar de prognose dat het leerlingenaantal de 300 ruim zou overschrijden, noodzaakte tot uitbrei ding met twee extra lokalen. Er werd een bouwcommissie geformeerd, die onder voorzitterschap van de ge meente stond. Om kosten te sparen wilde het schoolbestuur het werk zoveel mogelijk in eigen beheer uit voeren, maar de gemeente stond erop dat er een open aanbesteding zou plaatsvinden, zodat tenminste drie aannemers op het werk konden inschrijven. Hierdoor moest er een architect worden ingehuurd en duurde de uitvoering veel langer dan de schoolleiding lief was. Met als re sultaat dat toen de lokalen uiteinde lijk zouden worden gebouwd het leerlingenaantal was gedaald naar 296, beneden de vereiste norm. Maar op dat moment had de school al zo'n €15.000,- aan kosten gemaakt. Nor maal gesproken zouden die voor re kening van de gemeente zijn geko men, maar nu er met werd gebouwd, mocht het college zelf beslissen wie er voor de kosten moest opdraaien. Volgens b en w had het schoolbe stuur al in een vroeg stadium kunnen weten dat het leerlingenaantal zou dalen en had men dus de voorbereidingskosten met hoeven maken. Een onterecht verwijt, vindt de school. Die voerde aan dat het de gemeente was die op de aan besteding had aangedrongen, waar- aantal uren gebruik kon maken van de sporthal. Hiervoor zou huur in re kening worden gebracht voor zover het aantal lesuren meer bedroeg dan 80 per week (wat de volledige bezet ting was van het nieuwe gymlokaal en de burgemeester De Koning-hal). Als gevolg van de latere decentrali satie van de huisvesting kwamen echter veel minder middelen van het rijk beschikbaar, wat voor de ge- 'n eiland tot stilstand brengen liet zo'n probleem. i ar nu die Texelaars weer gang te krijgen. Een onbekend voorwerp heeft dinsdagavond forse schade ver oorzaakt aan een raam van een woning aan de Marelstraat in Den Burg. Het raam van de woonkamer werd getroffen. Bewoner Hans de Porto vermoedt dat met een luchtbuks is geschoten. Wie het gedaan heeft, is niet bekend. Volgens de politie, die de zaak in on derzoek heeft, staat dat nog met vast en zou de schade ook met een kata pult en een steentje kunnen zijn ver oorzaakt. Een kogeltje werd met ge vonden. Wel vertoont de ruit een klein rond gaatje aan de buitenkant van het dubbelglas. De Porto is er vooral verbolgen over dat iemand tussen de woonhuizen, aan het schieten moet zijn geweest. 'Voor hetzelfde geld had hier iemand gelopen', zegt hij, terwijl hij het gaatje laat zien. Dat bevindt zich op onge veer manshoogte. Het voorwerp werd rond zeven uur 's avonds tegen het raam geschoten. 'Het gaf binnen een enorm lawaai. Ik schrok me rot.' De politie kwam na het voorval met een poolshoogte nemen. 'Ik ben blij dat ze dit serieus nemen.' De Porto sluit uit dat iemand hem een hak heeft willen zetten. 'Dit moet kwajongens- werk zijn geweest. Maar het is niet normaal meer. Dit kan met.' Het raam van de woning in Den Burg die dinsdagavond werd getroffen. De Openbare Scholen Gemeen schap staat bij de gemeente voor €37.365,- in het krijt. Het is de ver goeding die de school moet beta len voor het gebruik als gymna stiekzaal van sporthal Ons Genoegen over de afgelopen ze ven jaar. De OSG zegt geen mid delen (meer) te hebben om de oude jaren te vergoeden en heeft voor gesteld met ingang van het school jaar 2001 -2002 te betalen, maar het college is daar niet mee akkoord gegaan en wil dat de school volle dig over de brug komt. De te betalen vergoeding (die jaarlijks wordt aangepast aan de inflatie) heeft betrekking op de exploitatiekosten van de sporthal en is gerelateerd aan de voormalige Rijksvergoeding. Krachtens de oude afspraak hoeven alleen de lesuren te worden vergoed die uitgaan boven de tachtig per week. Tot en met 1996 heeft de OSG steeds vergoeding betaald voor het gebruik van Ons Genoegen en de sportvel den. Deze vergoeding was opge bouwd uit een deel voor de stichtingskosten en een deel voor de exploitatiekosten. Voor beide com ponenten stelde het ministerie van Onderwijs elk |aar de hoogte van de vergoeding per lesuur vast De ver goeding werd aan de OSG uitbe taald, die van de gemeente de reke ning kreeg voor het gebruik van de sportvelden en de hal. De OSG kon met die uitkering de rekening betalen. Oude afspraak De betalingen waren gebaseerd op afspraken die werden gemaakt bij de bouw van de huidige OSG en sport hal Ons Genoegen. De Rijks gebouwendienst en de toenmalige Stichting Cultureel Werk kwamen destijds overeen dat bij de nieuw bouw van de school geen twee, maar slechts één gymlokaal gerealiseerd zou worden, maar dat de school voor een derde van het totaal beschikbare door zoveel kosten moesten worden gemaakt. Fijntjes werd opgemerkt dat b en w deze eis niet stelden bij een verbouwing van de Bruinvis in Oudeschild, waardoor er dus met twee maten zou zijn gemeten. Een ambtenaar die namens het col lege met de kwestie was belast, kreeg het verwijt dat de gemeente te traag had gehandeld. Maar deze medewerker voerde aan dat het eerst om een tijdelijk gebouw ging, dat veel sneller kan worden afgehandeld. Maar toen het later om een perma nent gebouw bleek te gaan, vergde dat veel meer tijd. Toch vond de school dat de gemeente desondanks onnodig veel tijd verloren had laten gaan en dat als sneller was gehan deld het gebouw er inmiddels al had gestaan. Dezelfde medewerker had beloofd het college te vragen of de gemeente de gemaakte kosten zou vergoeden. 'Maar ik heb niet toege zegd dat ze het geld daadwerkelijk zouden krijgen.' Wel besloot het col lege uit het oogpunt van 'redelijkheid en billijkheid' de helft van de kosten te betalen Maar dat is volgens de Jozefschool een sigaar uit eigen doos. Het is bijna evenveel als het bedrag dat de school aan bouwleges aan de gemeente heeft betaald. De commissie bracht achter gesloten deuren advies uit over deze kwestie Lees verder pagina 5 De Stichting Passantenhaven Texel (SPT) heeft overeenstemming be reikt met de Dienst der Domeinen over de aankoop van de jachtha vens en bijgelegen terrein. De mo gelijkheid deed zich voor nadat de gemeente onlangs had afgezien van de overname van de haven van het Rijk. Dankzij de aankoop, waarmee circa €450.000,- is ge moeid, veroveren de pleziervaar- ders in één klap een onafhankelijke positie. De overname van de jachthavens is volgens SPT-voorzitter Jook Nauta het resultaat van een korte periode van intensief onderhandelen met Domeinen. De aankoop omvat de havens, alsmede het open terrein aan de noordkant en de zuidkant van de passantenhaven, waar de water speelplaats is gepland. Tezamen gaat het om een oppervlakte van circa 15.000 vierkante meter, waarvan Domeinen volgens Nauta voor 'een zeer redelijke prijs' afstand doet, con form de taxatie van een deskun digencommissie. De overname is niet alleen een verrassende ontwikkeling in Oudeschild, maar betekent ook een aanmerkelijke verlichting van de financiële lasten voor de stichting, die Losse nummers 0,90 Het zal nog even wennen zijn. Eetcafé De Kroonprins, de nieuwe naam van Het Cafeetje in Oosterend, dat van avond wordt geopend. 'Het schijnt dat ik op mijn zestiende al eens ge zegd heb, dat ik ooit eigenaar van dit café wilde worden. Ik heb er dus wel even over gedaan, maar nu ben ik er,' lacht de nieuwe gastheer Arjan Trap (35). Pagina 3 Discotheek De Nieuwe Toekomst wordt deze week bouwkundig opge leverd, waarna de interieurbouwer aan de slag kan en de disco in ieder geval voor aanvang van het hoogsei zoen de deuren kan openen. Pagina 5 Liefhebbers van mooie en verras sende Texelplaatjes kunnen hun hart ophalen met een fotoboek dat Ruth de Ruwe heeft gemaakt.vrijdag bij Nauta Boek in Den Burg presen teerde. Het omvat zo'n 150 kleuren beelden van het eiland Pagina 8 De Vereniging Gemeenschap Eierland (VGE) is bij de Alkmaarse rechtbank in beroep gegaan tegen de weigering van het college om voor de verbouwing van het Eierlandsche Huis een extra bij drage te geven. De zaak dient op 22 april, waarbij ambtenaar Frank Bastiaanse namens het college zal optreden. Geschilpunt is dat de VGE recht meent te hebben op een extra ge meentelijke bijdrage boven het reeds toegekende bouwkrediet, omdat de gemeente verantwoordelijk is voor het uitlopen van de bouw van school Durperhonk. De VGE kreeg daardoor te maken met stijging van bouw kosten en verhoging van het BTW- tarief. (Advertentie) (Advertentie) tot voor kort nog discussie voerde over de erfpacht en de huur van de havens. Om verdere ontwikkelingen op de haven niet te verstoren, waren de onderhandelingen naar de toe komst verschoven. Dat Domeinen zich zo welwillig te genover de SPT heeft opgesteld, komt volgens Nauta omdat de dienst 'behoorlijk baalde' van het feit dat havenwerken zijn uitgevoerd zonder dat daar overleg over is geweest met Domeinen, die als vertegenwoordiger van de Staat (de eigenaar) optreedt. Hierdoor zijn er allerlei wijzigingen van gebruik tot stand gekomen op gronden van de Staat, zonder dat daar ook maar enige afspraak of con tract aan ten grondslag lag. Ook het afspringen van de overname van de haven door de gemeente heeft de verstandhouding tussen het Texelse college van b en w en de Domeinen geen goed gedaan. Nauta: 'Wij heb ben daar op passende wijze gebruik van gemaakt en zijn er in geslaagd op korte termijn tot overeenstemming te komen.' De handtekeningen onder de overeenkomst worden dinsdag morgen gezet in horecapaviljoen De Compagnie (voorheen De Verre- kieker). Cfm* ZmarL jnrl, ia bd bj n_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: hemeh f. S'ND S 19&3 1 1 1 ^^udio ^^^ideo ^'"Jelecom^ Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1