Kinderen planten Regenboombos 'Sfeer imaginaire bos wordt werkelijkheid' in Krimbos Communicatiebureau van veel markten thuis Nieuwe draineermachine Fulps Duinker .TEXELSE 7 COURANT' bedrijvigheid Dressuur Gezondheidswijzer over mantelzorg College gedoogt jdelijk zanddepot bij 't Horntje Zaalvoetbal voor basisscholen 3 edrij vig heid Nieuw lunchcafé in Kantoorstraat Zuiderlicht uit Dronten hebben ge schreven. Het is het winnende ver haal van een wedstrijd waaraan 25 scholen in het land hadden meege daan. Van Zandvoort: 'Die waren be kend bij ons, omdat we de afgelopen jaren contact met ze hebben gehad vanwege zieke kinderen.' Erik van der Spek van Staatsbosbeheer legt de kinderen uit hoe ze de boompjes moeten planten. Scheppen In het bos liggen de 350 exemplaren al klaar op het geprepareerde per ceel. Medewerkers van Staatsbos beheer leggen scheppen klaar voor de kinderen. Rondom zijn in de bo men diverse prisma's gehangen, die het zonlicht weerkaatsen als een re genboog. Vrijwilligers van de stichting gebruiken het kristal als symbool als zij ernstig zieke kinderen bezoeken. Dat doen ze in (voornamelijk acade mische) ziekenhuizen De stichting kent 75 vrijwilligers die bezoeken af leggen en 35 vrijwilligers die ander werk verzetten. Een gezin uit Kwinsheuvel (nabij Wat eringen) mag als eerste een eik plan ten ter nagedachtenis van hun zoon die vorig jaar overleed. Daarna is de beurt aan de andere kinderen. Onder begeleiding van de boswachters worden de bomen en struiken op hun plaats gezet. 'We proberen mee te helpen voor zieke kinderen die bij voorbeeld leukemie hebben', vertelt Joost Brouwer van Durperhonk. Meester Jan Driehuis had ze er van tevoren over verteld. 'Het begon al lemaal een met een klem meisje dat graag een droomwereld wilde heb ben, waarin alle kleuren van de re genboog zouden zitten', zegt broer Wouter Brouwer. 'Daardoor zou zij haar pijn vergeten. Dat is wel mooi', vult Joost aan. Na afloop krijgen de kinderen van Durperhonk allemaal een kristal en een zakje eikeltjes mee om in de grond te planten. De kinderen van de andere scholen krijgen nog een rond leiding in de vuurtoren. Bordjes of aanwijzingen komen verder niet bij het Regenboogbos te staan. Van Zandvoort: 'We weten dat het er is en de ouders weten dat het er is en dat is voldoende.' VRIJDAG 28 MAART 2003 op de centimeter worden bepaald. De nieuwe machine beschikt over een zogeheten sink-control die er voor zorgt dat oneffenheden in de bodem geen negatieve invloed heb ben op de laserstraal. Met behulp van de rupsbanden worden de openge trokken stroken gras weer terug in de grond gereden. Volgens Eggens en Keijzer kan met de nieuwe machine ongeveer 1300 tot 1500 meter per uur aan drainagebuizen worden ge legd met de nieuwe machine. 'Maar dan moet wel alles meezitten. En als we met schelpen werken, is het on geveer 800 tot 900 meter per uur.' Duinker is de enige met een draineermachine op het eiland. In 1986 schafte hij de eerste aan, zodat boeren op Texel niet meer afhanke lijk hoefden te zijn van draineermachines van de overkant. Het bedrijf wil hem in principe alleen op het eiland gebruiken. 'Het is niet de bedoeling Noord-Holland ermee te veroveren. En dan zou je ook het risico lopen dat anderen hier het zelfde werk gaan doen.' Bij de aan schaf heeft de firma nagedacht over de vraag of het hele eiland ondertus sen niet van voren naar achteren is gedraineerd. Lia Duinker: 'Wij denken van met. Anders hadden we deze aanschaf ook niet gedaan.' Een drai nage moet gemiddeld na vijftien tot twintig jaar worden vervangen. Met de aanschaf is een investering van enkele tonnen gemoeid. De oude draineermachine wordt verkocht aan een bedrijf in het Belgische Kortrijk. Volgens Eggens is het prettig dat in de nieuwe machine de bediening gro tendeels op de stoel zit en met meer op een dashboard. 'Je moet tijdens het werk twee kanten uit kijken. Nu kun je je handen gewoon op één plek houden, waardoor je de machine ook beter kunt besturen. Deze is echt anno 2003.' de mixpoule veel werk hadden de leerlingen de basisregels van het zaalvoetbal uit te leggen. Naarmate het toernooi vorderde, werd echter steeds beter gespeeld. De opzet van het toernooi was om kinderen met zaalvoetbal in aanraking te laten ko men, een opzet die zeker geslaagd mag worden genoemd. De organisa tie wil dan ook in samenspraak met de basischolen proberen dit toernooi tot een jaarlijks evenement te maken. In de mixpoule eindigde De Akker op een eerste plaats, tweede werd de Thijsseschool. Derde werd de Vrije School, terwijl De Fontein, met een team waarin geen enkele speler die in competitieverband aan zaalvoetbal doet, als vierde eindigde. In de jongenspoule ging de eerste plaats verrassend naar het team van de Lubertischool. Tweede werd de Jozefschool, derde en vierde de Jacob Daalderschool en de Kompas- school. En/Of. De naam van Texels jongste ontwerp- en vormgevingsbureau staat voor ontwerpen en/of com municatie, de diensten die de dins dag startende ondernemers Rogier Krüger en Heidi Amende uit Den Burg aanbieden. Hij is de ont werper van brochures, adverten ties, websites of andere promotie uitingen, zij schrijft teksten, maakt foto's en heeft verstand van andere vormen van communicatie. Aan ervaring en kennis ontbreekt het Kruger en Amende met. Hij volgde een opleiding aan het Grafisch Ly ceum in Amsterdam, waarna hij een jaar of zes in een drukkerij heeft ge werkt. 'De ervaring die ik daar heb opgepikt over het maken van druk werk komt me nu goed van pas. Ik weet bijvoorbeeld aan welke techni sche eiseh een ontwerp moet vol doen. Maar ik had toen ai het idee dat ik me meer met ontwerpen wilde be zighouden. Daarin specialiseerde hij zich in de vier jaar dat hij bij een re clamebureau werkte. Partner Heidi volgde een opleiding aan de School voor Journalistiek in Utrecht, waarna ze een poos bij een communicatiebureau werkte. Mo menteel werkt ze communicatie medewerker in Alkmaar en besteedt ze een deel van haar tijd aan het ei gen bedrijf. 'Aan de ene kant een vaste basis, aan de andere kant iets nieuws.' Op een eiland waar al meerdere ont werp- en vormgevingsbureau's actief zijn, verwacht het tweetal zich te kun nen onderscheiden en daardoor een marktpositie te verwerven. 'In de praktijk is het vaak zo dat klanten met teksten en foto's bij een reclamebu reau komen en de opdracht geven om daar wat moois van te maken. Wij bieden een totaalpakket. We ontwer pen, maar schrijven ook teksten, maken foto's en denken nadrukkelijk mee met ondernemers. Dat betekent ook kijken naar wat een bedrijf te bie den heeft en dat naar buiten uitstra len. Het hoeft niet, maar het kan wel. Vandaar En/Of.' Ondernemers die dat willen bieden ze ook de helpende hand op het internet. 'Je ziet vaak dat teksten die in folders worden ge bruikt, ook op het internet worden gezet. Maar dat werkt vaak niet. Inter net is een heel snel medium, wer vende teksten moeten bondig zijn. Mensen zoeken heel doelgericht en willen snel resultaat. We bieden on dernemers ook de mogelijkheid om zelf dingen op het internet te zetten. Zoals een logiesverstrekker die een voordelig arrangement wil aanbie den. Een ondernemer die 's middags iets bedenkt, kan dit 's avonds al op zijn website hebben staan.' Een bedrijf dat websites bouwt mag zelf natuurlijk niet ontbreken op het internet, www.en-of.com is het adres van En/Of. Als werkruimte hebben ze voorlopig de zolderverdieping in hun woning in gebruik genomen. 'Een geschikt kan toor heb je hier met zomaar gevon den, bovendien is het als startende ondernemers wel lekker als je finan cieel nog niet al teveel risico hoeft te nemen.' Hansje van der Kooi behaalde zon dag bij de dressuurwedstrijden in manege Akenburg met haar paard Lobke twee eerste prijzen en twee winstpunten in de klasse M2. In de klasse Z1 behaalde Annemarie van der Linde met Pride Silvano Texel twee winstpunten en twee eerste prij zen. Bij de B-pony's werd goed ge reden door Noortje Duin met haar pony Democraat. Zij behaalde twee winstpunten en twee eerste prijzen. Ook waren er winstpunten en eerste prijzen voor Marjon van der Feen en Jorieke Meyer. Uitslagen: Blok 1: L2-paarden. 1 Bea Dekker met Revan che 154; 2. Maren Kuyper met Vareia 145; tweede proef 1 Bea Dekker met Revanche 157; 2. Maren Kuyper met Vareja 145 L1 paar den 1. Marjon van der Feen met Lobke 159; tweede proef; 1. Marjon van der Feen met Lobke 159 L1 en L2-pony's: Cat d/e 1Joheke Meyer met Baileys 159; tweede proef: 1. Jorieke Meyer met Baileys 159 M1 -pony's cat c/d/e: 1. Kim van der Vliet met Nikita 152; tweede proef. 1Kim van der Vliet met Nikita 149. Blok 2: B-pony's cat c/d/e: 1 Noortie Duin met Democraat 167; 2 Desiree Witte met Paraad 159. tweede proef. 1 Noortje Duin met Demo craat 165, 2. Desiree Witte met Paraad 162 L2 pony's cat b: 1 Sylvia Eelman met Faranja 146, tweede proef. 1 Sylvia Eelman met Faranja 146. B-paarden 1. Maartje Meyer Robin Labora 166; 2. Jan Hm 160+. winstpunt voor Feiko v/d Laan 156; winstpunt voor Evalien Weterings 159; winstpunt voor Wendy van Elk 160; tweede proef" 1Feiko v/d Laan met Black Shadow 162+; 2. Maartje Meyer met Robin Labora 162; winstpunt voor Jan Hm 157; winst punt voor Evalien Weterings 158; winstpunt voor Wendy van Elk 159 Blok 3: M2-paarden: 1 Hansje van der Kooi met Lobke 161winstpunt voor Marloes v/d Vis 156; tweede proef 1 Hansje van der Kooi met Lobke 165 M1-paarden: 1Sabine v/d Star met Knstofoor 145; tweede proef 1. Irene Plaats man met Faran 141 Z1- en Z2-paarden: 1 Annemarie v/d Linde met Phde Sylvano Texel 183, tweede proef 1 Annemarie v/d Linde met Pnde Sylvano Texel 186. In de maand april staat bij de Gezondheidswijzer van Thuiszorg Beheer het thema 'mantelzorg' cen traal. In Nederland wordt door ruim anderhalf miljoen mensen mantelzorg verleend, vaak vanuit een relatie die al bestond voordat er sprake van een zorgvraag was. Mantelzorg is dan ook veelal geen bewuste keuze. Woensdag 16 april geeft Marja Frank een lezing over dit onderwerp in ge bouw De Koploper. Prins Hendriklaan 2 te Den Helder. Frank is consulent van het steunpunt mantelzorg. De toegang tot de lezing bedraagt €2,- en is gratis voor leden van het servicepakket De lezing duurt van 19.30 tot 21.00 uur. De Gezondheids wijzer is elke werkdag tijdens kan tooruren geopend. Voor meer infor matie: telefoon 0223-650135, of e-mail gezondheidswijzer@thuiszorg beheer.nl. irderen nieuwe Texel. L iijna negentig kinderen en een iroep volwassen hebben woens- lagmiddag in het Krimbos een zo- jeheten Regenboogbos geplant. )p een kaal gedeelte in het bos bij )e Cocksdorp werden 350 jonge lomen en struiken in de grond ge- jraven. Het initiatief is van de lan- lelijke stichting Regenboogboom, lie zich sinds 1992 bezighoudt met iet begeleiden van kinderen met vensbedreigende ziekten. Het moet hier straks een kleurrijk leheel worden', zegt directeur Renée ran Zandvoort van de Regenboog- ioom, terwijl de kinderen de bomen n struiken aan het planten zijn. Ge uzen is voor onder meer hondsroos, jsterbes, kardinaalsmuts, rode ornoeljeenzomereik. Allemaal heb- ien ze hun eigen kleur bloesem en rucht, waardoor het speciale bos een rijk palet aan kleuren biedt als het in bloei staat. Het Regenboogbos moet daarmee een tastbare vertaling worden van de 'droomwerelden' die vrijwilligers van de stichting proberen over te brengen op ernstig zieke kinderen. Met behulp van onder meer verhalen, liedjes en fantasie leren zij de kinderen hoe ze in gedachte voor zichzelf een droom- plek kunnen creëren, waar ze even geen strijd hoeven te leveren met ziekte, angst of pijn. Dat plekje (het denkbeeldige bos) moet ze de kans geven even te ontsnappen aan de realiteit, waardoor ze meer zelfver trouwen, kracht en rust kunnen op bouwen. Van Zandvoort: 'Met het planten van dit bos willen we de sfeer van dat imaginaire bos werkelijkheid laten worden. Na tien jaar vonden we dat het daar wel eens tijd voor werd.' Het Regenboogbos bij De Cocks dorp is de eerste van de stichting in Nederland. Bedoeling is dat er elk jaar eentje bijkomt, zodat over twaalf jaar in elke provincie een Regen boogbos is te vinden. Staatsbos beheer stelt daarvoor grond ter be schikking en neemt het beheer in handen. Schoolkinderen van twee basisscholen in Dronten en Den Haag kwamen woensdag naar het eiland om het eerste bos te planten. De bovenbouw van basisschool Durper honk uit De Cocksdorp is eveneens uitgenodigd mee te helpen. Daar naast zijn er vijfentwintig gezinnen, die de in de afgelopen jaren zijn be geleid door Regenboogboom-vrijwil- ligers. Voordat ze het Krimbos intrekken, komen ze eerst bijeen in theater De Kiekendief van vakantiepark De Krim De kinderen zijn allemaal gekleed in rode T-shirts waarop staat dat zij heb ben meegeholpen aan het Regen boogbos. De meeste volwassenen zijn gekleed in regenboogachtige kle ding en petjes met alle kleuren van de regenboog. Acteur Bram van der Vlugt leest op het podium een verhaal voor dat vier leerlingen van Het van basisschool Durperhonk uit De Cocksdorp hielpen woensdagmiddag in het Krimbos mee bij het planten van het eerste in Nederland. (Foto Jwoen van Haitum) De oordoppen kunnen voortaan thuis blijven. En ook het bedienen is een stuk comfortabeler gewor den Met plezier heeft loonwerk- bedrijf Duinker in Oosterend een leuwe draineermachine in ge- uik genomen. Hij vervangt de irige die uit 1985 dateerde. leze is geluidsarm in de cabine', irtelt bestuurder Roelof Eggens. 'Je int nu zelfs de radio aanzetten als dat wil. Bij de vorige hoefde je dat st te proberen Daar had je echt irkleppen nodig.' De stilte in de ;uwe draineermachine is te danken in de Cummins motor (zes cilin- irs), die watergekoeld is. In de vo le draineermachine zat een Deutz in cilinders), die luchtgekoeld was. larnaast is de cabine op rubbers zet, zodat hij meer trilvrij is. s demping is één van de verschil- n tussen de oude en nieuwe aineermachine. Met tien meter is nieuwe ongeveer anderhalve me- 'langer dan de vorige. Aan de voor- nt steekt hij daardoor een stukje or de rupsbanden uit. In dat vooruitstekende gedeelte is de brandstoftank opgenomen. 'Daar gaat duizend liter diesel in. In de vo rige zat de tank halverwege de draineermachine. Doordat die nu meer naar voren zit, is de machine stabieler geworden.' In de breedte is de machine bijna drie meter. De nieuwe is net als de oude gemaakt bij Mastenbroek Drainage Machinery in het Engelse Boston. Vorig jaar werd de bestelling gedaan, begin dit jaar bezochten Fulps en echtgenote Lia Duinker Engeland om in de fabriek het casco te bekijken en twee weken geleden werd de nieuwe machine afgeleverd op Texel. 'Dat was precies op de dag dat we te horen kregen dat we niet in aanmerking kwamen om de nieuwe drainage op het vliegveld aan te leggen', vertelt Lia Duinker. 'Dat was voor ons wel een domper, want het was mooi geweest als we daar aan de slag hadden kunnen gaan.' Zonder vliegveld hoeft de nieuwe draineermachine overigens niet stil te staan. Sinds vorige week wordt er mee gewerkt op het eiland. Werkne mers Eggens en Jacob Keijzer schat ten dat er inmiddels zo'n vijftig kilometer mee is afgelegd. Dinsdag middag waren ze bezig op land van Herman Barhorst aan de Konings weg bij Oosterend. Bij de nieuwe machine wordt ook gebruik gemaakt van het zelfontwikkelde systeem van Fulps Duinker om drainagebuizen in kleigrond met schelpen te bedekken. Achter de machine is daarvoor nog even de oude schelpkoker van de vorige draineermachine bevestigd. De schelpen worden in de koker ge stort met een nieuwe roestvrijstalen schelpenkar die Duinker afgelopen winter in elkaar zette. Met behulp van de zogeheten V- ploeg achter de draineermachine wordt een strook grasland een stukje opgetild en enigszins opzij gelegd, zodat een drainagebuis in de grond kan worden gelegd. Dat kan tot een diepte van twee meter. Bij het draineren is het belangrijk dat de buizen aan de zijkanten van het land dieper liggen dan in het midden. Met behulp van een laser die op het land wordt gezet en in contact staat met de cabine kan de gewenste diepte tot kswaterstaat mag aan de iderhaaks bij 't Horntje inendijks een tijdelijk zanddepot Inleggen. Tussen mei en novem- f zal hier ter hoogte van het Lage dje ongeveer 4000 kubieke me- t zand worden opgeslagen, die j komt bij het vernieuwen en in den van de havenhoofden van veerhaven. De zandhoop zal iximaal vier meter hoog zijn en lorden afgeheind. enlijk is het depot op deze plaats boden, omdat het terrein volgens het bestemmingsplan is bedoeld voor openbaar groen, plantsoen, windsingel of berm. Het college heeft echter besloten het te gedogen om dat de opslag weinig in het zicht ligt en omdat er geen andere geschikte plaats in de buurt is. Het is praktisch de opslag dicht bij het werk te heb ben. Op deze wijze geven de trans porten naar en van de opslag ook geen hinder voor het overige verkeer. Het terrein wordt van Rijkswaterstaat gepacht door Piet van Leeuwen, die er schapen weidt. Met hem is een regeling getroffen. Omdat het zand schoon is, hoeven geen bodem- beschermende maatregelen te wor den getroffen. Het zand wordt voor het grootste deel weer in de nieuwe havenhoofden verwerkt. Wat overblijft, mag de aan nemer elders gebruiken, nadat de kwaliteit ervan opnieuw is vastge steld. Welke aannemer dat wordt is nog niet bekend, want de aan besteding van het werk moet nog plaatsvinden. De teams van De Akker en de Lubertischool werden kampioen bij het eerste zaalvoetbaltoernooi voor basisscholen dat woensdag in sport hal Ons Genoegen werd gehouden en waarin door acht teams werd meegespeeld. Er werd in een jon gens- en een mixpoule gespeeld, waarbij scheidsrechters Hans Kui pers en Paul van Putten met name in draineermachine van loonwerkbedri/f Duinker. De machine werd gebouwd in Engeland en wordt sinds twee weken gebruikt Links naast de machine rijdt de zelfgebouwde schelpenkar. (Foto Jeroen van Helium Rogier Krüger en Heidi Ammende in het kantoor van hun ontwerp- en communicatiebureau En/Of. open. Ze moest in het begin even wennen aan sommige ideeën, maar ze is dik tevreden over het resultaat. Samen met jongeren bedacht en ontwierp Christina Fokkens uit Den Burg het interieur van haar nieuwe lunchcafé De Vliegende Koe dat volgende week wordt ge opend in Den Burg. Het is geves tigd in de Kantoorstraat, in het pand waar eerst de Plof-lnn zat. 'Het waren soms hele discussies hier met de jeugd aan tafel', vertelt Fokkens. Ze betrok ze bewust bij de inrichting van het café, omdat ze het onder meer een plek wil laten zijn voor jongeren vanaf zestien jaar. Doordeweeks kunnen ze er tussen de middag een broodje eten en de za terdagavond wordt speciaal voor jon geren ingericht. Volgens Fokkens hebben ze daar behoefte aan. 'Vooral in de winter is er eigenlijk helemaal niks te doen voor jongeren vanaf zes tien jaar. Ze vervelen zich soms te pletter.' Fokkens baseerde zich op een enquête die ze vorig jaar hield onder vijftig jongeren en vijftig oude ren. Daarnaast onderhoudt ze korte lijntjes met jongeren, omdat ze een dochter van zestien heeft. Het nieuwe lunchcafé werd de afge lopen vier weken van binnen stevig onder handen genomen. De donkere kleuren werden vervangen door een witte muur met rode lambrisering, een rood plafond met goudkleurige dwarsbalken en langs de bar traan- platen van aluminium. De zeven ta fels en bijbehorende stoelen hebben elk een eigen kleur gekregen 'Je zult hier geen bruin meer aantreffen.' Fokkens erkent dat ze even moest wennen aan de kleuren die de jonge ren voorstelden, maar ze vindt het mooi geworden. 'Ik heb wat conces sies gedaan, maar het is met zo druk geworden als ik had verwacht.' Aan de nieuwe witte tegelvloer ging geen discussie vooraf 'Die is zoals ik hem wilde hebben. Daar hebben we het verder ook niet over gehad.' Jaap Kooger verrichtte de werkzaamhe den. De inrichting van de wc's werd volle dig in handen van de jeugd gegeven. Het damestoilet wordt langs de wan den helemaal voorzien van mozaïek. Dochter Bibi en een vriendin maak ten zelf een ontwerp en zijn al een paar weken bezig overal op het eiland tegeltjes te verzamelen. Het herentoi let krijgt een donker interieur. 'Daar gaat Bo Keyser voor zorgen. Hij gaat ook op de zaterdag de avonden voor de jeugd organiseren. Hij zorgt voor de muziek en hij weet ook welke drankjes populair zijn bij de jeugd Naast Keyser heeft Fokkens Rosa Albers parttime in dienst genomen. Zij gaat onder meer voor de brood jes zorgen Op de menukaart komen voornamelijk gerechten die met bio logische producten worden bereid. Evert van der Have uit Oudeschild stelde de menukaart samen Op vrijdagavonden wil Fokkens met gastkoks gaan werken. Zij krijgen de vrije hand in het samenstellen van menu's. Volgens haar hebben inmid dels zo'n twintig koks zich aange meld- 'Het zijn er een paar die gestopt zijn, maar bijvoorbeeld ook iemand die bij Opduin werkt, nog in opleiding is en het leuk vindt om dit te doen.' Op de zondagen wil Fokkens literaire middagen houden. Schrijvers en dichters krijgen de gelegenheid voor te dragen uit eigen werk. De Vlie gende Koe is haar eerste zaak op Texel. Fokkens huurt het pand van Elmar Keijser, eigenaar van de naast gelegen discotheek de J'elleboog In de jaren tachtig deed ze al horeca- ervaring op toen ze een paar jaar in discotheek Zorba de Boeddha in Amsterdam werkte. Daarna werkte Fokkens als desktoppublisher in de grafische media. Zondag wordt De Vliegende Koe officieel geopend. Dichter en beeldend kunstenaar Willem Broens bijt het spits af met de literaire middag. Hij maakte ook spe ciaal een gedicht voor Fokkens dat op de voordeur van het lunchcafé komt te hangen. Vanaf vrijdag 4 april is de zaak echt open. Christina Fokkens start in de Kantoorstraat met het lunchcafé De Vliegende Koe. (Foto Jeroen ven Hattum)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7