Texel vanuit optiek fotograaf Ruth de Ruwe Beelden situaties die schilder niet vastlegt Goud met ster voor slager Hans Zijm het Cabaret-café Politie crosste in Hogeberggebied Sportshop wint jubileumwedstrijd Eilandcompetitie volleybal Feest Tevoko Frans Hopmaij voorzitter vans wielervereniging Voetbaluitslag; Voetbalprogram| Geslaagd Voorjaar TEXELSE g COURANT Klaverjassers Weijdt en Koomen weer op dreef (Foto Ruth do Ruwe) Kippen op een hek langs het Molwerk, met op de achtergrond Den Hoorn (Foto Joop Rommets Slagers Hans Zijm (rechts) en Sander de Ridder sleepten beide twee prijzen in de wacht. Hans Zijm van slagerij Goënga heeft bij internationale vak wedstrijden in Utrecht 'goud met ster' verdiend voor de door hem ontwikkelde lamsspread. De Hoornder viel wel vaker in de prij zen, maar niet eerder kreeg hij het maximumaantal van vijftig punten voor zijn product. Bijzonder was dat alle vier de inzendingen van Goënga hoge ogen gooiden. De jury beloonde de lamscarpaccio van Zijm met zilver. Zijn collega Sander de Ridder kreeg tweemaal zilver: voor zijn gekookte en voor zijn rauwe gerookte lamsham. De wedstrijden vormden onderdeel van de beurs Freshfood 2003, die de afgelopen dagen in de Jaarbeurs hallen in Utrecht werd gehouden en waarvoor honderden versspecialisten uit negen verschillende landen ruim tweeduizend producten opstuurden. Het betrof niet alleen slagers, maar ook verkopers van onder meer brood, vis, groente en fruit. De vak wedstrijden worden sinds de jaren dertig georganiseerd en bieden hen de gelegenheid om hun vak kundigheid en creativiteit te meten met vakgenoten. Voor de driejaarlijkse slagers wedstrijden, georganiseerd door het opleidingsinstituut SVO, bereidden de deelnemers hun producten in de eigen slagerij. In de Jaarbeurshallen beoordeelden vier deskundigen de inzendingen op uitwendig aanzien, aanzien snijvlak (inwendige kleur), geur en smaak, samenstelling en snijbaarheid. Er waren maximaal vijf tig punten te verdienen. Dat aantal kreeg Hans Zijm dus voor zijn lamsspread, een product op basis van gekookte en gerookte ham. dat hij ontwikkelde op verzoek van restauranthouder Willem Ham. die op zoek was naar een hapje voor tus sendoor bij z'n whiskeyproeverijen. 'Het is helemaal nieuw. Als je daar mee dan meteen wint, dat is wel erg leuk.' Helemaal nieuw is overigens wel een relatief begrip. 'Je bent steeds op zoek Zit er te veel van dit in, of te weinig van dat? In totaal zijn we er wel een half jaar mee bezig ge weest.' Voor Sander de Ridder kwamen de prijzen als een verrassing. De nog maar twintigjarige Hoornder zit nog op school. 'Voor m'n laatste jaar. Ten minste, dat hoop ik. Woensdag moest ik examens doen.' De veron derstelling dat de jury misschien wel coulant is geweest tegenover een leerling omdat de animo voor het slagersvak toch al niet groot is, wijst Zijm van de hand. 'De beoordeling is anoniem, de jury weet niet van wie het product is dat ze voor hun neus krijgen.' Ongeveer dertig politiemensen de den woensdagmiddag mee aan de crosskampioenschappen over 10 en 5 kilometer die namens, de Sport vereniging Alkmaar van de politie regio Noord-Holland-Noord waren georganiseerd door de Texelse poli tieman Nico Drenth. Het evenement werd gehouden in het landschappe lijk gevarieerde Hogeberggebied en kan mede dank zij het fraaie voorjaarsweer een succes worden genoemd. Probleem was wel dat enkele deelnemers verkeerd liepen, omdat er geen mensen waren om op onduidelijke punten de weg te wijzen. Uitslag: Heren veteranen 10 km. 1Egon v.d. Peet 37.15; 2. Rob Bouwman 40.20; 3 Johan De wedstrijd Kobeko-Sportshop werd dinsdagavond in de eiland competitie volleybal aangemerkt als dé jubileumwedstrijd. Diverse spelers van beide teams stonden voor de 150ste keer tegenover el kaar. Sportshop - al drie jaar kam pioen in de eilandcompetitie - pakte met 0-3 de volledige winst. Sinds 1968 wordt er op Texel een 'eilandcompetitie' volleybal ge speeld. Indertijd werd begonnen op imatitief van bestuursleden van volleybalvereniging Tevoko, die de vele Texelse talenten niet wilden mis sen als aanvulling voor de vereniging. Het aantal deelnemende teams is de laatste tien jaar redelijk stabiel. Zo'n 55 teams spelen in vijf klasses met regelmaat hun onderlinge wedstrij den. Deze situatie kent zijn gelijke niet in Nederland, waar volleybal vrijwel de Groot 40.55. Heren senioren 10 km 1 Tjade van Wittmarschen 38.10; 2. Ivo van Hayum 43,27; 3. Gerrit Methorst 45.52 Dames 10 km. 1. Gerda Eeken 46.51, 2. Wilma Bakker 52.44. 3 José Roskam 56.24. Dames 5 km 1 Henny Smit 33.36; 2. Diana Goudswaard 33.42,3 Anja Brink 34.52. uitsluitend in officieel bonds (Nevobo)verband wordt beoefend. De wekelijkse wedstrijden op dinsdagavond, al zo'n 35 jaar door vrijwilligers verzorgd, zijn inmiddels een 'instituut' geworden en voor zo'n 500 spelers en speelsters een vast gegeven. Diverse 'oude rotten', verzameld on der de teamnamen Kobeko en Sport shop, speelden dinsdag een jubileumwedstrijd. De conditie van het 'jongere' Sportshop gaf de door slag. Ondanks een fanatieke verde diging van 'youngsters' als Ard Bak ker en Adn Koopmans, was de aanvalskracht van de oude rotten Jan Joosten en Frans Witte onvoldoende om het team van Sportshop - met een mix van oude en jonge spelers als Walter Oskam, Jitze Beintema en Peter Dral - te overwinnen. Hoewel 'good old' Koos Doeven ontbrak, bleek de fitheid van het gelouterde Sportshop voldoende om de over winning te behalen. In de eerste set scheelde het weinig (25-21), daarna bleek Kobeko toch minder in zijn mars te hebben en moest de ploeg zijn meerdere erkennen in het team van Sportshop, dat werd aangevoerd door nieuw talent Joannie Schaap man. Programma 1 april Veld A 18.30 Agrifirm-TESO OSG 19.15 OSG-Autocentrale Agrifirm 20.00 Slock-Sportshop 2 Balcken 20.45 Balcken-Kobeko Sportshop 2 21.30 Paal 28 NIOZ Kobeko 22.15 Maarco Bouw-Cocky's Paal 28 Veld B 18.30 Smash'68 K.-NBC Rival 19 15 Rival-Smash'68 Smash'68 K. 20.00 CVI-Ecotiem Tatenhove 1 20.45 Tatenhove 1 -Super CVI 21 30 Durper D.-Haarstudio lepe 22.15 Eierl. Huis-lepe Durper Drup Veld C 18.30 Bocksb.-Lindeboom Tatenh. 2 19.15 Tatenh. 2-Zandbank Lindeboom 20.00 Rabobank-Rab Zandbank 20 45 NIOZ-L&R Slagerij Beverdam 21.30 Beverdam-De Wit NIOZ 22.15 Albert Heijn-Swier De Wit Wedstrijdleiding Kees en Ernst Uitslagen 25 maart Texelse Autocentrale-TESO 3-0, Ecotiem-OSG 0-3; Maarco Bouw-Paal 28/De Krim 2-1NIOZ- In den Grooten Slock 2-1; Cocky's Kapsalon- Twaalf Balcken 3-0. Sportshop Texel 2-Kobeko 3-0; Super de Boer-Agrifirm 2-1Tatenhove 1 - CVI 3-0; Smash'68-Smash'68 Piet Kooger 3- 0. De Rival-Bruint)e Beer 2-1; Jozefschool-De Knm 2-1Sportshop Texel 1 -Natuurwinkel 2-1 Haarstudio-Slagerij lepe de Boer 1-2; Klif 12- Durper Drup 1-2; Timmer's Bakkerij- Eierlandsche Huis 3-0; Piranha-Keurslagerij Dros 0-3, Wiersma Meu- belen-Otto's Tweewielershop 2-1; Salon Martine/De Oor zaak-Slagerij Beverdam 2 1-2. De feestavond van volleybal vereniging Tevoko begint zaterdag 29 maart om 19.00 uur. Welkom in sport hal Ons Genoegen zijn de teams die zich hebben opgegeven, samen met hun 'aanhang' en supporters, leder een dient volleybalkleding mee te nemen. Liefhebbers van mooie en verras sende Texelplaatjes kunnen hun hart ophalen met het fotoboek dat Ruth de Ruwe vrijdag bij Nauta Boek in Den Burg presenteerde. Het omvat zo'n 150 kleurenbeelden van het eiland, het merendeel op buitengewoon sfeervolle wijze ge fotografeerd. Uitgangspunt is het Texelpad, een wandeltocht van ruim 80 kilometer langs Texels mooiste plekjes. Velen kennen De Ruwe (1955), die in haar tienertijd naar Texel verhuisde, als kunstschilder, een passie waar mee ze zich al van jongs af aan be zig houdt. De liefhebberij voor foto grafie is van latere datum. 'Het begon toen ik de schilderijen die ik verkocht op de foto ging zetten, zodat ik er later nog een herinnering aan zou hebben. Toen merkte ik dat er veel meer met fotografie mogelijk was. Als kunstenares ben ik met beeld bezig. Sommige dingen wil ik schilderen, andere fotograferen, of allebei. Als ik de natuur in ga, dan neem ik dus mijn camera mee, maar ook een kladblok en een stukje houtskool. Sommige schilderijen maak je als kunstenaar gewoon niet. Wie schildert er nu een regenboog in zee9 Dat is voor een kunstschilder gewoon not done. Het wordt als kitsch afgedaan. Maar als je als fotograaf dit natuurverschijnsel vastlegt, is het juist prachtig. Ook een schuimende branding, met op de achtergrond een kotter ga ik niet schilderen. Maar de foto met het zelfde tafereel is hartstikke mooi. De eerlijkheid gebiedt me om te zeggen dat ik een nog mooiere had, maar daarop stond een Helderse kotter. En in een fotoboek over Texel kan dat natuurlijk met.' Belangrijk verschil tussen schilderen en fotograferen is dat schilders de natuur naar hun hand kunnen zetten, terwijl een fotograaf het met de wer kelijkheid moet doen. Maar soms vertrouwen de mensen de fotograaf met. Zoals de afbeelding die ze maakte in boerderij De Noordkroon, van een kip op de rug van een schaap. 'Daarover kreeg ik het verwijt dat het een trucfoto zou zijn. Toch was het een bestaande situatie.' Net als de fonkelende dauwdruppel op een ontluikend sneeuwklokje, dat ook niet werd vertrouwd. 'Je kunt zoiets er met de computer op zetten, maar in dit geval was de druppel er echt.' Het beroep van natuurfotograaf be tekent veel op pad zijn en altijd de camera binnen handbereik hebben. 'Want als ik het toestel niet bij me heb, dan kom ik altijd net een situa tie tegen die een prachtige foto had kunnen opleveren. Daar word ik heel boos van. De natuur laat zich niet re gisseren. Vanmorgen liep ik bijvoor beeld om half acht in de Geul, om de lepelaars te fotograferen. Maar die zaten helaas weggedoken achter een rietkraag. Gelukkig kwam ik wel grutto's en andere vogels tegen die ik op de foto kon zetten.' Voor de foto's die ze voor het boek maakte, volgde ze de Texelroute langs de leukste plekjes op het ei land. Het leverde een fraaie reeks plaatjes op. De veerboot gezien van uit de Mokbaai, kippen op een hek bij het Molwerk met Den Hoorn op de achtergrond, bloembollenvelden in het Hoornder Nieuwland, schapen boeten, lammetjes, de Hogeberg in het ochtendgloren en netten boe tende vissers. Langs de oostkust fo tografeerde De Ruwe smienten, een bergeend en andere vogels, De Schorren, Oosterend, om via De Cocksdorp de vuurtoren op de kiek te zetten, altijd vanuit bijzondere po sities en invalshoeken. Vanzelfspre kend de Slufter en andere natuurge bieden langs de Texelse westkust, waarbij het ochtend- of avondlicht voor sfeervolle plaatjes zorgt. Juist de bijzondere lichtinval en de nevel- partijen in de foto's maken dat de afbeeldingen zich onderscheiden van het reguliere fotomateriaal over Texel. Kleurenlenzen of andere effecten waardoor de natuurlijke kleuren wor den beïnvloed gebruikt ze niet, 'Het is puur natuur, al gebeurt er tijdens het omzetting bij de lithograaf wel iets met de foto's. Maar de sfeer van de afbeeldingen in het boek komen na genoeg exact overeen met mijn ori ginelen.' Gebruik van een sterke te lelens zorgt soms wel voor verrassende effecten, zoals de foto vanaf de uitkijkpost bij de Hors meertjes, waarop Den Hoorn aan zee lijkt te liggen. Soms lijken foto's on waarschijnlijk. zoals een afbeeldingen met de twee kerktorens van Den Burg en verder alleen maar wildernis, ge nomen in de buurt van Im- metieshoeve. Ook opvallend is het ruime aantal winterse taferelen in het boek, met besneeuwde landschappen en be vroren waterpartijen. De Ruwe: 'Het hoort bij de seizoenen, maar heeft ook te maken met het tijdstip (sep tember 2002, red.) waarop ik mijn nieuwe digitale camera heb aange schaft en waarmee ik zo'n beetje alle foto's in het boek heb gemaakt. Ik pretendeer geen topfotograaf te zijn, maar heb op mijn manier gewoon willen laten zien hoe Texel eruitziet.' Als er al wat op het boek valt aan te merken, dan is het op de weergave van de foto's, die hier en daar een tikje onscherp zijn afgedrukt. Het fotoboek 'Texel' heeft De Ruwe gemaakt op initiatief van uitgever Nauta Boek. 'Sinds het boek van Nauta senior is er eigenlijk geen echt fotoboek meer over Texel versche nen', vertelt eigenaar Daan Welboren. Het boek is te koop voor €25,-. Frans Hopman is de nieuwe L zifter van Wielervereniging T Hij werd vrijdag in de algei ledenvergadering in die fu gekozen. Hij is de opvolger Niels Jimmink, die na twee jaar ji gens tijdgebrek de voorzit i hamer heeft overgedragen. I mink blijft wel lid van het bes» De 41 -jarige Hopman, in het dac i leven voorlichter van de Genii Texel, was de afgelopen |aren tief bij de Texelse wielerspi trokken, onder meer als ploegl van de inmiddels opgeheven ploeg. De nieuwe voorzitter spi wens uit dat alle geledingen rennen, mountainbike en triatlorj hun trekken zullen komen en club, die 133 leden telt, actief weg zal timmeren. Een dag laterj de daad bij het woord gevoegd, de leden de wielerbaan aar Haffelderweg een flinke opknap gaven. Dinsdag 1 april gaat de competitie voor het nieuwe se van start. Zaterdag 22 maart Oosterend C1-SRC C2 Oosterend D1-VIOS-W D1 Winkel D2-Oosterend D2 RKEDO M3-Oosterend M3 Zondag 23 maart Geel Zwart'30 5-Oosterend 2 I Zaterdag 29 maart Callantsoog C1 -Oosterend C1 WGW D2-Oosterend D1 I Oosterend D2-WGW D3 I Oosterend M1-DESS M2 ;E' Heidi Veenbaas (24) uit Oud; is aan de Vrije Universiteit in Al dam afgestudeerd als klinisdl choloog. Zij heeft onderzoekof naar het effect van een f programma op de psychol* aspecten van pijn bij rugpz Tijdens haar studie was Ve anderhalf jaar lang werkzaal Gemini Ziekenhuis in Den H 'Pip Barnard en Janien dc Bruijn bespreken het lokale nieuws' VRIJDAG 28 MAART 2003 Dit heel vroege voorjaar is de tijd bij uitstek om te genieten. Het is nog net winter, maar alles staat al op uitbotten. De knoppen aan de bomen zijn tot barstens toe gevuld, vogels zijn druk in de weer met het leegplukken van paarden om lek kere zachte nestjes te bouwen en de zon wint elke dag aan kracht. De bolletjes steken voorzichtig hun kopjes boven de grond en de on dernemers krijgen weer dollar tekens in de ogen. Alles wijst erop dat het niet lang meer zal duren voor het Pasen is. Tot de drukte van het seizoen los barst, moet De Krim het eigen zwem bad nog zelf verwarmen, maar als de loop er eenmaal goed in zit, verwar men de zwemmers hun eigen bad water. Voor dit initiatief wordt het vakantiepark beloond met een be drag ter waarde van twee jaar huur van de atletiekbaan, wat maar weer aantoont hoe betrekkelijk alles is. In middels voeren op de achtergrond provinciale politici een verbeten strijd om de gunst van de kiezer en is de transferperiode van horecapersoneel in volle gang. De asielzoekers ver dwijnen van het eiland en met hen een hoop kleur uit de samenleving en ook de problemen rond de school in De Waal zullen zich dit voorjaar ver nieuwen. Dit is de mooiste tijd van het jaar om eens bij de Horsmeertjes te gaan kij ken. Dat is natuurlijk gevaarlijk om te zeggen, want straks gaat iedereen dat doen, maar het is dan ook wer kelijk de moeite waard. Zoals het daar nu is, zo moet de wereld eruit hebben gezien toen hij geschapen werd. Stil en onbezoedeld. Zelfs Jac. P. Thijsse heeft er geen stempel op weten te drukken. Om de schoonheid te bewaren, zou den gebieden als dit eigenlijk voor alle menselijk verkeer afgesloten moeten worden, maar vooralsnog is het openbaar toegankelijk. En er komt bijna niemand. Urenlang kun je er in het prille voorjaarslicht zitten luisteren naar de stilte. Zo mooi dat je er een brok van in je ogen krijgt. In onze jacht naar fortuin, onze om de gunsten van de toerist onze andere bezigheden buiten vergeten we veel te vaak hoe n al zijn. Het eiland is zo overzid dat je nog geen uur nodig het een kilo kaas van de ene prod naar de andere afnemer te br; en gebieden als de Horsmeertf gen als het ware in ieders achti Maar dat vergeten we omdat w de voorkant bezig zijn ons uit! bord op te poetsen. Maar wij ki de deur nog opendoen doo1 touwtje dat uit de brievenbus wij kunnen nog zonder helm scooter en de enige reactie d> vredesdemonstratie hier opra het vernielen van de geluidsin: tie. Wij maken ons druk over es lijke verdeling van de toeristen, bij alle sectoren uiteraard het gr stuk willen hebben, terwijl diet ten veel eerder voor onze ach' komen dan voor ons opgept uithangbord. Weten we zekere alle vermaak en vertier niet voor onszelf in gang zetten dal onze bezoekers? En terwijl overal hoog spel wo« speeld en de spanningen elders oplopen, is er bij ons makkelijk' voor nog een nieuwe makela enige druk waar wij ons zorge' maken, is de toenemende d« het sportpark. Wij kunnen telt wij kunnen studeren op onze academie, de koningin kont soonlijk het vernieuwde KNIOi nen en wij verwarmen ons zwemwater. Wij vinden het nis dan terecht dat onze strande blauwe vlag krijgen, terwijl geen enkele wijze onze verdien Stroming en getij onttrekken z eenmaal aan onze invloed, ol blauwe vlaggen of olievogek onze kust brengen. Laten we af en toe even de og? ten voor de indruk die we de van ons willen geven en onsei onszelf richten. Misschien dal» zullen zien waar onze werkehj» dom zich bevindt. En dit hele voorjaar is bij uitstek de tijd om van te genieten. »r www.cabaret Bart Weijdt en Willem Koomen toonden deze week vormbehoud door de eenentwintigste ronde van competitie van Klaverjasclub Den Burg te winnen. Zij klommen daar door naar de top drie van het alge meen klassement. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp behouden daarin de leiding en staan ook bo venaan in de vierde periodestand. Naarmate het seizoen vordert, lijken Bart Weijdt en Willem Koomen steeds beter in vorm te komen. De derde pe riode werd al gewonnen en ook in de vierde periode blijft het geroutineerde duo punten verzamelen. Zonder echt uit de slof te schieten werd de hoog ste score van de avond behaald. Zij kwamen tot 7263 punten. In het al gemeen klassement wisten zij de zo fel begeerde derde plaats te verove ren. maar de concurrentie is nog lang niet uitgeschakeld, zodat beide heren alert moeten blijven. Ook Theo Stoelinga en Frans Witte zijn laat op gang gekomen dit sei zoen. maar behoudens een enkele inzinking worden sinds de jaarwisse ling veel punten gehaald. Deze week wisten Stoelinga en Witte voor de tweede achtereenvolgende week de grens van 7000 punten te passeren. Uiteindelijk kwamen zij maar een dikke veertig punten tekort voor de rondewinst. Met hun 7219 punten lij ken ze zich wel definitief in de top tien te hebben gespeeld. Erik Boogaard en Rob Stapersma pakten de derde plaats met 7145 punten. Deze pres tatie was goed voor een plaatsje winst. Zij staan nu zesde. Fenny en Rob Caspers wisten met een score van 7082 iets van de achterstand van de koplopers af te snoepen, maar de achterstand blijft te groot om nog een serieuze gooi naar het kampioen schap te doen. Zij blijven tweede in het klassement, maar hebben wel een riante voorsprong op de num mers drie. Wil en Peter van Heer waarden behaalden met 7028 punten de vijfde plaats en stijgen van de ze ventiende naar de zestiende plaats in het klassement Opvallend was dat drie koppels deze week de grens van 5000 punten met wisten te slechten. Dat drukte het gemiddelde, al was dat met 6269 punten nog behoorlijk hoog. Het marsenrecord werd wat scherper gesteld. Er vielen er 52 deze week In het algemeen klassement zijn de verschuivingen klein. De strijd om het kampioenschap is wel beslist, maar de strijd om de vierde periodetitel ligt nog helemaal open. Met nog twee speelavonden te gaan leiden Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp. Maar de voorsprong op Rob en Fenny Caspers (die tweede staan) en Frans Stark en Bas Tromp (derde) is nog niet groot. Ook Erik Boogaard en Rob Stapersma zijn nog niet hele maal kansloos.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8