tonde om Texel minder commercieel van opzet Nauta's revanche voor Sunderklaasgrap b en w Cjrom TwarC-Jexeh Pompstation PWN voor het laatst bemand L 'BouwCenter' Organisatie voert veranderingen door Overdracht jachthavens aan STP op 1 april... Gratis ruit repareren! 7 Boete voor valse melding Vrouw onwel door gifwolk Albers berispt ioor Raad voor Ie Journalistiek De Vriendenkring a Dateringsmethode a Ajax en Feyenoord T E X E LS E^COU RANT SUPER DE BOER Gebr. Stoop Waarland b.v. pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11767 DINSDAG 1 APRIL 2003 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 organisatie van de Ronde om iel heft dit jaar geen entree meer or de feesttent op het strand, ik worden de avonden minder jots van opzet. Dat zijn enkele ■andering die de organisatie eft doorgevoerd. Samen met de uwe hoofdsponsor Zwitser Le- wil de stichting Ronde om xel de catamaranrace weer te- jbrengen naar de basis: het zei groot en te commercieel. Dat wa- enkele kritiekpunten die zeilers tg jaar uitten. Ook Texelaars be nnen zich minder te herkennen in Rondje wegens de massaliteit, nleiding voor de organisatie om het ir om te gooien. 'We hebben ons kritiek aangetrokken en een pas de plaats gemaakt', zegt voorzit- Sidny van Zon. catamaranwedstrijd moet volgens stichting dit jaar weer voorop lan en de commercie moet een dergeschikte rol spelen. Het eve- ment wordt volgens de organisa- niet kleiner van opzet, maar wel lerzichtelijker en publieksvriende- Ijker Het weer gratis maken van de lent is éen van de handreikingen aan «bezoekers en de deelnemers. 'De zeilers zeiden vorig jaar dat het feest na afloop in de tent hun feestje niet meer was.' Diverse optredens van allerlei bekende artiesten zijn er daarom dit jaar niet meer bij. Volgens Van Zon moeten de woensdag- en dagavond rustige avonden wor- staatde zaterdagavond volledig iet teken van de zeilers en wordt ir de donderdagavond een be ide Nederlandse band gecontrac- 'd. Welke band dat wordt, is nog bekendgemaakt. Zaterdag over- is wel, net als vorig jaar, de TROS ie tent voor radio-uitzendingen, ar minder nadrukkelijk dan vorig ir de zeilers zijn eveneens veran- ingen doorgevoerd. Ze hoeven meer verplicht member te zijn om mee te kunnen doen. Topzeilers mo gen op hun zeilen weer reclame ma ken voor hun sponsors. Bij Cisco, de vorige hoofdsponsor, was dat niet toegestaan. Zwitser Leven heeft er geen problemen mee. De organisatie hoopt op die manier de Nederlandse top naar het evenement te halen. De inschrijving is vandaag begonnen. Er kunnen zevenhonderd catamarans meedoen. Drie jaar Zwitser Leven is voor de komende drie jaar de hoofdsponsor van het evenement. De officiële naam van de ronde is veranderd in Zwitser Leven Ronde om Texel. De pensioen verzekeraar wilde aanvankelijk ge woon sponsor zijn, totdat ze merkte dat het hoofdsponsorschap vacant was. Cisco Systems, dat vier jaar geleden hoofdsponsor werd om aan haar naamsbekendheid te werken, had voor dit jaar bedankt Zwitser Leven besloot het daarop te worden, omdat het Texelgevoel dat de Ronde uitstraalt 'voor honderd procent' aan sluit bij het Zwitser Levengevoel van de verzekeringsmaatschappij, aldus communicatiemanager Eliot Schuchart. 'Ik ben nu zelf drie keer op Texel geweest en elke keer is het weer een mini-vakantie. Het Zwitser Levengevoel staat voor zee, strand en mooi weer en dit evenement pas daar mooi bij.' Voor de naamsbekenheid hoeft het bedrijf volgens Schuchart geen sponsor meer te zijn. 'Bij 98 procent van onze doelgroep is onze naam bekend. Zwitser Leven wil zich tijdens de Ronde op een paar manieren profile ren. Schuchart: 'We willen op creditcardformaat een kaart van Texel maken die je vervolgens kan uit klappen Op die kaart willen een aan tal plekken aangeven die voor ons het Zwitser Levengevoel uitstralen. Bij voorbeeld restaurants of uitkijk- plekken. Tijdens de Ronde willen we op die plekken rode bankstellen neer zetten. We denken er ook over om op die dag dubbeldeks bussen met een open bovenkant over het eiland te laten rijden. En we willen posters maken die we bij tussenpersonen in Nederland ophangen.' De maat schappij grijpt de Ronde ook aan om haar eigen relaties (tussenpersonen) een dagje uit te bezorgen Een dagje uit naar Texel past volgens Schuchart binnen het stramien van Zwitser Le ven dat het allemaal met te gek hoeft. 'We willen het meer persoonlijk ma ken.' Ondernemers Volgens de organisatie is door de commerciële uitstraling van de laat ste jaren ten onrechte het beeld ont staan dat de stichting Ronde om Texel een rijke organisatie is. Ze wijst erop dat het benodigd budget van €170.000,- slechts voor 40 procent wordt gedekt uit de inschrijfgelden. De rest moet worden vergaard met behulp van sponsors. Van Zon doet een beroep op het Texels bedrijfsle ven om een bijdrage te leveren aan de Ronde. Er is onder meer €25.000,- nodig om een tv-film van een uur te maken die in binnen- en buitenland kan worden vertoond. In de film ko men beelden van de race en beelden van het eiland. Van Zon: 'Door het zelf te laten maken, hebben we zelf de regie ervan in handen.' Vorig jaar werd eenzelfde soort film bij SBS6 uitgezonden. 'Het is van groot belang dat iedereen zijn schouders onder het Rondje zet.' Vorig jaar leverden vol gens Van Zon tussen de twintig en de dertig bedrijven op het eiland een fi nanciële bijdrage. De organisatie is ook dringend op zoek naar nieuwe bestuursleden. De bestuursfuncties strand, fourage (eten en drinken) en public relations zijn vacant. Er zijn momenteel acht bestuursleden. Daarnaast zijn er honderden vrijwilli gers die jaarlijks meewerken aan het evenement. Volgens de organisatie zou de Ronde zonder hun inzet so wieso niet mogelijk zijn. het pompstation aan de Westerweg. Theo (Foto Jeroen van Hartum) PWN-medewerkers Willem Leersum, Theo Buren, Frans Duyverman en Ad Boshuis (zittend) voor het laatst bij de besturingscomputer in Houterman ontbreekt. Een pompstation in Andijk regelt voortaan het watertransport op het eiland. 34-jarige man uit De Cocks- p moet voor het doen van een e brandmelding een boete van 0,- betalen. Hij gaf toe dat hij derdag 6 maart rond het mid- uur via het alarmnummer 112 doorgegeven dat er een cara- in brand stond op de camping vakantiecentrum De Krim. tie en brandweer rukten na de ding met sirene en zwaailicht uit, ir zochten tevergeefs. Het opzet- i zonder noodzaak gebruik ma- van een alarmnummer van pu- ie diensten is een misdrijf, rvoor een gevangenisstraf van i weken kan worden gegeven, dat valse meldingen, die vaker tomen, vervelend en belastend voor de hulpverleningsdiensten, oot de politie de melding grondig iderzoeken. De Cocksdorper, die >peurwerk werd verdacht, werd oord en gaf toe. In het kader van lik-op-stukbeleid' gaf justitie hem geldboete van €300,-. De Kustwacht heeft op de Noord zee een schip opgespoord dat een gifwolk veroorzaakte die maandag kort na het middaguur overlast ver oorzaakte boven het noorden van Texel. Hierdoor is een vrouw uit De Cocksdorp onwel geraakt. Het schip voer op zo'n vijf mijl ten noordwesten van de vuurtoren, toen de chemische wolk met de noordwestenwind het eiland bereikte en een hevige stank veroorzaakte op camping De Robbenjager. Een vrouw werd hierdoor duizelig en misselijk. De gealarmeerde brandweer, die met meerdere wagens uitrukte, nam rond 12.45 uur poolshoogte, maar op dat moment was de wolk al over ge waaid. Brandweerlieden deden na vraag bij omwonenden en bij het res taurant bij de vuurtoren, waaruit bleek dat zich geen verdere klachten had den voorgedaan. De veroorzaker van de gifwolk werd door een toestel van de Kustwacht opgespoord. Gistera vond was nog niet bekend of het een opzettelijke lozing betrof of dat de wolk per vergissing bij het over pompen is ontsnapt. Ook was het niet bekend om welke stof het ging. Voor het laatst was het pompsta tion van de waterleidingmaat schappij aan de Westerweg nabij Den Burg gisteren bemand. Vanaf vandaag wordt het watertransport op het eiland volledig automatisch bestuurd vanuit het PWN-pomp- station in Andijk. De vijf medewerkers van het pomp station hielden zich gisteren bezig met het leegruimen van het gebouw en het wegbrengen van de auto's. Voor het rondpompen van het water op het eiland hoefde niet meer te worden gezorgd Vorige week al werd de aansturing overgenomen door het pompstation in Andijk. Dat zorgt voor het leidingwater in de provincie bo ven de lijn Hoorn-Andijk-Heemskerk. Het pompstation aan de Westerweg was de laatste van een aantal kleinere stations in de regio die het PWN in het kader van een grote reorganisatie onbemand laat. De PWN-medewerkers droegen ook de sleutels over aan medewerkers van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Drie storings medewerkers van het hoogheem raadschap - Piet Beuving. Piet Beers en Nico Bakker - nemen voortaan waar voor PWN ais er 's avonds en 's nachts storingen zijn aan de pom pen. PWN en Hollands Noorder kwartier hebben daarvoor een samenwerkingsovereenkomst gete kend. 'De drie waren er aanvankelijk niet blij mee, omdat ze de storings diensten naast de al lopende werk zaamheden moeten doen', zegt regiomanager Ben Janssen van Hol lands Noorderkwartier. Uiteindelijk stemden ze in met de uit breiding van het takenpakket. De af gelopen tijd kregen ze voor het on derhoud aan de pompen een opleiding van PWN en liepen ze een paar keer mee op het pompstation Bij toerbeurt hebben zij vanaf van daag pieperdienst voor het geval een storing zich voordoet. Als er wat aan de hand is, gaan zij kijken, brengen verslag uit aan het PWN en onderne men actie. Het waterleidingbedrijf houdt de eindverantwoordelijkheid, aldus Susanne Wuijts, manager transport bij PWN. Overdag komen medewerkers van het PWN naar het eiland ais er wat aan de hand is. De vijf voormalige vaste medewer kers van PWN - Willem van Leersum, Theo Buren, Ad Boshuis, Theo Houterman en Frans Duyverman - hebben een zogeheten 55-plus- regeling van het waterleidingbedrijf gekregen. Vanwege hun leeftijd hoe ven ze niet nog een paar jaar aan de overkant te gaan werken. Het onder houd blijft in handen van Drijver Bouw aan het Schilderend in Den Burg. Dat bedrijf verricht onder meer (kleine) reparaties aan kapotte leidingen. Het materiaal daarvoor blijft voorlopig in de opslag aan de Westerweg. Klan- Raad voor de Journalistiek t Matthijs Albers op de vingers <t. De oud-Texelaar, die voor kblad Story werkt, werd be- voor een artikel dat hij begin lember 2002 schreef en waarin leidde dat een broer van RTL- esentatrice Diana Sno Vijf in |Land) om het leven was geko- bij een busongeluk. leraf bleek het om de broer van |andere Diana Sno te gaan. Een van die andere Sno diende een it in tegen Albers en de hoofd actrice van Story. Volgens haar ^cn zij zich schuldig gemaakt aan 'igheid en onzorgvuldigheid, jraoor haar privacy en die van familie was aangetast. Volgens bad Albers voldoende onder- zoek moeten doen en wederhoor moeten toepassen, zodat hij niet in de fout zou zijn gegaan. Story-hoofdredactrice Angela Hoo- geveen liet weten dat Albers was getipt door 'een zeer betrouwbare bron uit Purmerend', maar dat ach teraf was gebleken dat die bron toch niet zo betrouwbaar was. In een brief aan de moeder van de klaagster bood de hoofdredactrice haar excu ses aan. In de Story van 9 septem ber werd een rectificatie opgenomen. De Raad voor de Journalistiek, een onafhankelijk orgaan dat klachten tegen publicaties in de media beoor deelt, vond dat Albers zich voor de publicatie niet alleen had mogen ba seren op de 'betrouwbare bron' en navraag in de buurt. 'Door deugde lijk onderzoek, bijvoorbeeld door na vraag te doen bij (de werkgever van) presentatrice Diana Sno had eenvou dig voorkomen kunnen worden dat fouten in de berichtgeving ontston den.' De klacht van de bezwaar- maakster werd gegrond verklaard. De overname van de jachthavens door de Stichting Passantenhaven Texel (STP) doorkruist niet de plan nen die de gemeente heeft met de haven van Oudeschild. Dat maakte wethouder Nel Eelman (Grondge bied) gisteren bekend. De onderte kening in restaurant De Compag nie zou vandaag, op 1 april, plaatsvinden... Het bericht dat vrijdag op de voorpa gina van de Texelse Courant stond, deed veel stof opwaaien. Niet alleen bij het college, dat gisteren een offi ciële uitnodiging van de STP ontving om aanwezig te zijn bij de onderte kening, vanmorgen om 10.15 uur. 'Wij verheugen ons bijzonder deze mijl paal te hebben bereikt en spreken de wéns uit dat dit het begin mag zijn van een verder constructieve samen werking met uw college', schreef de SPT. In dezelfde brief schreef de stichting dat de relatie met de ge meente door de overname wordt ontlast. De verstandhouding kende inderdaad een aantal hobbels. Eerst was er de strijd over de tweede havenmond, daarna getouwtrek over de verplaatsingsvergoeding en ver volgens de discussie over hoe het met de huur en de erfpacht moest worden geregeld. Daarover zijn glo bale afspraken gemaakt, maar dat gebeurde in een tijd dat er nog van werd uitgegaan dat de gemeente de hele haven zou overnemen. 'Nu dat niet doorgaat, hebben we sterk het gevoel dat men zich aan de ge maakte afspraken probeert te ont trekken. Dit betekent voor de water sport dat we op veel hogere kosten worden gejaagd dan destijds is afge sproken', aldus Nauta. Wethouder Eelman, die aangaf dat de overname voor haar als een verras sing kwam, toonde gisteren wel be grip. We hebben steeds overleg gehad met de stichting Die trekt weliswaar haar eigen plan, maar dat doorkruist de onze met.' Een verrassing was het inderdaad, ook voor de redactie, die het bericht donderdag per e-mail kreeg toege stuurd van Nauta. Hij vertelde bij de overname uiterst discreet te werk te zijn gegaan, met name in verband met de positie van watersport- bestuurder Rom van Schaik, die te vens leidingevend ambtenaar op het gemeentehuis is. Nauta schreef zelfs helemaal buiten het stichtingsbestuur om te hebben gehandeld. 'Maar wel binnen de bestuurlijke ruimte die ik had.' Kennelijk hadden zijn mede bestuurders hem veel ruimte gegeven, want met de aankoop van het ander half hectare grote gebied is geen klein geld gemoeid (€450.000.-). Maar ge zien de hoge pacht die in het verschiet lag, zouden de exploitatie lasten uiteindelijk een stuk lager uit vallen. Domeinen was akkoord gegaan, zo schreef Nauta, uit rancune |egens de gemeente. De gemeente zou met de dienst geen overleg over de aanpas sing van de haven hebben gevoerd en ook het niet doorgaan van de over name door de gemeente zou met in goede aarde gevallen zijn bij de dienst. Een alleszins geloofwaardig verhaal dus, met aan het eind de opmerking dat de contracten dinsdagmorgen, vandaag, zouden worden onderte kend. Had Nauta de redactie van de TC donderdagavond niet in vertrou wen genomen, dan was die er ook ingetuind. 'Je begrijpt, dit is mijn wraak op het college', doelde Nauta op het bericht dat op Texel de ko mende zomer geen alcohol aan jonge vakantiegangers zou worden ge schonken. dat b en w in de aanloop naar Ouwe Sunderklaas naar de pers hadden laten uitlekken. Gisteren leek het erop dat de opzet is geslaagd. Een telefoontje naar wethouder Eelman gisteren in de namiddag leerde dat ze ten aanzien van het bericht over de overname geen enkele argwaan koesterde Ook in eigen gelederen oogstte Nauta veel lof voor zijn vermeende doortastende optreden Zelfs secre taris Klaas van der Duim nam het verhaal voor waar aan. 'Fantastisch nieuws', reageerde hij. Maar binnen de stichting klonken ook kritische geluiden. Sommige leden ervoeren de bedrijfsmatige aanpak van de stichting als bedreigend. Mede-be stuursleden werden pas uit de droom geholpen nadat Nauta hen meerdere malen had geadviseerd nog eens goed op de kalender te ki|ken. In hoe verre burgemeester Geldorp er in is getuind, was gisteren nog onduide lijk. Ze verblijft elders. En bij het ter perse gaan van deze krant was ook nog niet duidelijk of het college van b en w inderdaad gehoor heeft gege ven aan de uitnodiging om langs te komen in De Compagnie. De Texelse Courant zal hierover vandaag berich ten op de website (www.texelse- courant.nl). De zorgen die oud-Vriendenkring speler Joop Groeskamp in het dorps blad uitte over de teruglopende be langstelling voor het amateurtoneel in Den Hoorn waren niet aan dove mansoren gericht. Zaterdag was de publieke opkomst dermate groot, dat mensen die niet hadden gereser veerd wegens plaatsgebrek onver richter zake huiswaarts moesten ke ren. Pagina 2 Wanneer is een duin, stuifdijk, zand plaat of strandvlakte ontstaan? Met behulp van de luminescentiedate- rmgsmethode is het mogelijk het pre cieze antwoord op zo'n vraag te ge ven, zodat het een geweldig middel is bij het bestuderen van de kust- vorming in de loop der eeuwen. Pagina 5 Het door SV De Koog georganiseerde toernooi voor F-pupilien kent ook dit jaar een ijzersterke bezetting. Op nieuw krijgt de Texelse voetbaljeugd zaterdag 5 en zondag 6 april de kans de strijd aan te binden met de leeftijdsgenoten van Ajax en Feyenoord. Nieuw is de deelname van Sparta uit Rotterdam, waarvan het eerste team uitkomt in de eerste divisie. Pagina 7 ten merken volgens Janssen en Wuijts niets van de veranderingen. Als er wat aan de hand is. moeten zij volgens haar gewoon het storings nummer blijven bellen (0800- 0232355 bij storingen in de water leverantie en 0800-2025 bij andere zaken). Het pompstation was gisteren aan het eind van de middag nagenoeg leeg. PWN denkt erover het gebouw te verhuren aan derden Het gebouw wordt niet ontmanteld. Volgens Wuijts blijft het in de toekomst wel mogelijk om vanaf de Westerweg het watervervoer te regelen voor het ei land. Voor de vijf medewerkers wordt vrijdagmiddag van 16.00 tot 17.30 uur een afscheidsreceptie gegeven in het Havenrestaurant. (Advertentie) Zie onze adv. op pag. 4 (Advertentie) (jrata Zjmrtrjmil M kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE /INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1