Komische verwikkelingen in Engelse herensociëteit Zwart getij Imlx nix-Di fr—MEEZCK ffcW/WfiVJOW®1 Tegenstellingen op toneel bij Vriendenkring teso Joram van der Spek wint DJ-kampioenschapp p TEXELSE COURANT Jan Brouwer vertelt in blad Wat ik zeggen wou. Kauwtjes (2) Wat ik zeggen wou. Blikvanger Oudheidkamer langer open Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Kauwtjes (3) Medium in De Lindeboom nwtwwv^ C.W-- DINSDAG 1 APRIL 2003 De zorgen die oud-Vriendenkring- speler Joop Groeskamp in het dorpsblad uitte over de teruglo pende belangstelling voor het amateurtoneel in Den Hoorn waren niet aan dovemansoren gericht. Zaterdag was de publieke op komst dermate groot, dat mensen die niet hadden gereserveerd we gens plaatsgebrek onverrichter zake huiswaarts moesten keren. Ze misten een komisch avondje toneel, waarbij veel te lachen viel, met goed acteerwerk, vele verwik kelingen, een wat langdradig eind en een voorspelbaar plot. Voordat het blijspel De Ontdekkingsreizi gersclub van start ging, bracht het Smartlappenkoor de toeschou wers met liedjes als Jaloezie van de Zangeres Zonder Naam en Ik zing dit lied voor jou alleen van Jantje Smit in de stemming. De Ontdekkingsreizigersclub van W.F. Schmidt, dat vertaald werd door Han Steemers, speelt zich af in een ouder wetse Engelse herensociëteit, waarin mannen - uiteraard - de dienst uitma ken. Afgezien van een dienstmeisje komt er geen vrouw over de vloer, een situatie die de almaar bridgende leden in ere willen houden. Dat blijkt overduidelijk als zich een dame meldt die lid van de club wil worden. De heren houden bij haar komst overdre ven nadrukkelijk de aandacht bij hun kaartspel, een gespeelde des interesse die tot doel heeft de dame en haar geloofsbneven zo snel mo gelijk te lozen De komische verwik kelingen stapelen zich op als de voor zitter van de club, de oude Thomas Caldwell, blijkt te zijn overleden Pro bleem is dat het door hem opgerichte Poolinstituut voor het voortbestaan financieel geheel afhankelijk is van de giften van Caldwell. Alleen als hij door een ongeval komt te overlijden, keert de verzekering uit en is de toekomst van het instituut veilig gesteld. De drie overgebleven leden komen op het idee de dode uit het raam voor een bierwagen te gooien, waardoor zijn dood op een ongeval moet lijken. Maar natuurlijk loopt het anders. Het lijk belandt op het balkon onder de herensociëteit, dat uitgerekend wordt gehuurd door de dame die ze kort daarvoor als lid hebben geweigerd. Terwijl de mannen met een touw in de weer zijn om de overleden voorzitter weer omhoog te takelen, verschijnt een begrafenisondernemer ten tonele, die met een smoesje de deur wordt uitgewerkt. Onder veel hilari teit, en met behulp van de onder buurvrouw, lukt het uiteindelijk de dode weer op zijn plaats te krijgen. Als de problemen uit de wereld lijken, verschijnt het neefje van de dienst meid ten tonele Hij heeft ernstige geldproblemen en probeert de drie heren te chanteren. Het loopt uit op een overval, waarna de onder buurvrouw het joch met haar verdovingsgeweer uitschakelt. Het doek valt als de dame een verwoed bndger blijkt de zijn, en dus als vierde 'maat' alsnog lid mag worden van de Ontdekkingsreizigersclub. Kleurrijker had het gezelschap van acteurs waarover regisseur Hans Oosterhaven de beschikking had bijna met kunnen zijn. Joop Rommets senior speelde met gevoel voor En gels understatement Ascroft Sloan, de correspondentiesecretaris van de bedaarde herenclub. Zijn mimiek en droge humor maakten van hem pre cies het type dat je verwacht in der gelijke Engelse herenclubs. Rommets, die nog niet zo lang gele den met een bescheiden rol startte bij De Vriendenkring, was nu als hoofd rolspeler naar voren geschoven en deed dat op z'n zachtst gezegd ver dienstelijk. Een gedegen rolkennis, Zo'n veertig mannen en vrouwen sterk had het Smartlappenkoor de volte breedte van het toneel nodig. Unks op de voorgrond accordeoniste let de Ruyter theaterrestaurant Klif 12. die hij nu Scène uit 'be Ontdekkingsreizigersclub'. Vertwijfeling bij Antoon Goes, Ralph Grabowski en Joop Rommets senior om een bnefje van dienstmeid Anneke Kikkert-Hordijk dat ze niet hebben kunnen lezen. Itotot bwó rmwrnwii sterke mimiek en gevoel voor timing typeerden zijn spel. Waar Rommets een ingetogen en wat onbeholpen secretaris speelde, werd een andere plek aan de bridgetafel ingenomen door acteur Antoon Goes, die op geheel andere wijze invulling gaf aan zijn rol. Zijn uitbundige stijl, die ver gezeld ging met de voor Goes her kenbare Amsterdamse tongval, zou men niet direct verwachten in een deftige Engelse herensociëteit. Maar met zijn luidruchtige en beweeglijke spel, waarbij hij zich de nodige vrij heden in zijn teksten veroorloofde, zorgde Goes voor hilariteit en ver toonde het stuk soms kluchtige trek jes. Tegenover hem aan de tafel zat Ralph Grabowski, als bridgepartner Fred Sheridan. De Hoornder routinier speelde zijn omvangrijke rol op de gedegen wijze die we van hem ge wend zijn. Hij was ditmaal wat dienst baar. Op één toneel met de hiervoor beschreven twee humoristen valt het met mee uit de schaduw te blijven, wat ovengens geen afbreuk deed aan de kwaliteit van zijn spel. Een gastrol was er van de eveneens zeer geroutineerde Lia Coutinho, die haar opwachting maakte als Ruth Beekman, de dame die het lidmaat schap van de Ontdekkingsreizigers club ambieert, maar door de heren niet wordt gepruimd. In haar her kende de zaal een docente zoölogie die niet van plan is zich met een kluitje in het riet te laten sturen. Een vasthoudend type, dat haar leven lang ervan heeft gedroomd lid te worden van de club en oog in oog te komen met de door haar bewon derde oude ontdekkingsreiziger, die ze tot haar teleurstelling dood op de bank aantreft. De andere vrouw in het stuk, het dienstmeisje Sue Lofton, werd gespeeld door Anneke Kikkert - Hordijk, die het er als debutante met slecht vanaf bracht. Haar gesnotter om de dood van de oude Caldwell was aandoenlijk, op andere momen ten had ze haar rol wel wat meer mogen aandikken. Voor het eerst bij De Vriendenkring speelde ook Sjoerd Groeskamp, wat overigens niet bete kende dat deze Hoornder trillend van de zenuwen op de planken stond Hij heeft acteerervaring opgedaan in het In het nieuwe blad van de Histonsche Vereniging staat een uitgebreid ver haal afgedrukt dat door Siem Hemel rijk uit Oudeschild in 1983 werd op getekend uit de mond van visserman Jan Brouwer van Oost. Het verhaal - in het Tessels opgeschreven - handelt over de komvisserij, over mossel- en wulkenvangst en over botten en roggen. Het is geïllustreerd met foto's en situatietekeningen. Daarnaast besteedt het blad aandacht aan vis sen met de scharhoepel en over een ongeluk met de reddingboot van De Koog in 1903. Het tijdschrift is ver krijgbaar in de Texelse boekhandels en kost €3,45. o to Ieten Bruten vaincwocmfclijkheid *m de redact* Hoe kan men nu spreken van over last door kauwtjes? Het gebeurt maar een paar keer per dag dat de hele groep overvliegt in de richting van de rooms-katholieke kerk. En dan kun ie elkaar niet verstaan? Wat te denken van de brommers, muzikanten, win kelende mensen en de markten? Over drukte in Den Burg niet te kla gen, daar wordt aan verdiend, maar zodra een vogel herrie trapt, heet het al snel overlast. Vooral bij kraaiachtigen. Hij krijst, poept op auto's op straat en onder de bomen. Dat laatste regent er wel weer eens af. En krijsen? Alsof wij geen lawaai maken. Mag de kauw dan helemaal niets? Noodgedwongen verblijft hij in de dorpen omdat er minder land bouwgrond is. Wel een heleboel recreatiegrond voor de mens. Deze intelligente vogels passen zich snel aan, maar hun eigenlijke biotoop is niet meer. Men zou de kauwtjes moe ten verwelkomen, want ze doen juist veel goeds. Uiteraard staan ze vooral bekend om het (ach, wat zielig) leeg roven van vogelnestjes, zodat hij weinig goeds kan doen in de ogen van menig 'dierenliefhebber'. Waar is de jager dan mee bezig? Wat gemak kelijk vergeten wordt, is dat de kauw wormen en insecten opeet en men selijk afval van straat haalt en niet te vergeten kadavers opruimt. Waar komen de kadavers op straat van daan? Doodgereden egeltjes, vogels, katten. Gelukkig staat de kauw sinds 1 april vorig jaar op de beschermde lijst van de Flora- en Faunawet. Niet dat ze ineens goed beschermd zijn, want er zijn altijd uitzonderingen op de regel. Als iets schadelijk is en voor overlast zorgt voor alle dieren, dan is het de mens wel. De kauw is een heel sociaal dier, waar de mens een voor beeld aan zou kunnen nemen. M. Aubertijn-Schelfhout, Den Burg. Op Texel houden we ons gewoon bezig met de vuurtorens. Schepen op zee, zo blijkt, merken niet meer met welke toren ze contact hebben. Texel en Ameland zijn daarom niet meer nodig. Een twee drie hupsa- kee, overbodig verklaard. Maar het gesprek is nog niet ten einde. In Amerika vinden de onderhandelin gen plaats over hoe het werk en vooral het geld na de oorlog te ver delen om de bruggen weer op te bouwen die nu nog niet opgeblazen zijn. Absurd is het zwart getij dat over onze schermen gaat en in alle kamers een verontrustend spook teweegbrengt. We overleven elk op ons eigen manier. Amerika strikt zijn gele linten als teken van meeleven, wij zijn steeds meer gekluisterd aan de televisie en het internet, of we protesteren vol vuur, of we houden onze kinderen weg van de gruwe lijke beelden. Veel mensen bidden met overgave in deze barre tijd, ook degenen die het bidden vergeten waren. Ondertussen barst de lente los en maken we ons druk over de overlast van kauwtjes. Het is alles huivering wekkend, de schoonheid van de lente, de openheid die het mooie weer met zich meebrengt, de vreugde over de strandpaviljoens die weer worden opgebouwd, de stoelen die weer buiten staan, de zonnebrand die weer wordt ge smeerd, de lepelaars die er lustig op los lubberen en de merels die zich wel heel erg wonderschoon laten horen. Daarentegen zijn sommige getuigen van de oorlog van 1991 zo indringend dat ze de situatie van nu overstemmen door ons een blik te gunnen op de gevolgen die we be zig zijn te creéren. War Child zamelt geld in en de gedachte dat ook onze kinderen War Child kunnen zijn, is een gedachte die met grote kracht wordt verdrongen. Wat is twee mi nuten op een mensenleven, niets. Het was een wrange gedachte, om dat ik juist op die tijd een uitbundig kinderfeestje meevierde. Zingen, taart, cadeaus, feesthoedjes en een stralende jarige, geborgen in een stralende familie. Collectieve ge neugten aan deze warme feestelijk heid. leder levensjaar dat wij bin nenhalen, dient vrolijk te worden gevierd. Het zingen galmde na in mijn hoofd toen ik terugfietste en langs het wad alle verliefde paren zich opeens verzameld leken te hebben Ook verliefdheid gaat dwars door zwart getij heen. Het is goed dat alles door gaat. Wij leven in een vrij land, we kunnen ons druk maken over de overlast van kauw tjes, over masten die geplaatst wor den in Oudeschild en De Koog, over de toeristen die we moeten binnen halen. Wat zijn mensen oersterk. Ze overleven steeds weer, dan doen ze al eeuwen en eeuwen lang en geen oorlog leert hen een nieuwe oorlog te keren. Toch is er zo'n sluipend verdriet meetbaar, zo'n soort dat ons allen diep treft en dat ons ook gelijk maakt aan elkaar. Is dat mogelijk de winst van de oorlog? Voortdurend speelt een essay van Montaigne door mijn hoofd waarin verhaald wordt over Psammemtus. Toen ze hem vroegen, waarom hij zo onbe wogen bleef bij de dood van zijn zoon en zijn dochter, maar zo zijn zelfbeheersing verloor bij de dood van een verder weg staand iemand, antwoordde hij: 'Dat komt omdat alleen het laatste verdriet met tranen geuit kan worden, terwijl de eerste twee ieder uitdrukkingsmiddel verre te boven gaan.' Is het dat wat ge realiseerd wordt wanneer we mee leven met al die ouders die hun kin deren ten strijde zien trekken en wachten? Deze kinderen worden misschien straks weer vaders. En over deze vaders zeggen hun kin deren dan weer. zoals ik ooit over de vader van mijn kinderen formu leerde: Nachtmerrie Mijn vader is aan de vijand ontko men, gevangen genomen, na jaren weer vrij Maar iedere nacht heeft hij schok kende dromen voor hem lijkt de oorlog nooit voor bij. Vobrlopig moeten wij ons leren af stemmen op Zwart Getij en toch ge woon blijven doorgaan. Met alles. Dana Rover benutte om het botte neefje van de dienstmeid gestalte te geven Om de tegenstelling met de heren te verster ken, was hij opgetuigd met een hanenkam en in combinatie met het mes waarmee hij rondzwaaide, vormde hij een even dreigende als oneigenlijke gestalte in de sociëteit. Meer conform de sfeer die de schrij ver van het stuk voor ogen moet heb ben gehad, was de vertolking van de heer Reece, vertegenwoordiger van begrafenisonderneming O'Halloran, Shaughnessy Kelly, door Joop Rommets junior. Geen hele grote rol. maar wel op en top een statige gent leman. die zich weliswaar respectvol en klantvriendelijk opstelt, maar zich met zomaar laat wegsturen, ietwat opdringerig kan zijn en met vies blijkt van een beetje commercie Wellicht de lastigste rol was wegge legd voor Marco Bakker, die de ge storven ontdekker Thomas Caldwell speelde. Het grootste deel van het toneelstuk was alleen zijn grijs ge schminkte kruin zichtbaar en zat hij met de rug naar het publiek roerloos op de bank, een taak die hij naar be horen uitvoerde. Onzichtbaar en vrijwel onhoorbaar was de rol van souffleuse Natasja Koopman. De techniek was in han den van Guido Schuijl, die er veel werk van had gemaakt en onder meer de geluiden van een drukke straat de zaal in liet komen op de momenten dat de deuren naar het balkon geo pend werden. Het decor zou met tot stand zijn gekomen zonder de mede werking van de restauratiecommissie van het Hoornderkerkje, de organisa toren van de rommelmarkten in Den Hoorn. Hulde was er voor Gerdy Grabowski, die na 34 jaar lidmaat schap afscheid nam van De Vrien denkring Voorzitter Gitta Witte ver blijdde haar met een bos bloemen en het erelidmaatschap van de vereni ging. Gerard Timmerman De Oudheidkamer in Den Burg is met ingang van dit seizoen de gehele dag geopend. In plaats van 's morgens en 's middags enkele uren, is het mu seum nu van maandag tot en met vrijdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Te zien is de tentoonstelling 'schrijven door de tijd'. Deze exposi tie is samengesteld uit de eigen col lectie, aangevuld met van zowel par ticulieren en instellingen geleende voorwerpen. Wegens groot succes is ook de tentoonstelling over de brie ven van Aagje Luytsen nog te zien. Dinsdag 1 april In De Witte Burcht (Molenstraat, Den Burg) wordt een open klaver- jasdrive gehouden. Het inschrijf geld, €3,50 per koppel, is bestemd voor goede doelen. Inschrijven, liefst met maat, tussen 19.30 en 20.00 uur in de zaal. In Cinema Texel draaien Dare Devil (aanvang 20 00 uur) en Liever ver liefd (20.30 uur). Woensdag 2 april In Cinema Texel draaien Dare Devil (aanvang 15.00 uur en 20.00 uur), Spy kids II: the island of lost dreams (15.15 uur) en De Tweeling (20.30 uur). Donderdag 3 april In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begin om 20.00 uur een klaverjasdrive. In De Aleph (Weverstraat 54) in Den Burg wordt van 20.30 tot 21 15 uur gemediteerd voor de wereldvrede, ledereen is welkom. In Cinema Texel draaien Jackass the movie (aanvang 18.45 uur), De Tweeling (19.00 uur), Liever ver liefd (21.30 uur) en Dare Devil (21.45 uur). Vrijdag 4 april De technische staf van Feyenoord, dat meedoet aan het toernooi voor F-pupillen bij SV De Koog, ver zorgt vanaf 17.30 uur een demon stratietraining op het veld aan de Boodtlaan. Publiek is welkom. In hotel De Lindeboom in Den Burg begint om 20.00 uur een avond met het medium Tiny de Ruiter. De toegang bedraagt €7,-. In discotheek de Jelleboog in Den Burg wordt van 21.00 tot 23.00 uur door leerlingen van de OSG 'bingle' gespeeld, een muzikale vorm van bingo. Na afloop verzor gen de DJ's van het spel een feest avond. In Cinema Texel draaien Dare Devil (aanvang 15.00 en 21.45 uur), Spy kids II: the island of lost dreams Di. 01 9.56 en 21.44 u Wo. 02 10.15 en 22.05 u. Do. 03 10.27 en 22.34 u. Vr. 04 10.35 en 23.05 u. Za. 05 11.05 en 23.36 u. Zo 06 11.40 en 23.56 u. Ma. 07 11.40 en - u. Di. 08 0.16 en 12.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon Komt 6 april op om 7 03 uur en gaat onder om 20 20 uur; 1 april nieuwe maan. (15.15 uur). Jackass the mov (18.45 uur), De Tweeling (19.00 ur en Liever verliefd (21.30 uur). TESO zet in verband met de te wachten drukte in en rond weekend geregeld een extra in en verzorgt dan in die period ieder half uur een afvaart, zov, vanuit Den Helder als vanaf Texs Dat gebeurt vrijdag van 6.35 20.05 uur, zaterdag en maand van 9.35 tot 16.05 uur en zond van 14.35 tot 20.05 uur. Er words geen wachttijden verwacht. De; week wordt de zomerdienstrege ling weer van kracht. Dat betekei dat op zon- en feestdagen de i ste boot vanaf Texel om 7.05 ui vertrekt en vanuit Den Helder o 7.35 uur. De zomerdienstregelii is geldig tot en met 30 septembt Vandaag treedt ook het systea met gedifferentieerde tarieven werking. Het daltarief geldt dinsdag, woensdag en dondj dag; van vrijdag tot en met maa- dag is het duurder om naar Tej te gaan. Deze verschillende tam ven gelden alleen voor losse rela ren. Gebruikers van een mi retourenkaart zijn op elke dag de week voordeliger uit. Het sji teem met de gedifferentieerde!; neven geldt tot en met 31 oktobj Nadere informatie kan worden ve kregen via tel. 0222-369600 of mail info@teso.nl. De veerdiei heeft ook een eigen websit; www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.rl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 Q J Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al onze advertentjeconlrecten on aantxedvtgwfl toe rijn van toepassing de Regelen voor het Ad.eS» I wezen van do Stichting ROTA. gevestigd to Ajn>fcrJ| zoals gedeponeerd t>*| do Kamer van Koophandel r brieken te Amsterdam onder nummer 41198693 exemplaar van de Regelen voor het AdvertenWM wordt op uw verzoek kostetooa toegozonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 lautom* Per jaar 62,70 60,70 (auton* Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voer afloop van de abonnementsperiode. Bij een leefomgeving horen geluiden. Geluiden van mensen, lachen, ruzie, radio's, TV, enz. Allemaal erg verve lend als het te lang duurt. Maar on derdeel van het leven met en bij men sen. Maar we horen ook de geluiden van dieren. Een blaffende hond, een vlucht spreeuwen (die kunnen pas krijsen), ganzen, de haan van de bu ren of kauwties. Wat is er mooier dan de geluiden van deze laatste groep. Vooral als een groep kauwtjes over zwermt en ze onafgebroken met el kaar converseren. Als je goed kijkt, zie je dat ze allemaal in paren vliegen. De kauw is zo ongeveer de sociaal ste vogel die we kennen. Ze blijven hun leven lang bij elkaar en nestelen op hun oude plekje. Vroeg in de mor gen komen ze al pratende over, het eerste dat ik doe is de gordijnen open doen en vanuit mijn bed genieten van de kauwtjes. Een landing in de boom in mijn tuin, iets leukers kan ik me niet voorstellen. Ze eten van de vogel- voederplaats de pinda's en het brood en vertrekken weer. De eerste vogel die mijn kleinzoon kon benoemen was, u raadt het al, de kauw. En die wilt u nu gaan verjagen, dier vriendelijk volgens de wethouder, maar hoe doe je dat. Laat die bees ten toch lekker zitten, ze horen bij de natuur, die we zo graag verkopen aan onze gasten. En ik ben er van over tuigd dat er ook veel mensen van genieten, net als ik. Renske van IJsseldijk, Den Burg. Het medium Tiny de Ruiter verzorgt vrijdag een avond in De Lindeboom in Den Burg. Zij werkt uitsluitend met foto's van overleden personen. De avond begint om 20.00 uur, de toe gang bedraagt €7,-. In een vol café Le Berry in De Koog heeft Joram van der Spek zaterdag de Texelse Mix DJ-kampioenschap- pen 2003 weten te winnen. De jury, bestaande uit de DJ's Hans Strick en tweevoudig winnaar Javi Marin, was zeer te spreken over het niveau van de vijf deelnemers. 'Alle diskjockeys krijgen drie kwartier om te laten horen wat ze kunnen', legde Marin vooraf de regels uit. 'Ik vind dat zelf vrij lang, tijdens de we reldkampioenschappen krijg je bij voorbeeld maar vier minuten. Van avond draaien er vier platen, alleen Willem Johan Bakker draait cd's. Ik let op hoeveel platen ze draaien, hoe lang en hoe vloeiend de mix tussen twee platen is, hoe de muziek bij el kaar past en hoe de opbouw in de drie kwartier verloopt. Vanavond draait iedereen trancemuziek, maar de stijl maakt niet uit, dat is een kwes tie van smaak. Ik let alleen op de techniek.' De techniek van Van der Spek werd dus als beste bevonden. Hij sleepte hiermee een tandemsprong bij Para centrum Texel in de wacht. Ji 'DJ Lance' Zijm eindigde met Lap op de tweede plaats. Ansgar] der Spek, die inviel voor Olie del" werd derde, gevolgd door Wj Johan Bakker. De organisatie noemt het evem geslaagd en is blij met de locati Berry. In maart 2004 wordt het nement herhaald, maar dan in grotere opzet. Mogelijk worden afgaand aan de finale eerst voorrondes gehouden. DJ Ar/en Lap veroverde de tweede plaats bij de kampioenschappen.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2