EcoMare leert schooljeugd overleven in onbekend bos De overlevingsproef 3 'optrainer geeft clinic in Akenburg Om te onthouden F amilieberichten 'Pas vooral op voor een gebrek aan vocht' .TEXELSE COURANT' Minister Kamp op Radio Texel Bijna vierhonderd ouderen op linedance-festival ff/aar gebeurd Kiespijn \tyat ik zeggen wou.. Duurzaam Texel DINSDAG 1 APRIL 2003 bent op een onbekende plek in een bos terechtgekomen en weet niet of je de weg snel zult vinden of mensen jou zullen nden. Je zult je voorlopig moeten redden in het bos, misschien aar een dag, misschien ook twee. Wat doe je? EcoMare heeft verzoek van het nationaal park Duinen van Texel een soort loedcursus ontwikkeld, waarbij leerlingen van basisscholen ider moeilijke omstandigheden en met de schaarse midde- n die hen ten dienste staan moeten proberen te overleven. eriingen van De Fontein maakten onder leiding van EcoMare-medewerkster Maroesja wen kennis met hun kansen om te overleven In de Dennen. verdwaald raakt in een afgelegen febied is met te benijden. Maar lijd- éam een langzame dood afwachten [met nodig. Er zijn kansen genoe- en om te overleven, als je maar weet aar je op moet letten. Vanuit die ge- pchte heeft de educatieve dienst EcoMare een belevings- ogramma ontwikkeld dat de ver ende kinderen van 21 ste eeuw wat eerbaarder moet maken. 'Je kunt est veel doen in allerlei weinig hoop- pvende situaties, je moet je er alleen i bewust zijn', vertelt medewerk ster Els Wennekendonk, die samen met enkele collega's een rijtje tips heeft opgesteld. 'Zorg ervoor dat je niet onderkoeld raakt, werk zoveel mogelijk samen met je lotgenoten, probeer je geest te kalmeren door een spelletje te doen, let op eetbare producten die in het wild groeien en pas vooral op voor een gebrek aan vocht. Met behulp van een blikje met een gat erin, een zakdoek, houtskool en zand kun je een filter maken, waar je water mee kunt zuiveren. Maar als dat niet lukt, kun je nog beter water De kinderen die aan het programma over overleven in het bos hebben egedaan, krijgen allemaal de op- acht hun ervaringen op te schrijven meen verslag. Hierbij het relaas van tsiree, Simone, Marieke, Koen ibastiaan en Pim, leerlingen van De ntem uil Den Burg gingen stipt 8.45 met de safari- ito naar het oerwoud, we wisten <er dat er veel gevaren waren. Toen er uiteindelijk waren, werden we htergelaten met enkel een klein erlevmgspakketje. We wisten totaal it wat we moesten doen, maar daar uden we snel achterkomen. en we verder liepen (het leek meer kruipen), kwamen we op een open ik Overal waar we keken zagen we ortvliegtuigjes. Het was dus een igveld midden in het oerwoud! We 'en met lang meer alleen, want ar kwamen al twee afstammelingen i Tarzan aan slingeren. Als ik het ed heb, waren ze van het vrouwe- s geslacht. Ze probeerden om te iten, maarik verstond er geen Iet- van. Trouwens, volgens mij ver- nd niemand er Iets van. Ik hoorde het rommelen in de verte, en het kwam steeds dichterbij en dichter bij... Ik werd meegetrokken, we moesten een erg gammel vliegtuigje instap pen. We kregen allemaal een para chute. Ik vroeg wat we gingen doen aan groepsgenoot Desirée. Ze zei dat we per groepje een tandemsprong gingen maken. Ik schrok me een apelazer! Ik vroeg of ze een grapje maakte, maar ze was zelf ook een beetje zenuwachtig voor de sprong. We zagen met waar we waren omdat het erg bewolkt was. Toen we moes ten springen, was iedereen een beetje bang en wou niemand sprin gen. Maar waarschijnlijk hadden we niets te willen, want we werden het vliegtuigje ruw uitgeduwd. We kwa men voor de helft in een boom te recht, maar gelukkig was niemand gewond. Dat was dan wel geluk heb ben, maar we wisten niet waar we waren en dat was geen geluk! We maakten snel een schuilhut van takken en de rest van de parachute. Het was klein en we hadden het ijs koud. We gingen eten zoeken, want als we binnen een uur niet te eten drinken dat met helemaal schoon is dan helemaal niets, want dan ga je dood door uitdroging.' Het programma speelt zich af in de Dennen - in het gebied tussen de Fonteinsnol en de Heidvlakweg - en is 'verpakt' in een avontuurlijk spel. Kinderen moeten zich daarbij inbeel den dat ze een parachutesprong maken en door ongunstige wind uit de richting en in een hen onbekend bos belanden. Om het wat moeilijker te maken worden ze in groepjes van vijf of zes en vergezeld van een be geleider geblinddoekt vanaf het start punt naar een andere plek gebracht. Ze hebben op dat moment niet meer mee dan alleen een bidon water, de kleren die ze dragen en een stuk zeil en touw van hun 'parachute'. Dat het spel zich afspeelt in het Texelse bos, heeft z'n beperkingen. Wenneken donk: 'Er is niet zoveel te eten. De bramentijd duurt maar kort en andere eetbare vruchten en zaden zijn nau welijks te vinden. Van varentopjes kun je thee zetten, maar je zult hier zeker niet dik worden. We smokkelen daarom een heel klein beetje, door zelf bijvoorbeeld ergens kastanjes neer te leggen.' Het programma vindt gretig aftrek. Afgelopen najaar werd er al mee ken nisgemaakt door enkele Texelse scholen, die er kosteloos aan mee kunnen doen. Vanaf komende week wagen ook andere scholen zich aan de overlevingscursus, waaronder ook enkele van de overkant, die wel een financiële bijdrage moeten betalen. 'Kinderen vinden het erg spannend en leuk. Ze gaan er helemaal in op. Dat blijkt ook wel uit de verslagen die ze van hun ervaringen moeten ma ken. En ondertussen leren ze nog heel wat en krijgen ze respect voor de natuur. Dat gaat vanzelf als je er af hankelijk van bent.' kregen, vergingen we van de honger! We hadden een lijstje met dingen die we konden eten. Als eerste stond er een plaatje van een tamme kastanje. Tamme kastanjes in een oerwoud! Er was veel mogelijk, maar dat geloof den we geen van allen. Toch gingen we zoeken en hoe verder we het oer woud inliepen, hoe meer het op een normaal bos ging lijken. Eindelijk za gen we er een paar liggen, er was er voor iedereen precies één. Onze groepsgenoot Marieke Wetsteen nam de eerste hap. We wachtten met z'n allen gespannen af wat er zou gebeu ren... Anderhalve seconde later spuugde ze het uit, bleef een tijdje krom staan en zei: gatver! We haalden weer opgelucht adem en waren alle maal blij dat het niet giftig was of zo. Daar kwam een schepsel van het oer woud aan slingeren. Toen ze dichter bij kwam, zagen we dat het gewoon een normaal mens was! Daar waren we wel blij om, maar hoe moesten we weer op het vliegveld komen? Dat was dus geen probleem, want we werden allemaal één voor één terug naar het vliegveld gebracht. Daar stonden de safari-auto 's alweer. Toen we weer terug op school waren, wa ren we dolblij dat we de bewoonde wereld weer zagen imand minder dan tuigpaarden- iner, rijder en Nederlands kam- len Egbert Emmink verzorgt dagavond en zaterdag in en id manege Akenburg een de- instratie en training van tuig- arden. Emmink komt op uitnodi- g van menvereniging Tussen d en Duin, die leden en belang- llenden uitnodigt de gratis toe- ïkelijke clinic bij te wonen. de nationale dressuur en men- 'eld is Emmink een begrip. 'Zeg ar een topper', vertelt Henk Spigt, ardvoerder van de menvereniging, is een professioneel tuigpaardrij- der. Hij traint en berijdt momenteel veertien verschillende paarden van verschillend eigenaars. Hij rijdt met enkei- en tweespan, de categorie waarin hij Nederlands kampioen is. Maar hij kan even gemakkelijk met een klavertje drie - een driespan - uit de voeten en is ook een man die er vier voor elkaar kan zetten, één van de moeilijkste disciplines die er zijn. Hij is door de wol geverfd en durft en kan alles aan. In de categorie twee span is hij zelfs Nederlands kam pioen.' Emmink traint en rijdt veel met paarden van derden. 'Als iemand hem vraagt dit te doen, onderwerpt hij zo'n dier eerst aan een beoorde ling. Hij zegt zonder meer of het ge schikt is als tuig- of menpaard.' Emmink houdt er op het gebied van paardentraining een eigen, succes volle theorie en praktijk op na. Vrijdagavond gaat Emmink in de kan tine van de manege in op het succes vol trainen van tuigpaarden. Hoe je een jong dier optimaal moet klaarst omen voor een wedstrijd. Hij zal uit de doeken doen hoe de training moet worden opgebouwd en met behulp van vijf door hem meegebrachte paarden toont hij zaterdag onder meer het werken aan de longe (touw) en diverse andere trainingsmethodes die met het concoursklaarmaken van In keurige rijen genoten de ouderen zichtbaar van het gevarieerde lesprogramma. (Foto Gemr Verhoeven) Veel vrije tijd heeft hij niet als mi nister van Volkshuisvesting en waarnemend minister van Defen sie, Niettemin wist minister Henk Kamp (WD) zaterdagmiddag een half uurtje vrij te maken voor het kinderprogramma Pietelepote van Radio Texel. Met de kinderen die meewerken aan het pro gramma sprak hij onder meer over de oorlog in Irak. De minis ter liet hen weten dat zij niet bang hoeven te zijn voor een oorlog in Nederland. Ook legde hij uit waarom Nederland de oorlog wel politiek maar niet militair steunt. 'Hij zat met zijn vrouw in een res taurant en hij had er eigenlijk niet meer aan gedacht', vertelt presentatrice Wijkje van den Berg. 'Maar hij heeft toch even tijd gemaakt.' De uitzending wordt woensdag tussen 17.00 en 18.00 uur herhaald op Radio Texel. Sporthal Ons Genoegen was zater dag het domein van countryline- dansers. Bijna vierhonderd ouderen uit heel Noord-Holland namen daar deel aan een linedance-festival, dat werd georganiseerd door de Vereni ging van Lesgevers Meer Bewegen NH Het evenement was uitsluitend bedoeld voor 55-plussers. Onder lei ding van dansdocente Joke van Wees uit Lelystad lieten de senioren zich meeslepen door de herkenbare klanken van overwegend country- en westernmuziek. Het lesprogramma was een mengeling van dansen die voor zowel beginners als gevor derden geschikt waren. Twee jaar ge leden werd het evenement voor het eerst gehouden op Texel Toen schre ven zo'n 350 belangstellenden zich in. Volgens Betsie Verhoeven, lid van de lesgeversvereniging en mede organisator van het Texelse evene ment, Is het de bedoeling dat de dansdag iedere twee jaar op Texel zal plaatsvinden. Het aantal deelne mende Texelaars was enigszins te leurstellend. Hoewel linedance ook op ons eiland erg populair is. dans ten slechts vijftien Texelse 55- plussers mee Volgens Verhoeven was dat te wijten aan een te late aan melding. 'Toen zij zich aanmeldden, was de inschrijving eigenlijk al vol. We hebben er toen toch nog vijftien toe gelaten, maar meer kon echt niet.' De dansdag duurde tot 17.00 uur. De oudste deelneemster, een inwoonster van Volendam, was 88 jaar. Spreekuren college van b en w: Burgemeester J Geldorp (bestuur, organisatie en handhaving), wethou der N D K. Eelman-van 't Veer (grondgebied en onderwijs), wethou der A. Hin (cultuur en sport) en Corrie Heijne (financiën, werken en milieu): elke dinsdag vanaf 15.00 uur. De spr eekuren zijn in het raadhuis op de Groeneplaats in Den Burg Men moet vooraf een (telefonische) afspraak maken via de centrale balie in de hal van het gemeentehuis (tel. 36 21 21). Spreekuren raadsfracties: CDA en Groen Links: iedere donderdag vóór de raadsvergadering (tweede dins dag van de maand): voormalige bodewoning raadhuis aan de Park straat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissieverga deringen worden gehouden. Voor een afspraak met D66 kan men tevo ren bellen met Frans Visman (D66), Waalderstraat 58, Den Burg tel. 315670. PvdA: woensdag vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19.30 uur in de bodewoning achter het raadhuis. WD: op afspraak, tele foon 31 4039. Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG), voor infor matie, advies en ondersteuning bij vragen en klachten over de gezond heidszorg. Van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 15.00 uur bereikbaar via tel. 0223-618284. Eerstelijns psychologenpraktijk: dhr. J. van den Berg, mevr. M. van den Berg-Lenters en mevr. H.L.T. van der Veer-Cuipers. Molenstraat 86. Den Burg. Tel. 310386. Maatschappelijk werk: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe Ulo, Schilderend 39, Den Burg, tel. 314185. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19.30 uur; vrijdag 15.30-16.30 uur. Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ)- RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg). Spreekuur op afspraak in d'Ouwe Ulo: tel. 315813, b.g.g. 0223- 615805. Buddyproject: Voor mensen met HIV of AIDS. Voor aanmelding, informatie of voorlich ting Humanitas Den Helder, Binnen haven 76-77, tl. 0223-617422. Anti-discriminatie: Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discri minatie. Telefoon 317896, 315321 of 312435. Piet liep al dagenlang te mekkeren dat hij zo'n last had van een zere kies. Antje zijn vrouw, die dat zat was, maakte voor hem een afspraak met de tandarts. Daar zat hij dus aan vast en hij was verplicht zich aan die af spraak te houden. Met lood in zijn schoenen stapte hij op zijn brommer, reed naar Den Burg en meldde zich op de afgesproken tijd waar hij jam merend zijn nood klaagde bij de medepatiënten in de wachtkamer en bij de tandarts. In de opengesperde mond kijkend zei die: Tjonge tjonge, dat is een slechte, ik zal je eerst eens een spuitje geven en ga dan nog maar een kwartiertje in de wachtka mer zitten.' Zo gezegd, zo gedaan. Piet kreeg een paar prikken toege diend. Zittend in de wachtkamer klaarde voor Piet de lucht helemaal op, want even later was de pijn totaal verdwenen en voelde hij zich weer kiplekker. Opgelucht zei Piet tegen de medewachtenden 'Zeggen jullie maar tegen de tandarts dat het niet meer nodig is en dat ik naar huis ben gegaan omdat de pien hillegaar over is.' v De vreugde was echter van korte duur, want in de volgende nacht deed hij van narigheid geen oog dicht. Antje maakte een nieuwe afspraak en daags erna werd alsnog het vonnis voltrokken. Jan van Tunen iPzardentrainer Egbert Emmink behoort tot de top van Nederland. In de Texelse Courant van 25 maart las ik dat de politiek resultaten mist van Duurzaam Texel. Nu kan ik u ga randeren dat zij daarin niet alleen staat. Duurzaam Texel heeft bekend gemaakt dat zij plannen heeft in de dorpen informatieavonden over windenergie te beleggen. Zonde van de energie. Kijk nog eens in de structuurvisie die de gemeente door Arcadis heeft laten maken. Op blad zijde 40 staat: 'De plaatsing van windmolens heeft vrijwel geen draag vlak op het eiland. Wij raden aan om met de plaatsing van windmolens uiterst terughoudend te zijn.' Duurzaam Texel kan beter energie steken in het behoud van het Texelse landschap, zonder storende elemen ten. Namens het bestuur van 10 voor Texel, Menno Stam, Den Burg. tuigpaarden te maken hebben. Hij toont diverse paarden voor de concourswagen en praat diverse on derdelen op smakelijke en humoris tische wijze aan elkaar. Met Emmink komen twee grooms (hulpen) mee naar Texel. Emmink gaat ook aan de slag met jonge paarden van Spigt, Willem Goènga en Piet Daalder. 'We gaan met de billen bloot. Hij gaat in op de manier waarop wij de dieren trainen, waar we de fout in zijn ge gaan. waar het dier geschikt voor is en hoe we verder moeten gaan met de dieren. Hij zal met name ingaan op de techniek.Spigt constateert dat de belangstelling voor tuigpaarden op het eiland toeneemt. 'Waar we vroe ger de nadruk wat meer op dressuur legden, is nu het mennen in op komst.' Zaterdag wordt gewerkt en gereden met verschillende spannen, mogelijk zelfs met een vierspan. De clinic be gint vrijdagavond om 19.30 uur en duurt op zaterdag van 9.00 tot 14 00 uur. Als het weer meewerkt, kunnen de demonstraties buiten worden ver zorgd Piet Betsema Over de verre zeeen voeren de schepen langs hemel en aarde De golven spelen met ons leven Soms lijkt het allemaal zo snel te gaan, en heeft het schip het begeven. Zo was je pas nog hier, nu al ben je verdwenen uit het aardse leven. Rutgert Oosterhuis Veel te vroeg en onverwachts hebben wij afscheid moeten nemen van onze buurman Piet Aant Betsema Wij wensen Wil en de kinderen veel sterkte toe. Wim en Hennie Jas Mevr. C.A. Binsma-Bakker Herman en Anneke Boekei Dick en Tiny Lap Hans en Els Jongedijk Theo en Trix Roest Mevr. J.G. van Ingen Mevr. A. Veldwisch Jan en Marja Frederici De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschap pij ontving het droevige bericht dat onverwachts is overleden de heer P.A. Betsema Gedurende vele jaren een vooraanstaande rela tie van de Reddding Maatschappij Wij zullen aan hem een dankbare herinnering bewaren. Onze gedachten gaan uit naar Wil, Martin en Carla, Peter en Helga en de kleinkinderen. Wij wensen hen de kracht toe om dit zo zware verlies te dragen. Directie en medewerkers Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij IJmuiden Wij hebben een goede vriend verloren. Veel te vroeg moeten we afscheid nemen van Piet We zullen je missen. In onze herinnering blijf je altijd voortleven. Wij wensen Wil, de kinderen, kleinkinderen en verdere familie heel veel sterkte toe in deze moei lijke tijd. Nan en Margriet Heden ontvingen wij het droevige bencht, dat plotseling is overleden de heer P.A. Betsema Gedurende vele jaren droeg hij de Redding Maat schappij en met name de Texelse stations een warm hart toe. Wij zullen hem blijven herinneren als een man die altijd voor ons klaar stond. Wij wensen Wil, Martin en Carla. Peter en Helga en de kleinkinderen de kracht toe om dit grote verlies te dragen. Plaatselijke Commissie KNRM Texel Bemanning station De Cocksdorp Bemanning station De Koog Met ontsteltenis ontvingen wij het bericht van het overlijden van de heer P.A. Betsema Vader van onze mede-bemanningsleden Martin en Peter. Wij wensen Wil, Martin en Carla, Peter en Helga en de kleinkinderen de kracht toe om dit grote verlies te dragen. Bemanning reddingboot Beursplein 5 KNRM station De Cocksdorp-Texel, Charles Douma Sandor Mantje Peter den Braven Erwin Daalder Henk van Wijk Marian Klaassen Simon Stark Roland Hooyberg P. Quartel Remco Ge^

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3