'anneer zag dit zand voor het laatst licht? 'Net eb en vloed, ineens willen ze allemaal huren )ateringsmethode op Texel geijkt Wonderbaarlijke Australische zoogdieren Guus Zegel stopt na 35 jaar met fietsen heiligheid troef bij nieuwe auto's Gemeentewerken .TEXELSE J COURANT1 /wV "CSC Kampioenen sportvisclub De Zalm op pad voor zeiljachten - DINSDAG 1 APRIL 2003 Wanneer is een duin, stuifdijk, zandplaat of strandvlakte ntstaan? Met behulp van de luminescentiedaterings- tethode is het mogelijk het precieze antwoord op zo'n aag te geven, zodat het een geweldig middel is bij het be- luderen van de kustvorming in de loop der eeuwen. We- nschappers en andere geïnteresseerden toonden zich vo- ge week onder de indruk, toen de juistheid van de lethode werd bewezen door de resultaten te vergelijken iet bekende historische gegevens over het duin- en [randgebied van zuidelijk Texel. ie vergelijkingen werden gemaakt dens de op het NIOZ gehouden arlijkse studiedagen van het Neder- nds Centrum voor Kustonderzoek ICK), een samenwerkingsverband ,n Rijkswaterstaat, diverse umversi- iten en andere wetenschappelijke intra, waaronder het NIOZ De Ita- lanse onderzoeker en promoven- js Mirko Ballarini van de Technische nversiteit Delft gaf donderdag tij- ins een colloquium uitleg van het iteringsysteem. dat al geruime tijd leden werd ontwikkeld, maar oral in de Texelse situatie zijn aarde overtuigend kon bewijzen. Klok Ij luminescentiedatering, ook wel itische datering genoemd, kan Drden bepaald wanneer kwarts laaruit duinzand voor het grootste iel bestaat) voor het laatst door inlicht is beschenen, dus het mo- mt waarop het door ander zand is idolven. Het gebeurt door het me- van het electronensignaal dat van zandkorrels uitgaat. Dit signaal irdt opgebouwd onder invloed van ituurli|ke radioactiviteit van de om ving en stopt zodra de zandkorrels worden blootgesteld aan zonlicht. Het is een soort klok die begint te lopen als de korrel in het duin wordt begraven. Hoe langer geleden het duin is gevormd, hoe sterker het sig naal. Zo kan bijvoorbeeld worden vastgesteld dat het Grote Vlak in de Hoornder duinen is gevormd tussen 1738 en 1749, maar ook dat een piepjong embryoduintje op de Hors daar in 1995 nog niet was. Perfect ijkgebied De onderzoekers hadden voor het bepalen van de nauwkeurigheid van hun methode geen beter gebied kun nen kiezen dan het duin- en strand- landschap van Texels zuidpunt. Niet alleen zijn daar de afgelopen duizend jaar - al of met door toedoen van de mens - enorme veranderingen opge treden, maar van veel stukken is pre cies bekend wanneer dat is gebeurd, omdat er betrouwbare historische gegevens zijn, onder andere in de vorm van landkaarten. De onderzoe kers namen de zandmonsters die zij onderzochten op plekken waarvan ze de ouderdom al wisten en konden dus eenvoudig vaststellen of deze overeenkwam met de datering die werd afgeleid van de luminescentie meting. De monsters moesten uiter aard in het donker worden genomen om te voorkomen dat het signaal zou worden weggevaagd door het zon licht. Toch kon overdag worden ge werkt door het graven van een klein gat en het zand weg te halen uit een der wanden met behulp van een licht dichte buis. De tientallen aldus ver zamelde monsters werden genomen in de jongste duinen bij de Hors, de Horsmeertjes en de oudere meer landinwaarts en noordelijker gelegen duinenrijen tot aan de grens met het cultuurland. Het leverde een kaart op die bezaaid was met jaartallen tussen 1500 en 2000. Veelbelovend Het bleek allemaal te kloppen met wat al bekend was, zodat mag wor den aangenomen dat de daterings methode in terreinen met onbekende historie betrouwbaar de ouderdom aangeeft. Dit biedt mogelijkheden voor (verder) onderzoek naar de ge schiedenis van het kustgebied, waar mee onder anderen amateur-geolo gen professor Kees de Jager en Willem Kikkert zich bezig houden. Eerstgenoemde zei tijdens het colloquium dat luminescentiedate ring mogelijk ook van dienst kan zijn bij het onderzoek naar het ontstaan van het Marsdiep. Dat Marsdiep kwam tijdens de NCK-dagen overi gens ook ter sprake Een van de voor drachten ging over de interpretatie van de meetgegevens die permanent worden verzameld met behulp van apparatuur die in een der veerboten is opgesteld. De deelnemers van de NCK-dagen kregen zaterdagochtend tijdens een excursie toelichting temidden van de embryo- en babyduint/es van de Hors. (Foto Harry de Graaf) 71\' l' Buitonkull p> Hoomdor Nlouwfrnri 1SS1 1S55-W Silke Kruk uit Oudeschild, studente dierverzorging aan de Middelbare Agrarische School, loopt stage in Taranga Zoo, een dierentuin in het Australische Sydney. Zoals beloofd houdt ze onze lezers op de hoogte van haar belevenissen down under. In de eerste week werkte ze op de vogelafdeling, in de tweede bij de reptielen en amfibieën. In haar derde week maakte ze kennis met specifiek Australische zoogdieren. Australische zoogdieren, ook wel oz mammals genoemd Dat is de afde ling waar ik de afgelopen week heb door gebracht. Dit is een echte Australische afdeling, met kangoe roes, koala's en vogelbekdieren. Vogelbekdieren zijn inderdaad bijzon der wonderbaarlijke dieren, ze zien er uit alsof ze in elkaar geflanst zijn uit allemaal losse onderdelen van ver schillende dieren. Het verhaal gaat dat toen de eerste (opgezette) exem plaren van dit dier naar Europa kwa men niemand geloofde dat ze echt waren. Australië beschikt over een grote hoeveelheid wonderbaarlijke dieren. Zo zijn er de eierleggende zoogdie ren, het vogelbekdier en de ecidna, een soort mierenetende mega-egel, zo groot als een basketbal. En natuur lijk zijn er een heleboel buideldieren, waarvan de koala en de kangoeroe wel de bekendste zijn. Een deel van mijn week heb ik doorgebracht in het nachthuis. Dit is het deel van de die rentuin waar een omgekeerd dag- en nachtritme wordt aangehouden om ook nachtdieren aan de bezoeker te kunnen tonen. Je vind hier de possums, vleermuizen en kleine knaag- en buideldieren. Het werk daar bestaat voornamelijk uit het voe ren van de dieren en het aanslepen van verse takken en bladeren. Verder heb ik deze week koala's kangoeroes en wallaby's - een klein soort kangoeroe - gevoerd. Sommige van deze dieren zijn zeer aanhanke lijk, omdat ze met de hand zijn opge voed En ik moet zeggen: het is best lastig werken met een reuze kangoe roe die steeds voor je gaat zitten of je been of hark probeert vast te hou den, vooral omdat ze heel erg sterk zijn. Ook was er een koala die graag even op de arm genomen wilde wor den. Ze zijn echt heel erg zacht. Koala's slapen twintig uur per dag. wat een leven! Ook heb ik nog een deel van een middag doorgebracht met wombatsitten, als variant op babysitten. Het ging om drie jonge wombats die met de hand opgevoed worden. Wombats zijn bijzonder bal dadig beesten. Ze zijn vrij groot en lomp, tot kniehoog, met een massief ronde bouw. Gelukkig waren deze drie nog klein en erg braaf, dus ik had geen problemen. Volgende week ga ik naar marine mammals, waar zeezoogdieren, zee leeuwen, otters en andere water dieren worden gehouden. Deze afde ling is verantwoordelijk voor de shows die gegeven worden in de zoo, ik ben benieuwd... Rein Kuyper is met 484 centimeter kampioen geworden in de winter- serie van de sportvisclub. Tweede werd Nico Tessel, derde Poul Ver hagen. In het kampioenschap van 2002 eindigde Nico Tessel op een eerste plaats, gevolgd door Rein Kuyper en Map van der Zwaag. Deze laatste eindigde als eerste bij de bootwedstrijden van het afge lopen seizoen, gevolgd door Jos Tielemans en Poul Verhagen. De eerste bootwedstrijd van het nieuwe seizoen is zondag succesvol verlopen. Verdeeld over de drie klas sen vrij, senioren en jeugd werden in totaal 33 vissen gevangen, met een gezamenlijke lengte van 735 cm. Theo van Buren ging met 5 vissen (105 cm) met de eerste plaats strijken bij de senioren. Eerste bij de jeugd werd Dennis Witte (3 vissen, 62 cm), eerste in de vrije klasse werd Piet Prins (2, 42). De volgende wedstrijd is de selectie wedstrijd voor het Nederlands kam pioenschap, die op 5 april op Wie- ringen wordt gehouden. Deelnemers vertrekken met de boot van 6.05 uur. Uitslagen: Bootwedstrijd: Senioren: 1. Theo van Buren 5 vissen. 105 cm; 2 Nico Tessel 4. 99; 3 Rein Kuyper 4. 93 Jeugd 1 Denms Witte 3. 62 2 Robin Eelman 0. 0 Vrije kJasse 1Piet Prins 2. 42: 2 Frans Bik 2. 37, 3. Eduard Meyer 1,30. Kampioenschap bootvissen 1 Map van der Zwaag 1303 cm; 2. Jos Tielemans 1093; 3. Poul Verhagen 896, 4 Rein Kuyper 698; 5 Johan Hopman 668; 6. Kees Kalis 577; 7 Chns Tielemans 512, 8. Nico Tessel 4819. Ad Bos huis 408, 10 Pierre de Kroon 388 Jeugd. 1. Dennis Witte 278,2. Robin Eelman 230; 3. Daan Hopman 138 Wintersene-1 Rein Kuyper 484.2. Nico Tessel 392; 3 Poul Verhagen 167; 4 Frans Bos 120, 5 Kees Kalis 15. Jeugd: 1 Dennis Witte 40; 2 Robin Eelman 0. Kampioenschap 2002" 1Nico Tessel 946; 2. Rein Kuyper 885; 3 Map van der Zwaag 860: 4. Poul Verhagen 659; 5 Frans Bos 444. Jeugd. 1. Dennis Witte 241; 2 Daan Hopman 116; 3. Robin Eelman 77. Zalm van de KNRM in De Koog eft vrijdagavond hulp verleend het lostrekken van twee zeil- :hten. De schepen, een Neder- ïdse en een Engelse, waren vast lopen in het Malzwin, ten zuiden n De Bollen. De Dorus Rijkers uit Den Helder en De Zalm voeren uit om beide sche pen te helpen. Omdat de Dorus Rij kers niet dichtbij de schepen kon komen, ging De Zalm mee om sleep- verbindingen tot stand te brengen. De Dorus Rijkers trok daarna het Nederlandse jacht los. Het Engelse jacht lag iets minder vast, waardoor De Zalm dit kon lostrekken. Beide schepen waren onderweg van Den Oever naar Den Helder. Aan boord van het Nederlandse schip waren twee mensen, aan boord van het Engelse vier. De Engelsman was ach ter de Nederlander aangevaren, om dat hij onbekend was op de Wadden zee. Nadat ze waren vlotgetrokken, zetten beide schepen de reis naar Den Helder voort. De Zalm voer uit met vier mensen. dienst Gemeentewerken heeft ee nieuwe voertuigen in gebruik nomen. Aan het wagenpark wer- n een nieuwe vuilniswagen en een per - spreek uit kieper - toege- >gd. Bij beide voertuigen staat de ligheid van de gebruikers en de ideweggebruikers hoog in het indel De reinigingswagen, een iF CF 77.250, is onder meer uitge- >t met een camerasysteem waar mee in de cabine het laden op een kleurenmonitor kan worden gevolgd. Een tweede camera wordt ingescha keld zodra de auto rechtsaf wil slaan, zodat de chauffeur zicht krijgt op de dode hoek naast de cabine. Verder wordt de maximumsnelheid van de wagen teruggebracht tot 30 kilome ter per uur zodra een belader plaats neemt op de achtertrede. De kipper, eveneens van het merk DAF. is net als de vuilniswagen, uitgerust met elek tronisch bediende schijfremmen met ABS, zodat ook in de wintermaanden veilig kan worden gereden. De voer tuigen kosten respectievelijk €185.000,- en €115.000,- Met de nieuwe aanschaf komt het totale wa genpark van Gemeentewerken uit op zeventien voertuigen. de nieuwe voertuigen is niet alleen rekening gehouden met de veiligheid, maar ook met bedieningsgemak. (Foto Hans IViffo. Gemcontewnrien Texef) Sinds 1974 was hij het vaste aanspreekpunt op de haven van Oudeschild voor toeristen die een fiets wilden huren. Met de verkoop van zijn fietsenverhuurbedrijf aan de gebroeders Van der Linde komt daar voor Guus Zegel een einde aan. Op zijn brommer wilde hij 's avonds wel eens rondje langs de haven ma ken om te kijken wat er aan schepen was binnengekomen. Op die manier kon hij alvast inschatten hoeveel fiet sen hij de volgende dag nodig zou hebben voorde verhuur. In de begin jaren was dat aantal nog op een paar handen te tellen, maar door de jaren heen steeg het aantal verhuurde fiet sen fors. 'Toen ik ermee begon, had ik 50 fietsen nodig. De laatste jaren minimaal 400', vertelt Zegel. 'En al lemaal voor de dagverhuur. Het was soms net eb en vloed. Kwamen ze ineens met zijn allen tegelijk langs om fietsen te huren. Het begint met de Pasen en na Hemelvaart is het raak. Dat duurde' zo ongeveer tot en met september. Ik heb wel eens meege maakt dat er zoveel mensen tegelijk kwamen, dat ik ze voor de keuze stelde. Of een kwartiertje wachten tot ik nieuwe fietsen had gehaald of meerijden naar de opslag, zodat ze daar een fiets konden krijgen Reed ik met een aanhanger vol toeristen naar de opslag.' Zegel begon aanvankelijk met de verhuur bij het clubschip van de watersportvereniging. Later ver huisde hij naar de ruimte onder pa viljoen De Verrekieker (tegenwoordig café-brasserie De Compagnie). Pas santen en opvarenden van de bruine vloot waren zijn belangrijkste klanten. In de winter lag de verhuur nagenoeg stil. 'Maar die tijd had je ook wel no dig om de fietsen weer op orde te krijgen voor het nieuwe seizoen.' Niet alle huurders brachten de fiets altijd weer terug in de staat waarin hij was geleverd. 'Als je een fiets weer in han den kreeg, voelde je het meestal meteen als er iets niet in orde was. Over het algemeen viel het wel mee, maar je kreeg ze wel eens stuk terug. Zwitsers waren er nog het meest punktlich in, Nederlanders het minst. Bij schoolgroepen was het ook af hankelijk van de leerkracht die erbij was.' In totaal zat Zegel 35 jaar lang in de fietsen. Hij kwam in de zaak nadat zijn vader was overleden. Samen met zijn moeder nam hij de leiding over van het bedrijf dat zijn opa Fulps Zegel en diens broer Melle in 1928 hadden opgezet in Oudeschild. Later ging de rijwielhandel over naar de Parkstraat in Den Burg. Vijf jaar geleden werd het bedrijf opgesplitst in de rijwielhandel (beheerd door Guus' broer Melle Ze gel) en een verhuurbedrijf (Guus Ze gel). Dat bedrijf is nu verkocht aan de firma Van der Linde uit De Cocksdorp. Zegel: 'Ik moet stoppen vanwege mijn gezondheid. Ik moet geopereerd worden aan mi|n rug. Vorig jaar heb ik het net gered, maar dit jaar moet ik stoppen met deze activiteiten.' Via via vernam Van der Linde dat het fietsenverhuurbedrijf te koop was. Na een paar gesprekken kwamen Zegel en Van der Linde tot zaken. De Stichting Passantenhaven Texel, eigenaar van De Compagnie en verpachter van de fietsverhuur ging er ook mee akkoord. Van der Linde: 'De gesprekken met de stich ting zijn plezierig verlopen.' De over name betekent voor Van der Linde in twee opzichten een uitbreiding van het bedrijf. De firma, die al fietsen verhuurt in de noordkop, wordt een van de grotere fietsverhuurbedrijven op het eiland én gaat met een winkel beginnen. Bedoeling is dat onder De Compagnie een zaak komt waar toe risten voor de eerste levensbehoef ten terechtkunnen. Van der Linde: 'Dat was hier nog met. De stichting Passantenhaven wil graag een breed assortiment aanbieden, dus daar gaan we mee aan de slag. We willen bijvoorbeeld met broden gaan wer ken die we hier zelf afbakken, men sen kunnen drinken kriigen, een krantje kopen, ansichtkaarten. Met de Hemelvaart gaan we open.' De firma, waar vier mensen werken, neemt er geen extra personeels- krachten voor in dienst Wel wil het bedrijf met vakantiekrachten gaan werken. Ook wordt bekeken in hoe verre met de Stichting Passanten haven Texel kan worden samenge werkt. De schuur aan de De Heemskerck- straat in Oudeschild waar Zegel in de winter zijn fietsen stalt, is met over genomen door Van der Linde. Het pand is gekocht door handelsonder neming Boonstra uit Medemblik. De fietsen worden voortaan 's winters opgeslagen bij Van der Linde in De Cocksdorp. In het seizoen komen ze buiten naast het paviljoen te staan. Zegel blijft nog een tijdje betrokken bij de zaak. 'Om het goed over te dra gen en om waar nodig nog wat tips te geven. Ik rijd nog wel eens langs de haven om te kijken wat er nodig is.' Van der Linde: 'Van het verhuren van fietsen hebben we natuurlijk wel verstand, maar Oudeschild is toch een nieuw terrein voor ons. Dus ik vind het wel prettig als Guus dat nog een tijdje wil blijven doen.' Guus Zegel (links) en Erwin van der Linde, die samen met zijn broer Willem de fietsenverhuur van Zegel heeft overgenomen. (Foto Jeroon van Hattum)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5