Grondig verbouwd NIOZ vanmiddag officieel heropen kraan Stukje zeebodem met lift naar boven Zeewater stroomt hier gewoon uit de Hpi Open dag .TEXELSE ]Q C0URANT' Expo Waantij College positief over verplaatsing schapenboet Ran Jeugd De Krim beste zaalvoetballers Ontheffing vot knalapparaatl Het NIOZ met de dne nieuwe verdiepingen. C gebouw. Zo'n achthonderd kubieke meter (800.000 liter) water kan er in de kelders worden opgeslagen. En op alle verdiepingen stroomt het zee water straks uit de kraan. De reno vatie van het Aquariumgebouw van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) is één van de paradepaardjes van de verbouw en uitbreiding die het in stituut op 't Horntje de afgelopen anderhalf jaar onderging. De nieuwbouw werd vanmiddag, als alles volgens plan is verlopen, ge opend door koningin Beatrix. De witte golf op de nieuwe blauwe buitengevel van het vernieuwde Aquariumgebouw is slechts een voorproefje van de hoeveelheden water die zich in het gebouw bevin den. Duizenden liters zeewater kun nen er straks weer per uur worden gepompt via diverse systemen die de afgelopen anderhalf jaar grondig zijn aangepakt. Met hetzelfde gemak waarmee in een woonhuis drinkwa ter uit de kraan stroomt, komt in het Aquariumgebouw het zeewater uit de kraan. In het gebouw kunnen daar door tal van proeven en experimen ten worden uitgevoerd die anders op zee zouden moeten gebeuren, circulatie zit zodanig in elkaar onderzoekers afzonderlijk kunnen bepalen op welke manier zij het zee water willen hebben voor een onder zoek. De nieuwbouw van het NIOZ en Alterra is morgen (zaterdag) te bezichten tijdens de open dag Verspreid over een groot deel van het complex verzorgen 125 me dewerkers van het NIOZ en Alterra liefst 51 demonstraties. Er wordt tekst en uitleg gegeven over onderzoek dat verricht wordt, in de Oceaanloods staan materialen opgesteld waarmee op zee wordt gewerkt en bezoe kers kunnen zelf diverse onder zoeken verrichten. Via een uitge stippelde route kan iedereen op eigen gelegenheid door het ge bouw lopen. De route begint bi) het hoofdgebouw aan het Lands- diep. Voor kinderen zijn ook en kele speciale proefjes uitgezet. Ze kunnen onder meer meedoen aan een geurproef en zo net als een schelpdier voedsel zoeken. De nieuwe kantine wordt ook in gericht voor kinderen. In de Blauwe Zaal (bij de ingang van het hoofdgebouw) worden drie biizondere lezingen gegeven. Om 11.00 spreekt Hein de Baar over het 'broeikaseffect en oceanen', Kees Veth spreekt om 14.00 uur over 'de lopende band van de oceaancirculatie' en Jan Andries van Franeker houdt om15.30uur een lezing met als thema 'Antarc tica, een ijswoestijn?' De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De renovatie van het Aquarium gebouw is een in het oog springend project van de omvangrijke nieuw bouw en verbouw die het NIOZ heeft ondergaan Het complex stond ook in de steigers voor de bouw van drie nieuwe verdiepingen (elk duizend vierkante meter groot) op de be staande pavilioens. In de nieuwbouw zijn kantoren, een nieuw laboratorium voor de groep Mariene Biogeoche- mie, werkruimten voor het Informatie- en Presentatiecentrum en een nieuwe kantine voor alle medewer kers gehuisvest. Ook werd een nieuw onderkomen voor onderzoeksinsti tuut Alterra gerealiseerd. Eind no vember vorig jaar verhuisde Alterra van de voormalige mosselverwater- plaats aan de Zuiderhaaks naar het nieuwe pand. Met de nieuwbouw moet het ruimtetekort waar het NIOZ al jaren mee kampt voor een aanzien lijk deel worden teruggedrongen. Op woensdag 14 november 2001 gaf toenmalig wethouder Peter Bakker het officiële startsein voor de werk zaamheden. Aquariumgebouw Het Aquariumgebouw, eind jaren zes tig gebouwd, stond aanvankelijk op de nominatie gesloopt en herbouwd te worden. Uit nader onderzoek bleek dat de buitenkant aan vervanging toe was, maar dat het twaalf meter hoge gebouw toch niet plat hoefde. Wel moest het binnen grondig worden opgeknapt. Een van de ruimten die onder handen werd genomen, was de filtergalerij, de ruimte waar zeewater uit het Mars diep in het pand wordt gelaten De reservoirs waarin het water wordt op gevangen werden voorzien van een nieuwe coating. Een anderhalve me ter dikke zandlaag die gebruikt wordt voor filtering van het water werd ver vangen. 'Er is 180 ton nieuw zand in aangebracht', vertelt Fen Schilling van het NIOZ. De Hoornder was de afgelopen vijf jaar verantwoordelijk voor de bouwwerkzaamheden en de voorbereidingen Vanuit de filtergalerij stroomt het wa ter naar een bassin van 264 kubieke meter voor de eerste opslag. Vandaar wordt het verdeeld over tien zogehe ten secties met elk drie waterbassins. Vanuit die secties kan het water af zonderlijk worden rondgepompt door het gebouw. Schilling: 'Per sectie kan het zoutgehalte, de PH-waarde en de temperatuur worden bepaald Vóór de renovatie kende het Aquarium gebouw vijf secties. Het zeewater komt uiteindelijk terecht in de klimaatkamers op de boven- gelegen verdiepingen, tijdens de re novatie werden negen nieuwe klimaatkamers gebouwd. Twee be staande werden vernieuwd. In totaal telt het gebouw veertien klimaat kamers. Schilling 'In die kamers kun nen onderzoeken en experimenten worden uitgevoerd. In de kamers kunnen temperaturen van nul tot der tig graden worden gecreëerd. Het zeewater kan ook kunstmatig op temperaturen van nul tot dertig gra den worden gebracht. Dat gebeurt VRIJDAG 4 APRIL 2003 Kunstenaarsgroep Waantij t tert de opening van het NIOZ Alterra op met een mim-expi tie. In de vleugels van beide stituten worden zo'n dertig, ken opgehangen. De r expositie is te bezichten tijdi de open dag. De werken, staand en nieuw, verwijzen n de wetenschappelijke instel van beide instituten. Them- 'experiment'. Pieternel Geuit Gerda Lont zijn voor de gele» heid mede-exposant bij Waal met een nieuw warmtewisselings- systeem op de bovenste verdieping van het Aquariumgebouw Het werd door Schilling, collega's en raad gevend ingenieursbureau Temid uit Heerhugowaard ontwikkeld. 'Voor heen brachten we het zeewater op temperatuur met een koelspiraal die in een proefopstelling werd gehan gen. Maar als zo'n spiraal lek raakte, was het einde proef. Dat is nu voor bij.' In de kelder staan in totaal 35 pompen om het water te rond te la ten gaan. 'Daarmee bereiken we ook andere delen van het complex. De waterpartij bij de ingang van het hoofdgebouw wordt vanuit het Aquariumgebouw van stromend zee water voorzien.' Zout Nieuw is een installatie in de kelder waarmee het wat zoetere Wadden zeewater voortaan ter plekke op Noordzeekwaliteit kan worden ge bracht. Schilling: 'Waddenzeewater heeft een zoutgehalte van 2,5 pro cent. Noordzeewater is wat zouter en heeft een gehalte van 3,45 procent. Vóór de verbouwing konden we hier alleen met Waddenzeewater werken. Als we Noordzeewater nodig hadden, moesten we dat eerst met een schip op de Noordzee gaan halen. We heb ben nu een zoutlab gebouwd met een mengtank, waarin we zout kunnen toevoegen aan het water. Bij het tes- op de mobiele telefoon als er iets mis gaat. Schilling: 'Dan hoeft niet met een de technische dienst op te dra ven als iemand bijvoorbeeld per on geluk het toedieningssysteem van perslucht buiten het zeewater heeft laten hangen.' De klimaatkamers op de experimenteervloer zijn voortaan bereikbaar met een nieuwe lift waarin gewichten tot twee ton kunnen wor den vervoerd. 'Daarmee is het moge lijk bijvoorbeeld een stuk zeebodem naar boven te brengen. Met een ta kel kan het daarna intact in één van de klimaatkamers worden gelegd voor verder onderzoek. Voor de reno vatie moesten dergelijke gewichten met touwen naar boven worden ge hesen. Dat was soms levensgevaar lijk Bij de experimenteervloer is een nieuwe tussenverdieping aange bracht voor de zogeheten natte tafels die eerst in het hoofdgebouw ston den. Deze tafels zijn eveneens voor zien van stromend zeewater en pers lucht, zodat er onderzoek aan onder meer bodemdieren kan worden ver richt. Zeewater dat met meer nodig is, wordt geloosd op het zogeheten zeewaterriool. Voordat het water het pand verlaat, wordt het eerst gerei nigd. Speciaal voor het nieuw gebouwde pathogeen laboratorium is een extra zuiveringsinstallatie ge bouwd. 'In dat laboratorium kan on derzoek worden gedaan naar dieren die niet voorkomen in de Waddenzee of de Noordzee. Dat water kan be smet zijn met ziekten die daar even min voorkomen, dus dat moet extra goed worden gezuiverd. Het zeewa ter wordt met UV-stralmg behandeld en verhit tot tachtig graden. Bij die temperatuur moeten alle micro-orga- msmen worden gedood. Het gaat daarna ook nog ook door koolstof- ten bleek dat acht zakken industrie- zout precies genoeg zijn om één mengtank met Waddenzeewater naar het Noordzeegehalte te bren gen.' Met sensoren wordt het gehalte bijgehouden. Als het op het juiste percentage is gekomen, wordt een beheerder automatisch gewaar schuwd met een berichtje op zijn mobiele telefoon. Vanuit de meng tank (25 kuub) wordt het verzoute zeewater naar een buffertank ge pompt en vandaaruit naar eén van de tien secties. Elf van de veertien klimaatkamers bevinden zich op de experimenteer vloer van het Aquariumgebouw. Die ruimte werd bij de bouw eind jaren zestig dusdanig ingericht dat er tot anderhalve meter hoogte zeewater ingelaten zou kunnen worden. Op die manier zouden onder meer scholen vissen bestudeerd worden 'Maar dat systeem werkte toch niet. Het is nooit gebruikt.' De nieuwe kamers zijn tot nu toe alleen getest. Binnenkort be ginnen de eerste drie onderzoeken in de klimaatkamers. Die hebben be trekking op bodemdieren. 'We begin nen met onderzoek naar hun energie huishouding', vertelt Katja Philippart. één van de toekomstige gebruiksters van de klimaatkamers 'We gaan be kijken waaraan zij hun energie beste den.' Ook wordt onderzoek gedaan naar het effect van verschillende algensoorten op de groei van ver schillende schelpdieren en interactie tussen voedselzoekende krabben (predatoren). Philippart vindt het een voordeel dat de omstandigheden in de klimaatkamers zelf in de hand kunnen worden gehouden. Onge wenste neveneffecten op de experi menten door bijvoorbeeld tempera tuurwisselingen worden daardoor uitgesloten. De kamers zijn uitgerust met waar- schuwingsapparatuur, zodat gebrui kers automatisch een sms-je krijgen IFölo s Je'oer van Hnrtum) filters, zodat er geen pcb's in zee kunnen komen.' Drie beheerders zijn straks verantwoordelijk voor de circu latie van het zeewater in het Aquariumgebouw. Laboratorium Het nieuwe geavanceerde chemisch laboratorium in de nieuwe verdieping boven paviljoen-C betekent een flinke vooruitgang voor de groep Mariene Biogeochemie. De groep, die in 1993 van de Technische Uni versiteit in Delft naar het NIOZ ver huisde, was jarenlang gehuisvest in een houten gebouw dat uit units be stond. 'Omdat de analyse-appara- tuur waar wij mee werken veel warmte produceert, liep de tempera tuur in dat gebouw soms op tot der tig, vijfendertig graden', vertelt afdelingshoofd Jaap Sinninghe Damsté. 'Dat werkte met echt pret tig. Ook was de vloer er niet stabiel.' Voor één van de apparaten werden door de vloer heen betonnen palen aangebracht, zodat dat apparaat in ieder geval schokvrij stond als ie mand voorbij liep. In het nieuwe laboratorium zijn die problemen verleden tijd. De ruimte wordt goed op temperatuur gehou den en geventileerd. De medewer kers zijn gehuisvest in de nieuwe kan toren rondom het lab. De groep Mariene Biogeochemie doet onder zoek naar klimaten en klimaats veranderingen in het verleden. Op basis van onderzoek van organische verbindingen in de zeebodem kan de temperatuur van zeewater in het ver leden worden vastgesteld. Aan de hand daarvan kunnen uitspraken over het klimaat in vroegere tijden worden gedaan. Sinninghe Damsté: 'Weergegevens worden pas sinds zo'n tweehonderd jaar bewaard. Om het klimaat van daarvoor te weten te komen, zijn we aangewezen op an dere methoden. De organische ver bindingen werken als een soort paleothermometer dus. We willen weten wat de menselijke invloed op klimaatveranderingen is, maar daar voor moet je ook de natuurlijke ver anderingen van het klimaat in kaart brengen.' De voormalige ruimte van de groep (gebouw-H) gaat over naar de Vogelgroep van het NIOZ. Die ver laat daarvoor paviljoen-E. De nieuwe kantine is gebouwd boven paviljoen-D. Hij vervangt de oude die in het hoofdgebouw gevestigd was. Schilling: 'Dat was soms net een kip penhok, waar je bijna moest brullen om elkaar te kunnen verstaan. In ver gelijking daarmee heerst in de nieuwe ruimte een serene rust.' Daarvoor zorgen onder meer absorberende plafondplaten. In de kantine is ruimte voor 150 mensen. Ruud Boom zorgt er tussen de middag voor een vol waardige catering. De kantine is voor medewerkers van het NIOZ en Alterra. De laatsten hadden kort na de verhuizing nog weinig zin om er de pauzes door te brengen. Inmiddels hebben ze er een tafel betrokken. De ruimte is geschikt voor rokers en met- rokers. Voor de laatsten is een hoekje ingericht waar de rook wordt afgezo gen. Boven het naastgelegen pavil- Onderzoekers van de groep Mariene Biogeochemie in hun nieuwe laboratorium boven het C-paviljoen. joen-E is de nieuwe ruimte van Alterra gehuisvest. Er zijn kantoren en onderzoeksruimten in het pand ge vestigd. Oplevering De drie nieuwe verdiepingen hadden aanvankelijk 1 september vorig jaar opgeleverd moeten worden De bouw liep tien weken vertraging op, doordat er extra werkzaamheden aan de nieuwe vloeren moesten worden verricht. Het Aquariumgebouw werd een paar weken geleden opgeleverd. 'Dat was ook wat later dan gepland. Dat kwam doordat we nog wat moes ten bijsturen in de opstellingen', aldus Schilling. De werkzaamheden kostten ruim €10.500.000,- (exclusief BTW). Ze werden gefinancierd door de Neder lands Wetenschappelijke Organisatie (NWO) waar het NIOZ onder valt. Hoofdaannemer was IBC Offringa uit Leeuwarden. Het bedrijf GTI uit Am sterdam verrichtte de werktuig bouwkundige werkzaamheden, Fabricon uit Den Helder zorgde voor de elektra en Siemens voor de regel techniek. Texelse aannemers waren met bij de bouw betrokken. Zij waren daar destijds na de aanbesteding ontstemd over. De verbouw is nog niet voltooid. De afgelopen anderhalf jaar zijn een paar projecten op de lange baan gescho ven. Schilling: 'In het Aquarium gebouw zouden aanvankelijk twintig klimaatkamers komen, maar voor de laatste zes was geen geld meer We hebben wel de voorzieningen aange bracht. zodat ze later alsnog kunnen worden aangelegd De Wadvogel- unit, een gebouw waar eb en vloed kunnen worden nagebootst zodat vogels in het gebouw in natuurlijke omstandigheden kunnen worden geobserveerd, zou aanvankelijk een betere verwarming krijgen. De tem peraturen in de ruimte kunnen nu wel beter worden geregeld, de tempera tuur van het zeewater nog met. De verbouwing van de hoofdgebouw bleef beperkt tot het opknappen van alleen de buitenkant. Binnen moeten later de stenen vloeren nog worden vervangen en er moeten nog nieuwe plafondplaten worden aangebracht. Voor de langere termijn liggen er con crete plannen op tafel om logeer- gebouw De Potvis op te knappen, er komt een nieuw kantoor voor de dienst Zeetechniek (naast de Oceaanloods) en een nieuwe opslag voor formaline (naast het forma- linelab). Architectenbureau Jan Visser werkt aan de bouwtekeningen. Tijdens de verbouw werd ook een nieuw gebouwbeheersingssysteem aangelegd, waarmee het klimaat in het gehele complex via computerpro gramma's wordt geregeld. Het sys teem zorgt voor verwarming en ven tilatie. 'Daarbij wordt ook rekening gehouden met zon- en schaduwzij den van het gebouw, zodat het overal dezelfde temperatuur is En ook het licht wordt ermee in de gaten gehou den. Als iemand hier in het weekend kwam, trok hij soms een spoor van licht achter zich aan door het ge bouw. Nu gaat dat na tien minuten vanzelf weer uit.' Een aanpas: 9e geen enkele medewerker cr dc kan zijn, is de nieuwe installatie. Tot in de meest afajhe plekken in de kelders Aquanumgebouw zijn meldiro de receptionisten luid en dus horen. Jeroen var Bakken met stromend zeewater in één van de klimaatkamers. De monumentale schapenboet van Joop Ran aan de Veenselangweg mag wat het college betreft wor den verplaatst naar Skillepaadje 8 op de Hogeberg als aan een aan tal voorwaarden wordt voldaan. Hij moet goed in het landschap wor den ingepast, zijn agrarische func tie behouden en op minstens hon derd meter afstand van andere bebouwing blijven, terwijl gebruik moet worden gemaakt van oor spronkelijke bouwmaterialen. Voor de verplaatsing is geen subsidie beschikbaar. Ran wil van de in verval zijnde boet af, omdat hij op grote afstand van de weg in bouwland staat, wat onprak tisch is. Hij zou wel voor opknappen voelen, maar alleen als er een flinke subsidie tegenover staat. Daar ziet het met naar uit, hoewel de boet op de rijksmonumentenlijst staat. Daarom wil hij de boet overdoen aan Sjef Brugemann en verplaatsen naar diens grond aan het Skillepaadje. Er is dan wel een procedure nodig bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg om de boet van de monumentenlijst Ze verloren slechts één wedstrijd, de andere werden zonder al te veel moeite gewonnen. Tekenend was het treffen met de leeftijdsgenootjes van De Koog, die met maar liefst 7-0 werden verslagen, op een moment dat het kampioenschap van de Texelse zaalvoetbalcompetitie eigen lijk al binnen was. Na afloop kregen de mannen van De Krim E1 de bloe men waarop ze dus alle recht had den. Trots poseren op de bovenste rij (van links naar rechts) coach Twan Krafft, Gydo Uriot, Ruben Legierse, Maik Huisman en begeleider Jan den IJzerman Op de onderste rij. reserve Jordi Uriot, Julien den IJzerman, Thom Krafft en Alwin Zwaan. Team genoot Coen Dros staat niet op de foto. af te krijgen. Als bij overleg ir initiatiefnemers blijkt dat ze zijn aan genoemde voorwaard voldoen, kan de herbouw vandr aan het Skillepaadje worden r lijk gemaakt met een vrijsté procedure volgens artikel 11' Wet op de Ruimtelijke Ordenin Agrariër M.H. Witte ondervir zijn bedrijf in polder De Eent veel schade van grauwe g< die het vooral op de kroki hebben voorzien. Omdat h( lukt om de vogels op andere weg te houden, krijgt hij vi college tijdelijk vergunning o knalapparaat te gebruiken. Volgens artikel 7 van de Alg Plaatselijke Verordening is het den om zo'n apparaat in weit hebben in verband met de voor de omgeving. Als void rekening wordt gehouden mei gen en natuurgebieden kan ontheffing worden verleend. H lege heeft besloten dat te doe' wel Faunabescherming daar 5 tegen heeft gemaakt in verba het naburige rotganzenreserv De Schorren. B en w vinden apparaat aanvaardbaar is, rus zien de betrekkelijk grote afsb woningen en de genoemde nat bieden. Er gelden wel voorat zoals een minimale afstand' meter van de openbare weg maal 200 meter afstand tol bebouwing en natuur, maxirr. knallen per uur overdag en vü len per uur 's nachts. Het af mag alleen tussen 7.00 en 21 in werking zijn en per locatie" meer dan één apparaat in zijn. Het is de eerste keer 4 een knalapparaat ontheffing verleend, wat niet wil zeg» F deze apparaten op Texel met' F gebruikt. Fen Schilling begeleidde de verbouw en nieuwbouw bij het NIOZ.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 10