Overtollige grond nergens welkom Cjrocn warLrJexels in het hartL, kollege stelt komst sielzoekerscentrum onieuw aan de orde Koninklijke interesse voor zeeonderzoek NIOZ Toekomst NIOZ zeker gesteld door extra geld 'Ome' Sieme Keijzer SVO'er in hart en nieren Dumpen enige alternatief r/mmum \n Memoriam w voor circa vijftig woningen emeente blijft egen nieuwe lierenwinners Bromfietser jeraakt door anhangwagen Asielzoekers a Kees Eelman a NK turnen Geen geld voor imago-onderzoek Vernielingen TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Klif 12 Wonen+$lapen! ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11769 DINSDAG 8 APRIL 2003 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg ■meester en wethouders heb- e plannen voor de bouw van sielzoekerscentrum op Texel uw op tafel gelegd. De poli partijen moeten zich vol- week maandag in de com- Grondgebied uitlaten over lag of er een AZC moet ko- >p het eiland. Ook vraagt het je de raad een uitspraak te over de mogelijke locatie. annen voor het asielzoekers- im stonden een tijdje op een litje. Sinds de nieuwe Vreemde- iwet van kracht is. neemt het asielzoekers dat naar Neder- omt af en stijgt het aantal men- dat moet vertrekken. Een liecommissie van de provincie zocht begin dit jaar de nood- Ivan opvang in Noord-Holland en Ide daarna samen met het Cen- I Opvangorgaan Asielzoekers )A) een lijst op met tien criteria araan een locatie voor een AZC Hvoldoen. Voor het college was nleiding de plannen opnieuw •akete brengen. 'En we hebben k in het collegeprogramma opge- men dat we het zouden voorleg- n aan de raad', aldus wethouder il Eelman (Grondgebied), it college stelt voor circa vijftig per- anente woningen te bouwen die oor maximaal tien jaar gebruikt wor- en jvoor de huisvesting van asiel- oekers. Daarna kunnen anderen in tnmerkmg komen voor de wonin- n. Het college wil dat de Stichting in Texel (SWT) eigenaar en ex- jnt van de nieuwbouw wordt. In lorstel wijzen burgemeester en iuders erop dat SWT de gebou- la tien jaar wil gebruiken voor enhuisvesting. De bouw van de rijftig huizen gaat met ten koste et maximum aantal woningen e gemeente van de provincie louwen. Het college benadrukt it voorstel in eerste plaats moe orden gezien als een woning- olan en in de tweede plaats als in plan voor een asielzoekers- im. Hij vraagt de raad daarmee rekening te houden met het maken van een keuze voor een locatie. Locatie Het college wil de 'woningen laten bouwen in Den Burg-oost, ten zuiden van de Middelton. In november 2000 sprak het vorige college daar zijn voorkeur al voor uit. In het concept bestemmingsplan voor het gebied is daar ook rekening mee gehouden door de beoogde locatie alvast een woonbestemming te geven. Een definitieve keuze is aan de poli tieke partijen. Die kan ook de voor keur geven aan alternatieve locatie in het oosten van Den Burg. 'Hierbij is het hele plangebied van bestem mingsplan De Mars fase 4 mogelijk. Zoals de locatie ten zuiden van De Ruijterplaats. Ook kan er een bouwlocatie ten zuiden van de Haller- weg en ten oosten van de Lieuwstraat als alternatief worden genoemd', aldus het college. Wil de raad de woning helemaal ergens an ders, dan kan volgens burgemeester en wethouders in Den Burg-west naar een plek worden gezocht. 'Een dergelijke keuze heeft evenwel ingrij pende gevolgen voor de planologi sche opzet van dat gebied.' Het col lege benadrukt dat de bouw van de vijftig woningen wel in Den Burg moet plaatsvinden. Bouw in andere dorpen stuit op planologische bezwaren. De voormalige sportvelden van Texel'94 worden eveneens uitgesloten, omdat die niet bestemd zijn voor woning bouw. Bovendien is Stayokay (voor heen de NJHC) daar bezig met de ontwikkeling van een nieuwe jeugd herberg Het college adviseert de raad te kiezen voor de locatie ten zuiden van de Middelton. Qua timing legt het college de plan nen op een opmerkelijk moment op tafel. Terwijl gesproken wordt over een nieuw asielzoekerscentrum sluit Op de afdeling Mariene Ecologie in de nieuwbouw van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) kijkt koningin Beatrix met belangstelling naar een 'krabbarium', waarin het territorium gedrag van krabben wordt bestu deerd. De koningin, die vrijdag de nieuwbouw van het NIOZ officieel opende, toonde zich geïnteresseerd in het wetenschappelijke werk in het instituut en knoopte een praatje aan met vele onderzoekers. Meer over het bezoek van Beatrix staat elders in deze krant. (Foto Jeroen van Hattum) het COA zijn aanvullende opvang Noorderbuurt bij Oosterend. Van wege het dalend aantal asielzoekers heeft het COA zijn aanvullende op vangcentra niet meer nodig. De hui dige bewoners van Noorderbuurt moeten daardoor verhuizen naar centra in Schagen, Den Helder en Medemblik. Volgens COA-woord- voerder Michiel Slager moeten per manente en aanvullende centra ech ter los van elkaar worden gezien. Hij wijst erop dat het COA steeds nieuwe centra moet blijven openen, omdat gemeenten vaak voor maximaal vijf of tien jaar toestemming geven voor het gebruik van een centrum. 'We moe ten dus doorlopend uitkijken naar nieuwe mogelijkheden om de opvangcapaciteit in permanente cen tra op peil te houden.' Het COA streeft ernaar in 2005-2006 een opvangcapaciteit van 20.000 tot 30.000 plaatsen te hebben. De ge- Lees verder pagina 5 meente verzet zich tegen het en van de Wieringer bedrij- otgans, Wiersma en Bakker, het Texelse deel van de Wad- ie mechanisch pieren willen ministerie van Landbouw, rbeheer en Visserij heeft wel ining gegeven voor deze acti- in het natuurbeschermings- I, maar de procedure is dat de ende gemeente ook zijn zegje oen. Texel heeft negatief gead- i, omdat de winning strijdig is istemmingsplan dat zich keert grootschalige pierenwinning. t naburige wad is het Texelse winbedrijf van Duinker en Iman al jaren actief met mecha- winning, maar deze activiteit ider het overgangsrecht, vergunning voor de Wieringer 'en toch door het ministerie is id, kan daartegen bezwaar n ingediend. Het college heeft en dat te doen. Ook krijgen de ende bedrijven een waarschu wt door de waterpolitie tegen si worden opgetreden als zij ian tot de mechanische win- 'jarige man uit De Cocksdorp terdag rond 20.30 uur met zijn ets ten val gekomen toen hij 1 een inhaalmanoevre van een ge automobilist uit Duitsland geraakt door diens aanhang- Het ongeluk gebeurde op de K tussen de afslagen naar de eg en Slufterweg. De verwon- vielen mee. De Texelaar liep tee schaafwond aan zijn knie brommer raakte beschadigd. Eenentwintig jaar speelde hij in het eerste van SV Oosterend, drie keer werd hij met dat team kampioen. Meer dan vijftig jaar zat hij in het bestuur van de vereniging, waar van hij de verrichtingen tot voor kort vanaf de zijlijn bleef volgen. De zondag overleden 'ome' Sieme Keijzer (81) genoot in Oosterend en omstreken de status op en top een sportman te zijn. Voetbal was zijn lust en zijn leven. Als veertienjarige begon hij in Oosterend, om er na een kort intermezzo bij SV Texel terug te keren. Het was de tijd dat de kleedkamer nog een 'veredeld kippenhok' was, waarbij vijfduimers dienst deden als kapstokken en al leen de bezoekers de beschikking hadden over enkele schalen water waarmee de prut na afloop van de benen kon worden gewassen. Thee kregen de voetballers niet in de rust. 'Ze kwamen om te voetballen en met om thee te drinken', vertrouwde Sieme Keyzer de verslaggeefster van de Texelse Courant toe bij het inter view ter gelegenheid van zijn tachtig ste verjaardag. Voetballen deed hij tot zijn 47ste jaar. Eenentwintig jaar in het eerste elftal en vijf jaar in het tweede en het derde, waarna de fietsenverhuurder een punt achter de actieve voetballerij zette. 'Ik had heel wat fietsen in de verhuur en stel je voor dat ik een been zou breken bij het voetballen. Wie moest me dan vervangen?' Het bestuurswerk zette hij voort tot het zestigjarig jubileum van de club, waarna hij nog enige tijd in de kan tine actief was. Als enige met een middenstandsdiploma was hij daar met z'n vrouw in 1970 mee begon nen, totdat hij het gevoel had de taal van de jeugd met meer te spreken. 'Het leeft tegenwoordig anders. Als je jong bent, heb je het over meiden Maar de jeugd vergat hem met. Dat blijkt uit de naam Sieme Keijzer Sportpark op het hek van zijn club en het naambord 'Ome Sieme' op de kantine. Zijn lange sportieve loop baan leverde hem ook tal van onder scheidingen op. De Dubbele von Sion, een koninklijk lintje, en de zilve ren en gouden speld die hij als lid van verdienste van de KNVB kreeg opgespeld Een paar weken geleden kreeg hij te horen dat hij ernstig ziek was. Teke nend voor zijn betrokkenheid bij de club was dat toen het bestuur van SVO hem op zijn ziekbed opzocht, het eerste dat hij zei was: 'Zo, de vergadering kan nu beginnen.' Het eerste team van zijn favoriete club vernam zondag kort voor de wed strijd tegen Knollendam van coach Richard Daalder het nieuws van Keijzers overlijden. Ter nagedachte nis werd op het veld een minuut stilte in acht genomen. Het voortbestaan van Koninklijk Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) is voor de eer ste tien jaar veilig gesteld nu de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO) het NIOZ een eenmalige bijdrage van €4,2 miljoen heeft toegezegd en een lening van €5,8 miljoen. Daarnaast verhoogt NWO de structurele bijdrage, ter bekosti ging van de financieringslasten van de lening. De toezegging van de NWO komt nadat het NIOZ jarenlang druk heeft uitgeoefend op de overkoepelende organisatie om de miljoenen euro's die het NIOZ in de achterliggende pe riode heeft misgelopen alsnog over te maken. Weliswaar kwamen de beta lingen van de salarissen niet in ge vaar, volgens directeur Jan de Leeuw was sprake van achterstallig onder houd, onderbezetting, werd er ge werkt met verouderde apparatuur en werd het een groter probleem om de allerbeste mensen aan te trekken. 'Het NWO is zich zeer bewust van de problemen op het gebied van huis vesting en onderhoud en doet alles wat in haar vermogen ligt om die op te lossen', aldus prof. dr. Buys van het bestuur van het NWO, die het NIOZ vrijdag in zijn toespraak als 'een uniek onderzoeksinstituut' omschreef. Ten overstaan van koningin Beatrix hekelde Buys de 'kortzichtige bezuinigingsdreiging' van de over heid voor de wetenschappelijke insti tuten, die het gevolg zijn van de eco nomische malaise. 'Dit werkt belemmerend op de voor onze eco nomie zo noodzakelijke voortdurende innovatie die juist wordt gevoed door het door NWO gesteunde hoge kwaliteitsonderzoek.' Dat het NWO heeft besloten de bijdrage van het NIOZ te verhogen, geeft aan hoeveel belang deze organisatie aan het we tenschappelijke werk van het Texelse instituut hecht. Met het extra geld is het NIOZ uit de liquide problemen en kan worden geïnvesteerd in het verbeteren van arbeidsomstandigheden, milieu, vei ligheid en opslag. Volgens een woordvoerder kan het NIOZ in z'n huidige omvang nu de komende tien jaar overbruggen Acute problemen Lees verder pagina 5 Texelaars die van overtollige tuin grond af willen, kunnen dit via de officiële kanalen op het eiland niet kwijt. Zowel bij vuiloverslag de Hamster als bij Texelse aannemers wordt ongekeurde grond niet ge accepteerd. Dat is het gevolg van het Bouwstoffenbesluit, dat voor schrijft dat grond die ergens an ders voor wordt gebruikt eerst moet worden gekeurd. Het gevolg is dat de grond wordt gedumpt op clandestiene stortplaatsen. Dat de gemeente en aannemers geen grond accepteren waarvan ze de kwaliteit niet kennen, is begrijpelijk. Als een partij vervuilde grond zich vermengt met schone grond, dan heeft de ontvanger een probleem om van de hele voorraad grond af te ko men. Grond met een lichte vervuiling (categorie 1) mag namelijk niet door een landbouwer worden gebruikt om het land mee op te hogen. De kans bestaat dat deze aarde zich door be werking met de ondergrond ver mengt, waardoor ook die vervuild raakt. Wel mag het worden gebruikt om bijvoorbeeld een geluidswal aan te leggen, omdat er daarbij vanuit wordt gegaan dat de grond niet wordt bewerkt. Weten in hoeverre grond al dan niet vervuild is, vergt een onderzoek naar de kwaliteit. Hier hangt een prijs kaartje van 1000 tot 2000 euro aan, een bedrag dat een particulier die van overtollige grond in z'n tuin af wil er doorgaans met voor over heeft. Door dat deze de grond op legale wijze nergens kwijt kan, is de praktijk dat de grond ergens op het eiland wordt gedumpt. De hoop grond aan de Molenstraat is naar verluidt een plek waar menig particulier een aanhan- gertje heeft gelost, maar er wordt ook gesproken over andere locaties. De schade die hiermee aan het milieu wordt toegebracht, is waarschijnlijk nihil. Het overgrote deel van de bo dem op Texel is namelijk vrij van ver- Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,90 De meeste asielzoekerskinderen die uit aanvullende opvang Noor-der- buurt vertrekken, kunnen het school jaar in het regulier basisonderwijs af maken. Leraren van de Redmer IJskaschool in De Waal hebben de ouders geholpen bij het inschrijven van hun kinderen op een nieuwe school. Pagina 5 Zelf hoeft hij niet in een luxe of dure auto te rijden. Voorkeur voor een be paald automerk heeft hij ook niet. Meestal rijdt hij in een van de demonstratieauto's van het bedrijf. Toch zijn auto's de grote passie van Texelaar Kees Eelman Pagina 6 Marlon Marei heeft zich gekwalifi ceerd voor de Nederlandse kam pioenschappen turnen. Pagina 7 Het college wil geen financiële steun geven voor een toeristisch imago-onderzoek badplaatsen dat zal worden uitgevoerd door het bureau LAgroup en dat €8.950,- zal kosten. Argument is dat er in de begroting geen geld voor is uitgetrokken en bovendien denkt het college weinig aan de onderzoeksresultaten te heb ben, omdat het beleid inzake toe risme en recreatie al volop in ontwik keling is. Overigens wordt met ontkend dat de onderzoeksresultaten nieuwe inzich ten zouden kunnen verschaffen die van pas komen bij toekomstige (bestemmings)plannen. De WV is enthousiast over het onderzoek, heeft zich al voorlopig aangemeld en probeert verschillende mede- financiers te werven. De provincie heeft al toegezegd een kwart van de totale kosten te subsidiëren. De politie kreeg in de nacht van vrij dag op zaterdag rond 2.00 uur de melding dat vier jongens vernielingen zouden plegen in de omgeving van de Drijverstraat in Den Burg. Hoewel de agenten snel ter plaatse waren, waren de daders al gevlogen. Op het Achterom bleek een heimngpaaltje te zijn vernield, in de Drijverstraat hing een fiets in een verkeersbord en werd een bloemperkje geruïneerd en bij de bibliotheek was een vlaggenmast af gebroken. (Advertentie) LfrNÊ IjmrtrJcrtlt h bri bjru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Theaterprogramma Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1