Kees Eelman laat autobedrijf na ruim veertig jaar achti 'Nooit in me opgekomen wat anders te gaan doen Mammoetbus brengt Polen naar hun werk SVC na moeizame start kampic Jubileumgoal Franchimon redt Texel'94 niet Basketballers dichtbij stunt Hendrik Tromp grossiert in records Klok op dreef giro 55 2000 (l Oefening KNRI met helikopte itAhLbt COURANT Flair kampioen in laatste wedstrijd ZDH behaalt zwaarbevochten zege Bij aanvang van het seizoen leek het er even op dat SVC geen D-puptllen- team op de been kon brengen. Uit eindelijk werd echter besloten met het minimumaantal van zes spelers toch aan de competitie te beginnen Dat bleek een goede beslissing, want met veel later meldden zich twee nieuwe jongens, waardoor het team op volle sterkte kwam. Na een moei zame start in de voorronde werd het samenspel steeds beter. Iedere wed strijd werd gewonnen, soms met grote cijfers, soms met grote moeite Zaterdag was het zover en konden de Cocksdorpers met nog drie wedstrij den te gaan al kampioen worden. Daarvoor volstond een gelijks gen de leeftijdsgenoten van Even zag het er slecht uit, tien minuten kwamen de Hoa brutaalweg op voorsprong, daarna raakte SVC op stoom e de ploeg alsnog met 4-1waai feest kon beginnen. Op de kampioensfoto staan acherste rij van links naar rech de Waard, begeleider Frank sen, Remco Boon, Simon Ger Hendrik Gieze en begeleider M Boon. Op de voorste rij: Martiji Robin Wijtten, Vincent ten Br Tim Klaassen. Theo Franchimon van Texel'94 maakte zaterdag in Haarlem zijn tweehonderdste doelpunt sinds 'zijn' G-team in september 1994 werd opgericht. Ondanks deze jubileumtreffer trok tegenstander HIS 2 aan het langste eind (2-1). Het doelpunt van Franchimon, die licht geblesseerd aan de wedstrijd was begonnen, viel al na één minuut. Hij omspeelde enkele tegenstanders en schoot de bal via een speler van HIS in het doel. Texel'94 - dat Jimmy Poniah, Kasper Groen. Raymond Molanus, Frans Bos en Chiel Dreessens moest missen - kon deze vroege voorsprong niet vasthouden. Nog in de eerste helft werd het op ongelukkige wijze 1 -1toen de wind zijn eigen spel speelde bij een kop- poging van Jos Bakker en de bal via de onderkant van de lat in het doel zeilde, doelman Chris Zijm volledig kansloos latend. Paul Bakker leek zijn ploeg weer op voorsprong te zetten, maar hij schoot tegen de lat. Na rust werd het al snel 2-1Doelman Zijm werd gehinderd, waarna een speler van HIS laag raak schoot. Ver volgens had de thuisploeg nogmaals kunnen scoren, maar Zijm redde fraai met een been. De meeste en beste kansen waren evenwel voor Texel'94. Franchimon, Robert Eelman en Jan Frans Haveman verschenen meer malen dreigend voor de keeper, maar konden niet tot scoren komen. Zaterdag speelt Texel'94 in Boven- karspel tegen koploper KGB, waar van in de thuiswedstrijd werd 2-4 werd verloren. De basketballers van De Mareis waren zaterdag dichtbij een stunt. Tegen het sterke Rebound uit Schagen was de stand drie minu ten voor tijd nog gelijk. Maar om dat Babis Papadopoulos en Koert Vermeulen in de slotfase met vijf persoonlijke fouten aan de kant moesten blijven, hadden de Texe laars onvoldoende wissels voor handen om het huzarenstukje te vervolmaken en ging de wedstrijd alsnog met 45-52 verloren. De Mareis zijn in de play-offs van de basketballcompetitie ingedeeld in de kampioenspoule en dat betekent dat ze wekelijks een sterke tegenstander treffen. Dat gold zeker ook voor Rebound, dat een uitgebalanceerde ploeg heeft met atletische spelers en goede schutters. Nog nooit slaagden de Texelaars er in om een goed resul taat te boeken tegen deze ploeg. Zondag kwamen ze er echter dicht bij. Alle periodes werden met een miniem verschil afgesloten, zodat het tot het eind toe spannend bleef. Hoe wel de tegenstander uiteindelijk aan het langste eind trok, overheerste bij De Mareis een tevreden gevoel over het goede spel. Bij de zogenoemde Trainingspak- kenwedstrijden in Heerhugowaard heeft Hendrik Tromp zichzelf op enkele technische atletieknum- mers overtroffen. Hij won in zijn categorie (junioren C) het kogel stoten (10,82 meter), speerwerpen (39,69 meter) en discuswerpen (36,84 meter) en verpulverde bo vendien zijn persoonlijke records op die onderdelen. Ook de club records van Atletiek Vereniging Texel moesten eraan geloven. Ook Hans van Franeker presteerde uitstekend. Hij behaalde een derde plaats bij het kogelstoten en discuswerpen en een vijfde bij het speerwerpen. Jozef Pieter Buijsman deed het met een vierde en twee zesde plaatsen ook lang niet slecht. Edm Honingh liet zien goed te zijn in speerwerpen. Hij liet een afstand van 18,90 meter noteren en werd daar mee derde in zijn leeftijdscategorie Bij de loopnummers won hij in zijn serie de 80 meter. Ook tijdens de loop over 100 meter kon hij zich prima meten met de snelsten. Hij werd uit eindelijk derde. Jelle Lubach eindigde als C-junior als eerste in zijn serie over 100 meter. Simone Udding voelde zich bij de meisjespupillen B als een vis in het water. Ze werd derde op de 1000 meter en liet bij de meerkamp met een tweede plaats zien ook voor dit allroundnummer veel talent te heb ben. nederlandse stichting voor het gehandicapte kind Bij biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp was Fred Klok don derdag op dreef. In alle drie zijn par tijen liet hij zeer goed spel zien. Alleen in de partij tegen Erik Boon werd hij in de laatste beurt toch nog verrast. Boon maakte de partij uit met een serie van vijf. Boon won ook zeer verrassend zijn andere partijen. Wil Homan, Paul Dragt en Martin Boon hadden met acht caramboles de hoogste serie. Piet Zijm lijkt zijn goede spel wat kwijt te zijn en verloor al zijn partijen. Uitslagen: F Klok-M Boon 2-0, E. Boon-M. Former 2-0. W. Homan-P Zijm 2-0, M. Boon-S. Dijkstra 2- 0, F. Klok-E. Boon 0-2, M Former-W Homan 2-0, P Zijm-P Dragt 0-2. F van Ankeren-S. Dijkstra 2-0, F. Klok-P Zijm 2-0, M Boon-E Boon 0-2. F. van Ankeren-P Dragt 0-2. Vrijwilligers van de KNRM Cocksdorp hielden gisteravot gezamenlijke oefening met 4 ninklijke Marine. Met een lyn kopter van vliegveld De Kooyi Helder werden mensen aan van de Beursplein 5 gebracht weer in de helikopter getakeld één van de redders van del werd in de helikopter gehete oefening was een voorproefje; open dag die de KNRM zate; mei houdt. Dan wordt ook monstratie gegeven met de Ie ter. Tussen het oefenen dooi: de vrijwilligers ook nog op p een camera van het zoute redden. Een verslaggever Texelse Courant was die strand bij de 'Vlieland-boulei zijn tas verloren. Met behulpi ten werd de camera in het terug gevonden. DINSDAG 8 APRIL 2003 Op de laatste ochtend van de com petitie is bowlingteam Flair kampioen geworden in de donderdagochtend league. Aan het begin van de laatste wedstrijden maakte ook WBZ nog kans op de titel. Toevallig speelden beide kanshebbers de laatste wed strijd tegen elkaar. Voor aanvang had WBZ één punt meer. Toch maakt dit team geen enkele punt tegen Flair, dat zich uiteindelijk kampioen mocht noemen. Door verlies van Klaver Vier werd WBZ tweede en eindigde De Pms op een derde plaats. In de donderdagavondleague werd Badweg Sportief vorige week al kam pioen, maar ook deze week toonde dit team zich de beste. Marcel Bak ker gooide een game van 202, waar mee hij tegenstander Speelkwartier het nakijken gaf. De spanning zat hem deze avond in de wedstrijden om de tweede en derde plaats. TZN en De Koogel ontliepen elkaar maar één punt en TZN ontmoette veel te genstand bij Pet's Place. Al gooide Martien Roeper van TZN een game 199 game, Gerard Witte van Pet's Place zette daar een game van 192 tegenover. Dit ging zo de hele wed strijd door en toen uiteindelijk de han dicap werd verrekend bleek TZN met 3-2 te hebben verloren. Daardoor maakte De Koogel kans op een tweede plaats. De spelers deden hun uiterste best tegen Schouwstra Transport. Zo gooide Marcel Witte een game van 202 game en een se rie van 676, en deed Henk Plaatsman het nog beter. Hij wist een serie van 758 te scoren. Dankzij deze punten- regen wist De Koogel beslag te leg gen op de tweede plaats. Alle spelers zijn uitgenodigd voor de jaarvergadering die donderdag 24 april vanaf 20.00 uur wordt gehouden in bowling De Koogel. Uitslagen: Donderdagochtendleague: de Pms-Klaver 4 3- 1; Flair-WBZ 4-0; T-Fords-Juttert|es 1-3. Donderdagavondleague' Pet's Place- TZN 3- 2. Badweg Sportief-Speelkwartier 4-1; de Koogel-Schouwstra Transport 4,5-0,5; Sommeltjes-'t Praethuys 0-5; the Last Boys- Heksenketel 5-0; Visvogels-Eduardo's 3-2. Eindstand: Donderdagochtendleague 1 Flair 67,5; 2. WBZ 64.5, 3. De Pms 62; 4 Klaver 4 61,5; 5. Juttertjes 40,5, 6. T-Fords 4. Donderdagavondleague: 1 Badweg Sportief 77.5. 2, De Koogel 68, 3. TZN 66.5; 4 Eduardo's 61; 5 Speelkwartier 56; 6. 't Praethuys 56,7. The Last Boys 54; 8 Visvogels 52,5; 9 Pet's Place 47,10 Schouwstra Trans port 41.5,11Sommeltjes 41.5; 12 Heksenke tel 38,5. ker. De snelle aanvaller ging goed door, zag de keeper eerst nog red ding brengen, maar rondde toen toch keurig af: 0-1. In de tweede helft waren de verhou dingen ongeveer in evenwicht. Twisk probeerde wel tot aanvallen te ko men, maar de verdediging van ZDH - waarin Fedor van Elk zich sterk revancheerde voor zijn matige optre den van vorige week - kwam maar zelden in de problemen. Des te ver velender was de penalty die de scheidsrechter na een kwartier zo maar aan Twisk toekende, nadat één van de Zwaluwen de bal per ongeluk tegen zijn hand had gekregen. Tot grote vreugde van zijn ploeggenoten deed doelman Chris Stolk zijn faam eer aan door in een reflex redding te brengen en de bal over de lat te tik ken. In het vervolg kende ZDH weinig pro blemen meer. En omdat Twisk meer risico nam, kregen de gasten de ruimte om met snelle tegenaanvallen gevaar te stichten. Michiel en Niels Dekker en Mike de Brui|n kregen alle drie de kans de wedstrijd vroegtijdig te beslissen, maar omdat ze dat niet deden, bleef het tot het eind toe spannend. Zondag gaat ZDH in Grootschermer op bezoek bij GSV. De competitie wordt afgesloten met thuis wedstrijden tegen Oosterend, Vesdo en - nogmaals - Twisk. Zelf hoeft hij niet in een luxe of dure auto te rijden. Voorkeur voor een bepaald automerk heeft hij ook niet. Meestal rijdt hij in een van de demonstratieauto's van het bedrijf of in het autootje van zijn echtge note Margriet. Toch zijn auto's de grote passie van Texelaar Kees Eelman. Na een carrière van bijna vierenveertig jaar als automonteur, garagehouder en bedrijfsleider trok hij afgelopen week de deur van Autocentrum Eelman aan de Abbewaal voorgoed achter zich dicht. De 60-jarige Eelman maakt gebruik van een VUT-regeling en treedt vervroegd uit dienst om te genieten van meer vrije tijd. 'Ik kan nu eindelijk eens wat gaan fietsen met mijn vrouw.' Als jochie van een jaar of twaalf weet hij al dat hij 'met zijn handen wil wer ken'. Tot lichte wanhoop en teleur stelling van zijn moeder wil Eelman niet naar de MULO en voelt hij er weinig voor om veel tijd in de school banken door te brengen. Moeder daarentegen, die alleen staat voor de opvoeding van vijf kinderen nadat haar echtgenoot op jonge leeftijd overlijdt, wil dat zoon Cornelis Arie een gedegen basis krijgt. Een goede achtergrond voor een succesvolle maatschappelijke carrière. Zoonlief zelf houdt echter vast aan zijn eigen voorkeur en krijgt het gelijk aan zijn zijde als een beroepskeuze-onder zoek uitwijst dat hij aanleg heeft voor een technische opleiding. Dus mag Eelman. die opgroeit als boerenzoon in Oosterend, naar de LTS in Den Hel der. Daar volgt hij een metaal- opleiding en doet hij de autoklas. Het tij keert als in 1985 de APK-keu- ring wordt ingevoerd en Eelman meer werk krijgt. Bovendien wordt hij be naderd door Adri Rentenaar, die hem aanbiedt het garagebedrijf over te nemen. Aldus geschiedt. Eelman treedt in dienst als bedrijfsleider. Te rugkijkend ervaart de garagehouder de tijd op het Wezeland als zwaar en uitputtend. 'Toch had ik het met wil len missen. Je leert enorm veel van het ondernemerschap.' Abbewaal Nadat de samenwerking met Renten aar, die start in 1989, goed is beval len, opent het tweetal in 1991 een nieuw garagebedrijf op de Abbewaal. Autocentrum Eelman is eigendom van Rentenaar, maar wordt naar ei gen inzicht gerund door Eelman. De nieuwe locatie doet het bedrijf goed. Het werk neemt toe en de garage krijgt het dealerschap van het Spaans/Duitse automerk Seat. Hoe wel het werk hem nog altijd plezier oplevert, besluit Eelman dit jaar eie ren voor zijn geld te kiezen en gebruik chanische problemen. Toens je een motor helemaal uit elk zijn het vooral mankementen elektronica die je tegenkomt, paratuur in de werkplaats is da steeds geavanceerder gewon) laatste jaren liet Eelman dens ontwikkelingen in de autot» vooral volgen door zoon John, garagebedrijf per 1 april jong; heeft overgenomen 'Eerst li we niet eens een computer, m moest vanwege de APK-keu Al die nieuwe dingen moet Jok uitzoeken, hij moet er tenslolt verder.' De vraag dringt zich op of hj eens iets anders heeft willen i 'Dat is inderdaad niet bij me op men. Ondanks de financiële p men en de zorgen die ik toen ha ik het een prachtig vak vinden.l het contact met de mensen kleinschaligheid spreken mea krijgt mensen met problemen kun jij oplossen. Mooier is e niet?' Tekst en foto Louise van de te maken van een VUT-regeling. 'An ders had ik nog een paar jaar door gemoeten en je weet met of je dan ook nog gezond bent en hoe het dan gaat.' In zijn loopbaan heeft de Strender automonteur tenminste tweeën- dertigduizend auto's onder handen gehad. Daarbij liepen de te verrichten reparaties uiteen van een kapot lampje tot een in de soep gedraaide motor. In zijn bijna 44-jarige carrière maakte Eelman veel veranderingen mee. 'Vroeger waren er vooral me- Kneepjes van het vak Op 16-jarige leeftijd treedt Eelman in 1959 als leerling-monteur in dienst bij Dros Autocentrale aan het Schilde rend, dan nog eigendom van de we duwe Dros, die het bedrijf van haar overleden man voortzet. In die tijd telt Texel nog slechts vijf garages. De jonge monteur wordt opgeleid door chef-werkplaats Willem Jonker. Hij neemt zich voor zo allround mogelijk te worden. Tot 1 april 1967 blijft de Oosterender werkzaam bij Dros Autocentrale. Tussendoor moet hij zo'n 22 maanden de dienstplicht ver vullen. Ook daar houdt hij zich met auto's bezig, bij de luchtdoelartillerie in Ede, waar hij zorgdraagt voor het technisch onderhoud van de leger voertuigen. Achteraf bezien heeft de begintijd van zijn loopbaan veel indruk op hem gemaakt. 'Ze hadden toen bij Volks wagen een nieuw type motor ontwik keld. Maar de nokkenas daarvan bleek.te zacht. Dus moesten al die wagens terug naar de garage. Op Texel reden er een stuk of twintig. Daarvan moesten de motoren hele maal uit elkaar, zodat er een nieuwe nokkenas ingezet kon worden. Die klus werd aan mij overgelaten. Dat was prachtig, zo'n motor helemaal slopen en weer in elkaar zetten. Het werd een sport om het steeds snel ler te kunnen.' In die jaren leert hij de kneepjes van het vak goed beheer sen. Eigen baas Nadat hij jarenlang in de garage van Wim Grisnigt aan de Bernhardlaan heeft gewerkt, wordt Eelman in mei 1984 eigen baas. Eelman 'stapt in' bij oud-collega Bert Segerink, die ook bij Grisnigt had gewerkt. Segerink startte twee jaar eerder een garage bedrijf aan het Wezenland, maar wilde verder gaan met Eelman. Dat resulteerde in de vennootschap on der firma Autocentrum Segerink/ Eelman. Na vijfjaar hapert de samen werking en besluit het duo op aange ven van Segerink uit elkaar te gaan. Segerink gaat verder in een pand aan de Maricoweg, Eelman blijft gedesil lusioneerd achter op het Wezenland. Een zware periode volgt. 'De econo mie zat in een dip en een garage op het Wezenland was niet wat ik voor ogen had, maar ik had niet de finan cien om elders een doorstart te ma ken. Toen heb ik nachten wakker gelegen. Uiteindelijk heb ik besloten niet bij de pakken neer te zitten en door te gaan.' Kees Eelman, hier voor de laatste keer beroepsmatig sleutelend aan een auto, doet de leiding van Autocentrum Eelman over' John. Poolse medewerkers van Aeolus, het bednjf van Piet Hoogenbosch, verlaten de bus. Hij vormt een opvallende verschijning op de Texelse wegen, de donkerrode Volvo autobus van liefst 18 meter lang. Sinds kort is het imposante voertuig eigendom van Aeolus, het bedrijf van Piet Hoogenbosch. Zo'n honderd medewerkers vervoert hij er dagelijks mee van en naar hun werk. Het betreft in hoofdzaak Polen met een Duits paspoort, voor wie het is toegestaan om in Nederland aan het werk te gaan. Ze werken hier gemid deld een periode van vier tot zes weken. Momenteel worden ze inge zet voor het snijden van narcissen, die op verschillende percelen staan te bloeien. 'Voorheen reden we ze in busjes van en naar het werk, maar van al dat heen en weer rijden wer den we een beetje moe. Nu zijn we in één keer klaar.' De bus, die wordt bestuurd door vader Jaap en die of ficieel plaats biedt aan 137 mensen, vervoert de Polen (en een enkele Griek en een Fransman) niet alleen van en naar het werk, het gezelschap gaat er ook mee uit winkelen. Zo kan het gebeuren dat de Aldi supermarkt in Den Burg in één keer volstroomt met een stuk of honderd Polen. Of Hoogenbosch brengt ze in één rit naar het belastingkantoor in Alkmaar, waar ze dan gelijktijdig hun sofi-num- mer kunnen ophalen 'Dat bespaart een hoop gedoe met het openbaar vervoer.' De tijdelijke krachten verblij ven in het stacaravanpark aan de Rozendijk. Zaterdagmorgen stapten ze daar in om te worden afgezet aan de Hoofdweg, om op een akker bij hoeve Zeeland massaal narcissen van het soort Golden Dukat te gaan snijden. Dat vele handen licht werk maken, bleek uit het eindresultaat van die dag. De oogst bedroeg ruim 2200 bossen narcissen, in hoofdzaak bestemd voor de bloemenveiling. Goed was het zeker met, wat ZDH en Twisk de toeschouwers zondag voor schotelden. Het spel oogde romme lig en nerveus, met veel verre trappen en weinig technisch vernuft. Dat was met zo gek, want beide ploegen wa ren bevreesd om te verliezen en op de onderste plek te belanden Waar het niet aan ontbrak, was aan strijd Zowel de Hoornders als de spelers van Twisk vochten als leeuwen, al gebeurde dat af en toe wat ondoor dacht, waardoor het er met altijd even strijdlustig uitzag In de openingsfase had Twisk het overwicht. De hekkensluiter, die de afgelopen weken aardig op dreef is en onder meer van Oosterend won, had kennelijk iets minder last van de zenuwen en zette de tegenstander vast op eigen helft. Dat leverde en kele flinke kansen op, maar afronden bleek moeilijk. ZDH, dat meestal ook met erg koelbloedig is, had maar één kans nodig om tot scoren te komen. Vrije verdediger Erwin Kleinveld plaatste de bal bij een vrije trap ach ter de verdediging van Twisk, waar deze werd opgepikt door Niels Dek- Na vier (grote) nederlagen op rij en slechts één punt te hebben be haald in de afgelopen negen wed strijden weet ZDH eindelijk weer eens wat winnen is. De Hoornders boekten in Twisk een zwaar bevochten zege op de ploeg die onderaan de ranglijst staat (0-1). Als jonge knaap komt Eelman als leerling-monteur terecht bij Dros Autocentrale in Den Burg.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6