'Je berrt hier niet echt vrij om te doen en te zeggen wat je wilt' Oppassen dat we straks niet ondersneeuwen Texelaar in Amerika opgeleid tot helikopterpiloot ^rie Lap kandidaat voor hoogheemraadschap Houdt Texel een stem in het hoogheemraadschap? Snelheidscontrole TEXELSE COURANT' -5 V.V.XAX. :5. V». f»v jfessioneel huttle de ruimte wordt ingezonden, oewel Schlepers een Engelse oplei- ing volgt, wordt die hoofdzakelijk in merika afgewerkt. 'Dat komt omdat et klimaat hier veel beter is en het iegen veel goedkoper', licht de ixelaar toe. De instructeurs en xammatoren zijn echter Engels en e examens worden afgenomen bij elta Airlines Academy. Na het afron- en van deze studie is Schlepers emachtigd om met een Schweizer 00 of een Jet Ranger te vliegen. 'Dat de helikopter die je meestal in films iet. De meest verkochte middelgrote elikopter.' Intelligentietest s Schlepers zijn brevet haalt, mag diverse Europese landen als helikopterpiloot aan de dienst, red.) 'Toen heb ik besloten om de Engelse opleiding te doen. Die is ook een half jaar korter.' Schlepers kon met zomaar instappen. Omdat zijn vooropleiding onvoldoende was, moest hij in Nederland een intelligen tietest, een geheugentest en een toe latingsexamen doen.'Je moest mini maal de HAVO hebben gedaan. Die heb ik wel gevolgd, maar nooit afge maakt.' Na zijn overstap moest Schlepers ook in Engeland nog een tweetal vliegtesten doen. Daarvoor slaagde hij met glans. Honderdduizend dollar Dat je niet zomaar een dergelijke op leiding gaat volgen, wordt duidelijk als de kosten in beeld komen. Menig een zal steil achteroverslaan bij het zien van de opleidingskosten. vensonderhoud. De kansen op een baan zijn momenteel echter met al te goed. 'Vanwege de economie zijn veel grote oliebedrijven aan het be zuinigen, dus nu ziet het er met zo rooskleurig uit Ik verwacht wel dat ik binnen een jaar wat vind Er gaan een heleboel piloten met pensioen en in het Noordzee-gebied willen ze Ne derlands sprekende piloten.' Als het hem lukt een baan te vinden, is zijn toekomst, financieel gezien tenmin ste, verzekerd. Een helikopterpiloot begint met ongeveer €3500.- bruto per maand en dat loopt na zo'n tien jaar op tot €11.000,- Internationaal gericht Hoewel Schlepers het vliegen in een helikopter prachtig vindt, ervaart hij de opleiding als zwaar. 'De leerstof is Lang leek het erop dat Christiaan, door zijn vrienden Chris genoemd, nooit helikopterpiloot zou kunnen worden. Zijn hele leven droomde hij ervan, maar het leek een onbereik baar doel omdat de toelatingseisen het dragen van een bril verboden. Tot een paar jaar geleden Toen verander den de criteria en konden ook stu denten met minder goede ogen zich aanmelden, zolang zij tussen de bril- sterktes -3 en +3 bleven. Toch waren zijn ogen niet goed genoeg en dus moest daar eerst iets aan worden gedaan De Texelaar besloot zijn ogen te laten behandelen met laser stralen. Een kostbare zaak. Toen zijn ogen binnen de toegestane norm waren gebracht, besloot hij zijn dro men na te jagen en zich aan te mel den voor de opleiding beroepspiloot. Chnstiaan Schlepers bijzijn vaste leshelikopter. een Schweizer300 I appartementencomplex ligt in een groene omgeving. In zijn spaarzame vrije uurt/es duikt de Texelaar graag met een bodyboard de zee in. Slechts een beperkt aantal studenten wordt jaarlijks toegelaten en vorig jaar was Schlepers dus een van hen. Minachting De Texelaar woont in een apparte mentencomplex met zwembad waar zo'n veertig medestudenten wonen Het complex is omringd door een prachtige natuur en de omgeving biedt onderdak aan veel wild. Het strand is dichtbij. Schlepers deelt een appartement met een Engelse jon gen. Doordat zijn leven zich hoofdza kelijk op school afspeelt, zijn ook de meeste kennissen en vrienden stu diegenoten. 'We zijn meestal met een groep van zo'n veertien mensen. Ik ga meer met een paar leren om, want de meeste Amerikanen zijn niet echt geïnteresseerd in buitenlanders. Ze beschouwen Europa toch als minder dan Amerika.' Basketballen, ook op Texel zijn grote hobby, doet hij wel met een stel Amerikaanse jongens. 'We spelen hier in een drie-tegen- drie-competitie en af en toe doen we mee aan toernooitjes. Contact met het thuisfront onderhoudt hij telefo nisch en per e-mail. Irak Over de verschillen tussen Nederland en Amerika hoeft Schlepers niet lang na te denken. 'Het eten! Dat is echt heel anders hier, veel fastfood. Maar ook het leven op zich. Je bent hier met echt vrij om te zeggen wat je wilt. De mensen zijn hier echt heel anders en de oorlog met Irak maakt het met veel beter. Dagelijks wordt Schlepers met de oorlog in Irak geconfronteerd. Schlepers met instructeur en medestudent tijdens een van de lessen. 'Het is 24 uur per dag live op televi sie. Op tv hebben ze ook een terroristenaanslagmeter. Die staat nu op oranje. Dan is er veel gevaar voor een aanslag, geloof ik.' Hoewel de veiligheidseisen op het vliegveld zijn aangescherpt, lijdt het school programma van de aankomend pi loot niet onder de oorlog 'School gaat gewoon door, alleen mensen uit het Midden-Oosten hebben wat pro blemen met visa en zo.' Armoede Wat hem erg tegen de borst stuit in Florida is de wijdverbreide armoede. 'Er is hier in het zuiden veel racisme en echt heel veel armoede. Ongelo felijk veel eigenlijk, vooral in Miami. Er zijn veel diefstallen, veel bedelaars en er lopen regelmatig zwervers langs de wegen. Alle armen komen hier vanwege het klimaat, omdat ze hier buiten kunnen overleven.' Zelf is hij nog niet met criminaliteit geconfron teerd. 'Wel zijn er de afgelopen twee weken -tien auto's gestolen uit het complex waar ik woon, ook van vrienden van me.' Hoewel hij Amerika mooi vindt, kijkt Schlepers er wel naar uit om in augustus naar Engeland te vertrekken. Daar zal hij zijn opleiding afronden. 'Een jaar Amerika is wel genoeg!' it voor de een andere oneindig r weg lijkt, ligt voor de ander ms binnen handbereik. Bijvoor- eld voor Arie Lap, die bij aan- mst van de verslaggever op zijn lenbedrijf in Den Hoorn, zit te doneren met een oude kennis de kibboets. Israël is één van de den die de 49-jarige Texelaar ift aangedaan op zijn vele we lreizen. Ook de weg naar de lere overheden weet Lap te vin- i en een confrontatie met amb- aren of bestuurders gaat hij niet de weg. Dat hij ook bereid is zelf ituurlijke verantwoordelijkheid lemen blijkt uit zijn kandidaat- Hing voor het Hoogheemraad- ap Hollands Noorderkwartier. doet zijn verhaal in plat Texels, dialect dat hij van huis uit mee- 19, net als de nuchterheid en zijn )ing om te relativeren 'Je ziet uurlijk veel ellende op televisie, ar mijn ervaring is dat als je er 4 het altijd meevalt. Overal waar «vam, liep ik in mijn gewone kloffie I, ik ben er nooit tegen problemen Eielopen. Als ik op mijn mond- nomca begon te spelen, dan von- mensen dat altijd wel leuk.' De ïldreiziger Lap bezocht Azië, rbij hij door landen als Indonesië 'dia trok, Oost- en West-Afnka en deri-Amerika, Cuba, Australië en iw-Zeeland. 'Ik heb dat reizen heel leerzaam gevonden. Kijken sen ander leeft.Dat laatste doet let alleen aan de andere kant van vereld, ook dichter bij huis duikt iraag in de cultuurgeschiedenis bepaalde gebieden. wereldreizen maakte de snteler van Klif in de wintermaan- als de tulpen, narcissen en kro- >en in de grond zaten. Of de keus het bollenvak een bewuste is eest, weet hij met meer. 'Mijn hr was boer en in de zomer «e ik bij buurman Iwen Bruijn. ik deriien was gaf hij mij als beloning zeven mandjes bollen, alle maal verschillende soorten. Zo ben ik begonnen. Eerst bij Bruijn en later hier op Klif voor mezelf.' Het bedrijf groeide tot respectabele omvang, om zijn schuur kan niemand heen, even als zijn opslagterrein aan het Lage- weggetje Maar pogingen om zijn bedrijf naar buiten het dorp te ver plaatsen zijn op niets uitgelopen Het waterschap kwam in beeld toen hij 29 jaar was. 'Ze zochten in het bestuur van Waterschap Texel ie mand uit de buurt van Den Hoorn. Boerenverenigmg Ons Belang schoof mij naar voren. Ik vond mezelf te jong voor het waterschap en dacht dat het meer iets voor mijn vader was. Maar het had altijd wel mijn interesse, het hoort immers bij mijn omgeving. Om de sloten en de dijken kun je niet heen. Hier in De Naai onder aan de duinen heb je veel drang uit de on dergrond en kan ik het water aardig opzetten. Om te weten hoe de water huishouding werkt en of die voor ver betering vatbaar is, doe ik mee met het project Boeren Water, dat onder deel is van het Masterplan Water Texel. De gedachte daarachter is dat de binnenduinrand meer kan vernat- ten. Met dit project probeer ik bijvoor beeld aan te tonen dat je daarin ook te ver kan gaan. Zo heb ik hier bij voorbeeld met opzet een stukje bol len laten verzuipen. De mensen van het Masterplan vinden dat ik op zulke momenten te ver ga, maar het is wel de realiteit.' Er zijn meer voorbeelden van de on orthodoxe aanpak van Lap. Bijvoor beeld toen Provinciale Staten goed keuring moesten geven aan de destijds omstreden Tweede Fase van de Relatienota. Texelse boeren voer den protest tot in het provinciehuis. Eén van hen was Lap, die een gede puteerde eraan wilde herinneren dat Gedeputeerde Staten op Texel eerder had beloofd dat het bij de eerste fase zou blijven. Lap had de belofte op band opgenomen en draaide tijdens de hoorzitting in het provinciehuis triomfantelijk de cassetterecorder af. Overigens kwam de tweede fase er toch. maar bedongen Texelaars wel een vrije invulling (ruime jas). In het waterschap ontpopte Lap zich als een kritisch bestuurslid. 'Ik ging bepaalde achtergronden over beslui ten beter begrijpen. En ik kon een zekere invloed uitoefenen. Als je be paalde zaken kunt onderbouwen, dan wordt daar echt wel naar geluis terd. Zeker in zo'n betrekkelijk klein en overzichtelijk waterschap als toen op Texel. Maar het was zó kleinscha lig. dat het op het laatst met meer voldeed. Om nieuwe ontwikkelingen en regelgeving het hoofd te bieden moest er gewoon worden samenge werkt met de andere waterschappen uit de Noordkop. Maar waterschap Wieringen en de Aangedijkte landen haalden toen aan de broek. Met 'zulke lui aan die andere kant van die haringvijver' wilden ze niet samen werken De fusie dreigde te worden afgeblazen en de provincie greep in.' De samenwerking ging niet van harte, maar er was volgens Lap niet aan te ontkomen 'Een gedwongen huwelijk is beter dan een geïsoleerd vrijgezellenleven', heb ik toen ge zegd. Na de fusie maakte de Hoorn der aanvankelijk geen deel uit van het nieuwe waterschapsbestuur, waar door hij snel vervreemdde van de organisatie. 'De vergaderingen wer den in Den Helder gehouden en daar kwam ik met. Er verschenen toen al lerlei verschillende plannen, ook een tje waarin de gebieden De Kuil en De Naai bij Den Hoorn reservaat werden, waardoor de bollen moesten verdwij nen. Daar ben ik toen op ingespron gen. Ik heb gezegd dat ze het be staande gebruik moeten respecteren en dat als ze bepaalde dingen anders willen, ze dat op een andere manier moeten regelen. Ik ben naar zo'n waterschapsvergadering geweest en Kandidaat waterschapsbestuurder Ane Lap: leerd vrijgezellenleven. 'Gedwongen huwelijk beter dan een geiso- toen viel me op dat het een dooie boel was. Vóór de verkiezingen vier jaar gele den werden gehouden, was er een bijeenkomst in Hotel Opduin, over het toekomstig waterbeheer op Texel. Daar waren allerlei mensen uit de samenleving, maar de boerenstand was slecht vertegenwoordigd. Toen dacht ik: ik moet zorgen dat ik in het bestuur kom, want dan kan ik tenmin ste weer meepraten en meedenken. Toen heb ik mezelf kandidaat gesteld. Dat moest net in een week gebeuren dat wij op vakantie waren in Austra lië. Daarvandaan heb ik het water schap toen een ansichtkaart ge stuurd met mijn pasfoto erop', glimlacht hij. Het voldeed en Lap kreeg genoeg stemmen om in het bestuur te komen. Het werd alweer de laatste periode in het korte bestaan van het gefuseerde waterschap. Wederom een fusie, van boven af opgelegd, ditmaal eentje waarmee waterschap Hollands Kroon niet gelukkig was. 'Ik heb het gevoel dat de samenvoeging van de drie waterschappen net rond was, het werkte eindelijk optimaal. Deze nieuwe fusie had van mij niet gehoe ven. Ik ben niet gelukkig met de com binatie van een waterschap dat zich bezighoudt met het kwantitatieve beheer, en een zuiveringsschap. Het voormalige hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen heeft hierdoor een grote bestuurlijke invloed binnen het waterschap verworven. Ik denk dat er zonder die combinatie er een beter evenwicht zou zijn.' Lap ver wacht dat het zuiveringsschap over tien jaar een apart en zelfs geprivatiseerd onderdeel is binnen het nu gefuseerde hoogheemraad schap. Het gevolg van de fusie is een hoogheemraadschap dat zich uit strekt van Texel tot aan het Noord zeekanaal. Lap: 'Met een overmaat aan bestuurders uit het zuiden van de provincie. Daar wonen immers de meeste mensen. Het noorden is veel dunner bevolkt en daarom mogen daar minder bestuursleden vandaan komen. Minder invloed voor ons dus. Gevolg van dat hele grote water schap is ook dat de lasten oneven redig zijn verdeeld. Wij boeren op Texel moeten hier net zoveel polder- lasten betalen, als bollentelers in Lees verder pagina 13 Als het eiland vertegenwoordigd wil blijven in Hoogheemraad schap Hollands Noorder kwartier, dan moeten Texelaars massaal meedoen aan de schriftelijke verkiezingen. Deze week valt hiervoor de oproep in de brievenbus. Op de lijst staan twee Texelse kandidaten. Wim Grisnigt uit Den Burg doet mee in de categorie gebouwd (eige naars van woningen), Arie Lap uit Den Hoorn in de categorie in gezetenen (bewoners). Doordat ze kandidaat staan voor ver schillende categorieën zijn ze geen concurrenten van elkaar. Op beiden kan een stem worden uitgebracht. De meeste kans maakt Willem Grisnigt, die deel uitmaakte van het dagelijks bestuur van het oude waterschap Hollands Kroon, en die momenteel zetelt in het overgangsbestuur. Hij heeft de steun van meerdere organisaties, ondere andere de WLTO. Ook de afdelingen Anna Paulowna, Den Helder, Wieringen en Wieringer- meer hebben hun leden geadvi seerd hun stem op Grisnigt uit te brengen. Grisnigt heeft ook het voordeel dat hij door loting boven aan de kieslijst is terecht gekomen. Desondanks wordt het veroveren van een plaats in het bestuur van het hoogheemraadschap, waar van het werkgebied zich uitstrekt tot en met het Noordzeekanaal, een hele opgave. Maar doordat het gebied van is opgedeeld in drie kiesdistricten, is het met onmoge lijk. Texel hoort bij het district Noord (A), dat de Kop van Noord- Holland tot Schagen en West- Friesland omvat. Van de 12 kandi daten in de categorie gebouwd (onder wie Grisnigt), komen er uit eindelijk 3 in het bestuur terecht. Arie Lap behoort in zijn categorie tot de 29 kandidaten, waarvan er 6 in het bestuur komen. Lap: 'Het is van groot belang dat er zoveel mogelijk Texelaars op ons gaan stemmen. Als we dan het geluk hebben dat de opkomst aan de overkant laag is. dan maken we een kans.' Kiezers hoeven niet naar de stembus, het ingevulde stembiljet moet vóór donderdag 15 mei, 12 uur bij het stembureau binnen zijn. Texelaars moeten zich volgens Grisnigt niet laten af schrikken door de stapel papier die elk huishouden krijgt, ledereen boven de 18 jaar mag een stem uitbrengen. Wie een woning bezit mag zelfs twee stemmen uitbren gen (ingezetenen en gebouwd) en wie landerijen heeft mag ook voor ongebouwd stemmen. Met het uit brengen van één of meerdere stemmen voert de kiezer invloed uit over het beheer van het opper vlaktewater, de dijken, de polder- lasten en andere zaken. Wim Grisnigt staat bij de verkiezingen voor Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier kandidaat voorde cate- gone gebouwd. De politie heeft maandag tussen 11.45 en 13,45 uur bij een snelheids controle op de Pontweg nabij Den Burg negen automobilisten betrapt op te hard rijden. De hoogst geme ten snelheid bêdroeg 96 kilometer per uur. op een traject waar 60 nog net is toegestaan !tel je wilt helikopterpiloot worden, maar de opleiding die je voor igen hebt, wordt in Nederland nog met gegeven. Wat doe je lan? Precies, dan wijk je uit naar het buitenland. De 27-jarige fexelaar Christiaan Schlepers deed dat. Hij volgt momenteel het Amerikaanse Florida een privé-opleiding tot beroeps- ijloot. Die betaalt hij ook nog eens uit eigen zak. Tussen de exa- nens en de helikoptervluchten door vond hij deze week tijd om net de Texelse Courant te 'praten', via de moderne communi- atiemiddelen van het internet: de chatbox. 'ele uren per week brengt Schlepers oor in of bij 'zijn' Schweizer 300 CB, en tweepersoons helikopter waarin is wordt gegeven op de HAI School, lelicopter Adventures Inc. School in itusville Florida. Pal ernaast bevindt ich ruimtevaartstation Cape Cana- aral waar regelmatig een Space slag. 'Het is een JAA-brevet dat inter nationaal erkend wordt.'Aanvankelijk was de Texelaar in Nederland met dezelfde opleiding begonnen. 'Om dat Nederland nog met volledig JAA- georiënteerd was en is, had ik een jaar moeten wachten vanwege con flicten bij de RLD (Rijks Luchtvaart- Schlepers is bijna honderdduizend dollar kwijt aan zijn relatief korte stu die. Ruim de helft gaat op aan het Amerikaanse deel van zijn opleiding. De rest wordt besteed aan instrument rating, waarbij de piloot leert vliegen in de nachtelijke uren en bij slecht weer Dat gebeurt in het Engelse Norwich. Daarnaast draait de Texelaar zelf op voor de kosten van zijn levensonderhoud. Omdat Schlepers niet door een bedrijf is in geschreven voor de opleiding moet hij alles zelf financieren. Daarvoor zocht de hij contact met een Rabobank in Limburg die gespecia liseerd is in het verstrekken van lenin gen voor helikopteropleidingen Ver der wordt hij door zijn ouders bijgestaan in de kosten van zijn te niet echt heel moeilijk, maar wel heel erg veel. De meeste vakken zijn bo vendien in het Engels. Dat is lastiger voor mi|, omdat ik dus ook alle tech nische en medische termen in die taal moet teren.' De Engelse school is, met achtentwintig leshelikopters, veruit de grootste ter wereld Boven dien is het instituut zeer internationaal gericht met studenten uit onder meer Japan, Trinidad, Zweden, Noorwegen en Zuid-Afrika. Behalve Schlepers is er nog één andere Nederlander op de school. In de opleidingsperiode bren gen de helikopterpiloten in spe zo'n 850 uur in de schoolbanken door en wordt er 140 uur gevlogen. Tijd voor een bijbaantje heeft de Texelaar met. 'Ik kan het net allemaal bolwerken zo.' DONDERDAG 24 APRIL 2003

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 11