voor Texel niet mderzoek: vrijgezellenbestaan op Happy single eerder litzon dering dan regel' eenvoudig Nieuwe man of vrouw prooi voor vrijgezellen Mb z/e /-/£' qZ. een ecwre ve.nj. Heftop <u o^eff Joek over 'Amsterdammertjes' in oorlogstijd ov*V^Q«GG6rr/ D«q Sc-lrMJ ictieplaten RKTOON GÖ£S 2Ji-0^-O 3 -IEXELSE J coURANT Scalafeest Time Out Kogerstrand Ruïne decor les oorlogsgeschiedenis Auto gestolen Alleen zijn doe je op Texel met z'n allen Horeca waarschuwt Texelse raddraaiers DONDERDAG 24 APRIL 2003 imorgen is aan de leerlingen i de hoogste klassen van de ba- scholen een 27 pagina's tellend ekje uitgereikt dat gaat over de evenissen van de honderden ideren uit West-Nederland die in 1 laatste oorlogsjaar op Texel -bleven en zo ontsnapten aan de ngerwinter. idat de meeste kinderen uit Am- rdam of omgeving kwamen, wer- ze 'Amsterdammertjes' ge- jmd. Ze werden liefderijk opge- nen door Texelse gezinnen en ■en spoedig aangesterkt. Het ver- op het eiland werd voor hen een rergetelijk deel van hun jeugd, ar niet alleen in gunstig opzicht, omdat in die tijd ook de opstand van de Georgiërs uitbrak, waardoor en kele kinderen omkwamen en anderen traumatische ervaringen opdeden. De contacten van de Texelaars met de Amsterdammertjes verwaterden in de meeste gevallen, totdat ter ge legenheid van de viering van de veer tigjarige bevrijding in 1985 een reü nie werd georganiseerd Veel kinderen van toen konden worden opgespoord, onder andere met be hulp van het KRO-radioprogramma 'Adres onbekend'. Bij die gelegen heid kwamen veel oude brieven, dagboekfragmenten en foto's boven water en zetten veel Amsterdam mertjes hun herinneringen op papier. Toen Maria de Graaf uit De Koog, die destijds bij de organisatie van de reü nie was betrokken, dit materiaal be schikbaar stelde van het luchtvaart en oorlogsmuseum op het vliegveld, kwam Gelein Jansen op het idee om een deel ervan te verwerken in het boekje dat nu is uitgebracht Hij schreef er een op de leeftijd afge stemde inleiding bij en voegde er fo to's en andere illustraties bij. Het boekje is ook voor volwassen lezers interessant, vooral door de vaak ont roerende brieven, zowel van de Amsterdammertjes zelf als van hun Texelse pleegouders. Amsterdam mertjes in oorlogstijd is te koop voor €2,50 onder andere in het luchtvaart en oorlogsmuseum. gelegenheid van de nieuwe inrich- vieren gebruikers van jongeren- trum Time Out vri|dag een Scala- it. De zaal gaat open om 21.30 Tussen 22.00 en 02.00 is er een itelijk programma. Joram van der ik, winnaar van de Texelse DJ- ipioenschappen. draait R&B en se Om 23.00 uur beklimt atever het podium. Deze Texelse ld bestaat uit Jean Paul Snijder. Frank, Pim Frank en Martes ns. Zij spelen summer/retrorock. ïun optreden verzorgt DJ Van der k een tweede set. De toegang is lis. iden mogen niet loslopen op iping Kogerstrand. In de krant van lag werd abusievelijk gemeld dat wel zou mogen. Honden worden oogd op de camping, maar ze aten aan de riem blijven. Hetzelfde jt voor Loodsmansduin, De liter en Om de Noord, de andere ipmgs van de RST. In het hele igebied geldt het jaar rond een ilijnplicht voor honden. Alleen in gedeelte tussen het Jan Ayeslag ;ampmg Kogerstrand mogen ze 1 september tot 1 maart loslo- Vooruitlopend op dodenherdenking nam amateur-historicus Jaap Bakker uit Oudeschild leerlingen van de Jozefschool mee naar plaatsen waar het oorlogsverleden nog tastbaar is. Zoals de Georgische begraafplaats op de Hogeberg en de ruïne van wij len Coba de Waal aan de Wilhelminalaan. De woning werd tijdens de beschietingen van Den Burg in april 1945 in puin ge schoten. Desondanks heeft De Waal nadien lange tijd in de ruïne ge woond Op de foto toont Bakker de scholieren een kopie van het type granaat waarmee de bezetters des tijds schoten. (Foto Goran] Timmerman) Vanaf een parkeerterrein bij een vakantiepark aan de Slufterweg in Eierland is vrijdag een auto gestolen van het merk BMW, type 316. Het voertuig is donkerblauw en voorzien van het kenteken SF-08-DG. De dief stal moet tussen 9.00 en 10.00 uur zijn gepleegd. Nu het toeristenseizoen weer aan breekt, houden veel horecaonder nemers hun hart vast voor overlast door Texelse jongeren. Volgens Jook Nauta, voorzitter van Horeca Texel, is er een kleine groep jonge ren die zich misdraagt tijdens het uitgaan en met bravoure en machogedrag de sfeer verpest. Dit brengt veel overlast met zich mee en zorgt bovendien voor een nega tief imago voor de horeca op het eiland. De laatste jaren zijn er vooral in het voorseizoen, als het uitgaansleven zich naar De Koog verplaatst, talrijke incidenten geweest met Texelse jon geren. Daarom zijn afgelopen winter aanvullende afspraken gemaakt op het convenant Plezierig en Veilig Uit gaan op Texel, dat al eerder werd ge sloten door gemeente, politie en Horeca Texel. Deze afspraken hou den een systeem van lokaal- en straatverboden m die aan Texelse jongeren worden opgelegd. Dit geldt voor alle misdragingen in het uitgaansgebied, zowel binnen als buiten de horecagelegenheden. Jon geren die zich ernstig misdragen kan de toegang tot een of meer horecabedrijven worden ontzegd voor een periode van tenminste een maand. Als dat verbod wordt ge schonden of indien dezelfde persoon zich later opnieuw schuldig maakt aan misdragingen volgt er weer een lokaal verbod, maar nu voor langere periode. Verder zal de burgemeester dan overgaan tot het opleggen van een straatverbod voor deze persoon. Alle betrokken instanties worden van een opgelegd verbod op de hoogte gebracht. Afgelopen winter kregen twee Texelse jongeren een straat verbod opgelegd. roeg me vaak af: wat moet je met je behoefte aan seks, als ■iemand hebt om mee te vrijen? Wat moet je doen als je al ouder bent en je bent single, hoe vervul je dan je behoefte seks, intimiteit, warmte, koestering, aanmoediging? Is ie- een wel zo happy als de media ons doen geloven?' Aldus passage uit het voorwoord van de afstudeerscriptie van lernel Geurtz. Zij ontving deze week haar bul omdat zij on- js afstudeerde als sociologe aan de Universiteit van Amster- i. De 47-jarige Texelse onderzocht het single zijn op Texel. irom een afstudeerscriptie over les op Texel? Natuurlijk omdat ik single ben en heel veel mensen ne heen dar tegenwoordig zijn, atuurlijk omdat het een hot item tijdschriften en andere media.' islaggevend was echtereen col van dr. Gert Hekma en dr. Saskia ervaart, dat Geurtz in het najaar 2001 bijwoonde. Daarin kwam jkend gedrag' aan de orde van Mende groepen mensen ten :hte van de maatschappelijke n Belangrijk onderdeel was In seksualiteit. 'Wat me nogal op was de vanzelfsprekendheid mee seksueel contact veronder- werd. Er wordt altijd maar aan- men dat de mens seks heeft en i helemaal met zo.' Dat uitgangs- vormde voor Geurtz, moeder wee zoons en zelf al vijf jaar sin- Ie basis voor haar onderzoek. De efte aan seks en intimiteit speelt een single een cruciale rol. Juist ntbreken van intimiteit en seks :en vaste partner bepaalt dat ie- I de titel 'single' krijgt, zo stelt de rzoekster. Zelf hanteert zij in het Brzoek consequent de term sin- 'Een single is iemand zonder partner, een alleenstaande is ie- I die alleen een huishouding Dat kan dus ook best iemand iet een LAT-relatie of zo. Dit on- >ek richt zich echt op mensen er vaste partner.' De benaming zei is volgens Geurtz ook niet Tsselijk, omdat daarmee vooral 0e personen, ouwe vrijsters en I mannen die achter de vrouwen 0ep worden bedoeld. Flinke toename wat cijfers. De Texelse bevol- |telde ten tijde van het onder dat in de periode van januari tot P me' 2002 werd uitgevoerd, P 3.700 inwoners. Daarvan had- F bijna vijfduizend geen 'ge- I" relatie, dat wil zeggen dat hun Jouden niet werd gevoerd door volwassenen. Texel kende vo- rr 2°'n vijftienhonderd alleen- I en. Die cijfers zijn afkomstig gemeentelijke afdeling mate van de natuur en de wisselin gen van de seizoenen op het eiland. De meeste singles ervaren de beslo ten sfeer als gevolg van de eiland situatie als prettig en beschermend- Niet allen zijn die mening toegedaan. 'Ik ervaar een grote beperking in mijn vrijheid', zo stelt een 33-jarige deel nemer aan het onderzoek. Hij is al zes ondervraagden dusdanig aan Texel verbonden dat zij niet snel naar de overkant zouden verhuizen als ze een overzeese partner zouden tegenko men. 'Nee, behalve als hij een motor boot, een goedlopend bedrijf en een villa met eigen land heeft', zegt een 38-jarige heterovrouw over dit onder werp. Zij is vijfjaar single en moeder Burgerzaken. Daaruit maakt Geurtz op dat het aantal alleenstaanden, net als landelijk, ook op Texel in de afge lopen tien jaar flink is toegenomen. Voor haar onderzoek interviewde zij twintig Texelse singles, tien mannen en tien vrouwen, in de leeftijd van dertig tot vijfenvijftig jaar. De enige criteria voor deelname waren een minimumleeftijd van dertig jaar en de singlestatus op 1 januari 2002. Ge zien de omvang van de doelgroep is het onderzoek niet representatief voor het single zijn op Texel. 'Ik heb ook met de pretentie om een repre sentatief beeld te geven. Elke single verschilt enorm van de andere en een absoluut beeld is onmogelijk.' De deelnemers aan het onderzoek heb ben zichzelf aangemeld. Volgens ei gen zeggen heeft Geurtz wel gepro beerd om meer teruggetrokken Texelse singles bij het onderzoek te betrekken, maar waren degenen die daarvoor werden benaderd pertinent in hun weigering. Openhartig Hoofdvraag in het onderzoek is: hoe ervaren singles op Texel hun single- bestaan? Om die vraag te kunnen beantwoorden voerde Geurtz diepte interviews van vele uren met de twin tig vrijgezellen en probeerde zij aan de hand van de uitkomsten een rela tie te leggen met bestaande sociolo gische theorieen, om tot een diep gaander inzicht te komen van de single-problematiek in het algemeen en op Texel in het bijzonder. De sin gles kregen vragen over een vijftal hoofdthema's voorgelegd. Die had den betrekking op hun verbonden heid met het eiland, hun zoekgedrag, tijdsbesteding, de mate waarin zij gelukkig zijn en hun behoefte aan in timiteit en seks. Volgens Geurtz wa ren alle geïnterviewden, die overigens anoniem blijven in het onderzoek, zeer openhartig in hun antwoorden en liepen de uitkomsten op een aan tal punten behoorlijk uiteen. Dat geldt ook voor onder andere de seksuele geaardheid, leeftijd en opleiding van de vrijgezellen. Van de ondervraag- Single in de bouwmarkt. Als alleenstaande vrouw is Pieternel Geurtz ook op zichzelf aangewezen voor klussen in huis. den zijn er zestien heteroseksueel, één homoseksueel, één biseksueel en twee multiseksueel. Onder dat laatste wordt verstaan een persoon van wie de voorkeur, fantasie, erva ring en activiteiten niet beperkt blij ven tot één persoon van een bepaald geslacht. Vijf van hen zijn geboren Texelaar Van de ondervraagden jaar single Ook een 46-jarige Texelse ervaart negatieve kanten aan het wonen op een eiland. 'Ik ervaar te weinig ruimte, te weinig lotgenoten, te weinig leuke mannen. Ik voel me beperkt in al mijn keuzes.' Volgens Geurtz zijn het vooral de vrouwelijke deelnemers aan het onderzoek die gebukt gaan onder de sociale con- van twee kinderen. Sinds zes jaar woont zij op Texel. Zoekgedrag Opvallend is de conclusie van Geurtz dat veel Texelse singles maar betrek kelijk weinig doelmatig zoekgedrag vertonen: zij willen over het algemeen wel graag een vaste partner, maar hebben er zes kinderen, van wie slechts één man. Sociale controle De singles die meewerkten aan het onderzoek hebben over het alge meen een sterke band met Texel. Zeventien van hen ervaren op Texel vrijheid van leven en genieten in grote trole op het eiland. Zij kunnen minder met hun vrijheid en zijn bang om een slechte naam te krijgen als ze regel matig worden gezien met andere mannen. 'Door sociale controle leef ik anders. Ik flirt minder en ben min der op jacht dan dat ik zou willen', vertelt een vrouwelijke single in het onderzoek Niettemin zijn bijna alle doen er niet al te veel aan om moge lijke ontmoetingen met geschikte kandidaten te bewerkstelligen. Daar komt bij dat diverse singles de term zoekgedrag negatief interpreteren Dat wordt gezien als hinderlijk op zoek gaan in de kroeg. Daarom wor den veel singles liever met tot de groep zoekende singles gerekend. 'Een partner moet je niet zoeken, maar toevallig tegenkomen. Dat is een zoekinterpretatie die door veel mensen wordt gehanteerd', licht Geurtz toe. Verder vindt een aantal respondenten het single zijn met iets om trots op te zijn. Er rust een taboe op en dat werkt belemmerend in het zoekgedrag. Verder speelt het gebrek aan een sociale infrastructuur voor singles op Texel een rol. Diverse geïnterviewden klagen over een te kort aan culturele activiteiten en leuke cafés waar andere alleenstaanden ontmoet kunnen worden. Dat ook andere Texelse singles dat probleem ervaren, blijkt uit het feit dat onlangs de website 'Spontaan Texel' werd opgericht. Een internetsite waar Texelse singles met elkaar in contact kunnen komen om wat leuks te on dernemen. Initiatiefneemster van deze site is Jenny Ellen uit Den Burg. Ook zij is single en zocht een moge lijkheid om haar 'netwerk' uit te brei den en met andere alleenstaanden in contact te komen. Spontaan Texel heeft overigens mets te maken met contactadvertenties of relatie bemiddeling. Het gaat puur om het gezamenlijk ondernemen van activi teiten. Inmiddels hebben ruim dertig leden zich aangemeld. Seks Seks en intimiteit vormen volgens Geurtz het meest wezenlijke thema van het single-onderzoek. De be hoefte aan seks bij de onderzochte singles blijkt groot. Twaalf van hen geven aan dagelijks behoefte te heb ben aan seks. Een oplossing voor dat probleem blijkt met eenvoudig voor handen De singles met een grote seksuele behoefte blijken veel te fan taseren over seks. Anderen proberen hun seksuele behoefte om te zetten in zelfontplooiing op andere vlakken. 'In plaats van gericht te zijn op sek sueel contact zouden singles hun ei gen persoonlijke bewustzijns- ontwikkelmg centraal kunnen stellen', zo merkt een 49-jarige heterovrouw op. Zij omschrijft zichzelf als een ab soluut niet-zoekende single die haar eigen leven wil verruimen. In het on derzoek vormt zij op dit vlak een min derheid. De meeste singles proberen hun behoefte aan seks op andere manieren op te lossen, zoals het ge ven van erotische massages aan vrienden, kijken naar porno op inter net, masturberen of hebben seks via een zogeheten one-night-stand. Niettemin geeft de helft aan niet of nauwelijks seks te hebben ten tijde van het onderzoek. Gemiddeld ge zien geven de Texelse singles hun seksleven een betrekkelijk laag cijfer: een 5,1Degenen die regelmatig met een vaste sekspartner vrijen, geven de hoogste cijfers. Het gemiddelde landelijke cijfer ligt aanzienlijk hoger dan die twijfelachtige vijf. Uit onder zoek van Gertjan van Zessen en Theo Sandfort, die in de beginjaren negen tig de seksualiteit in Nederland on derzochten, was het gemiddelde lan delijke cijfer een 7.4 De sociale controle op Texel blijkt een belang rijke rol te spelen in de waardering voor het eigen seksleven. Het geroddel op Texel en de sociale con trole weerhoudt een groot aantal res pondenten van het ontwikkelen van meer seksuele initiatieven. Behalve aan seks blijkt ook de behoefte aan intimiteit, aan 'gewoon' lichamelijk contact, groot bij de alleenstaanden. Conclusies De eenvoudige maatschappelijke gedachte dat het gemakkelijk is om als single door het leven te gaan, gaat zeker niet altijd op voor Texelse sin gles. Dat is de belangrijkste conclu sie die Geurtz trekt. 'De vrijheid die het alleen zijn met zich meebrengt, is voor singles heel belangrijk, maar heeft ook vaak een schijnbaar karak ter. Single zijn geneigd toch wel po sitief over hun singlebestaan te spre ken. maar in de antwoorden die werden gegeven tijdens de interviews zitten veel aanwijzingen dat ze niet zo gelukkig en tevreden, soms zelfs ronduit eenzaam zijn.' De meeste sin gles willen liever een partner aan hun zijde, willen liever niet single zijn. Slechts twee geïnterviewden zijn overtuigd single, maar vooral na een aantal negatieve ervaringen: bewust single uit armoede, niet uit vreugde. Verder constateert de onderzoekster dat de singles relatief meer alcohol drinken en roken en de toekomst met zorg tegemoet zien, onder andere vanwege de gebreken die het ouder worden met zich meebrengt. Volgens Geurtz is het niet eenvoudig om op lossingen te zoeken voor de diverse problemen van de Texelse singles. Wel is zij ervan overtuigd dat er meer ontmoetingsmogelijkheden moeten komen op Texel, omdat er in feite geen sociale infrastructuur is voor wat oudere singles. Wie geïnteres seerd is in haar sociologische onder zoek, kan dit bestellen via e-mail: single_nl@yahoo.co.uk. Singles spotten Hoewel haar eindscriptie een lijvig rapport is geworden, is Geurtz nog niet klaar met het onderwerp. Zij werkt momenteel aan een boekje voor Texelse alleenstaanden. Lekker single op Texel moet een wegwijzer worden voor singles op het eiland. 'Er komt veel humor in en veel tips, bij voorbeeld waar je singles kunt spot ten, hoe je kunt netwerken, maar ook hoe je als single gezonder kunt le ven.' Het boekje komt vermoedelijk na de zomervakantie in de boekhan dels. Tekst en foto Louise van der Sluis

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5