Het gevoel dat ik iets moois achterlaat' mÊ- 8 Fusie instellingen gehandicaptenzorg Beren die uit de soep zijn gerei Nieuwjaarspasen m Bert Kooijman stopt als manager Texelse Reede Blik vanger .TEXELSE COURANT1 Bakker Timmer Teso-vergadering Dromen van fat Brandveilig Cabaret-café Hoogwerker. DONDERDAG 24 APRIL 2003 Bert Kooijman van de Texelse Reede: 'Ik krijg regelmatig overkantse collega 's over de vloer die best jaloers zijn op zo'n gebouw als aan De Zes. Ook zij willen graag zoiets hebben. Voor Bert Kooijman van de Texelse Reede komt er een eind aan een periode van dertig jaar waarin hij werkzaam is geweest op het ei land. Eerst als begeleider in het gezinsvervangende tehuis aan De Zes en de laatste twintig jaar als manager van de Texelse locaties van ASVZ Noord-Holland. Een tijd waarin er veel is veranderd en veel tot stand is gebracht. 'Ik heb het gevoel dat ik iets heel moois ach terlaat.' Kooijman was er in november 1973 bij, toerl de bewoners van de Texelse Reede hun intrek namen in het voor malige weeshuis aan De Zes. 'We begonnen met tien bewoners. Alle maal een eigen kamertje en één ge meenschappelijk vertrek In vergelij king met de ruimte en privacy die onze huidige cliënten hebben, was het karig, maar zo met z'n allen gaf het wel een veilig gevoel.' Hij mijmert over de tijd waarin hij lang haar had en er nog een hoofd van het tehuis VERVOLG VAN PAGINA 1 morgens vroeg van vers brood voor zag. Een tegenvaller voor veel recreatieondernemers, omdat het overkantse brood van bakkerij Pater later op het eiland arriveert. Hoteliers die een beroep deden op Timmer, hadden aanvankelijk niet allemaal succes. 'We leveren graag aan ze, maar misschien niet zo vroeg op de morgen als zij graag zouden willen. Want als wij vroeger beginnen te bak ken, is het brood minder vers als het 's morgens op tafel staat.' Om die zelfde reden wordt ook in de nieuwe bakkerij niet vroeger begonnen. Wel kan Timmer meer hotels van brood Verhuizing Sinds op 13 januari de koop van de bakkerij in Oudeschild definitief werd, is er een hoop gebeurd. 'We hadden voor de voorgenomen verbouwing in Den Burg al enkele deskundigen in de arm genomen, om een plan te ont wikkelen. Die hebben we opdracht gegeven om zo'n plan dan maar voor Oudeschild te maken. En wel zoda nig dat we met de bestaande vergun ningen aan de slag konden. Anders hadden we het nooit zo snel gered. We zijn nu dertien weken verder en kunnen zo coed als draaien.' De productie van Den Burg wordt in zijn geheel verplaatst naar Oude schild. De winkel en tearoom blijven in Den Burg. Alleen het afbakken van broodjes, gevulde koeken en andere producten gebeurt in de winkels, net zoals dat nu al in de Weverstraat en in De Koog gebeurt De verhuizing van de productie betekent dat de brood- en banketproducten vanuit Oudeschild over het eiland moeten worden verspreid, wat een logistieke aanpassing vergt. Geen achteruit gang volgens Timmer. 'Hier midden m Den Burg, aan de Vogelenzang, lie pen we regelmatig vast. Dat is één van de overwegingen om naar Oude schild te gaan, plus dat we daar na tuurlijk veel meer ruimte hebben en veel economischer gaan werken.Dat blijkt tijdens een rondgang door de oude bakkerij, die in omvang in het niet valt bij de compleet gereno veerde en vernieuwde bakkerij in Oudeschild. Moderner Voor het zover was zetten deskundi gen, geholpen door medewerkers van Timmer, de inrichting van de nieuwe bakkerij op papier. De oude bakkerij werd helemaal leeg gehaald. Alleen de net vernieuwde diepvries afdeling bleef staan, evenals een tussenmuur. De oude en deels ka potte tegelvloer is eruit gegaan en compleet vernieuwd. Kloppend hart van de bakkerij zijn drie nagelnieuwe ovens, elk met een capaciteit van 144 broden. Timmer: 'Dat is in totaal met meer dan van de twee ovens die we nu hebben, maar we kunnen nu wel meer kleine partijen brood bakken. Dat sluit aan bij de hedendaagse vraag. Vroeger had je alleen tarwe en was. Inmiddels is hij manager en heeft elke woonlocatie een team leider, waardoor de manager wordt ontlast en zijn aandacht op andere belangrijke zaken kan richten. Niet zonder resultaat. 'Van een klein tehuis met tien bewoners groeide ASVZ op Texel uit naar een individueel op maat gesneden woonvoorziening, van waaruit in- of extern vijftig cliënten begeleiding krijgen.' Zorg op maat 'Als |e kijkt wat we hier nu allemaal hebben, dan is dat geweldig. Op de plek van het oude weeshuis aan De Zes staat een prachtig, groot en mo dern appartementencomplex, waar een heleboel Texelaars het hartstikke naar hun zin hebben. Ze hebben hun eigen appartement of kamer, terwijl er 24 uur per dag begeleiding in de buurt is. In het kader van begeleid wonen begeleiden we daarnaast op verspreide locaties op het eiland nog zo'n 25 cliënten. En natuurlijk het mooie gebouw aan de Haffelderweg, waar de verzorging en begeleiding van de bewoners wat intensiever is. De kwaliteit is in die dertig jaar stuk ken omhoog gegaan Zorg op maat, toegesneden op de persoon. Toen was het motto: gelijke monniken, gelijke kappen. Nu draait het om de persoonlijke benadering en hebben cliënten inspraak. Mensen zijn veel mondiger geworden. Niet alleen de bewoners zelf, maar ook hun familie. Dat is goed. Vroeger was het zo dat veel Texelaars die wat zwaarder ge handicapt waren niet op het eiland terechtkonden en naar de overkant moesten verhuizen. Nu is dat nauwe lijks meer het geval.' wit, nu maken we veel meer soorten brood. We werken hier in principe met dezelfde spullen en machines waarmee in de bakkerij in Den Burg werd gewerkt, alleen moderner en een stukje groter.' Voorbeeld zijn de nieuwe rijskasten, waarin brood en andere producten volautomatisch op de gewenste vochtigheid en tempe ratuur worden gehouden. Routing In de nieuwe bakkerij is veel aandacht besteed aan verbetering van de ar beidsomstandigheden, veiligheid, efficiency en een optimale routing. Grondstoffen komen binnen aan de achterkant van het bedrijf. Brood, koek en banket verlaten het pand via de expeditieruimte aan de voorzijde. En er zijn aparte afdelingen voor het spoelen, het bakken van brood en koek en een banketbakkerij. Om te zorgen dat het koel blijft, zijn de wan den van speciale isolatie voorzien. Het bedrijf kreeg een extra binnen muur, geïsoleerd glas en om ruimte te sparen zijn de radiatoren in het pla fond aangebracht. Het is de bedoeling dat er zo'n twin tig medewerkers in Oudeschild aan de slag gaan. Onder hen ook de men sen die zich met de administratie, logistiek, bestellingen en andere werkzaamheden bezighouden. Voor hen zijn nieuwe kantoren gemaakt. Inclusief de winkels en tearooms in De Koog en Den Burg werken er in het hoofdseizoen circa vijftig mensen bij Timmer. Tekst en foto Gerard Timmerman VERVOLG VAN PAGINA 1 Reijer Pieter Keijser, die kort daarop zijn intrede in de eilandpolitiek deed. Discussie Van der Slikke werd dinsdag in het Teso-kantoor op 't Horntje ontvangen door directeur Wortel en de commis sarissen Bob Bakker en Kees Dros. Die namen direct aan dat Van der Slikke er inderdaad in was geslaagd om voldoende steun voor de extra vergadering te werven, en sloegen de uitnodiging om de namenlijst en de ingezonden coupons te controleren van de hand. In plaats daarvan ont wikkelde zich een discussie. Wortel wees daarbij het verwijt van de hand dat Teso de noodzaak tot de aan schaf van de boot niet behoorlijk heeft toegelicht. Volgens hem was dat op de vergadering van 27 sep tember nog uitvoerig gebeurd, maar Van der Slikke was daarbij met aan wezig geweest in verband met de verjaardag van zijn zoon. Wortel: 'Als u twijfels of vragen hebt, kunt u altijd bij mij terecht en u krijgt altijd ant woord. Maar dat doe ik graag terwijl we elkaar aankijken en niet door te reageren op stukken in de krant' Tarieven Dat de nieuwe grotere boot tot tariefsverhoging zal leiden werd door Teso ontkend. Uitgangspunt is dat de tarieven alleen aan de inflatie zullen worden aangepast Van der Slikke legde uit dat zijn verontrusting mede is gevoed omdat de omstandigheden na de afgelopen aandeelhouders vergadering zijn gewijzigd. Er is nu sprake van dat de concessie voor het onderhouden van de veerdienst aan een andere gegadigde kan worden gegeven, er heeft zich een economi sche recessie aangediend en uit vol gens hem zeer betrouwbare bron had hij vernomen dat de nieuwe boot €60 miljoen gaat kosten. Wortel corri geerde dat laatste: de kosten van de boot zijn geraamd op €56 miljoen. Wortel legde er veel nadruk op dat de twee schepen van Teso zeer be trouwbaar moeten zijn omdat zij ge durende het grootste deel van het jaar niet kunnen worden gemist. Ook bij goed onderhoud en renovatie neemt de kans op storingen als ge volg van ouderdom toe. Het wordt daarom met verantwoord gevonden om met de Molengat te blijven varen. Voor de van het toerisme afhankelijke economie van Texel zou het een ramp zijn als een der schepen een tijdje zou uitvallen. Ook het overnemen van de Johan Friso uit Zeeland past niet in dit kwaliteitsstreven van Teso. Deze (enkelwandige) boot is gewoon niet goed genoeg, heeft geen fietsen- gang, heeft een kleinere capaciteit en steekt 30 centimeter dieper, waar door hij bij laag water vaker zal uit vallen. Verkeer Ter sprake kwam ook het door Van der Slikke gesignaleerde probleem dat de nieuwe grotere boot een nog grotere belasting van het verkeer in Den Helder zal betekenen, waardoor de zaak daar vastloopt. Volgens Wor tel worden maatregelen getroffen om de doorstroming te verbeteren. De extra capaciteit van het schip is no dig omdat de vervoersvraag nog steeds stijgt. Het toerisme stabiliseert zich, maar de vakanties worden kor ter, waardoor er toch meer vervoersaanbod komt. Bovendien worden de auto's gemiddeld groter. Wachttijden van meer dan anderhalf uur zijn niet acceptabel. Van der Slikkes opvatting dat de nieuwe boot met zijn fraaie atrium onnodig luxe en duur is, werd ook van de hand gewe zen. 'Deze zogenaamde luxe be schouwen wij als een vorm van ser vice die past bij de kwaliteit die op Texel wordt nagestreefd. Bovendien kost het weinig in verhouding tot de totale prijs en kan zich bovendien terugverdienen, want het is de be doeling dat we dit deel van de boot gaan exploiteren voor speciale bij eenkomsten en recepties'. Van de Slikke is nog allerminst over tuigd van het gelijk van Teso, maar beraadt zich nog over wat hij te ho ren heeft gekregen. Hij zou het liefst zien dat de extra vergadering op een middag wordt gehouden, zodat ook overkantse aandeelhouders erbij kunnen zijn zonder op Texel te hoe ven overnachten. Als het toch een avondvergadering wordt, wil Teso na afloop geen extra boot laten varen, omdat dit bij reguliere vergaderingen ook nooit gebeurt. De directie is op zoek naar een geschikte zaal, maar heeft geen idee op hoeveel bezoe kers moet worden gerekend. Peter Dral heeft inmiddels opdracht gekre gen voor het maken van een multimediale presentatie, om het in het geding zijnde beleid van Teso aanschouwelijk te maken met spe ciale aandacht voor de punten die door Van der Slikke ter discussie zijn gesteld. samenwerking met de gemeente en de Stichting Wonen Texel heeft het rijk er uiteindelijk mee ingestemd Vraaggestuurd Kooijman zal zich in zijn nieuwe func tie niet meer met management op lokaal niveau bezig houden. Als beleidsmedewerker van de fusie organisatie De Waerden gaat hij zich verdiepen in zaken die provinciaal en landelijk spelen. Vraaggestuurde bekostiging is één van die onderwer pen. 'Vroeger had je een vaste ver goeding per bewoner en daar moest je het mee doen. Straks stelt de over heid per persoon een budget be schikbaar dat afhankelijk is van de specifieke vraag Het is nog met zo ver, maar het komt eraan. Met dat soort ontwikkelingen ga ik me bezig houden. Dat werk past bij mijn karak ter. Ik ben nieuwsgierig van aard en wil weten wat er speelt. Bovendien is dit een goede gelegenheid om mooie een periode af te sluiten.' Het is nog niet bekend wie Kooijman op Texel gaat opvolgen als manager van ASVZ op Texel In het Leerhuis in de Vermant de Kogerstraat in Den Burg<| maandag 28 april mevrouw; gues Pereira over de dromen, farao Rodrigues Pereira Pa deskundige op het gebied i Hebreeuwse taal. Haar doet scriptie droeg de titel De forer van Babel, het experiment J taal. De voordracht in het La begint om 20.00 uur. Tekst en foto Gerard Timmerman Vrouw breekt bi Knokken De Texelaars mogen volgens Kooijman hun zegeningen tellen. 'Als we kijken naar wat we hier alleen al in onze sector aan voorzieningen hebben: de Texelse Reede, het Maartenhuis en de sociale werk plaats. En dat in een gemeenschap van amper veertienduizend inwoners. We zijn op Texel best goed bedeeld.' Het gebouw aan De Zes noemt hij 'vnj uniek'. 'Appartementen waarin onze cliënten wonen, maar ook jongeren. Je hebt er een mix aan bewoners. Verder is er een gemeenschappelijke inloopruimte en een ruimte voor kan toren en de slaapwacht. Lang niet overal hebben bewoners zo'n mooi gebouw. Ik krijg regelmatig overkantse collega's over de vloer die best jaloers zijn. Ook zij willen graag zoiets hebben.' Helemaal vanzelf is de Texelse Reede met tot stand gekomen. 'Het minis terie wilde destijds liever dat we het gebouw aan De Zes gingen verbou wen, waarbij iedere cliënt een gezel lig kamertje zou krijgen, met één ge meenschappelijke ruimte. Maar van die situatie wilden wij echt af. We hebben er lang voor moeten knok ken, maar mede dankzij de goede ASVZ Noord-Holland, de overkoe pelende organisatie waarvan de Texelse Reede een onderdeel vormt, fuseert per 1 juli met de Stichting Voorzieningen Gehandi capten Noord-Kennemerland. Dat gebeurt onder de nieuwe naam De Waerden. De nieuwe organisatie biedt zorg- en dienstverlening aan mensen met een handicap en heeft als doel alles te bevorderen dat in het belang van de cliënt wenselijk is. De fusie zorg ervoor dat de organisa tie een sterkere positie in de provin cie inneemt. Verder vergroot de stich ting de keuzemogelijkheden voor de bewoners. Naast het wonen kan De Waerden gehandicapten een breder pakket aan ondersteunende zorg en dienstverlening bieden, bij het wo nen, bij hun dagbesteding, werk en in hun vrije tijd. Dat gebeurt in allerlei variaties, waarbij de cliënt de regie over zijn eigen leven houdt. 'Zijn of haar wensen en mogelijkheden vor men het uitgangspunt', benadrukt de stichting. De ondersteuning wordt geboden vanuit zes woon voorzieningen, zoals de locaties van de Texelse Reede aan De Zes en de Haffelderweg en zes locaties voor dagopvang en dagbesteding in Noord-Holland. Van dat bredere aan bod zal op Texel met zo veel zijn te merken, omdat een deel van de be woners van de Texelse Reede de dag doorbrengt op het Maartenhuis of op De Bolder werkt. Bundeling van kennis en kunde van medewerkers moet tot een verbete ring van de kwaliteit leiden en verster king van het aanbod. Verder moet de fusie bijdragen aan verbetering van de strategische positie van de orga nisatie, de effectiviteit, efficiëntie en het vergroten van de mogelijkheden voor medewerkers. De organisatie, die wordt aangestuurd vanuit het centraal bureau in Heerhugowaard, staat onder leiding van Hans Koller. Bert Kooijman, die de afgelopen twintig jaar manager was van ASVZ op Texel, neemt afscheid van de Texelse Reede en gaat zich binnen de nieuwe organisatie bezighouden met beleidszaken. Een 53-jarige vrouw heeft din middag haar been gebroke wilde op haar paard stappen het dier een onverwachte be» maakte, waardoor de vrouw i kwam. Dat gebeurde achtei woning aan de Schorrenwegi der Het Noorden. Het slachto overgebracht naar het Gemin kenhuis in Den Helder. In Cabaret-café, waarin het l nieuws wordt besproken doo Barnard en Janien de Bruijn, vrijdag uitgebreid aandacht be aan de brandveiligheid va Meierblis. Ook komen het bo relief, het bezoek van de koninj de opening van de rotonde Waalderstraat aan de orde strapatsen van de gemeen! worden op de hak genomen i opening van het lamsvleesse de centrale publieksbalie t Natuurmaand dunnetjes overge Verder is er aandacht voor cfe tingstijden van de cafés, verki vervoer en grote en kleine ergs sen. Dwaalgast Sascha var Brakel leest een aflevering v: feuilleton. Cabaret-café wordtg den in Het Schoutenhuys in Dei en begint om 20.15 uur. Als te wordt een vrijwillige bijdrag vraagd. Silke Kruk loopt stage in Taranga Zoo, een dierentuin in het Austra lische Sydney. In haar vijfde week ontmoet ze de roofdieren. Deze week was weer heel anders dan de voorgaande. De afdeling Azië bleek namelijk beter de afde ling Roofdieren genoemd te kunnen worden. De zoo huisvest verschil lende roofdieren: beren zoals de kodiakbeer en de kraagbeer (res pectievelijk de grootste en de klein ste berensoort), grote katten als de tijger, de leeuw en de sneeuwpanter, kleine katten als de 'golden cat' en de 'fishing cat' en kleine roofdieren als stokstaartjes, rode panda's (ook wel kleine panda's genoemd) en woestijnvosjes. Vooral bij de beren en grote katten is een groot aantal veiligheidsmaatregelen van kracht. Zo moeten er bij het binnen- en bui tensluiten van de dieren altijd twee verzorgers aanwezig zijn die allebei sloten en grendels controleren voor er een verblijf wordt binnengegaan. Langs alle binnenverblijven is een dikke felgele lijn getrokken waar je met overheen mag als er een dier binnen is. Voordat de dieren in het verblijf mogen komen (na het schoonmaken), wordt iedereen ge teld om te voorkomen dat iemand per ongeluk in het verblijf achter blijft. Ik was erg onder de indruk van de striktheid waarmee deze regels wor den nageleefd, maar ik denk niet dat HySj het overdreven is als je met dieren werkt die jou niet als verzorger, maar als wandelende maaltijd zien. De drie kodiakberen van Taranga Zoo zijn de enige in Australië. Het zijn de grootste beren ter wereld en als je ze van dichtbij bekijkt (door een groot dik hek wel te verstaan) lijken ze zelfs nog groter dan vanwaar de bezoeker ze ziet. Kodiaks kunnen tot drie meter hoog worden en tot 800 kilo wegen. Dit in vergelijking met de kraagberen die met hoger worden dan een ruime meter en rond de 50 kilo wegen De kraag beren die de zoo heeft, zijn gered uit een Cambodjaans restaurant waar ze zouden worden verwerk! berenklauwensoep. Een die liefhebber heeft ze opgekoch: aan de zoo gegeven. Met veel de roofdieren loopt een programma. Zo komt het date het moment twee jonge rode j da's zijn. Ook hoopt deze afdf in de loop van het jaar jonge krijgen van de Sumatraanse tijg Volgende week is het alweer i laatste week in Taronga Zoo en i week breng ik door op de afdi Afrika, bij de herbivoren (plan eters), zoals giraffen, zebra's ei neushoorn. Inzake de bestrijding van de iepziekte wordt op Texel geen middel ge schuwd. Peter Kossen, medewerker van het door Tatenhove BV inge huurde bedrijf L. en J. Stoop uit Waar land, klimt moeiteloos van de ene in de andere boom om met zijn ketting zaag eerst de takken en vervolgens de kruin naar beneden te halen. Aan zijn voeten heeft hij speciale klim- sporen, waarmee hij naar boven klau tert. Dankzij deze werkwijze hoeft de boom met in één keer te worden omgelegd, waardoor schade aan de omgeving wordt voorkomen. Woens dag waren Kossen en zijn collega's aan het werk op een erf in polder De Eendracht. iroto ovma rurmemwij Al het goede komt in drieën, zegt men. Voor mij is het eigenlijk altijd drie keer nieuwjaar. Zo is het jaar goed in te delen in tijdgevoelens die te overzien zijn. Het eerste nieuw jaar begint in september en is on losmakelijk met school verbonden. Het betekent een nieuwe agenda, een nieuwe klas, een nieuw rooster. Ook al ben je met op een echte school aan het werk, september blijft de tijd van de herordening en de roostering. De geur van zand en zonnebrand hangt nog in je haren. De vakantiefoto's schuif je wat sen timenteel nog in je agenda om ze wat dichterbij te houden. De even tuele vakantieliefde is als een smeu lend vuur of als een laaiende hitte nog om je heen. Plannen. Plannin gen, de maatschappij is weer echt begonnen en zijn werkbijen slaan weer moedig toe. Tot Kerst. Tot Sin terklaas eigenlijk. Tot een onrustig voorgewoel zich in de late herfst be gint af te tekenen. Met veel inspan ning bereiken we die Kerstgraad en eten ons dan collectief met opge wekte afkeer naar dat echte nieuw jaar toe. Januari, een nieuw cijfer komt op het briefhoofd te staan. Nu 2004 in het verschiet. Aan de term 2000 is niets bijzonders meer. Wij cijferen welgemoed door. We herdenken oorlogen en doden, we herdenken onze eigen doden. We staan stil bij alle indrukwekkende dingen die er waren De rij goede voornemens in die kale januarimaand grijnst ons aan. We schrappen wat en we po gen weer. Het is buffelen geblazen, januari, februari, maart en een beetje april. En dan komt het derde nieuwjaar, Pasen, voorafgegaan door witte donderdag en goede vrijdag. Als kind dacht ik dat deze termen in drukwekkende personen voorstel den, die hele belangrijke en ook wat griezelige zaken bij de mensen kwa men brengen. En dan komt einde lijk dat wonderlijke Paasfeest met die wederopstanding, de magie, de ontsteltenis en de verwondering. Daar juicht een toon, daar klinkt een stem. ..en... want nu de Heer is op gestaan, nu vangt het nieuwe leven aan. Het blijft een lied dat met zingt, maar galmt. Het trompettert de ker ken in en we gaan allemaal rechtop zitten. Buiten trompetteren de nar cissen eveneens de lente in het veld. We steken paaskaarsen aan. We verstoppen eieren, verven eie ren en vinden eieren. Daarna eten we eieren. Hier en daar laait de dis cussie op over de kip en het ei. Over welk begin nu echt het begin is. We zwijgen even gepast over de kippenziekte. Ik hou het meest van het Paas- meuwjaar. Het luidt de lente in, het blaast de zomer vooruit, het is te stuiten in zijn verrukkende I bels van willen leven. Het is het gin van het meest zorgeloze jaa tijde, waarin de wereld verruimti buiten, steeds meer buiten, stf langer licht. Het lonkende en h wee verwekkende geluid var vogels om ons heen stemt weemoedig en ook blij. Zij zijn ai uitdragers en verlengstukken zoveel Paasgebazuin en zc Mattheüsconcerten. Het is nieuwjaar. Ongelovig staar ik naar de o stronken die er van mijn druï over gebleven, maar hier em laat een zwellende knop zich a ik weet dat daar het overdadige groen zich gewoon weer in b den zal. Het Paasnieuwjaargee meeste hoop. Het vergt niet die plichtende plannen van septe® met die rij goeie voornemens' nuari, het vergt alleen maar ei woon te mogen zijn. En die hel van 80 kilo zal inmiddels ooi opgegeten zijn. En al die f gangers die op het eiland zijai over even gewoon weer naai' lekker in de file naar de randsta wij blijven hier achter tusse' orchissen en de blatende lam" en we wachten eensgezind (fl kanten randen van het fluiten Slechts een heel klein beetje' gewenst en het is voor drï mende maanden bijna volma Danal

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8