'Oude Toekomstgevoel moet weer terugkeren' Speurtocht 'Revolving Light' eindigt op Canadese we Balken 't Piepelcke van gestrande Noorse bark 6 Paul van Dijk (Sam-Sam) exploiteert nieuwe disco .TEXELSE COURANT" Pannenkoek Waardevolle rugzak terug bij eigenaar Lessen in veil en beter skat Waddenconferei DINSDAG 29 APRIL 2003 Naar eigen zeggen genoot Paul van Dijk op Texel het Zwitserleven- gevoel. 'Lekker tot rust komen hier.' Dat is voorlopig wel voorbij, nu hij met compagnon Nico Gründmann uit Schagen de disco theek in De Nieuwe Toekomst gaat exploiteren. Niet onder de naam Amber, een bedenksel van de in middels afgehaakte ondernemers uit Huizen, maar als De Toekomst. 'Je zou wel gek zijn om die naam niet te gebruiken. Het is een begrip in Nederland, te vergelijken met Scala in Valkenburg en de Berger Meermin.' Het is de bedoeling dat de discotheek de dag voor Hemel vaart wordt geopend. De Koog en De Toekomst zijn wat be treft Van Dijk (42) onlosmakelijk met elkaar verbonden 'Voordat ik vier jaar geleden café Sam-Sam overnam, kwam ik hier als toerist al een jaar of twintig. We gingen altijd naar De Toe komst. Die tent heeft voor mij en vele anderen een grote sentimentele waarde. Dat merk ik nu bekend is geworden dat ik de disco ga runnen. Uit alle hoeken krijg ik hulp en felici taties aangeboden. Ook vanuit De Koog, waar men er altijd sceptisch te genaan heeft gekeken. Z'n vreemde ling als exploitant zagen ze helemaal niet zitten. Ik zit hier weliswaar nog maar vier jaar, maar wordt toch als ei gen beschouwd. Henk-Jan Klok (die samen met Frits Langeveld een rechtszaak tegen Sam-Sam had aan gespannen en verloren, red.) maakte er 's nachts zelfs zijn vriendin voor wakker. Of ze het nieuws al gehoord had? Ook Hans de Ridder van De Metro feliciteerde me. En Cocky van de kapsalon kwam met allerlei leuke Toekomstexploitanten Paul van Dijk en Nico Grundemann poseren op het balkon, op de plek die voor de DJ is gereserveerd. (foto Gerara Timmerman) anekdotes aanzetten, over vroeger, toen De Toekomst nog cafetaria was. Dat oude Toekomstgevoel moet weer terug. Niet alleen een zaak voor trendy discopubliek, iedereen moet zich er thuis voelen. Jongeren, maar ook een tent waar ouwe zakken naar binnen kunnen. Je moet bedenken dat in de eigen woonplaats een doch ter met met haar vader of moeder in de disco kan komen aanzetten, maar op vakantie is dat anders. Dan mag alles. In de oude Toekomst kwam ook iedereen, van jong tot oud, Texelaar en toerist. In die paar jaar dat De Toe komst dicht was, heeft de ovenge horeca op Texel de klanten natuurlijk cadeau gekregen. Het wordt een uit daging om ze nu weer terug te halen.' Zeker omdat, net als in de oude Toe komst, entree zal worden geheven, een drempel waar veel Texelaars wel eens moeite mee hebben. 'Dat geeft niet, want ze zijn ook welkom bij Sam-Sam. Ik zie die twee zaken met als concurrent van elkaar. Het vult elkaar juist aan. Bijvoorbeeld met personeel Mensen die overdag in de keuken van Sam-Sam staan, kunnen 's avonds aan de slag in De Toe komst. Omgekeerd kunnen mensen die straks 's avonds naar de disco willen, overdag entreekaartjes kopen bij Sam-Sam, want die zaak hou ik gewoon aan, evenals De Rode Leeuw in Zuid-Scharwoude.' Avontuur Ondanks het optimisme is De Toe komst een hele sprong voor Van Dijk, zeker omdat het economische tij met bepaald meezit. 'De recessie gaat ook niet aan mijn deur voorbij. Mijn omzet heeft een flinke duikeling ge maakt. Dat betekent dus niet lukraak maar personeel aannemen en vanaf Pasen met een volledige ploeg aan de slag gaan, maar ook zelf dagen van dertien tot veertien uur draaien.' Hij verwacht dat komende zomer zo'n dertig man in touw zijn om De Toekomst te runnen. Van Dijk beschouwt het ook als een avontuur 'Want ik weet nu nog niet waar ik het geld vandaan moet halen om het allemaal te financieren. Maar dat heb ik altijd al gehad. Ook toen ik in de Rode Leeuw stapte. Toen ik daar begon, kwamen er twintig bouwvakkers, een bruiloft en een kermis. Dat is tot een beste zaak uit geroeid. Ook dit komt voor mekaar. Met een goed verhaal en twee andere zaken als onderpand kom je bij ban ken een eind.' Van Dijk keek al een tijdje met een schuin oogje naar De Toekomst. 'De disco is gewoon betoverend mooi. Een zaak met stijl en allure. Maar het is ook een wonderlijke geschiedenis, eentje van vallen en opstaan. Die fail lissementen. al die bouwhekken in de straat waar je gek van wordt en dan die mannen uit Huizen die zich weer terugtrokken Door al dat gedoe zag het ernaar uit dat de discotheek deze zomer voor het derde seizoen niet open zou gaan. Dat zou een slechte zaak voor De Koog zijn. Toen de pro jectontwikkelaar een tijdje geleden een pannenkoek bij me zat te eten. heb ik hem gezegd dat als hij hulp nodig had ik zijn man was. Als inte rim wilde ik die tent desnoods een jaar voor niks voor hem managen. Een ploeg bij elkaar stomen en alles regelen. Van het garderobemuntje tot de logistiek achter de bar. Als dat hok maar open gaat, want dat moet ge woon. Voor het dorp en voor Texel.' Van het één kwam het ander Na een afsluitend onderhoud, kwam Van Dijk donderdag tot een akkoord met ont wikkelaars Gert van der Glmd en Ti|S Blom jr. Van Dijk en zijn compagnon huren de zaak. 'We hebben alles notarieel vastgelegd en risico's die we zelf met kunnen dragen afgedekt met garanties van brouwer Heineken en de ontwikkelaars.' De dagelijkse leiding is in handen van Van Dijk. In vulling van de contracten, het maken van afspraken met de brouwer en het tegen elkaar uitspelen van leveran ciers van andere drankjes behoren tot de taken van Gründmann. Geen on bekend terrein voor de Schagenaar, die in zijn woonplaats onder meer discotheek Vernes runt, die naar ei gen zeggen nog groter is dan De Toe komst. Aantal bezoekers Nog steeds is met bekend hoeveel bezoekers er straks naar binnen mo gen, 600 of toch 1000. Volgens Van Dijk zal het gezien de grootte van ruim 700 vierkante meter op zo'n duizend mensen uitkomen. Eén van de eerste dingen die hij ondernam na het tekenen van het contract was contact zoeken met de burgemees ter, om de benodigde vergunningen tijdig rond te krijgen. Behalve het papierwerk moeten er in de maand die nog rest nog heel veel andere din gen gebeuren in de nu nog volledig lege discozaal. Zoals het installeren van een paar lange bars, verlichting en veiligheidsvoorzieningen. 'Dit wordt de meest veilige discotheek van Nederland. Na Volendam geen enkel risico meer. Je kunt wel den ken: want kan er nu mis gaan in zo'n geheel uit steen opgetrokken zaak, maar er kan altijd iemand een rook bom afsteken.' Op zijn wensenlijstje staat nog de verplaatsing van de in gang maar het midden van het plein tje. 'Daardoor is de entree een stuk logischer.' Maar hiervoor moet de gemeente een versnelde bouw- procedure voeren en de vraag is of dat op tijd lukt. Wat er met de voorliggende ruimte aan de Dorpsstraat gaat gebeuren, waar aanvankelijk een grand café in zou komen, is nog niet duidelijk. Wat betreft Van Dijk geen café. Hij ziet er wel een geschikte ruimte in voor een fastfoodrestaurant. McDonalds is benaderd, maar toonde geen interesse.'Nu al denk ik wel eens bij mezelf: waar ben ik aan begonnen? Tegen de tijd dat het Hemelvaart is ben ik vast kilo's afgevallen.' Het hoeft niet altijd slecht af te lo pen met vermiste tassen en porte feuilles. Afgelopen week raakte een Duits gezin een portefeuille met zevenhonderd euro kwijt die op de vuilstort was beland, maar in diezelfde week werd een rugzak met waardevolle spullen en goed gevulde portemonnees terug bezorgd bij de Friese eigenaresse. Martine Bosma en Nel Kant troffen na een partijtje tennis een knalgele rug zak aan op het pad naast de banen van Deuce, nabij het parkeerterrein. Omdat de eigenaar in geen velden of wegen te bekennen leek, besloot het duo de tas open te maken. Zij troffen onder meer twee mobiele telefoons, fotocamera's, twee goedgevulde por tefeuilles, een dure zonnebril, bank- pasjes en enkele nieuwe kledingstuk ken in de rugzak aan. De eigenaresse van de tas werd gebeld, maar beant woordde de telefoon met, zodat de Texelse vrouwen besloten de politie in te lichten. Via tussenkomst van de politie nam de eigenaresse, een inwoonster van Leeuwarden, 's avonds contact op met de vinders. Toen bleek dat de vrouw, die samen met vier vriendinnen deelnam aan de estafette van de Zestig van Texel, de tas pas miste toen zij weer in Fries land was aangekomen. De vrouwen hadden de auto aan de Emmalaan geparkeerd en vervolgens de tas ver geten bij het inladen van de auto. Vermoedelijk heeft iemand anders de rugzak midden op het pad gezet. De Friese hardloopsters waren zo blij met de terugbezorgde tas, dat zij een vindersloon van vijftig euro uitreikten. In samenwerking met Sport Texel houdt het Jongerenwert WST donderdag 1 mei een Safe! Clinic, waar skaters technieken voor veilig skaten aangeleerd, en ervaren hoe It beschermingsmiddelen te De clinic wordt gegeven dm plomeerde instructeurs Skatebond Nederland en is tj voor kinderen uit de hoogster van de basisschool. Inmidds ben zich tachtig kinderen aan voor de drie clinics die worde ven op het skatepark in Den 6 slecht weer wordt uitgewek sporthal Ons Genoegen. De clinic wordt gegeven van 11 12.00 uur, de tweede van 1j 14.00 uur en de derde van 1 15.15 uur. Na afloop ontval* deelnemers een diploma. Aansluitend op deze clinics Vereniging Skatepark twee ins lessen voor kinderen die hun willen verhogen. Aan deze kunnen zowel skaters als boarders meedoen. Twee i skaters leren de kinderen tn* een streetparcours. Maarten voort zal de skateboarders vi rekening nemen en Jos de R« skaters. De lessen zijn op dez gen 3 en 10 mei van 10.00 tol uur. Deelname kost €2,- peri kinderen kunnen zich tijde clinics op 1 mei opgeven. Heli dient vooruit te worden betaa Burgemeester Geldorp bezo 7 tot en met 9 mei pp Wange dertiende internationale conferentie. Om de twee jaar de bestuurders van de Nedeti Duitse en Deense eilanden bij om over actuele onderwerj spreken. Burgemeester Geld een discussie voor over erfgoed'. ft De bark voor anker, vermoedelijk kort na de de nieuwe boerderij betrok. Ze boer den er tot 1927, waarna de boerderij werd verpacht. Tot onderwijzer Willem Albers de stolp in 1971 kocht en de boerderij een woon bestemming kreeg. Afgezien van de dakkapellen die er een jaar of twintig geleden op zijn gezet, een extra raam in de voorgevel en de wit geverfde muren, behield de stolp z'n oorspron kelijke uitstraling. De huidige indeling verraadt nog de sporen van het vroe gere gebruik. 'Hier was de paarden stal, daar stonden de koeien en hier zaten de grote wagendeuren, waar van de houder van de steunbalk nog is te zien. In het vierkant stond het bouw m 1875. kippenhok stond, hoe opa met paard en wagen het hooi binnenhaalde en waar de tuinwallen stonden. Vanaf dat moment dat we net terug kochten, zijn we bezig geweest de stolp op te knappen en naar onze wensen in te richten.' Zo werd het voormalige hooivak ver bouwd tot woonkamer en heeft Eelman op de bovenverdieping een ranteitenkabinet ingericht. 'Toen ik op een winterdag eens naar het vierkant (de constructie waarop de boerderij rust, red.) zat te kijken, vroeg ik me af waar die balken toch vandaan zou den komen. Aan de inkepingen kon ik zien dat ze van een schip afkom- 18 op 19 december 1902 ter hoogte van de Slufter aan de grond. Bakker had nog knipsels uit de Texelse Cou rant uit die tijd. Daarin wordt beschre ven hoe de 27 jaar oude driemaster onderweg was van Buenos Aires - via IJmuiden - naar Hamburg en in een vliegende storm op drift raakte. Ken nelijk verkeerde het toen al niet in zo'n beste staat, want het was op sleep touw genomen. Het schip, dat was geladen met koehoorns en beende ren voor de fabricage van lijm, werd op de Texelse kust volledig uit elkaar geslagen. De krant meldde dat red ders die te hulp waren geschoten geen opvarenden hadden aangetrof- Stel je voor: een zaadje in Canada waaruit rond 1800 een sparren boompje groeide. Toen dat 75 jaar later tot wasdom was gekomen, ging de bijl er in. Van de stam wer den balken gemaakt, die vermoe delijk voor het dek van een schip zijn gebruikt. De imposante drie master heeft 27 jaar lang over de wereldzeeën gezeild, om in 1902 te stranden op de Texelse kust. Het hout wordt opgekocht door de Texelse boer Jacob Eelman, die er in 1903 een stolpboerderij van liet bouwen. Honderd jaar later zit zijn achterkleinzoon Éd Eelman (58) naar het vierkant in de stolp te kij ken en wil weten waar het hout vandaan komt. Het begin van een succesvolle zoektocht door het verleden. 't Piepelcke is anno 2003 de naam van de boerderij aan de Pijpersdijk. Een statige ogende stolp van twaalf bij veertien meter, het dak bedekt met pannen, een luxe die zich honderd jaar geleden alleen welgestelde boe ren konden veroorloven. Jacob Eelman liet hem destijds bouwen voor zijn zoon Ans Jan Eelman (1880- 1957), die met zijn bruid Maria Pietersd. Bremer (1884-1977) in 1904 Een schets waarop de driemaster vol in het hooi en daar had je de keuken', ver telt de huidige eigenaar Ed Eelman Toen zich vijf jaar geleden de gele genheid voordeed om de boerderij 'terug' te kopen, aarzelden hij en echtgenote Josje niet. 'Ik heb een historische binding met de boerderij. Ik ben hier geboren, heb hier ge speeld, kan nog aanwijzen waar de mestvaalt heeft gelegen, waar het zeil is te zien. stig moeten zijn, zoals wrakhout vroeger vaak werd gebruikt voor de bouw van boerderijen. Maar welk schip?' Amateur-historicus Jaap Bakker uit Oudeschild bracht uitkomst. Hij wist te vertellen dat de grenen balken af komstig zijn van de Noorse bark Revolving Light (ronddraaiend licht). Dit houten schip liep in de nacht van aieaéLuit het raadhuis aan de Groeneplaats, waar het archief van de strandvonderij is opgeslagen. Hij trof een uitgebreide briefwisseling aan die betrekking had op de stranding. Zo als brieven van burgemeester H.W. de Joncheere, aan onder anderen de vice-consul van Zweden en Noorwe gen, waarin hij de stranding van het schip meldt. Ook richtte de burge meester brieven aan de Commissa ris van de Koningin, waarin hij toe stemming vraagt om de aangespoelde goederen te mogen verkopen. Eelman trof ook stukken aan waaruit bleek dat de restanten van de Revolving Light openbaar zijn verkocht. Dat gebeurde op 20 en 27 februari 1903 bij opbod. De rekening en verantwoordmgstaat laat een to tale opbrengst zien van ƒ3.239.97 (en een halve cent). De totale lasten van de berging bedroegen ƒ1.405,95. Er bleef dus geld over. Ook de hand geschreven lijst van de spullen die destijds onder de hamer kwamen is keurig bewaard gebleven, inclusief de namen van de kopers, wat ze ge kocht hebben en voor welke prijs. Eén van de kopers was Eelmans fen en aangenomen werd dat ze in de golven hun graf hadden gevonden. Later bleek dat de sleepboot Gebroe ders Wreden zestien bemannings leden, onder wie één dode, in Cuxhaven aan wal hadden gebracht. De krant maakte ook melding van veel aangespoelde klossen, wrak hout, zeildoek en mandveren. De buit was niet alleen voor de Texelaars. In, een krantenbericht staat dat twaalf overgrootvader Jacob Eelman, die onder meer balken had gekocht. Per soonlijk bezittingen van de bemanningsleden werden naar de vice-consul van Zweden en Noorwe gen gestuurd. Nóg was Eelmans honger naar ken nis over het verleden niet gestild. 'Om te weten te komen wie de eigenaar was, heb ik verzekeringsmaatschap pij Lloyds gebeld. Het Register of schip (196.4 voet lengte, 38,3 voet breedte en een diepgang van 23,9 voet) en het tonnage (1.338 ton). Een kennis in Noorwegen, die ook toeval lig Rasmussen heet, bracht Eelman in contact met het maritiem museum in Haugusund. Dat zond meer gege vens, foto's en zelfs een schets van de driemaster. Het schip bleek in 1875 te zijn gebouwd op de werf van Gaius Turner in Harvey (Canada). 'Het Het voormalige hooivak, met zicht vierkant van de boerderij. Ed Eelman voor de boerderij die zijn overgrootvader in 1903 liet bouwen, waarin balken zijn verwerkt van de m Light. een stuk cultuurhistorie verlo gaan, is de dam iets verlegd de werf behouden blijven e een gedenkmuur geplaatst, contact in Canada kwam Ee' weten dat de Revolving Ligll noemd naar een Cape Spenct een vuurtoren in Saint John, van de werf. Duidelijk is nu ook dat Eelma» grootvader in 1903 een goed heeft gehad aan het Canade nen. Het vierkant van de bi verkeert nog in perfecte staal de kozijnen die vermoedelijk» van hetzelfde schip zijn gems nog onberispelijk. Terwijl eei kozijn, dat er vele jaren later? zet en dat van vurenhout is ge aan verrotting onderhevig is. Met de vergaarde kennis verleden kijkt Eelman voorts ders naar het vierkant in det rij. 'Ze hebben een geschiede leuke ervan is dat ook andere stolpen een dergelijk verhaal hebben. Wie weet wat er noc water komt.' hout van het vierkant in onze boerde rij bleek dus in Canada te zijn ge groeid. Via internet kwam ik in con tact met een Canadese journalist. Die schreef mij dat, afgezien van een stukje steiger en het huis van de voor malige directeur, er van de werf wei nig meer over was.' Via-via kwam Eelman in contact met de Canadese Mary Majika, die zich in het verleden van de werf had verdiept. Zij schreef dat de Revolving Light het allereerste schip was dat op de werf van Turner was gebouwd. Er was zelfs een foto van het schip in aanbouw en van de tewaterlating in 1875. De opdracht gevers moeten waarschijnlijk leren zijn geweest, die het schip later naar Noorwegen verkochten. Eelman: 'Ik heb alle foto's van het schip vergele ken, ook die uit Noorwegen en het klopt allemaal precies.' De werf lag in de Bay of Fundy, aan de Shepody River, die inmiddels is afgedamd. Bij de aanleg van de dam dreigden de restanten van de werf te verdwijnen, maar toen duidelijk werd dat hierdoor Gerard Timtr jutters vlettenliedenuit Den Helder met hun vletten naar de Slufter wa ren gevaren en met gejutte spullen aan de haal waren gegaan. Zo ging dat in die tijd. Met deze kennis stapte Eelman naar Ships vermeldde dat het schip het Noorse Haugusund als thuishaven had. onder bevel stond van kapitein S.M. Helgesen en eigendom was van Sigvart Rasmussen. Lloyds had ook gegevens over de omvang van het De Revolving Light in aanbouw op de werf in Harvey in Canada.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6